nTemeuzen Gemeenteraad van Axel RADIO EN TELEVISIE fëWKsr SPORTNIEUWS Eric de Noorman De Gezworenen VOETBAL BEURSO VERZICHT WIELRENNEN Hilversum ii: 7.00 Nws; ig 30 niaaSTl9B2 voorstel tot onteieenm bronden gelegen in hft ingsplan Sluiskil werd zmï' neer goedgekeurd, even^J verse voorstellen tot w! van verschillende perceler," grond der gemeente en |r het voorstel tot het aan len van de voorwaarden door Gedeputeerde Staten .1 het afgraven van dijken iet leggen van rioleringen )nd enige discussie, ïeinde de uitbreidingsplan Ier gemeente te kunnen uit n, heeft het college on 17 1961 tot Gedeputeerde Sta', an Zeeland het verzoek gP om o a. de Koedijk, Hpgen." dijk Oesterputten en Baan- e mogen afgraven, ie vergunning was als voor ie gesteld dat de gemeente uzen op eerste aanzegging S. tussen het oosteinde e dijk tussen Oud-Zenenaar- en het waterschap Koe- •a. een dijkje zal leggen ;n kruinhoogte moet krij' in ten minste 2.06 m A P inbegrip van de grondaan.' ;n werken ten behoeve van catering, alsmede tot ver. ag van de dijk langs de de van de Zuidlandpolder n de totale kosten van een tweede waterkering gp. op ƒ110.000,—. de zijde van B. en W. werd I dat deze voorwaarden waar zijn. een vraag van. de heer De -aanIeggen van een Uk dijkje noodzakelijk is ordde de wethouder van 're werken, de heer M. de tt het niet zeker is dat deze za' moeten worden aan- Maar wij zitten in de knel bouwgrond, aldus de wet en aangezien deze dijk en tweede waterkering moet doen is het logisch I in dit geval de eventuele betalen. sluitend hierop was er een ;l van B. en W. tot het on- ands aanbesteden aan de J. van Haaf ten te 's-Gra- ;e van het volspuiten met an een gedeelte terrein in erputten. latste tijd blijkt er, vooral dustriële zijde belangstel- bestaan voor grond voor tw. Men kan het terein e watertoren laten opspui- >r een prijs van 2,40 per dat bedoelde firma daar izig is. Met vrachtauto's 4,— per m3 kosten. Het ei om 63.000 m3 voor een van ƒ151.200,— dus. ;n vraag van de heer Hol iet te kostbaar wordt, gaf louder van openbare wer- i geruststellend antwoord, t n.l. in de bedoeling dit in de verkoopprijs te ver- ;ren. rerneuzen zal de grond ad vrij duur komen, aldus De Vos, maar gezien de plaats vlak bij de Wester en in vergelijking tot an- ?den valt het best mee. ijk zal men niet op een nderd gulden moeten kij- het over deze grondaan- lat. aldus de wethouder, uitend hierop deelde de er, burgemeester mr. H. mede dat bericht was en dat de urgentieverkla- 'i' de bouw van de open- uterschool te Sluiskil, dit worden afgegeven, legrotingswijziging stond' ag vermeld van 250 als aan de uitvoering van de s-Passion te Hulst. De Langevelde voelde voor en van een tussentijdse niets, omdat dit konse- L kan hebben, jrzitter wees op het bij- culturele belang van een e opvoering en meende leuzen als grootste ge- terplicht is hiervoor een te schenken, iien heeft de Hulsterse een zeer groot tekort, ■r Weterings was het er s en wees ook op Aar dat een dergelijk evene- it. Hij zou er wel voor de uitvoering het ene luist en het andere jaar nburg zal worden gege- chien kan het gemeente- leze suggestie doen. s kon de heer Van Lan- niet overtuigen en hij zijn mening, daarin ge- or de heer Dieleman, die principiële redenen zijn ing hieraan niet te kun- i. r Bleijenberg vroeg of het contingent te bou- lingen te Sluiskil, be- or de verkoop, ook een 1 worden gebouwd dat zal worden. ■zitter verwees naar een 1 van ongeveer 10 da len en adviseerde de lier nogmaals als lid Belangengemeenschap ich ten spoedigste met ïr van de Woningbouw- „Werkmansbelang" te Waverijn wist dat de enige festiviteiten aan ereiden is in verband t.s. zilveren huwelijks- H.M. de Koningin en ins Bernhard en vroeg andere plannen te dien ijn. 