Provinciaal nieuws Meer dan 3 miljard! ^tarten in <=Ylood KERKDIENSTEN Verkeersproblemen naderen hun oplossing 24 x (Brug over de Oosterschelde BURGERLIJKE STA® SPC Belg als steec Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 31 maart 1962. TERNEUZEN AXEL BRESKENS. OJidin per jaar! Voor de zondag Coöp. Boerenleenbank «Terneuzen» RAIFFEISENBANK rode dui> Een voorjaarsbode Gistermorgen werd in de om geving van dp garage van de Transportonderneming Van der Peijl Verbrugge aan de Indus trieweg als voorjaarsbode de eer ste zwaluw waargenomen. Meer dan normale belang stelling voor vergadering Veilig Verkeer. Bij de opening van de jaarver gadering van de „Vereniging voor Veilig Verkeer Terneuzen en Omstreken" uitte de voorzit ter, ir. J. F. Denie, zijn blijdschap over de veel grotere belangstel ling dan gewoonlijk voor deze vergadering. In tegenstelling misschien tot de belangstelling voor het veilige verkeer zeil. In do loop van de vergadering bleek van tijd tot tijd de grote zorg van het bestuur om de mensen werkelijke interesse voor dit zo belangrijke vraag stuk bij te brengen. De heer Denie hel'dacht met waarderende woorden het stre ven en werken van wijlen de heer Reinders, die vice-voorzitter was en met mr Tellegen de pro motor van de vereniging. Met zeer veel toewijding iieeft de heer Reinders zijn taak vervuld, aldus Ir. Denie. Hij verzocht de vergadering enkele ogenblikken stilte ter zijner nagedachtenis. De notulen en het jaarverslag van de secretaris, de heer E. Rus- schen. waren zeer uitvoerig, evenals het jaarverslag van de penningmeester, de heer C. J. Udo. Uit het jaarverslag van de OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZONDAG 1 APRIL. NED. HERV. KERK. Axel: 10 uur Vic. S. den Blaauwen; 2.30 uur Ds. P. J. Pennings, bed. H. Doop. Hoek: 10 uur Ds. W. J. van Meeu wen (bed. H. Doop); 2.30 uur Ds. W. J. van Meeuwen. Hontenisse: 9.30 uur Ds. Ph. II. Bechl. van Zaamslag. Hulst: 10 uur: Ds. P,. G. J. Tim- mers. Philippine: 11 uur Ds. E. Stern. Sas van Gent: 9.30 uur Ds. E. Stern. Sluiskil: 9.30 uur en 11 uur Ds. .T. G. N. Cupédo. Terneuzen: Kerk Noords!:. 10 uur Ds. J. Scholten (H. Doop): 3 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt. (Jeugdge- houw ,,De Schakel") 9.30 uur Ds. .7. A. Poelman. ..Bethel": 10 uur Jeugdkerk. Zaamslag: 10 uur Ds. P. J. Pen nings, van Axel: 2.30 uur Ds. J. A. Poelman, van Terneuzen. Olhene: 2.30 uur Ds. Ph. M. Becht. GEREFORMEERDE KERK. Axel: 10 uur. en 3 uur Ds. A. van Leeuw-en. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. J. A. Vink. van Amersfoort. Sas van Gent (zaaltje van de Ned. Herv. Kerk): 7 u. Ds. W C. van Hattem, van Terneuzen. Terneuzen: 10 uur en 4.30 uur Ds. VV. C. van Hattem. (Voorber. H. Avondmaal). Zaamslag: 10 uur en 3 uur Ds. M. den Boer. GEREF. KERK (Vrijgemaakt.) Hoek: 10 uur en 2.30 uur. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. H. Smit. (Openb. Gel. Bel.) CHR. GEREF. KERK. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur ieesdienst. GEREF. GEMEENTE (Syn.) Terneuzen: (Frans Halslaan): 10 uur en 3 uur Ieesdienst. GEREF. GEMEENTE. Hoek: 9.30 uur en 2 uur Ieesdienst. Terneuzen (Vlooswijkstraat)9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ieesdienst. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur. 2 uur en 6 uur Ds. A. de Reuver. LEGER DES HEILS. Terneuzen: 10 uur Heiligingssa menkomst: 7.30 uur Verlossings samenkomst. Leidster; Kapi- teine A. C. v. Engelen. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Axel: 7.00 uur en S.30 uur Gele zen H. Mis; 10.00 uur Gezongen H. Mis: 14.00 Lof en 19.00 uur Gelezen H. Mis. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur: H. H Missen. Hulst: 6.30 uur. 7.45 uur, 9 uur en 10 uur: H.H. Missen. Philippine: 7.30 uur en 10 uur: H. H. Missen. Sas van Genl7 uur, S.30 uur en 10.15 uur H.H. Missen. Sluiskil: 7.30 uur, 9.15 uur, 10.30 uur en 17.00 uur H.M. Missen. Terneuzen: 7 uur, S.30 uur en 10.15 uur: H.H. Missen: 17.00 uur Avondmis. WEST ZEEEWS-VLAANDEREN. ZATERDAG 31 MAART 196J. NED. HERV. KERK. Schoondijke: 7 uur Avondgebed. ZONDAG 1 APRIL 1962. NED. HERV. KERK. Biervliet: 10 uur Ds. W. S. Even huis. Breskens: 10 uur Ds. L. Spaans; 6.30 uur de heer I. Verduyn. Cadzand: 10 uur Ds. W. C. Luu- ring. Groede: 10 u. Ds. H. W. Doornink. Hoofdplaat: 10 uur Eerw. Heer H. J. Begeer. Niouwvliet: 10 uur Ds. .7oh. Bre- zet. Oostburg: 10 uur Ds. W. S. Hugo van Dalen. (Biduur voor de oogst.) Rotranchement7 uur Ds. L. S. Blom. van Aardenburg. Schoondijke: 10 uur Ds. P. A. L. Brinkman (Bed. H. Doop. Sluis: 9.30 uur D-. C. Balk. 'Bed. H. Doop.» St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. C. Balk. Waterlandkerkje: 10 uur Wika W. K. de Haan. van Hedenesse. IJzendjjke: 10 u. Ds. C. van Evert. Zuidzande; 11 uur Ds. J. Hijgen daal, secretaris bleek dat de vereniging een goed jaar heeft gehad en hier en daar kon men beluisteren dat het bestuur zich hiervoor zeer veel moeite heeft getroost. Hoek werd een zelfstandige af deling. De aktie op de Midden standstentoonstelling in septem ber 1-1. was een éclatant succes. Er werden 227 nieuwe leden ge noteerd en niet minder dan 2700 belangstellenden namen deel aan de verkeerspuzzle. De examens voor het verkeers- diploma op de lagere scholen kostten zeer veel tijd. Dit onder wijs is daar nu verplichtend, maar men wil graag verder gaan en ook opleiden voor het ver zwaarde verkeersexamen voor het uitgebreid lager onderwijs. Hopelijk kan met 'n cursus voor dit onderwijs worden gestart en ook voor het personeel van kleu ter- en fröbelscholen. Opgemerkt werd dat er nog een groot aantal onderwijzers is dat wel les geeft, maar nooit zelf een examen deed. Mogelijk kun nen ook zij in september a.s. deze cursus volgen. Betreurd werd dat er voor ver- keerscursussen voor volwassenen zo weinig belangstelling is. Bij monde van de heei- Ocké weid door de kascommissie ver slag uitgebracht. De heer Ocké was aan de beurt van aftreden en werd opgevolgd door de heer J. W. Mazure. De bestuursverkiezing gaf geen aanleiding tot moeilijkheden. De lieren A. Spijker en C. Udo wer den herkozen en in de plaats van wijlen de heer Reinders werd be noemd de nieuwe korpschef van de gemeentepolitie, de heer D. van Ooyen. Zoals gewoonlijk kwamen bij de rondvraag een groot aantal verkeersproblemen in Terneuzen ter sprake. Hieraan zal door de gemeentepolitie de nodige aan dacht worden besteed. De heer Russchen vroeg ten slotte aandacht voor dé distriets- verkeerscompetitie waaraan leer lingen van de Christelijke Ulo, U. T. S. en L. T. S. vandaag in „La Belle Vuc" zullen deel nemen. Daar jn Zeeland, jammer genoeg, alleen in Terneuzen hier aan wordt deelgenomen, zullen de winnaars van deze competitie worden uitgezonden naai- de landelijke competitie in Hilver sum. Het vorige jaar werd een zeer goed resultaat bereikt. Ter neuzen bezette de achtste plaats in de rij van 19 deelnemende teams. Contactavond reserve rijkspolitie. In de zaal van ..Het Centrum" kwamen donderdagavond de reservisten van de rijkspolitie bijeen voor een contactavond. Het was een zeer gezellige bij eenkomst. welke gold voor alle reservisten uit Oost Zeeuws- Vlaanderen met hun dames of verloofden. Van de autoriteiten merkten wij op de districtscommandant, overste Van Tiel uit Middelburg en luitenant Lanting, eveneens uit Middelburg. Naast enkele burgemeesters zagen wij, dat ook de nieuwe korpschef van de gemeentepolitie uit Terneuzen acte de présence gaf. Overste Van Tiel sprak een welkomstwoord tot de aanwezi gen en reikte enige medailles uit aan de manschappen die een bepaalde oefeningsgraad hadden bereikt. Hierna werd een tweetal films vertoond namelijk ,,Glas", van Bert Haanstra en het bezoek van H. K. H. Prinses Beatrix aan New York ten tijde van de Hudson herdenking. Na dit gedeelte kwam het Rei zende Volkstoneel voor het voet licht, dat onder leiding van drs. L. Lockefeer uit Hulst ten tonele bracht het toneelstuk „De ge- Kroonde Leerse". Dit zeer oude -stuk is door drs. Lockefeer uit het oude dia lect overgezet en verder aange. past aan de