Eichmann in hoger beroep Commandant Reeser geeft beeld van Indonesische activiteiten in Nieuw-Guinea Chefarine .4 olla-rten in m RADIO EN TELEVISIE Vrouwen- en mannenlonen 18» Jaargang Nr 5558 Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijn en griep! DINSDAG 27 MAART 1962 r EN VOORDELIG VERWARMEN! ROOM! oordelen ltsen nen biedt U lenEenvoudige 5 gelijkmatige n stof en vuil, roet en ofopslag - geen kans op ongevallen, ame warmte en mensen,dieren en fraaie kachel kan )laatst. Geer, dere afvoer nodig! ns voor U >e weinig 't Li ast, om deze jenieten over deze ze van verwarmen? daag nog even een 5 PZEM. U hoeft Jres en achel" te vermelden. 5deskundige komt U vend vertellen hoe de oeveel de kosten /oor U zouden op Uw briefkaart het U liever eerst vilt ontvangen. gemonteerd en aan- Huurprijs - contract f 8,80 per maand Tel. (OIIBO) 4251 DE VRIJE ZEEUW Ifiet alleen met dreigende taal doch tevens met gecoördineerde maatregelen /ordt hetze aangewakkerd De commandant strijdkrach ten in Nieuw-Guinea, schout-bij- Lcht Reeser, heeft op een pers- [conferentie een beeld gegeven, ran wat in de laatste week bij stukjes en beetjes bekend is ge- jworden over de Indonesische ac tiviteiten. Hij sprak over de in filtratiemeldingen op het eiland Waigeo waar de mariniers da genlang aan het patrouilleren en [zoeken zijn geweest om na te gaan wat de meldingen te be tekenen hadden. Voorts sprak hij over net onderscheppen vnn een Indonesische schoener aan de [zuidkust en tenslotte over het aanvallen en bombarderen van een Nederlands marinevaartuig je door 'n Indonesisch Mitchell- Ibommenwerper bij het eiland Gag. Schout-bij-nacht Reeser zei nadrukkelijk dat Indonesië hier, „terwijl beide partijen aan de conferentietafel zitten, niet al leen met dreigende taal doch te vens met gecoördineerde maat regelen probeert de hetze, die het in Indonesië heeft opgeroepen, te constitueren". Hij zei ervan overtuigd te zijn [dat in de komende dagen en we ken „er nog wel meer van der gelijke dingen zullen zijn". Hij zei over geen enkel bewijs te beschikken dat tientallen in filtranten in de buurt van plaat sen als Sorong, Teminaboeah of Fak-Fak aan land zijn gegaan. De politie- en bestuurspatrouil- les vinden normaal voortgang. Over de infiltratie op Waigeo deelde hij nog mee dat twee in formanten melding hadden ge maakt van een kleine infiltratie. Er zijn pamfletten verspreid waarin de bevolking wordt aan geraden uit de buurt van de Ne derlanders te blijven In verband met een komende actie. „Van een komende actie heb ik nog niets gemerkt", aldus commandant Reeser die voorts zei dat er nog geen tastbare be wijzen zijn dat zich tientallen infiltranten op Waigeo zouden bevinden. Er is nog geen „levend contact" met de infiltranten ge weest daar. De pamfletten wor den naar Hollandia gestuurd. De infiltratie zou ongeveer een week geleden in het uiterste westen van Waigeo hebben plaatsgehad. Geen reden tot ongerustheid Reden voor enige ongerustheid In de zin van „wordt er op grote schaal dadelijk ergens gevoch ten", had commandnat Reeser niet. Over het onderscheppen van een schoener zei hij dat dit een stalen vaartuig van 75 ton was, dat de Indonesische vlag voerde. Hij wenste zich hierover niet verder uit te laten en zei slechts: „De schoener is niet aan wal ge komen. Wij zijn nu aan het on- aer zoeken ot de schoener men sen aan land heeft gezet of dit wilde doen". Overigens wilde hij er op wijzen dat Indonesië reeds maandenlang gedreigd heeft met een invasie van Makassaarse prauwen. Op de vraag hoeveel mijl uit de kust de schoener onderschept was, antwoordde de comman dant; „Alles wat ik doe hang ik op aan artikel 51 van het hand vest van de Verenigde Naties, dat gebaseerd is op wettelijke i zelfverdediging. Als ik overtuigd WOENSDAG 28 MAART HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.13 Lichte gram.; 7.30 Gewijde muz.; 7.50 Meditatie; 8.00 Nws; I 8.15 Radiokrant; 8.35 Koorzang I met orKestbegeleiding (gr.); 8.50 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.35 Waterstanden; 9.40 Voor de vrouw; 10.10 Pianospel (gr.); I 10.15 Morgendienst; 10.45 Gr.; 11.05 Samenzang met begelei ding van orgel; 11.30 Hoorspel; 12.00 Theaterorkest, zang en or- gei; 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.33 Koor en orkest; 12.37 Kerkdienst; 13.00 Nws; 13.15 Fanfare-orkest; 13.45 Ka mermuziek; 14.00 Concertge- bouworkest (gr.); 14.45 Piano spel (gr.); 15.00 Muziekcursus; 15.30 Kamermuziek; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Lichte gram.; I 17.40 Beursber.; 17.45 Lezangen; 18.00 Koorzang met orgel; 18.30 Radio Volks-Universiteit; 19.00 Nws en weerbericht; 19.10 Op de man af, praatje; 19.15 Leger des Heilskwartier; 19.310 Radio ham,; 19.50 Statenverkiezing •1962; 22.30 Nws; 22.40 Avond- overdenking; 22.55 Uitslagen Statenverkiezing 1962 (vervolg); 23.55 Nws; 24.00 Vervolg; uitsla gen Statenverkiezing 19(52. HILVERSUM II; 7.00 Nws; "•10 Ochtendgymn.7.2C Lichte gram.; 8.00 Nws; 8.18 Lichte gram.; 9.00 Gymnastiek voor de vrouw; 9.10 Kookpraatje; 9.15 °r 'stconc. (gr.); 10.00 school radio; 10.20 Voor de vrouw; 11 in Radio-Volksuniversiteit; u 30 Uitwisselingsprogr.; 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw; 3 Voor het platteland; 12.38 Hammondorgel spel; 13.00 Nws; Salonorkest en zangsolist nerh.)13.45 Gesproken por- c L14'00 Nederlands blazersen- v (jeugdconcert); 14.45 volksliedjes en -dansen; 15.00 1 c'niP1"'Voor de jeugd; n.UO Orgelspel; 17220 Lichte 17-50 Regeringsuitz.; io.uu Nws en commentaar; 18.20 toni' lachte orkestmuz.; vin. de kinderen18.10 ieen Hobte gram.; J°;f° Toespraak; 19210 Voor de J®ugd; 20.00 Nws; 20.0502.00 eriuezingsuitslagen Provinciale aten ly62 (van 20.30—20.50 bezing; 23.55-24.00 Nws). r>n?U®SEIj (VI.): 12.00 Nws.; iz.uj Lichte muz.; 12.30 Weer- t> 12-35 Lichte muz.; 12.50 «eursber.; 13.00 Nws.; 13.15 Brlnefmuz"1400 Schoolradio; "W Lichte muz.; 16.00 Beurs- ei-, 16.06 Engelse les; 16.21 f/rettemuz.17.00 Nws.; 17.15 i»rii muz'; 1750 Boekbespr.; 10.UO Symfonische muz.; 18.10 Lekenmoraal en filosofie; 18.30 voor de sold.; 18.50 Sport; 19.00 Nws.; 19.40 Lichte muz.; 19.50 Herinneringen aan toen...; 20.00 Lichte gram.21.00 De Zeven Kunsten; 21.15 Gitaarrec.; 22.00 Nws.; 22.15 Praatje voor ouders; 22.25 Vocaal ensemble; 22.55 Nws.; 23.00—23.15 Voor de zee lieden. Televisieprogramma's NED. TV: 17.00 Jeugdjour naal; 17.1017.45 Voor de kind.; 19.30 TV-Dansant; 20.00 Jour naal en weeroverz.; 20.20 Woord en beeld; 20.301.00 Verkiezin gen Provinciale Staten 1962. VLAAMS BELG. TV: 17.00— 18.00 Voor de jeugd; 19.00 TV- feuilleton; 19.30 Automobilisten kroniek; 20.00 Nws.; 20.25 Het manneke; 20.30 TV-feuilleton; 21.10 Report, over Zuid-Tirol; 21.40 Kroniek over de vrijetijds- bested.22.10 Nws. ben dat iemand agressie gaat plptren. ga ik per se niet In op afstanden en laat Ik dat niet af hangen van op hoeveel afstand van de kust dit gebeurt". A.F.P. meldt nog over het on derscheppen van de schoener dat het Nederlandse verkennings vliegtuig enkele duikvluchten had ondernomen en het schip met machinegeweervuur had be stookt. De Indonesische schoener had daarop de steven gewend en de wateren van Nederlands Nieuw-Guinea verlaten. De aanval op het marinevaartuig Bij de aanval op het Neder landse marinevaartuig zondag middag is meegedeeld dat drie opvarenden zeer licht door scherfwerking werden gewond. Een ooggetuige verklaarde dat het schip, terwijl het voor anker lag, door een Mitchell-bommen- werper met roodwitte kenteke nen werd aangevallen. Er wer den vier aanvallen uitgevoerd, o.a. met boordwapens. De schade bleef