'zitter antwoordde dat een comité is gevormd 3e Terneuzense Jeugd- rleg pleegt met de den. Weterings sloot hier- te zeggen dat niet alle in scholen even enthou- n. Hij hoopte dat het B. en W. waar nodig, extra aansporing zal even. e voorzitter de verga ld gesloten werd aen aie maquette getoond licuwe winkelcentrum Vrffda tg 30 maart 1962 DB V K Ij E ZEEUW Pagffia "7 gehouden op dinsdag 27 maart 1962 des namiddags te 7 uur. Voorzitter: M. K. van Dijke, burgemeester. Wethouders: M. L. M. IJse- baert en C. de Putter. Leden: C. van Bendegem. P. J. van Bendegem, J. den Doelder, W. de Feijter. K. Hamelink, L. Hamelink, A. H. van der Lee, J. C. van Luijk, E. A. Maas, D. J. Oggel en J. Vink. Secretaris: P. J. van den Bosse. 1. Opening. De Voorzitter opent de verga dering met het uitspreken van het gebedsformulier. Notulen. Deze worden overeenkomstig het ontwerp vastgesteld zoals deze aan de leden waren gezon den. 3. Ingekomen stukken en mede delingen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. worden de ingeko men stukken, evenals de mede delingen, voor kennisgeving aan- genomen. 4. Voorstel tot het verlenen van medewerking op grond van artikel 50 der Kleuteronder- wijsivet aan het bestuur der U.K. Kleuterschool te Axel tot hef stichten van een nieuw schoolgebouw. Het voorstel van B. en wordt zonder discussie aangenomen. 5. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Van Middelhoven- straat, aan de heer A. R. P. Dumoleyn te Terneuzen. De heer Oggel merkt op, dat hier een voorstel ligt voor grond- verkoop a ƒ8 per m2, terwijl in het nieuwe exploitatieplan deze prijs is bepaald op 11 per m2. De Voorzitter zegt dat dit komt omdat de heer Dumoleyn reeds optie op deze grond had vóórdat het nieuwe exploitatieplan is op gesteld. Het voorstel van B. en W. wordt ih.s. aangenomen. 6. Voorstel tot aankoop van het magazijn Oosterstraat 28 van d(- heer A. Loof te Axel. 7. Voorstel tot aankoop van de bergplaats Oude wijk 19 van de heer II. van Doeselaar te Axel. 8. Voorstel lot aankoop van de woning Oosterstraat 40 van de heer C. den Engelsman te Axel. 9. Voorstel tot het verlenen van medewerking op gTond van art. 72 der lager onderwijs wet 1920 aan het R.K. School bestuur te Axel ten behoeve van de R.K. lagere school te Axel. 10. Voorstel tot het toekennen van de voorschotten op grond vawartikel 42, juneto artikel i, 126, en 73, eerste en tweede, lid, der Kleuteronderwijswet voor het jaar 1962. 11. Voorstel tot aankoop van een gedeelte van de voormalige achterweg van de erven J. Bakker. Zonder discussie of hoofdelijke stemming worden achtereenvol gens de agendapunten 6 tot en met li aangenomen. 12. Voorstel tot aankoop van de woning c.a., Polenstraat 46 te Axel, van de heer J. M. Mat- tens te Axel. De heer Oggel wijst er op dat hier een hogere prijs voor be taald moet worden, dan voor an dere woningen. Hij vreest dat bij meer van dergelijke gevallen het exploitatieplan toch wei met du re grond zal komen te zitten. De Voorzitter antwoordt dat wanneer wij dit uitsmeren over het totaal, dit niet zoveel zal uit maken. Dat hier meer voor be taald wordt komt omdat vanwege de eigen bewoning, men van de vervangingswaarde moet uit gaan. Zonder discussie of hoofdelijke stemming worden achtereenvol gens aangenomen de agendapun ten 13 ot en met 22, zijnde: 13. Voorstel tot aankoop van tuingrond aan de Polen straat van mevr. M. M. Mat- tensAerens te Axel. 14. Voorstel tot wijziging van de „Verordening op de heffing van een belasting op de hon den in de gemeente Axel". 15. Voorstel tot wijziging van de „Verordening op de hef fing van een wegenbelasting in de gemeente Axel". G. S. berichtten B. en W., dat de minister van Binnenlandse Zaken in overweging geeft een wijziging aan te brengen in bo venvermelde verordening in die zin, dat artikel 9 facultatief wordt gesteld. Dit artikel luidt thans: „Indien, zolang sedert de aan vang van het belastingjaar geen drie jaren zijn verstreken, blijkt, dat een aanslag ten onrechte of te hoog is opgelegd, doen burge meester en wethouders ambts halve de aanslag teniet of verbe teren de te hoge aanslag." Door het aanbrengen van de verlangde wijziging zal dit artikel dan lui den: „Indien, zolang sedert de aanvang van' het belastingjaar geen drie jaren zijn verstreken, blijkt, dat een aanslag ten on rechte of te hoog is opgelegd, kunnen burgemeester en wet houders ambtshalve de aanslag teniet doen of de te hoge aanslag verbeteren." Tegen het aanbren gen van deze wijziging bestaat naar de mening van B. en W. geen bezwaar. 