Provinciaal nieuws ZEEP parten in <:Ylood TIS r AGENDA Woensdag 4 april 1962 terneuzen AARDENBURG. SCHOONDIJKE SLUIS. STOPPELDIJK zaamslag. Nieuwe openbare school nadert voltooiing zuidzande incidenten in dominicaanse republiek letterontwerper s. h, de roos overleden ecuador verbreekt» diplomatieke betrekkingen met cuba Kantongerecht Terneuzen rf 1,59 r f 1,44 r f 1,34 "ragna itlET-abonnee RSOONLIJK >st, kunt U bij lulp inroepen. :g wijzen dan :isdeskundige 1 'U op het grootste damesblad ran Briefkaart aan postbus 245, r al voldoende. Geen voorrang verleend. Gistermiddag hadden op de zelfde plaats twee aanrijdingen plaats als gevolg van het geen voorrang verlenen. Om tien minuten over half had op de kruising Emmalaan— Van Steenbergenlaan (zuidzijde) een aanrijding plaats tussen een bestelauto, bestuurd door de heer J. g. uit Hontenisse, en een personenauto, bestuurd door de heer J. de K. uit Vogelwaarde. De heer De K. reed in noordelij ke richting in de Emmalaan het geen oen door verkeersborden aangegeven verboden richting is). Bij de wegkruising Emma laan—v. Stecnbergenlaan (z.z.) verleende de bestuurder van de bestelauto, die vanaf de Axelse- «traat in de richting van het juliana-zieker.huis reed, geen voorrang aan het voor hem van rechts komend verkeer, met het „evolg clat beide voertuigen in botsing kwamen en zwaar wer den beschadigd. Dc volgende aanrijding aldaar had' plaats om kwart over vier toen do lieer J- A. V. uit Kapelle od zijn brommer via de Emma laan in de richting Kazernestraat reed Op het kruispunt met de Van steenbergenlaan zuidzijde verleende de heer V. geen voor rang aan de voor hem van links komende auto bestuurd door de j,eer L. de R. uit Sluis. 3ij de daarop volgende aanrij ding liep de auto geen materiële schade op. doch de brommer van de heer V. werd zwaar bescha digd Raad vergaderde Tijdens de raadsvergadering van maandag, welke onder voor zitterschap van burgemeester Van Dongen werd gehouden, stelde de heer Lansu de bevol kingsopbouw aan de orde naar aanleiding van het aan Aarden burg voor 1962 toegewezen bouwvolume voor 12 woningwet woningen. B. W. stelden de raad voor 5 woningwetwoningen te reali seren te Eede in de Nieuwstraat en 7 te Aardenburg in de Rein- aardstraat. De heer Lansu wees op de bouw van enige bejaardenwo- ningen in Aardenburg. Hij had eens nagegaan hoeveel bejaar den er te Eede zijn en dit bleken er maar liefst 142 te zijn. In Aardenburg zelf zijn er 381. Waar er in Aardenburg 12 be jaardenwoningen komen be tekent dit 1 bejaardenwoning op 30 bejaarden. Als de zelfde ver houding vocvr Eede zou worden aangehouden betekent dit 4 be jaardenwoningen. Spreker zag graag, dat voor do bouw van een blokje van 3 bejaardenwo ningen te Eede het volume van de 5 voorgestelde woningwetwo ningen afgenomen zou worden. De voorzitter zei dat B. W. aanvankelijk ook dachten in de richting zoals de heer Lansu, maar later, gezien de animo, die er is voor het betrekken van een woningwetwoning (er zijn thans 8 aanvragen) en ter on dersteuning van de economische ontwikkeling van Eede tot de overtuiging te zijn gekomen, dat de bouw van woningwetwonin gen te Eede groter urgentie ge niet, temeer, waar men bejaar denwoningen niet zo maar luk raak kan neerzetten. Z.h.s. besloot de raad de bouw volume, welke werd toegekend ter vervanging van noodwonin gen. te realiseren zoals door B. w. voorgesteld. Tot voor kort werd door de gemeente Aardenburg aan de plaatselijke bibliotheken een subsidie toegekend van 5 cent per boek, maar B. W. hebben niet de overtuiging kunnen