debat over nieuw-guinea Rust in Syrië weergekeerd SSSSSWar-* SS's'S IWEEDE KAMER HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER Z0N- en MAANSTANDEN De gebeurtenissen rondom Nieuw-Guinea Overleg tussen De Gaulle en Fanfani DONDERDAG 5 APRIL' 1962 18e Jaargang Nr 5566 De twee moties-de Kadt P. v. d. A.) noemt de Minister-President in strijd met het regeringsbeleid POKKEN IN GHANA DE GEVECHTEN OP HET EILAND GAG IN NIEUW-GUINEA DE GEALLIEERDE LUCHTAANVALLEN OP DUITSLAND MORTIERVUUR IN ALGIERS bh abonnement' fTeenmizen Ujfecteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres- Smidcwai Telefoon 2073 Gironummer S8150 DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h. Firma P. 3". van de Saridë té Terneuzen AdvértelitJepriJs pér mm 16 efcf mlnïmüm-;®» advertentie ƒ2,40. "r*'<2 Rubriek Kleine Advertenties 'fgêéri handel* advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedereregel man 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: AdfiM Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 «r tv, ,1e Tweede Kamer is gister- mWda het aangekondigde debat over Kederiands Nieuw-Guinea ^Achte" de regeringstafel had- „,-ats genomen de minister. Tiresident prof. dr. J. E. de Quay, dé minister van Buitenlandse Zaken. mr. E. H. Toxopeus en de ^aatsseereic ris mr. Th. Bot.de minister van Defensie, ir. S. H. Vi«er en de beide staatssecreta rissen'van Defensie de heren M. p h. Calmeijer en P. de Jong. In de vergaderzaal hadden vele leden der Kamer plaats geno men; <ie publieke tribunes waren geheel bezet. De voorzitter, mr. L. G. Kor- tenhovst, deelde mede dat het zijn bedoeling is het debat de zelfde dag tc doen aflopen. Eerste spreker was de heer ,j de Kadt tP.v.d.A.) die eraan herinnerde dat er herhaalde ma len is aangedrongen op een openbaar debat. In de vaste com missie? is sedert 2 januari ver scheidene malen in besloten kring beraadslaagd over de situatie in Nieuw-Guinea. Deze besloten bijeenkomsten hebben aanleiding gegeven tot berichten in de pers, die van leden der Ka mercommissies afkomstig heet ten te zijn. De heer De Kadt stelde het op prijs indien van de zijde der rege ring zou worden verklaard dat dergelijke berichten niet van leden der commissies afkomstig zijn. Het debat gaat voor de P.v.d.A. niet om onderdelen van de rege ringspolitiek. zelfs niet het feit dat militaire versterkingen wer den en worden gezonden, noch de verlenging van de dienst plicht daar, hoe ernstig dit alles ook is. Centraal staan en stonden voor dc P.t.d.A. de perspectieven van de huidige regeringspolitiek. Zo lang de regeringspartijen ons dat toestaan zullen we dit centrale punt aan de orde blijven stellen. Wij zullen daarmede doorgaan desnoods met debatten van orde. Wij ontkennen niet dat ernst en doorzetting, eensgezindheid van het kabinet en bekwaamheid dergenen die directe leiding moe ten geven, voorwaarden zijn voor de regeringspolitiek. Zonder vaste algemene leiding komt er geen resultaat. Er is geen helderheid over de afzonderlijke Papoea-staat. Van WISSELENDS EEWOLKING. hen depressie trok in oostelijke richting over het noordelijke deel van de Atlantische Oceaan. In de omgeving van Ierland aangeko men veranderde zij van koers en beweegt nu verder in zuidooste lijke richting. Een front dat met de depressie samenhangt en dat wordt voor afgegaan door een regenzone, naderde tegen de avond ons land. Het centrum van de depres sie zal in de loop van de ochtend passeren, waarna de wind draait naar noordelijke richtingen en tot krachtig of hard toeneemt. Er wordt dan onstabiele lucht aan gevoerd waarin zich buien kun nen ontwikkelen. In de tempera tuur komt weinig verandering. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Onbestendig weer. Wisselende bewolking met en kele buien. Overwegend krach tige naar noordelijke richting draaiende wind. Dezelfde of iets lagere temperaturen. DONDERDAG 5 APRIL Breskens Terneuzen Hanswecrt Walsoorden v.m. 1.57 2.32 3.12 3.22 n.m. 2.21 2.56 3.36 3.46 VRIJDAG 6 APRIL Breskens Terneuzen Hanswee rt Walsoorden v.m. 2.38 3.13 3.53 4.03 n.m. 3.06 3.41 4.21 4.31 ZON MAAN op onder op onder April 5 6.08 19.19 6.53 20.16 6 6.06 19.21 7.21 21.37 6.03 19.22 7.51 22.55 een erkenning van die onafhan kelijke staat door de Ver. Staten kan geen sprake zijn. Volkomen uitgesloten. Toch gaat men voort met het bevorderen van die staat en liet streven er naar. Als de regering spreekt over Indonesische provocaties moet niet worden vergeten, dat de In donesiërs de dubbelslachtige hou ding van Nederland als provoca tie moeten zien. Als men tot onderhandelen wil komen dan moet men begrijpen dat voor Soekarno de zelfbe schikking ondergeschikt is aan de bestuursoverdracht. Wie met Soekarno gaat praten moet dat weten; de Nederlandse regering weet dat. De heer De Kadt vroeg of men meent dat zelfbeschikking onver enigbaar is met overdracht aan Indonesië. „Wij weten dit niet, maar als de legering dit meent, dan moet zij niet onderhandelen met Indonesië". Gelooft de regering nog in zelfbeschikking? De regering heeft verwacht dat er een eind zou komen aan agressieve woor den. We verkeren niet in een toestand van oorlog, maar voor Indonesië is voortdurend een toestand van actieve vijandelijk heid aanwezig. De regering heeft blijkbaar de illusie gehad dat de Soekarnisten zouden ophouden zich als Soekarnisten te gedra gen. Er zijn daden van open agres sie. We hebben hier te maken met een afschuwelijk optreden dat alleen aoor onze strijdkrach ten met kracht en met bekwaam heid kan worden beantwoord. Wie onderhandelt en resultaten wil bereiken moet onderhande len door agressie en provocatie heen. Spreker verwees naar de houding van generaal De Gaulle tijdens de onderhandelingen met de F.L.N. Het zenden van versterkingen bevordert de mogelijkheid van onderhandelen niet. Wij glij den op die manier naar een oor log. De regeringspolitiek moet dit afglijden stuiten. De weg van de oorlog wijzen wij af, ook al noemt men hem geen oorlog. Iedere overwinning maakt de politieke oplossing slechts moeilijker. Wij willen de Nederlandse soldaten niet wagen aan een politiek zonder uitzicht en zonder zin. Noch de Ver. Sta ten noch Australië zullen ons actief steunen, dat volgt uit hun hele politiek die ze in dat gebied voeren. Onze belangen liggen niet daar, maar in het Westen. De gevoelens dat een oorlog om Nieuw-Guinea vermeden moet worden leven bij d'e K.V.P. en bij de A.R., al zuilen de woordvoer ders dat wel niet tot uiting bren gen. Snel handelen is nodig. Politiek is onderhandelen met bereidheid van overdracht in het belang van Nederland en in het belang van de Papoea's. Spreker diende twee moties in. In de eerste motie wordt de regering uitgenodigd de onder handelingen met Indonesië te hervatten met dc bereidheid tot overdracht van Nieuw-Guinea, waarbij de grootst mogelijke ga- raties voor de ontwikkeling van Nieuw-Guinea zullen moeten worden verkregen. De motie was mede onderte kend door mr. J. A. W. Burger, J. M. Willems, dr. C. L. Patijn en G. J. N. M. Ruygers, allen P.v.d.A. In de tweede motie, opzettelijk gescheiden van de eerste die wijst naar de lijn die de regerings politiek moet zijn, wordt alle na druk gelegd op het doen slagen van de onderhandelingen met Indonesië. Het zenden van mili taire versterkingen wordt niet bevorderlijk geacht voor het be reiken van een vreedzame oplos sing. Deswege wordt gevraagd het zenden van militaire verster kingen te staken. De tweede motie is mede onde- tekend door dezelfde leden die de eerste motie hebben onder tekend. Vervolgens was het woord aan de heer M. Bakker (C.P.N.). Dc heer Bakker herinnerde aan de loop der dingen in de Kamer. De C.P.N. riep op tot in grijpen door het Nederlandse volk bij het debat op 2 januari. Als er straks nog meer bloed gaat vloeien dan staat vast, dat dit niet aan onze handen kleeft, aldus spreker. Door de troepen versterkingen en het zenden van schepen is thans