16. Voorstel tot verkoop van bouwgrond, gelegen op de hoek Kerkdreef/Weststraat aan de heer ft. J. A. de Jon ge te Axel. ZATERDAG 31 MAART HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.15 Gewijde muz.; 7.30 Voor de jeugd; 7.45 Morgengebed en overweging; 8.00 Nws; 8.18 Lich te gram.; 8.50 Voor de vrouw; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Klass. gram.; 11.00 Voor de zie ken: 11.45 Franse chansons; 12:00 Middagklok; 12.04 Prome- nade-ork. en zangsolisten 12.30- 12.33 Meded. t.b.v. land- en tuin bouw); 12.50 Act.; 13.00 Nws; 13.15 Platennws; 13.25 Meisjes koor; 13.50 Gram. voor de teen agers; 14.10 Franse les; 14.30 Voor de jeugd; 15.30 Cello en Piano; 16.10 Klankbeeld; 16.40 Amateursprogr.; 17.00 Sportac- lualiteiten; 17.10 Radiokoor; 17.30 Boekbespr.; 17.40 Nieuwe k-ass. gram, met comm.; 18.00 Kunstkroniek; 18.30 Jazzmuz.; 18.50 Praatje voor politieke voet gangers; 18.00 Nws; 19.10 Act.; 19.25 Muzikale wedstrijd; 20.50 ''ragenbeantwoording; 21.00 Ge- vaiieerd programma; 22.00 Licht progr.22.20 Europese tafelten- tiiskampioenschappen te Ber lijn: 22.30 Nws; 22.40 Wij luiden zondag in; 23.00 Meesterwer ken van de religieuze muziek; 23.5524.00 Nws. l10 Ochtendgymn.; 7.20 Lichte pam.; 8.00 Nws; 8.18 Muzikale £cntendpost (gr.); 8.35 Praatje; Gram.; 8.50 Tips voor trips «i vakanties; 9.00 Gymn. voor p°itw; 9.10 Orgelconc. (gr.); «0 Accordeonorkest; 10.00 reportage; 10.05 Morgenwij- ®;n8; 10.20 Lichte muz.; 10.50 tentoonstellingsagenda; 10.55 vers van de pers; 11.20 Sport- ti-euws; 11.45 Hammondorgel en zang; 12.15 Lezing; 12.30 Meded. t-bv. land- en tuinbouw; 12.33 - ango-rumba-orkest en zangso- listen; i3.oo Nws; 13.15 VARA varia; 13.20 Gram.; 13.35 Popu- 'air-wetenschappelijk lezing i-ï.50 Lichte muz.; 14.10 Voor de bugd; 14.45 Boekbespr.; 15.05 Orgelspel; 15.20 Lichte gram.; 1) 45 Hoorspel; 17.00 Radio Jazz- i'iub; 17.30 Weekjournaal; 18.00 -->vs en comm.; 18.20 Lichte gram.; 18.30 Metropole-orkest i^.tio Artistieke staalkaart; 19.30- Lezing; 19.45 Kamermuz.; 19.55 Praatje; 20.00 Nws; 20.05 Amu- sementsprogr.21.15 Oude en nieuwe dansen; 21.50 Socialis tisch commentaar; 22.05 Caba ret-fantasie; 22.30 Nws; 22.40 Hoorspel; 23.10 Zigeunerorkest en rangsoliste; 23.40 Lichte gram.; 23.5524.00 Nws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Nws; 12.03 Lichte gram.; 12.30 Weer berichten; 12.35 Lichte gram.; 13.00 Nws; 13.15 Voor de jeugd; 14.00 Filmvaria; 14.30 De Aca demie der discofielen; 15.40 Amus. muz.; 16.00 Theaterkron.; 16.20 Amus. muz.; 16.45 Repor tage; 17.00 Nws; 17.15 Dagklap per en liturgisch bericht; 17.20 Liturgische zangen; 17.30 Koor zang; 17.45 Engelse les; 18.00 Kerkorgelconcert; 18.30 Voor de sold.; 19.00 Nws; 19.40 Gevar. muz.; 20.00 Cabaretprogr.; 21.00 Symfonie-orkest, koor en solis ten; 22.00 Nws; 22.15 Zigeuner- muziek; 23.00 Nws; 23.05 Amus. ork.; 23.35 Dansmuziek; 23.55— 24.00 Nws. Televisieprogramma's. NED. T.V.: 15.00—15.30 Euro visie: Reportage Grand Natio nal; 15.30 Het komt in de bus; 15.55 Balletprogramma; 16.15 Film; 16.40 Van spin tot friend ship, filmdocumentaire over An thony Fokker; 17.0017.35 Voor de kinderen; 19.30 Top of Flop; 20.00 Journaal en weeroverzicht, 20.20 Saint Germain des Prés: gevar. progr. van Tom Manders, 21.20 Film; 21.45 Willens en wetens, quiz; 22.35 Achter het nieuws. VL. BELG. T.V.r 15.00—15.30 Eurovisie: Rep. van de Grand National te Aintree, Engeland; 17.00—18.00 Voor de jeugd; 19.00 Folkloristisch progr.; 19.30 Ac tualiteiten; 20.00 Nieuws; 20.30 T.V.