Wordt communisme betaald HEI BOEKJE DAT U HELPT SPAREN... Eric de Noorman De Pelsjager BINNENLANDS NIEUWS Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Woensdag 4 april 1962 door illegale handel in verdovende middelen ENKELE CI TEERS De eerste aanwijzingen Een net opgezet Ook in Frankrijk De band met China Overwmniug of nederlaag? BANKOVERVAL IN WEST-DUTTSLAND RUST IN ALEPPO Woensdag 4 a] SCHRIKBARENDE ONTDEKKINGEN Het grote offensief der Amerikaanse staatsrecherche (F.B.I.) legen de steeds brutaler wordende internationale handelaars in verdovende middelen, dat reeds enige tijd aan de gang is en van beide kanten met verbittering en taaie volharding wordt gevoerd, heeft een aantal ontstellende gegevens aan het daglicht gebracht. Deze opiumoorlog" bleef niet alleen tot het grondgebied van de Verenigde Staten van Noord-Amerika beperkt, doch breidde zich in de loop van de tijd ook over het vasteland van Europa uit. Gebleken is thans, dat do internationale communistische propa ganda ter bereiking van haar doemwaardig doel met alle haar ten dienste staande middelen de verboden handel in Verdovende middelen aan haar financieel ondergeschikt tracht te maken. Deze .opiumoorlog" schijnt in werkelijkheid een door het Oosten ge voerde politieke strijd te zijn met als opzet de heerschappij in het inog vrije Westen aan zich te trekken. In Peking, met name in het ministerie van Handel en Nijver heid, komen de draden bijéén, die tezamen het grote net, het spinneweb, vormen, dat over een groot deel van de wereld werd gespannen door de MAFFIA en in het bijzonder door de aan deze misdadigersorganisatie onderge schikte, internationale „gang" van handelaars in verdovende middelen. Bij de vestiging van de „volks democratie" in China lieten de rode machthebbers ook het oog vallen op de in hun land ver vaardigde verdovende middelen, op de opium, morfine, cocaïne en heroïne. En de volkscommissaris voor handel en nijverheid, Wang Feng Chi, werd de aangewezen man om de uitvoer van en de handel in verdovende middelen dienstbaar te maken aan het communisme. Aldus do mening van het Federal Bureau of In vestigation. Geordende gegevens vertelden ons. dat door rood-China in het jaar 1960 zevenduizend ton ruwe en bewerkte opium, langs ille gale wegen via Hongkong en in andere gevallen via Beiroet, naar het buitenland werden „uitge voerd". Belangrijke afzetgebie den zijn de landen in en om Azië, waaronder vooral Indonesië en Malakka opvallen door een hoog invoerpercentage. Aan de Ver. Staten werd, in percenten uitge drukt, 33, aan Europese landen 15 en aan Australië 6 «i opium ruwe en bewerkte geleverd, waaronder moet worden ver staan: illegaal, dus in strijd met de voorschriften, ingevoerd. Voor het vervoer van verdovende mid delen worden zowel vliegtuigen alsook zeeschepen gebezigd. Ten overvloede zij nog opge merkt, dat naar globale schat tingen de wereldbehoefte aan verdovende middelen opium en morfine op het terrein van de volksgezondheid, dus van de medische wetenschap, ongeveer tweehonderdduizend 1200.000) kilogram zou bedragen. De ontraadseling begon in de nachtelijke uren van de 4de ok tober van het vorig jaar, om streeks vier uur, toen inspeceur Franz Kutalek. van de gemeen tepolitie te Baden bij Wenen tij dens zijn surveillance iemand wil de staande houden. De achter docht van de inspecteur werd gewekt, doordat de hem onbe kende voorbijganger in het holst van da nacht sjouwde met een tweetal valiezen. De politieman wilde daarvan het zijne weten en gelastte de man te blijven staan en zijn papieren te tonen. In plaats daarvan koos de onbeken de het hazenpad. Hierop trok Kutalek zijn dienstpistool, schoot daarmede eerst