Provinciaal nieuws U KUNT TOGAL ONVERWACHT NODIG HEBBEK in <~¥\ood De nieuwe Sloehaven Arrestaties na wapen diefstallen in Nienw-Guinea Nu griGp veelvuldig voorkomt.., Irsdonesië en Nieuw-Guinea KERKNIEUWS DE INFILTRATIES OP NIEUW-GUINEA AANSLAGEN IN ALGERIE BENAMING LANDARBEIDER „WEINIG VERHEFFEND" Dames debatteren over de aanduiding „Nederlands „Nieuw-Guinea" NA HET REFERENDUM IN FRANKRIJK TERNEUZEN Door AXEL „SPECIALE EDITIE VAN O A.S." GROEDE SLUIS 25 GULDEN EIGEN RISICO VOOR BROMFIETSERS Het gouvernement* voorlich- wingsschoten in de lucht heeft tingsbureau te Hollandia in Ned. Nieuw-Guinea heeft bekendge maakt dat naar aanleiding van de wapendiefstallen die onlangs zijn gepleegd, tot dusver in to taal 32 personen zijn gearres teerd. Het voorlichtingsbureau deelde maandagmorgen het volgende mede: ,,Na de door de politie vrij dagavond j.l. in Hollandia-Binnen verrichte arrestaties werd nog dezelfde nacht een actie uitge voerd waarbij het. terrein achter het aan de Jautefa-baai gelegen dorp Kotabaroe Pantai door de politie werd doorzicht. Het uit eindelijke doel was een bivak op ongeveer twee uur gaans van het dorp. Er waren n.l. aanwijzingen, die bevestigd werden door ver klaringen van de gearresteerde personen, dat zich in dit bivak een aantal lieden zou bevinden die bij de wapendiefstallen be trokken waren. Op weg naar dit bivak werden twee uitkijkposten van in totaal negen man gearres teerd die geen verzet boden. Een persoon wist te ontkomen. Het bivak werd omstreeks ne gen uur zaterdagmorgen bereikt en bestond uit twee optrekjes, in een waarvan zich twee man nen, zeven vrouwen en acht kin deren bevonden. Het andere op. trekje was verlaten. Uit verkla ringen van de in het bivak ach tergebleven personen bleek dat in de vroege ochtend een zestal personen, gewapend met zes ka liber 22 geweren zonder ammuni tie, welke geweren afkomstig zijn van de diefstal uit het ka daster te Hollandia, in onbekende richting waren vertrokken. De gezinnen werden door de politie naar huis gebracht". Het gouvernements voorlich tingsbureau deelde voorts mee: „Uit de verklaringen en andere aanwijzingen die al eerder bij de politie waren binnengekomen is duidelijk gebleken dat er sprake is van een subversieve, door eni ge Indonesiërs geleide organisa tie die tot doel heeft, zich lang zamerhand van een hoeveelheid vuurwapens meester te maken om bij de bevolking onrust te verwekken. Door het overzicht van deze Indnesiërs wisten zij een twintigtal Papoea's die naar het voorkomt enigszins op avon tuur uit waren, met zich mee te krijgen. De politie zette het onder zoek voort en voerde in de daar op volgende dagen nog een aan tal arrestaties uit. In totaal zijn inmiddels 32 personen gearres teerd. De diefstal van wapens uit net ruim van het m.s. „Roepat" ïs nu geheel tot klaarheid ge bracht en alle daders zijn gevat. Gebleken is dat tien jungle-ka rabijnen waren gestolen, waarvan er drie verloren gingen doordat zij in zee vielen. De zeven overi ge karabijnen zijn door de politie in beslag genomen. De daders van de wapendiefstal uit het ka daster te Hollandia zijn bekend, doch nog niet allen gearresteerd." Voorts is meegedeeld, dat zon dagavond omstreeks 10 uur een póiitie-iagent die in de politie kazerne Kloofkamp te Hollandia op wacht stond, enige waarschu- gelost, omdat hij meende een aantal personen te zien die een poging deden om de kazerne binnen te dringen. Daarna wer den zowel door politiemannen als militairen alarmschoten gelost. Een onderzoek heeft voorshands uitgewezen, dat er geen sprake is geweest van een poging tot in dringen, noch in de politie- noch in de marine-kazerne. Met betrekking tot de actie tot