Provinciaal nieuws 4 eLlarten i RADIO EIS TELEVISIE TERNEUZEN AXEL GROEDE SAS VAN GENT SLUIS VOORLOPIGE INDUSTRIËLE RAAD VOOR DE KERNENERGIE GEÏNSTALLEERD KUNST Uitvoering Matthauspassion te Hulst BIJSTAND AK1IE Volksstemming in Zwitserland XNGELA von riesling Wereldgezondheidsdag 1962 gewijd aan de voorkoming van blindheid De wereldgezondheidsdag i#{- op 7 april zal gewijd zijn aan voorkoming van blindheid, j. verband hiermee heeft de Ver eniging het Nederlandse Bli- denwezen gistermiddag in he Veiligheidsinstituut te Amste- dam een persconferentie gPh0 den waarop aandacht gescho ken is aan hetgeen met en vor de blinden kan worden gedai- ter beperking van de nadelig, gevolgen van blindheid. h_ veiligheidsinstituut zal in ap- de piopagandaplaat „Kans i'. treffers? Draag een bril" gaj.' gebruiken. Een muzikale prestatie De 9-jarige Clement van den Bnlck, leerling van de Terneuzen- se Muziekschool, klarinetklasse van de heer Mare Breijdels, be haalde zaterdag j.l. op het te Ka- pelle gehouden solistenconeours een le prijs met Nocturne, Opus 19 No. 4 van Peter I. Tschaikow- sky, in een arrangement van Pe ter Cluwen. Daarbij mag vermeld worden, dat de jury schriftelijk verklaar de. dat het examen-nummer fei telijk een te zware opgave was voor een negenjarige. Een waar succes voor leerling en leraar. Familie-avond C. B. B. Donderdagavond was de be langstelling voor de familie avond van de Chr. Besturenbond zó groot, dat het jeugdgebouw ,,De Schakel" te klein bleek en nog enigen teleurgesteld moesten worden. De avond werd door de voorzit ter, de heer C. Hamelink, op de gebruikelijke wijze geopend, waarna de C. N. V.-districtsbe- stuurder de heer H. Beenhakker in het kort het werk van de Chr. vakbeweging uiteenzette. Hoofdschotel vormde de opvoe ring van het dramatisch toneel spel in 3 bedrijven van Willem van Boxtel „Stuurloos", gebracht door de Axelse toneelgroep Ko Bakker. De vertolking van dit stuk eiste veel van de optreden de dames en heren. Jammer was, dat niet allen even rolvast waren. Appie van 1 atenhove, als reder Bakker, was wel een van de meest geslaagde figuren. Ook het spel van Suus van Bendegem, als zijn vrouw, viel te loven al was haar stem wat zwak,, waardoor wel iets in haar rol als „serpent" werd gemist. Haar dochter Nettie (Corrie iten Hamer) gaf goed spel te .zien. De zoon van de reder, Hans, was bij Jaap Goossen wel in goe- *de handen. Wat meer genuan ceerd stemgeluid zou bij zulke dialogen wel te verkiezen zijn. Teleurstellend was het, dat re gisseur Ko Bakker ook bij deze tweede opvoering van „Stuur loos'' wegens ziekte afwezig was. Aan de optredende dames werd aan 't slot een bloemenhulde ge bracht. In de pauze werd een verloting gehouden voor „Draagt Elkan ders Lasten". Hobby- en huisvlijttentoon- stclliug was een succes De Commissie voor het Jeugd werk van de Hervormde Gemeen te te Terneuzen (de heren ds J. A. Poelman, M. Nieuwdorp en J. L. Hamelink) organiseerde voor 1.1. zaterdag een hobby- en huis- vlijttentoonstelling in het jeugd gebouw „De Schakel'' aan de Kerkhoflaan. «Om deze tentoonstelling te or ganiseren is er veel voorberei dend werk verricht. De inzendin gen waren over het algemeen uit stekend en er was veel variatie; terwijl het bezoek ?eer talrijk vas. Eén ding viel te betreu ren de tentoonstelling duurde - naar één dag. Maar daaraan kon ook de commissie niets verande ren. Amateurs Er was een opvallend groot aantal inzendingen van schilder en tekenwerk. Daarin viel veel (ongeschoold) talent te bewonde ren. Bijzonder veel waardering toonde men voor een prachtige kop, ingezonden door mej. L. B. de Smei. uit Sluiskil, die daarvoor in de afdeling schilderijen dan ook prompt de eerste prijs kreeg. In de