a In Den nieuwe Haag niets bekend over infiltraties in N.-Guinea De toestand in Syrië Federalisme in België De ontwapeningsconferentie McEwen sprak met Nederlandse ministers De beveiliging van de V. S. Loonstop in Engeland geëindigd ••/vm.v i 3ij ons :henk wachten cn prachtig rk voor en geld DINSDAG 3 APRIL 1962 18e Jaargang Nr 5564 VRAGEN OVER VOORLICHTING IN NIEUW-GUINEA HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER TURKSE BERICHTEN OVER DE BARZANI ZON- en MAANSTANDEN VULKAAN UITBARSTING IN NICARAGUA GRATIEVERZOEK VAN HANRATTY AFGEWEZEN SPOORWEGONGELUK IN NICARAGUA HET VERKEER MET OOST-BERLIJN fi.i 1 I tr. 21; Ilse Magdalena Rachele, van Theophilus Anastasia Raes Simonne Rosalie Eulalie van mst, won. te Koewacht, Nieuw- 99. 25 mrt. Johanna Wilhelmi- Pieternella, d. van Cornells Jan ri de Wege en Catharina There- van Brunschot, Pierssensp.str. Stanylaus Achilles Emma, z- l Raymond Victor de la Ruelle Ella Marie Joseph de Smet, n. te Zuiddorpe, Kom A 73b. 27 t. Jos, z. van Johannes Cornell' de Velde en Catharina Bare- in, Vine, van Goghstr. 2; Maria lhelmina, d. van Gerrit WH'enl llemsen en Ida Martina vaf nsbergen, Fabrieksstr. 17; Ell_ >eth Francisca Loduvicus, d. van ran Strijdonk en Maria Leonie •el, won. te Axel, J. de Moorstr. 28 mrt. Martin Jacobus, z. van riaan Gerard van Driel en Geer- lida Janna de Feijter, Lindelaan Anthonie, z. van Anthonie van Broeke en Johanna Maria Gilde, Azaleastr. 130; Cornelia fernella, d. van Cornelis Leen- I van Dixhoorn (overl.) en JaIl" Maria Reminsen, Bovenweg 66. Huwelijks-aangiften 23 maart- ter Keels, 26 j., jm. en Cornelia mbertina Hendrika Lauret, 1 '1. 27 mrt. Willem Jacobus Ver- ugge, 30 j., jm. en Clemence ilhelmina Breepoei, 21 j„ jd. eriyden: 26 mrt. Aloisius Fran- cus Laurentius, 73 j., echtg. van ertruida Cornelia Vermeeren. rranke-ilna oli abonnement: fempuzen Dlrecteur-Hooldredacteui L. van de Sande Redact!e-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Glronummei 38150 Abonnementsprijs maand f 2.Pe' 6,— pei week 48 ct Kwartaal; pei Rosse nrs 9 et. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 minimum per advertentie 2,40 Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties); 5 regels ƒ1.10. Iedereregel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of; Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer; zaterdags 10 nur. Naar aanleiding van buiten landse persberichten, als zou ge neraal Nasoetion nieuwe landin gen op de kust van Nederlands Nieuw-Guinea hebben bekend gemaakt, verneemt het ANP van officiële zijde dat van nieuwe infiltraties waarover in de be richten over een verklaring van Nasoetion wordt gesproken op Het lid van de Nieuw-Guinea- Raad, mr. De Rijke heeft schrif telijke vragen gesteld over de voorlichting op Nieuw-Guinea. Hij wijst er op, dat zondagavond iNieuw-Guinea-tijd) 25 maart radio Nederland Wereldomroep en radio Australië berichten heb ben uitgezonden over de Indone sische infiltratie op het eiland Waigeo, en dat de persvertegen woordigers te Hollandia zondag avond 25 maart een officiële mededeling hebben gekregen over tie Indonesische aanval op een Nederlands marinevaartuig bij het eiland Gag, en maandag morgen 26 maart over Waigeo. De heer De Rijke dringt er vragenderwijs op aan, dat derge lijke gebeurtenissen in de toe komst onmiddellijk aan dë open baarheid zullen worden prijsge geven. Naar zijn mening heeft üe bevolking van West-Papoea het recht, als eerste te weten, wat zich afspeelt op haar grond gebied; een le late en summiere berichtgeving van het gouverne ment kan alleen maar voedsel geven am speculaties en ge ruchten, met als gevolg gevoe lens van onrust en onzekerheid onder de