Provinciaal nieuws Eric de Noorman De Gezworenen TWEEDE KAMER BINNENLANDS NIEUW KERKDIENST RECHTSZAKEN Mr. VAN SCHAICK HERDACHT - NOG GEEN TIJD VOOR OPENBAARHEID TOESTAND IN NIEUW-GUINEA - VOORTZETTING BEHANDELING DER MAMMOETWET ARRESTATIE IN ALGERIË Pi? WA3IMIER? VRMS HET UW FIETSENHANDELAAR TEBiNEUZEN ZAAMSLAG. fVÖÜÖiL land pasta Prima en niet duur1? EEN GROOT EN BEKWAAM MAN IS HEENGEGAAN De minister van Binnenlandse Zaken heeft ria de voorzitter van de Tweede Kamer namens de regering de overleden oud-mi nister mr. Van Sehaick herdacht. Hij schetste mr. Van Sehaick als een groot en bekwaam man, die voort zal leven in zijn gees- tesprodukten, neergelegd in tal van wetten, maatregelen en staatsstukken. In zijn arbeid als advocaat, politicus en adviseur van de kroon deed hij zich steeds ken nen als een bekwaam man en bovenal als een bekwaam jurist, aan wie de herinnering in eer bied voortleeft. Mr. Van Sehaick, zo zeide mi nister Toxopeus, was een man, wiens bewogenheid niet steeds naar buiten trad, doch die steeds door zijn bewogenheid gedreven werd. Nu hij van ons is heengegaan kunnen we thans eerst recht beseffen hoe groot de leegte is, die hij nalaat, aldus besloot mi nister Toxopeus zijn toespraak. NIEUW-GUINEA Mr. J. A. W. Burger (P.v.d. A.) heeft gistermiddag in de Tweede Kamer er aan herinnerd dat er sinds het laatste debat op 2 januari j.l. t.a.v. Nederlands Nieuw-Guinea heel wat is ge beurd. De commissievergaderingen gaan wel door, maar hij is met dit vertrouwelijk overleg in per manentie niet zo erg gelukkig. meent dat hij de formule •van de regering: de Kamer in te lichten zodra 's lands belang het toelaat, niet moet aanvech ten, maar men kan zich alleen •maar zorgen maken. Er is lang- -zamerhand behoefte aan een openbaar debat omdat er aller- iiand onduidelijkheden zijn. Hij zou een inlichten van de zijde der regering door de Kamer op korte termijn op prijs stellen. De heer M. Bakker CC. P. N.) vond dat er een bijzonder door zichtig spelletje met de Kamer wordt gespeeld. De Kamer gaat straks uiteen. Er wordt morgen gestemd, zonder dat één woord over Nieuw-Guinea is gezegd. Ik geloof dat er bloed wordt ge offerd voor een paar stemmen. Ik heb de indruk dat vanavond in de commissies o.m. bespro ken zal worden dat Smaldeel V nu op weg is naar Nieuw-Gui nea, dat het troepentransport gisteren is voortgezet. Spreker vond het een onge hoorde zaak dat de Kamer dit allemaal over haar kant laat gaan. De heer H. J. Lankhorst (P. S. P.) zeide dat de vertrouwe lijkheid van de inlichtingen be perkt blijft tot de leden der vaste commissies. Is het nog wel langer verantwoord deze commissies als schuilhokjes voor de regering te laten fungeren? De voorzitter merkte op dat de Kamer zeer content zou zijn als de regering de tijd gekomen acht om in het openbaar uiteen zettingen te geven. Die tijd is er nu kennelijk nog niet en het leek de voorzitter onjuist de verantwoordelijkheid daarvoor op de rug van de regering af te schuiven. De voorzitter zeide te hopen dat de regering inderdaad op korte termijn de Kamer kan inlichten. De Kamer ging daarna tot de orde van de dag. De voorzitter deelde de Kamer mede dat hij voornemens is, met het oog op de commissieverga deringen, de vergadering om even vóór half vijf des middags te sluiten. (De commissieverga deringen zouden om half vijf beginnen.) Prof. dr. ir. A. Vondeling] (P.v.d.A.) vroeg of het dan de bedoeling was dat de Kamer uiteen zou gaan vóórdat de commissievergaderingen ten einde zouden zijn. Dat leek hem abnormaal. De voorzitter antwoordde dat ook de vraag kan worden ge. DE