moderne tijd. Het gezelschap heeft een avond gegeven waarin goed toneel te genieten viel en daar mede een belangrijke culturele bijdrage leverde. Het slot en dankwoord van deze in alle opzichten goed ge slaagde avond werd gesproken door luitenant Lanting. Zeebad Breskens vergaderde Bestuurseisis afgesloten De N. V. Zeebad Breskens, opgericht om door de ontwikke ling van de recreatieve moge lijkheden in Breskens het vreemdelingenverkeer te stimu leren en de bestaansmogelijkhe den voor de Breskense bevol king in haar algemeenheid te verruimen, hield donderdag avond in hotel Valk een verga dering van aandeelhouders, wel ke voorgezeten werd door de waarnemend voorzitter van de raad van beheer, welke func tionarissen hun bestuursfunctie niet hadden neergelegd na zekere bestuurlijke moeilijkheden. De waarnemend voorzitter, de heer J. W. Carols, bracht, nadat de notulen van twee voorgaande vergaderingen, waren goedge keurd het jaarverslag over 1961 uit. In het algemeen is 1961 gun stig geweest. Er kon een belang rijke vooruitgang in het strand- bezoek en in het gebruik van de camping worden geconstateerd. Het aandelenkapitaal is ge plaatst op 52.700.De strand- exploitatie is goed op gang. De aanvrage naar huisjes is groter dan het aanbod, er wordt ge zocht naar een oplossing om hierin te voorzien. Met trots maakte de voorzitter gewag van de aanleg van het kunstduin en de mooig prome nade daarop, welke in niet ge ringe mate de trek naar Bres kens gunstig zal beïnvloeden. Op de camping kon in 1961 een aantal van 6600 overnach tingen worden geregistreerd, hetgeen een inkomst betekende voor de N. V. van 4929,30 wat ruim 3600 meer is dan in 1960. Getracht wordt de omliggende terreinen van de dienst der do meinen in pacht te verkrijgen, teneinde ook deze bij de cam ping in exploitatie te nemen, dit zal eerst kunnen geschieden als het uitbreidingsplan ten westen van de Veerhaven is aangeno men, terwijl dan op de finan ciële pot voor de recreatie, van het rijk, een beroep zal kunnen worden gedaan. Voor de toekomst zag spreker goede mogelijkheden. Redenen om pessimistisch gestemd te zijn, had hij allerminst. De heer Th. Cambier zei het bestuur dankbaar te zijn, dat ze gekomen is met een exploitatie rekening, dat zal de samenwer king stellig ten goede komen. Toen de heer J. W. Carels het eerste gedeelte van de vergade ring afsloot voor de pauze., zei hij, dat dit afsluiten tevens ge zien moet worden als de afslui ting van de bestuursperiode van het oude bestuur. Hij bracht de sekretaris C. Koster dank voor hetgeen hij in het belang van de N.V. heeft verricht. In zijn dank betrok hij ook zijn mede commissarissen en hoopte, dat de N.V. op het voorbereidend werk door hen verricht, tot groei en bloei zou mogen Komen. Hij bracht voorts dank aan de heer K. Maas. die als beheerder der N.V. in de periode, waarin dit statutiair noodzakelijk was, is opgetreden. Hierna volgde de benoeming van een nieuwe aad van com missarissen. Na éen stemming, die eerst na ruim een uur kon worden afge sloten, bleken als commissaris benoemd te zijn de heren J. de Koning, Joh. W. Carels, F. A. L. Vroon, Th. P. Cambier, F. G. M. Goethals. Adr. Versprille en J. W. Moorlag. De heer K. Maas werd tot commissaris benoemd als vertegenwoordiger van B. en W. en de heer M. dé Bóer als vertegenwoordiger van de ge meenteraad. De heer P. Zegers werd bij- ac clamatie voor de periode van 1 jaar benoemd als beheerder. Tijdens de rondvraag kwamen nog bepaalde zaken aan de orde. O.a. was men van oordeel, dat de N.V. moet trachten voor recrea tie bestemde gronden in het be zit te krijgen, wanneer zich hier voor de mogelijkheid voordoet. Aan liet slot der vergadering vroeg de lieer Van den Hoek aandacht voor al hetgeen de N.V. aan de oud-voorzitter Van Laer- hoven te danken heeft. Hij im mers Is de grote stimulans ge weest tijdens de eerste periode der N.V., aat is stellig zijn ver dienste. Ondanks de weinige égards en een on-demokratische instelling, is liet toch wel goed de ongetwijfeld grote verdien