OYCO Licht- en schaduwpunten in Algerije Eric de Noorman De Gezworenen Voorlopig bestuur in Algerië samengesteld BEURSOVERZICHT VOETBAL BRIDGE vrijetijdsverf kwaliteitsverfdic de Duitse minister van Ec°- VRtESVERS een wonder van smaak KOVCO Donderdag 29 maart 1962 DE VRIJE ZEEUW Pagina 7 In Algerije woedt sinds het einde van de vorige week een openlijke oorlog tussen Franse militairen en de commando's van de O. A. S. In die strijd van Fransen tegen Fransen hebben de blanke inwoners van Algerije de zijde gekozen van de opstan delingen tegen het gezag van Parijs. In Bab-El-Oued, de Euro pese wijk van Algiers, belem merde de bevolking de acties van het Franse leger door olie en spijkers op straat te gooien Desondanks is het zeer de vraag, of de hoogste leiding van de O. A. S. wel zo ingenomen is met deze ontwikkeling. Een man als ex-generaal Salan weet al te goed, dat zijn commando's in een krachtproef met de troepen van het legale Franse leger geen schijn van kans hebben. Zijn taktiek was er daarom steeds op «ericht, een botsing met het ]eger te vermijden. Veeleer was zijn hoop er op gevestigd, op de duur delen van dit leger naar zijn zijde te kunnen lokken en de rest te bewegen tot het hand haven van een voor hem gun stige inactiviteit. Voor de veronderstelling, dat de schietpartij in Bab-Ei-Oued het werk is geweest van een groepje desperate onder-aan voerders van de O. A. S., is dus veel te zeggen. DE LICHTPUNTJES In ieder geval is nu komen vast te staan, dat de speculatie van de O. A. S. op een soort medeplichtigheid van het leger onjuist is geweest. Het leger heeft zich bereid getoond, zijn plicht tc doen en men mag aan nemen, dat die bereidheid nog zal toenemen, wanneer bij het referendum op de 8ste april de overgrote meerderheid van het Franse volk men rekent op ongeveer 801 b zich zal uit spreken voor de gesloten vredes overeenkomst. In nóg een opzicht heeft de O. A. S. zich vergist. De samen zweerders hadden verwacht, dat hun vooral tegen de Algerijnse De minister antwoordt MINISTER KORTHALS OVER VERONICA De minister van Verkeer en Waterstaat, drs. H. A. Korthals, betreurt het dat door de uitzen dingen van ..Veronica" de inter nationaal geregelde orde in de ether wordt verstoord. Hij deelt mede dat er internationaal con tacten S^gfle zijn over de me- geiijkheii ertegen maatrege len te riemen. Voor een recht streeks optreden tegen de zen der zijn mede met het oog op de juridische'gecompliceerdheid van een dergelijk optreden geen voldoende termen aanwezig. De minister deelt dit mede in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid de heer Kieft (A. R. P.). Er wordt overwogen, aldus minister Korthals, of er maat regelen genomen kunnen wor den tegen hen die in Nederland de uitzendingen van radio Vero nica voorbereiden en mogelijk maken of diensten verlenen ten behoeve van het zendstation, het schip en zijn bemanning. Daarvoor zal een wetswijziging vereist zijn. De minister verklaart verder dat er over de zaak-radio Vero nica in ruime mate interdepar tementaal overleg is gepleegd. Het is niet juist dat de Deense regering maatregelen heeft ge nomen tegen een ander schip roet een onwettige zender. Wel js het de minister bekend dat in Denemarken, en ook in de andere Scandinavische landen en in Engeland, het telefoonver keer en het radio-telegraafver- keer met schepen als Veronica 15 verbroken. Echter niet het zogenaamde nood-, spoed- en