ZEVENTIEN- LANDEN- TE GENEVE De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Rusk, heeft er dinsdagavond ie Genève op de zeventien-landenconferentie over ontwapening op aangedrongen een einde te maken aan de toe neming van het vermogen tot vermenging, dat, indien er niets aan wordt gedaan, omstreeks 1966 verdubbeld kan zijn. De con ferentie zou zeer nuttig zijn als zij in de loop van dit voorjaar daartoe strekkende besluiten zou nemen. Rusk zei voorts op de voltalli ge bijeenkomst dat maatregelen genomen moeten worden om te voorkomen dat meer landen over Het hoofd van de vierde zóne van de O. A. S., de luitenant der tweede klasse Guillaume, is dinsdagmiddag in Tlemcen, in Algerië, gearresteerd, en onmid dellijk per vliegtuig naar Parijs overgebracht. Uit Parijs wordt gemeld, dat daar vorige week vrijdag werd gearresteerd adjudant Mare Robin, die de rechterhand was |van Kapuein .sergeant, net hoold van „missie 2", de geheime mi litaire organisatie van de O. A. S. in Frankrijk. In verband met het onderzoek werd zijn arresta- I tie tot dinsdag geheim gehou den. De V. N.-hogecommissaris I voor vluchtelingen, Schnyder, heeft in Genève medegedeeld, I dat deskundigen van de Ver kernwapens gaan bescnikken en onigde Naties zullen samenwer dat er een akkoord moet komen i ken met vertegenwoordigers van om het gevaar van het uitbre ken van een oorlog door een on geluk en misrekening of door steld of de Kamer vandaag nog een verrassende aanval te ver- Terecht stelling in Jemen Twee mannen die een jaar ge leden tevergeefs hebben ge tracht Imam Achmed, de koning van Jemen, te doden, zijn op een plein te Taez in het open baar onthoofd. Na de terecht stelling werden de lijken aan een boom gehangen. Toen de zon onderging, legde men de lijken een eind buiten de stad neer als prooi voor de gieren. Frans vissersvaartuig vergaan Ben Frans vissersvaartuig is dinsdagochtend vijftig kilometer ten zuiden van Brest, in Noord- West-Frankrijk, vergaan'.- De lij ken van vier der zeven opvaren den zijn geborgen. Een vijfde man wordt vermist. Twee bemanningsleden zijn ge red. Schepen, die zich in de nabij heid bevinden, zoeken naar de vermiste opvarende. wel in vergadering bijeen komt. Dat leek de voorzitter ook ab normaal. Misschien was het beter geweest vandaag niet te vergaderen, zo merkte hij op. De Kamer ging tenslotte ak koord met het voorstel van de voorzitter. VOORTZETTING BEHAN DELING MAMMOETWET Bij de behandeling van de Mam moetwet in de 'Tweede Kamer op de derde dag was het algemene beeld weinig anders dan op de twee voorgaande dagen vorige week. Er werden woorden van lof ge sproken over het enorme werk dat de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, heeft gelegd in dit wetsontwerp tot regeling van het voortgezet onderwijs. Maar de kritiek overheerste toch weer duidelijk. Er waren dinsdagmiddag maar drie sprekers, de heer J. A. Ben- nekom (A.R.), dr. J. G. H. Tans (P.v.d.A.) en drs..AR. Vermeer (P.v.d.A.). De vergadering werd namelijk eerder gesloten dan men vorige week van plan was, omdat de vaste commissies voor Buiten landse Zaken en voor Defensie gistermiddag gezamenlijk door de regering op de hoogte zullen worden gesteld van' de ontwikke lingen r ond Nieuw-Guinea. Drs. Vermeer beperkte zich na genoeg uitsluitend tot de bespre king van de maatschappelijke or ganen. Hij vond het ontstaan van deze „richtingsorganen" niet wenselijk en ondoelmatig. Voorts ontwikkelde hij enkele princi piële bezwaren, o.m. de mogelijk heid dat deze organen de onder wijsvrijheid zouden kunnen be knotten. De beide andere sprekers roer den de brugklasse aan. De A. R.