Geneesmiddelen-honger De ideale ega? Welk overhemd wint het? en u j/aoc de Mantelpakje van Ben Löhnen aterdag 31 maart 1962. DE VRIJE ZEEUW Pagina 9 van de week Voorjaar in de tuin HIJ EN ZIJ Hoe word ik U kunt niet alles weten 1 5Ü MEDIO 1956 deed het zo genaamde no-iron-overhemd zijn intrede in ons land. Dit bracht wel een omwenteling in de fabricage van over hemden tot stand, maar de katoenindustrie werd er met slechter van. De no-iran- overhemden waren immers vervaardigd van het oude vertrouwde popeline, dat was voorzien van een laagje kunsthars. Maar in 1958 deed een nieuw soort overhemd zijn intrede, dat wel een zeer be langrijke omwenteling in de fabricage tot stand bracht. Toen introduceerde een Zweedse fabrikant namelijk het tricot-nylon. Dit synthe tische produkt bood vele voordelen. In de eerste plaats was het erg soliede. Bovendien werd deze nylon niet geweven, doch op brei machines vervaardigd, waar door het veel en veel sneller kan worden gefabriceerd. Voor de katoenindustrie ek het tricot-nylon een zware concurrent te wor den, die deze tak van nijver heid veel schade zou berok kenen. Ondertussen zat men echter in de researchaf deling van de katoennijver heid niet stil. Men vond al spoedig een weg om door middel van chemische pro cessen katoen moleculair te veranderen. Door 'n speciale bewerking van de katoen vezel konden overhemden worden vervaardigd, die bij zonder kreukherstellend zijn (evenals tricot-nylon) en met elk wasmiddel kunnen worden behandeld. In het begin van dit jaar zijn deze overhemden (Cot- toncate, Bester e.a.) ook op de Nederlandse markt ver schenen, waar ze de tricot nylon weliswaar niet heb ben verdrongen, maar toch ernstige concurrentie aan doen. Het valt te begrijpen dat de detaillisten niet kun nen voerspellen, welke over hemden het meeste zullen worden verkocht. En daar om ple?°n zij op het ogen blik geen grote voorraden aan te leggen. Dat behoeft ook niet, want de levertijden van de overhemden-indu strie zijn vrij kort, zodat een bestelling snel kan worden uitgevoerd en de winkeliers dus in een minimumtijd hun voorraden kunnen ver groten. Voor de textielindu strie is een en ander echter minder prettig. De order portefeuilles worden dun ner. Toch zal dit slechts een tijdelijk verschijnsel zijn, aangezien de vraag naar overhemden groot is, tegen de zomer nog groter zal worden zelfs, zodat de win keliers toch ongetwijfeld nog flinke bestellingen zul len doen. Welke overhemden zij het meest zullen bestellen? Dat valt op het moment nog moeilijk te zeggen. De no- iron overhemden zullen ver moedelijk erg in trek blij ven, vooral in de lagere prijsklassen. Het tricot-ny lon lijkt over zijn hoogte punt heen, maar zal toch nog wel redelijk afzet vin den. De nieuwste soorten zuilen vermoedelijk dit jaar overal in de mode komen, tenzij de tricot-nylon-fabri kanten in de loop van dit jaar hun aangekondigde tegenzet zullen doen en met nog een nieuw soort over hemd op de markt zullen komen. r Het is altijd een prettige bezig heid om eens te neuzen in bui tenlandse kookboeken en vast te stellen hoe de voedingsgewoon ten in andere landen zijn. Zo maakt de Amerikaanse huisvrouw b.v. graag slaatjes, die bestaan uit voor ons dikwijls onbekende combinaties, die met mayonnaise aangemaakt en fleu rig gegarneerd, als opening van de warme maaltijd gegeven kun nen worden. Zouden wij dat ook niet eens proberen? ZONDAGWaldorf.sla, rollade, spinazie, aardappelen, gevul de mandarijntjes. MAANDAG: Koud vlees, knol raapjes, aardappelpuree, broodpannekoek bonen in de week zetten). DINSDAG: Bruine bonen met spek en gefruite uien, aard appelen, bessenvla. WOENSDAG: Hutspot mej klapstuk, appelmoes. DONDERDAGKaasomelet, witte kool, rauw gebakken aardappelen, fruit. VRIJDAGGebakken vis of ge bakken hersenen, sla van biet en veldsla, rijst, haver moutpap. ZA3?