-feuilleton21.00 Waag je kans, verrassingsspel; 22.30 Va- riété-progr.22.45 Nieuws. 17. Voorstel tot het toekennen van voorschotten op de ge meentelijke vergoeding aan de bijzonder lagere scholen voor het jaar 1962. 18. Voorstel tot het garanderen van hypothecaire geldlenin gen voor de aankoop van woningen. Ingekomen zijn de volgende aanvragen om zekerheid als be doeld in artikel 7 van het Besluit Bevurdering Eigen-woningbezit voor de aankoop van de daarbij genoemde woning: 1. J. Kruyt, John Franklin- straat 69III te Amsterdam; on genummerde woning in de Te Waterstraat; 2. T. W. Bosch, p.a. Stations straat 1 te Axel: ongenummerde woning in de Ferdinandstraat; 3. A. H. J. Ducheine, Van Duindoornstraat 15 te Cadzand: ongenummerde woning in de Fer dinandstraat. B. en W. stellen voor de ge vraagde garanties te verlenen aangezien daarvoor voldoende aanleiding toe is. 19. Voorstel tot aankoop van grond, gelegen aan het Buth- straatje van mevr. P. de Ruijterde Blaaij te Preto ria. 20. Voorstel tot verlenging van de huur van het pand Noord straat 23 aan de Rijksgebou wendienst. 21. Voorstel tot het voteren van gelden voor uitreiking van een aandenken aan de school jeugd in verband niet de vie ring van het zilveren huwe lijksjubileum van H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden. Het komt B. en W. gewenst voor een aandenken aan de schooljeugd uit te reiken in ver band met de viering van het zil veren huwelijksjubileum van H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden. Verschil lende aanbiedingen daarvoor heb ben het college bereikt. Zij ge ven de voorkeur aan de „Klasse krant voor Nederland", welke een serie foto's van het Konink lijk Gezin bevat. Een exemplaar van deze klassekrant is bij de stukken overgelegd. Rekening houdende met een benodigd aantal van circa 1540 exemplaren, zal hiermede een bedrag van 508,20 gemoeid zijn. 22. Voorstel tot vaststelling van een partieel uitbreidingsplan Noord II, regelende de be stemming in onderdelen van gronden, gelegen tussen de Nieuwendijk en de Oudeweg. In onze gemeente bestaat drin gend behoefte aan bedrijfsterrein voor vestiging van klein-industrie en verzorgende bedrijven. B. en W. stellen voor vast te stellen 't uitbreidingsplan Noord II, overeenkomstig het bij de stukken overgelegde ontwerp van het Stedebouwkundig Ad viesbureau Schut te Middelburg. 23. Voorstel tot adhesiebetuiging van de motie van de gemeen te Aardenburg om de actie van de landbouworganisaties te steunen ten aanzien van de verlenging van de wet op de vervreemding van land bouwgronden. De heer De Feijter: Mijnheer de Voorzitter: Wat de adhesiebe tuiging betreft van de motie Aardenburg, wil ik de opmerking maken, dat ik daarover een an dere mening ben toegedaan. De Wet Vervreemding Land bouwgronden dateert van novem ber 1940. Een wet dus die in het leven is geroepen door de Duitse bezetting, en deze wet hield in dat de prijs van landbouwgrond niet hoger zou worden vervreemd dan vóór de oorlog in 1939. Nu is deze wet na de oorlog wel wat bijgeschaafd, maar het is nog steeds een wet geboren in de bezettingstijd. Door deze wet zijn niet alleen in de oorlog maar ook daarna de prijzen van de producten laag kunnen worden gehouden, want bij een berekening gaat men al tijd uit van bodemkapitaal. Ook vele gemeenten hebben hiervan geprofiteerd en hebben na de oor log zeer goedkope bouwgrond kunnen kopen in prijzen van 30 tot 50 cent per m2. Met het ver loop der jaren is deze prijs ge stegen, zodat deze wet zich to taal heeft overleefd. Door niet verlenging van deze wet krijgt de minister een kans om de kostprijs van de grond tot uitdrukking te brengen in de ga rantieprijzen. Deze ontwikkeling zal moeten worden afgewacht, maar men moet het bedrijfsleven, door het blijven voortbestaan van deze wet niet ln een uitzonderingspositie laten van een tijdens de oorlog ingevoerde wet, daar de kloof tussen normaal en kunstmatig steeds groter wordt. In de tweede plaats, en dat zal bij de Regering wel van doorslag gevende betekenis zijn, gaan wij leven in groter verband, waar mede ik bedoel de E.E.G. Zes landen gaan in de E.E.G. samen werken en vijf van deze kennen geen prijsbeheersing op de grond. Alleen in ons land bestaat hier voor een wet, waaraan echter niet meer de hand wordt gehou den, waarmee tot uitdrukking wordt gebracht, dat déze niet meer bruikbaar is en zeker niet in E.E.G.