krij gen, dat deze overheidsgelden voor vernieuwing van de biblio- 1'teken worden benut. Om nu de vernieuwing, wat dus het doel der subsidie is, te stimu leren zal deze subsidie van 5 cent per boek slechts worden uitgekeerd als nieuwe boeken z'in aangeschaft, van welke aan schaffing 25 voor vergoeding m aanmerking komt tot een maximum van de 5 cent sub- s.'5' de stem van mevr. v- d. Broecke tegen werd het voorstel van B. W. aangeno men. Ten behoeve van de jaarlijks te Eede georganiseerde veekeu ftng werd een subsidie van 100,verleend. Tijdens de rondvraag wees de heer Lansu op de gewijzigde situatie op de wijk Draaibrug, door de verlegging van de be ruchte bocht en kruising. Er is een nieuwe parkeergelegenheid en overstapplaats voor de bus sen tot stand gekomen. Het is hem opgevallen, dat 't 's avonds erg donker is ter plaatse, vooral voor in- en uitstappende passa giers. Hij vroeg verlichting aan te brengen. De voorzitter vroeg zich af, of dit wel tot de taak der ge meente behoorde. Er is een alge heel herzieningsplan voor de straatverlichting in voorberei ding, waarin ook aan genoemd punt aandacht zal worden ge schonken, eventueel na overleg met de betrokken instanties. De voorzitter zeide, dat het verkeer nog niet gewend is aan de gewijzigde situatie. De pijl borden zijn zijns inziens te klein en te onopvallend, vooral als men een andere auto pas seert bij het begin van het twee- baans-gedeelte ziet men ze niet. Ook het voorsorteren moet men nog leren op deze tweebaans- gedeelten. Er worden dagelijks door het verkeer enorme blun ders gemaakt. De heer Rijckaert informeer de er naar of B. W. al een excursie voor de raad hadden uitgestippeld. Dit bleek nog niet het geval te zijn, maar de raad zou er stellig nader van horen. Mevr. E. J. v. d. Broecke—de Man informeerde naar het her nieuwde uitbreidingsplan. De voorzitter antwoordde dat het zeker wel juli zal worden vóór het in de raad zal kunnen komen. De heer Paridaen was belang stellend of nog dit jaar met de wegverbetering St. Kruis—St. Margriete begonnen zou kunnen worden. De voorzitter zeide, dat zowel het Vrije van Sluis als de Pro vincie een oplossing zoeken. Hij hoopte de volgende raadsverga dering nadere bijzonderheden te kunnen mededelen.- AXEL Besteller A. A, met pensioen. Riemens WOENSDAG 3 APRIL. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 3 uur: „Jeugd-bacchanalen". Hotel „Rotterdam", 14.30, 19.00 en 21.15 uur: Mode show Stoffenpaleis. SAS VAN GENT: Hotel „Rot terdam, 8 uur: Modeshow. donderdag 3 april TERNEUZENHotel „Rotter dam", 2 uur: Vergadering aan deelhouders van de N. V. Trans port Mvj „Terneuzen." BIERVLIET: Hotel De Vriend schap, 8 uur; Modeshow. Aan de besteller le klasse der P.T.T. de heer A. A. Riemens is wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd op zijn verzoek met ingang van 1 april j.l. eervol ontslag uit de P.T.T.- dienst verleend. In een genoeglijk samenzijn ten postkantore heeft het P.T.T.-per soneel op zaterdagmiddag van besteller Riemens afscheid geno men. Naast bijna alle personeels leden van Axel en de daaronder horende post inrichtingen was ook de vorige directeur, de heer M. J. Poisonnier, thans directeur van het P.T.T.