veiligheidsverkeer. Dezelfde Maatregelen zijn ook in Neder- 'and genomen. °e uitzendingen van Veronica JMden in de eerste maanden °P golflengten die vol- »®ns internationale overeen- rijn bestemd voor radio- coh tussen vaste punten en onepen, onder meer met red- ingboten. Na de aanvangspe- '0ae is de zender gaan werken P een golflengte uit de midden- ororoepband die is toegewe- aan de Zweedse omroep, in- nteel verwekt de zender ne ergolven. De minister is er an,°p de hoogte dat uit binnen- ouitenland klachten zijn bin nengekomen over storingen, die veronica veroorzaakt. Volgens e laatste berichten stoort de zender nog steeds de Zweedse omroep en heeft de Rijkslucht- aartdienst op 22 februari een storing ondervonden van de 'Ogenaamde „derde harmoni sche" van dc zender. De minister deelt ook mede uat de directeur van Schevenin- igen-radio heeft verklaard, dat bevolking gerichte terreur, de Moslims er toe zou brengen, op grote schaal wraak te nemen op de blanke inwoners. In dat ge val zouden de Franse militairen gedwongen zijn géworden, op de Moslims te schieten en zich daarmede, ongewild, tot de bondgenoten van de O. A. S. hebben gemaakt. Inderdaad schijnt de muzel- manse bevolking der grote steden enige malen op het punt te hebben gestaan, zich en masse tegen de blanke wijken te keren, maar leiders van de F. L. N. hebben er haar van kun nen weerhouden. DE SCHADUWEN De gematigde en verstandige houding van de Algerijnse lei ders en de gebleken trouw van het leger aan De Gaulle zijn zeker geen geringe lichtpunten aan de nog altijd donkere Alge rijnse hemel. Helaas echter zijn er enige andere verschijnselen, die tot pessimisme blijven stem men. Zo is bijvoorbeeld de hoop, dat de voor Frankrijk gunstige vredesvoorwaarden de blanke bevolking van Algerije er toe zouden brengen, haar houding te wijzigen, tot nu toe niet in vervulling gegaan. En aan de andere zijde zijn deze vredes voorwaarden aanleiding geweest 'tot het ontstaan van menings verschillen in het kamp van de F. L. N. De zojuist door Frank rijk vrijgelaten F. L. N.-leiders, die niet aanwezig waren bij de onderhandelingen in Evian, ver wijten hun voor de overeen komst verantwoordelijke mede leiders, dat zij al te veel conces sies aan de Fransen hebben ge daan. Men moet hopen, dat deze strubbelingen meer van persoon lijke dan van werkelijk princi piële aard zullen blijken te zijn. Want gaan de Algerijnen tornen aan de voorwaarden van de ge sloten overeenkomst, dan komt het gehele vergelijk in de lucht te hangen. (Nadruk verboden.) Officiële bronnen hebben dinsdag in Parijs meegedeeld, dat de voorlopige uitvoerende raad voor Algerië, die tot taak heeft voorbereidingen te treffen voor zelfbeschikking, is samen gesteld en op korte termijn, uiterlijk donderdag of vrijdag, in Algerië zal worden geïnstal leerd. Voigens de overeenkomsten van Evian moest de raad bin nen tien dagen na een bestand worden ingesteld. Deze limiet verstrijkt op 28 maart. De raad, die haar hoofdkwar tier in Rocher Noi, bij Algiers, zal vestigen, krijgt een Algerijn se president, Abden Rahmane Fares, een Franse vice-presi dent, Roger Roth, en tien leden. Roth is een Gaullistische afge vaardigde uit Philippeville en Abder Rahmane Fares oud-voor zitter van het Algerijnse parle ment. Hij is onlangs uit Franse gevangenschap, waarin hij zich wegens steun aan de F. L. N. be vond, vrijgelaten. Onder de leden van de raad bevinden zich Abdesselam Belaid, die be schouwd wordt als vertegen woordiger van de jonge intellec tuelen uit de F. L. N., Sjafki Mostefai, een arts, die de leiding van de F. L. N.