Frondizi treedt niet af SP Golub uit vrije wil terug naar Rusland RADIO EN TELEVISIE ^iarten in ^'Ylood >178 - 801 AGENDA WOENSDAG 28 MAART 1962 18e Jaargang Nr 5559 Logies-informatiedienst begint 1 april rusk over kwestie BERLIJN VERKLARING VAN RUSK EN GROMIKO SPAARBANKBOEKJE ZEEUW sident Arturo Frondizi van gQtinië heeft meegedeeld, yj niet van plan De leiders van vloot, leger en i jongste verkiezingen tot gouver luchtmacht van Argentinië, be- I neur van de provincie Buenos gaven zich, nadat zij hadden ge- I Aires werd gekozen, heeft in een is af te hoord dat president Frondizi dinsdag te Buenos Aires uitgege- nülitaire leiders zijn er in geslaagd de president er- jpe t.; brengen om wat zij noe- f het onvermijdelijke te aan- mden, noch ook om zich te keren van de steun van de voor de vor- siiiepartijen j. van een nieuwe regering. Tilitairen en oppositie ver rit oo -wee belangrijke ten van memng. De militai- wïilen niet dat de bij de ver- Kngen van 18 maart gekozen Peroristen in functie komen. De ofcositiepartijen willen dit wel. oppositie wil mets weten het economische en finan ce program van Frondizi, dat ^militaire leiders juist toejui- afgezant van president Frondizi, Rogelio Frigerio, is Hérda" in Brazihe aangeko- Mn. Hij verklaarde dat zijn op- Kit hem misschien in andere den van Zuid-Amerika en gelijk zelfs in Europa zou jngen. ive de crisis m zijn land zei h»: „Ér bestaat in Argentinië Latijdverband tussen de olie- Hinnin.: en de politieke gebeur- tjnis De crisis is uitgebro ken p een ogenblik dat wij er in geslaagd waren onze olie te iloiteren met de hulp van nse en Italiaanse maat- lappijen en onafhankelijke lerikaanse ondernemingen, men nu in Argentinië wil is de olie-industrie ver men, de toevloed van kapi- remmen, de arbeidersbewe- vernietigen. De schuldigen reactionairen, zoals die iral in dit werelddeel aanwe- zijn. Zij staan lijnrecht te- over het „bondgenootschap r de vooruitgang" van pre nt Kennedy". ilitairen in veldtenue be ken dinsdagochtend vroeg Hingen in de omgeving van regeringsgebouw, het presi- :ntiële paleis en enkele minis- fries. Van officiële zijde werd it medegedeeld over de reden i deze maatregel. >e militairen waren ongeveer man sterk. Zij beschikken ider meer over machinegewe- n. IDe bevelhebber van de derde rgentijnse divisie huzaren, fcanklin Rawson, heeft een idschap gezonden aan de lei- b var. het wapen der cavale- waarin hij deze verzoekt ge ld te gebruiken om het aftre- van president Frondizi te «keren. Rawson is de presi- „tekort geschoten in va- srlandsliefde" en heeft hij „on- bldoende eerbied getoond te- |enover generaal Aramburu Be ook president is geweest). I «Ik ben niet afgetreden en ik nen het niet van plan ook," al- i heeft president Frondizi te- lenover generaal Aramburu pklaard. De generaal had hem Kocht en hij had hem verzocht af te treden, „daar dit de hige wijze is om de grondwet- li' basis van de Argentijnse at te handhaven". ^De logies-informatiedienst van AN.V.V.