beperkt tot kogelgaten boven en onder de waterlijn. De lichte brand die uitbrak, kon met eigen middelen spoedig worden geblust. Nadat de lekken waren gestopt, kon het schip op eigen kracht varen. Het scheepje was van de Landingscraft Personell Regional 9534 onder commando van tweede luitenant-ter-zee W. C. Mabesoone. Het vaartuig heeft niet teruggeschoten op het aan vallende vliegtuig. Namen der gewonden De namen der gewonden zijn thans officieel bekendgemaakt. Het zijn de matroos eerste klas J. J. G. van den Beuken (Wie- ringerwerfde marinier tweede klasse-zeemiliciën M. J. Spaans (Den Haag) en de marinier weede klasse-zeemiliciën A. de Waal (Den Haag). Alle drie ge wonden hebben lichte scherf- wonden. Zij zijn respectievelijk 21, 20 en 20 jaar. OORLOG OP WASDAG IN BAB EL OUED.... Dreigend staan tanks in de stra ten van de arme Europese wijk van Bab el Oued bij Algiers, waar de O.A.S. erin is geslaagd felle gevechten uit te lokken met het Franse leger en de Algerij nen Maar het ls wasdag en de hulsvrouwen hebben toch hun wasgoed buiten gehangen (Advertentie) Vier middelen In één tablet doen wonderen m zonder de maag van streek te maken 1 Dt kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren groter geworden. Er is vastge steld waar en Hbe pijn ontstaat en men heeft geleerd pijn te meten. Men heeft kans gezien de werking van één der oudste pijnbestrijders door toevoeging van nieuw ontdekte middelen belangrijk te verster ken en veiliger te maken, zodat ook zij die een gevoelige maag hebben zonder be zwaar Chefarine „4" kunnen gebruiken. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Glazen buisje 20 tabletten f 0.80 HvtdiQi stripverpakking 40 tabletten f 1.50 Yoordillse flacno 100 tabletten f 3.50 Piratenop de Kaspische Zee Het Russische blad „Het Plat telandsleven" heeft geschreven dat 's nachts gewapende vissers uit Azerbeldsjan de Kaspische Zee beheersen. Indien controlerende ambte naren deze „piraten" die allerlei wetten schenden, willen nade ren, worden zij beschoten. Eén van de vissers schoot een in specteur neer die hem op heter daad had betrapt. Volgens „Het Plattelandsle ven" zal het echter niet gemak kelijk vallen een einde aan deze praktijken te maken daar de plaatselijke autoriteiten een oogje dicht schijnen te doen. Bovendien schijnt niemand tegen deze vissers en jagers te willen getuigen. De vissers zijn in het bijzon der uit op steur maar jagen ook op eenden. Zij varen met hun boten tot veertig kilometer uit de kust, hoewel voorgeschreven is dat zij niet verder dan twee- en-een-halve kilometer uit de kust mogen komen. Hun motor boten zijn uitgerust met sterke vrachtautomotoren, als is voor geschreven dat het vermogen van de motoren van dergelijke vaartuigen niet meer dan tien pk mag zijn. De inspecteurs hebben zich tot dusver tevergeefs tot allerlei regeringsautoriteiten gewend om hulp. Een voorstel van een communistische partij-afdeling tot verbeurdverklaring van de boten en de vuurwapens, kon geen genade vinden bij het hooggerechtshof, aldus „Het Plattelandsleven". OÜST-DUITSLAND WIL CONSULAIRE BETREKKINGEN De Oostdiuitse regering heeft I in een nota, die door tussen komst van het Sowjet-ministerie van Buitenlandse Zaken aan de ambasades der NAVO-landen in Moskou is toegezonden, voorge steld consulaire betrekkingen met deze landen aan te knopen. Dit voorstel zou, naar werd ver nomen, in het bijzonder betrek king hebben op de verlening van visa aan onderdanen van de NAVO-landen, die naar West- Berlijn willen reizen. Het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft het Oostduitse voorstel doorgezon den met een begeleidende nota, welke naar verluidt zou neerko men op goedkeuring van het voorstel. Naar vernomen werd. zou het Oostdiuitse voorstel een gevolg zijn van de recente weigering