Radio-proeven te IJsselstein Perons winst in Argentinië een slag voor Kennedy RADIO EN TELEVISIE cLtart&n in '^yiood DE VRIJE ZEEUW DE OOSTDUITSE VOORSTELLEN weldra meer golflengten en sterio over één zender? Tweede onrusthaard Ongewenste bestedingsbeperking De „Washington Post" over Soekarno's houding INDONESIË EN AUSTRALIË Michael Rockefeller slachtoffer van kannibalen? RUSSISCHE VLUCHTELINGEN UIT ROOD-CHINA OP SCHIPHOL De toegang tot Berlijn GROTE BRAND IN PARIJS Donderdag 29 maart 1962 Pagina 9 Volkomen vrije, eerlijke, ge- Frondizi heeft nu, met steun eime en democratische verkie- of misschien zelfs wel onder jjnsen in Argentinië hebben een dwang van het leger, dat inder- resiiltaat gehad, dat aan de de- tijd het instrument was, dat „locrutte in dat land een zware Perön verjaagde en de weg slag heeft toegebracht. De aan- opende tot een herstel van d2 hangers van de in Madrid in bal- democratie, bepaalde maatrege- lin -rliap levende ex-dictator len genomen, die moeten verhin- luiii Peron behaalde een grote deren, dat de Peronisten die in- „verwinning; communisten en vloed in de leiding van 's-lands Castroïsten gingen wat vooruit, zaken krijgen, die hun op grond Pe verliezer was president van de wens van de kiezers toe- Frondizi, de staatsman, die hoop- komt. Een paradoxale situatie door middel van een voorzich- dus, waarin voorstanders van de tig economisch beleid, dat nauw democratie naar dictatoriale drukt vooral op de loontrekkers en juist in de Argentijnse vak verenigingen is de invloed van Peron, die in zijn soort ook een sociale hervormer was, al tijd bijzonder groot geweest. En waar de ndernemers, in tegen stelling met de loontrekkers, profiteren van Frondizi's medi cijn, die bestaat uit geforceerde investeringen ter ontwikkeling van de produktiviteitsbronnen, die immers de basis van alle wel vaart zijn, is het geen wonder, dat de arbeiders gevoelig Waren voor de Peronistische leuzen, die Frondizi beschuldigden van steun aan het „Yankey-impe- rialisme". De uitslag van de verkiezingen in Argentinië is daarom een pro test van de minst bedeelden dat nóch Frondizi noch Kennedy naast zich neer kunnen leggen. Aan het verlangen naar sociale hervormingen in Latijns-Ameri- ka moet worden voldaan op een Alle kranten in Oost-Berlijn hebben op in het oog lopende wij ze de voorstellen omtrent de Duitse kwestie gepubliceerd die vorige week door het centrale comité van de socialistische een heidspartij zijn goedgekeurd en zateutag door Walter Ulbricht in hoofdlijnen openbaar zijn ge maakt. In „Neues Deutschland" beslaat deze publikatie drie blad zijden. Er wordt hierbij uitge gaan van de veronderstelling dat er over zekere tijd twee geheel onafhankelijke Duitse staten zul len bestaan. Tussen deze twee staten zou een vreedzaam naast elkaar bestaan tot stand moeten worden gewacht, met als middel daartoe een „Duitse confedera tie" die na de hereniging van Duitsland zou verdwijnen. West- Berlijn zou ais gedemilitariseer de, vrije en neutrale stad aan die conferentie kunnen deelnemen. De beide Duitse staten zouden onder waarborgen van de grote mogendheden militair neutraal zijn. Op basis van een dergelijke onfederatie en daarbij inbegre- Lnshlit bij president Kennedy's middelen grijpen, om aanhangers wijze, die onmiddellijk en niet in 1 pen erkenning van de Oostduitse i _1-1-rOCTAPl'nfr zen TYinn +/-»+ nln-1-iVinlA ontwikkelingsprogramma voor van de dictatuur de weg naar c'e tatijns-Amerika> de „Alliance macht af te snijden for Progress", zijn land de wel- 1 (vaart te verschaffen, die aan politiek extremisme weinig kan sen biedt. Bijzonder onplezierig is de Argentijnse Verkiezingsuitslag ook voor president Kennedy, die in het door hem naar ver mogen gesteunde economische ontwikkelingsplan van Fron dizi een voorbeeldig middel zag om de sociale revolutie, die zich niet slechts in Argen tinië, maar in geheel Latijns- Amerika voltrekt, in rustige banen te houden. Aan één Cuba heeft Washington meer dan genoeg. Dit vertrouwen van Kennedy, gebaseerd op royale Noord-Ame rikaanse hulp, bevordering van buitenlandse investeringen en de hoop, dat de volken van La- tijns-Amerika wel zouden in zien, dat welvaart niet van van daag op morgen kan worden ge schapen, is in Argentinië mis plaatst gebleken. Zelfs de aan kondiging van een lening van 500 miljoen gulden op zeer voor delige voorwaarden aan de voor avond van de verkiezingen heeft de Argentijnen er niet toe kun nen bewegen, hun stem op de door Washington gewenste en verwachte wijze uit te brengen. Het Amerikaanse blad „Wash- in '.on Post" schreef dinsdag in een hoofdartikel dat het besluit van president Soekarno de Indo nesische onderhandelaars terug te roepen van de besprekingen met de Nederlanders over Wes telijk Nieuw-Guinea „ontmoedi gend en verontrustend" is. „De opschorting van het overleg in Washington kwam op een ogen blik waarop alles erop wees dat er voortgang werd gemaakt in de richting van een pijnloze en vreedzame overdracht van de soevereiniteit over het gebied." „Het slechte nieuws is nog slechte:- geworden door berichten 'or militair optreden waarbij rake is van invasiestrijdkrach- tên en infiltrerende groepen". „Het is moeilijk", aldus het blad, „degelijke voortgezette mi litaire uitdagingen te verenigen met een oprechte wens om voort gang te maken aan de conferen tietafel". Volgens het blad doen Soekar no's handelwijze ten aanzien van de besprekingen in Washington en zijn militaire maatregelen ver moeden „dat hij misschien niet bereid is op vreedzame wijze een regeling te treffen voor de toe komst van West-Irian. Anders zou zijn gedrag onverklaarbaar zijn. Nedeiland vraagt werkelijk niets meer dan de waardigheid van een eervolle aftocht en het fatsoen van redelijke internatio nale waarborgen voor de rechten van de bevolking van West- Irian". „De Nederlanders hebben het recht op deze voorwaarden. In dien ze hun worden onthouden, hebben zij het recht verzet te bieden voorzover hun militaire kracht dat toelaat en bij dat ver zet zullen zij heel wat steun vin den", aldus het blad. Generaal-majoor Jani, hoofd van de „operationele staf voor degenen, die de overblijfselen de b vnjdmg in West-Iran", hebben, zoals de schedel en de heeft gezegd dat de vrees van beenderen". Australië dat Indonesië commu-1 nistisch zou worden, volkomen ®ze onthullende mededeling ongegrond is. doet de 26-jarige W. Hekman, In een vraaggesprek met het zendeling in Nederlands Nieuw- Indonesische persagentschap pu'nea voor een Amerikaans Pia" zei hij dat een machtig kerkgenootschap, in een brief, die Indonesië, dar Westelijk Nieuw- een verre toekomst voor de mas sa van de volken aanlokkelijk is. Geschiedt dat niet, dan zoeken deze hun toevlucht in Castroïs- me, Peronisme en misschien wel (Nadruk verboden.) communisme. Indonesische infiltranten landden in gevaarlijk gebied Het gebied van de Jera-rivier aan de zuidkust van Nederlands Nieuw-Guinea, waar