-V. V. V.'s treedt op april weer in werking. Het "ntal toeristen, dat in het sei- «n 1961 door de A. N. V. V. en Jegentien v. V. V.'s verzorgde Io Tcs-informatiedienst aan on- tn r™ Wer(1 geholpen, bedraagt '.500, waarvan 22.000 Neder- anders en 165.000 buitenlanders, ^aa !j waren 85.500 Duitsers, ■O '00 Amerikanen, 14.650 Fran- en, 16.250 En Isen, 5.700 Scan- hha.'iers, 6.650 Belgen en 10.750 «zoekers van andere nationa liteit. De a. N. V. V. verwacht, dat t». I. D. met Pasen zeer grote «njoop te verwerken zal krij- lri~- «et aantal met Pasen-1961 |J^r L. I. D. aan onderdak |l40ooPen toeristen bedroeg Amerikaanse minister van I v '"enlandse Zaken, Dean Rusk, 'v, n een interview voor de Itot if le'ev's'e verklaard werke- dflt n-'et te kunnen zeggen, |T °r hij de besprekingen over IliUi- Wostie Berlijn enige wezen- V Y°°rintgang is bereikt. «ttomin achtte de minister het lJ°uden van deze besprekingen moeite waard en het is he nrijk. dat zij worden voortge- «Wij moeten in voortdurend en l'reffend contact met de Sow- Det-unie blijven en wij hebben rjt de laatste maanden dan ook gedaan. En wij blijven dat hier m Genève doen", aldus de Ame ukaanse minister. niet wilde aftreden, naar hun hoofdkwartieren. In gewoonlijk welingelichte kringen wordt al gemeen verwacht dat de leiding der strijdkrachten de macht in Argentinië aan zich zal trekken. in een door generaal Arambu ru uitgegeven bekendmaking wordt gezegd dat de republiek in ernstig gevaar is. „Haar redding ligt in de handen van personen, die grote verantwoordelijkheid dragen en die uitsluitend worden bezield door het streven, om de hoogste belangen van het land te verzekeren", aldus de bekendma king. Er wordt ook in gezegd dat een oplossing mogelijk zal bestaan iut het afzetten van president Frondizi. Anuies Framini, een volgeling van ex-president Peron, die bij de ven verklaring gezegd: „Men pro beert thans de Argentijnse man nen en vrouwen door geweld, vreesaanjaging en terreur de mond te snoeren. Op 18 maart toen de verkie zingen werden gehouden heeft het Argentijnse volk zijn eerbied voor de wet en de instellingen van de staat bevestigd. Niet Het volk, maar de regering en de strijdkrachten hebben grondwet en wetten geschonden". Framini beëindigt zijn verkla ring met een protest tegen het voornemen der Argentijnse rege ring om de beweging der Pero nisten buiten de wet te stellen. „De Argentijnse eenheid en de beveiliging van de republiek kan slechts worden verkregen door volkomen eerbiediging van de wil van het volk", aldus Framini. De Amerikaanse en de Sowjet- russsiche minister van Buiten landse Zaken, Rusk en Gromiko, hebben in een gezamenlijke ver klaring meegedeeld dat zij „zo wel nuttige als openhartige,, be sprekingen over het Duitse pro bleem en aanverwante kwesties hebben gevoerd gedurende hun verblijf in Genève. Er was enige vooruitgang gemaakt bij ophelde ring van punten van overeen stemming en van verschil van inzicht. Zij hadden er beiden mee ingestemd het contact „na rap port aan hun regering en over leg met hun bondgenoten" op daartoe geschikte wijze te her vatten. Volgens diplomatieke waarne mers is het waarschijnlijk dat ■iet contact voor voortzetting van de peilingen over de kwestie- eerlijn binnen de komende week Jf tien dagen tussen de Ameri kaanse ambassadeur Thompson Moskou en Gromiko in de Sow j et-hoofdstad hervat. zal worden Alexej Golub, de 35-jarige Rus sische chemicus, die in oktober van het vorige jaar in Amster dam om asiel vroeg, is dinsdag middag om kwart voor zes uit eigen vrije wil naar Rusland te ruggekeerd. Hij maakte de reis met het Tupolev lijnvliegtuig van de Tsjechische luchtvaart maat schappij C.S.A., dat feitelijk om half drie van Schiphol had moe ten vertrekken, doch ruim drie