de Geen rust in eigen huis *D Z«| €>m Nu is het tijd voor Hooikoortslijders MENU VAN DE WEEK Voor zonnige feestjes Ons ondergoed in de loop der tijden e VAN HET KINDERKARAKTER DE VRIJE ZEEUW Pagina 9 Lawaaibestrijding in woningbouw vordert moeizaam 0 Het fijne ondergoed be- 0 schermt de huid tegen de 0 min of meer ruwe boven- 0 kleding, die de huid kan 0 irriteren, maar omgekeerd is het de taak van het 0 ondergoed om onze kost- 0 bare jumpertjes, japonne- 0 tjes en dergelijke zoveel 0 mogelijk te sparen voor 0 de directe invloeden, die 0 de huid op de kleding uit- 0 oefent. jfl Oude gordijnen die niet mooi wit meer zijn, kunt u nog een tijdje gebruiken door ze een crèmekleur te geven. Hiervoor heel voorzichtig wassen in lindebloesemthee. Zaterdag 7 april 1962 zweven de stuifmeelkorrels weer door de lucht om zich daartegen te laten vaccineren Niezen en proesten bij het mooiste weer van de wereld Hooikoorts is een lijden, dat voornamelijk in de vroe de zomermaanden slachtof fers maakt. Toch vraagt deze ziekte reeds thans onze aan dacht omdat de inenting daartégen nü kan plaats heb- u'ordt Pas later met de vaccinatie begonnen, dan zijn de resultaten veel minder be- v redigend. [kikt iedereen kaar hoog gebergte 01 zeestrand Hooikoorts mag dan geen bijzonder gevaarlijke ziekte hijnseien kun nen de lijder wel heel wat last bezorgen. aj te vaak is iemand .'door hooikoorts wordt ge klaagd niet in staat zijn werk zaamheden naar behoren te verrichten. Over het algemeen laten de omstandigheden het niet toe hooggebergte of zeestrand on te zoeken in de tijd dat de grassen bloeien. Wanneer de werkkring zulks al zou ver oorloven, zijn de geldmidde len voor zulk een uitstapje doorgaans niet aanwezig. Datuom is het vaccin tegen hooikoorts voor menig lijder een ware uitkomst. Van een overbodige luxe kan dan ook 1 niet worden gesproken. graansoorten e>' we' :egrassen Door vaccinatie kan wor den bereikt, dat een bestaan de overgevoeligheid op dit punt gaat verkeren in een ongevoeligheid. Een grote ingreep is dit nie; de behandeling bestaat uit een serie onderhuidse in- puitingen met stijgende e stof waarmee vordt gevaccineerd is een extrakt van het stuifmeel v lartegen de overgevoelig heid bestaat. Het in Nederland vervaar digde vaccin is een gemengd rakt van pollen (stuif- meelkorielsi van verschillen de gramineeënsoorten (graan soorten en weidegrassen). Vanzelfsprekend zijn die soorten verwerkt die in het „pollen" (stuifmeel) overge voelige personen. RODE EN GEZWOLLEN OOGLEDEN Uit het voorgaande zal reeds duidelijk zijn geworden dat de hooikoortsverschijnse len berusten op een overge voeligheid ten opzichte van stuifmeel. In verreweg de meeste ge vallen zijn het grassoorten, waarvan het stuifmeel bij be paalde personen de wel zeer hinderlijke verschijnselen ver oorzaken. Slechts bij uitzondering wordt hooikoorts door het bloeien van andere planten teweeggebracht. De zeer lichte stuifmeel korrels zweven door de lucht; komen ze terecht op de slijm vliezen van personen die er overgevoelig voor zijn, dan kunnen de hefstigste reakties optreden. Bij de meeste hooikoorts lijders openbaart zich de ziek te door rode en gezwollen oogleden, terwijl er tegelij kertijd een overmatige af scheiding is van de traanklie ren. STEEDS WEER DROGE ZAKDOEKEN Ook het slijmvlies van de neus reageert op overeen komstige wijze, de hooi koorts-patiënt heeft steeds weer droge zakdoeken nodig. Het is een vreemd gezicht te zien hoe een hooikoortslij der loopt te niezen en te proesten terwijl het het mooi ste weer van de wereld is en de zon hoog aan de hemel staat te stralen. Wanneer ook de luchtpijp