- afgevaardigde zeide dat hij er geen traan om zou laten als deze brugklasse helemaal uit het ont werp zou verdwijnen. Dr. Tans daarentegen noemde de brugklasse een wezenlijk ele ment in het ontwerp. Hij vond echter dat de minister deze brug klasse niet ver genoeg had door gevoerd. De heer Van Bennekom ver klaarde dat hij praktisch en fun damentele bezwaren van zeer in grijpende aard tegen het ont werp koestert. Het samenpersen van zoveel verscheiden taken van voortgezet onderwijs moet voor enkele onderdelen schadelijk zijn, vond hij. .Volgende week dinsdag zullen de laatste twee sprekers bij de algemene beschouwingen, de heer H. J. Lankhorst (P.S.P.) en mr. C. N. van Dis (S.G.P.) het woord voeren. bek 3hfieïs Voor niets minderen. De conferentie moet streven naar afschaffing van alle midde len die gebruikt kunnen worden voor het vervoer van wapens voor massale vernietiging naar het doel, waaronder satelieten die een baan door de ruimte be schrijven. Andere doelen voor de confe rentie zijn maatregelen tot alge mene ontwapening en tot oprich ting van een internationale ont wapeningsorganisatie voor toe zicht, in het kader van de Ver. Naties aldus Rusk in zijn laatste toespraak voor zijn vertrek naar de Verenigde Staten. De Canadese minister van Bui tenlandse Zaken, Green, heeft dinsdag bij de conferentie een ontwerp-verklaring ingediend waarin wordt gezegd dat de kos mische ruimte alleen voor vreed zame doelen wordt gebruikt. Vol gens deze verklaring zeggen de ondertekenende landen dat het verboden zal zijn apparaten in de ruimte te brengen die gebruikt kunnen worden voor het afleve ren van middelen voor massale vernietiging. De Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Gromiko, heeft in een dinsdag uitgezonden ver klaring gezegd dat indien de Ver. Staten weer beginnen met proe ven met kernwapens, ,,de Sowjet- Unie zich gedwongen zal zien te antwoorden met het uitvoeren van een eigen reeks proeven". De verantwoordelijkheid voor een hervatting van de proeven van beide partijen zal dan bij de Verenigde Staten liggen, die al dus een nieuw stadium in kern bewapeningswedloop zouden in luiden. Gromiko's verklaring werd uit gezonden door de radio van de Ver. Naties te Genève. De Britse minister van Bui tenlandse Zaken, lord Home, heeft erop gewezen dat men de meningsverschillen die bij het uiteenzetten van de verschillen de standpunten zijn gebleken, niet mag overschatten. Het is de taak van de conferentie deze standpunten diepgaand te bestu deren. Dan zal blijken dat de meeste veel dichter bij elkaar liggen dan aanvankelijk scheen. Lord Home noemde Rusks rede van dinsdagochtend uiterst belangrijk. Nooit tevoren is op een ontwapeningsconferentie de uitgangspositie zo duidelijk uit eengezet. Het grootste probleem is, vol gens lord Home, het verschil in snelheid dat de Amerikanen en de Russen willen betrachten bij de ontwapening. De Britten steunen de Amerikaanse plan nen, maar zij dringen niet aan op aanvaarding in dezelfde vorm. Hij verklaarde zich akkoord met het Canadese ontwerp van een verklaring over de ruimte. De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Gromiko, heeft na de vergadering meege deeld dat hij waarschijnlijk don derdag naar Moskou zal terug keren. Men zei in conferentie- kringen dat Gromiko een „zeer gematigde rede" had gehouden. Hij sprak niet over hervatting van kernproeven door de Rus sen. Lord Home zei: „Het is een goede ochtend. Wij beginnen veel gemeenschappelijks te zien in de Russische en Amerikaan se plannen." Toen men na de bijeenkomst Gromiko om zijn oordeel vroeg, zei