uur op de Russische chemicus wachtte. Van de zijde van het ministerie van Buitenlandse Zaken is het volgende medegedeeld naar aan- ten aanwezigheid van leden der Russische ambassade en ik heb de vaste indruk dat Golub uit eigen vrije wil naar Rusland wenst te rug te keren. Hij heeft gewoon heimwee". Het Russische ambassadeperso neel sprak in de vertrekhal de hoop uit dat mr. De Zaayer de Nederlandse pers permissie zou geven nog even met Golub te spreken. De procureur-generaal ging op een desbetreffend ver zoek van de Russische consul echter niet in. Hij zeide daar be zwaar tegen te hebben. Om half zes stapte Golub bege leid door mr. De Zaayer, perso- B3B i's. -* leiding van het vertrek van de heer Golub. De Nederlandse regering heeft een onderzoek ingesteld naar de motieven, die de heer A. Golub, aan wie asyl wasv erleend, heb ben bewogen zich naar de Russi sche ambassade te begeven en een brief te schrijven naar het ministerie van Buitenlandse Za ken, waarin om teruggave van zijn paspoort werd gevraagd. Deze brief werd overhandigd maandag 26 maart ten departe- mente van Buitenlandse Zaken door een ambtenaar van de Sow- jet-ambassade. Op 27 maart is de heer Golub ten departemente van Buiten landse Zaken ontboden teneinde zijn besluit toe te lichten ten over staan van de procureur-generaal bii het gerechtshof te Amster dam, mr. H. R. de Zaayer. De heer Golub verklaarde dat hij op zondagochtend 25 maart zich eigener beweging naar de Sow- jet-ambassade had begeven en daar de wens te kennen had ge geven terug te mogen keren naar zijn vaderland. Duidelijk is ge bleken, dat heimwee het voor naamste motief is geweest voor de beslissing van de heer Golub. Bij het gesprek waren geen Rus sische ambtenaren aanwezig. Onmiddellijk na het gesprek ten departemente is de heer Go lub naar Schiphol vertrokken. Nadat hij uit handen van mr. De Zaayer het paspoort in ontvangst had genomen, is hij met een bjn- toestel naar Moskou vertrokken. Gekleed in een regenjas en met een vilten hoed op het hoofd wan delde Golub de intercontinentale aankomsthal binnen en werd naar de speciale ontvangstkamer geleid, waar hij opnieuw de pro cureur-generaal uit Amsterdam, mr. H. R. de Zaayer, ontmoette. Deze was een kwartier eerder uit Den Haag op Schiphol gearri veerd en deelde daar aan enkele hem opwachtende journalisten mede: „Ik heb vanmiddag ruim drie uur met Golub gepraat bui- De bijgaande archieffoto werd genomen tijdens de persconferen tie van de heer Golub in het Am- iterdamse hoofdbureau van poll- lie, na het geruchtmakende ver- trek van mevrouw Golub naar Rusland. neel van de ambassade en konik- ■tJKe marechaussee in de bus, die uent naar het vliegtuig reed. Eerst onder aan de trap overhan digde mr. De Zaayer Golub diens paspoort en nam afscheid van ïem. De beide mannen wisselden een hartelijke en lange hand druk. Tien minuten later ver dween de Tupolev in de wolken naar Praag. Bij hun aankomst op Schiphol viel het de schaarse verslagge vers die van het onverwachte vertrek nog tijdig op de hoogte waren gekomen, op dat Goluo's uiterlijk een opvallende wijziging had ondergaan sinds hij nu bijna een half jaar geleden op Schiphol het dramatiscne afscheid van zijn vrouw nam. Hij heeft sindsdien n.l. een grote donkerbruine snor laten groeien. Het Russische ambassadeper soneel had rekening gehouden met de mogelijkheid dat Golub