sten van de heer Van Laerhoven in de notulen te memoreren. Ter vermindering van het aan tal verkeersongelukken, dat ook in onze stad toeneemt, hebben enige deskundigen van naam be sloten hun diensten aan te bie den aan de plaatselijke verkeers- autoriteiten om voor dit jaar het summum van veiligheid in de stad te verkrijgen. Gezien de omvangrijke taak die deze deskundigen hebben, is ge makshalve besloten morgen een bespreking te houden. Hoewel dit niet gemakkelijk was, is het ons toch gelukt, ken nis te nemen van de aard der be spreking. Als eerste punt zal ter sprake komen het fiets- en bromfiets- verkeer op de fietspaden. Het is hier nog steeds de gewoonte om met twee tot drie personen naast elkander te rijden, waardoor on gelukken niet kunnen uitblijven, in tegenstelling met België, waar het allang is verboden met twee- en naast elkaar te fietsen. Daar de politie hier niet op al les tegelijk kan letten, zullen door onzichtbare stralen op de fietspaden de padgebruikers wor den verplicht achter elkander te rijden. Het gezellige in gezel schap rijden is absoluut onmoge lijk. Alleen het voorbijgaande verkeer haalt ongestoord in. In de uitbreiding der stad zal door dezelfde onzichtbare stralen de overtollige plantengroei on mogelijk zijn. In de Oranjebuurt is het opmerkelijk, hoe de boeken der straten zodanig hoog be groeid zijn, dat uit de zijstraten vliegende auto's, soms achteruit rijdende, ongelukken moeten ver oorzaken. zodanig is de uitgang der straten begroeid. De straat naam-borden zijn soms geheel on leesbaar. Verder kan het dan ook niet meer voorkomen, dat bij toevalli ge afwezigheid van politie Belgi sche auto's en ook Hollandse brommers in volle vaart de Noordstraat doorrijden, daar van de verbodsborden af een straal zorgt voor liet afslaan van de auto- en brommersmotoren. Een uitzondering wordt gemaakt voor de bestelwagens, die de winke liers moeten bedienen. Deze auto's zullen door eeu vernuftige niet kostbare installatie, tegen stroom kunnen geven, waardoor zij geen last hebben van de stop- straal. Voorts bevinden zich in een speciaal bureau de nodige tv-mo- nitors, waarop het verkeer dooi de gehele stad zichtbaar is en dus terstond kan worden opgetreden tegen de bestuurders van auto's met afgeslagen motor. Daarbij zullen wij worden verlost van het fietsen op de trottoirs. Nóg verder willen de deskundi gen: het verplichte in één rich ting rijden op de smalle brugge tjes over de Oostelijke kanaalarm en de Oostkolk, zodat geen fiet sende moeders met kinderen ach ter- en voorop worden gepasseerd door vervaarlijke brommers. Dit zal alles automatisch worden ge regeld, waardoor ook geen scoo ters of brommers elkander meer op een halsbrekende manier kun nen passeren. Het zal zovèr komen, dat door de bestraling in de stad op een nader te bepalen tijdstip alle ont sierende antenne-masten van de daken kunnen verdwijnen, dus geen zoutafzetting op de anten nes en geen trillend beeld meer bij storm. Wat de zebra-paden betreft, ook deze zullen worden beveiligd door afslaan van de motoren bij het oversteken van voetgangers over tie paden. Zo zal het niet meer kunnen voorkomen, zoals laatst het geval was. dat een auto in volle vaart door de Axelsestraat kwam aanrijden, met aan de lin kerzijde knipperende richtinglich- ten. waardoor verondersteld werd dat de bestuurder de Kerkhoflaan wilde inrijden. Een dame stak rustig over, waarna bleek, dat de bestuurder snel doorreed langs het gebouw van de PZEM. De dame kon nog net een botsing voorkomen. Te hopen is, dat de heren suc ces met hun voorstellen zullen hebben, waardoor de vooruitstre vende gemeente Terneuzen in de toekomst een voorbeeld zal zijn van veilig verkeer. Machtige strips -n prachtige ver halen in Olidin, het blad van de Shell Junior Club! Inlichtin gen bij elk Shell, station! En Martha bediende. Johannes 12 2. Die Martha toch! Zelfs in het huis van Simon steekt ze de han den uit. Waaruit we dan kunnen zien dat we dankbaar kunnen zijn door aan tafel te zitten en door aan tafel te