hij: „Het is een gewone vergadering ge weest." de Franse regering en het nieu we voorlopige uitvoerend gezag van Algerië, bij de hulpverle ning voor de terugkeer van 250.000 Algerijnse vluchtelingen uit Tunesië en Marokko. In sa menwerking met het interna tionale Rode Kruis zal een in ternationale hulpactie worden georganiseerd. De Noorse vluch- telingenraad heeft reeds een bijdrage van 150.000 dollar (540.000 gulden) toegezegd. Tegelijk met adjuüani Robin werden vier andere officieren van de O.A.S. in Frankrijk gear- I lesteerd. President De Gaulle zal vol- gens kringen van het Franse ml- nisterie van Justitie binnen 24 uur een besluit tekenen voor een snelle berechting van ex-generaal Jouhaud, die maandag in Oran werd aangehouden. Jouhaud zal opnieuw berecht worden voor zijn aandeel in de mislukte militaire opstand in Algiers van april vo rig jaar. waarvoor hij reeds bij verstek terdoodveroordeeld werd, en verder terecht moeten staan voor zijn latere activiteit in de O.A.S. Men verwacht dat het proces binnen veertien dagen zal begin nen. Van het vonnis'van de hoge militaire krijgsraad, waarvoor hij terecht zal staan, is geen be roep mogelijk. Drie van zijn medewerkers, die tegelijk met Jouhaud werden ge arresteerd, zullen voor een lage re krijgsraad verschijnen. In Oran heeft een commando groep van de O.A.S. gisteren het Algerijnse stadsdeel Ville Nouvel le met lichte granaten bestookt, waardoor volgens onofficiële be richten vier Algerijnen werden gedood en ongeveer twintig ge wond. In het havengebied schoten twee Europese scooterrijders een Algerijn dood. De politie schoot vervolgens op de daders, waar van er een werd gedood. In verscheidene delen van Oran plunderden commandogroepen van de O.A.S. levensmiddelenwin kels en werden politiemannen van hun wapens beroofd. In de marinebasis Mers el Ke- bir, nabij Oran, zijn dinsdag we derom oorlogsschepen aangeko men, waaronder het vliegdek- schip La Fayette en de luehtaf- weerkruiser Colbert. Verkoudheidsbacillen zijn als de dood voor erotektie DODELIJK ONGEVAL Gistermorgen omstreeks kwart over elf is de 67-jarige H. W. Bor uit Wolfheze op een niet beveiligde overweg te Wolfheze (in de gemeente Renkum) tegen een sneltrein op het baanvak UtrechtArnhem gebotst. De man, die een bromfiets bereed, was op slag dood. HONDENHANDEL De klap, die mevr. L. Polak- Mooi? uit Boekelo (gem. En- cr-nede) vorige week woensdag bij de grenspost Glanerbrug de Duitse hondenhandelaar Heinz iVieten gaf, teneinde de aandacht te vestigen op de toenemende export van honden uit Twente naar Duitsland, heeft ook in Duitsland' de pennen in bewe ging gebracht tegen de praktij ken van de hondenhandel. De voorzitter van de Westdeutsche Tierschutzbund, de heer O. Ker- tscher uit Hamburg, heeft con tact opgenomen met mevrouw Polak en de afdeling Enschede van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren. Hierbij was ook aanwezig de hoofdinspecteur van de Neder landse Vereniging tot Bescher- AMSTERDAM VERDRO.\Kg INVAL IN AMTERCAMS SPEELHOL De Amsterdamse politie heeft maandagavond met succes een inval gedaan in een speelhol in de Maarten Jansz. Kosterstraat in Amsterdam, waar door een zestal personen in een particu VERMIST JONGETJE De rijkspolitie te water gisterochtend uit de Dijks in Amsterdam Oost het to gehaald van de sedert 21 f- ari in de hoofdstad ve debiele 7-jarige Wim v- licr huis roulette werd gespeeld. burger zag het lijkje in water drijven en waarschi de politie. Het stoffelijk schot vertoonde uiterlijk tekenen van geweld, zo de kinderpolitie mede. SURINAMER STAK MET STOKER ERNSTIG