ZN. AAN? chting SNELFIX Wil Soekarno nog wel praten Buitenlandse solidariteit met Nederlandse zeelieden De Mammoetwet in de Tweede Kamer Europese verklaring van Adenauer RECHTSZAKEN VOETBAL HANDBOOGSPORT I leeft iedereen die dan ts cadeau te krijgen! de fietsenprijsvraag. Terneuzen 158.. JlFOON 3128 DE VRIJE ZEEUW d I Woensdag 4 april 1902 3allon: satijnglas. dig strogeel of antra» iing: wit kunststof. litenballon: helder gla9 'X2a litenballon: helder glas n. itenballon: helder glas Buitenballon: helder stallen. Tonmodef, enormo zuig kracht en grote stofruirrrte (ca. 8 It.), 3-in-1 zurg- mond, papieren slofzak, gemak kelijk wendbaar cloor wieltjes. Woensdag 4 april 1962 MAATREGELEN ROND NIEUW-GUINEA CALS EN ZIJN MAMMOETWET WEELDETARIEF GEDEELTELIJK AFGESCHAFT ACTIE TEGEN DIERENHANDEL Ais gevolg van de jarenlange systematische hetze tegen de Nederlanders, waarmee president Soekarno van Indonesië zijn volk heeft vergiftigd en waarbij hij aanhoudend de Nederlanders „chetste als gemene, onbetrouwbare individuen en de militaire kracht van Indonesië hoog roemde, is de president nu niet in staat tot onderhandelingen. Wanneer hij met de Nederlanders zou gaan praten, zou zijn volk dit kunnen uitleggen als zwakte en zou hij voor leugenaar staan. Slechts wanneer de Nederlanders onvoor waardelijk zouden capituleren en Nieuw-Guinea zouden aanbieden, dan kan president Soekarno dit accepteren. Pagina. 5 f Nederland is echter niet van plan het gezicht te verliezen ten aanzien van Indonesië en de wereld. Het wil wel praten, maar ju'et zonder meer capituleren, daartussen is een groot verschil. Praten op basis van gelijkwaar dig partnerschap wenst Soekar no niet, dus rest hem niets dan... vechten. Het beste bewijs van de Indo nesische onwil blijkt wel uit het feit, dat de geheime onderhande lingen bij Washington nauwe lijks waren begonnen, of Soe karno liet weer een dreigende toon horen en er vonden agitatie en aggressie plaats. Een laffe aanval Een Indonesische Mitchell- bomraenwerper viel een Neder landse landingsboot aan, die no- tabene in de haven van het eiland Gag lag. Drie bommen werden uitgeworpen, waarna het vlieg tuig de kleine boot met de boord- wapens bestookte. Eveneens zijn Indonesiërs op het eiland Waigo geïnfiltreerd. In het fatsoenlijke internatio nale verkeer is het plegen van een dergelijke aggressieve daad gedurende onderhandelingen on gewoon. Hiermede wordt duide lijk gedemonstreerd, dat Soekar no kost wat het kost wil vech ten. Of hij daarmee het belang van zijn eigen land schaadt en de werelcforede in gevaar brengt, 'Voet niets tee zake. Het egoïsti- »»che eigenbelang van de dictator gaat voor alles. Zijn persoon en positie zijn slechts belangrijk, want hij is tochIndonesië Uiteraard is Nederland zeer ge ïnteresseerd naar de houding die de Verenigde Staten en Austra lië zullen aannemen. en dat er al tientallen amende menten zijn ingediend. Geen wonder tenslotte, dat velen nog betwijfelen of minister Cals het gestelde doel wel binnen afzien bare tijd zal bereiken. Naar mening van vele deskun digen gaat de minister in zijn onderwijsvernieuwing te ver en dit zal ongetwijfeld veel weer stand oproepen. Minister Cals gaat zware weken tegemoet. Op diverse artikelen wordt weeldetarief afgeschaft Binnenkort zullen onder ande re koelkasten, foto- en filmappa ratuur, meubelen van teakhout, horloges en klokken van onedele metaien en elektrische speel- goedtreinen aanzienlijk goed koper worden, omdat zij niet lan ger onder 't weeldetarief van de omzetbelasting zullen vallen. Gerekend mag worden op prijs verlagingen van 10 tot bijna 14 procent. De staatssecretaris