cTYlocle óliOW BLIEK WIELAND TERNEUZEN KAPELLE v. DIXHGORN TUINIER MET TERNEUZEN FA S P GROE N LEER s ZN m Kanonnen aan het meer van Galilei PLEZIER Franse nozem bekent gewelddaad De nadere wijziging van de A.O.W. Demonstratie van Ambonezen DE VRIJE ZEEUW Pagina 7 EN Presenteren U de nieuwste Voorjaars- en Zomermode voor dames, heren en kinderen Deze show komt in: Dinsdag 10 april hotel „Des Pays Bas" Aanvang der shows des avonds om 8 uur Toegangsprijs f0,75 (consumptie inbegrepen) Kaarten verkrijgbaar bij de deelnemende zaken Noordstraat 99 Telefoon 3372. Donderdag 5 april 1962 DE FIRMA's i WÖLFIing, de kleine electr. ga zonmaaier. Zelfs rendabel voor de kleinste tuin- Snijbr. 32 ent. Prijs I 296 (z. kabel) vraag vandaag nog onze uitvoerige bro chures aan, waarin de gehele collectie WOLF gereed schappen is opge nomen. Stuur daar toe êen briefkaartje Maak er een hobby van met WOLF tuingereedschappen, de allerbeste ter wereldl De hier groot afgebeelde electrische gazonmaaier, de WOLF-Motodux-Elektra is geruisloos en verbruikt een minimum aan stroom. Een enorme aanwinst voor Uw tuin. WOLF-Motodux-Privat mot 2.5 PK benzine motor. Snijbr. «5 cm. Prijs met repeteerstarter 1435,—met draaistarter 1490.— Afd. Juliana van Stolberglaan 2, Ede WOLF-Motodux-Kabelfix, de electr. gazonmaaier met autom, af- en oprollende kabel. Snijbr. 45 cm. Prijs f 545.— (z. kabel) De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties houdt zich deze week voor de zoveelste maal bezig met een Syrisch- Israëlisch grensincident. Af gaande op de ervaringen mag men aannemen, dat de zaak zal eindigen niet een milde resolu tie, waarïh op heide partijen een beroep wordt gedaan, hun ge schillen met vreedzame midde len te regelen, In feite wordt daarmede natuurlijk niets opge lost, Men kan nu al voorspellen, dat over enige weken, of hoog stens maanden, Israelis en Sy- riërs elkaar weer in de haren zullen vliegen. De incidenten spelen zich zon der uitzondering af aan Israëls grens met Syrië in de omgeving van het Meer van Galilee. Dit meer ligt geheel binnen Isra ëlisch grondgebied. Maar op sommige plaatsen aan de oost kust is het territorium van Is raël slechts een paar meter breed. Daarboven rijzen de ber gen op, die tot Syrië behoren. Syrische vissers passeren her haaldelijk de grens om onder bescherming van het op de rot sen opgestelde Syrische geschut op het meer hun werk te doen. Israëlische vissersboten, die zich in hun omgeving wagen, worden beschoten. Vefboden water Enkele weken geleden brach- en de Israëlis met land-, lucht en strijdkrachten een zware slag toe aan de Syrische bolwerken in de bergen. Dertig Syriërs werden daarbij gedood. Het is dit incident, dat op het ogenblik door de Veiligheidsraad wordt behandeld. In nauw verhand met de serie incidenten, die reeds meer dan een jaar gelegen begon, staat de vastbeslotenheid van de Ara bische staten om Israël te ver hinderen, gebruik te maken van het water van de Jordaan, die door het Meer van Galilee loopt, voor irrigatiedoeleinden. Dit zou een zegen zijn voor het nu dorre gebied van de Negeb-woestijn, maar de Arabieren wensen niet, dat Israël zich economisch nog sterker maakt. Afschrikken of terugschrikken Aan de andere kant is de groeiende vrees van Israël voor de militair steeds machtiger wordende Arabische staten, die blijven dreigen, Israël van de kaart te zullen vegen, geen rust verwekkende factor. De Israëlis geloven klaarblijkelijk, dat zij de Arabieren, wanneer zij maar snel en hard op elke provocatie reageren, tot een andere hou ding kunnen dwingen. In zo'n situatie kunnen slappe resoluties van de Veiligheidsraad inderdaad geen soelaas brengen. Wat er gebeuren moet is dit - de Arabieren moeten er van wor den overtuigd, dat de staat Is raël er