en verdere luchtwegen zijn aangedaan, is daar eveneens veel vochtafscheiding. Er kunnen dan niet alleen zqer onplezierige hoestbuien, maar zelfs ernstige aanvallen van benauwdheid optreden. Dr. H W. SCALONGNE. (Nadruk verboden.) In de woningbouw zijn stellig maatregelen mogelijk om de ge luidhinder tegen te gaan. Maar... betere geluidisolatie betekent hogere bouwkosten, dus hogere huren. Medewerkers van het T. N. O., afdeling gezondheidstechniek, hebben echter uitgerekend dat voor 1,huur méér per week de ergste vormen van geluid hinder geweerd kunnen worden. Voor één pakje sigaretten per week kan men een ongestoord privéleven hebben... HET CONCERT VAN HET MODERNE LEVEN Aan lawaaibronnen is in onze gen dat in deze materieel toch O danks het feit dat de vier- c ïaand van dit jaar alweer haast half voorbij is, wil het uO' liet erg voorjaar worden en n de winterkostjes er nog steeds in. Waar verse groenten ais b.v. spinazie niet te duur r zijn moeten die zeker ge- ko en worden, daar de zo no- a c-vitamines vooral door u groenten geleverd worden. De spinazie moet maar kort i worden gekookt, het nat kan voor soep worden hewaard of zo worden gedronken. I ZONDAG: Sneetje speciaal; ge bakken hampiakken, wulol- schotel, aardappelen, boter saus mokkataartje zonder oven. MAANDAGRunderlapjes, rode kool, aardappelpuree; yo ghurt vermengd met koffte- extract en suiker en bestrooid met gehakte noten. DINSDAG: Eieren, verse spina zie, aardappelomeletgort met rozijnen. WOENSDAG: Pasqualino dl Agnello, kop spinaziesoep; re rrber t bonen in de week zetten). DONDERDAG: Bruine bonen soep met mergbroodjes; hang op met bruine suiker en be schuit. VRIJDAG: Stamppot rauwe raapstelen of andijvie met kaas; yoghurtpudding. ZATERDAG: Pizza; fruit. SNEETJE SPECIAAL Achtereenvolgens grote toast, bacon, schijven appel, een plak jong belegen kaas, het sneetje gratineren en met gehakte no ten bestrooien. AARDAPPELOMELET 200 gr. aardappelen wordt ge raspt en vermengd met 50 gr. gesmolten boter, 2 eierdooiers, 50 gr. geraspte kaas, 50 gr. ge sneden ham en peper en zout. Tot slot worden de stijfgeslagen eiwitten erdoor geschept en het beslag op een klein vuur aan beide zijden lichtbruin en gaar gemaakt. PASQUALINO Dl AGNELLO 300 gr. spaghetti wordt in ruim water met wat zout gaar gekookt, waarna men ze laat uitlekken. Intussen wordt een lekkere lamshache gemaakt door 200 gr. uien, 2 teentjes knoflook en 300 gr. in stukjes gesneden licht gezouten lams vlees te bakken in 100 gr. boter, daarna iets vocht en een scheut je madeira toevoegen en het vlees daar verder in gaar te ma ken (1520 min.). Met zout en peper wordt de haché zo nodig op smaak afgemaakt en desge wenst met wat aangemengde* aardappelmeel iets bijgebonden. Door de uitgelekte spaghetti wordt 200 gr. geraspte kaas en wat peper geroerd. Hiervan wordt een rand op een grote platte schotel gelegd, de lams- haché in het midden gegoten en de spaghettirand tot slot met gehakte peterselie en paprika poeder bestrooid. PIZZA Een beboterd en met bloem bestoven boterkoekvorm wordt met piedeeg bekleed en gevuld met 200 gr. in plakjes gesneden kaas, vier in schijven gesneden tomaten, vier ansjovisfilets, en kele in plakjes gesneden olijven en besprenkeld met wat olijf olie. Men kan met deze ingre diënten mooie figuren aanbren gen. In een matig hete oven wordt de pizza in ongeveer Va uur gaar gebakken. moderne samenleving geen ge brek. Integendeel, in toenemen de mate worden wij aan lawaai blootgesteld. In onze woningen dringt het verkeerslawaai bin nen en onze buren zorgen er voor, dat wij zelden een rustige avond hebben. Door de geluid