Marineschepen en troepen naar Nieuw-Guinea VELP0N KIEST PARTII M.J.v. Poelje LUST 1 W eeroverzicht HET WEER HOOGWATER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN WOENSDAG 28 MAART 1962 18e Jaargang Nr 5559 PALMYRA" NA AANVARING GEZONKEN Indonesische motortorpedoboten in wateren bij Nieuw-Guinea PAPOEA'S ZIJN 30 TOT 10 INFILTRANTEN OP HET SPOOR „Derde partij" verzoekt Soekarno om voortzetting geheim vooroverleg KIEST PARTII VAN DE ARBEID SOEKARNO OVER HET VOOROVERLEG Radio de Koek f>r«nk»-"nc> nli Rhonr^npnt' r*>mpu7en ptrecfpur-Hoofdreaacteui I van de Sande Redactieadres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswai Telefoon 2073 glronumrnei 3X150 Abonnementsprijs: 6,- pet kwartaal; pet maar.d f 2. pei week 48 et Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefstej N.V v/h Firma P. J van de Sande te Terneuzen EERSTE BLAD Advertenneprtls per mm 16 c*: minimum per advertentie f 2.40 Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties): 5 regels ƒ110. Iedereregel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tol 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De regering heeft gisteren aan de Tweede Kamer ile volgende brief gezonden: Naar bekend zijn de regeringen van Nederland en Indonesië op '0 dezer in de Verenigde Staten van Amerika preliminaire bespre kingen begonnen die, naar de oprechte hoop van de Nederlandse regering, spoedig zouden kunnen leiden tot onderhandelingen met bijstand t an de w<L secretaris-generaal van de Verenigde Na ties, de lieer Thant over een vreedzame en rechtvaardige oplos sing van hel Nederlands-Indonesische geschil betreffende de toe komst van Nederlands Nieuw-Guinea. Deze preliminaire besprekingen worden gevoerd in aanwezig heid van een derde persoon van Amerikaanse nationaliteit, die daartoe werd aangezocht door de wd. secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Partijen zijn overeengekomen de besprekingen in het geheim le voeren. Ondergetekende vertrouwt derhalve, dat uw Kamer alle begrip zal hebben voor het feit dat, aangezien volledige geheim houding is overeengekomen, de regering op dit ogenblik over deze besprekingen geen nadere mededelingen kan doen. Wel stelt de regering er prijs op uw Kamer mede te delen, dat zij deze preliminaire bespre- kingen waartoe zij zich reeds enkele maanden geleden open lijk en met nadruk had bereid verklaard - is aangevangen in de verwachting, dat in elk geval vanaf de datum waarop Indone sië zich eveneens tot het voeren van besprekingen bereid ver klaarde, geen vijandelijke rede voeringen tegen Nederland- zou den worden gehouden of agres sieve daden tegen Nederlands Nieuw-Guinea zouden worden verricht. Harerzijds heeft de re gering zich niet alleen steeds volledig onthouden van elke re actie op de voortdurende provo cerende woorden en daden van de Indonesische autoriteiten, doch ook als een nadrukkelijke poging tot het scheppen van een betere sfeer onmiddellijk ge hoor gegeven aan het verzoek van de wd. secretaris-generaal van de Verenigde Naties de ter gelegenheid van de Indonesische aanval bij de Vlakke Hoek gevan gen genomen Indonesische mili tairen te repatriëren." De regering schrijft verder: „Het door Indonesië metter daad staken van agressieve taal en daden achtte de regering een uiterst belangrijk element voor het welslagen van elk gesprek, dat als zodanig deze naam zou verdienen, aangezien Indonesië in het bijzonder vanaf het zgn. laatste bevel" van president Soekarno op 19 december j.l., in steeds toenemende mate bedrei gingen en intimidaties was gaan innerd aan het bevel van presi dent Soekarno tot algemene mobilisatie, uitgevaardigd op 23 februari j.l. Hoewel dë regering redenen had om aan te nemen, dat te be ginnen met c.e preliminaire be sprekingen aan Indonesische zijde opgehouden zou worden met openlijke bedreigingen met geweid en met