van Finan ciën, mr. dr. W. H.' van den Berge, heeft een wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend, waarbij wordt voorgesteld op 28 met name genoemde artikelen niet meer het weeldetarief van 18 procent van toepassing te doen zijn, doch het normale tarief van de omzetbelasting van 5 procent. Dc mindere belastingopbrengst wordt geraamd op 15 miljoen. In kringen van het bedrijfs leven wordt dit reeds lang ver wachte wetsontwerp met grote voldoening begroet. Nederlandse regering neemt maatregelen Do Nederlandse regering heeft aan de gecombineerde commis sies voor Buitenlandse Zaken en voor Defensie uit de Tweede Kamer medegedeeld, welke maatregelen zij heeft getroffen naar aanleiding van de ontwik kelingen in het conflict rondom Nieuw-Guinea. In Den Haag verwacht men ciat ter beveiliging van de Ne derlandse en autochtone bevol kingsgroepen van Nieuw-Guinea op de snelst mogelijke wijze troe penversterkingen naar het eiland zullen worden overgebracht. Onbevestigde geruchten spre ken van een nieuwe luehtroute met DC-S-straalverkeersvliegtui- gen naar Biak. De route zou lopen over Curacao, Lima in Peru, en Palpete in Frans Tahi ti. Hierdoor zouden de landings- oclemmeringen voor Nederland se troepentransporten in Japan en de Ver. Staten zijn omzeild. -Minister Cals cn zijn Mammoetwet Dat liet Nederlandse onderwijs dringend aan vernieuwing toe is, staat wel voor vrijwel iedereen vast. Men is het echter niet eens over de wijze waarop. Dat is dan ook de reden, dat minister Cals van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen het 1,1 de komende weken bijzonder zwaar te verduren zal krijgen. De Tweede Kamer heeft een be gin gemaakt met het behandelen van de zogenaamde Mammoet wet van minister Cals: het ont werp tot regeling van het voort gezet onderwijs. In niet minder dan 117 artikelen betoogt de be windsman een samenvatting te geven van een materie, die thans in niet minder dan zes verschil lende wetten verankerd ligt. Te zamen met een wet op het kleu teronderwijs, één op het basis onderwijs en één op het weten schappelijk onderwijs zal ons hele onderwijsstelsel van de toe. komst er in verankerd moeten liggen. Het is een waar gigan tisch plan van de minister, onge acht hoe men er over mag den ken Geen wonder, dat de discussie over deze zaak wekenlang in be slag zal nemen, dat er dertien sprekers voor de algemene be- Actie tegen dierenhandel Reeds geruime tijd komen Duitse handelaars naar Twente om daar grote hoeveelheden hon den en katten op te kopen. Deze dieren worden dan naar Duits land vervoerd, alwaar, naar men meent te weten, vele van deze dieren het slachtoffer worden van de vivisectie. Deze handel was reeds lang een doorn in het oog van de die renbescherming, die door het nog steeds niet van kracht zijn van een nieuwe dierenwet, niet in staat is hiertegen naar behoren op te treden. Mevrouw Polak—Moor 'uit Boekelo heeft de kat de bel aan gebonden, door tezamen met een inspecteur van de dierenbescher ming een dergelijk dierentrans port bij het grensstation Glaner- brug aan te houden. De inspec teur van de dierenbescherming heeft de wagen geïnspecteerd en moest constateren, dat de wijze van vervoer aan de bepalingen voldeed, zodat ingrijpen onmoge lijk was. Mevrouw Polak geraak te inmiddels in een woorden strijd gewikkeld met de Duitse handelaar. Welbewust heeft mevrouw Polak de handelaar een ferme klap in het gezicht gege ven, met de bedoeling moeilijk heden uit te lokken, waar de po litie aan te pas kwam. Er volgde een proces-verbaal en dat zal leiden tot een rechtsgeding. Het laatste is juist dat wat mevrouw Polak wenst. Op