friend Indonesië en Nieuw-Guinea DE KERNPROEVEN O.A.S.-gruweldaden in Algerië itis g voor deze >te en mooie et mee van rting Twee jaar dienstplicht Nieuw-Guinea WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN en HET WEER Erhard waarschuwt opnieuw P. J. van de Sande WOENSDAG 4 APRIL 1962 18e Jaargang Nr 5565 Radio de Koek De Ontwapenings conferentie Tel. 2575 lib* nu eer» kfrisch ich dat eens voor... smak! Altijd volop heet a wérkelijk heet: zó uit de kranen. Voor afwas, maar óók voor en bad. Tegen nog geen per liter! kosten voor chaf en aanleg f s van een PZEM er-reservoir genieten ordeelGedurende 921/2 de 168 weekuren de middag, 's avonds gehele weekend en 0 valt al het verbruik voor verlichting, ing en koken) bij hen it extra lage tarief van t. Ongeveer de helft van ine tarief. Met twéé tappunten -keuken en douche/ badcel- huur per maand f 2.65 f 3.- f 3.75 JGRIJK kVOORDEEL! ij de PZEM is ideaal! gratis, voorzover de he leiding niet langer neter en de waterleiding jer dan 4 meter is. En t u deze heerlijke weelde nd? Zó weinig, dat I dit gemak meer hoeft sn! burg Tel. (O! 18O) 4251 pyawmp btJ abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer S8150 Abonnementsprijs: 16,— per kwartaal: per maand ƒ2,—; per week 4S ct. Losse nrs 9 ct DE VRUE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. 7. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs pér mm 16 Ct; minimum pel advertentie ƒ2,40. Rubriek Kleine Advertenties (géén handel»- advertenties)5 regels 1.10. Iedereregel meer 22 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adree Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 nur. Va de rede van generaal Na- <oêtion te Bandoeng, waarin hij eewag maakte van landingen m Vieuw-Guinea, heeft de woord voerder van het Indonesische oUr gezegd dat de .jongelin gen" die deze landingen hebben uitgevoerd, gewapende Papoeas waren ..die naar hun woonplaat sen terugkeerden". Een woordvoerder van de In donesische marine verklaarde, Hat de Indonesische marine in de wateren onr Nieuw-Guinea pa trouilleert „om de Papoea's te beschermen die naar huis willen terugkeren". In zijn rede zcide generaal Na- soetion nog dat ..hoe langer de Nederlanders wachten. hoe i slechter hun positie wordt. Dat 7ii marineversterkingen hebben Gezonden naar het betwiste ge bied is de meest ernstige uitda ging tot dusverre", zei hij. „Deze handschoen moeten wij opnemen dooi' een versterking van onze zce. en luchtstrijdkrachten, op dat wij iiet bestuur over West- Irian kunnen overnemen zodra president Soekarno daartoe het bevel geeft". .Antara'' meldde uit Ambon, d3t de autoriteiten in Nieuw- Guinea de bewoners dwingen, dienst te nemen in het leger. Te Djakarta is verklaard, dat 3000 Nederlandse mariniers zijn samengetrokken te Sorong, het meest westelijke deel van de „Vogelkop". Radio-Djakarta meldde dins dag, dat dc „adjunct-gouver neur" van Nieuw-Guinea, kolo nel Pamudji, te Soerabaja heeft gezegd, dat de Papoea's met ver langen uitzien naar een landing van Indonesische strijdkrachten voor een grootscheepse aanval. Do Australische ambassadeur in de Ver. Staten, sir Howard Beale, heeft de politiek van pre sident Soekarno t.a.v. Nieuw- Guinea bestempeld als „een po litiek om grenzen te veranderen en dat te doen met geweld. Als dit lukt, is er voor niemand meer veiligheid", zeide hij maandag od een vergadering van leerkrach ten in Buffalo. Nstrflïtea&t 102 - Telefoon 31M Xcrneuze» De minister van Defensie heeft besloten de verschillen in de duur der eerste oefening tussen de dienstplichtigen der drie krijgs machtdelen. die werkelijke dienst verrichten in Nederlands Nieuw- Guinea, op te heffen, aldus een communiqué van het ministerie. Dit betekent, dat thans ook de dienstplichtigen van de koninklij ke landmacht, die in Nederlands Nieuw-Guinea werkelijke dienst verrichten, in totaal 24 maanden onder de wapenen zullen zijn. Het geldt eveneens voor dat gedeelte der