-verband. Ik geloof niet dat deze motie, vooral wat het laatste betreft, nog zin heeft daar de nog be staande wet in de samenwerken de landen niet te handhaven is, als men het gehele landbouwbe leid gaat harmoniseren. Wethouder De Putter wees er op, dat het college met dit voor stel komt omdat het meent, dat het algemeen belang niet ge doogt, dat deze wet ingetrokken wordt. Deze wet, die door de Tweede Kamer tot een tijdelijke wet is gemaakt, nadert haar ter mijn van afloop. Reeds veel ton gen zijn hierdoor in beweging ge komen. maar dat deze wet zich zelf zou hebben overleefd is wel erg voorbarig. Dat er mogelijk iets gewijzigd zal moeten wor den is mogélijk, maar er dreigen in onze ogen grote gevaren. Wij weten dat er in het jongste ver leden gronden zijn verkocht in deze streek aan Belgen, die de waarde van de grond veertien maal overschreed. Hij kan zich indenken, dat niet ieder deze ge varen ziet, maar dat de E.E.G. deze gevaren, waardoor de wet tot stand is gekomen, zal ophef fen, geloven wij voorshands niet. De heer De Feijter is van me ning, dat het toch wel mosterd na de maaltijd zal zijn, maar hij blijft op het standpunt staan dat deze wet overbodig is, daar zij toch niet wordt nageleefd. De heer Oggel vraagt of de ge meenteraad wel belang heeft bij dit criterium. Hij vraagt zich af welke motieven er zijn die het college er toe hebben geleid om met het voorstel adhesie te be tuigen. De heer C. van Bendegem vraagt zich af of de gemeenteraad hier wel een taak heeft. Men zou het zelfde motief moeten laten gel den als bij de moties betreffende de aanleg van,een tunnoj of vas te oeververbinding over of onder de Westerschelde. Dat deze zaak een zaak is der wetgevende vergadering is juist en alleen daar zal beslist worden. Maar waarom zou de raad geen adhesie betuigen als men meent dat hierbij het algemeen belang wordt gediend? Bij het beoor delen van deze materie moet men wel bedenken, dat de Wet Vervreemding Landbouwgronden niet alleen handelt over prijsbe heersing (zeer belangrijk overi gens) maar ook het voorkeurs recht van de pachter is hier aan de orde. De wet is destijds tijdelijk ge maakt, maar nu de einddatum in zicht komt, komt er deining. Daarvandaan ook de motie der gemeente Aardenburg en wij zul len goed doen om het voorstel van B. en W. aan te nemen. De heer De Putter is het hier mee eens. Het voorstel wordt aangeno men z.h.s. met aantekening dat de heren De Feijter en Oggel ge acht wensen te worden te hébben tegengestemd. 24. Rondvraag. De heer P. J. van Bendegem wijst op de werkzaamheden aan de Singelweg. Hij meent dat de weg nu, door aanplant langs de spoorlijn, te smal wordt. Ook informeert hij naar de be noeming van schilders van bui ten de gemeente. (Over dit laat ste is de raad na het sluiten der vergadering nog even in besloten vergadering geweest.) Verder vraagt hij wat voor zin het heeft om bij de verbouw van de slage rij van de gebr. Verpoorte het ge bruik van glazuur-mozaïek voor te schrijven. Is hier de schoon heidscommissie geraadpleegd? De heer Miaas wijst nogmaals op het slechte onderhoud van de woningwetwoningen. Gaarne krijgt hij hierover nu eens een af doend antwoord, daar dit op den duur voor de gemeente (bij ver huizing) grote kosten van restau ratie en huurderving zal mede brengen. De heer K. Hamelink infor meert naar het aanbrengen van een douchecel in de woningen in plan Oost. De Voorzitter sluit hierop de vergadering met het uitspreken van het dankgebed. PÜfl. Jioest. pcri in etuis met een Jiarfiicc J (mefl 1^* f jiep, diarrhee.