-kantoor te Terneu zen, met zijn echtgenote aanwe zig. Do directeur van het postkan toor de heer F. Doornebal richt te woorden van hartelijke dank tot de scheidende functionaris voor de trouwe plichtsvervulling van zijn ambt, waaraan hij zijn beste krachten heeft gegeven. Hij memoreerde daarbij de lange reeks van moeilijke jaren, die Riemens door heeft moeten ma ken vóórdat hij tot vaste bestel ler werd benoemd. Dankbaarheid zal er ongetwijfeld zijn dat hij tot aan het einde toe zijn taak in een goede gezondheid heeft mogen vervullen. Als blijk van waardering voor de ijver en toewijding die de heer Riemens gedurende 42 diestjaren heeft betoond, reikte de directeur hem de afscheidspenning van het bedrijf uit alsmede de P.T.T.- kalender. Hij wenste hem en zijn echtge note nog vele goede en gezonde jaren toe. Als vriend en oudste besteller sprak hierna de besteller le klas se de heer J- S. J. Wijna enkele hartelijke woorden tot de schei dende collega, riep hem een „tot ziens onder de toren!" toe en bood hem namens het personeel een moderne reiskoffer aan en aan mevr. Riemens een bloem stuk je. Ook de heren Van Drongelen en Poisonier voerden nog het woord, woord. De heer Riemens dankte in zijn dankwoord voor de tot hem ge sproken woorden, voor do onder vonden vriendschap en collegiali teit en voor het prachtige af scheidscadeau. Hierna -bleven al len nog enige tijd gezellig bijeen onder het genot van een kopje koffie. Oudermiddag Landbouwhuis- houdschool. In de afgelopen week werd in de Landbouwhuishoudschool Prinses Marijke te Schoondijke een oudermiddag gehouden voor de ouders van de meisjes die de primaire opleiding aan deze school volgen. In haar openings woord vertelde de directrice, mej. S. Zandijk, dat het de bedoeling van deze middag was om de ouders meer oo de hoogte te stel len welke mogelijkheden er zijn voor de meisjes die de primaire opleiding hebben gevolgd. Door de leraar A.V.O., de heer De Haan. werden enkele onder- wijsfilmpjes vertoond zoals deze bij het onderwijs gebruikt wor den. Als plaatsvervanger van de di recteur van de Rijkskweekschool te Middelburg, de heer Hage, die wegens ziekte verhinderd was, sprak ds. J. Eijgendaal uit Zuid- zande over de kinderen in de pu berteitsjaren en de nodige voor lichting, die de ouders verplicht zijn hun kinderen op een juiste en verantwoorde wijze bij te brengen. Na afloop was er gelegenheid tot het stellen van schriftelijke vragen, die ds. Eijgendaal beant woordde. In de pauze werd een verver sing aangeboden, die door de meisjes van de assistentenklasse, bereid was. Na de pauze was er volop ge legenheid voor de ouders om ken nis te maken en te spreken met leraressen en leraren, waarvan een druk gebruik gemaakt werd. Vergadering Bond van Plattelandsvrouwen. De Bond van Plattelandsvrou wen hield een algemene ver gadering in café Bakx. De presidente van de afdeling, mej. A. Huissen, deelde mede, dat zij deel zal uitmaken van een delegatie Zeeuwse dames, die een festival in de Engelse badplaats Scarborough zal be zoeken. Zij zullen de reis ma ken o.m. in gezelschap van de Commissaris der Koningin in Zeeland en enige deelneemsters in Zeeuwse klederdrachten. Ook wordt er een demonstratie in het kantklossen gegeven. Een film over het vogelleven in de streek, vervaardigd door de heer M. v. d. Leede uit Knok- ke, werd vertoond. De heer H. Enklaar, secretaris van de vo- gelbeschermingswacht in West Zeeuws-Vlaanderen, gaf -daar-, bij met grote kennis van zaken een toelichting. Uitvoering toneelclub. Met twee opvoeringen van de klucht „Drie neemt vacantie" heeft de toneelclub „Stoppeldijk" het seizoen afgesloten. In dit stuk zagen we de „Drie" in de meest dwaze situaties met persoonsver wisselingen en vergissingen aan de lopende band. De chaos van komische taferelen bracht de lachspieren van 't publiek danig in beweging en daarom was het bij deze uitvoeringen uitein delijk te