agressieve daden, blijkt in feite thans het tegen deel het geval te zijn. President Soekarno en verant woordelijke regerings- en mili taire leiders in Indonesië zijn immers vrijwel dagelijks voort gegaan met openlijke bedreigin gen en formele aankondigingen, dat men ook tijdens de prelimi naire besprekingen voortgaat met de voorbereidingen om Ne derlands Nieuw-Güinea zonodig met geweld te veroveren. De Nederlandse regering be schikt over voldoende aanwijzin gen, dat Indonesië haar militai re opbouw helaas geen moment heeft stopgezet en ook thans nog voortgaat met het voorbereiden van infiltraties op kleinere en grote schaal, alsook in elk an der opzicht haar agressiepoten- tieel voortdurend uitbreidt. Nog op 22 maart j.l. heeft pre sident Soekarno aan de militai re staf voor de „bevrijding van West-Irian" verklaard, dat zijn bevel voor de „bevrijding" van Westelijk Nieuw-Guinea „ver sterkt" moet worden, „ondanks de geheime besprekingen met Nederland". Generaal-majoor Jani, de chef van de staf voor de „bevrijding van West-Irian", heeft daaraan toegevoegd, dat richten tegen Nederland en vóór het einde van de maand Nederlands Nieuw-Guinea; een en ander ging bovendien ge paard met daadwerkelijke op voering van het agressiepoten- tieel van Indonesië, waaronder het inrichten van uitvalsbases, in het bijzonder op Indonesische eilanden tegenover en in de on middellijke omgeving van Ne derlands Nieuw-Guinea gelegen. Ondergetekende wijst in dit 15.000 vrijwilligers worden ver scheept naar Celebes, ter aan vulling van de eerste „aanvals golf" van 10.000 man." In het vervolg van de brief zegt de regering: Sinds enige tijd is voorts dicht onder de kust van Nederlands Nieuw-Guinea een Indonesisch radiostation onder de naam van „Voice of Free West-Irian" in verband voorts voor zover nodig de lucht; de programma's zijn nog op het maritieme incident fel anti-Nederlands en richten bij Kaap Vlakke Hoek op 15 ja-zich, geheel volgens de principes nuari 1962, waarbij een Indone-van de psychologische oorlogs- sische poging tot het vestigen voering, met gefingeerde feiten van een bruggehoofd op het en leugencampagnes tot de be- hoofdeiland tijdig kon worden volking van Nieuw-Guinea. verijdeld en een IndonesischeMen laat het van Indonesische motortorpedoboot verloren ging. zijde echter niet bij woorden en Eveneens moge worden her- bedreigingen. Metterdaad von- Het Westduitse motorschip „Palmyra" (1759 ton) is dinsdag ochtend vroeg op ongeveer 20 nijl ten westen van het eiland Ouessant in aanvaring gekomen met de Britse tankboot „British Mariner" (8576 ton). De Duitser lietp zware schade op en maakte water. De bemanning werd over genomen door een ander West duits schip de „Helios'' (2501 ton). De Brit had geen assistentie nodig. Later is de „Palmyra'' gezon ken. Dit geschiedde, terwijl een Britse sleep oot bezig was hulp te bieden. De meer dan 20 opvarenden van het Duitse schip zijn gered. De gezonken „Palmyra" passeer de geregeld de Tërneuzense Westsluis. den nieuwe aanvallen plaats tegen het gebied van Nederlands Nieuw-Guinea. Zo vonden vol gens recente berichten vanaf IS maart j.l. gewapende infiltraties plaats, t.w. bij Fak; op één der eilanden van de Radja Ampat- groep, alsmede in de Maccluer Golf. Voorts is op 24 maart j.l. hij Vlakke Hoek een Indonesische schoener, die aan een infiltratie had deelgenomen, door een Ne derlands vliegtuig onderschept. Een daad van open agressie op Nederlands territoir deed zich voor, toen op 25 maart j.l. een Nederlands marinevaartuig, liggende in een baai van het eiland Gag, door een Indonesi sche bommenwerper werd ge bombardeerd. De regering heeft van deze, tijdens besprekingen plaatsvin- beschermen van alle inwoners van Nederlands Nieuw-Guinea, Papoea's, Europeanen en andere bevolkingsgroepen. Gezien de ononderbroken voortgaande bedreigingen en agressieve