een Indone sische schoener vorige week 30 tot 40 militairen aan land heeft gezet, is bijzonder ontoeganke lijk. Bovendien is de bevolking van die streek zeer strijdlustig. Een etnoloog van de afdeling be volkingszaken te Hollandia, die de streek goed kent, noemt de be volking de meest agressieve groep van de gehele Mimika-kust. In het gebied is nauwelijks voedsel te vinden, terwijl het ge bied dat er achter ligt de af stand tot het Charles-Lous-ge- bergte bedraagt slechts 20 km zeer geaccidenteerd terrein is. De bevolking van dit gebied heeft het vorig jaar melding gemaakt van de infiltranten aan de Etna- baai, waarvoor enkelen ook on- De reden daarvan is in hoofd- zaak gelegen in het feit, dat de derscheidingen hebben ontvan- ecenonomische politiek van gen. In de oorlogsjaren pleegde Frondizi neerkomt op een soort (je bevolking vele overvallen op „bestedingsbeperking", die na het verkwistende Peronistische "e Japanners. Zij wordt thans regiem broodnodig was. Deze, sterk pro-Nederands genoemd. „Misschien hebben jullie ook gehoord van de vermissing van de zoon van Nelson Rockefeller, die hier dicht bij Agats zou zijn verdronken? Ik heb zojuist ver nomen, dat hij de kust wel zwem mend heeft bereikt, doch dat de Asmat-bevolking van het dorp Otjanep hem heeft gespeerd en vervolgens opgegeten. Andere lui van het dorp heben het verteld en ook de namen genoemd van Guinea bezit, zou kunnen die nen als een „bufferzone" ten noorden van Australië. Hem was commentaar ge vraagd op een verklaring van de Australische minister van Bui tenlandse Zaken, sir Garfield Warwick, over de Australische houding in het geschil tussen Nederland en Indonesië. Generaal-majoor Jani zei „voor zover ik weet, zouden de Australiërs Indonesië niet kun nen beschouwen als behorende tot de Si'oep die Australië vijan- l<üg gezind is. stellen van het In donesische gezag over West- kuu Australië een buurland ben dat veel machtiger is „an ,"et huidige Nederlandse be mind in West-Irian. zal voor Australië van groot voordeel zijn daar Indone- e een bufferzone zou kunnen ')n in een toekomstige ideolo- j.l striid waarin Indonesië j *er Seen van de elkaar bestrij- j.f ideologieën zal aanhan- AUTO ONDER EEN TREIN. Êén dode. Op de onbeveiligde overweg ■®3t>ij het station in Lunteren is dinsdagavond een personenauto onder een trein geraakt. Bij dit 'ngeval kwam de bestuurder van auto, de 36-jarige H. J. Seg- gn'aar, aannemer in Lunteren om gedateerd is 13 januari 1962 en die hij schreef aan zijn in Arn hem wonende oom en tante, de heer en mevrouw Lindeman, wo nende aan de Sleedoorniaan 10. Naar men weet werd er on langs een grootscheepse opspo ringscampagne op touw gezet in Nieuw-Guinea, waar de 23-jari- ge Michael Rockefeller met de bestuursambtenaar R. W. Was- sink antropologische onderzoe kingen deed in het gebied van de Eilandenrivier. De heer Wassink wist zich, na dat de prauw, waarin beiden zaten, was omgeslagen, op de kiel vast te klampen. Hij werd, na door een marinevliegtuig ontdekt te zijn, door het patrouillevaar tuig „Tasman" aan boord geno men. Hij bevond zich toen onge veer 35 km uit de kust. Van Mi chael, die naar de kust zwom, was later geen spoor meer te vin den, ondanks het intensieve on derzoek, waarvoor zijn vader, Nelson Rockefeller, gouverneur van de staat New-York, en zijn zuster per vliegtuig naar Nieuw- Guinea reisden. Twee Papoea's, die zich bijzonder verdienstelijk hadden gemaakt bij het opspo ringswerk