uitgevoerd wat al maanden is voorbereid. Het merendeel der Kamer leden had inmiddels de vergader zaal verlaten, een dertigtal be vond zich nog in de zaal. Het idee van onderhandelen is gaan spelen toen Indonesië zijn militaire maatregelen had geno men. Verwacht men dat Indone sië de maatregelen zal nalaten als gevolg van ,.het oorlogsge- trompetter van minister Luns? De regering heeft na het vori ge debat begin januari met een bijzonder originele manoeuvre de P.v.d.A. aan zich gebonden. Duidelijk is gebleken dat het Nederlandse volk geen oorlog om Nieuw-Guinea wil. En juist op dit ogenblik dreigt zulk een oorlog. Alle voorwaarden worden geschapen voor een langdurig conflict dat bovendien nog het gevaar heeft dat het uitslaat tot een inernationale brand. Volgens de heer Bakker zullen duizenden Nederlandse militairen worden uitgezonden. Dagelijks gaan troepen met vliegtuigen weg. De keuze is: of deze Kamer moet deze regering naar huis sturen of het Nederlandse volk moet zelf optreden. De derde mogelijkheid is oorlog. De heer H. J. Lankhorst (P.S. P.) stelde voorop dat provoce rend optreden principieel onjuist is te achten, maar niet het Ne derlandse parlement moet daar over oordelen. Is dit optreden wellicht het gevolg van Neder lands handelen vóór en bij de onderhandelingen? Het standpunt van Indonesië was duidelijkgesproken behoef de slechts te worden over de overdracht. Nederland kan slechts tot een rechtvaardige oplossing van het geschil bijdragen als zij daarvan uitgaat dat zij bereid is het be stuur van Nieuw-Guinea over te dragen. Zelfbeschikking behoeft niet in het belang van de Pa poea's te zijn. De regering moet haar strijdkrachten in Nieuw- Guinea niet uitbreiden, maar terugbrengen tot de kracht die nodig is om* de orde in Nieuw- Guinea te handhaven. (Tegen het einde van de rede van de heer Lankhorst kwamen veie leden weer in de vergader zaal terug.) Dr. VV. L. P. M. de Kort (K.V.P.) fractievoorzitter, merkte op dat thans zeer veel afhangt van de zelfbeheersing en beperking die onze democratie zich weet op te leggen. De houding van de rege ring wordt ingegeven door een verlangen naar vrede. Hij heeft begrip voor het handelen van de regering bij de besprekingen in de Kamercommissie. Spreker schetste, aan de hand van persberichten die daarover bekend zijn geworden, het ver loop der geheime voorbesprekin gen tussen Nederland en Indone sië met een derde man. Eén con clusie staat vast: dat als het ge heim overleg over het vaststellen der agenda is mislukt, één der partijen niet zonder pré-condities aan dit overleg was begonnen. Hij zou gaarne vernemen welke par- NU HET WEER KAN. Al gaat de O.A.S. nog door met aanslagen, toch begint het nor male leven in Algerië terug te keren, als het weer dat toelaat, zijn op kleine strandjes in de buurt van Algiers al jongelui te vinden, die van het zonnetje ge nieten nu het wat minder gevaar- vaarlijk is geworden zich buiten te vertonen. tij dit is geweest, maar begrijpt dat de regering door geheimhou ding verplicht is hem het ant woord schuldig te blijven. Als een open en vertrouwd be raad zou mislukken, moet naar sprekers mening in het openbaar verantwoording worden afgelegd. Dr. De Kort vroeg of Indonesië ons en later de Papoea's er van kan overtuigen dat de bestuurs overdracht zó wordt geregeld dat er geen gevaar voor de belangen van de Papoea's te duchten valt. „Mijn fractie kan het rege ringsbeleid zoals het tot dusver is gevoerd ten volle ondersteunen", aldus spreker. Hij gaf de rege ring de verzekering, dat zijn frac tie, hoe zeer ook de uitzending van troepen betreurende, de ge voerde politiek steunt. Dr. H. W. Tilanus (C.H.U.)' zeide er begrip voor te hebben dat de regring heeft moeten zwij gen. Het parlement moest ook zwijgen zolang het geheime over leg voortduurde. De minister-pre sident is volkomen correct ge weest met de terughoudendheid in zijn brief. Het is toch onbehoorlijk dat men tijdens geheime besprekin gen