daden van Indonesië, kan de regering haar plicht ter zake niet langer naar behoren nakomen, tenzij op korte ter mijn de militaire middelen voor de legitieme zelfverdediging van Nederlands Nieuw-Guinea enigs zins worden aangevuld. Hiertoe heeft de regering met het oog op de beveiliging van de bevol king besloten. Enkele eenheden van de ko ninklijke marine zijn naar de wateren van Nederlands Nieuw- Guinea gezonden. Bovendien zal een beperkte aanvulling plaats vinden van de in dit gebiedsdeel aanwezige troepenmacht. Zij betreurt, in het licht van haar onverkorte streven naar een vreedzame en rechtvaardige oplossing van het geschil, dat Indonesië handelende in strijd met de beginselen van het hand vest van dé Verenigde Naties haar hiertoe heeft gedwongen. De regering blijft intussen dende offensieve handelingen hopen, dat uiteindelijk met In- met stijgende verontwaardiging donesië een aanvaardbare oplos kennis genomen sing van het probleem zal kun- Het oprechte en duidelijke nen worden gevonden, welke re- streven om met Indonesië tot I kening houdt met de belangen een vruchtbaar gesprek over de van de Papoea's. oplossing van het geschil over de toekomstige status van Ne derlands Nieuw-Guinea te ko men, kan intussen de regering nimmer ontheffen van de pri maire verantwoordelijkheid om de levens en eigendommen te Met zie je er geen barst van De regering, die de bespreking is aangevangen met de reëele verwachting, dat aldus een begin van een vreedzame oplosing van liet geschil over de toekomstige status van Nederlands Nieuw- Guinea zou kunnen worden be reikt, heeft de wnd. secretaris generaal van de Ver. Naties van de gang van zaken op de hoogte gesteld en is in overleg getreden met de regering van de Ver. Sta ten, alsmede met de bij het over leg betrokken derde persoon. ..Aldus deze brief, die was on dertekend door de minister-pre sident. Een Nederlandse woordvoer der heeft dinsdag' meegedeeld dat drie of vier Indonesische mo- torpedoboten zijn opgesloten in riviermondingen en kleine baai en nadat ze werden onderschept door Nederlandse verkennings vliegtuigen voor de zuidkust van Westelijk Nieuw-Guinea. De woordvoerder zei in een officiële verklaring dat de boten Het gouvernementsvoorlich tingsbureau in Hollandia heeft over de Indonesische m.t.b.'s het volgende meegedeeld; Van de commandant strijd krachten in Nederlands Nieuw- Guinea. schout-bij-nacht Reeser is vernomen dat in de nachten van 25 op 26 maart en 26 op 27 maart, evenals in januari het geval is geweest, ongeveer drie tot vier Indonesische motortor pedoboten op de zuidkust van Nieuw-Guinea zijn onderschept en verjaagd. Op hun vlucht voor Nederlandse onder- maandagnacht werden schept. Zij vonden ondiep water, waarin zij ontvluchtten. Ze wer den achtervolgd door grotere schepen en houden zicli nu ver borgen in riviermondingen en smalle baaien vanwaar zij ver moedelijk niet kunnen ontsnap pen. Alle ontsnappingswegen zijn afgegrendeld door Nederlandse schepen maar de moeilijke kust lijn zou het niet gemakkelijk maken de motortorpedoboten te vinden, zo werd verklaard. patrouillerende ...vliegtuigen hebben deze m.t.b.'s op de vlucht sloegen nadat zij met volle snelheid in on- in de nacht van zondag op diep water begeven om een ach tervolging van eventuele grote re schepen onmogelijk te ma ken. Hierbij houden zij zich in riviermonden en kleine baaien verborgen terwijl door het waar schijnlijk optredende gebrek aan brandstof de kans om uit te bre- ken en terug te keren naar In- donesië niet groot moet worden geacht. Het zoeken naar de schepen in het zeer ontoeganke lijke moerassige gebied vindt voortgang. De afsluiting van de weg terug naar Indonesië zal gevormd worden door aan te trekken schepen van de konink lijke marine. Een woordvoerder van het ministerie van Defensie in Den Haag kon op dit ogenblik geen mededelingen