enige malen in de lucht en toen dat niet hielp, op de benen van de vluchteling. De man werd door een der pistoolkogels getroffen en door de inmiddels gealarmeerde ge neeskundige dienst naar het in de omgeving gelegen ziekenhuis overgebracht, waar hij enkele uren later aan de bekomen verwondingen overleed. De overledene bleek in het bezit te zijn van een tweetal persoonsbe wijzen, waarvan één op naam was gesteld van een zekere Ru- dolf Geisenliofer, oud 49 jaar, Van Duitse rationaliteit, van be roep romanschrijver en wonende in München. De door Geisenhofer meege voerde koffers hadden onder meer een schrijfmachine en on- derkleding als inhoud, doch het valies dat de kleding bevatte, bleek bij nadere inspectie een dubbele bodem te bezitten, waar tussen zich (een kilogram) heroï ne bevond. De recherche demon teerde daarop ook de schrijf machine van het slachtoffer en onder het machinelint vond zij een minuscuul stukje papier, ver meldende de naam en het adres van een zekere Bruno Moscatelli, een Italiaans staatsburger, wo nende in Rome, aan de Via Cris- pi. De Oostenrijkse autoriteiten schakelden Interpol in en de Romeinse recherche deed een huiszoeking in de woning van Moscatelli. Kunstig achter be hang en schilderijen weggestopt, vond de politie heroïne, keurig ingepakt en wat nog belangrij- rijk was: een aantal aantekenin gen. vermeldende de namen en adressen van enkele Italianen, verblijvende in Marseille, die aldaar als havenarbeiders werk zaam bleken te zijn. Wekenlang werden deze men sen door Franse rechercheurs geschaduwd, doch te bewijzen was er vooralsnog niets en de politie begreep met geroutineer de misdadigers te doen te heb ben. De arbeiders waren onder meer behulpzaam bij het laden van een Deens schip, de „En- dorf", dat onder Panamese vla., voer en hoewel er hiervoor geen aanwijzingen bestonden, wan trouwde de havenpolitie van Marseille kapitein en schepelin gen van dit schip. Kort daarop \ertrok dit vaartuig en zette koers naar New York. Gelijk tijdig. deelde de Sureté haar wantrouwen aan de Amerikaan se F. B. I. en douane mede en toen de „Endorf", aan het einde van de maand februari van dit jaar de haven van New York binnenvoer en ligplaats had ge kozen. werd het schip zonder dat de betrokkenen zulks be merkten -hermetisch van de buitenwereld afgesloten. Rechercheurs schaduwden ka pitein en opvarenden en contro leerden onopvallend de lading van de Endorf" en zo kon het gebeuren, dat in de mistige och tenduren van de 24ste februari 1962, omstreeks zeven uur, een drietal F. B. I.-mannen uit nacht en nevel opdoken, om één der havenarbeiders de weg naar de kade te versperren. Deze, de 43- jarige Anthony Fuca, van Ita liaanse afkomst, doch van Ame rikaanse nationaliteit, kwam vanaf het verdachte schip. De man droeg een drietal handkof fers. De rechercheurs, zeker van hun zaak, omsingelden Fuca en enkele ogenblikken later gleden de handboeien om de polsen van de havenarbeider. Zijn spel was uit. De door Fuca meegevoerde koffers bleken verdovende mid delen te bevatten ter waarde van ruim één miljoen gulden 1.000.000!). Dagenlang duurde het ver hoor waaraan de „Amerikaanse Italiaan" werd onderworpen. Ten lange leste, geen uitweg meer ziende, bekende de man. Zijn be kentenis had tot gevolg, dat in New York en in de naaste omge ving door de F. B. I. een dertig tal personen kon worden inge sleten, welke lieden als tussen handelaars in verdovende midde len optraden. Inspecteur Edward Egan, ex pert op het gebied van verdoven de middelen en de man die ook de affaire Anthony Fuca tot een goed einde had weten te bren gen, zat niet stil en hij bracht de „gang" van internationale han delaars in verdovende