dienen. Ieder doet het op zijne wijs. En elke wijs is goed. als het maar voortkomt uit een dankbaar hart. De een drukt zijn dankbaarheid uit door stil te zitten luisteren en peinzen. De ander door bedrijvig heen en weer te dribbelen en met potten en pannen te rammelen. De een door te dienen, de ander door zich te laten dienen. Zó is Martha's levensstijl. Waarvoor we diep respect heb ben en die ons zeer veel gemak verschaft. Zonder Martha's die nen was er van de maaltijd der dankbaren bitter weinig terecht gekomen. Het is erg mooi en vroom om te zeggen: ,,Ik ben zo dankbaar o, ik ben toch zo ont zaglijk dankbaar." Maar het is nóg mooier om aan zulk zeggen ook het doen te paren en onze dankbaarheid in gewone dagelijk se daden van dienst en hulpvaar- ligheid om te zetten. B.v. door onze huisgenoten, onze collega's, de mensen met wie we te maken hebben en die met ons te maken hebben, kleine en grote diensten te bewijzen. Zodat „waarmee kan ik u dienen"? geen beleefdheids frase voor ons is, maar uitdruk king van hulpvaardigheid en dienstbereidheid tegenover onze medemens. Heersen kunnen maar weinigen. In ieder geval, maar zeer weinigen kunnen dat goed. Maar dienen, heel gewone karweitjes voor een ander op knappen,. waarmee die ander soms geweldig gediend is, dat kunnen wij allemaal. We moeten ons daarvoor niet te groot ach ten. Jezus heeft precies hetzelfde als Martha gedaan. ..Die de mees te is, zal uw dienaar zijn." „Martha bediende." Goed zo, Martha! Als wij vanmorgen zó nu eens de deur uitstapten, om te... dienen! Ik verzeker u: u behoeft niet ver te lopen. U kunt zó aan de slag gaan. Nog vóór u de hoek van de straat om bent. Ja, mis schien bent dan al rijkelijk laat. Hebt u „ze in huis" niet verge ten? Begin vooral thuis! (Uit „De Stem achter U.") Gedeputeerde Staten van Zee- jland stellen aan de Provinciale j Staten voor thans definitief te [besluiten om een brug te doen bouwen over de Oosterschelde met daarbij behorende toeleiden- de wegen. Met de bouw en de aanleg van de wegen zal een be- I drag gemoeid zijn van 71 miljoen j gulden. Wanneer nog tijdig tot i aanbesteding kan worden over gegaan, zal de brug omstreeks 1965 gereed kunnen zijn. In een uitvoerige toelichting schrijven Ged. Staten, dat zij langdurige besprekingen hebben gehad met de ministers van Ver keer en Waterstaat. Financiën, Binnenlandse Zaken en Volks huisvesting en Bouwnijverheid. Tijdens deze besprekingen is gebleken, dat, na een grondig on derzoek door enige instanties van de rijkswaterstaatdienst, de mi nister van Verkeer en Waterstaat zich met de plannen kan vereni gen. Tevens werd aan Ged. Sta ten medegedeeld, dat de in lan delijk verband samenwerkende vervoersorganisaties zich tot de minister hadden gewend om de bouw van de brug te bepleiten. Een tolheffing van tijdelijke duur, afgestemd op het tot stand komen van de afsluitdam van de Oos terschelde werd door deze orga nisaties aanvaardbaar geacht. De minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid bleek geen bezwaar te hebben tegen de bouw uit hoofde van de arbeids markt, zodat Ged. Staten thans overtuigd zijn, dat de benodigde rijksgoedkeuring krachtens de Wederopbcuwwet geen moeilijk heden zal opleveren. Over de financiële opzet is overeenstem ming met de minister van Finan ciën bereikt. Wat de technische zijde van de bouw van deze brug betreft, die Midden-Zeeland mei Noord-Zee land zal verbinden en straks, na gereedkomen van de dam en de brug door het Haringvliet en de Grevelingen een vrijwel recht streekse verbinding van de rand stad zal geven, delen Ged. Sta ten mee, dat de wijze van funde ring is gebaseerd op de toepas sing van holle palen met een dia meter van 4.25 meter. De boven bouw is ontworpen in voorge spannen beton. De grootste hoog te van de onderrand van de vaste bruggen bedraagt vijftien meter boven N.A.P. Praktisch alle schepen, die de Oosterschel de bevaren zullen onder deze vaste ovespanningen kunnen doorvaren. Er zal tevens een beweegbare brug worden aangebracht. De doorvaartwijlte laarvan