ophitsende taal uit en open lijk geweld pleegt. De Nederland se regering heeft zich hierin zeer juist bedwongen en de besprekin gen voortgezet. Spr. wilde zich in het openbaar niet uitlaten over de wijze waarop een oplosing van de moeilijkhe den in het geschil mogelijk is. Daarmede, zo zeide hij, gaf hij tevens een afwijzend oordeel over de twee door dr. De Kadt inge diende moties. Spreker betreurde des te meer dat verleden jaar in de V. N. geen tweederde meerderheid is verkre gen voor het voorstel van minis ter Luns. ..Wat bezielt Soekarno"? De regering heeft gelukkig haar primaire plicht verstaan; Papoea's, Nederlanders en ande re bevolkingsgroepen te bescher men. Deze Papoea's. Nederlan ders en andere bevolkingsgroe pen vragen om bescherming voor zichzelf, voor hun gezinnen en voor hun kinderen. Hij wenst ten slotte de regering wijsheid toe bij haar verder beleid. De voorzitter schorste daarna het debat voor korte tijd. Om kwart vóór vier werd het debat hervat. (Zie verder pagina 6.) In Koemasi, de op één na grootste stad van Ghana, heeft men een aantal pokkengevallen geconstateerd. De luchtvaartmaatschappij „Ghana Airways" heeft meege deeld dat alle passagiers naar Koemasi, met inbegrip van de genen die deze stad op doorreis aandoen, een pokkenbriefje moeten kunnen tonen. In een woensdagochtend door Radio-Damascus omgeroepen bekendmaking van de Syrische legerleiding wordt medegedeeld dat de „kunstmatige crisis is be zworen en een einde is gemaakt aan kuiperijen en opstand". „In geheel Syrië heerst weer orde en rust", aldus de bekendma king. Er wordt verder in verklaard: „Het gehele leger heeft zijn trouw betuigd aan de leiding. De legerleiding zal de noodzake lijke maatregelen treffen ter verwerkelijking van het Syri sche streven om tot een op ge zonde basis berustende unie van vrije Arabische landen te ko men. waarbij de in het verleden gemaakte fouten moeten wor den voorkomen". In de bekendmaking wordt verder gezegd: ..Het Syrische leger is er door zijn waakzaam heid, de toewijding zijner offi cieren en de eenheid in al zijn gelederen, in geslaagd de ver schrikkelijke samenzwering, die machten der duisternis tegen Syrië hadden gesmeed, te ver ijdelen en het vaderland te red den. De plannen der misdadigers werden tot mislukking gedoemd. Het Syrische leger is krachtiger en meer eensgezind dan ooit uit deze crisis te voorschijn ge komen. Alle eenheden hebben blijk gegeven van hun vertrou wen in de legerleiding", aldus onder meer de bekendmaking van de Syrische legerleiding. Er wordt ook in gezegd dat „nimmer de wapens behoefden te worden gebruikt, om de op stand te bezweren". Er heeft in het geheel geen bloed gevloeid. Dinsdagavond j.I. is uit Da mascus gemeld dat de officie ren en manschappen van de op standige eenheden te Aleppo hadden verklaard de bevelen van de Syrische legerleiding te zullen gehoorzamen, waardoor een burgeroorlog werd voor komen. De bekendmaking van de Syri sche legerleiding wordt als volgt besloten„De gehele wereld weet nu dat het Syrische leger waakzaam is en dat zijn een heid elke poging zal verijdelen en een nieuwe crisis als de thans opgeloste te doen ont staan, of afbreuk te doen aan de eensgezindheid der Syrische militairen. Het is nodig dat Syrië thans krachtig is, want het wordt aan alle kanten door gevaren be dreigd. Volk en leger van Syrië moeten één zijn. Alle krachtsin spanningen moeten thans ge richt zijn op het welzijn van het vaderland. Leve de eenheid van volk en leger van Syrië". In een door de bevelhebber van Noord-Syrië uitgegeven ver klaring wordt gezegd dat de toestand aldaar weer normaal is geworden. De bevolking wordt gewaarschuwd dat strenge straf fen staan op het organiseren van betogingen. Alle wapens, ammunitie en springstoffen moeten bij de po litie worden ingeleverd. In geheel Noord-Syrië is tot nader order een uitgaansverbod aangekondigd voor de uren tus sen elf uur 's avonds en zes uur 's morgens plaatselijke