dienstplichtigen van de ko ninklijke luchtmacht, dienende in Nederlands Nieuw-Guinea, dat tot nu toe in totaal korter dan 24 maanden diende. Deze maatregel is niet van toe passing op kader en specialisten van de koninklijke landmacht, die vóór augustus 1960 en even min op de overige dienstplichti gen der koninklijke landmacht, die vóór oktober I960 hun eerste oefening hebben aangevangen. Op de betrokken dienstplichti gen der koninklijke landmacht, die hun eerste oefening hebben aangevangen vóór oktober 1960 is deze maatregel eveneens niet van toepassing. Ter toelichting op het besluit om de duur der eerste oefening voor dienstplichtigen der drie krijgsmachtdelen, die werkelijke dienst in Nederlands Nieuw-Gui nea verrichten, gelijk te trekken deelt het ministerie nog het vol gende mede Deze maatregel is mogelijk door het gestelde in art. 28, tweede lid der dienstplichtwet waarbij is be paald, dat de duur van de eerste oefening bij Koninklijk Besluit op maximaal 24 maanden kan wor den vastgesteld. Bedoeld Konink lijk Besluit is op 30 december '47 tot stand gekomen. Dit besluit bevatte tevens de bepaling, dat de minister van Defensie de duur der eerste oefening op een korte re periode kon vaststellen, van welke machtiging de minister tot nu toe gebruik heeft gemaakt. Op grond van het hiervoren vermelde Koninklijk Besluit is enige tijd geleden voor de dienst plichtigen van dc koninklijke ma rine, dienende in Nederlands Nieuw-Guinea, de duur der eer ste oefening vastgesteld op 24 maanden. Het wordt billijk geacht de be staande verschillen op te heffen en voor de contingenten dienst plichtigen der drie krijgsmacht delen. dienende in Nederlands- Nieuw-Guinea, de duur der eer ste oefening gelijk te trekken. PRINSES BEATRIX BIJ LANDELIJK CONGRES JURIDISCHE STUDENTEN H. K. II. Prinses Beatrix heeft in het Haagse Vredespaleis het landeijlk congres van juridische studenten bijgewoond. Foto: Prinses Beatrix in gesprek met prof. dr. W. Hallstein, presi dent vyi de commissie van de Europese Economische Gemeen schap. Dc Prinses de prof. en de pers.... DE KONINKLIJKE GASTEN Ten vervolge op de op 21 maart gepubliceerde lijst van vorstelijke gasten die de uit nodiging tot het bijwonen van het 25-jarige huwelijksfeest van H.M. de Koningin en Z.K. H. de Prins der Nederlanden op 1 en 2 mei a.s. hebben aanvaard, wordt thans medegedeeld dat als gasten van het Koninklijk paar eveneens aanwezig zullen zijn Z.K.M. Mohamed Pahlavi de Shahin Shah van Iran en H. M. keizerin Farah de Shahba- nou van Iran, Z. M. koning Olav V van Noorwegen en H. K.H. prinses Marina Hertogin van Kent en haar dochter H. K. H. prinses Alexandra. RIJDENDE EN VARENDE RECEPTIE KONINKLIJK PAAR IN AMSTERDAM. Ter gelegenheid van het zilve ren huwelijksfeest van Konin gin Juliana en Prins Bernhard zal het koninklijk gezin op 30 april een rijtoer door Amster dam maken. Het Oranje-Comité Amsterdam, dat deze tocht orga niseert, heeft aan de rijtoer het karakter van een receptie wil len geven. In plaats van, zoals gebruikelijk, de gasten naar het bruidspaar komen om hun ge lukwensen aan te bieden, zullen de gasten nu op verscheidene plaatsen in de stad worden op gesteld en zal het bruidspaar in dit geval langs de gasten trek ken. Langs de 12 km lange route zullen groepen st; an, die, zoals het organiserende comité dat omschrijft, „door uniform of kleding als zodanig herkenbaar zijn en op deze wijze verschil lende facetten van de Amster damse bevolking zullen ver tegenwoordigen". Prinses Maria Beatrice van Savoye, een van de dochters van ex-koning Umberfo van Italië, heeft aan de universi teit van Turijn een col lege bijgewoond van de knapste chirurgen van de wereld, prof. Achille Dogliotti- (Foto)De pers had voor dit gebeuren grote belangstelling en toen de les was afgelopen moest de prof. dc prin ses tegen teveel opdrin gende fotografen be schermen. (Rechts de prinses.) medegedeeld door liet K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Enkele buien. Wisselende bewolking met enkele buien. Matige tot krach- ligc wind, draaiend naar zuid- dan gisteren. west. Iets lagere temperaturen WOENSDAG 4 APRIL Rreskens Terneuzen Hansweert Walsoorden DONDERDAG 5 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 1.13 1.39 1.48 2.14 2.28 2.54 2.38 3.04 5 APRIL v.m. n.m. 1.57 2.21 2.32 2.56 3.12 3.36 3.22 3.