die manier kan deze ergerlijke dierenhandel in de openbaarheid worden ge bracht. (Nadruk verboden.) De algemeen secretaris van de International Transport Workers Federation, de Nederlander P. de Vries, op doorreis van Tunis naar Londen, is dinsdagmorgen in Rot terdam geweest om aan de pers zijn visie te geven over het drei gend conflict in de Nederlandse zeevaart. Kort gezegd komt het er op neer dat de internationale organisatie volkomen achter de centrale voor zeevarenden ter koopvaardij en ter visserij (C. K. V.) staat en zonodig alle hulp zal verlenen bij het uitbreken van een staking. Bereids is een circu laire gezonden aan de aangeslo ten nationale organisaties, waar op reeds door de Finse en Deen se werknemersorganisaties is ge reageerd met een solidariteits verklaring. Ook uit Hongkong is een dergelijk bericht binnen ge komen. Met de Franse organisa tie van zeevarenden is gesproken en nog deze week vertrekt de secretaris van de vakgroep unie van zeelieden, de heer J- Buguet, naar de Ver. Staten om ook daar overleg te plegen. Bovendien zal op 18 en 19 april in Londen bin nen de I.T.F. het conflict in Ne derland worden besproken, wan neer daar een vergadering ge wijd aan het probleem der goed kope vlaggen, zal worden gehou den. De heer De Vries meent dat de huidige actie van de C.K.V. een logische voortzetting is van eer dere acties ten behoeve van de sociale omstandigheden der Ne derlandse zeevarenden. De verbe teringen zijn noodzakelijk wil men jonge Nederlanders tot de zeevaart brengen. Overigens hoopt de heer De Vries naar hij zeide dat het huidige conflict opgelost zal kun nen worden zonder dat er een staking uit voort vloeit, omdat een staking alle partijen schade zal toebrengen. De voorzitter van de C.K.V., de heer C. W. van Driel, deelde mee dat op 26 april in Utrecht een spoedeisende algemene vergade ring zal worden gèhouden, waar op definitief zal worden besloten wat te doen als de C.A.O. expi reert. Vooraf zullen op 24 en 25 april vakgroepen in Rotterdam, Amsterdam en Groningen verga deren. Het conflict wordt thans bestu deerd door de looncommissie van de Stichting van de Arbeid, wel ke commissie heden advies aan het stichtingsbestuur zal uitbren gen. Op 11 april is er dan weer een bijeenkomst van de stichting met beide partijen. Dan zal blij ken of er nog mogelijkheden zijn tot overeenstemming. Inmiddels heeft de C.K.V. 1000 nieuwe leden geboekt, waardoor het aantal georganiseerde zeelie den gestegen is tot 14.000 bij de C.K.V. en 2400 bij de confessio nele bonden. In totaal zijn er 30.000 Nederlandse zeevarenden. Met nadruk verklaarde de heer Van Driel dat er sprake is van een sociaal-economisch conflict tussen reders en zeevarenden zonder politieke achtergrond. HET „BED" Mevrouw Edoesei, de echtgeno te van de Ghanese minister van Industrie, die in haar vaderland veel kritiek heeft uitgelokt door de aankoop in Londen van een met goud bekleed bed ter waarde van dertigduizend gulden, heeft het, slechts weinig beslapen bed, nu naar de leveranciers terugge stuurd. „Ik wil er niet meer over praten", zei mevrouw Edoesie dinsdagmorgen in haar Londense flat. „Mijn man is een politicus en alles wordt tegen ons uitge speeld". Haar man verklaarde de vorige week een bed van dertigduizend gulden niet „socialistisch" te ach ten. BUITENVERBLIJF VOOR BELGISCH VORSTENPAAR IN MAASDAL Dit is het buitenverblijf voor koning Boude wijn en koningin Fabioia van Beig'ë, dat op hei ogenblik te Opgrimbiein in Maas dal, niet ver van Maastricht in aanbouw is. Het laat zich aan zien, dat het buiten in mei kan worden opleverd. FRANS VERZOEK AAN DE V.S. OP