opsporing van geïnfiltreerde In donesische militairen zijn nog de volgende resultaten bekendge maakt. Waigeo In de nacht van 7 op 8 april zijn door de mobiele politie 19 gevangenen binnenge bracht, bij wie de commandant van de Indonesische militairen op het eiland. In de loop van zon dag werden nog meer gevange nen gemaakt, zodat het totaal nu 45 bedraagt. Een Indonesische soldaat is aan de opgelopen zwa re verwondingen overleden. Uit de verhoren van de gevangenen is gebleken dat de Indonesische militairen na het eerste vuurge vecht in paniek zijn gevlucht waardoor o.m. hun gehele voed selvoorraad kon worden buitge maakt. Hef gevolg was dat deze groep het een week lang zonder voedsel heeft moeten stellen. Van het toch al danig geschokte mo reel bleef toen weinig meer over. Zuidkust van Nieuw-Guinea Behalve de drie Indonesische mi litairen van wie de gevangen neming reeds werd gemeld is nog een ernstig gewonde Indone sische soldaat gevonden bij de actie tot opsporing. Hij is tij dens het transport overleden. Bij maandagmiddag in Algiers gepleegde aanslagen zijn zeven Algerijnen om het leven geko men en vier gewond. In de nacht van zondag op maandag zijn enkele kneedbom- men ontploft in gebouwen van de universiteit in Algiers. Er werd aanzienlijke schade toege bracht aan laboratoria. De uni versiteit was maandag gesloten. Men gelooft, dat de aanslagen gepleegd zijn omdat de universi teit over enkele maanden aan de Algerijnse autoriteiten zou wor den overgedragen. Gewoonlijk welingelichte bron nen verklaarden, dat de O. A. S. geen bankovervallen meer zal plegen. Sedert het begin van dit jaar heeft de O. A. S. in totaal meer dan dertig miljoen gulden buitgemaakt. De afdeling Hoeksche Waard van de Hollandsche Maatschap pij voor Landbouw is van oor deel, dat de benaming landarbei der in deze tijd van mechanisa tie op landbouwgebied „weing verheffend" is. Zij wil met dat woord breken en heeft in een brief aan het hoofdbestuur voor gesteld de naam landarbeider te vervangen door landmacht nist en landmechanicien eerste, tweede en derde klas. Voorts staat de afdeling op het standpunt dat de landarbeiders, die zich voor landmachinist of mechanicien willen uitgeven in het bezit moeten zijn van diplo ma's, waaruit hun kennis van landbouwerktuigen blijkt. Werknemers, die dergelijke di ploma's kunnen tonen hebben recht op een hogere beloning dan thans het geval is, zo meent de afdeling. is het verstandig zich daarte gen zo goed mogelijk tc wapenen. Dat kunt u door overmatige in spanning en verblijf in dicht be volkte ruimten zoveel mogelijk te vermijden, door te zorgen voor vitaminerijke voeding en goede nachtrust. Mocht u dan toch nog griep krijgen, aan bent u er beter tegen opgewassen, vooral wanneer u tijdig Aspirin van Bayer inneemt. Aspirin heeft een 3-voudige wer king tegen griep: het stilt de pijn, doet de koorts dalen en activeert het organisme. DE NIEUWE SCHEEPSWERF we openbare school aan de Van VAN „DE SCHELDE" IN HET Steenbergenlaan, die begin sep- Op een parade van de Indone sische luchtmacht heeft presi dent Soekarno in een toespraak gezegd dat als het nodig is, In donesië een oorlog zal gaan voe ren over Nieuw-Guinea. Dit kan alleen worden vermeden, als de Nederlanders er binnen acht maanden weg trekken, zei hij. Soekarno verklaarde verder, dat Indonesië in beginsel een Amerikaans plan aanvaardt, vol gens hetwelk het bestuur over Nieuw-Guinea door Indonesië wordt overgenomen gedurende een tijdvak van twee jaren, waarin het gebied zou staan on der toezicht van de Verenigde Naties. In zijn toespraak zei president Soekarno o.a., (fat Indonesië zijn instemming heeft betuigd aan de voorstellen van een