bevolking. De wijze van berichtgeving over vorenge noemde incidenten steekt, aldus de heer De Rijke, wel schril af tegen de voorlichting, die in januari werd verstrekt over het incident bij de Etnabaai. Hij vraagt ten slotte, dat bij volgen de gelegenheden de bevolking op de korst mogelijke termijn, met inachtneming van militaire be langen, zal worden ingelicht. dit moment niets bekend is. Een analyse van de in deze berichten vermelde gegevens wekt het ver moeden dat hier gedoeld wordt op reeds eerder gemelde infiltra ties. In een interview met het Duit se blad ,Die Welt" heeft de In donesische minister Soehandrio van Buitenlandse Zaken o.a. ge zegd. dat het afbreken van het geheime overleg over Nieuw- Guinea nabij Washington niet betekent, dat er nu noodzakelij kerwijze dadelijk oorlog komt. Maar, zei hij, als Nederland niet spoedig besluit met ons te on derhandelen over de teruggave van West-Irian, blijft voor Indo nesië geen andere weg open dan militair geweld. Indonesië, zei hij verder, is bereid om ook ver der nog geduld te oefenen om de Nederlanders gelegenheid te geven om bij te draaien. Als Nederland deze kans niet gauw aangrijpt is echter een oorlog onvermijdelijk. Een beroep op de Verenigde Naties wees Soe- bandrio als doelloos af. Op de vraag of in Indonesië binnen afzienbare tijd rekening dient te worden gehouden met een machtsoverneming door de communisten zei Soehandrio Wij zijn niet minder anti-com munistisch dan Malaka en Siam. ZUIDWESTELIJKE WIND Een frontale storing trok in versneld tempo over de Britse eilanden naar ons land en gaf aanleiding tot vrij langdurige regenval. Dit front vormt de voorste begrenzing van een krachtige zuidwestelijke lucht stroming waarmee zachte en vochtige lucht wordt aangevoerd. Dit windveld breidt zich uit over ons land, zodat de wind nog ver der toeneemt en langs de kust tij delijk stormkracht zal bereiken. In de loop van vandaag zal een koufront met regen passeren waarna de wind tijdelijk wat af neemt en enkele verspreide op klaringen kunnen voorkomen. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Veel wind. Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan regen. Krachtige tot stormachtige zuidwestelijke wind. Over het algemeen iets hogere temperaturen. Als de kwestie West-Irian is op gelost en wij in staat zullen zijn, ons sociale programma vol ledig uit te voeren, zullen de communisten niet meer met ons kunnen concurreren". Op een vraag over het aan knopen van handels- en diplo matieke betrekkingen tussen In donesië en Oost-Duitsland ant woordde Soehandrio, dat dit niet geheel uitgesloten is, om dat in zijn strijd voor West- Irian Indonesië is aangewezen op de hulp van zijn vrienden. En voegde hij daaraan toe politieke hulp en wapens ver krijgt Indonesië niet van de Westelijke landen, wier hond- genoot het koloniale Nederland is, maar in de eerste plaats uit het Oosten. Dit veroorzaakt be paalde verplichtingen, Indonesië staat wat dit betreft onder een sterke druk, aldus Soehandrio. De Indonesische minister van Defensie, generaal Nasoetion heeft zondag in een rede aan de universiteit van Bandoeng ver klaard, dat Indonesië zich thans veel beter dan voorheen kan concentreren op de „bevrijding" van Westelijk Nieuw-Guinea dank zij de volledige rust die op het ogenblik in het land heerst. Hij betoogde voorts, dat zich, inlien men zou overgaan tot een oplossing met militaire middelen van de kwestie-Nieuw-Guinea, in Westelijk Nieuw-Guinea „een guerrilla en alle vormen van volksverzet zouden gaan ontwik kelen". Hij verklaarde van me ning te zijn, dat de Nederlandse „koppigheid" maar weinig ruim te laat voor een oplossing langs politieke weg. Het Indonesische