tckenaldeling viel eveneens en dan nog wel een zeer jong ta lent te bewonderen. De 14-jarige Ineke Stoffels tekent niet alleen heel goed, maar ook heel veel. Met de nodige leiding kan daar nog heel wa<. van verwacht wor den. Maar ook op ander gebied wa ren bewonderenswaardige stuk ken. Dat betrof zowel scheepsmo dellen als koperwerk en zelfs da- meshandwerk, waarbij, mevr. A. J. Riemdsijk met lof de eerste prijs kreeg. Een schilderij van de heer A. J. Smies uit Axel trok de algemene aandacht. Hij kreeg hiervoor geen prijs, omdat dit werk bui ten mededinging was ingezonden. Hetzelfde gold voor de prachtige sculptures van de heer D. Doorns en van de unieke verzameling schelpen en fossielen van de heer J. J. de Zeeuw uit Zaamslag. Behalve werk van eigen fanta sie en vaardigheid waren er ook verzamelingen van postzegels, glazen, automodellen enz. Vrije tijd De vrijetijds-besteding is allang weer tot probleem verheven. Op vallend is zeker voor de vele be zoekers, en ook de commissie zal dit niet zijn ontgaan, dat méér mensen met hun tijd wel raad weten dan over het algemeen wordt aangenomen. Dat valt hier in Terneuzen en omgeving nog wel mee. Mogelijk zijn er initiatiefne mers die de gelegenheid hebben dit werk grootser op te zetten. Velen zouden hen daarvoor dank baar zijn. Dat deze boeiende tentoonstel ling vrijwel overheerst werd door •tekeningen en schilderijen duidt wellicht op een grote voorkeur van vele inwoners van Terneu zen hiervoor. Dit terrein ligt vrij wel geheel braak. Wij vernamen enkel over de kunstschilder de heer P. de Bodt te Zaamslag die sedert enige tijd met succes bezig is een aantal enthousiaste teken en schilderleerlingen rond zich te verzamelen. Wie zegt dat in het groeiende Terneuzen niet naast een muziekschool een dergelijk instituut op teken- en schilderge- bied zou kunnen bestaan? Voor de initiatiefnemers mag deze ééndagstentoonstelling een signaal zijn om verder te gaan, maar dan voor langer dan één dag. Hieronder volgt dan nog de uit slag: Schilderijen: le pr. mej. L. B. de Smet, Sluiskil; 2e pr. Jenny Riemens, E. C. de Smet (Sluis kil) en L. de Smet (Heikant-Sint Jansteen); 3e pr. mevr. S. Olie- bekScheele (Hulst Tekeningen: le pr. Ineke Stof fels (14 jaar); 2e pr. Jenny Rie mens; 3o pr. M. Servaas. Houtwerk: A (ouderen): le pr. P. de Jonge en A. Jansen; 2e pr. P. Faas; B (jongeren): le pr. jongensclub „Joas". Koperwerk: le pr. A. A. Que- quierre; 2e pr. Chr. van Damme. Scheepsmodellen: lel pr. M. C. Sol en N. Bijl. Modellen bestaande uit lucifers: le pr. C. Herrebout en J. Kunst; 2e pr. P. Hamelink. Automodellen: le pr. J. Cap- pendijk (Boschkapelle). Scheepsmodellen; 2e pr. P. Dam. Verzamelingen: le pr. R. Ver mast; jongeren: le pr. Mieke Scheele en M. Vermast; 2e pr. Paul van der Molen en M. van der Molen. Dameshandwerken: le pr. (met lof) mevr. A. J. van Riemsdijk; 2e pr. dames M. KosterZegers, J. Loof—Servaas en mej. L. B. de Smet (Sluiskil); jongeren: le pr. collectie der meisjesvereni ging „Wees een Zegen"; 2e p,r. meisjesclub „Irene" (Driewe gen); 3e pr. mej. E. Wieland. Boetseerwerk; le pr. mevr. W. BootBouwens en D. J. Boot. Buitenmededinging waren: A. J. Smies te Axel met een schilde rij, P. Baert met een verzameling foto's van oud-Terneuzen, J. J. de Zeeuw (Zaamslag) met een unie ke verzameling schelpen en fos sielen. Verkeersongeval. Zaterdagmiddag om ongeveer half vier had op het kruispunt J ulianastraat—Prins Hendrikstr. een aanrijding plaats tussen een Belgische auto en een bromfiets bereden door de heer A. de R., uit Wes'td'orpe. De bromfietsberijder verleende op dat kruispunt geen voorrang aan de bestuurster van de Bel gische auto, tengevolge waarvan een botsing ontstond, die be perkt bleef tot