derde partij en zich afvraagt, wat nu het ant woord van Nederland zal zijn. De natie heeft gezworen, dat wij Nieuw-Guinea nog dit jaar moe ten krijgen. Als dit jaar vreed zame middelen geen succes heb- dat zij slechts de helft nodig hebben van de startbanen op het vliegveld Kemaporan, waar de parade werd gehouden. Aan de parade namen niet veel vliegtuigen deel, 16 Russische Mig 17 straal-gevechtsvliegtui- gen, 2 Mig-19 toestellen, een groep middelgrote transport vliegtuigen, een afdeling helikop ters en een aantal Amerikaanse oefenvliegtuigen. Het waren de twee Mig-19's, waarmee Indone sië thans zijn luchtmacht ver nieuwt, die de geluidsgrens door braken. Er waren op Kemajoran geen middelgrote of zware bom menwerpers. Ook zag men er niet de Russische TU-16 „Bad ger" strategische bommenwer pers. Naar wordt aangenomen bevin den de meesten hiervan zich op vliegvelden in Oost Indonesië. President Soekarno zei in zijn rede bij de luchtmachtparade nog, dat „de Nederlanders ons niet moeten bestempelen als agressors. Wat wij doen is het zelfde, wat de Amerikanen doen zouden, als dë Indonesiërs Texas zouden bezetten, of wat de Ne derlanders zouden doen bij een bezetting van Limburg door de tember in gebruik zal worden genomen. De verloting verliep zeer ge animeerd, mede door het grote aantal leuke prijzen, die welwil lend ter beschikking waren ge steld door de middenstand. Na nog een opwekkend woord aan de aanwezigen om hun prin cipes ten opzichte van het open baar onderwijs uit te dragen bij Ten gunste van reparatie werd vrienden en bekenden, waarbij besloten onder meer omdat men het accent dient te worden ge- dit economisch van heel groot I legd op het feit, dat de kinderen SLOEGEBIED Op een bijeenkomst in Middel burg heeft de president-directeur van de N. V. Koninkl. Mij „De Schelde", de heer J. W. Hupkes, naar aanleiding van de nieuwe scheepswerf in het Sloegebied, meegedeeld, dat „De Schelde" naar een juiste verhouding tus sen nieuwbouw en reparatie heeft gezocht belang achtte in verband met de huidige tendens in de scheep vaart. Er is volgens hem een teruggang merkbaar in de nieuw bouw. In Vlissingen had „De Schelde" op een openbare school leren omgaan met andere gezindten, hetgeen 70 belangrijk is voor het latere leven, sloot de voorzitter deze zeer geslaagde bijeenkomst. Velen maakten hierna nog ge- nog wel de beschikking kunnen bruik van de gelegenheid tot een ben' 2«n bereid' hiervoor te Indonesiërs. Gij, diplomaten, die De V. N.-commissie voor de status van de vrouw heeft vrij dag met algemene stemmen een ontwerp-rapport aangenomen over dë debatten in de commis sie die negentien dagen hebben geduurd maar niet dan nadat 'n Nederlandse en een Indonesi sche gedelegeerde hun mening hadden gezegd over het gebruik van dë aanduiding „Nederlands Nieuw-Guinea". De Indonesische mejuffrouw Endang Soelbi Sastrodircdjo protesteerde krachtig tegen het gebruik van deze aanduiding in een rapport van de Unesco over lager onderwijs voor meisjes. De Nederlandse mejuffrouw J. C. II. H. de Vink betoogde daar op dat de aanduiding volkomen in orde was. De Russische en Tsjechoslo- waakse gedelegeerde steunde echter de Indonesische. Het se cretariaat van de Ver. Naties gaf later een verbetering op het rapport, waarbij het Nederlands- Indonesische geschil over de sta tus van het gebied werd ver meld. Mejuffr. Sastrodiredjo heeft vechten, aldus Soekarno. Aan de parade namen verschil lende soorten vliegtuigen deel. Daarbij waren twee supersoni sche gevechtvliegtuigen van een nieuw type, groter dian de Mig 17. Gedurende het overvliegen braken zij tweemaal met een knal door de geluidsgrens. De neus loopt uit in een soort