middelen enkele zéér gevoelige slagen toe. In samenwerking met de Franse politie werd onder leiding van deze ambtenaar der F.B.I. een actie tegen de „Europese af deling" van de „gang" onderno men, welke tot een aantal ont dekkingen op heterdaad, gevolgd door arrestaties in verschillende Europese landen, heeft geleid. De eerste arrestant was een vrouw. Het betrof hier de 26- jarige knappe Simone Christ- mann, van Luxemburgse natio naliteit, die in haar hoedanigheid van stuwardess van de „Air France" op het vliegveld van Parijs werd aangehouden. In de bagage van de stewardess trof fen de zoekende politiemannen heroïne aan, bestemd voor de Verenigde Staten. De ontmaske ring van de Luxemburgse schone werd gevolgd door de aanhou ding van een diplomaat uit Gua temala. Enrico Rosas genaamd. Hij werd in New York gearres teerd, zijn diplomatieke pas en onschendbaarheid ten spijt. Beide arrestaties werden verricht in de herfst van het vorig jaar. Kort daarvóór was in Metz (Frankrijk) aangehouden de Duitse staatsburger en bezitter van het kasteel „Augerville", dr. Franz Kopp, doctor in de chemie. Dr. Kopp, een geheimzinnige raadselachtige figuur, bleek voor Frankrijk één der mannen te zijn. die in de kelders van zijn kasteel aan de Loire gelegen de ruwe opium en heroïne chemisch bewerkte en tot pas tilles en tabletten omvormde. In de kelders van het slot troffen de rechercheurs een compleet laboratorium aan. De Duitse kasteelheer betrok zijn grond stoffen namelijk via Beiroet. De man werd naar de gevangenis in Orleans overgebracht en aldaar ingesloten. Aansluitend hierop volgde de aanhouding van een tweetal Syrische burgers, ge naamd Mohammed Shasra en Mohammed Chanaz. Deze lieden, zogenaamdde tussenhandelaars en vertrouwenslieden van de „gang", werden op het centraal stadion van Madrid door leden van de Spaanse politie aangehou den. De twee Syriërs waren op weg naar Rome. Aan het licht kwam toen, dat de op 24 februari j.l. te New York gepakte haven arbeider, Anthony Fuca, een der naaste medewerkers was van de onlangs overleden Maffia-leider, Lucky Luciano. Vooral met de arrestatie van de op 2 februari 1962 met het Amerikaanse passagiersschip „United States" in New York aangekomen omroeper van de Franse radio en televisie, Jac ques Angelvin uit Parijs, deed de F. B. I. een zéér goedé vangst, temeer daar toen bleek, dat er tussen Augelvin en de Chinese minister van Handel, Wang Feng Chi. een bepaalde vriendschap pelijke en zakelijke verhouding bestond. De vriendschappelijke verhouding was als het ware een voortzetting, een uitvloeisel van de zakelijke band, welke tus sen de twee in de loop van de tijd was ontstaan. Jacques Angelvin bleek niet alleen omroeper van en voor radio en televisie te zijn, doch maakte daarnaast nog deel uit van de „gang" van handelaars in Mont Martre, „Ile d'amour" genaamd, dat bij de politie in een kwade reuk stond. Men verdacht de omroeper ervan, dat hij aldaar gelegenheid gaf tot het plegen van ontucht en daarnaast de be zoekers tegen hoge betaling voor zag van verdovende middelen. De vrienden van Angelvin. de in de uitgaande wereld van Parijs vermaarde, zogenaamde strip-tease girl „Coco", een Frans-Marokkaanse schoonheid van naam. praatte haar mond voorbij. Bij aankomst in New York bleek dat Angelvin, om roeper, nachtclubhouder en han delaar in verdovende middelen, ruim tien kilogram heroïne ter waarde van ongeveer 3.000.000 dollar onbevoegd voorhanden had. Ook de vriend van Angelvin, Frangois Scaglia, eveneens af komstig uit Parijs, die de reis naar de States per vliegtuig had gemaakt om niet op te vallen, werd door de F. B. 