materiële schade aan beide voertuigen. Jacob Catssohool officieel door de lieer A. Schout geopend Vrijdagmiddag was het voor de schooljeugd van Groede een blij de dag. De gloednieuwe Jacob Catsschool aan de uitvalsweg werd door de heer A. Schout, lid van Ged. Staten in Zeeland, offi cieel geopend. De sleutel voor de school werd hem op een wit kanten kussentje aangeboden door de 5-jarige oud ste kleindochter van burgemees ter J. C. Everaers, Laurence Os- man-Fahmy. Mevr. Schout mocht een boeket prachtige bloemen uit de handen van Laurence ontvangen. De schooljeugd, die in de regen op het schoolplein had staan wachten, liet direct na de opening de ballonnetjes, die ieder kind in de hand had, de lucht in gaan. Vóórdat deze plechtigheid ge beurde, was het gezelschap in de raadzaal door burgemeester Eve raars verwelkomd. De burge meester begroette o.m. het lid van G. S. de heer A. Schout en zijn echtgenote, de inspecteur van het lager onderwijs in Zeeland de heer A. A. Leenhouts, dokter H. Timmer uit Cadzand, de school arts voor Zeeuws-Vlaanderen, al le raadsleden, architect Rozen- kranz uit Oostburg, aannemers, directeur van de Technische dienst de heer C. M. Zuidweg, en vele andere genodigden. De burgemeester zette uiteen, dat het gezelschap niet alleen de opening van de nieuwe school zou bijwonen, doch tevens getuige zou zijn van het feit, dat er een prachtige windvaan op het ge meentehuis geplaatst is, terwijl het carillon in de toren van de N. H. kerk eveneens door de heer Schout in gebruik zou wor den gesteld. Het gezelschap nam buiten eerst de nieuwe windvaan in ogenschouw en begaf zich daarna naar de Herv. kerk voor de inge bruikstelling van het carillon door de heer Schout. Nadat dit klokkenspel zijn vrolijke tonen over Groede had uitgestrooid, be gaf het gezelschap zich naar de nieuwe school. De oude openbare lagere school, aldus vervolgde burgemeester Everaars zijn toespraak, dateerde van 1872 en voldeed niet meer aan de minimum-eisen, die men aan een onderwijsgebouw zou Na een koffiemaaltijd, waarbij een zeer geanimeerde stemming heerste, sprak de heer Schout, mede namens de Commissaris der Koningin, hartelijke geluk wensen uit met de tot standko- ming van de nieuwe school. Voor al gingi zijn waardering uit naar de architect de heer Rosen- kranz, die ook de fraaie kleuter school ontwierp en een prachtig scholencomplex in Groede bracht. De heer Leenhouts feliciteerde de schooljeugd, ouders en onder wijzers-met de nieuwe aanwinst. De heer Rosenkranz bood een schoolbel aan, terwijl van de aan nemers een prachtige elektrische klok in ontvangst werd genomen. Het hoofd der school, de heer I. de Hulster, bracht het college van B. en W„ alsmede de raad, dank voor de nieuwe school. Ten slotte haalde de heer A. A. Leenhouts in dichtvorm herinne ringen op aan de tijd, dat hij op zijn fiets, voorzien van een car- bidlantaarn, de Normaalschool te Oostburg bezocht. Dokter J. H. B. Pviylaert 40 jaar arts te Sas van Gent en West- dorpe Zaterdagnamiddag werd dokter Puylaert in aanwezigheid van zijn echtgenote, kinderen en kleinkinderen officieel op het ge meentehuis gehuldigd in tegen woordigheid van de voltallige raad en de gemeenteambtenaren. In de raadzaal huldigde burge meester R. A. J. den Boer dokter Puylaert voor zijn verdienste als 40 jaar gemeente-arts. Hij memo reerde in zijn toespraak dat dok ter Puylaert als pas afgestudeer de arts 40 jaar geleden zijn intre de deed te Sas van Gent belast met de armenpractijk, terwijl te- zelfder tijd dokter Puylaert de practijk overnam van dokter Temmerman als huisarts te Sas van Gent en Westdorpe. Een maand later trad hij in het huwe lijk, zodat de jublaris dit jaar ook zijn 40-jarig huwelijks feest