kregen van Nelxoa Rockefeller onlangs een becUag van 500 dollar. Hoewel algemeen werd aange nomen, dat Michael bij zijn po ging de kust te bereiken zou zijn verdronken, zou hij volgens het geen de heer Hekman aan de het leven. Het slachtoffer weet is gekomen in handen zijn gehuwd en vader van drie gevallen van kanibalen, waarvan Kinderen. De heer Seggeïaar reeds eerder een Amerikaanse °°nde vlak bij de overweg. I vriendin van de echtgenote van de heer Hekman het slachtoffer zou zijn geworden, naar 'rij in zijn brief ook schrijft. Iedereen schijnt bang te zijn om naar het dorp Otjanep te gaan, omdat, aldus de heer Hek man, de bevolking zich daar veelvuldig aan kanibalisme schul dig maakt. Dit, naar gezegd wordt, uit wraak voor het feit, dat de politie indertijd een aantal inwoners van dit dorp zou heb ben doodgeschoten. Een woordvoerder van het departement van Binnenlandse Zaken heeft desgevraagd ver klaard, dat het gouvernement van Nieuw-Guinea naar aanlei ding van dergelijke geruchten, indertijd al spoedig na de ver dwijning van Rockefeller, een grondig onderzoek heeft inge steld. Het zou tot de conclusie zijn gekomen, dat er geen enkele grond is om aan te nemen dat het gerucht op juistheid berust. regering zou men tot algehele ontwapening in Duitsland, ver- bod van kernwapens op Duits ge- bied en neutraliteit van de Duit se staten kunnen komen. Als West-Duitsland van het lidmaat schap van de NAVO zou afzien, zou Oost-Duitsland uit het pact van Warschau treden. Politieke kringen in West-Ber- lijn noemden het document een „afschuwelijke poging tot recht vaardiging van een bestendigde verdeling van Duitsland". I Na een lange afmattende reis van ettelijke dagen zijn dinsdag avond nog opmerkelijk monter en kennelijk gehard door zwaar dere beproevingen zeven Russi sche vluchtelingen op Schiphol aangekomen, die circa veertig jaar geleden na de val van het Tsaristisch regiem de wijk namen naar China. Sinds enkele jaren wordt daar echter door het com munistische bewind zo'n druk op de Wit-Russen uitgeoefend, dat duizenden van hen op hun oude dag nogmaals op de vlucht sloe gen en een tijdelijk onderkomen vonden in Hongkong. Volgens in lichtingen van het hoge commis sariaat voor de vluchtelingen zijn er van de 15.000 Russen nog slechts 4200 in Rood-China. On der die laatsten bevinden zich 400 invaliden en ouden van dagen, voor wie de Wereldraad van Kerken een plaats zoekt in Europa. net zevental, dat dinsdagavond op Schiphol 'arriveerde, telde tezamen 455 jaren en was dus gemiddeld 65 jaren oud. Er waren twee echtparen bij. Onder de overige drie bevond zich een tan deloze, geheel alleen in de we reld staande oude weduwe, die foto's van ter dood gebrachte neven toonde en via een tolk liet weten, dat ze in het grijs ver leden goede tijden had gekend. Alle zeven wacht thans, dank zij de Stichting Oecumenische Hulp aan kerken en vluchtelingen te Utrecht, een rustige, goed ver zorgde levensavond in twee Nederlandse tehuizen voor be jaarde Russische vluchtelingen: Huize Sylvius Meindersma in Ocsterbeek en Huize Voorhout in Den Haag. Daar wonen nu samen veertig Russische vluchtelingen, die reeds eerder in ons land zijn aangekomen. Erkenning van de Oostauitse regering is de enige voorwaarde voor waarborgen voor de vrije toegang tot West-Berlijn, aldus heeft de Oostduitse minister van Buitenlandse Zaken, Boiz, woensdag op een bijeenkomst van de Volkskamer, het Oost duitse parlement, verklaard. Er staat