-46 ZON MAAN op onder op onder 6.10 19.17 6.26 18.52 G.0S 19.19 6.53 20.13 6.06 19.21 7.21 21.37 6.03 19.22 7.51 22.55 OPKLARINGEN. Het K.N.M.I. deelt mee: Boven het vasteland van Euro pa bevond zich een krachtige zuidwestelijke luchtstroming waarmee zeer zachte en vochtige lucht werd aangevoerd. In Duits land werden zei Is maximumtem peraturen van 17 graden geme ten. In West-Europa waren de middagtemperaturen lager als gevolg van langdurige regen. De zachte lucht wordt in het westen begrensd door een koufront dat in do namiddag ons land passeer de. Uit het westen nadert een rug van hoge luchtdruk. In verband hiermee draait de wind naar hét noordwesten en breiden zich op klaringen over ons land uit. Er kunnen evenwel ook enkele bui en tot ontwikkeling komen. De temparaturen zullen over het al gemeen wat lager zijn. In West-Java 22 mensen aan pokken overleden De pokkenepidemie op West- Java heeft reeds aan 22 mensen het leven gekost, zo is van offi ciële zijde meegedeeld. Men schat het aantal mensen dat door deze ziekte is aangetast op 250 Dinsdag op het middaguur be droeg het aantal doden in Al giers en omgeving als gevolg van verschillende aanslagen reeds twaalf en dat der gewon den tien, allen Algerijnen. Hier bij zijn inbegrepen de slachtof. fers van de beschieting van pa tiënten in een particulier zieken huis in Algiers door een com mandogroep der O.A.S. Daarbij werden negen Algerijnen, die daar werden verpleegd, in hun bed doodgeschoten. Voorts ontploften vier kneed- bommen in de Algerijnse hoofd stad, waardoor aan woningen en bedrijfspanden van Algerij nen schade werd aangericht. In Oran drongen gistermor gen gewapende Europeanen het stadhuis binnen, om er vervol gens vandoor te gaan met de kiezerslijst. Gisternacht werd in verschei dene Europese woningen in Oran brand gesticht met „Molo- In het afgelopen eerste kwar taal van dit jaar hebben zich 5.649 vluchtelingen uit Oost- Duitsland en Oost-Berlijn in West-Berlijn, Giessen (Hes sen) en Uelzen (Neder-Sak- sen) gemeld. Onder hen wa ren 1.303 alleenstaanden van jonger dan 24 jaar. HUIZEN VOOR RUIMTEVAARDERS Volgens de „New York Times" stelt het Witte Huis een onder zoek in naar de toelaatbaarheid van het aanvaarden door de zeven Amerikaanse ruimtevaar ders van huizen ter waarde van 24.000 dollar elk, welke hun door een bouwersvereniging in Hous ton (Texas) geschonken zijn. Verwacht wordt dat de ruimte vaarders komende zomer naar het gebied van Houston verhui zen waar de „Nasa", het bureau voor lucht- en ruimtevaart, een centrum voor bemande ruimte- vluchten inricht. Volgens genoemd blad zou de „Nasa" stilzwijgende toestem ming tot aanvaarding van de geschonken huizen gegeven heb ben. Op het Witte Huis zqu men echter een dergelijke gang van zaken in strijd achten met de morele beginselen van Kenne dy's regeripg. De Westduitse minister van Economische Zaken, Ludwig Er- hard, heeft gisteren in Bonn verklaard, dat „de Duitse onder nemer met de rug tegen de muur staat". Op een bijeenkomst van het Westduitse industriële verbond (B. D. I.) zei Erhard, dat men tot nu toe met behulp van de nationale douanepolitiek slag bomen tegen de buitenlandse concurrentie heeft kunnen op richten, maar dat zulks thans in de gemeenschappelijke markt niet meer mogelijk is. De re geringen kunnen ook niet meer door subsidies en valutamaat regelen in de gang van zaken ingrijpen, aldus minister Er- hard. „De Duitse markt ligt open, onbeschermd, indien gij (toehoorders) dat wilt". Erhard drong er nogmaals hij werkgevers en werknemers