viert en 65 jaar wordt. Nu staat dokter Puylaert hier als stamvader van 4 kinderen, waar van de mannelijke leden ook arts zijn, evenals zijn schoonzoons. Hij heeft 14 kleinkinderen. Men kan niet anders zeggen dan dat dokter Puylaert een suc cesvolle loopbaan achter de rug heeft en zich kan verheugen in de sympathie van de bevolking. met zijn jubileum. Als hlijk van waardering bood hij de jubilaris enkele markante boekwerken aan, o.a. De geschiedenis van on ze aarde en De bronnen onzer be schaving. Mevr. Puylaert, die burgemeester Den Boer ook in zijn hulde betrok, werd een boe ket orchideeën aangeboden. Verder bood hij dokter Puy laert een enveloppe met inhoud aan - het ambtenarenreglement schrijft n.l. voor dat bij een 40- jarig jubileum de jubilaris een gratificatie verstrekt wordt van een twaalfde van zijn jaarsalaris. Hierna verzocht de burgemeester de erewijn te drinken. Vervolgens sprak dokter Puy laert een dankwoord. Het was 'n vreugdevolle dag en er gaat van hem een golf van dankbaarheid uit jegens de Sasse burgerij. Hij hoopte nu meer tijd te vinden voor verenigingen, comité's enz. Na dit officiële gedeelte had, ook ten stadhuize, een receptie plaats, waarvan honderden per sonen uit Sas van Gent en omge ving gebruik maakten. Voorzitter R. Slock bood na mens het huldigingscomité dok ter Puylaert twee grote albums aan met kaartjes waarin Sasse- naren hun naam hebben gezet. De albums bevatten ruim 650 kaartjes. Verder bood hij de jubi laris een grote kist sigaren aan; hij hoopte alleen maar dat zijn kinderen voor zover zij arts zijn hierop niet teveel kritiek zouden uitoefenen. Tot slot bood hij de jubilaris een enveloppe aan met een zeer bijzonder visitekaartje en ver zocht dokter Puylaert staande deze receptie de enveloppe zeer vo<irzichti&.te apenen. Deze enve loppe bevat tem.1. een briefje van duizend guifien. Een tweede enve loppe bevatte het restantbedrag, zijnde ƒ311,15. Deze ƒ1311,15 vormde het nettobedrag dat de Sasse burgerij aan dokter Puy laert heeft geschonken. Aan mevr. Puylaert werd een boeket bloemen aangeboden. De heer fjlock deelde nog me de, dat het comité gaarne het 50- jarig jubileum zal voorbereiden. In een' dankwoord, dat dokter Puylaert zeer geroerd uitsprak, deelde hij mede, dat hij dit be drag niet persoonlijk wenste te gebruiken, maar in overleg met het comité wenste te besleden aan noodlijdende verenigingen, comités, sociale instellingen enz. in de gemeente Sas van Gent. Na de receptie bracht de Sasse harmonie de jubilaris een sere nade. Br ugse schutters wonnen In de ruime raadskelder van het Belfort te Sluis streden de boogschutters van „Willem Teil" uit Sluis tegen die van „Ivanhoe" uit Brugge. De Belgen wonnen met 1015 tegen 909 wedstrijdpun- ten. De beste schutter van „Ivan hoe'' was de heer G. Morreau met 115 punten, aan Sluisse zijde was dat de heer G. van de Vijver met 88 punten. Na afloop van de wedstrijd bood hoofdman Dusarduijn het fraaie tegeltableau aan. Hij sprak daarbij de hoop uit dat „Willem Teil" er in zal slagen het tableau in Brugge terug te veroveren. mogen stellen. Hij bracht dank Mochten alle personen die dokter „rlr... rllrt Kn/SV^AACf OOM HA TAt aan ieder die bijdroeg aan de tot standkoming van de school, in 't bijzonder aan de schoolarts dok ter Timmer en de inspecteur van het lager onderwijs de heer A. A. Leenfiouts. De oude school heeft in 1872 ƒ15.000 gekost, de nieu we kost ruim 150.000. Na de officiële opening door de heer Schout bezichtigden de genodigden de school. Alle aanwezigen waren ver rukt over de fraaie school. In de school werden verversingen aan geboden. waarna het gezelschap zich naar „Het Vlaemsche Duyn" begaf. Gisteren werd in de Sint Willi- brordusbasiliek te