^DaG: Nassie goreng, yoghurt met banaan. w*ldorfsla I pond goudreinetten, 1 sel- 'pjknol, 2 bananen, 50 gr. ojten, 1 citroen, mayonnai- se of dikke slasaus. któ6 appelen schillen en in tmi?° blok-ies snijden. Met ci- wr besprenkelen om bruin knn, eV.?, voorkomen. Selderij- in i ihblen en raspen of ook Ra no eine stukjes snijden. ver^mnnln,,SChijfjes sniiden. de schillende ingrediënten ver- engen en aanmaken met wat mayonnaise. De sla op 1-per- nt.r schaaltjes doen en gar- ióhei?.met wat mayonnaise en gohakte noten. kaasomelet winkelen overbodig? Het heeft er de schijn van, dat men in Engeland en Zweden het winkelen overbodig wil maken. Maar de schijn be driegt ook hier, want de be doeling van het nieuwe in koopsysteem in beide landen is alleen maar om de huis vrouwen, die over weinig tijd beschikken, snel te helpen. In Engeland hebben twee waren huizen een systeem ingevoerd van inkopen per boodschap pentas. De bedrijfsleiding kocht 12.000 boodschappentas sen, bestemd voor de vaste clientele. In overleg met de huisvrouw wordt de tas met een volledig ingevuld bood schappenlijstje opgehaald en al dan niet geheel gevuld, weer bij de klant afgeleverd. In Zweedse levensmiddelenza- ken heeft men kant en klaar boodschappentasjes voor de klanten in rekken staan, wel ke men tegen afgeronde prij zen kan kopen, bijv. voor tien gulden, twintig of vijfentwin tig gulden. Op deze plastic tasjes leest men waarvoor de inhoud bestemd is. Er zijn tasjes „voor a Lie dagmaaltij den", „voor drie lunches", „voornamelijk avondeten" en „ontbijt en avondeten". Men overweegt dit systeem tot andere artikelen als was middelen, dranken e.d. uit te breiden. gratis melk voor italiaanse kappers Wie, zoals de kapper, dagelijks met haarafval te maken heeft, moet veel melk drinken. Deze uitspraak van dr. Enzocani, een Italiaanse specialist voor keel- en longziekten, gaf de doorslag voor Italiaanse kap perspatroons in Zuid-Italië. De kappersbedienden krijgen hier voortaan gratis een halve liter melk per dag. een nieuwe ziekte: men moet iets hebben om in te nemen HET geneesmiddelengebruik neemt hand over hand toe. Niet ten onrechte wordt er reeds ge sproken over een misbruik. Dat is niet alleen in Nederland zo, het is een verschijnsel dat over de hele wereld valt waar te nemen. gebruik en misbruik van medicamenten EN zegt ut eens eerlijk: hebt u geen medikamenten bij u? Geen tabletten, geen poeders, geen pillen, geen druppeltjes? Wanneer u werkelijk niets met u meedraagt, staat er dan geen geheimzinnig flesje naast uw bord als u zit te eten? Kom denkt u eens goed na: ligt er niet een tube met het één of ander in de la van uw nachtkastje voor het geval u er behoefte aan hebt? geen dropjes en pepermuntjes Meer en meer mensen heb ben namelijk dag-in dag-uit tabletten bij zich voor ditjes en datjes. Met geregelde tus senpozen nemen ze deze ook in. Bij allerlei aanleidingen pijn in de maag, oprispingen, een standje van de chef, een beetje ruzie met de echtgenoot grijpen ze naar die medikar menten. Zo dreigt het een geheel nieuwe soort van ziekte te worden om voor van alles, zelfs voor een licht geval van onbehagen, iets te willen in nemen. Dat dit alles maar heel wei nig te maken heeft met een rationele toepassing van far< maceutische produkten, spreekt vanzelf. En ging het nu nog maar om een onschuldig drop je of een goedaardig peper muntje of een huismiddeltje uit grootmoeders tijd medisch consult hoe lang blijft het artikel goed? Het is voor de huisvrouwen, die verpakte levensmiddelen koopt, van belang te weten hoe lang het artikel goed blijft. Om aan de wens van vele koop sters tegemoet te komen, heeft een Westduitse produ cent van roomkaas thans een verpakking uitgebracht, waar-, op de datum van houdbaar heid (21 dagen na de fabri cage) nauwkeurig staat aan- gegevea Ook de thans in Hamburg in de handel gebrachte margarine in blik bevat op de verpak king een mededeling omtrent de houdbaarheid. Tot