^influenza ar 6 poeders maar ook in Pers), zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist. MEENK'S POEOaiS helpen! Er zijn Mccnk's Poeders»?® hoofdpijn, kies pijn, hoest, griep,^rarrhee, influenza, rhcumatiek, koortsiffcid bij gevatte kou, periodieke pijnen <0. enz. Verkrijgbaar in etuis met 6 poeders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis 6 poeders), zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist. MEENK'S POEDERS helpen! Er zijn Duitse dierenhandelaar was weer in Nederland De Duitse dierenhandelaar Heinz Vieten, die vorige week aan de grens bij Glanerbrug van een dierenliefhebster een oorvijg kreeg, heeft zich woens dag op de hondenmarkt te Nij- verdal maar heel weinig laten zien. Met een gering aantal die ren is hij later naar Duitsland teruggegaan. De publieke belangstelling was wel groot. Velen waren op de hondenmarkt bijeengekomen, waar zij openlijk hun misnoegen kenbaar maakten óver de prak tijken van de Duitse dierenhan delaar. De politie had uitgebrei de maatregelen genomen tér voorkoming van ordeverstorin gen. Of de Duitse dierenhandelaar bij de politie inderdaad een aan klacht heeft ingediend zoals hij vorige week zei is niet be kend. Bij de politie in Nijverdal was geen aanklacht ingediend. HET NEDERLANDS ELFTAL VOOR ANTWERPEN Bondscoach Elek Schwartz heeft donderdag na afloop van de centrale training in Den Bosch, het Nederlands elftal als volgt samengesteld. Doel: Lagarde (DHC). Achter: Wiersma (PSV), Kuys (NAC). Midden; Muller (Ajax), Pronk (Ajax) en Brusselers (PSV). Voor: Swart (Ajax). H. Groot (Ajax), v. d. Linden (DOS), Prins (Ajax), en Petersen (Ajax). Reserves: Conrad (Blauw Wit), Ouderland (Ajax), Vilerius (ADO) en Bosselaar (Sparta). Het Nederlands elftal zon der Feijenoorders voor de wedstrijd van zondag a.s. in het stadion te Deurne tegen België, zoals bondscoach Elek Schwartz dit donderdagavond bekend maakte, verschilt aanzienlijk van de „voorlopige samenstel ling", welke vorige week woens dag tegen de London Combina tion speelde. De ploeg telt twee debutanten De 22-jarige doelman Piet La- garde van DHC en de 21-jarige linksbuiten Peter Petersen van Ajax, terwijl twee oude beken den in het elftal terugkeerden: de Bredanaar Kees Kuys en de PSV-er Toon Brusselers, wiens laatste van de serie van drie interlandwedstrijden dateert van 1957 (tegen Luxemburg in de voorronden van het wereldkam pioenschap). Met zes spelers, VAST VOOR INTERNATIONALS Alle internationale waarden zijn gistermiddag vast geopend. De behaalde koerswinsten be droegen 3 tot circa 20 punten ten opzichte van het vorige slotniveau. Van de hausse-ten dentie profiteerden Hoogovens het meest met een koerswinst van twintig punten op 808. Phi lips was bij de opening op 985 ruim dertien punten hoger. Kon. Olies plus 2,60 op 138,10. Unilevers verbeterden ruim een gulden tot 184,80. AKU deed het wat kalmer aan en was drie punten hoger op 386. De handel was beginbeurs kalm. In Wall Street lagen woens dag de aandelen van de staal- maatschappijen vast in de markt op het naderbij komen van een akkoord in de staalin dustrie. Het lichte koersherstel van dinsdag op de Newyorkse beurs voor de Nederlandse hoofdfondsen, zette zich woens dag met kracht voort. Hiernaar had het Damrak reeds vele dagen met geduld uitgezien. Nu het dan eindelijk gekomen is viel dit direct aan het koersver loop in Amsterdam te merken. Het publiek gooide gisteren de remmen voor hogere koersen los en ging tot aankopen over. Het aanbod van de vorige dagen bleek vrijwel te zijn opgedroogd. Dekkingsaankopen droegen tot het verhoogde koersniveau bij. De beurzen van West-Duitsland waren wederom aan de vaste kant, hetgeen de tendentie in Amsterdam ten goede kwam. Gedurende de verdere beurs- duur bleef de buitenlandse vraag aanhouden waardoor de prijs van