lange speer. Bij het landen wordt een parachute gebruikt en bij het op stijgen kunnen deze vliegtuigen zulk een snelheid ontwikkelen, De Franse minister-president, Michel Debré, heelt maandag middag een bezoek gebracht aan persident De Gaulle „om de uit komsten van liet referendum van zondag te bestuderen", al dus verklaarde maandagavond een woordvoerder van de minis ter-president. Hij noemde een bericht, dat de premier zijn ont slag zou hebben ingediend, „ont bloot van alle grond". Algemeen wordt verwacht, dat president De Gaulle binnen en kele dagen zal beslissen of hij spoedig algemene verkiezingen zal laten houden. De leiders van de Gaullistische U.N.R., Unie voor de nieuwe republiek, zijn niet onverdeeld van oordeel, dat hier aanwezig zijt, luistert naar mij: Wij gaan door met het uit voeren van ons bevel (de bevrij ding van Nieuw Guinea) vergeet niet dat in dit bevel ook staat, dat de Indonesische krijgs macht steeds plotselinge op drachten kan verwachten. krijgen over terreinen voor de bouw van een reparatiewerf, doch deze terreinen zijn alle achter het sluizencomplex gelegen, wat men minder geschikt achtte. In Vlissingen beslaat de werf „De Schelde" een oppervlakte van 44 ha, met de 115 ha die men in het Zuidsloe erbij krijgt, zal „De Schelde" een van de grootste werven van Europa worden, al dus de heer Hupkes. De eerste fase omvat het gra ven van twee bouwdokken, een voor schepen tot 40.000 ton en een voor schepen tot 22.000 ton. Daarmee is een investering ge moeid van 35 miljoen gulden. Deze dokken zullen in 1963 ge reed komen. Ouderavond openbare lagere school A. Vrijdagavond organiseerde de oudercommissie van de openbare lagere school A haar jaarlijkse ouderavond in het schoolgebouw aan de Walstraat. Bij ontstentenis van de voor zitter ir. De Vlieger, werd de voorzittershamer gehanteerd door de heer IJsebaert. Hij heette de talrijke aanwezi gen hartelijk welkom, in tiet bij zonder de vertegenwoordiger van het gemeentebestuur, wethouder De Vos. Het eerste punt van het programma betrof een demon stratie op het gebied van het leesonderricht en dë vorderingen op dit gebied van de leerlingen, hetgeen bleek uit het optreden van een vijftiental kinderen uit de verschillende klassen. Dit zeer interessante gedeelte werd door de aanwezigen met aandacht gevolgd en met applaus onderstreept. Nadat hierna het huishoude lijke gedeelte van de vergadering vlot werd afgewerkt kwam de pauze, waarin naast de gebrui kelijke verversing ook muziek werd geboden in de vorm van vlotte accordeonmuziek door de 11-jarige leerling Johan Oostdijk. Na de pauze volgde een verlo ting ter financiering van een ge schenk dat de ouders willen aan bieden aan het gemeentebestuur in de vorm van een prachtig mo zaïek in de hoofcthal van de nieu- (Adv.) Voor migraine, verkoudheid, griep, reumatiek, spit en andere pijnen hebt U nooit vlug genoeg iets in huis. Iets dat snel én af doend helpt: Togal. Met Togal hebt U altijd zin in 't leven. Bij apoth. er. drog. TOGAL 0 95; 2.40; 8.88. onderhoud met de klasse-onder wijzer. Internaal voor Schippers kinderen. De opbrengst van de oliebollen verkoop ten behoeve van aan schaf kampeermateriaal heeft rond de 300,opgebracht. Lichte aanrijding Gistermiddag ongeveer kwart over twee had op de kruising WestkolkstraatDijkstraat een verkeersongeval plaats, waarbij aan beide voertuigen lichte ma teriële schade werd toegebracht. De heer J. M. uit Terneuzen reed met zijn auto in de West kolkstraat in de richting van de Nieuwstraat, terwijl de heer J. B. uit Axel op genoemd kruis punt de Dijkstraat kwam uitge reden. Eerstgenoemde verleende op dat ogenblik geen voorrang aan het voor hem van rechts