Hulst getrouw aan een jaarlijkse traditie de Matthauspassion van Johann Se bastian Bach uitgevoerd. Deze in menig opzicht perfekte vertolking zal ditmaal zonder twijfel bij velen van de toehoor ders onvergetelijke indrukken hebben achtergelaten door de schitterende zang van het Phil- harmonisch Koor Toonkunst uit Rotterdam, door de zeer goede prestaties van de solisten en vooral ook door de directie van Kees Stolwijk. Hjj dirigeerde streng, had het geheel dan ook zeer goed in de hand en deed de ivlattnauspassion vertolken in een suggestieve en geïnspireerde op vatting, vol van geladenheid. Wat Stolwijk met dit groot en machtig koor bereikt is enorm. De royaal voorhanden technische en artistieke capaciteiten zijn vol ledig uitgebuit. De luisteraar werd gedwongen met het Lijdens verhaal mee te leven: tastbaar werd de spanning in „Sind Blitze, sind Donner". Nergens klonk het koor ook maar enigszins gefor ceerd; integendeel, steeds kon men de beheersing van het dyna misch palet, dat onbegrensd lijkt, bewonderen. Ook viel de lenig heid op. en de doorzichtigheid van klank. Zelden hoorden wij de koralen zó ontroerend (bij voor beeld „O Haupt voll Blut und Wunden") zingen. Zelden was „Was mein Gott will das ge- scheh' allzeit", zo fier Jammer genoeg klonk het jongenskoor niet voldoende luid. De jongens kenden hun partij goed, doch zij waren te gering in aantal. Moge lijk speelde hun opstelling nog een rol. De tenor Naan Pöld zong ex pressief en kennelijk zeer mede levend zijn partij van Evangelist. Norman Foster zong een prach tige en opvallend dramatische Christuspartij die voldoende pas te in de opvatting van de diri gent. Elly Ameling zong de sopraanaria's met een grote be wondering afdwingende techni sche beheersing en voordracht. Haar aria „Blute nur" was schit terend. Bijzonder geslaagd was ook het duet voor sopraan en alt. De jonge alt Carla Brunott zong goed, haar stem belooft veel; haar stemvolume is nu nog niet erg groot, doch dit was in de aria „Erbarme dich, mein Gott" met begeleiding van slechts enkele strijkers (vioolsolo: Willem Nos- ke) geen bezwaar! Willy van He se en Max van Egmond voldeden goed in hun tenor- en basaria's. De zgn. „kleine partijen" van Van Egmond verdienen met ere te worden vermeld. Het Rotterdams Philharmonisch Orkest speelde accuraat, al was de begeleiding hier en daar wat luid. Ik wil ech ter afzonderlijk noemen de vol maakte en moeilijke staccato begeleiding van de basaria „Gibt mir meinen Jesu wieder". De uitvoering is door de K.R.O. op de band opgenomen en zal a.s. zaterdagavond om kwart over zeven worden uitgezonden. J. VAN DER BRUGGE Puylaert ter wereld heeft gehol pen hier langs defileren, het zou den er zeer velen zijn. Burgemeester Den Boer voelde zich de tolk van de gehele ge meente om namens de burgerij dokter Puylaert te feliciteren De minister van Economische Zaken, drs. J. W. de Pous, heeft gisteren in zijn ministerie in Den Haag de voorlopige indu striële raad voor de kernenergie geïnstalleerd. Hij sprak bij deze gelegenheid van „een belangrijke stap op de weg naar een verantwoorde kernenergetische ontwikkeling in ons land". De grote betekenis die de re gering aan het werk van de raad hecht, aldus de bewinds man, blijkt reeds hieruit dat met de instelling ervan niet is ge wacht tot de parlementaire be handeling van de kernenergie wet is voltooid. De minister meende van een novum te kun nen spreken nu in de raad pro- y men te personen uit de elektri citeitssector en uit de industrie zijn verenigd. (Adv.) De 4e Bijstaiul-aktie zit er op De aktie slaagde (dat is geen mop!) De notaris trok zaterdag 31 maart en pakte 5 woonhuizen in z'n vaart. De nummers vindt men hieronder vermeld Is u een gelukkige