GEtVO Een 26-jarige Surinaamse torman, I. F. H., heeft giste- Er werden tien arrestaties ver-1 richt. Vier personen bevinden zich nog in hechtenis, de overi gen konden na een verhoor op het bureau Singel op vrije voe ten worden gesteld. In het pand van de 45-jarige controleur N. C. D. bevond zich een volledige rpeelzaalinventaris IB...6 op de étage die hij aan de 59- ming van Dieren, de heer K. jarige meubelmaker F. W. H. had bij een ruzie in het Rotter Visser uit Den Haag, die mede- verhuurd. Deze beide mannen en Katendrecht met een mes deelde, dat deze week een brief bun echtgenotes bevinden zich jarige stoker K. A uit zal uitgaan naar de minister van no2 onder arrest. H., die bij zijn drecht enkele levensgova Buitenlandse Zaken, waarin j aanhouding aanzienlijke bedra- j steken toegebracht. Het wordt gewezen op de kwalijke Sen bij zich droeg, zou als crou- offer ligt nu in het Zuiden praktijken van de hondenhan- pier bij het roulettespel hebben huis. gefungeerd. In de speelzaal be- j De beide mannen hadden v vond zich onder meer een ijskast den gekregen in een café met verfrissende dranken. j gingen samen naar buiten c De politie hield het huis in de ruzei eens „uit te praten", stille straat reeds geruime tijd in 1 de del in Nijverdal, die overigens nog gunstig moeten afsteken bij de hondenbeurs in Tilburg. Men neemt aan, dat een aan tal honden door te slechter naam en faam bekend staande handelaars van de straat worden meegenomen en via bekende en onbekende hondenafleverings- centrales in het oosten des lands terecht komen bij de han delaar Vieten of twee handela ren uit Westfalen, die hoofdza kelijk via Venlo zaken doen. Streng toezicht op deze honden- markten wordt door de dieren bescherming aanbevolen en daarom hoopt men dan ook, dat er met spoed zal worden ge werkt aan de redactie van art. 2 A. M. V. B„ welke o.m. betreft de handel in honden. De Franse regering heeft dinsdagochtend het verbod van vluchten van particuliere vlieg tuigen boven Frankrijk inge trokken. Het verbod was zestien dagen geleden afgekondigd. Abder Rahman Fares heeft dinsdag in de Marokkaanse hoofdstad Rabat verklaard dat hij zijn benoeming tot hoofd van het in Algerië in te stellen voor lopige bestuur heeft aanvaard. op straat stak de Surinamer verwachts zes a zeven keer het mes toe. De politie kon de dader lang daarna arresteren. De steken waren in de waarvan enkele in de streek. Het slachtoffer, veel bloed had verloren, onmiddellijk na aankomst waar de roulette ihet Zuiderziekenhuis reerd. Zijn toestand is nog stig. KIND OVERREDEN Dinsdagmorgen omstreeks uur is in de Bisschopsstraat Leeuwarden de zevenjarige jen Mebius door een auto gemeente-reinigingsdienst r eden. Het jongetje werd i gedood. Jurjen liep met de lair rijdende auto mee en vallen voor een der achterv gaten. Maandagavond belde een politieman aan. De vrouw van H., die als portierster fun geerde, deed het luikje in de deur open. Met een praatje wist de politieman binnen te komen. De vrouw werd belet alarm te slaan e-n vijf politiemannen drongen de speelzaal op de eerste verdie ping binnen, neg rolde. H. is reeds eerder wegens hazardspel met de politie in aanraking geweest. Tegen de wanden van de als speelzaal ingerichte voorkamer was zachtboard aangebracht. De speelsters en spelers, gegoede middenstanders van middelbare leeftijd, werden door de inval totaal verrast. De politie heeft het aangetrof fen speelmateriaal, geld enkele duizenden guldens en een grote partij drank en sigaretten in beslag genomen. Dinsdag werd het verhoor van de vier in arrest gehouden hoofd figuren voortgezet. De