komend verkeer, terwijl laatstgenoemde uit verboden richting de Dijk straat kwam uitgereden, hetgeen een lichte botsing tot gevolg had. Nachtkaartleesrit Z.E.V.A.C. In de nacht van 6 op 7 april j.l. werd opnieuw de traditionele nachtkaartleesrit door de Zws- Vlaamse Automobielclub ZEVAC georganiseerd. Het ea 110 km lange traject. dat geheel door België liep, weid onder ideale weersomstandighe den dit althans naar de smaak van de organisatoren door 13 deelnemers afgelegd, met een gemiddelde snelheid van 30 km per uur. Dit ogenschijnlijk laag gemid delde bleek evenwei allerminst laag te zijn, want er moest „pit tig" gereden worden. Ook de kaartlezer kwam aan z'n trek, waar vooral de z.g. lopcontröles toe bijdroegen. De uitslag was: 1. R. R. VisserR. J. Arnoldi, Terneuzen. 2 straf punten; 2. H. Oosterbaan A. Verstraten, Oost burg, 37 s.p.; 3. H. A. M. v. d. Vij vermevr. v. d. Vijver, Biervliet, 38 s.p.; 4. B. Boneschanskerv. d. Linde, Terneuzen, 40 s.p.; 5. J. Risseeuwmevr. Risseeuw, Zuid- zande, 67 s.p.; 6. H. HaersH. v. d. Hemel, Biervliet, 76 s.p.; 7. J. G. de Jongemevr. De Groot, Cadzand, 125 s.p.; 8. J. Seheele Chr. Bakker. Vogelwaarde, 128 s.p.; 9. D. J. DeesA. van Wijck, Terneuzen, 131 s.p.; 10. W. A. de KramerCasteleijn Zuidzande, 133 s.p.; 11. H. v. 'd. Hemel~G. Claeys, Biervliet, 199 s.p.; 12. B. LuteijnSanderse, Oostburg, 300 strafpunten. Gevonden voorwerpen Aan het bureau van de rijks politie zijn de volgende voorwer pen als gevonden aangegeven en terug te bekomen aan de navol gende adressen: 1 -bromfietstas met inhoud, Buitenweg 54kinderbroekje, Euitenweg 8: oliejas en regen pijpen, Eglantierpolder 30; zil verbon, Bernhardstr. 22; bus groene verf, Zeestr. 27; bood schappentas met boodschappen, Olivierstraat 39; naaister-schaar, Oudeweg 53; paar dames hand schoenen (bruin), idem onge voerd, één paar dames hand schoenen (zwart), één paar beige dames handschoenen t gevoerd één paar beige mousse hand schoenen, één paar dameshand schoenen (beige stof), één zwarte glacé dameshandschoen ilinks), gevoerd, één wollen kinderwant, winkel VisserKoole, Noordstr. 20; gebreide wollen blauwe trui, Pr. Mauritsstr. 13; sleepketting, douane Axel; 3 hardboardplaten, firma Hol te Kloosterzande; speelgoedhondje, Wilhelminastr. 54; huissleutel, Beatrixstr. 26; reparatietasje voor rijwiel, Sas sing P61; gebreid kinderwantje, Bylocquestraat 45; ring met drie autosleuteltjes, ring met twee sleutels, één paar nylons, één paar zwart lederen dameshand schoenen, motorkapje (deksel) van motor van bromfiets, grijze linker lederen dameshandschoen, rechter gymnastiekschoen zwart met witte zool, wit lederen riempje en een jongensrijwiel, rijkspolitie te AXel; voetbal Pi- ronstr. 2; blauw kinderwantje, Beatrixstr. 38; één paar gebrei- In de Statenzaal te Middelburg zijn maandagmiddag de leden van de Provinciale Staten van Zeeland voorgelicht over de nieu we Sloehaven, die ruim 600 ha groot wordt. De hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in Zee land, ir J. H. van den Burght, deelde mede, dat de haven een wateroppervlak krijgt van 115 ha. Aan weerszijden komen terrei nen resp. van 200 en 275 ha. De haven wordt gevormd door langs de oever van de Westerschelde de twee ba vendam men te bou wen en zal aan de noordzijde be grensd warden door een dijk waarop een weg wordt aange legd en waar ook ruimte is voor de aanleg van een spoorlijn. In 1963 kan een deel van de haven in gebruik worden genomen. De nieuwe Sloehaven is via een vaarweg van ongeveer 40 km vanuit zee bereikbaar, via de Wielingen voor schepen tot maxi- I maal 35000 ton of via het Oost- I gat voor schepen tot maximaal i 30.000 ton. Binnenvaartschepen