-gezondheids- dienst had en sedert 1960 leider van de permanente delegatie Verbeterde Engelse betalingspositie In een witboek over de En gelse betalingsbalans wordt me degedeeld, dat het tekort op de lopende en de kapitaalrekening van Engeland verleden jaar met ruim 400 miljoen pond sterling werd verminderd. Hat, tekort dat in 1960 490 miljoen pond ster ling had bedragen, verrmtvaerde over 1961 tot 62 miljoen pond sterling. Het tekort op de zicht bare handel bedroeg slechts 135 m.ljoen pond sterling tegen 391 mil joon in 1960. Door enkele bijzondere en aanzienlijke ontvangsten van meer dan 200 miljoen pond ster ling veranderde het tekort op de kapitaalrekening van 202 miljoen pond sterling over 1960 in een overschot van 8 miljoen pond sterling over 1961. De lopende rekening in haar geheel verbeterde met 218 mil joen pond sterling en wist het tekort van 88 miljoen pond ster ling tot 70 miljoen pond ster ling terug te brengen. Deze re kening gaf in de tweede helft van 1961 een aanzienlijke verbe tering te zien. In de monetaire sfeer was er verleden jaar een voordelig sal do van 19 miljoen pond sterling na een nadelig saldo van 184 miljoen pond sterling over 1960 en een van 405 miljoen pond sterling over 1959. Na een on gunstig saldo van 50 miljoen over de eerste helft van 1961 volgde een voordelig saldo van 69 miljoen pond sterling over de tweede helft van dat jaar. van de voorlopige regering in Rabat is geweest, Mohammed Sjeik, voorzitter van de regiona le raad in het gebied van Oran en Charles Koenig, burgemees ter van Saida. Giften voor nationaal buide blijk aftrekbaar voor belasting Het nationaal comité voor het zilveren huwelijksfeest van Koningin en Prins der Nederlan den deelt mede bericht te heb ben ontvangen van de staatsse cretaris van Financiën, dat alle giften aan het nationaal comité volgens de desbetreffende bepa lingen van de inkomsten-, loon- en vennootschapsbelasting zullen worden aangemerkt als aftrek posten bij de belastingaangifte 1C62. Eveneens wordt vrijstelling ver leend van schenkingrecht volgens de bepalingen van de successie wet Scherpe koersdaling op Duitse beurzen Naar raming van makelaars in Frankfort hebben de beleggers door de scherpe daling van de koersen der aandelen op de West- duitse effectenbeurzen verleden week op papier om en nabij vijf miljard D.M. verloren. Sedert het begin van de afgelopen week zijn de koersen mot gemiddeld 5 pro cent gedaald en voor enkele aan delen zelfs met 20 procent. Een plotseling optredende krachtige reactie bracht het algemene koerspeil maandag op zijn laagste punt in meer dan zes maanden, maar dinsdag kochten speculan ten voor een groot bedrag aan aandelen terug om profijt te trekken van de als gevolg der daling gestegen rendementen In bar.kkringen gaf men voor de daling de volgende verklarin gen: 1. De scherpe waarschuwing, nomische Zaken, prof. dr. Erhard, velleden week heeft laten horen, dat de bondsrepubliek cp weg is naar de cnJergang, tenzij de looneisen worden beperkt: 2. De duidelijke mislukking van de ontwapeningsconferentie in Genève; 3. Veel beleggers, die eerder EEN PR0DUKT VAN DE SIKKENS GROEP ddj umet Seleend geld aan DUITSLAND S GELUKKIGSTE ECHTPAAR" OP SCHIPHOL Gistermiddag is