zal ten- mniste dertig en masimaal veer-, tig meter bedragen. In verband met de te verwachten vaart ten behoeve van de afsluiting van 3.000.000.000,—) Dat is het totaal spaartegoed bij de boerenleen banken, aangesloten bij de Coöp. Centrale Raif- feisenbank te Utrecht. Ruim drie miljard gul den. Ook U kunt profiteren van de gunstige voorwaarden. Er ligt een spaarboekje voor U klaar bij de Walstraat 7 TERNEUZEN Noordstraat 6 AXEL Door ANGELA VON RIESLING 19) Nadruk verboden. Toen hij de deur van de zieken zaal achter zich dichttrok kwam zuster Antonie juist voorbij. „Wat een haast", sprak hij haar aan, want hij was niet ge wend dat deze rustige zuster zo haastig door de gangen liep. „Voor de zuster van dr- Sonn- leiter. Hij bracht hier gisteravond die kleine Angelika Lindinger binnen." Dr. Sonnleiter? Die bekende verdediger van de arme, ver waarloosde kinderen?" „Ja en zijn zuster raakte ge wond omdat hij door het onge luk zo plotseling moest remmen. Ze moet nog een keer naar pro fessor Schneller voor een nieuw onderzoek." „Nu, bij collega Schneller is ze in ieder geval in goede handen." Hij liep tezamen met zuster Antonie naar Vera's kamer. „Als u er niets tegen hebt wil ik deze patiënt ook wel eens be groeten." „Natuurlijk niet dokter. Komt u mee. Ze zal u bevallen, want het is een rustig en dapper meisje." Vera was juist weer ingesla pen. Ze droomde van een zon nige bosweg, met bloeiende bomen en struiken en temidden van deze pracht liep zij gearmd met Multerer. Plotseling viel er een schaduw over haar gezicht. Ze zag een ander mannengelaat voor zich, maar dat lock in het geheel niet op dat van Multerer. Toch was dit zeer aantrekkelijk; zijn ogen spraken duidelijke taal. Het was als schenen haar tweee zonnestralen tegelijk tegen, maar om zijn mond waren zorgelijke lijnen. Zijn kin verried energie en daadwerkelijkheid. Dit alles zag Vera en toch zag ze het niet. Ze werd wakker door de stem van zuhster Antonie, die zei: „Dit is dokter Liebmann, onze kinder arts. Hij kan u het beste over de kleine Angelika inlichten.'' Vera opende haar ogen. „Ik ben u erg dankbaar dat u zelf hier gekomen bent om me de laatste berichten te brengen." „In ieder geval een beter be richt dan ik gisteravond durfde hopen. Het kind heeft de opera tie doorstaan, maar is nog erg zwak. Maar we zullen alles doen om haar leven te redden." De stem van Liebmann was warm en hartelijk. Het klonk Vera als muziek in de oren. Hij had gerust nog een poos door kunnen spreken, maar scheen er niet de minste aanstalten toe te maken. Hij keek haar doordrin gend aan, reikte haar de hand en ging de kamer uit. Bij de deur bleef hij plotseling staan, draai de zich om en keek haar aan. als of hij vergeten was nog iets te zeggen; hij bedacht zich echter, keerde zich weer naar de deur en verdween. Zuster Antonie keek hem na en verbaasde zich over zijn houding. Waarom was dokte» Liebmann eigenlijk mee gekomen naar Vera's kamer? Hij bezocht nooit patiënten die niet onder zijn afdeling ressor teerden en waarom had hij dan wel juffrouw Sonnleiter willen bezoeken? Kende hij haar reeds? Maar dan zou ze het wel ge merkt hebben, want het meisje kende hem blijkbaar niet. „Juffrouw Sonnleiter, zoudt u naar de brancard kunnen lopen? Professor Schneller verwacht u." Zuster Antonie nam uit de kof fer. die dr. Sonnleiter die ochtend gebracht had, Vera's peignoir en hielp haar opstaan. „Als u na het onderzoek niet te moe bent zal ik u de kleine Angelika door het venster laten zien. En misschien vindt zuster Maria het wel goed dat ik u de niet besmettelijke kinderzaal laat zien. Tenminste, als het u inte- VQCCOpvf „O, als het mag, graag. Ik houd van kinderen." „Goed. Dan zal ik u hier straks weer ophalen. Gaat u nu naar binnen. Mocht u me eerder nodig hebben, ik ben op zaal 14." Het onderzoek bij professor Schneller duurde niet lang. Hij nam het verband er af en onder zocht nog eenmaal zorgvuldig haar gezicht. Toevallig hing tegenover Vera een grote spiegel aan de wand en ze schrok van de grote wond