kunnen vanuit de Sloehaven over de Wes terschelde hun weg kiezen naar België en Noord-Frankrijk via Antwerpen en het kanaal Gent Terneuzen of naar Rotterdam via de kanalen door Walcheren en Zuid-Beveland. De havenmond (breedte 350 m> en het havenbekken zijn zodanig ontworpen dat zeeschepen zon der bezwaar kunnen binnenko men. De diepte van de haven is gesteld op 12 meter min N.A.P. Dit is voldoende voor de schepen welke de Westerschelde kunnen bevaren. Deze diepte kan worden vergroot wanneer hieraan in de toekomst behoefte zal ontstaan. Met de aanleg van de Sloeha ven is in 1961 een begin gemaakt. Het zuidelijk deel van de haven zal in de tweede helft van 1963 voorlopig worden opengesteld voor de zeescheepvaart. Ongeveer gelijktijdig zullen de eerste bouw- reparatiedokken van de N.V. Ko ninkl. Mij „De Schelde'' zijn vol tooid. De ontsluitingsweg zal vermoe delijk in 1964 gereedkomen. XNGEEA yON RIESLING spoedige verkiezingen gunstig vrijdag bij de behandeling van voor de U.N.R. zouden zijn. het ontwerp-rapport dat thans naar de economische en sociale raad wordt gezonden, gezegd dat de wijziging niet geheel in over eenstemming was met haar pro test. Zij verzocht om vervan ging van deze wijziging door een directe verwijdering naar haar protest en een uiting van onte vredenheid over de eerdere ver betering. Weer steunden de Rus sische en Tsjechoslo waakse ge delegeerden haar, maar mevr. Marie-Hèlène Lefaucheux (Frankrijk) koos partij voor Ne derland. De 21 dames in de commissie kwamen tenslotte overeen dat in het rapport wordt opgenomen dat mejuffr. Sastrodiredjo heeft geprotesteerd en de verbetering onbevredigend vond en dat de Nederlandse afgevaardigde het gebruik van de aanduiding juist achtte. Veertig mannen gewapend met machinepistolen zijn maandag de gebouwen van dagbladen „Echo d'Oran" en „Oran-Repu- blicain" binnengedrongen. Zij dwongen het personeel „een spe ciale editie van de O. A. S." te drukken welke later in Oran verkocht werd. Een der koppen luidde: „Ondanks De Gaulle en zijn huurlingen zegt het niet ge raadpleegde Algerije neen". Hieronder stond„Lang leve het ware Frankrijk. De O. A. S. zal winnen". Beneden op de pagina was een foto van O. A. S.-leider ex-gene raal Salan die bij een jeep stond waarop zich drie soldaten bevon den met de initialen O. A. S. op hun muts. 27) (Nadruk verboden.) HOOFDSTUK VIII. Een zachte avond breidde zich uit over het weelderige land. Het groen van de weiden lichtte tus sen de lieflijke dorpen, de akkers stonden vol met het jonge ko ren. Dokter Liebmann stond voor het raam van zijn kamer en keek naar de verte. Hier rustte hij dikwijls enkele ogenblikken uit als het leed van zijn patiën ten hem te machtig werd. Eigen lijk moest men een veel harder mens zijn om dergelijk leed te bevechten, maar het was hem' onmogelijk om het zich niet aan te trekken. Alleen zuster Maria wist wat hij leed en hoeveel goed hij eigenlijk in het verborgene deed. Mocht hij er voor gezegend worden! Deze bede sloot zij da gelijks aan bij haar avondgebed. Ze bewonderde en vereerde deze man, die zo geheel onzelfzuchtig en bescheiden zijn werk deed. Nu ook weer moest zij zijn rust verstoren, want er was net weer een kind binnengebracht. Het was een kleine roodharige jon gen, volkomen overstuur en over al pijn. De politie had hem uit een kleine, donkere kelderruim te gehaald, nadat de buren op merkzaam waren geworden door schreeuwen en huilen. „Een ontaarde vader", was het algemene oordeel toen men de jongen kwam halen, maar on danks alle moeite en alle aan dringen wilde niemand zijn naam noemen toen het er om ging om voor het gerecht te getuigen als de vader veroordeeld zou wor