De Amerikaanse bemiddeling kwestie Nieuw-Guinea in de heefwaier De boodschap van Kennedy en MacMillan De W.E.U.-ministerraad te Londen Soekarno over Nieuw-Guinea CubanK HET WEER WEERBERICHT inctie ^NTOOR LEROUX aan: inleg! Lincoln White over Radio de Koek HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN r I, S-jarige middel overgang van de m of een andere g mogelijk in een op aantrekkelijke <t i bepalen. l woonplaats dage- :n binnen het raam eiskosten vergoed. ogelijk, dan dienen aaste omgeving te >elage worden toe- aanzien van ver- het ouderlijk huis. den zorggedragen. ïfdeling Algemene sr. Spaarneplein 2 leuzen - Telefoon 2380 VERZEKERING IKERING Alles wat het gezin moet weten over gezondheid en ziekte, lichaamsverzorging en verpleging voeding, kleding en hygiëne I raan open - heerlijke nd nu meer te nt u bij PZEM een atis; ar» 85° C. ar weinig schelen, ir nog een extra veekuren (tussen de 's nachts) valt al het oken - onder het ilft van het tarief, dat Met twéé tappunten -keuken en douche/ badcel- huur per maand f 2.65 f 3.- f 3.75 niet langer dan leter is. Frwikerine oh ab<<itww' Plrecteur-HonfdrenartPUi t van de Sanne Redactie-adres: Noordstraat 55 53 Administratie-adres: Smidsvvai Telefoon 2073 Gironummer 88150 Abonnementsprijs ƒ6,- per Kwartaal- per maand f 2.— pe> *-eek 4» f» '-osse nrs 9 r1 WOENSDAG 11 APRIL 1962 18e Jaargang Nr 5571 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma F. J van de Sande te Terneuzen EERSTE BBM> Advertentieprijs per mm 16 o*: minimum per advertentie 2,40. Rubriek Kleine Advertenties (géén handela- advertenties)5 regels 110. Iedereregel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 nnr. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren meegedeeld dat de V. S. pogen Nederland en Indonesië weer samen te brengen voor het hervatten van hun overleg over het geschil inzake Westelijk Nieuw-Guinea. De woordvoerder van het mi nisterie, Lincoln White, weiger de echter commentaar te geven ou bericnten over een nieuwe be middelingspoging door de V. S. die in Indonesië bijval oogstte, maai onrust in Den Haag zou hebben veroorzaakt. In het bijzonder reagerend op berichten uit Den Haag dat de Nederlandse regering niet ge lukkig was met de rol die de Amerikaan Ellsworth Bunker speelde, zei de heer White dat de heer Bunker optrad als particu lier en niet namens de Ameri kaanse regering. I Ellsworth Bun ker heeft net vooroverleg tussen Nederland en Indonesië in de om geving van Washington bijge woond. l Lincoln White zei op zijn pers conferentie van gisteren dat de heer Bunkei zijn voorstel gelijk tijdig aan beide partijen heeft ge daan. In antwoord op een vraag zei hij dat het voorstel bedoeld was om de besprekingen weer op gang te brengen en dit overleg door het oriënterende stadium heen te helpen naar een forme lere lase van onderhandelingen. Op de vraag wat de rol van de Amerikaanse regering was bij het opnieuw samenbrengen van de Nederlanders en de Indone siërs 'zei Lincoln White dat de Amei-ikaanse regering meent da-t de hervatting van deze be sprekingen de beste en snelste manier is voor het verkrijgen durende een periode van twee van een vreedzame oplossing i jaar. Tijdens deze periode zou (Het voorstel van Bunker zou I net Nederlandse bestuur worden voorzien in een V.N.-toezicht 1 vervangen door een Indonesisch over Westelijk Nieuw-Guinea ge- I bewind.) OVERLEG LOONBELEID De bespreking, die de minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, en de staatssecretaris van So ciale Zaken en Volksgezondheid, de heer B. Roolvink, gisteren met de beide voorzitters van de Stichting van de Arbeid over het loonbeleid zouden hebben, is uit gesteld tot vandaag. De bespre king begint 's morgens half elf. President Kennedy en de Brit se minister-president, MacMillan hebben de Sowjet-premiei, Chroesjtsjov, meegedeeld te ho pen dat hij zijn mening over in ternationaal toezicht op de nale ving van een verbod vr kern proeven