die haar gezicht ontsierde. Zonder twijfel zou dit voor altijd een lid teken blijven. „U moet niet zo schrikken", hoorde ze de professor zeggen. „We zullen het heus allemaal weer in orde maken. Op het ogenblik gaat het nog niet, het bot moet eerst geheeld zijn. Maar dan kunnen we rustig aan een sc'noonheidsoperatie beginnen. Nu durf ik het nog niet aan. want ik vermoed dat er zich nog glassplinters in de wond bevin den, maar die zullen dan spoedig naar buiten komen en dan kun nen we verder zien." Hij keerde zich van haar af om haar zijn medelijdende blik te besparen. Toen hij zichzelf weer in bedwang had, keerde hij zich weer naar Vera en behandelde de wonde. Zuster Antonie stond al te wachten toen Vera opnieuw ver bonden uit de kamer kwam. „Nu. is het meegevallen?" „Nee, helemaal niet", zei Vera. Haar knieën knikten, ze wist voor zichzelf dat dit niet van de pijnlijke wonde, maar wel van de schrik kwam. Zuster Antonie merkte het, maar deed of er niets aan de hand was en reed Vera naar de zaal waar een twintigtal zieke kinderen lagen. Kinderen ook wier lichaam bedekt was met striemen en strepen. Voor elk kind had de zuster een bij zondere attentie: een appel, een stukje chocolade, bonbons, een plaatje... Vera zag dat de dik wijls angsige en verschrikte kin derogen begonnen te glanzen als ze merkten dat het aangebodene werkelijk voor hen was. Vera ging van de ene rij naai de andere. De pijn en de schrik die haar zojuist overvielen, wa ren vergeten, er lag nu alleen maar een grenzeloos medelijden in haar ogen. Was het dan wer kelijk mógelijk dat een vader of een moedei- hun kinderen zo pij nigden of martelden? Onschuldi- gen, die om het leven niet ge vraagd hadden en alleen maar liefde en nog eens liefde nodig hadden? Hier en daar dekte zus ter Antonie een blootgewoeld lichaampje toe en dan zag Vera de bloederige striemen. (Wordt vervolgd.) de Oosterschelde worden nog be sprekingen gevoerd omtrent dè door de rijkswaterstaatdienst ge wenste doorvaartwijdte. De rij! weg krijgt voorlopig een breed! te van 7.60 meter. Daarnaast js een rijbaan voor het langzame verkeer ontworpen met een voor lopige breedte tussen de schamp, palen van 2,75 meter. De totale lengte van de brug zal vijf kilo meter zijn. De bouwtijd kan gesteld wor den op drie jaar. De voorberei dingstijd op een jaar. Bij de thans in schema opgezette werk methode kan de brug eind 1955 gereed zijn, mits de bouwovcr! eenkomst spoedig wordt gesloten. De mogelijkheid om door het toe. kennen van een premie voor een spoedige oplevering een snellere ingebruikneming van de brug t(. verkrijgen, hebben Ged. Stater in studie genomen. Pas wanneer de besluiten van de Provincial, Staten zijn goedgekeurd, kunnen zij de onderhandelingen met dt aannemers afsluiten. Als werkhaven voor de bom van de brug wordt de veerhavei in Kats gebruikt. Wat de finan- ciële zijde van de bouw en de ex.l ploitatie van de brug betreft delen Ged. Staten mede, dat zi, zich hebben bezonnen over he: risico, dat met dit plan gepaard gaat. De ministers van Binnen landse Zaken en Financiën heb ben in een vijftal eisen uiting gegeven aan hun verlangen dit risico op redelijk te achten wijze te begrenzen. Deze eisen zijn: De bouw en exploitatiekos ten dienen te worden gedekt door een tolheffing, waarbij een bij drage van de provincie wegens wegvallende jaarlijkse lasten van de thans bestaande veerdienst op de tolheffing in mindering mag worden gebracht; Een verkeersprognose voor het autoverkeer, samengesteld op last van de minister van Ver keer en Waterstaat, dient aan de berekening van de tolopbrengst ten grondslag te liggen; De bouwkosten, inbegrepen de leningskosten, de bouwrente enz. dienen in de jaren tot en met 1978 te worden afgeschre ven; Het toltarief zal slechts kun nen worden verlaagd als de werkelijke verkeersontwikkeling stijgt boven de prognose; Het toltarief zal worden ver hoogd, indien de voor rekening van de provincie komende lasten uitgaan boven de provinciale bijdrage, verband houdende met de jaarlijkse lasten van