volk moet zich voorbereiden op het brengen van offers met het oog op de „strijd om de bevrij ding van Westelijk Nieuw-Gui nea" dit jaar, aldus generaal Nasoetion. „The Times" schreef maandag, dat het de toestand nu „rijp" acht voor een regeling van het geschil om Westelijk Nieuw-Guinea tus sen Nederland en Indonesië. Het blad betoogde: „De Australiërs, die hier veel directer bij betrok ken zijn, als beheerders van de rest van het eiland, en tevens ais belanghebbende naburen van In- donesië's negentig miljoen men sen, zijn niet in staat geweest zich eenstemmig uit te spreken, daar de kwestie in de binnen landse politiek verwikkeld is ge raakt. Maar wat extremisten ook mo gen zeggen, de wens tot een rege ling is nu van alle zijden sterk genoeg om Westelijke Nieuw- Guinea van het voornaamste slagveld van het anti-kolonialis- me af te voeren, zelfs al zou het een koloniaal overblijfsel zijn. Dit is evenzeer juist ten opzichte van Indonesië's medestanders op het gebied van het anti kolonialisme, die al die jaren plichtsgetrouw in de Verenigde Naties hun stem hebben uitgebracht. Met al deze druk en goede wil moeten de be sprekingen spoedig worden her vat. Er is geen aanleiding om dit door gevoelens van trots in de weg te staan", aldus het blad. Uit berichten, die in de I.ibi- onafhankelijke staat dat is na dënt Nazem el Koedsi, een man, nese hoofdstad Beiroet uit Svrië de tweede wereldoorlog ver- die alom achting genoot en die nese llOOIUStaU Beiroet Uit Syrië ctrmH nm 7iin zijn ontvangen, blijkt dat er m dat land een vrijwel volledige verwarring heerst. Moeilijkheden hebben zicli voorgedaan in de voornaamste sleden in het noor den, midden en zuiden des lands. In de steden Damascus, Alep po, Tartoes, Latakia, Homs en Waalse socialisten De Waalse socialisten hebben op een congres in Charleroi een resolutie goedgekeurd, waarin een federatief s'LJse! voor Bel gië het „enig bereikbare doel" wordt genoemd, dat „aan de rechtmatige eisen van Wallonië kan voldoen". De resolutie werd eenstemmig goedgekeurd na een tweedaags congres, dat was bedoeld ter nadere uitwerking van een reeds vorig jaar door de Waalse socia- Het Turkse blad „Aksam" meldt van een speciale verslag gever aan de Syrische grens vernomen te hebben dat de stam der Barzani, bij de Iraak- se grens, in botsing is gekomen met Syrische troepen die een 300-tal gevangenen gemaakt zouden hebben onder wie de broer van de leider der stam die zondag tezamen met elf aanhan gers doodgeschoten zou zijn. De Barzani zouden verder ook in openlijke opstand tegen de Iraakse en de Jordaanse autori teiten zijn gekomen en in aan zienlijke aantallen naar Bagdad oprukken. Zij zouden een vijftig tal Iraakse dorpen in brand hebben gestoken als wraakoefe ning voor de dood van een neef van hun leider die door Iraakse militairen zou zijn omgebracht. listen genomen beslissing over een federatief statuut voor Bel gië. Het besluit van de Waalse socialisten zal thans binnenkort aan de orde komen in het par tijbestuur van de Belgische so cialistische partij, waarin de Vlamingen tot dusverre een af wijzende houding jegens het fe deralisme in België hebben aan genomen. Ook de Christelijke Volkspartij, waarmee de socia listen zitting hebben in de rege- ring-Lefèvre, is tot dusverre tegen een federatief België ge kant geweest. In de resolutie van de Waalse socialisten wordt voorzien in een federatieve regering, waarvan de formateur wordt aangewezen door de koning. Daarnaast zul len Wallonië en Vlaanderen een eigen bestuur hebben, terwijl de hoofdstad Brussel tot federatief gebied zou worden verklaard. Voor de samenstelling van de fe deratieve senaat zou een formu le moeten worden gevolgd, die