KERNGEBIED. Volgens kringen van de Fran se ambassade te Washington heeft Frankrijk twee weken ge leden een informeel verzoek tot de V. S. gericht om apparatuur voor de produktie van splijtbaar materiaal te leveren. Er zou nog geen antwoord op dit verzoek zijn ontvangen. Het zou gaan om apparatuur die de Amerikaanse regering op grond van de wet op de kerngeheimen aan het bui tenland mag leveren. In genoemde kringen werd een bericht in een Brits blad tegen gesproken, als zou Frankrijk in ce V. S. materieel voor raketlan- ceerinstallaties willen kgpen. VIERVOETGANGER Op de vrij drukke verkeersweg door het dorpje Hichtum bij Boisward passeert elke dag enkele malen een voetganger, die deze weg met levensgevaar dwars oversteekt. Het is een egel wiens moeder vorig jaar in het Verkeer om het leven is gekomen. Het dier, dat op het kerkhof heeft overwin terd, is enkele dagen geleden uit zijn winterslaap ontwaakt. Net als zijn moeder gaat deze egel op vaste tijden aan de overkant van de verkeersweg zijn natje en zijn droogje halen bij de kosterfamilie. Is hij verzadigd, dan keert hij via zijn levensgevaarlijke weg terug naar het kerkhof. Het dier heeft alle schuwheid voor de mensen afgelegd. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, is dinsdag middag (de vierde middag van de behandeling van de mam moetwet) begonnen met zijn antwoord aan de Tweede Ka mer over het wetsontwerp tot regeling van het voortgezel on derwijs. Twee van de zes uren, die hij voor het beantwoorden van de 14 sprekers denkt nodig te hebben, zijn dinsdagmiddag volgesproken. Hij heeft onder meer gezegd dat het ontwerp beslist niet de vrijheid van het onderwijs, en dan vooral van net bijzondere onderwijs ,zal aantasten. Integendeel, in het ontwerp wordt juist gestreefd naar handhaving en zelfs ver sterking van deze vrijheid. Voorts stelde minister Cals dat er zijns inziens geen strijdig heid bestaat tussen de grond wet en het ontwerp. Overigens meende de minister dat onjuist is de mogelijke indruk bij de oppervlakkige toeschouwer te wekken, dat er geen sprake zou zijn van een gemeenschappelijke basis, noodzakelijk voor een ge- dachtenwisseling en voor ge meen overleg. Immers, men heeft zich schier DE STAKING BIJ ZWANENBERG Omdat de besprekingen tussen de vakbonden en vertegenwoor digers van de stakende werk nemers van Zwanenberg's fabrie ken te Oss nog steeds niet heb ben geleid tot beëindiging van de wilde staking, heeft de direc tie van de onderneming besloten, dat de arbeiders, die uiterlijk maandag 9 april a.s. het werk niet hebben hervat, met ingang van die datum zijn ontslagen. De betrokkenen zullen hiervan per aangetekend schrijven tijdig for meel op de hoogte worden ge steld, zo heeft de directie van Zwanenberg's fabrieken het A.N.P. meegedeeld. Zoals bekend, is de staking vorige week woensdag begon nen. Er werd gisteren nog door ongeveer 1100 man gestaakt. VERDRONKEN NA AUTOBOTSING. De bestuurder van een per sonenauto, de 59-jarige heer D. Spaan uit Kesteren. kwam gis termiddag op de Wageningse- laan te Veenendaal om het leven, toen zijn auto in botsing kwam met een andere personen auto. Beide wagens kwamen in een ondiepe sloot terecht, waar bij de heer Spaan bekneld raak te tussen de wrakstukken van zijn auto. Ondanks de geringe waterhoogte kwam het slacht offer door verdrinking om het leven, In de andere auto bevond zich het echtpaar Jansen uit Veenen daal, dat ernstig gewond naar een ziekenhuis werd overge bracht. Beide auto's werden totaal vernield. Nederlands voorstel over fusie van gemeenschappen in E. E. G.