dusver deed men dit hoofdzakelijk bij bepaalde delicatessen. recept gevraagd Neen, de aan innemen ver knoeiden zijn, vooral sedert de laatste wereldoorlog, uitgerust met veelal sterk werkende medikamenten. Er zijn middelen bij die op den duur de maag van streek brengen of die een chronische vergiftigingstoestand van hart en hersenen kunnen doen op treden. Dit alles kost de mensen dan nog een heleboel geld. Bovenlien zou men kunnen spreken van verspilling van geneesmiddelen. Kortom het is een in velerlei opzicht onge zonde situatie. Omdat sommi ge van die medikamenten slechts op recept verkrijgbaar zijn, heeft men wel eens ge dacht of de fout hier niet bij de doktoren kon liggen. De fout ligt echter eerder bij de grote „geneesmiddelen- honger" van het publiek: er zèl en er móét iets worden voorgeschreven dat kan wor den ingenomen. andere facetten Is het niet zo, dat een dok ter eigenlijk niet deugt als hij niet dadelijk klaar staat om voor iedere klacht dadelijk een recept af te geven? Zowel de huisarts als de specialist staat voortdurend onder een zekere druk van de patiënten en hun familieleden en het is ondoenlijk zich daar tegen blijvend te verzetten. Wat moet men doen met mensen die menen voor iets zeer bepaalds een drankje, een doosje met pillen of althans een smeersel te moeten krij gen? Maar ook van de zijde van de farmaceutische industrie wordt de dokter min ol meer onder druk gezet: dat is een faktor die deze zaak nog eens extra compliceert De geneeskundigen wor den werkelijk overladen met een slechts ten dele wetenschappelijk Verant woorde propaganda voor alle produkten die de fa brieken verlaten. nooit op eigen houtje Hoe het ook zij, het over matig geneesmiddelgebruik is een kwaad, dat zich in alle be schaafde landen der wereld voordoet. In zekere zin is dat een troost. Dat dit probleem niet met een handomdraai is op te lossen spreekt vanzelf, j Het is goed er de aandacht op te vestigen, dat hier misstan den aan het ontstaan zijn. In ieder geval zullen zieken en gezonden er goed aan doen, zeer terughoudend te zijn met het op eigen gelegenheid in nemen van allerlei middeltjes. Dat geldt voor alle pijnstil lende, kalmerende, stimuleren de, laxerende en „verjongende" preparaten. Ook vitamines be hoeven niet op het gezag van krantenadvertenties te worden ingenomen Wanneer het om vitaminen gaat, kan men het beste zor gen voor gevarieerde, verstan dig samengestelde, goed toebe reide maaltijden, dan komt men op dat gebied niets tekort, dr. H. W. SCALONGNE. (Nadruk verboden.) >-1 1 Mannequin Winny Roeper toont een mantelpakje van alpaoastof, dat onder de naam „Rokin" door de Amsterdamse ontwerper Ben Löh nen is gelanceerd. Al was 't enkele weken ge leden nog hartje winter, dat neemt niet weg dat de kalen der lente wijst en het voor jaar toch zijn intrede deed in ons kille kikkerlandje. Tuin-liefhebbers zullen hier mede rekening hebben te houden en als 't ook maar even kan, moet er nu ge werkt worden in de tuin. Kijk eens om u heen, hoe veel heesters er reeds pron ken met behoorlijk dikke knoppen. De crocusjes staan al in volle bloei, de sneeuw klokjes staken het hoofd bo ven de sneeuw uit en de tul pen laten reeds fris groene stengels zien. Van het oog alleen al wordt een ziek mens gezond I Wellicht zijn er struiken en kleinere bomen die u graag eens ergens anders wilt hebben. Dat kan nu „bij open weer", d.w.z. als de grond het toelaat en er geen vorst is. Op het jonge hout bloeien de heesters moeten dezer dar gen gesnoeid worden. Maak een ruwe schets hoe u uw tuin dit jaar wilt in delen; u hebt er nu nog tijd voor, al zult u af en toe de spade ter hand moeten nemen om compost of stalmest on der te spitten. Denk voorts om uw vijver tje, houdt het zo goed moge lijk open bij vorst. Uit uw groentetuin moet u op be- wortels worden (eventueel de laatste) kool stronken verwijderen. Denkt u. er aan dat de