elke achterstelling van Wallonië zou vermijden. Aanvankelijk was geëist, dat de senaat paritair uit Walen en Vlamingen zou moeten zijn samengesteld, hoewel het aantal Vlamingen het aantal Wa len ver overtreft. In de resolutie worden voor Wallonië en Vlaanderen ver gaande bevoegdheden geëist zo wel op economisch politiek als cultureel gebied. In het bijzon der worden daarbij voor Wallo nië genoemd een volledige auto nomie op cultureel gebied en de oprichting van een volledig cen trum voor hoger onderwijs. In alle organen met economische en sociale taken wordt in de reso lutie een gelijke Waals-Vlaamse vertegenwoordiging verlangd. Het congres werd niet bijge woond door de leider van de Waalse volksbeweging, de Luik se vakbondleider André Re- nard. Deze beweging ijvert reeds voor een federatieve scheiding van België sedert de stakings onlusten van begin vorig jaar. Een woordvoerder van de Waal se volksbeweging, die het con gres wel bijwoonde, sprak de in enkele Belgische kranten geuite beweringen tegen, dat de Waalse beweging voor het bereiken van haar doelstellingen een geheim akkoord zou hebben gesloten met de Belgische communisten. seheidene staatsgrepen meege- bekend stond om zijn vaderlands- maakt. Al deze staatsgrepen lievendheid en zijn gematigde voltrokken zich doordat een poli- politieke inzichten, tieke partij of een groep van Alle Syrische politieke partijen partijen, ,die de steun van het hebben zich, na de staatsgreep leger genoot, zich van de macht van september 1961, uitgesproken meester maakte. Ivoor een volledig onafhankelijk De Syrishce legerleiding heeft Syrië en tegen de politiek van na de staatsgreep in september Tie Egyptische president Nasser, Diér-èz-Zor' in Noord-Tn" Mid- I 1961, die een einde maakte aan die een overheersende rol in de den-Svrië en in Soeeida, in Zuid- de unie tussen Egypte en Syrië, Arabische wereld wil spelen. Het Syrië, zijn betogingen gehouden, toegezien op de verkiezingen, |zou das moei qk voor deze par- 65 die de thans naar huis gezonden tijen zijn om thans hun steun 1e volksvertegenwoordigers hun geven aan de militaire leiders, die mandaat heeft verschaft. I de regering hebben afgezet en Verslaggevers uit alle Arabi- die over politici en partijen heb- sche landen waren uitgenodigd ben gesproken als „verraders, om zich er zelf van te komen profiteurs en bondgenoten van overtuigen dat de verkiezingen liet imperialisme". „de meest vrije ter wereld" wa ren. Aan deze verkiezingen was een bijeenkomst van zeventig der j meest vooraanstaande Syrische politici van alle schakeringen vooraf gegaan. Slechts de com- i Deze betogingen zijn van tweeër lei aard'. Er zijn demonstraties gehouden voor de afgezette gematigd con- I servatieve regering, voor ex- j president Koedsi en voor de ont bonden volksvertegenwoordiging. Deze beogingen zijn dus gericht tegen de Syrische legerleiding, die zich verleden week door een onbloedige staatsgreep van de macht in Syrië heeft meester ge maakt. Andere betogers hebben zich uitgesproken voor een herstel van de Syrisch-Egyptische unie. Zij zijn bewonderaars van de Egyptische president Nasser. In het Syrische leger zijn beide stromingen vertegenwoordigd. De Syrische legerleiding heeft de gehele zondag en de daarop volgende nacht, onder voorzitter schap van de opperbevelhebber van het leger, generaal Abdel Kerim Zareddin, onafgebroken vergaderd. In Damascus zijn speciale voorzorgsmaatregelen genomen om elke betoging te voorkomen. Het besluit van de Syrische legerleiding om te pogen een toenadering tot president Nasser van Egypte te bewerkstelligen, is niet slechts een gevolg van het bestaan van "twee meningen in het leger, waarvan een ge deelte