-raad De ministerraad van de Euro pese Economische Gemeenschap heeft dinsdag in Brussel besloten de ambtelijke deskundigen van de zes landen op te dragen een diepgaande bespreking voor te bereiden van het Nederlandse voorstel tot samenwerking van do drie uitvoerige organen van de Europese gemeenschappen. Een rapport hierover zal .bin nen een redelijke termijn" aan de zes regeringen worden voorge legd. Aanvankelijk had Neder land geëist, dat de voorbereidin gen binnen twee maanden zou den zijn voltooid, doch Franse en Luxemburgse oppositie leidde er toe, dat geen absolute termijn ""houwingen staan ingeschreven werd genoemd. MEVROUW DE EERSTE STUURMAN LAAT U GROETEN. Tien jaar heeft de 31-jarige Poolse mevrouw Danuta YVals- kobylinska nodig gehad om iedereen ervan te overtuigen, dat een vrouw wel degelijk ge schikt is voor de zeevaart, maar nu heeft zij dan toch als een van de eerste vrouwen ter wereld haar baan als eerste stuurman aan boord van het Poolse schip „San" uit Szezecin, dat op het ogenblik in Kopenhagen ligt. De eerste stuurvrouw is getrouwd met een eerste stuurman, die aan het studeren is om kapitein te worden. Mevrouw Walas mag graag in haar vrije tijd deelne men aan motorraces en is dol op de twist. De iinkerfoto toont mevrouw de eerste stuurman bij het geven van orders per megafoon, op de reehterfoto gaat zij van boord voor een avondje passagieren in Kopenhagen. algemeen gesteld op de grond slag van de pacificatie van 1917. De minister vond het een gun stig en hoopvol symptoom dat men dit zo vanzelfsprekend had gedaan. Vóórdat minister Cals het woord kreeg hebben dinsdag middag drie leden der Kamer de algemene beschouwingen af gesloten. De heer Lankhorst (P. S. P.) was tevreden, maar niet vol daan. Het wetsontwerp biedt vele mogelijkheden. Ir. C. N. van Dis (S. G.P.) kantte zich tegen het ontwerp. Hij meende dat het de vrijheid van onderwijs vooral het bij zonder onderwijs zou beknot ten. Zijn fractie koesterde ge. wichtige bezwaren tegen het ontwerp, o.a. dat zo een ver* scheidenheid van onderwijstak ken in één ontwerp tezamen was gebracht. Mr. A. B. Roosjen (A. R.) be perkte zich hoofdzakelijk tot de bespreking van artikel 37a van het ontwerp, waarin de overige regelen van het openbaar school onderwijs staan. Een oude lap op een nieuw kleed, was zijn oordeel. Het is beter dat deze tekst uit het ontwerp gelicht wordt, zeide de A. R.-spreker. Morgenmiddag zal minister Cals zijn antwoord voortzetten. DE MOORD OP DE PREMIER VAN OEROENDI De vroegere minister van Bin nenlandse Zaken van Oeroendi, Jean Ntidendereza, is dinsdag ter, dood veroordeeld wegens zijn aandeel in de moord op prins Louis Rwagasore, oud-premier, van Oeroendi, die op 13 oktober vorig jaar, terwijl hij in een res taurant aan het meer van Tan- ganjika zat te dineren werd dood geschoten. Hij werd schuldig be vonden aan het uitlokken van de moord. Twee medeplichtigen, on der wie een Griek, kregen even eens de doodstraf. De oud-voorzitter van de Chris ten-democratische partij Joseph Biroli werd tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld. Vijf andere beklaagden, onder wie twee Grieken, werden tot ver schillende gevangenisstraffen veroordeeld. (Adv.)' Kantfineren met De Europese Beweging in Ne- menwerking en de bestaande deriand heeft in het jongste nummer van haar maandblad, „Nieuw Europa", een Europese verklaring van dr Adenauer over de Europese samenwerking gepu bliceerd, waarin de Duitse bonds kanselier de verklaring van de topconferentie van Bonn van vo rig jaar voorop stelt. In deze ver klaring werd onder meer gespro ken van een geleidelijke verwe zenlijking van een gemeenschap pelijke buitenlandse politiek en van een