Kon. Olie kon oplopen tot ƒ139,10. De aandelen noteerden ruim boven pariteit New York. Unilevers liepen uit tot ƒ185,90. Ook de Philipsaandelen onder vonden goede buitenlandse be langstelling waardoor de koers steeg tot 992. Hoogovens bleven rond de openingskoers schom melen evenals AKU. De inter nationale waarden sloten vrij wel op het hoogste punt van de dag. In de cultuursector viel bitter weinig te beleven. HVA was een punt hoger op 134. Later werd 135 gedaan. De scheepvaart waarden lagen goed gedispo neerd in de markt. Aandelen Oostzee werden een paar punten hoger geadviseerd op de divi dendverhoging, daarentegen kreeg Hillegersberg een lagere advieskoers op de dividendver laging. De stemming op de staatsfondsenmarkt was ge drukt. Op maandag 9 april staat de inschrijving open op nomi naai ƒ25 miljoen 4% procent 21-jarige obligaties Rotterdam Rijn pijpleiding, tegen 99 pro cent. Dit bedrag maakt deel uit van een lening groot nominaal 47,5 miljoen. In de lokale afdelingen wer den aandelen Bredero's Bouw bedrijf, waarvoor de laatste dagen steeds belangstelling be stond, opnieuw hoger getaxeerd. Hollandia Kattenburg kreeg een hogere advieskoers op de be langrijke dividendverhoging. Simon de Wit werd op 395 a 400 geadviseerd tegen woensdag 400 laten en een laatstgedane note ring op 425. De dividendverho ging van Meteoor was reeds in de koers van de aandelen ver disconteerd. Grootbanken door- elkaar iets beter. Beursindices 27/3 28/3 29/3 561.78 565.41 575.84 376.72 379.04 381.50 172.64 172.20 173.31 266.15 267.52 267.52 165.32 165.29 167.25 411.04 413.38 419.21 N abeurskoersen Int. conc. Industrie Scheepvaart Banken Handel enz. Algemeen 138*00— AKU: slot Kon. Olie: slot 138.30 Philips: 976—982 slot 976 Unilever: 184.90 slot Hoogovens: slot 138.50 (385%) I (138.80) (990% (185.70) (809) Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, heden gel dend, luiden: Engelse pond 10.10—10.20, Amerikaanse dollar 3.58—3.62, Canadese dollar 3.40—3.45, Fran se frank (100) 73.15—75.65, Bel gische frank (100) 7.21'A—17.26V2, Duitse Mark (100) 89.95—90.45, Zweedse kroon (100 69.40— 70.40, Zwitserse frank (100) 82.90 —83.40, Italiaanse lire (10.000) 57.25—59.25, Deense kroon (100) 51.9052.90, Noorse kroon (100) 50.2051.20, Oostenrijkse Schil ling (100) 13.92V:14.02'/2, Por tugese escudo (100) 12.55—12.70, Spaanse peseta (100) grote cou pures 5.92'/2—6.07'/2. 38. Gromhienii en Zich tot het uiterste in annendé, slagen zij er in de boo. los te duwen. Zodra deze drijvende is werken Eric en Toste zich aan boord, terwijl Svein met alio kracht, die iij hem is, het scheepje verder zeewaarts duwt. Met woedend geschreeuw stor ten de eerste achtervolgers zich achter hem aan, maar enkele goedgerichte pijlen van Eric hou den hen op een afstand. ,.Aan de riemen blijven," horen ze Axes stem vanaf hel andere schip. De als roeiers fungerende Saksers, die door de komst van zo'n grote troep van hun soortge noten in grote opwinding geraakt zijn, wagen het toch maar niet iets te ondernemen. Braaf roeien ze hun schip lot dichtbij het andere, waar Svein inmiddels door Toste aan boord gehesen is. De boegen schuren langs elkaar heen en met een plotselinge grijns haast Svein zich naar de voorsteven. „Eén en één is twee, zogezegd," bromt hij en met zijn geweldige ar. men trekt hfj de twee uit elkaar drijvende boten aan de voorste vens weer dicht bijeen. En zo, met Svein Langtand als een levende schakel, glijden de twee bootjes zeewaarts, verbluft nagestaard door de verslagen Saksenbende. waarvan vier in de voorhoede is Ajax veruit het sterkst in de oranjeploeg vertegenwoordigd. Op de kandidatenlijst stond ook de Ajacied Piet Keizer. Een me disch onderzoek voor de aan vang „van de laatste centrale training in De Vliert, waarbij niet alleen conditie-oefeningen werden gedaan, maar tevens een taktisch plan werd uitgezet wees echter uit, dat Keizer nog niet geheel genezen was van zijn