een tweetal belangrij ke radio-proefnemingen op het programma, die de toepasbaar heid van twee interessante nieu wigheden in de zenderpraktijk moeten aan ,onen. Zij zullen in de loop van dit jaar te IJsselstein worden gehouden met de daar aanwezige omroepzenders. De eerste proef betreft het nieuwe systeem voor de zoge naamde éénzij canduitzending. Met dit systeem wordt het mo gelijk om radio-uitzendingen te doen binnen de helft van het fre- kwentiespectrum, dat tot nu toe voor radio-uitzendingen vereist is. SPIEGELBEELD MOET VERDWIJNEN! Om dit te begrijpen, moet men zich voorseilen, oac radiozenders behalve het spectrum dat nodig is om alle muzikale klanken over te brengen, ook het spiegelbeeld daarvan uitzenden. Iemand die in de spiegel kijkt, is er zich van be wust. dat er maar één persoon in de kamer is en geen twee. Het spiegelbeeld is niet werkelijk. Maar het radio spiegelbeeld is reëel. Het neemt plaats in, die niet door een andere zender kan worden gebruikt. Kan men het spiegelbeeld in de zender wegsnijden, dan komt er meer ruimte voor andere stations en bovendien verhoogt men het nuttig elfect van de zender, zon der de uitzendkwaliteit te scha den. Integendeel! Die kan er zelfs nog beduidend door ver beteren. j NIEUWE UITVINDING. De éénzijbandmethode is al lang bekend. Dat zij tot dusver niet algemeen wordt toegepast, kwam omdat er een kleine in greep moest worden gedaan in alle ontvangtoestellen der luiste raars. Hiertegen zag men op als een te groot bezwaar. Een vrij recente uitvinding in Amerika geperfectioneerd door Philips heeft het echter mogelijk ge maakt de éénzijbandmethode toe te passen, zonder iets aan de ont vangers te veranderen. Het systeem heeft zijn bruik baarheid in het laboratorium be wezen, maar men wil graag we ten of het ook op grote schaal werkt in een „echte" radiozender. De proeven zullen nu worden ge nomen met de twee nieuwe re- servezenders, die weldra in IJs selstein in het gebouw van de oude" televisie:nast zullen wor den geïnstalleerd, als vervangers van ae uit de tijd geraakte Jaars- veidzenders. De proefnemingen zullen na sluiting van het omroepprogram ma in de nachtelijke uren wor den genomen. WAT ZIJN UITZENDINGEN MET EEN ZIJBAND? Alle vergelijkingen gaan wat mank, zodat men ook deze niet te letterlijk moet nemen, maar voor een populaire voor stelling is zij bruikbaar. Bescnouwt men de ether als een eindig vlak, waarbinnen alle lijnen van de beschikbare frekwenties moeten vallen, dan vormen de draaggolven van de zenders de lijnen. In ternationale conferenties heb ben de plaats van iedere lijn in het vlak bepaald. Wordt er muziek of spraak uitgezonden, dan verbreden die lijnen zich tot vlakjes en wel ter weerszijden van die lijn. Om elkaar niet onderling te storen, mogen de vlakjes niet in elkaar vloeien; waar door dus de onderlinge af stand tusen de lijnen veel gro ter moet blijven, dan wanneer het alleen maar over lijnen ging. Het aantal mogelijke vlak jes binnen het gegeven totaal oppervlak, bepaalt het aantal zenders dat een plaatsje kan krijgen. Bij het nieuwe sys teem ontstaan bij het uitzen den alleen maar vlakjes aan één kant van de draaggolf en niet ter weerszijden daarvan. De eerste mogelijkheid is, dat men tweemaal zoveel lij nen kan trekken op hetzelfde vlak, als bij het huidige uit- zendsysteem. Er kunnen dan heel wat zenders bijkomen; en aangezien de vraag groot is, zou er een markt ontstaan voor nieuwe zenders in tot dusver misdeelde landen. De tweede mogelijkheid is, dat men het aantal zenders gelijk laat blijven, doch de af stand tussen de lijnen ver groot. De vlakjes kunnen dan breder worden; en hoe breder hun armslag gemaakt wordt, des te fraaier wordt de uit zendkwaliteit. Het wegpoet sen van één zo'n vlakje is in de jaren dertig door professor Koomans van P.T.T. voor het eerst toegepast. STEREO OP EEN ZENDER. De tweede proef is van geheel andere aard. Zij wordt genomen op de f.m.