hinder wordt de geestelijke ge zondheid van de mensen in na delige zin beïnvloed. De meeste klachten over lawaai zijn van psychologische aard. Men voelt zich geprikkeld, kan zich niet op studie of werk concentreren, enz. Geneeskundige onderzoekin gen hebben tevens aan het licht gebracht, dat ook de lichamelijke gezondheid door de toenemende luidruchtigheid in gevaar kan worden gebracht. Het is geble ken, dat er met geluid al schade lijke gevolgen optraden als dat geluid nog niet eens als hinder lijk werd ondervonden. Het slag volume van het hart werd er minder door en in ver van het hart gelegen liehaamsgebieden vernauwden de slagaders zich, waardoor de bloedtoevoer te klein werd. De tegenwoordige wooncon- centratie, vooral in de steden, stelt een aantal ernstige proble men. Een der meest voorkomen de hiervan is de geluidhinder. Zeer veel woningen, in het bij zonder galerijwoningen, élage- woningen en flats, zijn in dit op zicht totaal onvoldoende en het achteraf verbeteren van de ge luidisolatie is doorgaans niet mogelijk. T'e zware druk Het gevolg van de slechte ge luidisolatie is, dat er een be paald leefpatroon ontstaat, waar bij de spontaneïteit aan banden wordt gelegd. In vele flatwonin gen wordt gefluisterd omdat men bang is dat de buren het zullen horen öf er hinder van zullen hebben. Anderzijds wordt men zelf voortdurend gestoord. Men zet bv. de radio aan om een concert te horen en juist op het moment dat de symphonie wordt ingezet, laat buurman zijn bad leeglopen... Kinderen moeten voortdurend worden verboden of gestraft, als ze zich uitleven; dit zet ouders én jongeren onder blijvende zware druk. Enkele jaren geleden heeft het T.N.O. een enquête gehou den, waarbij de bewoners van 1200 flatwoningen werden onder vraagd. Van deze ondervraagden had 30 last van het verkeers geluid 20 last van de zij- buren, 59 van de bovenburen en 68 klaagde over hinder Uit het trappenhuis. Er is nu wel een ministeriële regeling getroffen, maar dat is pas een begin. Deze voorschrif ten bestrijken slechts een klein deel van liet geluidenpanorama. Het gaat hier niet om een luxe voorziening. We kunnen verlan- voorspoedige tijd de woningbouw aan bepaalde eisen wat betreft de gezondheidstechniek beant woordt, zodat de huizen werke lijk woningen zijn waar de mens zichzelf kan zijn en er dus vol doende rust en stilte kan vinden. Wat moet er gebeuren? Een belangrijk deel van de ge luidhinder in trappehuizen ont staat door de galm, die vooral de kinderen a.h.w. verleidt tot schreeuwen, zingen en fluiten. Dergelijke geluiden dragen een irriterend karakter. Ze kunnen eenvoudig worden bestreden door het aanbrengen van geluid- absorberend materiaal tegen de kale trappehuismuren. In Duitsland, waar de subsidierege ling voor de volkswoningbouw gekoppeld is met eisen voor vol doende geluidsisolatie, werd dit middel reeds jarenlang met suc ces toegepast. Tot de belangrijkste techni sche aspekten behoort de geluid isolatie van vloeren en muren. Deze geluidisolatie was in ons land totaal onvoldoende. De hou ten vloeren, die vooral in de vooroorlogse woningen werden aangelegd, bieden nauwelijks mogelijkheid tot een redelijke geluidisolatie. Veel hangt hieraf van de vloerbedekking, die de bewoners kiezen. Wanneer uw bovenbuurman zijn vloer met linoleum of viltzeil heeft bedekt, zult u zelden een rustige avond hebben. Slechts vloerkleden en tapijten, de z.g. „vaste vloerbe dekkingen", geven in dit opzicht een verbetering. De woningbouw zal nu moeten zorgen dat de vloer zelf voldoen de contactgeluidisolatie bezit. Dit is technisch mogelijk door de steenachtige vloer te bedekken met een