het „geluk kigste echtpaar" van West- Duitsland op Schiphol aangeko men. Het zijn Hildegard (28) en Leander Wschetczka (29). In januari schreef een West-Duits weekblad naar aanleiding van de première van de Italiaanse film „Io amo, tu ami" (Ik be min, jij bemint) een prijsvraag uit over huwelijksgeluk. De deelnemers moesten een aantal vragen „naar waarheid" beant woorden. Een jury maakte aan de hand van de ingezonden op lossingen uit dat het echtpaar Wschetezka het gelukkigste was. Van de maatschappij die de film vervaardigde en het week blad kregen Hildegard en Lean der een eerste prijs aangeboden die bestond uit een wereldreis, waar zij gisteren aan zijn begon nen. Via Amsterdam gaan zij naar New York, dan per boot naar Haiti in de Caraïbische Zee, vervolgens terug naar New York, vandaar via Portorico, Montreal en Quebec terug naar Duitsland. West-Berlijner door volkspolitie neergeschoten Dinsdagavond is aan de grens tussen Oost- en West-Berlijn een West-Berlijncr door leden van de Oostduitse volkspolitie neerge schoten. Volgens ooggetuigen losten de politiemannen acht schoten. De ernstig gewonde man is later in een ziekenhuis over leden. De man bevond zich aan de westelijke zijde van de grens- muur tussen de Amerikaanse sector en Oost-Berli.jn. Volgens de Westberlijnse politie vuurde de vokspolitie acht maal over de muur, waarbij een 28-jarige Wcst-Berlijner werd getroffen. De politie zei, dat dit de eerste maal was dat een West-Berlijner door schoten uit het oostelijke stadsdeel werd gedood. Tot dus ver zijn alleen vluchtelingen, die zich nog op Oostduits gebied be vonden, het slachtoffer geworden. delen hebben gekocht, wordt nu gevraagd hun banken te betalen of tot verkoop over te gaan. De meeste speculanten kunnen niet betalen en de banken zijn niet bereid langer op hun geld te wachten, omdat zij vrezen dat de aandelenkoersen nog verder zul len dalen. B9-JAK1GE MUEDER VAN 17 KINDEREN Dit is de 39-jarige mevrouw Ma ria Del Carmen Gulndos de AI- caido uit Madrid niet twaalf van haar zeventien kinderen. Zij is getrouwd met de 40-jarige Julio Alcaido en heeft enige tijd ge leden de provinciale prijs van de stad Madrid voor het grootste aantal levende kinderen gewon nen. Zestien kinderen van het echtpaar Alcaido zijn nog in leven. GELD VERMIST BIJ DE POLITIE TE AMERSFOORT. Uit de kas van de Politie Sport vereniging Amersfoort wordt een bedrag van ongeveer ƒ3500 ver mist. De commissaris van de Amersfoortse politie, de heer J. Dill, heeft hiervan mededeling gedaan aan de procureur-gene raal in Amsterdam, die de com missaris van de rijksrecherche de heer Y. Taconis heeft opgedragen een onderzoek in te stelten. Ver wacht wordt dat dit volgende week zal zijn voltooid. norui.zx. us. soepen VAST DOOR BUITENLANDSE VRAAG De internationale waarden hebben gistermiddag direct bij de opening hogere koersen te zien gegeven, ten opzichte van het vorige slotniveau. Philips opende op 971 twee punten hoger. Unilevers plus vijftig cent ƒ183,10. Kon. Olies verbe terden een gulden op ƒ134,70. AKU's konden op 3851-2 twee punten aan de vorige slotkoers toevoegen. Hoogovens zetten de hausse-tendenüe van dinsdag verder voort. Dit fonds lag op 792 ruim elf punten hoger in de markt. Nu het onveranderde dividend van twintig procent van het staalconcern algemeen bekend is, heeft dit speculatieve vraag tot gevolg gehad temeer, daar Hoogovens de voorgaande beursdagen