-zenders, die zich bevin den in de grote televisietoren van IJsselstein. Deze proeven zal iedereen, die zich daarvoor met zijn f.m.-ontvanger toerust, kun nen volgen. Zij die dit niet willen of kunnen, merken van proefne mingen niets, want de normale f.m.-uitzendingen gaan gewoon door. (Het betreft stereofonische uit zendingen op één zender. Dit is iets zeer bijzonders, want de ste reofonische uitzendingen die tot dusver zijn uitgezonden (op na tionale feestdagen bijvoorbeeld), maakten het nodig dat zowel Hil versum I als Hilversum II het zelfde programma uitzonden. En dat men twee ontvangers in zijn huis nodig had. Nu kan men het met zijn ene ontvanger af plus een extra luidspreker. Dat hiermee de toekomst van de stereofonische ontvangst van het radioprogramma een grote stap naderbij wordt gebracht is duidelijk. Dat Nederland met deze proefnemingen met interes sante nieuwigheden voorop gaat, is verheugend. Ook als éénzijband-experiment op de a.m.-zenders van IJssel stein slaagt zal het nog geruime tijd duren, vóór het algemeen wordt toegepast, omdat er een grote golflengteverhuizing van de Europese stations mee ge paard moet gaan. Zo'n massa verhuizing kan alleen geschieden na grondige internationale af spraken. (Nadruk verboden.) Een grote brand heeft dinsdag avond laat de tien verdiepingen van het magazijn „Galeries Bar bes" in Parijs verwoest. De aan grenzende woonhuizen, waarvoor men aanvankelijk vreesde, zijn voor schade gevrijwaard geble ven. De bewoners waren uit voor zorg geëvacueerd. Gedurende de brand deden zich verscheidene ontploffingen voor, waarschijnlijk van cellu- lose-stoffen. Een 300-tal brand weerlieden was bij de bestrir'ing van het vuur betrokken. De directie van het magazijn deelde mee dat geen enkele van de 250 employé's ontslagen zal worden. De verkoop wordt in een gebouw voortgezet. Volgens onbevestigde inlichtin gen was er voor meer dan 5 mil joen nieuwe franks aan meube len en tapijten in het magazijn opgeslagen. VRIJDAG 30 MAART HILVERSUM I: 7.00 Nws.; 7.15 Orkestmuz.; 7.30 Voor de jeugd; 7.45 Morgengebed en overweging; 8.00 Nws.; 8.18 Lichte gram.; 8.50 Voor de vrouw; 9.35 Waterst.9.40 Schoolradio; 10.05 Pianorec.; 10.35 Lichte gram.11.00 Voor de zieken; 11.40 Gram.; 11.50 Als de ziele luistert, lez.; 12.00 Mid dagklok; 12.04 Lichte gram.; 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuin bouw; 12.33 Pianospel met rit mische begeleiding; 12.50 Act.; 13.00 Nws.; 13.15 Platennws.; 13.20 Dansork. en zangsol.13.45 Vrouwenvraagbaak; 14.00 Ka- mermuz.; 14.25 Concertgebouw- ork.; 15.00 Schoolradio; 15.30 Voor de zieken; 16.30 Operette- muz.; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Kinderkoor; 17.40 Beursber.; 17.45 Amateurssol. en -ensem bles; 18.20 Brabants halfuur; 18.50 Regeringsuitz.Wat doen de provinc. opbouworganen; 19.00 Nws.; 19.10 Act.; 19.25 Boekbespr. voor de jeugd; 19.30 Polit. lez.; 19.40 Verzoekprogr. voor de militairen; 20.30 Voor de jeugd; 20.50 Lichte gram.; 21.30 Klas. gram.; 