z.g. zwevende dekvloer, een veerkrachtige laag afgedekt met een slijtvaste laag. In Duits land worden deze zwevende dek- vloeren al toegepast. Vergeten factoren Ten aanzien van het verkeers lawaai wordt algemeen aan vaard, dal een gunstige stede- bouwkundige indeling van essen tieel belang is. We moeten er van uitgaan, dat de mensen hun ramen ook eens open kunnen zet ten. Daarom moet ook bij het vaststellen van de plaats van in dustriecentra, vliegvelden, ver keerswegen e.d. terdege met het geluidsvraagstuk rekening wor den gehouden. Lawaaiversprei- dende objekten moeten op veili ge afstand van woonwijken wor den gehouwd. Men moet geen vliegvelden aanleggen in de na bijheid van ziekenhuizen, want vooral het „gestoorde opper vlak" van de straalvliegtuigen is schrikbarend groot. Ook bij de indeling der wo ningblokken hebben de architec ten zich tot dusver niet veel over de geluidhinder bekommerd. In vele flatgebouwen grenzen de slaapkamers aan de keuken van de buren. Het euvel van „slaande deu ren" is gemakkelijk te bestrijden door goed afgestelde mechani sche deursluiters aan te brengen. Rubber strips maken het moge lijk de deur zacht te sluiten, wat vooral bij tocht ook voor de goedwillenden erg moeilijk kan zijn. De noodzaak van een goede geluidisolatie in de woonsector wordt dan ook door niemand be twijfeld. Het T.N.O., afdeling gezond- heidstechniek, schat de kosten van het aanbrengen van een zwe vend dekvloer en van voldoende geluidabsorberend materiaal in de gemeenschappelijke trappehui zen op een extra-bedrag van plm. 600 per flatwoning. Volgens deze berekening zou een goede geluidisolatie in meergezinswo ningen de huurprijs met hoog stens één gulden per week ver hogen; dat is de prijs van een pakje sigaretten. Voor dit geringe bedrag is het mogelijk dat de woning het eigen domein van 't gezin blijft, waar in men zo weinig mogelijk door omringende gezinnen wordt ge stoord en waar men aan een privéleven toekomt. We mogen beslist niet den ken, dat een feestelijk cocktailjurkje alleen maar iets is voor het frisse sei zoen, dat we ook wel als het uitgaansseizoen betite len. Ook in voorjaar en zo mer hebben we onze feest jes en dan is zo'n luchtig cocktailjurkje eigenlijk nog meer op zijn plaats dan op de frisse winterdag, wan neer we dikwijls genood zaakt zijn ons in het begin van de avond voor de kou te beschutten met een stola of (bont)manto! Juist op zo'n zomers zon nig feestje staat zo'n schat tig strapless cocktail japon netje bijzonder goed. Het model van onze illus tratie is van Luciani en dus van Italiaanse origine. Het is vervaardigd van ver edelde katoen in een des sin van zwarte strepen op een licht fond. Het lijfje en de brede zoom van de rok zijn vervaardigd van de zelfde stof, maar dan aan de verkeerde kant geno men. Deze veredelde katoen is namelijk aan twee kan ten draagbaar. Let u eens op de prachtige wijde rok, waaronder uiter aard een pettycoat. Dacht u dat dit uit de mode was Nu, dan hebt u het mis, want vooral voor de jonge re vrouwen wordt de wijde rok nog steeds in ere ge houden. De taille wordt fantastisch goed geaccen tueerd door de brede zwar te ceintuur, waarop een ,ol „njpr. paar leuke strikjes zijn aangebracht, die heit speelse van het model onder strepen Vergeet niet om in uw zomergarderobe zo n leuk kleedje v zonnige feestjes in voorraad te nemen. Want wanneer het zover is. dan hebt u tenminste iets leuks om aan te trekken (Nadruk verboden) ELLY MARTINS BASIS VAN ONZE KLEDING Dit zijn zo in beginsel de rede nen van het dragen van on dergoed en het is interessant om eens na te gaan hoe in de loop der tijden de „mode" van