gemeenschappelijke de fensiepolitiek met als doel de ver sterking van de NAVO. Dr Adenauer zegt in zijn ver klaring, die hij heeft afgelegd tegenover de bladen van dc Euro pese Beweging in Nederland, Duitsland en Frankrijk, dat tus sen de nieuwe vormen van sa- Europese gemeenschappen een nauwe band moet worden gelegd. „Nieuw Europa" tekent hierbij aan, dat „de tegenstelling tussen het Europa van de soevereine staten van De Gaulle en het wer kelijke verenigde Europa van dr Adenauer en ook van Spaak en van de andere partners buiten Frankrijk, daarmee dus blijft be staan". „Voorlopig lijkt het een illusie deze tegenstelling door een compromis te willen overbrug gen" en zal men er beter aan doen niet verder dan een zeer in formele afspraak aan te gaan over regelmatig overleg van mi nisters óf regeringsleiderszon der de stichting van nieuwe; in stellingen, aldus het orgaan van de Europese Beweging in Neder land, van Ceta Bever ZES JAAR VOOR POGING TOT MOORD De 35-jarige fabrieksarbeider P. B. uit Den Haag is dinsdagmor gen door de rechtbank in Den Haag wegens poging tot moord veroordeeld tot een gevangenis straf van zes jaar met aftrek van liet voorarrest en ter beschikking stelling van de regering. De verdachte is tot dit plan ge komen nadat hii het slachtoffer, de 72-jarige H. D. de Groot uit Rijswijk, 300,— te leen had ge vraagd voor het kopen van een televisietoestel. De man, die op dezelfde fabriek werkte als de verdachte, weigerde dit. Toen B. later zijn collega in gesprek zag met de werkgever, vreesde hij, dat zijn collega de baas vertelde over zijn financiële moeilijkhe den. Tijdens een gesprek met het slachtoffer op 14 september van het afgelopen jaar in diens woning te Rijswijk viel B. de oude man aan met een ijzeren staaf. Het slachtoffer kreeg door tientallen slagen met deze staaf een schedelbreuk, een hersen schudding en een onherstelbaar beschadigd rechteroog. Hij lijdt thans aan evenwichtsstoornissen. De eis tegen deze verdachte, die sterk verminderd toerekenings vatbaar moet worden geacht voor zijn daad, was tien jaar gevange nisstraf met aftrek van het voor arrest en ter beschikkingsteling van de regering. OPNIEUW MOND- EN KLAUWZEER Op een bedrijf van een land bouwer aan de Deurneseweg te Venray is mond- en klauwzeer geconstateerd. Een aantal van 175 zeugen en meer dan 500 big gen moesten worden afgemaakt. Elders in Venray zijn 45 zeugen en 170 varkens besmet verklaard. De vorige week werden in Lim burg veertig nieuwe gevallen van mond- en klauwzeer geconsta teerd. DYSENTERIE- EPIDEMJE IN OOST-BERLIJN Volgens Westberlijnse artsen, die in Oost-Berlijn hun praktijk uitoefenen, heerst in OostBerlijn 'n dysenterie-epldemie. Verschei dene duizenden mensen zouden door de ziekte zijn aangetast. De artsen schrijven de oorzaak van de epidemie toe aan de on voldoende levensmidcjelenvoorzie- ning in Oost-Berlijn. TWEE TOTO-WEDSTRIJDEN GESCHRAPT Uit het voetbalprogramma van zondag 3 april zijn twee wed strijden geschrapt. De ontmoe tingen in de eerste divisie B. Be QuickElinkwijk en Noad— SHS (op het toto-formuler resp. nr. 10 en 11), gaan niet door, KONIN GSSCHIETIN G TE OVERSLAG. Zondag j.l. had in de zaal „Con cordia" bij de heer Edw. van Bambost de jaarlijkse konings- schieting plaats. In de 6e ronde wist de heer Florent van Nieu- wenhuize de koningsvogel naai; beneden te halen waardoor hij tot schuterskoning 1962 werd uitge roepen. Op de vrije sehieting, welke nadien plaats had. wist hij zijn koningstitel waardig te tonen door in de tweede rondc.de hoogvogel af te schieten. i I t i 1 I >V| i I

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 7