'I. bijna gelijk tijdig met zijn boezemvriend An gelvin, op het Newyorkse vlieg veld aangehouden. Deze laatste stond als handelaar in verdoven de middelen bekend. Bovendien werd op de man bij zijn aankomst een tweede paspoort aangetrof fen, staande op naam van zekere Chermand. Hei was uit een hotel kamer in Parijs, ten nadele van een der gasten, ontvreemd. Ook Scaglia werd daarop ingesloten. Minister Wang Feng Chi, van het ministerie van Handel in Peking. weet natuurlijk van niets en zijn gelaat vertoonde geen enkel spoor van opwinding, toen hij vernam, dat zijn oude vriend, de playboy Jacques An gelvin. uit Parijs, in New York was gearresteerd. Vastgesteld zij wel, dat het internationale com munisme en de georganiseerde internationale misdadigersbende, gezamenlijk op pad zijn. De twee hebben elkaar gevonden. Beiden zijn op mars gegaan. Op weg naar de overwinning of naar de nederlaag. We weten het nog niet. (Nadruk verboden.) Twee gewapende mannen heb ben dinsdag een filiaal van de Kringspaarbank van Mouschau bij Aken overvallen en zijn er met 20.000 Mark van- door ge gaan. Een tan de overvallers hield met een machinepistool de drie bedienden in bedwang,'ter wijl de andere intussen al het geld dat hij te pakken kon krij gen bij elkaar griste. Daarop liet hij zich naar de kluiskamer brengen, waar hij de daar lig gende contanten roofde. Beide mannen verdwenen toen in een gereedstaande groene Ford. Men heeft deze auto een uur na de overval op een landweg tussen Mularshütte 'en Lammersdorf gevonden. De politie heeft de beide mannen nog niet kunnen opsporen. Radio Damascus heeft gemeld dat in Aleppo, het middelpunt van opstandige activiteit in Noord-Syrië, orde en rust zijn hersteld. (Adv,)J GEZIN DAKLOOS DOOR BRAND In Hulsberg in Zuid-Limburg is dinsdagmorgen een gezin met zeven kinderen door een brand dakloos geworden. Het vuur ont stond in een pand aan de Kerk straat. bestaande uit een levens middelenwinkel met woonhuis, een constructiewerkplaats voor landbcuwwerktuigen en een showroom. Het dakloos geworden gezin verloor al zijn bezittingen. Ook do inboedel van winkel en showroom ging verloren. Het vuur is waarschijnlijk ont staan door het ontploffen van een oliehaard in de showroom, waardoor deze onmiddellijk in lichterlaaie stond. In de ruimte was een groot aantal bussen olie opgeslagen, zodat het vuur zich snel kon uitbreiden. Aan blussen viel niet meer te dénken. De brandweren van Hulsberg, Heer len en Valkenburg konden, on danks de straffe wind. verhinde ren dat de vlammen naar de om liggende gebouwen oversloegen. (Adv.)' ielpt en-, 't :s iepker HAAGSE SCHOLIEREN PLEEGDEN INBRAKEN Twee Haagse scholieren van 16 en 17 jaar zijn door de politie aangehouden wegens twaalf in braken in scholen, automaten en woningen. Na elf maal een geringe buit te hebben behaald, hebben de jongens op 29 decem ber van het vorig jaar een flin ke slag geslagen Uit een huis bemachtigden zij vierduizend gulden. Deze buit was onver wacht groot en zij besloten dan ook voorlopig met inbreken op to houden. Zuinig werd het geld door de oudste jongen beheerd. Zij kochten twee bromfietsen, die zij ver van hun huis stalden om geen argwaan te wekken bij hun ouders, een grammofoon en een kleine camera. Nu en dan kreeg alleen de 16-jarige jongen van zijn vriendje wat geld, als hij daarom vroeg. Dezer dagen za|j de vader van de 17-jarige toevallig, dat zijn zoon verdacht veel geld in zijn portemonnaie had. Hij onder vroeg hem grondig en met hor ten en stoten kwam het verhaal los. De vader lichtte de politie in, die tot de conclusie is gekomen, dat van het geld nog 2.250 gul den over is. VECHTPARTIJ IN HAAGSE ROSE BUURT In de rose buurt van Den Haag is maandagmiddag grote opschudding ontstaan door een