is en er zal blijven. En tegelijk daarmee dienen, op een heel wat positievere wijze dan in het verleden werd gebruikt, vredesonderhandelingen op gang worden gebracht. Dat is geen zaak voor Isra- De 19-jarige elektricien André Egea in Lyon heeft bekend dege ne' geweest te zijn die vorige week donderdag de gymnasiast Jean-Claude Ravel met oen fles dusdanig had geslagen dat laatst genoemde dinsdag, na dagenlan ge bewusteloosheid, is overleden. De gymnasiast had zich teweer gpsleld tegen een troep nozems die zijn 15-jarige zusje kennelijk met oneerbare bedoelingen naar een steegje hadden meegetrok ken. Egea had aanvankelijk met klem ontkend enig aandeel aan het relletje gehad te hebben. Maar een getuige herkende hem en bovendien bleek hij voor te ko men op een foto die door een straatfotograaf was gemaakt en «aarvan het afleveringsbewijs in do zak van een der leden van de bende werd aangetroffen. Egea bekende tenslotte degene geweest te zijn die de gymnasiast mot een fles op het hoofd had ge slagen zodat deze een dubbele s tedelbreuk opliep en, naar het ziekenhuis gebracht, na vijf da gen bewusteloosheid overleed. André Egea heeft in zijn lezing van de gang van zaken gezegd dat hij en zijn kameraden de ge hele avond reeds meisjes hadden lastig gevallen. Toen hij tezamen met een ander poogde het meisje Joelle Ravel mee te trekken, was hij, door wie wist hij niet, omver gegooid. Hij voelde onder zijn hand in de goot een fles, pakte die en begon er, overeind geko men, mee te slaan op het eerste hoofd het beste dat onder zijn be reik kwam. Toen ging hij er vlug vandoor zonder om te kijken. Volgens de verklaringen van de kameraden van Egea was deze echter een grote ruziezoeker. Egea was die ochtend voor de keuringscommissie voor de mili taire dienst verschenen Daarna had hij met andere dienstplichti gen door de stad gezworven en veel wijn gedronken Hierbij wordt herinnerd aan een dergelijk geval op 5 febr. j.l., toen de eveneens 19-jarige Ri chard Sommer in Saint Germain des Pres de zakenman Albert Amarragie doodstak, die zijn vrouw tegen opdringende nozems trachtte te beschermen. elis en Arabieren alleen, maar voor de gehele wereld. (Nadruk verboden.) GRAMMOFOONPLAATJE MET ORANJEFEESTLIED. Ter gelegenheid van de viering van het zilveren huwelijksfeest van Koningin Juliana en Prins Bernhard heeft de Stichting Na tionaal Comité voor het zilveren huwelijksfeest een grammofoon plaatje in de handel gebracht, waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan het nationaal ge schenk aan het koninklijk bruids paar. Op het 45-toeren plaatje, dat tot titel heeft ,,'t Is feest" is een liedje vastgelegd, gezongen door het kinderkoor „De Dam rakkertjes" onder leiding van Hans de Jong, met begeleiding van fluit, piccolo, klarinet, vibra foon, contrabas en piano. De mu ziek is van Paul Chr. van Wes terling en de tekst van G. van Aemstel. De tekst en muziek (pianobege leiding) zijn onder de titel „Oran jefeest", met geïllustreerd titel blad door de illustrator Berg, eveneens verkrijgbaar. Ook de opbrengst van deze uitgave komt ten goede aan het nationaal ge schenk. DE LEERPLICHT VOOR SCHIPPERSKINDEREN. De heer Van de Wetering, lid van de Tweede Kamer (C.H.U.) heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen schriftelijke vragen gestéld over de invoering van een normale leerplicht voor schipperskinde ren. Gevraagd wordt o.m. waar om de minsiter op de begroting 1962 de invoering van oen nor male leerplicht voor schippers kinderen afhankelijk stelt van volkstellinggegevens, terwijl „het verzoek van de zijde der organi- een principiële aangelegenheid betreft." In zijn vragen wijst de heer Van de Wetering o.m. op de structurele wijziging van de bin nenvaart, vooral in het grens overschrijdend verkeer en met name in E.E.G.