tijd. „A.F.P." meldt uit Beiroet dat de leiding van de Libanese bur gerluchtvaart heeft meegedeeld dat burgervliegtuigen weer over Syrië mogen vliegen. Landingen op Syrische vliegvelden zijn echter nog niet toegestaan. AMERIK. AMBASSADEUR HAD ONDERHOUD MET SOEKARNO. Do Amerikaanse ambassadeur in Djakarta. Howard Jones, heeft gisteren gedurende een half uur niet president Soekarno de kwes tie Nieuw-Guinea besproken. Na de bijeenkomst op het paleis zei de ambassadeur tegen .journalis ten dat hij optimistisch is dat het geschil op vreedzame wijze zou worden opgelost. Het gesprek werd gevoerd op verzoek van ambassadeur Jones. Op de vraag of hij meent dat de informele besprekingen tussen Indonesië en Nederland zouden worden hervat, antwoordde hij, dat hij dit hoopte, maar, zo voeg de hij hieraan toe: „zekere kwes ties moeten nog geregeld worden via de normale diplomatieke ka nalen." Minister Soebandrio, die bij het onderhoud op het paleis aanwezig was, weigerde commentaar te geven. Het was de derde ontmoeting tussen president Soekarno en de Amerikaanse ambassadeur sedert het afbreken van het geheime vooroverleg tussen Nederland en Indonesië. Op de vorige bijeen komst overhandigde Jones een boodschap van president Kenne dy aan president Soekarno waar in werd aangedrongen op hervat ting van het overleg. Inmiddels heeft president Soe karno gisteren een commissie van twaalf leden ingesteld. De commissie bestaat uit leden van politieke partijen uit de opperste adviesraad. Zij staat onder lei ding van dr Soewirjo, leider van de P.N.I. (Nationale Partij Indo nesia) en zal ..aanbevelingen doen over mogelijke manieren om West-Irian dit jaar te herkrij gen.'' De commandant der strijd krachten in Nederlands Nieuw- Guinea, schout-bij-nacht L. E. H. Reeser, heeft medegedeeld, dat bij de vervolgingsactie van de Indo nesische infiltranten, die enige tijd geleden aan land zijn gegaan op het eiland Gag, tot nu toe vier Indonesiërs zijn gesneuveld. Drie infiltranten hebben zich aange geven bij de bevolking, die ze heeft overgedragen aan de strijd krachten. Radio-Djakarta meldde dins dag, dat op Gag verwoede ge vechten aan de gang zijn tussen Nederlandse militairen en Indo nesische „gewapende jongelin gen", In dit radiobericht wordt voorts majoor Satjuti Widjaya aangehaald, de woordvoerder van „het commando West-Irian", die te Makassar zou hebben gezegd, dat Nederlandse militairen zon der aanzien des persoons schie ten op de plaatselijke bevolking van Gag. AUSTRALISCH DEBAT OVER Nw-GUINEA. Het lid van het Australische Ho gerhuis John Gorton heeft woens dag tijdens een debat verklaard, dat het zinloos zou zijn om het geschil tussen Nederland en In donesië over Westelijk Nieuw- Guinea voor de Verenigde Naties te brengen. Hii 7Pi rli: in anh-'nnrd nr. een opmerking van senator N. E. McKenna, voorzitter van de La- bour-oppositie in het Australische Hogerhuis, die had verklaard dat Australië wanneer dat noodzake lijk was alleen zou moeten ingrij pen om de kwestie Nieuw-Guinea in handen te stellen van de Ver- enige Naties vóór vijandelijke den in volledige omvang zouden uitbreken. Senator Gorton, die medewer ker is van de Australische minis ter van Buitenlandse Zaken, sir Garfield Barwick, betoogde dat dit zinloos zou zijn omdat de alge mene vergadering al sinds 1954 herhaaldelijk desbetreffende reso luties heeft verworpen en in no vember j.I. 'n Nederlands aanbod tot overdracht van de soevereiteit over Westelijk Nieuw-Guinea aan een N. V.