de veer dienst en de risicoreserve, is uit geput. De kosten van de brug, die oor spronkelijk door Ged. Staten waren geraamd op 69 miljoen zijn thans geraamd op 71 miljoen. Daarbij inbegrepen zijn Wegenaanleg en de lasten van het provinciaal wegenfonds ter grootte van vijf miljoen gulden. De investering van deze 71 mil joen gulden denken Ged. Staten te financieren door geldleningen op lange termijn (62 miljoen). Voor de onderhoudstermijn voor cie bouw te voldoen een jaar na de oplevering, waarmee een mil joen is gemoeid, de middelen van de risicoreserve ultimo 1965 ter grootte van twee en een half mil joen en een aandelenkapitaal van de op te richten N.V. Provinciale Zeeuwse Brug Maatschappij groot één miljoen, zal men geldlenin gen op korte termijn sluiten. Als bijdrage van de provincie in verband met het wegvallen van de lasten van het veer Zie- rikzeeKats is in- Overeenstem ming met de regering 750,000 gulden per jaar uitgetrokken. V/at de beheersvorm betreft, ach ten Ged. Staten, evenals voor de Ifaringvlietbrug, een N.V. het meest aangewezen. TRAGISCHE ZELFMOORD In Parijs heeft een manne quin, in de modewereld bekend als „de grote Anna", een einde aan haar leven gemaakt, omdat haar ware leeftijd aan het licht was gekomen. Vorige week zaterdag was de .mannequin, wie men nauwelijks de dertig jaren aanzag die zij voorgaf oud te zijn, met een aantal collega's op weg naar München, waar een mode-show zou worden gehouden. Bij het passeren van de grens bemerkte de controlerende amb tenaar, dat in haar paspoort de leeftijd met een sigaret was weggebrand. Hij verzocht liaar daarop haar Franse identiteits bewijs te tonen, doch ook daar op was haar geboortedatum on leesbaar gemaakt. Onder tranen bekende de jeugdig uitziende mannequin hierop in werkelijkheid veertté jaar oud te zijn en op 30 januari 1922 in Zweden te zijn geboren. Zij werd hierop naar de Fran se hoofdstad teruggezonden. Nadat zij maandag niet pP haar werk was verschenen, werd haar lijk in haar hotelkamer ge vonden. Het politie-onderzock wees uit, dat zij de hand aan zichzelf had geslagen door hot bekend worden van haar werke lijke leeftijd. VOGELWAARDE Geboren: 13 mrt. Petrus Edu- ardus Johannes, z. van E- J/M. Collet en L. A. de Ma!agt; 19 mrt. Johannes, z. van E. de Kort en J. L. van Damme; - Rozalina J„ d. van G. Janssen en E. T. van Acker. Zaterdag 31 mas Morgenmiddag 0111 Antwerp-stadion te B zoveelste derby der lai Nederland gaat dan nederlaag in Rotterds is het dat niet. Wc g komen niet 11 goedw 11 ,-ufta! dat tal van kl „nergens" blijkt tc zl pe weigering der F lal uit te komen ste prbolemen. Daarbij k blessures verstek mo« Dat Elek Schwar „asseerde voor de cei nine m dus voor eei hetNederlands elftal terecht- De Rotterda: is bepaald met m vorr het ook anders zeg heeft nu zo langzan truc van Moulijn door alleen op de Nederlan maar ook in Belgie In de laatste weds de Belgen zag Moulij maal kans langs cie achterwaartsen te fl hem dat niet lukt. i: heid vóór Moulijn in er af. Dat is althans die men krijgt als m tactick van deze Rol Neon. het is bepaald van een klasse als Het Nederlands debutanten: de tale garde van DHC in he de linksbuitenplaat van Ajax. Vooral v stc zal het een moe BELGIË Bar llanon uurion Van Him Petersen Prin Brusse Ku; YOETBALPROGR ZONDAG 1 Volewijckers—Rapid WOENSDAG Enschedé—Feijenoor ZUID TWEEDE KL ZATERDAG 3! MiddelburgHonte ZONDAG 1 SartoDosko DERDE KL- GoesMeto VIERDE 1 Breskens—Lcwed. AFDELING ZE (Zondagvoe EERSTE K 's-H.Arendsk.Hoo: Vogelwaarde—RIA Sluiskil—Groede Walcheren—IJ zendij SchoondijkeAarde RESERVE EERS Biervliet 2Z. Sport Corn Boys 3—RCS 2 Oostburg 2Zeelan Terneuzen 2Bresl Clinge 2Steen 2 TWEEDE Schoondijke 2i DERDE I A'burg 3Noorman DERDE K Sluiskil 3Hulst 3 Hontenisse 3—Cling (Zaterdagmidda ZUID IVIERDE MEV OSmerdiek EERSTE Veere l-AZW 2 Verseke 3—Hoek SVDVCK TWEEDE KL.' Beren 1—Kloetin Driewegen 1Wi RiUandia 3—Zaamsl Kats 1—Hoek 2 DERDE Heinkenszand 2D Zaamslag 2—Wa SVD 2Beren 2

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2