Dan snel gebeld De opbrengst was op 1.400.000,begroot, Maar die blijkt thans 1.435.000 groot. Er zijn nog 4000 andere waardevolle prijzen Op 7 april kunnen de winkeliers u daarop wijzen Tien loten verkocht en 'n kaart gezonden Dan heeft u 7 april 'n lijst bij de post gevonden. Mocht u zelf een trekkingslijst begeren 0,25 voor giro 5 „Bijstand R'dam" noteren. Kocht of verkocht u loten, werkte u dus mee HARTELIJK DANK „Bijstand" is zéér tevree. Serie A no. 231.502 D no. 106.975 B no. 279.774 E no. 280.860 C no. 150.679 Tel. 50.000 Loterij ggk. d.d. Min. v. Just, onder nr L.O. 570/ 141/003, 5 series elk 320.000 loten a ƒ1,— p. st., t.b.v. het bestaansdoel van „Het Koningin Juliana Fonds". Adr. v. inl.: SUFA, Heemraadssingel 303, R'dam. Trekking 31 maart 1962. Hij wees op de belangwekken de terreinverkenning door de commissie voor de nucleaire in dustriële ontwikkeling in het re cente verleden. In de twee jaar die zijn verstreken sinds de in stallatie van deze commissie heeft ons land op het terrein van de kernenergetische ontwik keling duidelijk vorderingen ge maakt, zo constateerde de heer De Pous. De regering zal, zoals bekend, voorlopig 15 miljoen ter be schikking stellen voor de periode 19621964. Het is van veel be lang, dat deze middelen zo goed mogelijk worden gebruikt, zo zei de minister, door efficiënt uitvoeren van de afzonderlijke onderzoek- en ontwikkelingsacti viteiten en de juiste samenwer king. De regering acht de ad viserende taak van groot belang, daarnaast zal de raad een recht streekse wezenlijke bijdrage kunnen leveren tot de bereiking dezer doeleinden, aldus drs. De Pous, die ook elders op het ter rein der kernenergie taken voor het nieuwe lichaam zag, o.a. in Euratomverband. De voorzitter van de raad, de heer H. H. Wemmers, dankte de miinster. Hij merkte op dat de materie, waarover de raad van advies zal moeten dienen, geens zins eenvoudig is. Niettemin zag hij de toekomst met ver trouwen tegemoet. Het in december door het Zwitserse parlement genomen besluit om de schadeloosstelling van parlementsleden te ver hogen van 65 tot 100 frank per zittingsdag zal door een volks stemming moeten worden be- kiachtigd. Een comité heeft de 30.000 handtekeningen, waarvan een aanspraak op een referen dum vergezeld moet gaan, bij elkaar gekregen. Zij zijn vrijdag op de bondskanselarij gedepo neerd. Do datum van de stem ming zal door de regering wor den vastgesteld. Door 20) Nadruk verboden. Weer buiten de zaal bleef zus ter Antonie staan. „Is het niet vreselijk? Dikwijls vraag ik me af of het niet barm hartiger zou zijn om die kinderen voor goed in te laten slapen. Bij onze Heer God zullen ze het beter hebben als hier op aarde. Zo en nu zal ik u uw kleine be schermelinge Angelika 1 aten zien." Enkele deuren verder bleef zuster Antonie opnieuw staan. „U mag alleen maar door het venster kijken. Kom, daar in het laatste bed links ligt het kind." Vera herkende haar meteen. Dat was Angelika! Dat kleine meisje met het blonde haar en het smalle, bleke gezicht. De ogen waren gesloten, in smalle bogen lagen de wenkbrauwen er over heen. De mond stond zo ern stig dat Vera zich afvroeg of zij ooit gelachen had. „Zal ze er werkelijk bovenop komen?" vroeg Vera bezorgd. „We hopen het. Dokter Lieb- mann zal voor het jonge leven vechten, zoals hij altijd doet, wan neer de dood van plan is om het te halen. Maar het zien van het kind heeft u meer aangegrepen dan ik vermoedde en ik breng u nu meteen weer naar uw kamer. Nu moet u eerst weer gaan rus ten." „Ik had nooit gedacht dat het zien van kinderen in nood mij zo zeer zou aangrijpen! Beter dan ooit begrijp ik nu mijn broer in zijn strijd voor deze misdeelde kinderen. Wie is dat eigenlijk, daar in het