21.50 Blyde Incom- ste, lit. klankb.22.30 Nws.; 22.40 Report opening 27e Ne derlandse boekenweek; 22.50 Zij horen er ook bij, lez.; 23.00 Har- monie-ork.; 23.25 Lichte gram.; 23.55—24.00 Nws. Door ANGELA VON RIESLING 17) Nadruk verboden. „Onbescheiden? Natuurlijk niet, mijn broer zal het zelfs prettig vinden u te leren kennen en in u een verwante ziel te vinden. Hij werkt met hart en ziel voor die arme kinderen en doet wat hij kan." „Als hij u komt bezoeken, wilt u me dan bellen? Ik verheug me er erg op een paar woorden met hem te spreken." „Ik zal er beslist aan denken." „Dank u, juffrouw Sonnleiter. Maar ik heb nu genoeg tijd ver praat, er moet ook nog gewerkt worden. Ik kom straks nog wel eens langs om het verband van uw hoofd te vernieuwen. Dus tot straks." Vera was weer alleen. Het schoot haar te binnen dal ze voor vandaag een afspraak met Multerer gemaakt had, daar zou nu voorlopig niets van komen, maar het was nog vroeg in het voorjaar en er zou nog voldoen de tijd voor uitstapjes overblij ven. Hopelijk zou Kurt zich niet al te eenzaam voelen? Ze ver zorgde niet alleen zijn huishou ding, maar was ook verder in alles zijn vertrouwde en nu zou I huisde hij het voorlopig zonder haar moeten stellen, maar misschien duurde het niet zo lang. Ze hiel den erg veel van elkaar. Hun beide ouders hadden ze kort vóór Kurts huwelijk verloren en toen had hij niet geaarzeld om zijn zuster bij zich in huis te nemen. Sindsdien waren ze altijd bij el kaar geweest, met uitzondering van de weinige reizen die Kurt gemaakt had. Intussen was het eenzaam bij hem geworden nu het vrolijke lachen van de knap pe jonge vrouw en het ge schreeuw van de beide kinderen het huis niet meer vulde. Geen van tweeën had zich tot nu toe los kunnen maken van deze her innering en nog dikwijls dachten ze aan het spoorwegongeluk, welk aan die drie levens een on verwacht einde had gemaakt. Een bij vloog zoemend door het venster naar binnen. Vera luisterde. Dan moesten de eerste voorjaarsbloemen zich geopend hebben en hun kelken beschik baar gesteld aan dit nijvere volk je. Het voorjaar Ze glim lachte. Was het in het hart niet Et tijd voorjaar als er liefde in Er werd geklopt. Zachtjes riep Vera; „Binnen." Op de drempel stond Kurt met een zorgelijk gezicht en in zijn armen een grote struik amandel bloesem. „Wat lief dat je nu al komt! Had je nog enkele minuten over? Je zult zo wel naar je werk moe ten, hé?" „Ik heb nog wel zoveel tijd dat ik eerst eens rustig kan komen kijken hoe het met jou is. Nou, nou, de doktoren hebben je hoofd aardig versierd, Vera! Hopelijk is het in werkelijkheid niet zo erg als het er nu uitziet „Binnen enkele dagen zul je er niets meer van zien", lachte Vera. „Ik hoop dat je gelijk hebt. Ik had voorzichtiger moeten rem men." „Je was voorzichtig genoeg. Kurt. We mogen dankbaar zijn dat er niets ergers gebeurd is En nu wil ik je eerst voor die prachtige bloesem bedanken, ze zijn heerlijk." „Ik heb ze zelf uit de tuin ge haald. Vannacht zijn ze gaan bloeien, als wisten ze dat het jou zou opvrolijken?" „De natuur spreekt haar eigen taal, Kurt. Maar vertel me nu eens hoe jij het hebt. Zorgt oude Maria goed voor je?" „Ja, het gaat best en ze is ge woon trots dat ze „herr dokter" nu weer eens helemaal alleen j verzorgen mag! Maak je over mij geen zorgen, Vera. Ik ben bij Maria in goede handen tot jij weer helemaal beter bent. De wond is toch niet zo ongevaar lijk als het zich eerst liet aan zien, hé?" „Toe, maak