zal herzien. fiie Rus sische premier hier^ nQ&tte kernwapens tot dusver interna tionale inspectie in de Sowjet- Unie in het geval van niet ge- identificeerde seismische ver schijnselen hebben afgewezen. Op dit gebied is geen voort gang gemaakt. De Verenigde Stater, en Groot-Brittannië heb ben van het begin af op het standpunt gestaan dat het van levensbelang is dat een dergelijk verdrag voorziet in een stelsel van toezicht. Bij dc huidige stand van de wetenschappelijke apparatuuur reid is, zal het plan V Nedei lanas'é" 'e veel gevallen waarin T r T hit tn norcfotorAM rwc ips en K. L. M. lijke proeven worden Aandelen aldus Kennedy en Mian ook giste- street, wedsr- Ir een gemeenscerd. De West- boodschap hebben de ren prijshou- telijke regeringsleiders gv.r°rraste dat er nog altijd tijd is voor een akkoord indien de Russen hun standpunt willen herzien. MacMillan heeft Chroesjtsjov een persoonlijke boodschap ge zonden waarin wordt gezegd dat het doel van internationaal toe zicht is de achterdocht weg te nemen in plaats van deze te ver groten. Aanvaarding ervan in be ginsel zou alle volkeren ter we reld vervullen van nieuwe hoop. In de gemeenschappelijke boodschap werd eraan herinnerd dat de Russische vertegenwoor digers op de conferentie te Ge- nève over een akkoord tot be ëindiging van het proeven met DEMONSTRATIES BIJ AANKOMST V. N.-VERTEGEN - WOORD JGERS IN HOLLANDIA Op uitnodiging van de Neder landse regering brengen twee Na afloop van de bijeenkomst an de ministerraad 'van de V.N. vertegenwoordigers van de .Westeuropese Unie die dinsdag Brazzavillelanden een bezoek aan -Londen is gehouden, is een Nederlands Nieuw-Guinea. Het ïi -< N ""V Vmiüwi 101 Tefcöj» UM IwUHM zijn ambassadeur Guirirus van Opper-Volte en ambassaderaad Zollnei- van Dahomey. Honderden Papoea's waren op het vliegveld Sentani bij Hollan- communicfué uitgegeven waar in wordt gezegd dat de minis ters ,,een algemene gedachten- wisseling" hebben gehad" over kwesties van gemeenschappelijk dia samengestroomd om de beide belang" en zekere vraagstukken vertegenwoordigers op de hoogte hebben bestudeerd die zich te stellen van de stemming on- voordoen in de betrekkingen der de inheemse bevolking. FotoPapoea's tijdens de demon- stratie op de luchthaven. In een toespraak in een mas sa-bijeenkomst te Palembang heeft president Soekarno dinsdag o.a. gezegd, dat Indonesië niet voornemens is, twee jaar te wachten op de overdracht van xN'ieuw-Guinea. Soekarno gaf in zijn toespraak een uitleg waar om Indonesië is ingegaan op het Amerikaanse bemiddelingsvoor stel waarin de periode van twee jaar wordt voorgesteld voor het terugtrekken van het Nederland se bestuur, hetgeen bij de Indo nesische politici en in de pets zeer koel is ontvangen. Soekarno zei, maandag te Dja karta te hebben verklaard dat dit aanvaardbaar is omdat het voorstel het middel biedt tot overdracht van het bestuur „en het kan ons niet schelen of dat gebeurt via de Verenigde Naties of via de duivel, als het maar dit jaar nog gebeui t.'' Hij ontkende dat de overdracht twee jaren zou duren. „Daarvoor is het nu nog maar negen maanden tijd. Wij zijn vastbesloten en hebben gezworen dat wij West-Irian dit laar zullen krijgen, ik herhaal: dit jaar. En dat is nog maar minder dan negen maanden." Soekarno zei verder, zijn af gevaardigden bij het geheime voordoen tussen de raad en de algemene vergadering van de W. E. U. bang om de wapenen te gebrui ken, omdat wij gereed zijn. Soekarno maakt een reis van drie dagen dooi Zuid-Sumatra. Vandaag gaat hij naar Djambi en keert donderdag naar Dja karta tei ug. De opensare mening in Indo nesië over het Amerikaanse voorstel blijft afwijzend. De linkse groepen en kranten heb ben er ue meeste kritiek op. NIETS BEKEND VAN PLAN VAN TANGANJIKA VOOR r NIEUW-GUINEA In kringen van de V. N.