tweede bed rechts in die grote zaal? Dat zachte, bleke gezicht met die vragende ogen?" ,,U bedoelt Therèse. Ze is ons al ler lieveling, een zeer dankbaar en geduldig schepseltje. Therèse is zes jaar, haar moeder stierf bij haar geboorte en dat heeft de vader haar nooit kunnen ver geven. Hij is zelf weer her trouwd, maar hij heeft het kind dagelijks laten voelen dat het haar schuld was dat zijn eerste vrouw stierf. Bovendien heeft de stiefmoeder voor Therèse geen geduld en geen tijd, want ze had al drie kinderen van zichzelf en Therèse werd voor alles de zon debok. Haar gehele lichaampje is bedekt met blauwe plekken." „Zoiets is toch onbegrijpelijk! Hoeveel hebben wij niet van de kinderen van mijn broer gehou den! Zij werden hem door een wrede dood ontnomen en deze kinderen moeten door alle ellen de voortleven. Is er dan niemand die hier iets aan kan doen?" „Niemand heeft het recht om zich met het privé-leven van de ouders te bemoeien, juffrouw Sonnleiter.» En vóór dergelijke mishandelingen openbaar wor den en voor het gerecht komen is het kwaad al geschied. Er moet hier hulp geschaft worden, maar hoe? Het is moeilijk om hierin een goede oplossing te vinden." Nadenkend keerde Vera zich om. De ellende van deze kinderen deed haar vergeten dat zij zelf pas kort geleden een ongeluk had gehad dat haar een stempel voor haar hele leven zou geven. Wat betekende die wond op haar wang vergeleken bij de geeste lijke wonden van deze kinderen? Niets, volkomen niets, dat werd haar in deze ogenblikken zonne klaar. Vera was nog maar nauwelijks terug in haar kamer toen er ge klopt werd en haar vriendin Ilse stond in de deuropening. „Arm kind!'' zei ze medelij dend, „wat voor een vreselijke verhalen heb ik allemaal over je gehoord! Ik belde vanochtend je broer op om nog eens te bedan ken voor gisteravond en hoorde toen van het ongeluk. Ik ben vol komen ondersteboven!" „Jij, Ilse? Waarom? Zo erg was het ongeluk heus niet, het had erger kunnen zijn!" „Ik begrijp je niet! Je ziet er werkelijk verschrikkelijk uit, maar je zult het je zelf misschien pas realiseren als je het litteken op je gezicht ziet!" „Dat heb ik al gezien. Profes sor Schneller is echter van mening dat het nog wel helemaal goed zal komen. Er zijn tegen woordig allerlei mogelijkheden. Hij kan natuurlijk niets met zekerheid zeggen, maar waarom brengt het jou zo van streek? Ik leef nog en Kurt ook en boven alles dat kleine meisje dat onder onze auto liep." „Stom kind!" zei Ilse geër gerd, „die had op dat uur thuis moeten zijn. Wat had ze ook nog zo laat op straat te lopen!" „Ze kon het niet helpen, Ilse, ze was zwaar ziek en is waar schijnlijk in haar koorts de straat opgelopen?' „Maar jij zit met de schade. Kurt had voorzichtig moeten remmen!" „Maar Ilse, dat meen je toch niet in ernst! Dan was het kind onherroepelijk verloren ge weest!" „Dacht je dan helemaal niet aan jezelf?" vroeg Ilse verbaasd. „Daar hebben we op dat mo ment geen van tweeën tijd voor gehad." „En daarom loop jij voor altijd met een litteken rondDat zal afschuwelijk zijn, Vera Plotseling werd Vera opmerk zaam. Waarom begon Ilse iedere keer weer over haar verwon ding? Zou ze er werkelijk zo'n groot litteken van overhouden Vera had er voordien nog nooit over nqgedacht welk een grote machtsfactor schoonheid was, maar binnenkort zou haar dat duidelijk worden. „Nu vertel me nu eens einde lijk waarom je je zo druk maakt over mijn litteken! Ik merk toch wel dat je iets voor me te ver bergen hebt en je kunt toch niet verzwijgen." „Dat... dat... moest je toch zelf ook weten, Vera... stotterde Ilse verlegen. (Wordt vervolgd.) Het aantal blinden in 013 land bedraagt ongeveer 6500, betekent 59 op 100.000 inwone ongeveer 650 van deze blinde