je niet ongerust. Het heelt wel weer. Zou jij in tussen niet iets over die kleine Angelika aan de weet kunnen komen? Het is me een raadsel hoe zo'n klein kind 's avonds laat nog alleen op straat kan komen. Begrijp jij het?" „Jij en ik, Vera, wij kunnen dat niet begrijpen en wij zullen onze kinderen er ook altijd voor be schermen, soms misschien tevee) beschermen. Je weet hoe zorg zaam ik altijd voor mijn beide kinderen was en toch heeft God ze weggenomen. Ik kan er nog altijd niet aan denken, het doet nog zo'n pijn!" Vera legde troostend een hand op de zijne. „Je moet het je niet zo aan trekken, Kurt. Wat je nu je eigen kinderen niet meer aan liefde kunt geven, kun je toch aan an deren schenken. En daarvoor ben ik je niet alleen dankbaar. Zus ter Antonieik zal haar even bellen, want ze wilde je graag leren kennen. Maar nu zul je er misschien geen tijd meer voor hebben? Wanneer kom je teug?" „Na de zittingen, maar het zal vandaag wel laat worden, Vera. Er ligt een hele stapel achten op mijn bureau." (Wordt vervolgd.) HILVERSUM II: 7.00 Nws.; 7.10 Ochtendgymn.7.20 Lichte gram.; 8.00 Nws.; 8.18 Muzik. ochtendpost; 8.35 Van de voor- pag., lez.; 9.00 Gymn. voor de vrouw; 9.10 Amusementsmuz. 9.40 Schoolradio; 10.00 Inzicht en uitzicht, lez.; 10.05 Morgen wijding; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Voor de kleuters; 11.15 Pianorec.; 11.40 Orgelspel; 12.00 Dixielandmuz.; 12.20 Regerings uitz.: Voor de landbouw; 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.33 Sport en prognose; 12.50 Draaiorgelmuz.13.00 Nws.; 13.15 Meded. en gram.; 13.25 Beursber.13.30 Omroep-kamer- koor; 13.45 Boekbespr.; 14.05 Gastenavondgevar. progr. 16.00 Amateursprogr.16.30 Voor de zieken17.00 Tijd voor teen agers; 17.50 Act.; 18.00 Nws.; 18.15 Nws. uit Vlaanderen; 18.20 Italiaans ensemble en zangsol. 18.50 De puntjes op de i, praat je; 19.00 Voor de kind.; 19.10 Jazzmuz.; 19.30 Kunstkroniek; 20.00 Nws.; 20.05 Gesprek aan de deur, radiadialoog; 21.00 Lichte muz.21.30 l.o. en L.O., klankb. over de lichamelijke op voeding op de lagere scholen; 22.00 Vocaal-instrument, ensem ble: lichte muz.; 22.15 Buiten lands weekoverz.; 22.30 Nws.; 22.40 Het kind in ons huwelijk, gesprek; 23.00 Socialistisch nws. in Esperanto; 23.10 Vergelijken- deswijs, muzik. gesprek; 23.55 24.00 Nws. BRUSSEL (VI.); 12.00 Nws.; 12.03 Lichte gram.; 12.30 Weer- ber.; 12.35 Voor de landbouwers; 12.45 Koorzang; 12.50 Beursber.; 13.00 Nws.; 13.15 Electrisch orgel; 14.00 Schoolradio; 15.45 Filmmuz.; 16.00 Beursber.; 16.06 Klarinetrec.16.25 Viool en piano; 17.00 Nws.; 17.15 Lichte muz.; 17.45 Duitse les; 18.00 Vlaamse liederen; 18.20 Voor de sold.; 18.50 Sport; 19.00 Toneel- kroniek; 19.40 Lichte gram.; 20.00 Symfonieconc., koren; 21.30 De Zeven Kunsten; 21.45 Ver volg van het conc.; 22.00 Nws.; 22.15 Jazz-agenda; 22.5523.00 Nws. Televisieprogramma's NED, TV20.00 Journaal en weeroverz.20.20 Pianorec.20.30 Attentie; 21.05 Selectie van Weense liedjes, met begel. van instrument, sextet; 21.35 Search for history, filmreport, uit Is raël; 22.05 Dagsluiting; 22.20 23.20 Eurovisie: Report, landen- ontmoeting turnen Oostenrijk Rusland te Wenen. VLAAMS BELG. TV: 19.00 Progr. over de grote Westeuro- pese Luchtvaartgemeenschap; 19.30 Voor de vrouw; 20.00 Nws.; 20.25 Het manneke; 20.30 l'Elisir d'amore, komische ope ra; In de pauze 21.20): Fiimreport.; 22.30 Nieuwe films; 23.15 Nws.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 9