mogelijk heid dat zij voor de officier vna Justitie worden voorgeleid is niet uitgesloten. Dit doosje betekent: tegen infektie Zilveren Kledingmagazijn Van Leeuwede Vriend. In verband met het feit dat de heer J. J. van Leeuwede Vriend in 1937 zijn kledingmagazijn aan de Korte Kerkstraat heeft opge richt, herdenkt hij thans zijn zil veren zaken jubileum dat speciaal wordt gekenmerkt door een jubi leumverkoop met een nog grote re keuze in de dames- en heren en kinderkleding en de feestelijk met bloemen versierde étalages. In de loop van de jaren heeft de heer Van Leeuwe door geheel Zeeuws-Vlaanderen vele klanten aan zich weten te binden, getuige de zowel persoonlijke als schrif telijke gelukwensen die hij, naast die van zijn zakenrelaties, ont ving tijdens de receptie in restau rant „Monopole". Dat de zaak gegroeid is bewijst de uitbreiding en modernisering in 1948 en in 1954. In de loop van de voorbije 25 jaren heeft de zaak Van Leeuwede Vriend in niet geringe mate meegewerkt aan het streven van de Middenstands vereniging „Terneuzen-Klimop" de winkelpanden zodanig te mo derniseren dat zij gelijke tred houden met de groteske ontwik keling van Terneuzen ook als koopstad. Ouderavond Geref. school te Reuzenhoek. Vrijdagavond hield de Geref. school te Reuzenhoek haar ouder avond. Deze avond werd met gebed en Schriftlezing geopend door de voorzitter van het schoolbestuur, de heer F. de Koeijer, die in zijn openingswoord wees op het be lang van Christelijk onderwijs. Daarop volgde een causerie door de heer J. Deij over „Gezin en Onderwijs, vroeger en nu". In de pauze werd op vlotte wijze koffie geserveerd en was er gelegenheid tot bezichtiging en bespreking van het werk der leerlingen. Na de geanimeerde pauze volg de de herdenking van het merk waardige jubileum, dat 't hoofd der school, de heer A. van Over- beeke, 40_jaar op dezelfde plaats en bij dezelfde schoolvereniging, als onderwijzer werkzaam is ge weest. Namens het schoolbestuur werd het woord gevoerd door de heer F. de Koeijer, die de heer Van Overbeeke als blijk van waar dering een pick-up aanbood. Vervolgens sprak de heer J. Deij namens het personeel en bood de jubilaris een statief aan. Tenslotte dankte de jubilaris op gevoelvolle wijze voor de tot hem gerichte woorden, de aange boden cadeaux, de vele bloemen en planten, ook voor de cadeaux en de bloemen die 's morgens door de feestvierende kinderen gegeven waren, waarna hij deze goedbezochte vergadering met dankgebed sloot. De a.s. gemeenteraads verkiezingen Door de P.v.d.A. en het G.P.V. zijn de volgende candidatenlijsten samengesteld voor de a.s. ge meenteraadsverkiezingen P. v. d.A.: 1. L. F. Florussen; 2. J. Verhelst; 3. F. Dobbelaar en 4. J. Houtzager. G. P. V.: 1. A. J. de Visser; 2. C. K. Herrebout; 3. A. de Bruijne; 4. F. K. Haak en 5. P. de Kraker. HEDEN, 28 MAART. GEREF. GEMEENTE Vlooswi jksraat TERNEUZEN: 7.30 uur: Ds. Lichtenberg, van Rotterdam. ZES JAAR GEËIST TEGEN PROCURATIEHOUDER De officier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam mr. H. G. van Everdingen, heeft gister middag tegen de 51-jarige alge meen procuratiehouder van de Amsterdamsche Bank in Bus- sum, J. F. J. wegens oplichting, verduistering en valsheid in ge schrifte een gevangenisstraf geëist van zes jaar met aftrek en voorts twaalf maanden ont zegging van de rijbevoegdheid wegens het onder invloed bestu ren van een auto. Mr. Van Everdingen achtte de vier ten laste gelegde geval len van verduistering en de vijf gevallen van oplichting van cliënten van de Amsterdamsche Bank, die geld aan J. gaven ter belegging, bewezen. 