van het geallieerde controlebureau in West-Berlijn om visa te verstrek ken aan Oostduitse deelnemers aan sportevenementen in het bui tenland. In diplomatieke kringen in Mos kou zei men, dat het voorstel in feite neerkomt op een poging om een soort beperkte erkenning van Oost-Duitsland te krijgen en dat he-t geen schijn van kans maakt te worden aangenomen. Het Israëlische hooggerechts hof is maandag voor de derde maal te Jeruzalem bijeen geko men ter behandeling van het ho ger beroep, dat dr. Servatius, de verdediger van de oorlogsmisda diger Adolf Eichmann, heeft in gesteld tegen het door de dis trictsrechtbank van Jeruzalem in december 1961 over zijn cliënt gevelde doodvonnis. De openbare aanklager, Gideon Hausner, vervolgde maandag zijn vrijdag j.l. begonnen ant woord op de uiteenzettingen van dr. Servatius. Hij ging gisteren in op het argument van Serva tius dat Eichmann niet in Israël terecht mag staan, omdat hij op onwettige wijze uit Argentinië (in mei 1960) werd ontvoerd. Hausner vervolgde: „Argen tinië heeft, althans stilzwijgend, alle aanspraken op Israël in ver band met de zaak-Eichmann laten varen. Elk volk, dat Eichmann on recht heeft aangedaan, kan hem berechten. Hij is een vluchteling voor de rechterlijke autoriteiten van achttien landen. Elk van deze staten heeft het recht hem terecht te doen siaan, doch er is geen land dat dit recht in ster kere mate bezit dan Israël. Eichmann heeft geopereerd in een dozijn Europese landen, doch het waren speciaal de Joden, die hij vervolgde. Hij deed dat niet omdat zij burgers van deze lan den waren, doch uitsluitend van wege hun Jood zijn. Het recht der Israëlische regering, om Eichmann in Israël terecht te doen staan, is onaantastbaar", aldus de openbare aanklager Gi deon Hausner. Eichmann volgde In zijn gla zen kooi de uiteenzettingen van de openbare aanklager met een onbewogen gelaat. Van tijd tot tijd maakte hij aantekeningen. Hausner vervolgde: „Eichmann heeft het recht om berecht te Dook ANGELA VON RIESLING 15) (Nadruk verboden.) De zuster ging hem voor door de lange gang tot ze bij een zij- afdeling kwamen. „Zo, hier zijn we er. Kijkt u hier maar door." Ze opende de eerste deur en stond hij voor een venster. „In het eerste bed meteen links ligt uw dochter." „Mijn Angelika, mijn arme, kleine Angelika," fluisterde Lin- dinger geschrokken, toen hij het kind hijgend naar adem zag happen. „Komt u nu, het kind wordt ook gehaald." Een brancard kwam de gang ingereden. De broeder tilde An gelika uit haar bed op de bran card, een andere zuster dekte haar zorgvuldig toe en samen reden ze haar de zaal uit. De baar reed aan Lindinger voorbij en vertwijfeld kreunde hij„O God, help, help haar toch!" „Gaat u nu naar huis," troost te de zuster, „mocht het ergste gebeuren dan zullen we u on middellijk waarschuwen." „O nee, alstublieft, mag ik hier niet wachten? Ik heb thuis toch geen rust en mocht het verkeerd gaan met m'n kleine Angelika dan wil ik bij haar zijn, zuster. Niemand anders zal haar ogen sluiten, die altijd zo vertrouwelijk naar me gekeken hebben." „Goed, blijft u dan hier wach ten. Gaat u hier maar zitten." De verpleegster bracht hem een stoel en liet hem toen alleen. Hij zat nu stil in de gang en hij huiverda. Steeds zag hij Ange lika voor zich die nu alleen tegen de dood kampte. Als van zelf bewogen zijn lippen zich in een innig gebed; Hij zou helpen. Hoe eenzaam zou zijn verdere leven zijn als de engelen Ange lika werkelijk kwamen halen... Hij dacht altijd alleen maar aan de kinderen 's avonds als hij zijn werk verliet. Op hen ver heugde hij zich. En aan Ange lika, met haar stille, rustige ka rakter had hij zich nog meer ge hecht als aan Fritz, misschien ook omdat de jongen al ouder was en daardoor minder afhan kelijk. Op het Domplein hoorde hij de toren