op aan de goede conjunctuur in West-Duitsland niet zelf te ont wrichten. „Wie gelooft zich door prijsverhogingen te kun nen redden, bedriegt zichzelf", riep hij de aanwezigen toe. Naar zijn mening bereikten de kos tenstijgingen in het Westduitse bedrijfsleven langzamerhand een „gevaarlijke grens". De on dernemers handelen even onver antwoordelijk als de vakbonden, want zij weten dat het sluiten van een nieuwe ioonovereen- komst onvermijdelijk' tot prijs stijgingen leidt. Tot hen die kri tiek op zijn beleid hebben, zei de minister, dat zij vergeten „dat wij een gemeenschappe lijke markt midden in Duitsland hebben". Over de toenemende buiten landse concurrentie op de West duitse markt verklaarde Erhard, dat bij een groei van de Duitse produktie in de eerste twee maanden van dit jaar met vier procent de invoer van afge werkte fabrikaten met 24 pro cent is toegenomen. „Op zich zelf" betreurt de minister deze ontwikkeling niet. Hij zei dat bij een kleiner wordend aandeel van de binnenlandse produktie in het verbruik men echter ook naar fouten moet zoeken in het eigen kamp. De „allerbelangrijkste eis" noemde de minister de „uit con- currentie-oogpunt neutrale" om zetbelasting, waardoor een hele tof-cocktails", die vanuit een aangrenzende Algerijnse wijk naar binnen werden geworpen. In Perregaux, 80 km van Al gerië, is de Europese bevolking in staking gegaan als protest tegen incidenten tussen Franse militairen en aanhangers van de F. L. N. Ongeveer twaalf Alge rijnse militairen zijn, na door de F.L.N. op hen uitgeoefende druk, met hun wapens gedeser teerd. Een militaire patrouille, die hen achtervolgde, werd maandag aangevallen. Bij het hierop volgend gevecht werden een Europese en een Algerijnse sergeant, alsmede een Europese en een Algerijnse soldaat ge dood, en vijf soldaten gewond. Ook zëv'en de" aanvallers wer den gedood. Volgens legerkrin- gen in Algiers werd de patrouil le door de deserteurs aangeval len. Leden van de O.A.S. hebben dinsdag in Algiers en omgeving zeven gewapende overvallen ge pleegd, waarbij zij in totaal 1.750.000 nieuwe franken (ruim 1,3 miljoen gulden) buit maak ten. Van dit bedrag werd 1,6 miljoen nieuwe franken gesto len uit het centraal station van Algiers. De daders droegen gen darme-unit'ormen. In de voorstad Gambetta van Oran werd dinsdag een opslag plaats van wapens van de O.A.S. gevonden. Er werden 1.800 geweren aangetroffen, die deel uitmaakten van de voor raad van 2.600 geweren welke serie handelspolitieke maatrege len te verwezenlijken is. Erhard pleitte ervoor de Duitse ontwik kelingshulp ook in de toekomst niet aan opdrachten in Duits land te verbinden. Hij zei: „Wij zijn nog het enige land dat deze moderne regel der vrije keuze van leverancier in stand houdt en wij moeten ons aan het-be ginsel houden de ontwikkelings hulp niet aan voorwaarden te binden". De Amerikaanse onderminis ter van Buitenlandse Zaken: George Ball, heeft aldus Erhard de verzekering gegewan dat ook de regering van de Verepigde Staten dit principe zal huldigen zodra de Amerikaanse betalings balans zulks mogelijk maak;1:. vorige maand uit een militair depót in Oran werd gestolen. Het Franse leger heeft het vliegveld Mairon Blanche bij Algiers overgenomen om een einde te maken aan de activiteit van de O.A.S. aldaar. Tot dus ver kon men vrijwel niet Al gerië verlaten zonder een „pas" van de geheime-legerorganisatie. Nu het verkeer weer vrij is. kwamen dinsdag drie extra- vliegtuigen van de Air Prance uit Parijs naar Algiers om ge strande reizigers op te halen. Er wachtten ruim 1200 mensen op transport. Een O.A.S.