doen. In de reeks van meer ernstige spelen, die „Stop peldijk" de laatste jaren op de planken bracht, betekende deze pretentieloze klucht zowel voor de spelers als voor het publiek een welkome afwisseling. Enkele haperingen in de rol- kennis deden in bepaalde scènes wel enige afbreuk aan het overi gens zeer vlotte speeltempo. Drs. L. Lockefeer had de raamregie, terwijl de heer J. Strobbe weer voor een keurig décor zorgde. Hoewel de belangstelling iets beneden de verwachting bleef, mag „Stoppeldijk" toch op een goed geslaagd besluit van het sei zoen terugzien. Comité Nationaal Geschenk. Op initiatief van burgemeester H. D. Trimpe is een plaatselijk comité gevormd in verband met de viering van het zilveren huwe lijksfeest van H. M. de Koningin en Z. K.H. de Prins der Nederlan den. Dit comité heeft geen be moeienis met een op 30 april a.s. te vieren feest in de gemeente (hiervoor zorgt de Oranjevereni ging), doch wil enkel stimülerend werkzaam zijn ten aanzien van het bijeenbrengen van gelden voor het nationale geschenk. Een bus- of lijstcollecte zal niet wor den gehouden, wel zullen de inge- „Het toenemend aantal leer lingen van de openbare uloschool verdringt de leerlingen van de openbare school A." Op deze wijze leidde ir. C. A. de Vlieger, voorzitter van de oudercommis- missie van deze lagere school, de persconferentie die gisteravond aanvankelijk in de barak van de aannemer, de heer A. J. Goossen uit Kloosterzande, werd gehou den en die werd afgerond door een rondwandeling door het nieuwe en fraaie gebouw aan de Van Steenbergenlaan, waar de heer C. Roelands, die het ont werp op zijn naam heeft staan, de verdere uiteenzetting gaf. Ir. De Vlieger wees in zijn korte inleiding er op dat de nieuwe school nabij het nieuwe Groene Kruiscentrum werd ge bouwd, omdat dit een meer cen traal punt is. Doorbezonningsschool In tegenstelling tot de normale schoolbouw, is hier het type doorbezonningsschool in aanmer king genomen, aldus de heer C. Roelands, de directeur van Bouw- en Woningtoezicht. De bouwkosten liggen wel wat hoger maar er zijn toch ook be langrijke voordelen aan verbon den. De verlichting en de ont luchting b.v. zijn op deze wijze veel effectiever omdat de klas lokalen aan dezelfde (zonne- kant) zijn geprojecteerd. In een uitbouw op de begane grond zijn de ingang, de kamer van het hoefd der school (de heer P. J. Ocké) en deze is met opzet wat ruimer genomen omdat diezelfde kamer ook als artsen kamer dienst moet doen en waarbij bepaalde afmetingen zijn voorgeschreven. Daarnaast is een kleine keukenruimte, een toilet en twee kleedkamertjes voor het doktersonderzoek. Voorts treft men beneden de hoofdhall met trap, aparte toi letten voor jongens en meisjes een groot leslokaal (57 m2) en Be nieuwe openbare lagere school A aan de Van Steenber genlaan. die zijn voltooiing nadert. Wanneer de naaste om geving aan het gebouw zal zijn aangepast, zal Terneuzen ook daar weer aanmerkelijk ver fraaid zijn. De opening zal rond het begin van het nieuwe school jaar plaats hebben. zetenen worden opgewekt hun steenje spontaan bij te dragen door het storten van een gelds bedrag en/of het kopen van een herinneringstegel. In het comité hebben zitting de burgemeester, de beide wet houders, de gemeente-secretaris en verder vertegenwoordigers (sters) van de verschillende groe peringen in de gemeente (Gods dienst, politiek, werkgevers en -nemers, middenstand, vrouwen organisaties, jeugd, verenigings leven, buurtschappen enz.). Gemeentelijke badinrichting. Gedurende de maand maart werden in de gemeentelijke