het ondergoed zich heeft ont wikkeld. En dan worden we allereerst gewaar, dat onze voorouders van twee eeuwen geleden er bijna niet toe kon den overgaan zich grondig van top tot teen te wassen. De kostbare, weelderige kleding uit die tijd moest dan ook flink beschermd worden tegen de onverzorgde envuile huid, die er onder zat, en hier toe dienen talrijke lagen en soorten van „onderkleding". Pas tegen het einde van de 18de eeuw, in de Victoriaanse tijd, werd de lichamelijke reinheid welhaast tot een soort sym bool van zekere distinctie, het geen vanzelf tot gevolg had, dat men geregeld schoon en fris ondergoed ging aantrek ken. ER IS VEEL VER ANDERD Tot aan de eerste wereldoorlog stond men dan ook vol afgrij zen tegenover het idee, dat de huid op een of andere wijze direct met de bovenkleding in aanraking zou komen. Wat dat betreft is er ook al weer heel wat veranderd en ondanks de algemene gewoon te van de moderne man en vrouw om dagelijks te baden, hebben zij toch eigenlijk niet het recht zich even „fris" te noemen ais de mensen uit de Victoriaanse tijd, want bij de tegenwoordige kleding komt de bovenkleding voor een groot gedeelte in directe aan raking met de huid, waardoor een niet onbelangrijk deel van het eigenlijke deel van de on derkleding wordt voorbij ge streefd. En hier komen we dan aan een van de meest ge voelige details in onze uiter lijke verzorging: de hygiëne. We kunnen ons nog zó uitslo ven om er zo aantrekkelijk mogelijk uit te zien met be hulp van talloze schoonheids- middeltjes, al het werk zal tevergeefs zijn, wanneer daar bij het belangrijkste wordt verwaarloosd, n.l. de reinheid van lichaam en onderkleding. DE BASIS VAN ONZE KLEDING Het ondergoed wordt nogal eens als een onbelangrijk onder deel van de lichaamsverzor ging beschouwd, maar in feite betekent het ondergoed toch de basis van onze kleding en het effect van een cocktail japonnetje of een pracht van een mantelpakje hangt voor een heel groot deel af van deze „ondergrond". En niet alleen om het feit dat de goe de pasvorm van het onder goed belangrijk is voor een goed figuur, maar er komt ook nog een psychologische factor om het noekje kijken. Het is nu eenmaal zo, dat wij ons meer op ons gemak voe len wanneer wij ons schoon en goed verzorgd weten en dit niet alleen „op het eerste gezicht". Dit zeuvertrouwen is onontbeerlijk voor een on gedwongen spontane houding met alle aangename gevolgen van dien. SONJA. (Nadruk verboden.) TIPS d Ansjes achtste verjaardag stond voor de deur en oma en moeder bespraken, welk geschenk grootmoeder aan haar kleindochtertje zou geven. „Als ik eens een pop geef", begon oma aarzelend. „Welnee moeder, spaar je de moeite!" lachte Miep. „Dat is heus niets voor Ansje. Dat is zo'n halve jongen, die geeft absoluut niets om echt meisjes speelgoed. Als die maar kan hollen vlie gen en wilde spelletjes doen, is ze allang tevreden. Aanleg om iets te verzorgen en te vertroetelen is er bij haar niet bij en ze heeft er zelf ook helemaal geen behoefte aan. Het is een gemakkelijk kind, wel een echte, drukke robbedoes, maar volkomen zonder problemen. Dat is er eentje, die komt er wel die gaat lachend en onverschillig door het leven. Ik heb drie jongens en een meisje, maar geloof me, voor mij heb ik vier jongens!" OMA TOCH! Oma knikte bedachtzaam. Zij deed, alsof ze het geloofde, maar in haar hart had zij er toch geen vrede mee. Lang zat zij die avond te peinzen en toen zij ein delijk naar bed ging, was haar besluit genomen. Er werd een pop gekocht en er werd een plank in de kast uitgeruimd cn daarop kwam alles wat bij de pop hoorde: een ledikant,je en een