-commando heeft dinsdagmorgen vroeg een aan val gedaan op een particulier ziekenhuis in de wijk Bouza- reah, in Algiers. In hun bed lig gende patiënten werden met machinepistolen beschoten. Volgens de eerste berichteh werden negen'mensen gedood' of ernstig gewond. De commandogroep bracht ook explosieve ladingen tot ont ploffing. waardoor het zieken huis voor ongeveer de helft in stortte. De Sowjet-Unic heeft zich gis teren bereid verklaard de be sprekingen in Genève over een verbod van kernproeven voort te zetten. Zij wijst evenwel weder om de Westelijke voorstellen voor inspectie en controle van de hand. In een nota aan de ontwape ningscommissie van 104 landen (alle VN-leden) zegt de Sowjet- regering ook, dat zij bereid is oen staking van de proeven te overwegen in het kader van een algemene en volledige ontwape ning, waarover thans in Genève wordt onderhandeld. De Sowjet-Unie stplt Amerika en Engeland verantwoordelijk voor de bewapeningswedloop en de hervatting van de kernproe ven. Herhaald wordt, dat het Westelijke inspectievoorstel spionage op grote schaal be oogt. Dc controle op de kern proeven bestaat in feite al, aldus de Sowjet-nota, want de proe ven zijn op grote afstand te registreren. Als het Westen voortgaat met kernproeven, zal de Sowjet-Unie ze uit een oogpunt van veilig heid ook moeten hervatten. In Amerikaanse kring is de nota, die door een Russische V. N.-functionaris op een pers conferentie is voorgelezen, zeer koel ontvangen. Van Britse kant wilde men geen commen taar geven. De V. S. hebben nog steeds de hoop niet opgegeven dat de Sowjet-Unie de noodzaak zal er kennen van toezicht in interna tionaal verband op de naveling van een verbod op liet doen van kernproeven. Dit blijkt uit een verklaring van het State Department, waar in commentaar wordt gegeven op dc- gang van zaken te Genève. Het State Department blijft van mening dat een overeen komst over het staken van de kernproeven het werk op de ontwapeningsconferentie in Ge nève in belangrijke mate zal verlichten. Maar de Sowjet. Uie heeft zelfs geweigerd de in ternationale inspectie als idee zonder meer te aanvaarden. In de verklaring houdt het ministerie zich ook bezig met het plan van de Poolse minister Rapacki. Zoals bekend wil Ra- packi dat er in Midden-Europa kernwapenvrije zones worden ingesteld. De Amerikaanse re gering blijft echter tegen dit plan gekant, omdat het geen rekening houdt met de kern wapens in Rusland, waardoor het militaire evenwicht ver stoord zou worden als het werd uitgevoerd. Dientengevolge zou de wereldvrede slechts in gevaar worden gebracht bij,uitvoering van het plan. PRINSES IRENE IN PARIJS Prinses Irene brengt deze week in gezelschap van haar grootmoeder van vaderszijde. Prinses Armgard, een particulier bezoek aan Parijs. Gisteravond zijn de beide Prinsessen in de Franse hoofdstad aangekomen, zij zullen tegen het einde van de week terugkeren. Engeland en de Ver. Staten zijn bereid het werk, dat drie jaar lang op de conferentie over het staken van de kernproeven is verricht, te laten rusten en op nieuw te beginnen, als Rusland akkoord gaat met een bepaald mi nimum aan internationale toe zicht. Dit heeft de Brit Joseph Godber dinsdag op de ontwape ningsconferentie in Genève ver klaard. Hij zei dat de Amerika nen en Britten een weinig star standpunt innemen inzake het kernwapenverbod en deed een be roep op de Russen dit voorbeeld tember van het vorig jaar be- jongste serie kernproeven in sep- geleerden niet met Westelijke langrijke gegevens verkregen. Het Westen blijft echter bereid een verdrag over het stopzetten van de kernproeven te tekenen en Rusland zijn voorsprong te schenken. Godber stelde de Russen drie vragen: 1. Biedt de Sowjet-Unie het Westen werkelijk geen hoop, dat er in de Sowjet-Unie een of an dere inspectie mogelijk is zolang er nog geen algehele en algeme ne ontwapening is? 2. Wil de Sowjet-Unie geen onderdanen van neutrale landen in inspectie-commissies omdat zij bang is voor spionage? 3. Is de Sowjet-Unie niet be reid gegevens aan het Westen te verstrekken over eventuele mid delen ter verbetering van het ont dekkingssysteem en wil zij haar geleerden niet met Westelijke deskundigen ove>-. dit,onderwerD laten praten?

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1