vechtpartij. De moeilijkheden be gonnen, toen de 28-jarige T. J. K. zijn auto voor het huis zette van de 45-jarige H. B. in de Ge- leenstraat. Diens vrouw, die voor het raam zat, nam dit niet Toen K. weigerde zijn wagen te ver plaatsen, riep mevr. B. haar man te hulp. die, o.m. in gezelschap van de in deze buurt welbekende .Amsterdamse Toon" en zijn zoon, arriveerde. K. werd neer geslagen, evenals zijn vrouw, die enkele panden verder voor het raam zat en haar man, bedreigd ziende, te hulp was gekomen. Voor dit laatste zorgde de 19- jarige zoon van B„ die met een tafelpoot mevr. K. zo hard op het hoofd sloeg, dat zij een wond van 5 cm lengte kreeg, die in het ziekenhuis is gehecht. In middels was een overbuurman, de 25-jarige I. C. W„ naar buiten gekomen. Hij trachtte de vech tenden te scheiden, waarop B. hem ook nret een tafelpoot een aantal rake klappen gaf, waar door diens enkel brak. De 50-jarige moeder van W. onderging het zelfde lot. Toen de politie arriveerde was er van de aanvallers geen spoor meer te bekennen. Alleen de slacht offers lagen her en der verspreid, omgeven door éen menigte van zeker honderd toeschouwers. BRAND Dinsdagmorgen omstreeks zes uur is brand uitgebroken in het huis van de familie Göbel aan de Willigenlaan in Heilo. De drie leden van het gezin werden gewekt door rook in de slaap kamer en moesten in nacht kleding het brandende huis ont vluchten. Geheel in de war bel den zij eerst de brandweer van Alkmaar. Deze lichtte de brand weer van Heilo in. Toen die ter plaatse verscheen, bleek de be nedenverdieping van het huis niet meer te redden. Deze brand de geheel uit. Vermoedelijk is de brand ver oorzaakt doordat de kachel bij de zeer sterke wind te hard is gaan branden. TWAALF HAAGSE DAMES OPGESLOTEN WEGENS BACCARATSPEL Twaalf, meest bejaarde Haag se dames, zijn maandag door de politie aangehouden en in ver zekerde bewaring gesteld we gens het spelen van baccarat. Bij een inval in de woning van de 74-jarige weduwe A. E. R. in de Van Beverdinckstraat in Den Haag, trof de politie de dames aan. Zij waren zo verrast, dat zij -i 2. Groot is de vreugde over de te rugkeer van Eric en zijn trouwe makkers en na de eerste ontroe ring na het weerzien, wordt een groot feest gegeven, om de behou den thuiskomst van de mannen te vieren. Svein Langtand vertelt honderduit over alles wat ze mee gemaakt hebben, maar lang niet alle aanwezigen hebben er oren naar, want voor de vrouwen, Wi- nonah, Ingrid en Aranrod is het vrijwat belangrijker wat hun man nen hun toefluisteren. En dal is zo- voel dat ze nog niet op tien leesten uitgepraat zouden raken. „Nou kun jij je zaakjes wel zeil weer opknappen, koning!" brult Olaf de berenjager. „Ik heb vrou we Winonah geholpen waar ik kon, met Thorfinn samen, en dat ging ons^aafdi-g goed af. maar ik ben toch blij.- dat ik er af ben, ha- ha! Een pittige berenjacht is meer iet,; voor mij! Proost!" Glimlachend klinkt Eric de ge weldenaar toe en wendt zich dan tot Winonah. „.Alles is dus goed gegaan, geluk kig", zegt hjj tot haar. ,„Ik heb er wel over in de zorg gezeten, moet ik bekennen". Dan kijkt hij haar onderzoekend aan. „Of, of is alles niet helemaal goed gegaan?" „Jawel", glimlacht ze aarzelend,, „ach, ja zeker, alleen... Twee trou we, ijverige dienaren zijn binnen een half jaar tijd spoorloos verdwe nen... Mogelijk keren ze nog terug, maar Thorfinn denkt dat ze... dat ze vermoord zjjn". geen kans meer hadden iets te verbergen. Er werd een bedrag van enkele duizenden guldens in beslag genomen. De dames hebben bekend, dat zij al geruime tijd tweemaal per week bij mevrouw R. kwamen om te spelen. Soms werden be dragen van honderden guldens op een avond door