- en E.G.K.S.-ver- band, waarvoor betere schoolvor ming wordt vereist dan op de duur met continu- en ligplaats- onderwijs wordt bereikt. Is de minister niet van mening, aldus de heer Van de Wetering, dat een systeem met drie school tijden per dag, zoals thans bij het continu-onderwijs gebruike lijk is, in opvoedkundig en alge meen vormend opzicht ongewenst moet worden geacht, terwijl het sociaal niet meer verantwoord is kinderen op jonge leeftijd in het bedrijf in te schakelen. De heer Van de Wetering vraagt tenslotte of de bewinds man bereid is de voortdurende afremming van departements zijde te doen beëindigen, om voorbereidingen te treffen voor een wijziging van de leerplicht en om met de minister van Fi nanciën de financiële gevolgen daarvan nader te bezien. BEJAARDE FIETSER DOOR AUTO GEGREPEN. Op de Tongerenseweg te Epe is woensdagmiddag dè '72-jarige heer H. J. Mulder door een ver keersongeval om het leven ge komen. Hij reed op dè 'fiets van de uitrit bij café ,,'t jagertje" de weg op, juist toen een personen auto, bestuurd door de heer A. M. F. van D. uit Deventer, pas seerde. De heer Mulder werd ge grepen en was- op slag dood. Het slachtoffer was gehawtL Ned. Ver. van Koopvaardi}- officieren: Vooralsnog nog niet staken. Het bestuur van de Vereniging van Nederlandse Koopvaardij- officieren heeft zijn leden „voor alsnog beslist ontraden op 1 mei aan eventueel door de C.K.V. uit te roepen staking deel te nemen". In het mededelingenblad van de V.N.K.O. spreekt het bestuur als zijn mening uit dat „het stellig niet de overtuiging heeft dat alle middelen en mogelijkheden zijn aangewend ter voorkoming van het ontstaan of ter beëindiging vf.n een situatie zoals thans door de C.K.V., en uitsluitend door deze organisatie, met voorbijgaan van haar partners in het georga niseerd overleg, is geschapen". De V.N.K.O. is het oneens met de bewering van de voorzitter van de C.K.V., de heer Van Driel, dat beëindiging van een collectief contract in de koopvaardij tradi tioneel gepaard gaat met een sta king. Er is volgens het bestuur in het verleden slechts één sta king geweest (in 1932). In prin cipe acht de V.N.K.O. staken in strijd met de status en de waar digheid van een officier ter koop vaardij, van welke gedragslijn men slechts in het uiterste geval zal afwijken. Voor het bestuur van de V.N.K.O. is het vooralsnog de vraag of men in de huidige situatie van „een uiterst ernstig geval" kan spreken, aangezien het bij de onderhandelingen die tot de uiteindelijke breuk hebben geleid niet tegenwoordig geweest is, noch op engie wijze is gekend. Op 7 april zal de huidige situa tie in een besloten ledenvergade ring te Rotterdam besproken worden. In het voorlopige verslag van de vaste commissie voor Socioale Zaken en Volksgezondheid uit de Tweede Kamer over het wetsont werp tot nadere wijziging van de Algemene Ouderdomswet en de wet op de Ziekenfondsverze- ring voor Bejaarden, delen vele leden mede de voorgestelde ver hoging der pensioenbedragen te beschouwen als een eerste stap tot het brengen van de uitkerin gen der A.O.W. op het peil van een redelijk sociaal minimum. Deze leden achten dit laatste een sociale wenselijkheid van drin gende aard. 