geen gelegenheid zou krijgen een verklaring af te leggen voor de Nederlandse pers. Nadat mr. De Zaayer de toestemming hier- ioe geweigerd had en Golub in de bus was gestapt, reikte één der ambassadeleden een in het Russisch gestelde verklaring uit, die op een Russische schrijfma chine met doorslagen was uitge typt. Een vrije vertaling daarvan luidt als volgt; „Ik, A. Golub wil voor de Nederlandse pers het vol gende verklaren: Een half jaar geleden vroeg ik politiek asiel in Nederland omdat ik de verkeer de indruk had dat de toestand in de wereld der bourgeoisie mij meer vrijheid zou geven voor mijn wetenschappelijke arbeid. Maar mijn aanwezigheid in Ne derland heeft mij ervan over tuigd dat men mij hier poogde te gebruiken om inlichtingen te krijgen over de Sowjet-Unie en dat men voorts poogde mij hier wetenschappelijke arbeid te laten verrichten, die onder de huidige politieke situatie tegen de belan gen van mijn eigen volk indruis te. Daarom heb ik besloten uit eigen wil naar de Sowjet-Unie terug te gaan, teneinde met mijn eigen werk aan te tonen dat ik alsnog nuttig en bruikbaar kan zijn voor mijn eigen volk. Ik ben tot de conclusie gekomen dat de zogenaamde vrijheid van weten schappelijke onderzoekingen in het Westen alleen ten behoeve van hen wordt verricht, die wer ken in het belang van de heer sende klasse." ËSIBwSh Ov* ME j NUMMER aarrekemng is bekend ondei bovenstaand dit op de daarvoor aangegeven laats op de lei nmiieren vóór inleg en uitbetaling en tpibrieveb. welke aan de Qsmtate Adminidtrabe van de Rijkspostspaarbank De STAAT waar-borgt de volledige nakoming door de Rykvpevtspntirbank van de verplirh- «Ikrachtens de wet opgelegd. ftit - -G c-, Arl. 9 ran <k Pmlsmuirh-jnh wet 1954 N&lruk wrtxxten Castro beschuldigt een communistische leider De Cubaanse minister-presi dent, dl'. Fidel Castro, heeft maandagavond in een radiotoe spraak één van de vooraanstaan de theoretici van de Cubaanse communistische partij, Ambal Escalante, beschuldigd van per soonsverheerlijking. Escalante, die een paar weken geleden is aangewezen als secretaris van de O.R.I. (de verenigde revolu tionaire organisatie), heeft deze organisatie in een gevaarlijk moeras geleid door een „hof van verheerlijkers" om zich te verenigen. Castro zei dat Escalante zijn positie heeft misbruikt voor persoonlijke doeleinden. WOENSDAG 28 MAART. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Met voorbedachten rade". DONDERDAG 29 MAART HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.15 Kamerorkest (gr.); 7.30 Voor de jeugd; 7.45 Morgenge bed en overweging; 8.00 Nws; 8.18 Commentaren op de uitsla gen van de gisteren gehouden verkiezingen voor de Provinciale Staten; 8.30 Lichte gram.; 8.50 Voor de vrouw; 9.35 Waterstan den; 9.40 Schoolradio; 10.00 Gr.; 10.15 Morgendienst; 10.45 Kerkorgel; 11.00 Voor de zie ken; 11.45 Gewijde muz.; 12.00 Middagklok; 12.04 Fanfareor-i kesten; 12.25 Voor de boeren; 12.35 Medeci. t.b.v. land- en tuin bouw; 12.38 Gram.; 12.50 Act.; 13.00 Nws; 13.15 Filmmuz.; 13.40 Licht progr.; 14.00 Lichte muz.; 14.25 Requiem (gr.); 15.20 Ka merorkest en solist (gr.); 15.35 Volksmuziek uit Centraal Euro pa; 16.00 Bijbeloverdenking; 16.20 Harprecital16.35 Strijk orkest; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gram.; 17.40 Beursberich- Deer ANGELA VON RIESLING 16) Nadruk verboden. HOOFDSTUK V. De