nogal waren ge daald. De beurs is ingenomen met het onveranderde dividend. Men had zich reeds verzoend met een lager dividend van het Hoogovenconcern. Het was gisteren hoofdzake lijk het buitenland en dan voor al New York, dat voor de hoge re koersen van de internationale waarden zorgde. Daarnaast on dervond het Damrak zeer goede steun van de vaste houding die de Westduitse beurzen te zien gaven. Gedurende het verdere beursverloop nam de vraag toe waardoor Kon. Olies opliepen tot ƒ135,70. Hiermede lagen de olie waarden boven pariteit New York. Unilevers verbeterden tot 183,90 en Philips tot 974. AKU's daarentegen moesten op 384 een punt van de behaalde koerswinst prijsgeven. Hoog ovens bleven rond de 790 schom melen. Hier en daar vonden wat dekkingsaankopen plaats omdat, aldus de beurs, het algemene marktbeeld hiertoe aanleiding gaf. Wallstreet gaf dinsdag kleine koersverbeteringen voor de Nederlandse hoofdfondsen te zien. Dit was voor Amsterdam een goede stimulans. De leidende cultures gaven doorelkaar fractionele koersver beteringen te zien met weinig zaken. Met de stemming voor de scheepvaartaandelen wilde het niet best vlotten. De handel in deze hoek was gering. De koers verliezen bedroegen één tot twee punten. De staatsfondsen ver toonden een gedrukte stemming. De onderhandse lening door de staat groot ƒ350 miljoen was een rem voor hogere koersen in deze afdeling. De handel had weinig te betekenen. Ook op de vorige beleggingsmarkt was de stemming gedrukt. In de vier procent preferente aandelen Deutsche Golddiskont- bank werd geen notering opge maakt in verband met een ver schenen bericht. Op deze aan delen wordt een bod uitgebracht van 170 procent (D.M. negentig cent) neerkomende op 255 pro cent Nederlandse usance (D.M. zestig cent). De laatstgedane koers voor deze stukken op het Damrak was 232. Aandelen Van der Grinten werden op 1700, ex 24 procent dividend geadviseerd, tegen dinsdag 1697'/3 cum divi dend. Stockdividenden Delft- sche Leerlooierij werden voor de eerste notering geadviseerd op circa ƒ27,50, tegen een theo retische waarde van 27,70. BEURSINDICES 26/3 27/3 28/3 Int. conc. 565.41 561.78 565.41 Industrie 398.82 376.72 379.04 Scheepvaart 173.75 172.64 172.20 Banken 266.32 266.15 267.52 Handel enz. 166.20 165.32 165.29 Algemeen 413.47 411.04 413.38 NABEURSKOERSEN. A.K.U.: 384—386 avondslot 386 (383%)] Kon. Olie: 136.10—137.50 avondslot 137.50 (135.50)] Philips: 973%—982 avondslot 982 '971%), Unilever 184.50185.00 gl. avondslot 184.80 (183.70); Hoogovens 790803 avondslot 803 (788)] ADVIESKOEBSEN BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, heden gel dend, luiden Engelse pond 10.10—10.20, Amerikaanse dollar 3.583.62, Canadese dollar 3.403.45, Fran se frank (100 73.10—73.60, Bel gische frank (100) 7.217.26, Duitse Mark (100 89.95—90.45, Zweedse kroon (100 69.40 70.40, Zwitserse frank (100) 82.9083.40, Italiaanse lire (10.000) 57.25—59.25, Deense] kroon (100 51.9052.90, Noorse kroon (100) 50.2051.20, Oosten rijkse Schilling (100) 13.92% 14.02%, Portugese escudo (100) 12.5512.70, Spaanse peseta (100, grote coupures) 5.92% 6.07%. het is voorgekomen dat do uit zendingen van Veronica storing veroorzaakten in de frecuientie- oand, die is aangewezen voor radiotelefoonverkeer van reddingboten en dergeiijke. Ook neeft de airecteur var> Schcve- ningen-radio medegedeeld dat bom de laatste tijd geen klach ten over dergelijke