'Zij verwachten van de minister dat hij zo spoedig mogelijk het op langere termijn te voeren beleid zal vaststellen en uitvoeren. Zij menen dat in dit beleid rekening zal moeten worden gehouden met de wen selijkheid dat een deel van de te verwachten kostenstijging uit de algemene middelen wordt gefi nancierd. Vooraf zal moeten wor den bestudeerd of er wijziging moet worden gebracht in de ver houding van de hoogte van het or.gehuwdenpensioen tot die van het gehuwdenpensioen, door ver hoging van de eerste. Vele andere leden delen mede gaarne akkoord te gaan met de strekking van het onderhavige ontwerp. Zij wensten, voordat zij een standpunt bepalen over de problemen die samenhangen met een eventueel verdere verhoging, de daarover te verwachten ad viezen af te wachten. Zeer veie leden vestigen de aandacht van de minister op de veel vernomen klachten van be jaarden dat hun inkomen door een verhoging van de A.O.W. niet omhoog gaat. Deze leden vragen de minister ook een ver hoging van de uitkeringsnormen van de maatschappelijke voor zieningen in beschouwing te nemen. Ecuador verbreekt betrekkingen met Cuba. Ecuador heeft dinsdag de diplomatieke betrekkingen met Cuba, Tsjecho-Slowakije en Polen verbroken. De minister van Buitenlandse Zaken, Yepez, heeft de zaakgelastigden van deze drie landen hiervan in kennis ge steld. De vertegenwoordiging van Ecuador in Havana zal worden opgeheven zodra maatregelen zijn genomen ten aanzien van het grote aantal vluchtelingen die asyl hebben verkregen in deze ambassade. Circa 500 Ambonezen uit de verschillende woonoorden in ons land, allen aanhangers van de repubiek der Züid-Molukken, hebben woensdagmiddag op het Binnenhof in Den Haag met spandoeken gedemonstreerd tegen een eventuele overdracht van Nieuw-Guinea. Op een der span doeken stond: „Stuur ons naar Nieuw-Guinea. Wij zijn bereid Nieuw-Guinea te helpen verdedi gen, maar erken eerst de R.M.S.". De demonstratie, die ordelijk verliep, werd geleid door de heer Hitipeuw, voorzitter van het ver tegenwoordigend lichaam van het Zuidmolukse volk in Neder land, de B.P.R.M.S. De demon stranten hadden zich opgesteld op het terrein vóór de Ameri kaanse ambassade, vanwaar de tocht naar het Binnenhof werd begonnen. Verdere opschriften op de span doeken waren onder meer: „Ver lies van R.M.S. betekent zeker verlies van Papoea", en „R.M.S. is een internationale kwestie". De leider van de betoging heeft aan gekondigd, dat twee personen, te weten de heren J. Matauseja en J. Marasabessy, resp. namens de Christelijke en Mohammedaanse Ambonezen een petitie zouden aanbieden bij het begin van de Kamervergadering. De B.P.R.M.S. heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met een adres, waarin voor de zaak der republiek Zuid-Molukken meer aandacht wordt gevraagd dan de Nederlandse regering daaraan heeft, besteed. Met respect en be wondering zo wordt in het adres gezegd hebben 'de Zuid- Molukkers gezien wat de rege ring heeft gedaan en doet om het zelfbeschikkingsrecht van de Pa poea's veilig te stellen. Daarom wordt betreurd, dat de regering tot nu toe niet bereid is geble ken, eigener initiatief iets te doen voor het zelfbeschikkingsrceht van de Zuid-Molukkers. „De omstandigheid, dat wij aan de vooravond staan van de herdenking der vrijheidsprocla matie van de republiek der Zuid- Molukken, die uitgaat van het zelfde beginsel als de regering centraal stelt ten aanzien van Nieuw-Guinea, n.l. het zelfbe schikkingsrecht". heeft er de in dieners toe gebracht, dit adres thans aan te bieden aan het Nederlandse parlement. FRANS REFERENDUM NADERT In Frankrijk beginnen affiche: erop te wijzen dat op 8 april a.s een referendum zal worden ge. honden over de politiek van pre sident De Gaulle. De foto toont belangstellender bij een aanplakliord in Parijs. De dysenterie-epidemie in Oost-Berlijn. Het Oostduitse communistische blad „Neues Deutschland" meldt dat door de dysenterie-epidemie in Oost-Berlijn 6000 tot 8000 mensen ziek zijn. Dr. Hoeck, leider van dc Oost» Berlijnse gezondheidsdienst, schreef in een artikel op de voor pagina van het blad dat de oor sprong van de ziekte gezocht moet worden in kleine hoeveel heden besmette boter. Da ziekte js in het algemeen niet WBft.wn- stige aard.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 7