ochtendzon scheen vrolijk door de ruiten toen Vera wak ker werd. Ze moest zich eerst eens bedenken waar ze was. Slaperig deed ze haar ogen open en liet haar blikken door de kamer glijden. Naast haar stond nog een bed, maar dat was leeg, ,..,ze had He nacht hier ken nelijk alleen doorgebracht. Het v/as er haar des te liever om. Toen ze haar hoofd om-en-om draaide drong het tot haar door dat ze toch meer pijn had dan ze gisteren verwacht had, ook haar wang gloeide overal. Ze greep naar de gewonde plaats, maar schrok. Dc wonde scheen veel groter te zijn dan het zich gisteren liet aanzien en ook het bot scheen beschadigd. Opnieuw beleefde ze in gedach ten het ongeluk. Weer zag ze het kleine meisje tegen de wagen lopen, om dan doodverschrikt te blijven staan, de beide handen afwerend in de hoogte. Vera ademde diep en bevrijd. Wat be tekende eigenlijk die wonde in haar gezicht als ze hiermee het den? Het was maar goed dat Kurt zo vlug geremd had, an ders was het kind verloren ge weest. Dan zouden ze hun hele verdere leven met de ontstellen de gedachte hebben rondgelopen dat ze de dood van een kind op hun geweten hadden. Wie zou dat kind op dat uur van de nacht op straat hebben gestuurd? Of was het kind weggelopen en toen haar huis niet terug heb ben kunnen vinden? Ze hoopte dat er spoedig een zuster kwam, dan zou ze het kunnen vragen. Het was de eerste keer dat Vera in een ziekenhuis lag. Ze kende het ziekenhuisleven al leen maar uit de verschillende verhalen en nu zou ze het zelf ondervinden. Misschien, over dacht ze, zouden een paar dagen gedwongen rust haar goed doen. Ze richtte zich op, stapelde de kussens op elkaar en ging naar buiten liggen kijken. Ze keek uit op de tuin die bij het ziekenhuis hoorde. I>e brede armen van kastanjebomen reikte tot aan haar venster, op één van de tak ken zat een roodborstje. Ze keek naar he diertje, terwijl de vogel vertrouwelijk zijn kopje heen en weer bewoog en trachtte haar leven van het meisje gered had- blik op te vangen. Zachtjes ging haar kamerdeur open. De ver pleegster, die zorg droeg voor deze afdeling, keek eerst voor zichtig om de hoek of Vera wak ker was. Toen opende ze de deur verder en. schoof een tafeltje naar binnen waarop een heerlijk ontbijt stond. De lucht van de verse broodjes deed Vera opkij ken en ze bemerkte plotseling dat ze een vreselijke honger had. Goede morgen, juffrouw Sonn- leiter. Hebt u goed geslapen?" vroeg zuster Antonie vriendelijk. Ze had een aardig, moederlijk gezicht, omhuld door een witte kap, waaronder enkele grijze lokken zich niet lieten vangen. „Goedemorgen zuster. Ja, ik geloof dat ik wel goed geslapen heb. Alleen ben ik wel af en toe wakker geweest omdat ik zo'n pijn had. Het is wel een mooie snee geworden, hé?" „Het had erger kunnen zijn, juffrouw Sonnleiter. De wagen moet wel erg fel geremd heb ben." „Mijn broer is een goede chauffeur, Hat kind kwam recht op ons toegelopen. Hoe gaat het met haar? Hebt u al uitgevonden wie de ouders zijn?" „Het kind maakt het wel goed. En u hoeft u niet ongerust te maken, want het ongeluk heeft met haar ziekte niets te maken. Het kind had diphterie en is waarschijnlijk door de hoge koorts de straat opgelopen." „Dan zal ze wel geen beste moeder hebben, die niet beter op een ziek kind past Het is onver antwoordelijk om zo'n doodziek kind de kans te geven op straat te komen." „Ze is