win ter nog niet voorbij is, zodat uw winterprovisie gevrij waard kan blijven voor be derf? Glasruiten, eventueel ver nield door storm en loslaten de takken, moeten op tijd worden vernieuwd. Spinazie kan nu schutte plaatsen en kunnen onder glas gezaaid. U zult er voordeel van heb ben als uw appel- en pere bomen nu worden gesnoeid. Bomen waaraan steenvruch ten komen, b.v. pruimen, mo gen nu nog niet worden ge snoeid. Schenk uw aandacht aan gewonde bomen. Indien u kankerwonden aantreft, moet u ze onmiddellijk afdek ken met kankerdood. Uw heesters en hagen moe ten worden bespoten met V.B.C. 6 tegen luis. Hebt u de beschikking over een „koude bak", dan kunt u bloemkool zaaien en savoye- kool, voorts raapstelen, spi nazie en radijs! Vanzelfsprekend gaat u door met spitten. In uw fruittuin gaat u door met snoeien, ook van de bes sen e.d. Is uw tuingereedschap wel in orde en zijn de dahliastok- ken voldoende en behoorlijk aangepunt? 4 eieren, 2 gr. kaas, 20 paprika. lepels melk, 50 gr. boter, zout, De eieren en de melk losklop- P n, de geraspte kaas er aan toe- oegen, het deeg zo nodig op wnaak afmaken met iets zout n paprika en in de boter lang zaam in de koekepan bakken. De ^laan V°°r opdienen dubbel HOE dikwijls hoor je niet zeggen: „In het huwelijk raak je je idealen wel kwijt t" zij die dit verkondigen, zijn in het huwelijk en in hun huwelijkspartner wel ernstig teleur gesteld, dat staat vast. Maar, vragen we ons af, zou daar ook niet een groot gedeelte eigen schuld aan te pas komen? Het huwelijk is toch maar precies wat je er zelf van maakt Wij zullen de laatsten zijn, die beweren, dat je in het huwelijk geen ideaal kunt kwijt raken, maar daar staat tegenover, dat daar met het vorderen der jaren en met het ver rijken van onze levenservaring andere idealen voor in de plaats komen, die het verlies van een oud ideaal zeer gemakkelijk te dragen maken, zonder dat we in het huwelijk en onze partner ernstig teleurgesteld behoeven te wot- óen. Het begint al in onze jeugd. Als meisje of jongen vormen we ons een zeker ideaal van het huwelijk en van onze huwelijkspartner. Hij of zij moet er zus of zo uit zien. Hij of zij moet zo en zo zijn in karakter en omgang. Och, wat zullen we het later wanneer we met dit idool getrouwd zijn, een fantastisch huwe lijk hebben. Zo heeft ieder meisje de prins van haar dromen en iedere jongen zijn prin ses. Geen enkele jongere denkt er bij na of zij of hijzelf wel voor een andere een prinses of prins zal kunnen zijn. Neen, de toekom stige partner zal het maur moeten nemen zoals het valt, want wanneer hij of zij ver liefd op ons is geworden, nou dan is alles toch goed, dan vallen we in de smaak en dan zijn we, zoals we zijn. hoe zijn wij zelf? EN hier begint de narigheid, het alles ver langen van de ander zonder daar iets tegen over te stellen. Er zijn vele hooggestemde idealisten, die nu na vele jaren nog wachten op hun prins of prinses. Veelal gaat het zo, dat we iemand ontmoe ten, die op de een of andere manier ons aan ons ideaal doet denken. Daarmee begint het verliefd zijn en de liefde. Wanneer het, zoals het hoort, wederzijds is, dan volgt een tijd van nadere kennismaking, waarin beide par tijen hun best doen zich van hun beste zijde te laten zien. De verliefdheid zorgt er voor, dat in de eerste tijd de jongen en het meisje zich uitsloven. Beiden camoufleren ze hun minder prettige eigenschappen en beiden wil len ze de kleine onprettige trekjes van de an der die toch nog tevoorschijn komen, niet zien, want ze zijn toch verliefd! Is het huwelijk eenmaal gesloten, dan be merken beiden, dat het leven op deze voet niet verder kan gaan want het is de mens niet ge geven, zich doorlopend geweld aan te doen. aardige trekjes naar boven. Man en vrouw leren elkaar waarlijk kennen. Hiermede val len dikwijls de oude idealen van de prins en de prinses in duigen. vasthouden is dwaasheid! DIT is het