36) De Saksers krijgen weer moed, wanneer ze deze verster kingen zien naderkomen. Eric begrijpt dat het gevecht niet lan ger meer duren mag. „Lopen!" schreeuwt hij Svein en Toste toe. En duidelijk teleurgesteld door deze plotselinge, onbevredigde afloop van het gevecht, volgen de twee reusachtige „broertjes" Erics voorbeeld op en gaan er als de wind vandoor. Pijlen ploffen achter hen in 't zand als het drie tal dicht bijeen door het rulle duinzand voortrent. Ze hebben een flinke voorsprong op hun achtervolgers, maar willen ze de kans hebben er met de boot van door te gaan, is dat ook wel nodig. „Ik, ik," hijgt Svein, „ik ben nooit erg gek op hardlopen ge weest, Noorman. Is dat nou wel nodig? Ik heb zo 't gevoel, dat we niet langer achterna gezeten worden." Onwillekeurig houdt ook Eric nu de pas in en ze luisteren scherp. „Zie je wel," grijnst Svein op gelucht, „niemand meer te zien". „Maar des te meer te horen," vult Toste aan. „Ik geloof waarachtig, dat ze weer aan het vechten zijn", gnuift Svein. „De kerels van Eldred tegen de kerels van schele Kanut, en intussen gaan wij er kalm met hun bootje vandoor." Kanselier veroordeeld De rechtbank te Den heeft de 48-jarige ambtenaar bij de buitenlandse dienst W, H., voormalig kanselier gecombineerde Nederl permanente vertegenwoord' bij de Noordatlantische de Organisatie voor Euro Economische Samenwe' veroordeeld tot een jaar en a maanden gevangenisstraf gens het als ambtenaar teren van een bedrag van i twee ton en het vernietigen verduisteren van op zijn nistratie betrekking he bescheiden. De officier van justitie twee weken geleden straf gevorderd. Begin januari heeft H. zelf gemeld bij zijn chef Parijs. Sinds 1954, zo ve hij, had hij verduistering pleegd, van steeds groter vang. Het geld heeft hij bes aan een uitgaansleven in P" Gekweld door spanningen zijn huwelijk was hij ertoe c gegaan verstrooiing te zoeken het nachtleven. Ook nadat spanningen waren weggev; was hij hier evenwel mee gegaan. Door het overhevelen vang van de kas naar de bar vice versa, had hij ontdf van zijn handelingen steed ten te voorkomen. Toen wel eind vorig jaar een hoofd van de vertegen» ging intrede deed en wist, dat hij binnen afzie' tijd met alle financiële tafel moest komen, gaf hij zelf aan. SLACHTOFFER VAN GOKZUCHT Een gevangenisstraf van maanden met aftrek van arrest, waarvan vier ma voorwaardelijk, eiste de o" van justitie gisteren te; 54-jarige vertegenwoordiger L. D. uit Utrecht, die zich de rechtbank in Utrecht verantwoorden wegens tering van gelden in die' trekking. De verdachte, die vijf jaar als vertegenwoordiger de rijwielfabriek „De Gerr uit Meppel werkzaam was, zich in de loop van het T0 jaar schuldig gemaakt verduisteren van klanten tot een totale waarde van veer 19.000,De door geïnde gelden had hij vooi lijk gebruikt om te voldoen zijn goklust. Hij was een we bezoeker van Belgische banken, waar hij regem grote bedragen verloor. kwistte eerst eigen ""*1 later de in contanten orng polissen van zijn vrouw cn deren. Toen dit geld °P ging hij over tot het sluiten leningen bij vrienden. en. nissen. Ook dit geld ve in de kassen van de sp" ken. Tenslotte vergreep 1 aan het bezit van zijn we ver. Gelet op de fatale Sev^ van zijn speelzucht, officier van justitie de man_ opnieuw een zeer zware opleggen. De verdachte bekend als een behoorlijke i kracht. De officier verwac". dat hij zich hoogstwaarscm lijk wel zal weten te rec ren; mits hij de roulette moeid laat. De verdediger. Verzijl uit Utrecht, sloot zici hoofdzaak bij deze aan. ziens»

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2