weggelopen. Meer mag ik u op het ogenblik niet zeggen, juffrouw Sonnleiter. Ik spreek niet graag over de familie-aan gelegenheden van onze kleine patiënten. Maar ze is erg ver drietig. Als ik kon dan zou ik een tehuis willen openen voor al die kinderen die thuis ongeluk kig of teveèl zijn en weer ver trouwen en vreugde in die kin derharten trachten te brengen." „Hoe heet het kind dat giste ren gebracht is? Weet u dat al?" „Angelika Lindinger, heeft me de vader verteld. Hij kwam hier ongeveer twee uur na het kind binnen, bleek en geheel van streek." „Mag ik Angelika nog wel eens zien?" „Later vanzelfsprekend. U moet nu eerst stevig ontbijten en de schrik te boven komen. Het be langrijkste is dat u eerst weer helemaal op krachten komt." „Dank u zuster, daar zal ik voor zorgen. Over mij hoeft u zich niet ongerust te mkaen." „Fijn. Zulke patiënten hebben we maar weinig. Bent u de zus ter van die bekende rechter dr. Sonnleiter? Ik hoor dikwijls over hérh "vertellen als hij het weer heeft opgenomen voor de ver waarloosde en misdeelde kinde ren. Ik zou hem graag zelf eens leren kennen als dat niet te on bescheiden is." (Wordt vervolgd.) ten; 17.45 Lichte muz.; 18.15 Sportrubriek; 18.30 Vocaal en semble; 18.50 Lezing; 19.00 Nws en weerbericht; 19.10 Praatje; 19.15 Geestelijke liederen; 19.30 Radiokrant; 19.50 Pol. lezing; 20.00 Gevar. progr.; 22.30 Nws; 22.40 Avondoverdenking22.55 Boekbespr.; 23.30 Franse Barok muziek; 23.30 Literair progr.; 23.5524.00 Nws. HILVERSUM II: 7.00 Nws; 7.10 Ochtendgymn.7.20 Lichte gram.; 7.50 Dagopening; 8.00 Nws; 8.15 Lichte gram.; 9.00 Gymn. voor de vrouw; 9.10 De groenteman9.15 Fiuit en or kest (gr.); 9.40 Morgenwijding; 10.00 Lichte gram.; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Kookpraatje; 11.15 Kamermuz. (gr.); 12:00 Or gel en zang; 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.33 Lezing; 12.43 Lichte muz.; 13.00 Nws; 13.25 Beursberichten; 13.30 Lich te orkestmuziek; 14.00 Altviool en viool; 14.30 Voor de vrouw; 15.05 Pianospel (gr.); 15.15 Ac tueel allerlei; 15.45 Lichte or kestmuziek (gr.); 16.00 Gevar. programma in een notedop; 17.00 Theaterorkest en solist; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Nws; 18.15 Eventueel actueel; 18.20 Licnte gram.; 18.30 Sportpraat- je; 18.35 Gesproken brief; 18.40 Lichte muz.19.00 Voor de kin deren; 19.05 Ssssssttttt...pla ten en praten; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nws; 20.05 Faust, opera (gr.); 22.30 Nws en mede delingen; 22.40 Act.; 23.00 Faust, opera (5e acte); 23.45 Pianospel (gr.); 23.55—24.00 Nws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Nws; 12.03 Lichte muz.; 12.30 Weerbe richten; 12.35 Amus. ork. en so liste; 12.50 Beursberichten; 13.00 Nws; 13.15 Kamermuziek; 14.00 Schoolradio; 16.00 Beursberich ten; 16.06 Franse les; 16.21 Ra dio Schoolkoren 1961; 17.00 Nws, 17.15 Voor de kinderen; 18.15 Lichte orkestmuziek; 18.20 Voor de soldaten; 18.50 Sport; 19.00 Nws; 19.40 Lichte muziek; 20.00 Amerikaanse concertmuz.; 21.20 Lichte muz.; 22.00 Nws; 22.15 Lichte muz.; 22.55—23.00 Nws. Televisieprogramma's. NED. T.V.20.00 Journaal; 20.20 Televizier; 20.30 De huis arts, T.V.-spel; 21.00—22.40 An tigone, toneelstuk. VL. BELG. T.V.19.00 Voor de jeugd; 19.30 Tele-taaUes; 20.00 Nws; 20.30 Kunstkroniek; 21.00 Toneelstuk; 22.30 Nws.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 5