doen. Gewacht wordt op officiële rapporten uit Hollandia. Van de commandant strijd krachten in Nieuw-Guinea, schoutbij-nacht Reeser, is over de onder Indonesische vlag varende schoener, die door een Nederlands verkenningsvliegtuig werd onderschept nog het vol gende vernomen. Dinsdagochtend binnengeko men berichten hebben uitge wezen dat de bevolking een groep van 30 tot 40 infiltranten op het spoor was die op 23 of 24 maart bij de monding van de Jerari-rivier, op circa 50 km ten westen van Kokonao, aan land zijn gegaan. Dinsdagmidda g heeft de lo kale bevolking van dat gebied bij de autoriteiten van Kokonao de buit ingeleverd van 5.000 pa tronen. twee rubberboten met buitenboordmotoren en ander materiaal, dat door de infiltran ten was achtergelaten. Een een heid mariniers is reeds enige dagen ter plaatse en achtervolgt do infiltranten. De waarnemend secretaris generaal van de V. N„ Oe Thant, heeft dinsdag op een persconfe rentie gezegd, dat de derde par tij naar de geheime voorbespre kingen over de kwestie Nieuw- Guinea president Soekarno heeft gevraagd, zijn afgevaardigden naar Washington te laten te rugkeren voor een hervatting van het vooroverleg, Oe Thant zei dit op zijn eerste persconferentie sedert drie maan den. Hij verklaarde voorts, dat Ells worth Bunker, de Amerikaanse diplomaat die aanwezig is ge weest bij de geheime, informele besprekingen tussen Nederlandse en Indonesische afgevaardigden in de buurt van Washington, hem van de ontwikkeling op de hoog te had gehouden. Oe Thant zei dat de Indonesische afgevaardig de, voor zover hem bekend, aan het einde van deze week naar Washington zou terugkeren na in Djakarta nieuwe instructies te hebben gekregen. „Maar de be lichten van maandag en dinsdag maakten melding van plotselinge ontwikkelingen, waar ik in mijn positie geen bevestiging of ont kenning op kan geven", zo zei hij. „Maar ik hoop zeer, dat deze onderhandelingen volgens plan voortgang zullen vinden", zo voegde hij er aan toe. Ce Tnant maakte voorts vooi de eerste maal officieel bekend, dat beide partijen overeen waren gekomen, dat indien bij de infor mele voorbesprekingen „succes volle vorderingen" worden ge maakt, de officiële onderhande lingen in het hoofdkwartier van de Ver. Naties in zijn tegenwoor digheid zullen worden gehouden. In antwoord op een vraag, of hijzelf van plan was enig initia tief te nemen om de partijen weer aan de conferentietafel te brengen zei Oe Thant; „De heer Bunker heeft mij gisteren nog meegedeeld', dat hij een beroep had gedaan op de president van de Indonesische republiek om zijn afgevaardigde, ambassadeur Malik, naar Washington te laten terugkeren. Natuurlijk moeten wij de verdere ontwikkeling af wachten, en ik vrees dat ik hier op niet vooruit kan lopen." Op een vraag of hij nog opti mistisch was over het uiteinde lijke resultaat antwoordde hij „Ik ben niet pessimistisch." Hij onthield zich van commen taar op berichten over Neder landse troepenversterkingen yoor Westelijk Nieuw-Guinea. In antwoord op een vraag, of de tegenwoordigheid van de Verenigde Naties in Nieuw-Gui nea een „nuttig afschrikkend middel" zou vormen tegen het gebruik van geweld zei hij: „Ik heb hieraan gedacht, en ik acht het niet gewenst als ik mij hier in dit stadium over uitlaat." De woordvoerder van de Ne derlandse regering, om com mentaar gevraagd over het ver zoek van de „derde partij", ver klaarde geen commentaar te kunnen geven, omdat de Ne- vraagd iets naders mee te delen over de verklaring die generaal- majoor Jani maandag had afge legd. Deze zei dat „alles nu van de Nederlanders afhangt". ■Het beginsel van overdracht werd door de Nederlandse ver tegenwoordigers op het overleg in de V. S. niet aanvaard, zo zei de woordvoerder gisteren. In welingelichte kringen werd gezegd dat de voorbesprekin gen werden gestaakt omdat do Indonesische van mening