nog een unie tussen Egyp te en Syrië voorstaat. Het is vooral veroorzaakt door de wei gering van alle burgerlijke poli tici en partijen om met Zareddin en zijn officieren, die de macht aan zich hebben getrokken, samen te werken. •De militaire junta heeft, toen zij 28 maart j.l. haar onbloedige staatsgreep volvoerde, de fout begaan alle in december 1961 ge kozen volksvertegenwoordigers van hun mandaat te ontheffen. Dit heeft ertoe geleid dat alle Syrische politieke partijen zich konden beschouwen als te be horen tot de „elementen, die ervan verdacht worden met het imperialisme tegen het Syrische vaderland 'te hebben samenge werkt". Dit toch was een der uitspraken, die het nieuwe mili taire bewind verleden week voor radio-Damascus heeft gedaan. Syrië heeft in zijn bestaan als Onder deze omstandigheden hebben de leiders van de staats greep, die zich 28 maart j.l. heeft voltrokken, de gehele zon dag en de nacht van zondag op maandag beraadslaagd. Volgens in Tel Aviv opgevan- waren niet vertegen- gen berichten hebben de elkaar munisten woordigd. Vervolgens had de Syrische legerleiding haar vertrouwen uitgesproken in het opgestelde „nationale handvest" en in al degenen, die dit hadden onder tekend. Het naar huis zenden der volksvertegenwoordiging en het verbieden der activiteit van alle politieke partijen heeft gemaakt dat alle partijen zich 'tegen de militaire junta hebben gekeerd. Geen enkele politicus heeft zich tot dusverre bereid verklaard tot samenwerking met generaal Za reddin c.s. Het is de junta dan ook vrijwel onmogelijk een op volger te vinden voor ex-presi- bestrijdende junta's in Damascus en Aleppo allebei verklaard dat zij de steun van het leger gekre gen hebben. Volgens berichten die in Is tanbul uit het Syrische grensge bied zijn ontvangen, is het ra diostation van Aleppo door vliegtuigen uit Damascus ge bombardeerd. De iunta in de hoofdstad zou strijdkrachten hebben gezonden naar Horns, Hama en Aleppo, waar een tegen-junta zou zijn gevormd. Volgens andere berichten wis selde een Syrische post aan de Turkse grens maandag vier maal van bezetter. Het Amerikaanse blad „Wa- V. S. zelf of kon betekenen dat shington Star" heeft gemeld dat er een fout was in het verbin- Amerikaanse vliegtuigen met dingsstelsel. De onzekere toe waterstofbommen in de herfst van vorig jaar bevel hadden ge kregen zich startklaar te houden daar een later vals gebleken sig naal was ontvangen dat er op duidde dat de Verenigde Staten het doelwit van een vijandelijke sanval zouden kunnen zijn. In een artikel van Richard Fryklund vvoidt gezegd dat het begon met lichtjes op een sig naalbord in het hoofdkwartier van de strategische luchtmacht in Nebraska, die deden vermoe den dat er iets mis was op twee grote radarposten in het Noord poolgebied. Fryklund schrijft dat het sig naal de aanduiding kon zijn van de vernietiging van de posten als eerste fase yan een aanval op de DINSDAG 3 APRIL Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.27 1.02 1.42 1.52 n.m. 12.56 1.31 2.11 2.21 WOENSDAG 4 APRIL Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.13 1.48 2.28 2.38 n.m. 1.39 2.14 2.54 3.04 ZON MAAN op onder op onder April 3 6.12 19.16 5.59 17.28 4 6.10 19.17 6.26 18.52 5 6.08 19.19 6.53 20.16 6 6.06 19.21 7.21 21.37 7 6.03 19.22 7.51 22.55 De Australische minister van Handel en vice-premier, de heer John McEwen, heeft in besprekin gen met minister van Buitenland se Zaken mr. J. M. A. H. Luns en minister van Economische Zaken W. de Pous een „positieve en constructieve houding" aangeno men ten opzichte van het lid maatschap van Groot-Brittannië van de Europese gemeenschappe lijke markt, aldus heeft minister Luns gezegd. Minister