bad inrichting 1047 baden genomen. Dirigent Dameskoor. Het dameskoor „Juliana", dat door het ontslag nemen als diri gent door burgemeester H. P. Everwijn, voor het moeilijke pro bleem kwam te staan een vervan ger te vinden, is hierin thans ge slaagd doordat de heer M. Zonne held uit Terneuzen zich bereid heeft verklaard om voorlopig voor een tijdsduur van 3 maan den de leiding van het koor op zich tc nemen. Het ophokken van duiven. Met het oog op de a.s. zaaipe- riode hebben burgemeester en wethouders, op advies van het Landbouwschap, het ophokver- bod van duiven voor dit jaar vastgesteld op het tijdvak van 1 april tot en met 30 april. Gedurende dit tijdvak zullen duivenhouders in Zuidzande hun duiven dus moeten ophokken van 1 uur na zonsopgang tot 2 uur voor zonsondergang. de gemeenschapszaal. Aan de andere zijde is eveneens een klas lokaal met afzonderlijke toiletten en een trap naar boven. Op de bovenverdieping zijn nog vier klaslokalen. Voorlopig zal één lokaal onge bruikt blijven, zo deelde de heer Ocké mede, omdat er thans 150 leerlingen zijn en dus 5 leer krachten. Er wordt evenwel met een spoedige uitbreiding reke ning gehouden. Zodra do 211e leerling zich meldt, hebben wij recht op een zesde leerkracht, zo voegde het hoofd der school er aan ioc. Niet geïdentificeerde personen hebben maandag het personeel van twee radiozenders onder be dreiging met wapens gedwongen een tegen de regering gerichte verklaring voor te lezen. Bij oen incident op straat in San Cristobal, waar eerder een bureau van de landbouwbank in brand werd gestoken, is een man door een kolonel van het leger doodgeschoten. Ook in Santiago en in Puerto Plata heb ben zich incidenten voorgedaan tussen burgers en ordebewaar ders waarbij doden en gewon den vielen. Een woordvoerder van het presidentiële paleis zei dat de incidenten een onderdeel vorm den van een „sinister internatio naal complot tegen de in op komst zijnde democratie in de Dominicaanse republiek". Volgens andere berichten zou er verband bestaan met geruch ten dat het beheer van de goe deren van de voormalige dicta tor Rafaël Trujilio en zijn ver dreven familie van regerings- in particuliere handen zou over gaan. Men zou teruggave van door do Trujilio's verworven gronden aan dc voormalige be zitters eisen. Fraai gelegen Zoals wij reeds zeiden, de school is zeer fraai gelegen. Het gebouw is ongeveer in de stijl van het zeer moderne en frisse Groene Kruisgebouw gehouden. Nu is er nog niet veel meer te zien dan veel modder, na de langdurige regen. Maar als het omliggende terrein waar nodig zal geëgaliseerd zijn en de voor kant zal gesierd worden door frisse gras- en bloemperken, zal het een geheel andere indruk geven. Aan ue achterzijde is de speelplaats die gedeeltelijk is overdekt en daar is ook de fiet senstalling. Verder is er nog ruimte genoeg voor uitbreiding (daar is bij het maken van het ontwerp rekening mee gehou den) en voor een nieuw te bou wen gymnastieklokaal. Vanuit de ruime, frisse klas lokalen heeft men een prachtig uitzicht in de richting van het nieuwe zwembad en van de wa tertoren. Ook aan die zijde moet nog veel veranderen. Daar komt ook weer een nieuw stadsge deelte. Vlakbij wordt een terrein opgespoten voor de bouw van een vijftal villa's. Er komt plant soen en er blijft na verloop van tijd van de Oostelijke waterlei ding een waterpartij over. Operring Er moet nog heel wat gebeu ren voor het gebouw voor ge bruik gereed is, maar men re kent toch vast op september, als het nieuwe schooljaar begint. Zover zijn de plannen wel