den. Misschien zouden ze dan hun leven niet meer veilig zijn! Ja, wat was er dan verder aan te doen? Enkele weken goede verpleging en dan maar afwach ten wat er verder van kwam? Zuster Maria schudde haar hoofd terwijl ze de trappen op liep om dokter Liebmann in ken nis te stellen van de nieuwe op name. Hij ging gelijk met haar mee. „Nu moeten mijn eigen drie kinderen weer langer wachten en ze hadden zich zo op mijn komst verheugd. Maar dat is nu eenmaal niet anders!'' ,,U moet weer trouwen, dokter dan hebben de kinderen altijd iemand die voor hun zorgt Ms U hier bent. De kinderen hebben een moeder nodig!" ,Ach zuster Maria, ik weet dat U gelijk hebt. Maar het is te mo'èilijk om een goede vrouw te vinden. Weet U er één voor me?" De laatste vraag stelde hij eigenlijk gedachtenloos en hij had niet in het minst een ant woord verwacht. Zuster Maria bleef een ogenblik stil staan. „Ja. dokter Liebmann, ik weet een vrouw voor U!" „Wilt U misschien..." Hij keek verrast en een beetje verontrust in haar open gezicht. Zij echter schudde haar hoofd. „Nee dokter, ik trouw niet. U weet dat ik andere plannen heb en ik hoop dat die spoedig wer kelijkheid worden. Zolang U me niet kunt missen zal ik hier nog blijven, maar ik herhaal meteen mijn verzoek wat ik U al zo vaak gedaan heb, om voor een opvolg ster te zorgen." „U wilt ons dus werkelijk ver laten en werkelijk in het kloos ter gaan?" „Ja, dat wil ik- Maar op Uw vraag terug te komen dokter, ik zal U de naam noemen van de vrouw die het beste voor Uw kinderen zal zorgen, tenminste als U er ook voor voelt. De naam is Vera Sonnleiter." „Dus U ook?..." mompelde dokter Leibmann. „Ja, ik ook. Wie heeft er U al eerder op gewezen?" vroeg ze met echt vrouwelijke nieuwsgie righeid. „Niemand. Alleen mijn eigen hart, zuster Maria. Het sloeg al extra hard toen ik juffrouw Sonnleiter voor de eerste keer ontmoette. Maar, zoudt U mij het plezier willen doen er met nie mand over te spreken?'' de kinderwantjes, Beatrixstr. y zwarte portemonnaie met i- houd, Nassaustr. 3; bruin 1^ ren actetas met inhoud, 15; zilverbon, Kerkstr. paar dames glacé's, Irenestr. damestas, Noordstr. 38; clan. ring met steen, Bernardsn, zj da mes rijwiel, merk Arend, sUI> sport, Kerkdreef 35. 'Aindermid In het jeugdgebouw van Lutherse kerk te Groede wt-ij een kindermiddag gehouden vi,| de kinderen van de leden van a Ned. Bond van Plattelands^ I wen in West Zeeuws-Vlaand ren. De jeugd heeft zich met i lerlei spelletjes uitstekend vè| maakt en vooral de tractate oliebollen ging er goed in. De heer Baart 97 ji, Woensdag a.s. hoopt de he« L F. Baart te Sluis zijn 97e vt] jaardag te vieren. De L Baart, die nog een zeer ga gezondheid heeft, is de oud inwoner van Sluis. NED. HERV. KERK RETRANCHEMENT Bevestiging eerw. G. M. C, de Vries, In de kerkdienst van werd de hulpprediker der NeJ Herv. Gemeente te Retran ment eerw. heer G. M. C. Vries, in zijn ambt bevestigd. De dienst in de volle ke:,| werd geleid door de consul»; ds. C. Balk uit Sluis. Na de bevestiging zong de I meente de nieuwe ambtsdra: vers 4 van psalm 121 toe. Eerw. heer De Vries had t-I tekst van zijn preek gekozen ve: 24 uit de tweede brief van Paul.) aan de Corinthiërs, hoofavl 1 „Niet dat wij heersers zi;| over uw geloof, maar wij z:J medewerkers aan uw blijj schap". Na de preek richtten divei personen het woord tot de eer-I heer De Vries. Burgemeester J I Leenhouts sprak namens de bi: gelijke gemeente, de heer J de Bruijne namens de Vr,-| Evangelische gemeente, de De Kraker uit Zaamslag naam van de Classis IJzendijbl ds. L. S. Blom uit Aardenbd namens de ring Sluis. Ook weit het woord gevoerd door de vor de predikant van Retranchc ment, ds. S. Tijmstra