bedje en een stapel kleertjes en zelfs een servies je en een fornuisje. Op Ansjes achtste verjaardag, die op zondag viel, mocht ze 's morgens haar cadeautjes bij oma gaan halen. Samen met oma werd de pop aan- en uitgekleed, gebaad, gevoed en eindelijk te slapen ge legd. Met gloeiende wangen speelde Ansje het nieuwe spel en verrassend ge dwee legde zij zich neer bij de voorwaar de, dat alles bij oma moest blijven staan. Toen moeder Miep haar spruit kwam halen, bleef ze verrast staan. „Wel heb ik ooit!" riep ze uit, „wie had dat nu kunnen denken, dat er in onze Ansje zo'n poppen moedertje stak! Thuis taalt ze niet naar zoiets." Oma lachte. „Niemand valt graag uit zijn rol," sprak zij, „ook niet, als die rol hem is opgedrongen." KENNEN WIJ ONZE KINDEREN? De moeder van Ansje had gemeend, dat zij haar kind door en door kende, maar plotseling begreep ze, dat er een kant aan dit jonge karakter was, die haar volkomen was ontgaan. Zoals het de moeder van Ansje ver ging, zo gaat het ons allemaal wel eens. Wij menen, dat niemand ons kind zo goed en zo grondig kent als wij en daar bij zien we over het hoofd, dat wij maar een zeer beperkt aantal reacties van het kind kennen. Reacties op gebeurtenis sen. die zich onder vrijwel gelijke om standigheden steeds herhalen. Dat kan nooit een juiste maatstaf zijn voor ka rakterbeoordeling. Een kind, dat gedoodverfd wordt als een wildebras en een durfal, zal zich krampachtig vereenzelvigen met dat beeld, omdat iedere afwijking daarvan als een soort vernedering wordt aange voeld. Ansje werd als één van de jon gens beschouwd en voelde dit als een soort onderscheiding. Daarom kon zij geen meisje zijn. Wel bij oma, waar nie mand het zag en waar zij geen kans liep, te worden uitgelachen als zij met meis jesspeelgoed speelde. Maar al te vaak gaan wij ouders uitsluitend af op de uiterlijke schijn. Aan vrijwel elk kinderkarakter zit een onbekende zijde. Het is bijzonder belang rijk voor ons en voor onze kinderen dat facet te ontdekken. Voor ons, opdat we niet voor verrassingen komen te staan en we ons kind werkelijk goed kennen en voor het kind, omdat het niet steeds een rol moet spelen en de schijn moet ophouden, zonder echt zichzelf te kun nen zijn. ELLY MARTINS. (Nadruk verboden.) ALS DE SLAAPKAMER WORDT SCHOONGEMAAKT Ij De slaapkamers doen we pas op een dag, dat er goed ge lucht en gedroogd kan wor den. Was dan de dekens in ruim sop van synthetisch wasmiddel, zonodig tweemaal een sopje. Na elke spoeling de deken door een wringer halen. Gedurende het drogen de dekens af en toe opschud den en wanneer ze bijna droog zijn, opborstelen met een fijne stalen borstel. fl Katoeiien vitrage eerst uit slaan, daarna weken in wa ter met zout. Naspoelen in water, wassen in lauw sop van zelfwerkend wasmiddel. Niet boenen, niet wrijven, maar op en neer halen en knijpen. Daarna goed spoe len. Verschoten kokosmatten wor den weer mooi als u ze rei nigt met een oplossing van overmangaanzure kali en heet water. Onderzoek het stapelbed eens, als het toch uit elkaar moet om ruimte te maken, of het nog stevig genoeg overeind staat. Kijk ook de ladder na op barsten, scheu ren en breuk. Splits de bed den, als u ze op elkaar niet meer vertrouwt. 0 Stapelbedden maakt u ge makkelijker op, als ze met één korte kant jn plaats van met de lange zijde tegen de muur staan. li Leg geen oude kleden in de slaapkamer(s) als u een nieuw vloerkleed voor de huiskamer koopt. In een slaapkamer behoren goen stofnesten, maar een gladde vloer met zeil, linoleum, rub ber of colivinyltegels met hoogstens een eenvoudige mat.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 9