al. In de hoofdhall beneden is een windroos getekend. Het ligt in de bedoeling dat deze verder in fraai mozaiek zal worden uitge voerd. Een geschenk van de ouders der leerlingen bij de ope ning. De pijl van deze windroos wijst naar het noorden, maar het is niet de bedoeling dat de leer lingen na het verlaten van de school de Westerschelde zullen oversteken, merkt ir. De Vlieger op. De betekenis: met een goed kompas kun je Veilig alle kanten uit, en deze betekenis moet ook de school hebben. In Haarlem is dinsdagmorgen op 84-jarige leeftijd overleden de ontwerper van lettertypen de heer S. H. de Roos. Hij werd ge boren op 14 september 1877 in Drachten. Onder meer studeerde hij aan de Rijksacademie van Beeldende Kunsten in Amster dam. Hij was \verkzaam in steen drukkerijen en als tekenaar-om- werper bij het door Berlage, Hoe ker en Van den Bosch gestichte ,,'t Binnenhuis" te Amsterdam, waar hij meubelen en gebruiks voorwerpen ontwierp. Van 1907 tot 1942 was hij als artistiek me dewerker verbonden aan de Let tergieterij „Amsterdam". In 1912 versehen zijn eerste iet ter: de „Hollandse Mediaval", waarna zijn letterscheppingen elkaar in bonte verscheidenheid zijn opgevolgd, zoals de „Ella cur sief", het „Zilvertype", de „Eras mus Mediaval", enz. De typogra fie was zijn vak, maar het teke nen had zijn grote liefde. De heer De Roos beoefende ook de vrije kunst. In het Rijksmu seum, het Rijksprentenkabinet en in musea in Haarlem, Rotterdam en Leiden zijn werken van hem bijeen gebracht. De heer De Roos, die vele onderscheidingen in binnen- en buitenland heeft verworven, was officier in de or de van Oranje-Nassau. T~\ Ecuador heeft de diplomatie ke betrekkingen met Cuba ver broken en zal de nieuwe Argen tijnse regering niet erkennen. De maatregelen werden maan dag bekendgemaakt door de on derminister van Binnenlandse Zaken. Gonzalo Cordova. De strijdkrachten hadden op het verbreken van de diploma tieks betrekkingen aangedron gen. Zitting van dinsdag 3 april. L. M. V. te Schiedam had op 1 maart te Hulst in de Gentse straat zijn auto geparkeerd, hoe wel in die straat een stopverbod Eis 15 of 3 dagen. Uitspraak 12,50 of 3 dagen. J. K. te Terneuzen had op 1 maart in de Rozenstraat te Ter neuzen zijn auto aan de linker zijde geparkeerd. Eis en uitspraak 6 of 2 da gen. J. O. te Oostburg moest zich ver antwoorden omdat hij op 14 dec. 1.1., rijdende met zijn auto komen de uit de Koudepoldersestraat te Hoek bij het naderen van de voor- rangsweg Biervliet—Hoek een tractor met aanhangwagen heeft ingehaald en daarbij het tege moetkomende verkeer heeft belet om door te rijden. Hierbij is een aanrijding ontstaan. Eis voor het inhalen 30 en voor het geen doorgang verlenen 50 of 6 en 10 dagen. Uitspraak 50 of 10 dagen. M. K. te Graauw en Langendam stond terecht omdat zij rijdende met haar rijwiel te Hulst over de Tabakstraat bij het naderen van de Zandstraat geen voorrang heeft verleend aan een naderen de auto. Tengevolge hiervan werd zij door de auto aangereden waardoor zij 6 weken haar werk niet heeft kunnen verrichten en ook was er schade aan fiets en aan de auto. Eis ƒ15 of 3 dagen, daar ver dachte zelf reeds veel schade had. Uitspraak idem. C. de M. te Zuiddorpe was ver- baliseerd omdat hij op 24 januari Door ANGELA VON KIESLINO 22) Nadruk verboden. Vera lag roerloos in haar bed nadat haar broer haar alleen had achtergelaten. Haar handen lagen ineengevouwen op de dekens en haar ogen volgden het schaduwenspel van de steeds meer ondergaande zon. In haar hart was het rustiger geworden. Haar plotselinge