waren dat de Nederlandse vertegen woordigers meer voorstandei's waren van internationalisatie in een of andere vorm van het ge bied dan van een rechtstreekse overdracht aan Indonesië. Ook werd gezegd dat men meende dat de Nederlandse mi litaire leiders een sterke invloed hebben uitgeoefend op de Ne derlandse houding op de be sprekingen. Wanneer Nederland eenmaal het beginsel van overdracht als l een basis voor bespreking aan- I vaardt, dan zouden verdere Ne- dérlandse wensen over de toe- l komst van het gebied voor dis- I cussie kunnen openstaan, zo I werd in deze kringen gezegd. GEVECHTEN IN ALGIERS Bi' een gevecht tussen Franse troepen en aanhangers van de O.A.S. in Algiers zijn maandag middag meer dan 50 mensen om het leven gekomen en 130 ge wond. Burgers voeren de gewonden af. President Soekarno heeft dins dagochtend gezegd dat de uit voering van zijn „commando aan de Indonesische bevolking voer de bevrijding van West-Irian meet voortgaan". Hij voegde hier echter aan tre dat Indonesië de kwestie-Nieuw- Guinea op vreedzame wijze hoopt te regelen. Over de Nederlands-Indonesi sche voorbesprekingen in de Ver. Staten zei hij dat hij vertegen woordigers had gezonden om de Nederlanders te vragen of zij be reid waren officiële onderhande lingen op de basis van soeverei- niteitsooveidrucht te openen. Welnu, zo zei Scekarno, na twee da;»en besprekingen hadden de Nederlanders nog steeds niet ge antwoord op deze kwestie". De president legde deze verkla ring af tijdens een plechtigheid v.-aai bij hij een gouden ring met edelstenen, een geschenk van het Indonesische volk, overhandigde aan de weduwe van commandeur Soodarso. Deze is omgekomen bij het treffen cp 15 januari tussen Nedei landse en Indonesische schepen in de wateren bij Nieuw- Guinea. ROUW IN ALGIERS Winkels en andere bedrijven te Algiers hebben dinsdagoch tend hun deuren niet geopend uit rouw om de dood van de vijftig Europeanen bij het inci dent van maandag. Het open baar vervoer in Algiers stond dinsdagochtend ook volkomen stil. Het nachtpostvliegtuig uit Parijs moest zonder hulp van de verkeerstoren op het vlieg veld Maison Blanche landen. Het personeel van de toren was in staking. 1 In de stad hebben Europeanen kransen gelegd op de plaats waar maandag mensen zijn om gekomen. Noord* traat 102 Telefoon SIM Xernenzea ENKELE BUIEN ■Het Met K. N. M. I. deelt overwegend mede: matige noordwestelijke winden blijft derlandse regering er niet van lucht over de Noordzee naar in kennis is gesteld, dat de voor- onze omgeving aangevoerd wor- besprekingen in Amerika zouden den, welke onstabiel van op zijn afgebroken. bouw is. Er worden vandaag bij ons daarom plaatselijk enige buien verwacht bij een half- tot INDONESISCHE WOORDVOERDER OVER HET VOOROVERLEG Een woordvoerder van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft dins dag gezegd dat Nederland moet instemmen met het beginsel van Indonesisch bestuur over Wes telijk Nieuw-Guinea voordat de geheime voorbesprekingen zou den kunnen worden hervat. De woordvoerder was ge- WOENSDAG 28 Breskens Terneuzen Hans weert Walsoorden DONDERDAG 29 MAART v.m. n.m. MAART v.m. 6.00 6.35 7.15 7.25 n.m. 6.33 7.08 7.48 7.58 Breskens Terneuzen Haosweert Walsoorden 6.56 7.31 8.11 8.21 7.32 8.07 8.47 zwaarbewolkte hemel. Sommige buien zullen vergezeld gaan van hagel. In de temperaturen wordt weinig verandering verwacht. Op de meeste plaatsen zal de temperatuur dan tot omstreeks 6 graden oplopen. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Dezelfde temperaturen Half tot zwaar bewolkt en plaat selijk enkele buien. Overwegend matige wind tus sen west en noordwest. Ongeveer dezelfde temperaturen. ZON MAAN Mrt 28 29 30 8.57 31 op onder op onder 6.26 19.05 1.37 10.20 6.24 19.07 2.37 11.12 6.22 19.09 3.30 12.13 6.19 19.10 4.16 13.24

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1