een deelneem ster verloren. Mevrouw R. ver strekte tegen betaling koffie en saucijzenbroodjes en Zjj' "VéP- kócht ook de fiches. Af&isselent hielden de dames de bank. De dames variëren in leeftijd van 45 tot 87 jaar en zijn allen gehuwd of weduwe. DE DIEFSTAL OP SCHIPHOL. De Schipholemployé K. heeft beken dat hij sinds medio 1960 15 a twintig diefstallen heeft ge pleegd uit in het vrachtgebouw op onze nationale luchthaven op geslagen transito-goederen. Zijn collega H. A. die eveneens tijdens het afgelopen weekeinde werd aangehouden, was daarbij mede plichtig. Uit het door de dienst lucht vaart van de rijkspolitie onder leiding van adjudant M. C. Wij- mer in opdracht van de Amster damse officier van justitie mr. H E. van Renesse ingestelde on derzoek is tot nu toe gebleken dat K. zich driemaal heeft vergrepen aan legale wapenzendingen. De buit bestond daarbij uit 36 pis tolen en 2 geweren. Een deel hiervan is inmiddels achterhaald. Zoals bekend is werden wegens heling van een aantal pistolen en twee geweren de Amsterdam se zakenlieden P. A. („Pistolen Paultje") W. en A. N. aangehou den. Zij zullen heden tezamen met de beide hoofdverdachten worden voorgeleid voor de offi cier van justitie mr. H. E. van Renesse. De Amsterdammers P. A'. W. en zijn vriend A. N„ beiden ver zamelaars van antieke wapens, hebben al meer met illegale wa penhandel te maken gehad. „Pistolen Paultje" werd vorig jaar wegens verboden wapenbe zit veroordeeld tot een geldboe te van 150. De toen bij het pas seren van de grens bij Lecht (L) in zijn auto gevonden hoeveel heid wapens en munitie (waarde 8000) werd verbeurd verklaard. Verdachte A. N. is eigenaar van een incassobureau in de Amster damse binnenstad. Het onderzoek in deze affaire is begonnen na de geruchtma kende moord op de Italiaanse schoenfabrikant Bruno Colombo, wiens lijk medio november in het Amsterdamse Bos werd ge vonden. Hij werd gedood door een kogel uit een pistool, dat van diefstal van Schiphol afkomstig bleek te zijn. „Pistolen Paultje W. schijnt het pistool eerst aan de moordenaar Serge Squazzarli te hebben verkocht en later weer voor 145 te hebben terugge kocht. Het politieonderzoek naar de herkomst van het moordwa pen leidde in de richting van dief K. en zijn medeplichtige H. A waardoor tenslotte meteen een reeks andere expeditiediefstallen op Schiphol kon worden opge lost. Het ging hierbij o.m. om waardevolle goederen waarvan inmiddels enkele camera's er transistorradio's konden worden achterhaald. Ook hierbij betrof het transitogoed. Waar de rest van de gestolen goederen is ge bleven wordt nog nagegaan. Het bestuur van kend dat de alsem op vrijdag 6 april Verenigingsgebouw Minimum leeft ontwikkeling Ontdekt U bij de maak houtworm? Wacht niet, ma direkt een flacon Noordstraat 59 Tel. 01150—2 ONZICHTBAAR KOUSENREPARA' Terneuzen, Noord 'Tel. 2546 - Brouw De beurs kende g één onderwerp var wel de voorgenom emissie van Philips dit jaar. Dat de wo die aan deze uitgi wijd, in evenredig! de omvang van de aandelen kon echt worden gezegd. D< weliswaar niet kle handel droeg een karakter. Bij tijd de hoek vrijwel ve 'egen het einde van nam de drukte w koersbeweging van Philips was al e\ kalm. Nadat op 980 volgde een daling t na ging de notering omhoog tot 982. C in de niet-officiële de eerste vage beric druppelden, zijn d groter geweest. Var koers achteruit to Teen het einde var was al reeds een herstel tot 972" inge Uit de gereservet van kopers en ver! gistermiddag duidel dat men zich over t de emissie op de kc iïng van de aand nog geen oordeel 1 vormen. Eén van c ste gegévens, de zal eerst later bek gemaakt en hierop

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2