be sluit had haar vrede gegeven. In gedachten zag ze weer de kleine Theresia, het kind met die grote ogen, die zo vragend de wereld inkeken, alsof ze wilden zeggen: waarom heeft God me uit de schare engelen genomen en me naar deze aarde laten afda len? Vera zou binnenkort ant woord geven op die onuitgespro ken vraag en met deze gedachte sliep ze in. HOOFDSTUK VI. Lindinger verliet als laatste de ijzergieterij. Het had hem ver standiger geleken zich verre te houden van zijn mede-arbeiders; opdat zo hem niet naar het on geluk van Angelika zouden vra gen. Het nieuwtje had zich spoe dig door de stad verspreid en de hele dag had de zorg om het kind als een loodzware last op hem gelegen. Hij kon het eenvoudig niet begrijpen 'dat 'die kleine dochter van hem, zijn zonne straaltje, zo maar uit zijn leven zou worden weggenomen. Het telefonische bericht wat hij die middag uit het ziekenhuis had ontvangen was zeer veroni rus tend geweest. Slechts weinig hoop, hadden ze gezegd. I-Iij had de hele dag niet aan zijn werk kunnen denken. Steeds zag hij weer in gedachten Angelika voor zich. Zonder het te willen had den hem de tranen over de wan gen gestroomd en dat was door zijn kameraden niet onopgemerkt gebleven. Maar desondanks had den ze toch geen vragen gesteld. Verschillende onder hen wisten uit eigen ervaring dat verdriet stil maakt en het dikwijls beter is er niet over te praten. Boven dien kenden ze Lindinger en ze wisten dat hij toch al weinig ge luk in zijn huwelijk had. Lindin ger had zijn vrouw geen bericht doen toekomen over de ernstige toestand van Angelika. Als zij werkelijk nog enige liefde voor het kind voelde dan moest ze het zelf maar zien te vinden. Hoewel hij bitter getroffen was door de handelwijze van zijn vrouw, wil de hij haar toch niet de weg naar het kind versperren; het zou hem weinig moeite gekost heb ben dc zuster over te halen zijn dochter niet aan zijn vrouw te laten zien, maar er waren twee dingen die hem er van terugge houden hadden: de liefde van het kind voor de moeder en de be kentenis tegenover derden dat hun huwelijk niet goed was. Neen, dat had hij niet willen doen, al had Anna een dergelijke harde straf wel verdiend. Mevrouw Lindinger was blij dat haar man verder niets ge zegd had dan dat Angelika in het ziekenhuis lag. Het viel haar mee dat het deze keer niet tot een woordenwisseling was gekomen, maar de blik die hij haar had toegeworpen, toen hij de deur uitging, had zo'n beklemmende indruk op haar gemaakt, dat ze zich toch niet rustig voelde. Dat was ook de reden waarom haar eerste gang die ochtend naar een telefooncel was om het zieken huis op te bellen. Het antwoord dat ze" kreeg was zo onver wachts en hard dat ze met de hoorn in dc hand verstard bleef staan. Haar kleine Angelika was ster vende. Maar dat was toch on mogelijk, van dat beetje keelpijn dat ze een paar dagen gehad had, kon dat kind toch niet sterven de zijn Dc hoorn gleed uit haar hand en zonder hem weer, op de haak te leggen holde ze weg. Ik moet er meteen heen, dacht ze, terwijl ze terugliep naar huis, het scheen werkelijk ernstig met het kind te zijn, over een perceel-bouwland in de Oudepolder heeft gelopen met een stok en twee honden in zoe-, kende houding ter opsporing van wild. M. verweerde zich krachtig, en zeide dat hij daar wèl mocht lo pen en dat de politie hem min of meer zocht, maar dat hij zich niet heeft misdragen. Met zijn vuist op tafel slaande om zijn verweer kracht bij te zet ten, zeide hij, dat hem niets ten laste kon worden gelegd. Het hielp hem bitter weinig, want