-dele- gatie van Tanganyika werd ge zegd dat geen instructie uit Dares Salaam was ontvangen in verband met stappen die de re- gering van Tanganyika zou doen om bemiddeling in de kwestie- Nieuw-Guinea aan te bieden. Dit weekeinde was gemeld dat de regering van Tanganyika de delegatie een plan zou doen toekomen teneinde dit aan de secretaris-generaal van de V. N„ Thant, aan te bieden. In delegatiekringen werd ge- overleg te Washington in deze zegd dat men niets afwist geest te hebben geïnstrueerd, en dat Indonesië het Amerikaanse voorstel dus alleen in beginsel heeft aanvaard. „Ik hoop, dat de Nederlanders zich hiervan be wust zullen zijn en wij wachten thans af wat zij hierop te zeggen hebben. Zij sturen thans troe penversterkingen naar Nieuw- Guinea, maar we hebben nu ge noeg ondervinding opgedaan om af te kunnen rekenen met de uitvluchten van de Nederlan ders. Wij hebben thans moderne wapens, onderzeeboten, torpedo- boten en Mig-19 gevechtsvlieg tuigen. Wij zijn gereed om met geweld voort te gaan als West- Irian niet dit jaar op vreedzame wijze is verkregen. Wij zijn niet een dergelijk plan. Van de zijde van de Verenigde Naties werd ook gezegd dat men van niets wist. Naar aanleiding van berichten als zou de regering van Tangan- jika een plan inzake Nieuw-Gui nea aanbieden aan de waarne mend secretaris-generaal der Verenigde Naties, Oe Thant, heeft een woordvoerder van liet ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag in antwoord op een vraag meegedeeld, dat op het ministerie geen plan van Tanganjika is ontvangen. Eerder is gemeld, dat men ook in kringen van de V. N.-delegatie van Tanganjika niets afwist van een dergelijk plan. De Britse onderminister van Buitenlandse Zaken Heath heeft volgens het communiqué „een uiteenzetting gegeven van de denkbeelden van de Britse rege ring over de toekomstige poli tieke organisatie van Europa. De zes andere landen hebben nota genomen van deze belang rijke verklaring die zij diepgaand zullen bestuderen". Volgens het communiqué stond de bijeenkomst onder voorzitter- len bestuderen, schap van de Britse minister van Buitenlandse Zaken, lord Home. Nederland was op dé bij eenkomst vertegenwoordigd door de minister van Buiten landse Zaken. mr. J. M. A. H. Luns. Verder waren op de con ferentie aanwezig de ministers van Buitenlandse Zaken Schro der West-Duitsland), Spaak (België), Couve dé Murville (Frankrijk), Segni (Italië) en Schaus (Luxemburg). Heath heeft volgens een offi ciële samenvatting van zijn ver klaring gezegd, dat de tijd na dert waarop Groot-Brittanië misschien met de landen van de Europese gemeenschappen met goed gevolg kan werken aan toekomstige politieke schikkin gen in Europa. Groot-Brittan nië zal, als het toetreedt tot de Europese gemeenschap, natuur lijk zijn staatsrechtelijke banden en afspraken met het gemene best handhaven. Volgens de Britse regering is het belangrijk landen te associëren die van me ning zijn dat zij geen volledig lid kunnen worden. Dit slaat in het bijzonder op de neutrale lan den vin de Europese vrijhan delsassociatie. namelijk Oosten rijk, Zweden en Zwitserland, al dus Heath. Diplomatieke waarnemers za gen in deze opmerking over de neutrale landen een antwoord op de verklaring van de Ameri kaanse onderminister van Bui tenlandse Zaken Ball volgens welke de Verenigde Staten tegen associatie van d'e neutrale lan den van E.V.A. met de E.E.G. of met een Europese politieke unie zijn. Heath zei verder dat Groot- Brittannië geen starre ideeën heeft over de vraag welke on derwerpen tot het terrein van een politieke organisatie zullen moeten behoren. Het was echter alleen maar realistisch te ver wachten dat deze gemeenschap langzamerhand tot een gemeen schappelijke houding zal komen ten aanzien van vele onderwer pen, waarschijnlijk ook de defen sie. Op een persconferentie ver klaarde onder-minister Heath in antwoord op een vraag, wan neer Groot-Brittannië zal deel nemen aan de discussie van de zes over de politieke organisa tie van Europa, dat het beter zou zijn dat de zes eerst onder ling overeenstemming in de commissie-Fouchet bereiken. Hij