storingen er ore zijn gekomen, maar dat dit niet wilde zeggen dat storin gen van deze of andere aard niet meer zouden kunnen optre den. Campanati leidt België—N ederland De interlandwedstrijd België —Nederland, die zondag te Ant werpen wordt gespeeld, zal wor den geleid door de Italiaanse scheidsrechter Giulio Campana ti. Hij wordt geassisteerd door zijn landgenoten Raoul Righi en Giuseppe Adami. DE SPORTTOTO In de sporttoto van afgelopen zondag was in totaal ƒ348.018,45 aan prijzen beschikbaar. Voor de eerste prijs, die 146.975,40 bedroeg, kwamen 102 meldingen binnen. Ieder van de gelukkigen zal netto ƒ1224,68 ontvangen. Niet minder dan 1552 meldin gen waren er voor de tweede prijs (ƒ80.168,40) waardoor de spoeling erg dun werd. Per kolom zal netto ongeveer ƒ50 worden uitgekeerd. Veertien toto-isten hadden in twee kolom men 12 uitslagen goed, één deel nemer voorspelde in drie kolom men twaalf uitslagen juist, maar de kroon werd gespannen door degene, die zes kolommen met slechts één fout invulde. De 93 gegadigden voor de extra-prijs van de gelijke spe len, delen een bedrag van 120.874,65. Zij zullen elk netto 1081,54 ontvangen, behalve twee van hen, die twee kolom men foutloos invulden. Zij tou cheren het dubbele van dit be drag. 37. „Het kan nog wel even duren vóór ze ontdekken dat ze eigenlijk eikaars bondgenoten zijn," grinnikt Toste, „maar wc kunnen toch maar beter opschie ten." Dat is Eric met hem eens en snel vervolgen zij hun weg, naar het strand. Het blijkt dat Axe zich met de Herulen inmiddels ingescheept heeft, met de Saksi sche gevangenen als gedwongen roeiknechten. Ze staan op het punt zich te water te begeven als Eric ineens een idee krijgt. „Het tweede bootje," roept hij Svein en Toste toe. ..Vlug, duw het tweede bootje ook vlot, an ders gaan ze ons daar straks mee achterna. Komaan, Svein. nu kun je laten zien wat je krach'er. waard zijn." Grommend geeft SVehr zijn makker Toste een wenk cn met vereende krachten weten ze be weging in het ranke scheepje te krijgen. Centimeter voor centi meter schuurt de kiel over hot ".and. „Nog even," hijgt de No irman, „en we zijn er." Op dut zelfde moment schalt een woedend geschreeuw over het strand. Wild met hun wapens zwaaiend komen de eer-.te Sak- sers over het duin te v rorscnijn BEKERTOERNOOI De eerste wedstrijd in het jaar lijkse 8-tallentoernooi, tussen „Luctor" en „Terneuzen'' werd door de laatste met 88 tegen 74 punten gewonnen waarmee „Luc tor" meteen werd uitgeschakeld. De volgende wedstrijd is tussen „Sas" en „Luctor 2". Het win nende achttal komt vervolgens uit tegen „Terneuzen I" om een plaats in de finale. OPENPARENWEDSTRUD In de openparenwedstrijd (de mi-finale) die met 12 paren in hotel „Des Pays-Bas" te Terneu zen werd gespeeld, wonnen de heren Van Damme—De Berdt (Gent) met 72,5 punten van de heren Van der Poel—IJsebaert (Luctor) met 68 punten en de heren Verheyevan Hee XGent); met 67 punten. ■ar» Knorr A.C.» Thaynjen- kookkunst ti Je voordelen: en theebladeren irt theepot of in de pjes.Gecn theezeefje :er nodig. :t theezakje blijft bo* n inde theepot drij- n, waar het water t heetst is. Daardoor :kt de thee heter af. der zakje bevat 'n recies afgepaste hoe- :clheid. U heeft steeds tee van dezelfde erkte. li jijni geur i jk Tick' 'idfe thee blijft bet bests zschemd als U dc tiici' akjes in' een trcmmtltjt •tlmrti

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 7