de eis luidde 30 of 6 dagen en de uitspraak 20 of 4 dagen. G. B. de M. te Stoppeldijk was op 3 februari te Axel in openbare dronkenschap aangetroffen. Dit was een tweede herhaling en dit werd hem zwaar aangerekend. M. zelf zegt er ook veel spijt van te hebben en beloofde dat het hem nooit meer zal overkomen. M. wordt onder ogen gebracht dat hij deze belofte al eens meer heeft afgelegd, maar dat hij er nooit in geslaagd is zijn belofte gestand te doen. De officier zeide dat het ditmaal de laatste geldboete is, welke hij zal eisen en dan de deuren van de Rijkswerkinrichting voor hem zul len opengaan. Eis 60 of 12 dgn. Dc uitspraak was conform de eis. K. van B. te Terneuzen moest zich verantwoorden wegens over treding van de leerplichtwet. Zijn dochtertje had een week onwet tig de school verzuimd. Bij ver stek werd hem een boete opge legd van 10 of 2 dagen. De-'eis was 15 of 3 dagen. Voor de winkel, naast haar woning, verzamelde ziéh een groep mensen. Mevrouw Lindin ger liep er heen, want haar nieuwsgierigheid moest toch nog eerst bevredigd worden. Aan de vrouw, die naast haar stond, vroeg ze wat er aan de hand was, maar die wist het niet, evenmin als een dame die mevrouw Lin dinger voorzichtig met een arm aanstiet. „Misschien is er hier vannacht ingebroken", hoorde men zacht jes fluisteren, „de politie zal met een wel komen." Mevrouw Lindinger strekte haar hals om beter te kunnen zien; zoiets kwam niet elke dag voor. Misschien viel er iets te beleven! Dat liet ze zich niet ont nemen. Het bericht van het zie kenhuis was al spoedig vergeten, evenals de ernstige tóestand van het kind. Plotseling voelde mevrouw Lindinger dat iemand haar bij een arm nam en uit de menigte trok. „Wat is er?" vroeg ze geprik keld. Mevrouw Hamm keek haar aan: „Interesseert u dat werke lijk? Ik had niet gedacht dat u op 't ogenblik tijd had voor zul ke dingen". „Ach, wat geeft het? Laat me toch!" „Zo, en Angelika kan wel wach ten? Ze hebben net bij me op gebeld of u niet kon komen. Zc is erg slecht." (Wordt vervolgd.) -JONGEMANNEN BEROOFDEN AANSTAANDE SCHOONVADER Tot tien maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest waarvan drie maanden voorwaar delijk en een proeftijd van drie jaar, conform de eis, veroordeel de de rechtbank in Utrecht dins dag de 20-jarige electro-monteur C. D. van K. uit Utrecht, wegens diefstal van een bedrag van 2000 gulden ten nadele van zijn aan staande schoonvader. De jongeman die verkering had met de 16-jarige dochter van een winkelier in Utrecht en spoedig trouwen wilde, maar geen geld had voor de installatie van een woongelegenheid, beroofde zijn aanstaande schoonvader op 10 maart van het vorig jaar. Met be hulp van een valse sleutel stal de jongeman de kas van een post agentschap der P.T.T. De dochter des huizes, de thans 17-jarige N. V. tegen wie de offi cier van justitie wegens mede plichtigheid 15 weken gevange nisstraf geëist had, werd veroor deeld tot drie maanden met af trek. meisje, de 23-jarige spoorweg arbeider E. K„ die enige tijd later ook een aanslag deed op de be zittingen van de winkelier, werd veroordeeld tot acht maanden met aftrek, waarvan drie maan den voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Ook in het tweede geval was het meisje medeplichtig aan de beroving van haar vader. Zij werd daarom veroordeeld tot drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en onder toezicht'van-hct-LcficrtdestHcils. u J - Bioemen- sfreepzeep. betere i waar; TIEN I PROCENT -\DE 'igruyxer

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 5