zijn nog ge-en 18 jaar. Het oud- worden van de mensheid bre:,: toename van de ouderdon;, blindheid mee. De voornaam, blindheidsoorzaken in Nederig zijn erfelijke oogaandoenir., en glaucoom (groene staar) Het Veiligheidsinstituut d mede dat ondanks de toen van het aantal arbeiders in derland van twee miljoen 1950 tot 2'A miljoen in 1958 totaal aantal aangegeven oogot gevallen vrijwel gelijk is get" ken: ruim 70.000. Het aatus oogongevalien met een verzuit langer clan twee dagen is in cr periode teruggelopen van 15 tot 9.000, terwijl het aantal en stige oogongevallen met als g- volg een verzuim langer dan 2 weken daalde van 390 op la Het Veiligheidsinstituut is v- mening dat het oogongevallej cijfer nog naar beneden kan. DINSDAG 3 APRIL HILVERSUM I: 7.00 N*s 7.15 Lichte gram.; 7.30 Voor® jeugd; 7.45 Morgengeb. en ove: weging; 8.00 Nws; 8.18 Lich:- gram.; 8.50 Voor de huisvrouw 9.35 Waterstanden; 9.40 Schot radio; 10.00 Voor de kleuter-: 10.15 Lezing; 10.25 Klass. mu2 (gr.); 11.00 Voor de vrouw; 11.31 Lichte gram.; 11.50 Praatje 12.00 Middagklok; 12.04 Lich- muz.12.30 Meded. t.b.v. land en tuinbouw; 12.33 Lichte gr 12.50 Act.; 13.00 Nws; 13.15 Pli tennws13.40 Dansorkest -en sa listen; 14.05 Schoolradio; 14.35 Voor de plattelandsvrouwen: 14.45 Gevar. progr.15.50 Balie: muz. (gr.); 16.00 Voor de zie ken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Voo: de jeugd; 17.40 Beursberichten 17.45 Regeringsuitz.; 18.00 Vost de jeugd; 18.20 Licht orkestt»t solisten; 19.00 Nws; 19.10 At 10.25 Lijdensmeditatie; 20.00 Klass. gram.; 20.10 Fotocursus (I); 20.30 Utrechts stedelijk or kest en soliste; 21.30 Ronde tafelgesprek over Nederland.- verzenbundels van 1959 en 1961 22.00 Licht progr.; 22.20 22.25 Boekbespr.; 22.30 Nws: 22.40 Literatuur en muziek it cabaretvorm; 23.10 Metropols orkest en solist; 23.5524- Nws. HILVERSUM II: 7.00 Nws 7.10 Ochtendgymn.; 7.20 Lich: gram.; 7.50 Dagopening; 8.# Nws; 8.15 Lichte gram.: 9.8 Gymn. voor de vro-uw9.10 ft groenteman, praatje; 9.15 K- mermuz. (gr.); 9.40 Morgen" ding; 9.55 Boekbespr.; 10.00 Ar beidsvitaminen; 10.50 Voor kleuters; 11.00 Voor de zieken 12.00 Instrumentaal sextet es zangsolisten; 12.20 Regering uitz.; 12.30 Meded. t.b.v. land en tuinbouw; 12.33 Licht orb- muz. (gr.); 13.00 Nws; 13-1' Meded. en gram.; 13.25 Beurs berichten 13.30 Promenade kest: lichte Nederlandse mui 14.00 Lichte gram.; 14.40 Schn-' radio; 15.00 Naaicursus; 15' Sopraan, fluit en piano; 16' Lezing; 16.15 Lichte orkestmut (gr.); 16.30 Voor de jeugd; 11» Amateursprogr.; 17.55 .Praatje- 18.00 Nws; 18.15 Actualiteit® 18.20 Pianospel; 18.30 Lich' muz.; 19.00 Voor de kinderen 19.05 Paris vous parle, praatje 19.10 Operamuziek (gr.); 208 Nws; 20.05 Licht progr.211 Gevar. progr. voor de miliu ren; 22.00 Klass. kamornic 22.30 Nws en meded.; 22.40 Ac 23.00 Gram.; 23.55—24.00 Nws BRUSSEL (VU: 12.00 N" 12.03 Lichte grant.; 12.30 Wee' berichten; 12.35 Tuinbouwb" niek; 12.40 Licht concert; U Beurskroniek; 13.00 Nws: 1>" Kamermuz.14.00 School»0"1' 15.45 Klass. muz.; 16.00 W kron.16.06 Duitse les; N-2' caal concert; 17.00 Nws; b' Lichte gram.; 17.35 Idem; 11 Boekbespr.; 17.50 Voor de jeu?,. 18.20 Voor de soldaten; - 18.5» Sportprogr.19.00 Nws; Lodewijk Mortelmans-herdett king; 19.50 Economisch praa 1 20.00 Hoorspel; 21.15 Jazzrav 22.00 Nws; 22.15 Belgische ziek (gr.); 22.55—23.00 Nws Televisieprogramma s N. T. S.19.30 Intenationa^ agrarisch nieuws; 20.00 J°' naai; 20.20 Politieke kzm= 20.30 Documentaire film; 20.5- 22.40 Speelfilm. BELGIË (VU: 14.05— Schooltelevisie; 19.00 Voor jeugd; 19.30 Intern, jeugdbron 20.00 Nws; 20.30 Ontdek de sr wedstrijd en variété-progr. ;2i Speelfilm; 22.55 Nieuws.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2