zei nadrukkelijk, dat Groot-Brittannië geen voorstel len heeft gedaan om tot de commissie-Fouchet toe te tre den. Volgens Heath is er van de zijde van de andere ministers van Buitenlandse Zaken geen belangrijke reactie op zijn ver klaring geweest. Zij hadden toe gezegd haar nauwkeurig te zul- Het veiblijf van minister Luns in Londen De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken. mr. J. M. A. H. Luns, heeft te Londen geen speciale stappen gedaan om met de Britse regering te spreken over het vraagstuk-Nieuw-Gui- nea, aldus is dinsdag in diploma tieke kringen te Londen verno men. Afspraken voor een bezoek aan het ministerie van Buiten landse Zaken te Londen zijn niet gemaakt. In deze kringen wees men er- echter op dat minister Luns Britse autoriteiten heeft ont moet aan een noenmaal dat de Britse minister van Buitenland se Zaken, lord Home, de deelne mer aan de bijeenkomst van de ministerraad van W.E. U. heeft aangeboden. Daarbij kan kort en geheel onofficieel over Nieuw- Guinea zijn gesproken, zei men. TWINTIG DODEN BI] ONTPLOFFINGEN IN FRANSE KRUITFABRIEK Bij een reeks ontploffingen in een kruitfabriek te Saint -lust d'Ardêche, op zes kilometer van Pont Saint Esprit in Zuid-Fraitk- rijk, waar buskruit voor liet leger wordt vervaardigd, zijn 18 mensen om het leven gekomen en verscheidene anderen gewond. Deze luchtfoto laat zien hoe grote rookwolken uit het ver nielde gebouwencomplex opstij gen. DE POGING TOT KABINETSFORMATIE IN FINLAND De aftredende Finse minister van Buitenlandse Zaken, Karja- leinen, is er niet in geslaagd een meerderheidsregering samen te stellen, aldus is dinsdag in Hel sinki bekendgemaakt. De nationale coalitiepartij en de Zweedse volkspartij hebben het voorgestelde regeringspro gram afgewezen, voornamelijk omdat zij bezwaar hadden tegen- de veertigurige werkweek die door het verbond van Finse vak verenigingen wordt geëist. Ook de vorige formateur, pro fessor Veli Merikoski, was or niet in geslaagd een nieuwe re gering samen te stellen. De Fin se kabinetscrisis duurt sinds 1 maart, toen president Kekkonen voor een nieuwe ambtstermijn werd beëdigd. Diplomatieke waarnemers in Helsinki verwachten, dat de agrariërs, die de grootste partij uitmaken, een minderheidsrege ring zullen vormen. GLENN ONDERSCHEIDEN De Amerikaanse ruimtevaar der John Glenn is maandag avond in Wahington onderschei den met de „Hubbar" -medaille van de National Geographic So ciety wegens „zijn buitengewo ne bijdrage aan de wetenschap pelijke kennis van de wereld en de kosmische ruimte". In zijn toespraak hij deze ge legenheid zei Glenn dat hij het niet eerrs is met de opvatting van de geleerden van de Nasa, dat de „lichtende deeltjes" die hij tijdens zijn vlucht heeft waargenomen stukjes email uit de huid van zijn cabine zouden zijn. Hij acht de herkomst hier van nog onzeker en vindt dat een Int. conc. Industrie Scheepvaart Banken Handel enz. Uc "onstateren op '"♦eren of 6/4 9/4 554.85 548.65 541.54 375.26 375.17 370.03 170.65 168.66 165.56 266.84 266.81 265.81 166.62 166.02 163.86 407.50 404.33 399.14 G KONINGIN BEZOCHT POLITIE Gisteren heeft de Koningin in Rotterdam een bezoek gebracht aan het Rotterdamse gemeente lijke politiekorps. Verder heeft de vorstin nog enkele onderde len van het korps rijkspolitie ge ïnspecteerd en daarna een be zoek gebracht aan de politie van Naarden. Het is voor het eerst dat de Koningin voor een van haar tal rijke zogenaamde „werkbezoe ken" de politie als onderwerp koos. Met haar bezoeken van gisteren zag de Koningin een korps van een der grote steden, belangrijke onderdelen en posten van de rijkspolitie in kleine ge meenten en een korps van een middelgrote stad in actie en Cr. daardoor dus in een ,,nut- kvvam u/peld van de diverse volg van het 'n geheel Ne- doordat ide reed. De ch heeft bij dit gering ietsf}JX10n KINDERP Dinsdag is te Washington van officiële zijde vernomen dat de Amerikaanse regering bereid is het mogelijke te