kritieke stadium in het huwelijk, dat helaas velen niet te boven komen. Niet omdat de ander niet voor het huwelijk ge schikt is, maar omdat ze zelf niet meer over het verlies van hun ideaal kunnen heen komen. Zij roesten vast in het oude principe van: ik ben nu eenmaal zo en hij of zij moet mij nemen, zoals ik'ben, zonder daarentegen bereid te zijn de ander te nemen zoals die is. En dan maar blijven treuren over het feit, dat die ander niet aan het hooggesterde ideaal beantwoordt. Hierin zit uiteraard iets zeer onredelijks Bij een jong paar, dat op een gegeven mo ment tot het inzicht komt, dat de ander ook maar een gewoon mens is, dient het besef door te dringen, dat het vasthouden aan het hoge ideaal dwaasheid is en dat men zelf ook voor de ander waarschijnlijk niet zo ideaal is. Alleen op een dergelijke gezonde basis van werkelijkheidszin en bereidheid om tot elkaar te groeien, kan een goed huwelijk worden ge grondvest. Wanneer man en vrouw weten, dat ze zelf niet ideaal zijn en niet helemaal aan het ideaal van de ander beantwoorden, dan kan van beide zijden getracht worden de middenweg te vinden die tot geluk leidt. Ieder moet zijn eisen wat matigen en zelf trachten toch zoveel mogelijk de prins of prin ses voor de andere te zijn. Op basis van de liefde die er is, kan iedere goedwillende huwe lijkspartner dit bereiken. Het gevolg is dan, dat er voor het verloren ideaal een nieuw komt en wel, zelf te trachten een goede part ner te zijn! Wanneer beiden dit opbrengen is een succesvol huwelijk gegarandeerd! ELLY MARTINS. .(Nadruk verboden.) Heeft u een roetvlek op uw vloerbedekking? Deze kunt u verwijderen met een schoon lapje besprenkelt met benzine (denk om vuur Bet u hier mee uw tapijt. U dient wel eerst eens op een onopvallend plekje te proberen of de stof er tegen kan. Gebruikt u vooral niet te veel vocht en werk van de buitenkant vleK naar binnen toe. Elke keer weer een schoon lapje nemen. Vooral niet wrijven. Voor het ophalen van de kleur van uw tapijt kunt u wat water en azijn nemen. 0 Kopervernis kunt u zelf ma ken. 50 gram benzine, 50 gram zwavelkoolstof, 50 gram kopal, 50 gram terpentijnolie en 100 gram metylalcohol dient u koud te mengen. Dit werkje moet op een droge dag buiten gebeuren, in verband met het brandgevaar. Het ver kregen mengsel geeft een lak, waardoor koper tevens tegen oxydatie beschut wordt. 0 De beste voeding voor uw hond is vlees, vis zonder graat, slachtafval, oud bruin brood; voor een pup dient het brood te worden geweekt in melk, verse groenten zonder zout gekookt. Een jong hondje krijgt 5 maal per dag een kleine hoeveelheid. Geleidelijk kunt u de hoeveelheden gro ter maken en de tussenpozen langer, tot u komt op twee maaltijden per dag als het hondje volwassen is. Mengt u elke dag wat kalk, lever traan en vitaminedruppeltjes door het eten. Daar blijft het diertje gezond door. 0 Marmer reinigt men met zeepsop of sop van syntheti sche wasmiddel. Nawrijven met een wollen doek. Ook neemt men wel eens een dun ne brei van kalkpoeder en zeepsop. Dit een 20-tal uren erop laten zitten, daarna af wassen en met talk polijsten. 0 Kookt u eens een handvol zout mee wanneer u eieren kookt. Dit voorkomt het bar sten van de eieren. Ook kunt u de eieren opzetten in koud water; als het water kookt de eieren nog 2 minuten laten meekoken, u kunt ze dan heel er uithalen, gaaf en zonder barsten. Een derde middeltje is, de eieren inwrijven met margarine of boter. 0 Geef uw paarden geen appels in het voer, dit is niet al te best. Aardappelschillen een emmer per dag, goed schoon wassen, kunnen geen kwaad, maar...... geen zand er aan laten zitten. Voor een ruin echter zijn ze niet zo goed. Groen suikerbietloofniet best, althans maar heel weinig per dag geven. Bermgras: dit soort gras eten de paarden wel graag. (Nadruk verboden.) f i 1 t 1 f c' I

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 9