Luns zei, dat er met de Australische minister een zeer openhartige en uitstekende uit wisseling van gezichtspunten had plaats gehad over de positie van Australië ingeval Groot-Brittan nië tot de E.E.G. toetreedt eer dat gesproken was over eventuele manieren om met Groot-Brittan- nië in onderhandeling te treden voor het treffen van regelingen ter overbrugging van moeilijk heden. Minister McEwen had aangaande het laatste enkele denkbeelden aan de hand gedaan. Australië ziet de nadelen van een toetreden van Groot-Brittannië tot de E.E.G.maar realiseert zich ook de grote voordelen daarvan, aldus minister Luns. De Nederlandse ministers merk ten op, dat Nederland, als vrijhan delsland, door geschiedenis en noodzaak altijd voor een zo laag mogelijk ibuitentarief is cn voor vrije internationale handel en van de gemeenschappelijke markt verwacht dat deze meer handel en van de gemeenschappelijke markt verwacht dat deze meer handel zal scheppen dan afleiden. „Wij kenden ook opmerken dat de Nederlandse uitvoer naar lan den buiten de gemeenschappe lijke markt in grote mate is toe genomen sedert wij de verdragen van Rome hebben ondertekend", aldus minister Luns. Op een gestelde vraag ant woordde minister Luns verder: „Geen van ons heeft over Nieuw- Guinea gesproken. De standpun ten van beide landen zijn wel be kend." Minister Luns voegde hieraan toe dat de Verenigde Sta ten krachtige druk op de Indone siërs oefenen om hen te krijgen tot hervatting van de besprekin gen van Washington „waarvan president Soekarno zegt dat zij zijn afgebroken". Er was niets nieuws in de situatie waarop hij commentaar wenste te leveren. Bij monde van Arthur Dean hebben de Ver. Staten maandag op de ontwapeningsconferentie in Genève verklaard, dat zij be reid zijn om de reeks kernproe ven, die de Russen in de herfst van het vorig jaar hebben ge nomen „aoor de vingers te zien" en hun eigen voorgenomen proe ven niet te laten doorgaan, „als de veiligheid van de Ver. Staten gewaarborgd wordt". Dean leg de er de nadruk op dat dit laat ste een „conditio sine qua non" is en wees nog in het bijzonder op dë bom van 60 megaton, die de Russen het vorig jaar tot ont ploffing hebben gebracht. De conferentie is maandag be gonnen met het debat op grote schaal over de kwestie van het stopzetten der kernproeven. Zo als bekend is het overleg hier over vastgelopen, daar beide par tijen van mening verschillen over het toezicht op de naleving van een verbod op het doen van kernproeven. Van de inwoners van de hoofd stad van Nicaragua, Managua, begon zich zondag een paniek meester te maken als gevolg van een uitbarsting van de vulkaan Cerro Negro, die zich reeds sinds vrijdag j.l. voordeed. De melk is bedorven en het water ondrink baar geworden. Het vee ont vlucht, opgeschrikt door het on ophoudelijk onderaards gerom mel, het gebied. De huizen en straten van de stad Leon zijn be dekt met as en een regen van zand, die de plantages vernielt, maakt de toestand nog ernstiger. De Rus Valerian Zorin ging helemaal niet in op het aanbod van Dean. Hij verklaarde onder meer dat het Westen de kwestie van het verbod op de kernwapen proeven tracht 'te gebruiken om de conferentie te laten vastlopen. In conferentiekringen zei men later, dat men in Zorins verkla ring de toon van de koude oorlog weer heeft kunnen beluisteren. Deze scherpe toon heeft men op deze conferentie tot nu toe nog niet van Russische zijde gehoord. Birma en Zweden hebben gis teren enkele suggesties gedaan. Zo stelde Birma voor om 1. Een onpartijdig internatio naal wetenschappelijk lichaam in het leven te roepen, dat Je meningsverschillen uit de weg Het Britse ministerie van Bin nenlandse Zaken heeft maan' dag meegedeeld dat het gratie verzoek van de 25-jarige James Hanratty is afgewezen. Hanrat- ty zal nu morgen. 