-beheerschapscommissie had afgewezen. In een zwaar bewaakte villa bij Turijn hebben president De Gaulle van Frankrijk en premier Fanfani van Italië woensdag de vraagstukken van Europa's po litieke toekomst besproken. Vol gens een woordvoerder legde Fanfani eerst een korte verkla ring af, waarna De Gaulle het woord voerde. De Gaulle sprak vluchtig over Duitsland en de ontwapening, maar ging dieper in op de kwestie van Europa's politieke' ontwikkeling. Volgens politieke waarnemers heeft De Gaulle zijn plan voor een „Europa 'der vaderlanden" een Europese unie van soeve reine staten verdedigd. Italië vreest dat uivoering van dit plan het onafhankelijke optreden van de diverse staten zal ver lammen, waardoor de integratie uiteindelijk bemoeilijk zal wor den. Het Italiaanse kabinet heeft de vorige week verklaard, dat het hoopt te kunnen deelnemen Het Westduits bureau voor de statistiek heeft woensdag een rapport gepubliceerd waarin wordt meegedeeld dat de geal lieerde luchtaanvallen op Duits land in de tweede wereldoorlog het leven hebben gekost aan on geveer 593.000 mensen. Het aantal Duitse burgers dat bij de aanvallen omkwam, is vol gens het rapport 537.000, van wie vijftien procent jonger was dan veertien jaar. De andere 56.000 doden waren buitenlandse bur gers, krijgsgevangenen en Duits militairen en nolitipnersonpel. In de wijk Belcourt van Al giers zijn woensdagmiddag mor tiergranaten ontploft. Er vielen drie doden en zeventien gewon den, onder wie veel vrouwen en kinderen. De granaten zijn ver moedelijk afgeschoten door de O.A.S. Twaalf van de gewonden moesten in een zeikenhuis wor den opgenomen. Alle slachtoffers zijn Moslems. Er zijn 60 mm gra naten afgevuurd, waarvan er één niet ontplofte. In de loop van de avond ont plofte in Belcourt een helse ma chine, waardoor een Mohamme daan om het leven kwam en vier Mohammedanen werden ge wond. Kort tevoren explodeerden vijf of zes mortiergranaten in de Kasbah van Algiers. Er zouden drie doden cn verscheidene ge wonden zijn. Volgens de politie is dinsdag avond een kneedbom ontdekt voor de villa van Abderrahman Fares, het Mohammedaanse hoofd van het voorlopige uitvoe rende gezag. Fares woont te Ko- lea, nabij Algiers. De bom kon bijtijds onschadelijk worden ge maakt. Volgens nadere berichten heb ben de mortiergranaten in de Kasbah aan niemand het leven gekost. Slechts twee mensen lie- Den lichte verwondingen od. aan besprekingen ter bevorde ring van de politieke eenwor ding van Europa, als de onder handelingen tussen Engeland over Engelands toetreding tot de gemeenschappelijke markt zijn afgesloten. Later gaven De Gaulle en Fanfani een communiqué uit. Hierin wordt gezegd, dat beide staatslieden het erover csns zijn, dat de banden, die de lan den van de Euro'pese gemeen schap rez>ds verenigen, „ver sterkt en voltooid moeten wor den op het politieke plan". Beide staatslieden bekrachtigen nog maals het besluit, 18 juli 1&31 genomen, om -de vereniging van de Europese staten te organi seren en zo bij te dragen tot de vooruitgang in vrijheid van Europa en tot de handhaving van de vrede en voorspoed van alle volkeren van dé wereld. Beide staatslieden, aldus het communiqué, verheugen zich over de vooruitgang, gemaakt door de landen van de Europese gemeenschappelijke markt op het gebied van de economische samenwerking, in het bijzonder door de aanvaarding van een gemeenschappelijke landbouw-" politiek. Bij zijn terugkeer in Rome verklaarde Fanfani woensdag avond van mening te zijn, dat enige van de moeilijkheden op de weg naar Europese eenheid zijn overwonnen. De Italiaanse premier zei te vreden over de ontmoeting met De Gaulle te zijn. „Wij hadden gedacht dat zich nieuwe moei lijkheden zouden voordoen, of dat althans de oude zouden blij ven bestaan, maar wij geloven dat enige van deze moeilijk heden zijn overwonnen, ten minste voor zover zij ons be treffen", aldus Fanfani. Hij was van oordeel, dat de ontmoeting in Turijn een positieve stap in de richting van de Europese eenheid zal blijken te zijn. JONGEN VERONGELUKT BIJ HET SPELEN Woensdagmiddag is de tien jarige Henk Lobbe tijdens spelen door een ruit van een trappen huis van een galerijflat aan de Gooselingstraat te Heerlen, ge-' vallen en zes meter lager op het trottoir terechtgekomen. Korte tijd later overleed de knaap aan de opgelopen verwondingen. Hij was de enige zoon-van de. fami lie I obbc.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1