doen om een afvaardiging van uitgeweken Cubanen, die dinsdag naar Ha vana vertrekt om aldaarte on derhandelen over een eventuele vrijlating, legen betaling van losgeld, van 1179 Cubanen, die een jaar geleden gevangen wer den genomen na een mislukte inval in Cuba, te helpen. Zij ver wacht echter niet rechtstreeks in deze zaak te zullen worden gemengd. Te kennen werd gegeven dat de Amerikaanse regering des noods bereid zou zijn liet verbod op de uitvoer van bepaalde pro- dukten naar Cuba op te heffen, indien dat een der voorwaarden zou zijn voor de vrijlating van de gevangen genomen Cubanen. Uit officiële kringen in Wash ington wérd dinsdag echter vernomen dat president Kenne dy sterk gekant is tegen „vee handel" tussen beide regeringen om de 1179 Cubaanse gevange nen te verlossen. De regering van de Verenigde Staten zal pogingen van parti culieren in die richting niet tegenwerken. Wanneer deze worden ondernomen en dan goe deren en geld hierbij betrokken blijken te zijn, zullen de V. S. bereid zijn te overwegen het verbod op handel met Cuba op zij te zetten. Alleen medicijnen en de voornaamste levensmidde len mogen momenteel worden verscheept. De zaak is maandag avond in het Witte Huis bespro ken. begonnen toen bewoners van het dorp Idiofa een belastinginner hadden vermoord. Volgens de laatste berichten zou de orde hersteld zijn. (gé ARRESTATIE IN PARIJS In Parijs is gearesteerd ex-iui- tenant Daniël Godot, adjudant van ex-kapitein Seigent dL verbonden was aan de generale staf van de O. A. S. in het Franse moederland. Hij had bij zijn aanhouding een documeni bij zich, dat betrekking heeft op „het overbrengen van de oorlog naar Frankrijk". Het is recht streeks afkomstig van ex-gene raal Salan, de leider van de O. A. S. Ei staan een aantal maat regelen in, met bet cloel een sfeer van onzekerheid te schep- 1 pen. Er moesten b.v. aanslagen worden gepleegd op overheids- personen, er moest worden ge schoten op eenzame wandelaars volgende ruimtevlucht moet wor-f en er moesten granaten tussen den afgewacht om hieromtrent bet publiek worden geworpen Weinig verandering Ook het komende etmaal handhaaft zich tussen een hoge- drukgebied ten westen van de Golt van Biscaje en een lage drukgebied ten zuiden van IJs land een zwakke tot matige wes- Vele doden bij botsing telijke stroming. De aangevoerde tn««en Knnanleven lucht is enigszins onstabiel, zo- tussen Kongolezen dat naast opklarigen ook plaat. In de afgelopen dagen ziyn selijic enkele buien zullen vallen, viyftig Kongolezen gedood bij pjr temperaturen, doe dinsdag botsingen met de politie in hei tot g a 11 graden opliepen, zul- Westkongolese gebied Kwango. ]en 0ver het algemeen iets hoger Dit meldt het officiële Kongo- worden, lese persbureau A. C. P. Het u.i yn het huidige weerbeeld komt reau van de premier van de pro- dus maar weinig verandering, vincie Leopoldstad had meege deeld, dat de incidenten waren I medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Wisselvallig Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Over het algemeen iets hogere tem peraturen. Overwegend matige wind tussen west en zuidwest. WOENSDAG 11 APRIL Breskens Terneuzen Iïansweert Walsoorden DONDERDAG 12 een duidelijk oordeel te verkrij gei:. Bij de uitreiking van do onder scheiding waren vele leden van het corps diplomatique, rege ringsfunctionarissen, afgevaar- j digden van leger het congres en de Nasa aanwezig. bij het uitgaan van theaters, Transport- en communicatiemid delen moesten worden gesabo teerd en zo mogelijk moesten al gemene stakingen worden ver wekt. Het document was gedateerd 20 maart 1962. Breskens Tei neuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 6.29 6.56 7.01 7.31 7.44 8.11 7.54 8.21 APRIL v.m. n.m. 7.33 8.03 S.08 8.3S 8.48 9.18 8.58 9.28 ZON MAAN April 11 12 13 op onder op onder 5.54 1929 10.43 2.06 5.52 19.31 11.40 2.52 5.50 19.33 12.41 3.30 EU. C011B0) 4281

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1