4 april, wor den opgehangen. Hanratty is ter dood veroor deeld wegens moord, verkrach ting en het levenslang invalide maken van de door hem aange rande vrouw. Hij heeft de arts Michael Gregsten op 6 augustus 1S61 doodgeschoten, toen deze zich, met een vriendin, in een langs de weg eparkeerde auto bevond. Vervolgens randde hij de vrien din aan, waarna hij zeven revol verschoten op het meisje loste. Zij overleefde het, doch zij zal haar gehele leven invalide blij ven. zou moeten ruimen over ver dachte ontploffingen, en 2. Een internationaal systeem van toezicht van beperkte omvang te ontwerpen, dat geen vaste controleposten zou moeten kennen in de landen die deze posten niet willen hebben. Wel zouden er een overeengekomen aantal in specties ter plaatse uitgevoerd moeten kunnen worden. Zweden drong aan op een niet- politieke oplossing van de kwes tie van het toezicht op Je na leving van een verbod op het doen van kernproeven. Het stel de voor een internationaal cen trum op te richten voor de bun deling en uitwerking van alle gegevens, verkregen van de be staande instellingen en posten voor opsporing en identificatie van kernproeven. In dit centrum zouden ook geleerden uit neutra le landen opgenomen moeten worden. stand duurde vier minuten. Er bleek een technische fout te zijn die werd hersteld. Een woordvoerder van het Noordamerikaanse luchtverdedi gingscommando in Colorado Springs zei naar aanleiding van het bericht in de „Washington Stai", „wij weten niets van een feut in de verbindingen van het Noordamerikaanse verdedigings stelsel zoals in dit verhaal is be schreven". Zondagmiddag j.l. is een per sonentrein nabij de stad Leon, in Nicaragua, ontspoord, hetgeen aan zes inzittenden het leven heeft gekost, terwijl verscheidene anderen werden gewond. Ver schei wagons zijn omgevallen, waardoor de inzittenden ervan niet weg konden komen. Chirur gen moesten ter plaatse ledema ten van verminkte passagiers af zetten. De trein was uit Puerto de Co- rinto, aan de kust van de Grote Oceaan, naar de hoofdstad Ma nagua vertrokken. De Oosberlijnse politie laat seder't gisterochtend vroeg bij de sectorovergang' aan de Hein- rich-Heine-straat geen vracht auto's meer door die met inter zonale goederen OostBerlijn bin nen willen. Vergunningen, die tot 11 april gelden, werden niet meer geaccepteerd maar moes ten nu reeds vernield worden. Zondag werden Westduitse toeristenbussen bij de sector overgang bij de Sandkrugbrug (Moabit) niet meer doorgelaten. Er zouden nieuwe doorlaatbee wijzen worden uitgegeven, aldus verklaarde de volkspolitie. Aan dé eelomstreden „loon stop", die deze zomer in Enge land werd ingevoerd om de Brit se economie te stabiliseren en het pond te versterken, is zon dag een einde gekomen. De mi nister van Financiën, Selwyn Lloyd. heeft enige tijd geleden gezegd dat de loonstop in het tweede kwartaal van dit jaar ge volgd zal worden door een perio de van „beheerste lonen". De lonen zullen aangepast worden aan de te verwachten twee en een half procent productiviteitsstij- ging in het lopende jaar. i 'j v l y •r I I r i L j I Meer dan 1.200.000 arbeiders komen in aanmerking voor loons verhoging. Degenen die onmid dellijk loonsverhoging krijgen zijn onder meer de spoorwegar beiders, mijnwerkers, arbeiders in de gas- en watervoorzienings- bedrijven, P.T.T.-ambtenaren en arbeiders in diverse industrieën. Deze verhogingen belopen 25 miljoen pond sterling per week. Wanneer alle loonaanspraken worden ingewilligd zal dit 450 miljoen pond sterling per jaar vergen.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1