bronchitis. Bondscoach Schwartz durfde niet het risico te nemen, zondag met een speler in het veld te staan, die nog niet geheel fit is. HET BELGISCH ELFTAL SAMENGESTELD Het Belgische voetbalelftal, dat zondagmiddag in het stadion van Antwerp F. C. te Deurne tegen Nederland in het veld komt, is als volgt samengesteld: Doel: Nicolay (Standard); Achter: Baré (F.C. Luik) en Raskin (Beerschot); Midden: Hanon (Anderlecht), Storme (F. C. Brugge) en Ver biest (Anderlecht); Voor: Jurion (Anderlecht), Van Himst (Anderlecht), Claessen (Standard), Vandenberg (Uni on St. Gillis) en Paeschen (Standard). Reserves: Delhasse (Luik), Wauters (Antwerp), Lejeune (F. C. Luik) en Stockman (An derlecht). TOESCHOUWERS NIET VAN HET VELD: WEDSTRIJD VERLOREN Het feit dat enkele duizenden toeschouwers langs de zijlijnen samendrongen bij de wedstrijd van zondag j.l. voor de Italiaanse' eerste divisie tussen Atalanta Bergamo en A. C. Milaan heeft; onprettige konsekwenties gehad voor de thuisclub. De scheidsrechter staakte de wedstrijd omdat hij de zijlijnen niet meer kon zien en het gevolg was dat de strafcommissie van de Italiaanse voetbalbond de! wedstrijd met 2—0 gewonnen' verklaarde door A. C. Milaan. Deze vereniging behield daar-, door de leiding in de competitie met 47 punten voor Fiorentina' dat 44 punten behaalde. DE RONDE VAN NEDERLAND I De ronde van Nederland, hetj zorgenkind van de nationale profwegrennerij, gaat ook in 1962 weer door. De organiseren-' de stichting „Eurosport" hoopt, dat het getal 13 het is name lijk de dertiende ronde van Ne-' derland nu eens wat geluk] zal brengen. Na de ronde van) 1961 met het beruchte incident bij Westervoort is men met, enige huivering aan de organi-1 satie van de ronde 1962 begorw nen, zo zei de voorzitter van de; stichting, de heer L. van Oest,1 gistermiddag op een persconfe rentie in Amsterdam. Die huivering is niet onge grond gebleken want tot nog toe' hebben zich pas drie Nederland se firma's bereid verklaard metj een ploeg van zeven renners aan de komende ronde deel te nemen. De heer Van Oest hoopt' nog één Nederlandse ploeg en! twee Belgische te kunnen aan-, trekken, waarmee hij dus op 42 renners zou komen. Het is dan ook een noodsprong van hem geweest om voor dit jaar de in schrijving open te stellen voor. indi'uduelen, die door de orga-j nisatie onderweg wel eventueel' van materieel voorzien zullen' worden maar die voor eigen' ravitaillering, massage e.d. zul-' len moeten zorgen. De heer Van Oest hoopt op deze wijze een1 veld van 70 tot 80 renners bijeen' te krijgen. Intussen heeft de K. N. W.II, naar aanleiding van de gebeur tenissen van het vorige jaar in gegrepen en heeft als wedstrijd leider de heer J, te Paskq uit Amsterdam benoemd, die er voor moet zorgen, dat de wed strijd vanaf de start tot de fi nish een onberispelijk verloop krijgt. De ronde van Nederland is wederom door de K. N. W. U. „beschermd" verklaard, hetgeen wil zeggen, dat de Nederlandse renners in de periode van 10 tot en met 16 mei niet in een an dere wedstrijd zullen mogen starten. Reeds gecontracteerd zijn Peter Post, Jo de Roo, Wim van Est, Coen Niesten en Huub Zilverberg. De totaal af te leggen afstand bedraagt 1442 km verdeeld over de volgende zeven étappes: 10 meiRotterdam—Weert over 173 km; 11 mei: Weert Nieuwenhagen (bij Kerkrade) over 170 km; 12 mei: Nieuwen hagen—Helmond over 180 km; 13 mei: Helmond—Steenbergen over 207 km; 14 mei: Breda— Zwolle over 258 km; 15. mei: ZwolleHoogezand over 194 km en 16 mei: Groningen— Amsterdam over 260 km. De start is in Rotterdam voor de grote Schouwburg, de finish waarschijnlijk in het Olympisch stadion. Van de étappes naar Nieuwenhagen, Helmond en Steenbergen zullen de laatste 60 km steeds op een circuit ter plaatse worden gereden. De tijdritten, waarmee men in het verleden geen beste ervaringen heeft gehad, zijn voor 1962 afge schaft. t I I

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 3