te Sloo:] dorp. Vervolgens sprak de president kerkvoogd, de heer H. A, dei- Hamer, namens de Kerkeraat en het College van kerkvoogden en notabelen. Hij bracht dank aan de diverse instanties voor de financiële steun, die het mogr/ijt maakte in betrekkelijk korte tijd in de predikantsvacature te voor zien. Ook dankte hij de consu lent voor diens vele werkzaam heden in deze. De eerw. heer De Vries dankte tenslotte alle sprekers voor de goede wensen gericht tot hem er zijn gezin. Ze hadden al sprekende de on- derzoekkamer bereikt, waar de kleine Robert met grote angst ogen naar de deur lag te kijken „Dag Robert" zei dokter Lieb mann, terwijl hij een snelle blik op de jongen wierp. Hij kreeg geen antwoord. In de ogen van net kind lag een onuitsprekelijke angst. Hij liep naar de jongen toe en legde een hand op de ma gere schouder. „Nu kom je een poosje bij jon gens van je eigen leeftijd met wie je spelen en zingen kunt. Verder krijg je een mooi, schoon wit bed en wat zul je daar heer lijk in slapen! Kom Robert, geef me je hand dan zal ik je er zelf heenbrengen." De jongen klemde zijn handen achter zijn rug stijf in elkaar. „Waarom wil je me je hand niet geven?" vroeg dokter Lieb mann vriendelijk. Robert verstopte zich nog ang stiger voor de arts. Hij ging ach ter de jongen staan en maakte zijn handen los. Zijn blik bleef lange tijd op de beide jongens handjes gericht. „Dus daarom!... Ik begrijp het, Robert. Kom maar met me mee." Dokter Liebmann sprak met geen woord over hetgeen hij ge zien had. Het was niet de eerste keer en het zou zeker ook niet de laatste zijn dat hij verbrand de kinderhanden zag. Maar nu moest hij zich een ogenblik aan zijn bureau vasthouden, alsof er plotseling iets zwaars op hem drukte. (Wordt vervolgd.) De contactcommissie motorn l tuigverzekering, een in Rotte:- dam zetelende commissie waar; vertegenwoordigers van verzeke- ringsbedrijven zitting hebber heeft het volgende medegedeeld „Nagenoeg alle in Nederiarj werkende bromfietsverzekeraar hebben besloten om vanaf j april 1962 voor nieuwe bromfiets- verzekeringen een eigen réd van 25 in te voeren voor cas»| schades. Ook bij verwisseling vai de bromfiets of verandering va I verzekerde op bestaande polis sen, zal dit eigen risico vanaf ge noemde datum van toepassirj zijn. De reden van deze maatrege is gelegen in een ernstige zorgdheid van verzekeraars iw:| betrekking tot de resultaten 1 deze sector van verzekering, w| ke de laatste jaren een ster» stijging in het aantal en de hooïj te van de schades vertoont. Hoewel ook de resultaten i de W. A.-sector zeker geen i tot voldoening geven, is het spe| ciaal de ontwikkeling in de cas- cosector, welke zorgen baart Het bedrijf stond voor de k ze de premies -direct sterk <>P trekken, dan wel eerst anij passende maatregelen te zoek'- Na rijp beraad is de keuze f vallen op een maatregel, evenals de 50 eigen risico autoverzekeringen, de voorz» tigheid van de gebruikers bromfietsen aanmoedigt (i hen bij iedere schade een ze 1 eigen belang te geven, waard" tevens een bijdrage wordt gele verd om de veiligheid van 1" verkeer te bevorderen". Amerikaanse militairen i;i Zaid-Vietnam gesneuveld Het Amerikaanse comma11®; voor militaire bijstand in Z'; Vietnam heeft maandag beker» gemaakt, dat de dag tevoif 2 Amerikaanse militairen wart gesneuveld en twee andere kf' nelijk gevangen genomen, na-' zij in een hinderlaag van colt munistische verzetsstrijders '-1 ren gevallen. De vier militairen maak1, deel uit van een groep, die Zu'1 Vietnamese troepen in defens' tactiek oefende. 'De overval f beurde op ongeveer duizend ten noorden van Saigon.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2