slaan, middernacht was al lang voorbij. Toen de zus ter weer in de gang kwam had hij het gevoel of hij hier een eeuwigheid gezeten had. Toen hij op zijn horloge keek bleken er toch nog maar vijftig minu ten voorbij te zijn. „Zuster..." stamelde hij en keek haar met angstige ogen aan. „We hopen dat de ingreep ge lukt is en het kind gered. Maar ik kan u natuurlijk nog niets beloven. De brancard komt hier zo voorbij, dan kunt u van hier uit het kind nog eens zien." Op gummibanden werd d* baar voorbijgeschoven, toen sloot de deur zich... „Belt u morgenochtend eens op. Ik hoop dat ik u dan een be tere boodschap kan geven. De kleine is erg zwak. Is ze ergens bang voor geweest?" „Angelika is erg gevoelig en mijn vrouw..." Hij stokte. Moest hij hier over zijn gezin spreken? De zus ter wist echter voldoende. Het kind had in haar koorts meer verraden, had bijna precies ver teld hoe het er thuis voorstond. Medelijdend bracht ze Lindinger naar de deur. Anna had in de keuken water opgezet. Als haar man met An gelika thuiskwam moest het kind iets warms te drinken heb ben. Misschien zou het zelfs wel nodig zijn dat ze de dokter lie ten komen. Meteen op de hoek woonde een arts. Tot nu toe hadden ze hem nog nooit nodig gehad, doch ze hoopte en ver trouwde dat hij meteen zou komen als Angelika werkelijk ernstiger geworden was. Anna wachtte lang. Noch haar man noch het kind kwamen te rug. Ze ging de kamer binnen waarin Angelika haar eigen we reldje had opgebouwd, 't Was net of de geest van net kind bij haai was... Angelika lag in bed en plukte onrustig met haar handen aan de deken; Anna streek de lakens glad. Ze wist zelf niet goed waarom ze het deed, maar iets in haar dwong haar er toe. De stilte van de kamer drukte haar. Het was haar of er ondanks de stilte dui zenden stemmen waren die tot haar spraken. Het beangstigde haar, maar toch was ze niet in staat de kamer van Angelika te verlaten. Een vreemde hand, die ze niet zag, hield haar stijf vast en dwong haar bij het bed van het kind te blijven. Was het Angelika?? Was het kind dood?? Nog yoor de angstschreeuw over haar lippen kwam, hoorde ze de voordeur opengaan. Op hetzelfde ogenblik was ze weer dezelfde luchthartige, onver schillige vrouw. Nu had ze zich toch bijna voor niets laten gaan, volkomen overbodig zorgen ge maakt. Karl was terug en hij zou het kind bij ach hebben. Ze liep terug naar de keuken, legde nog een stuk hout op het vuur en deed of ze al die tijd hier was geweest De kamerdeur ging open, langzaam en omstandig. In de gang hoorde ze langzame, ver moeide voetstappen van haar man, maar ze opende de keuken deur niet. Hij moest zelf maar weten wat hij deed als hij altijd voor de kinderen opkwam en op haar alleen maar kon schelden. Maar Lindinger kwam de keu ken niet binnen en ging ook de slaapkamer niet in. Anna hoor de, dat hij naar de kleine kamer ging en ze veronderstelde dat hij Angelika naar bed bracht. Nu blijft hij natuurlijk de hele nacht bij het kind zitten. Nou, hij mocht als hij er plezier in had. Trots beet ze zich op de lippen en doofde het vuur in de oven. Zonder nog eenmaal de kamer binnen te gaan, gmg ze naar de slaapkamer en kroop in bed. (Wordt vervolgd.) worden door een wettig Inge stelde gerechtelijke instantie. Deze berechting is hem door de staat Israël gegeven". De openbare aanklager merkte verder op dat Argentinië, toen de Veiligheidsraad de ontvoering van Eichmann door Israëliërs uit dit land besprak, de Argentijnse regering niet om zijn uitlevering heeft verzocht. Voorts hadden de vertegenwoordigers der Ver. Staten en van het Verenigd Ko ninkrijk het recht van Israël, om Eichmann te berechten, erkend. „Geen enkele andere staat dan Israël heeft voor zich het recht tot berechting van Eichmann op geëist. Ook West-Duitsland heeft dit niet gedaan, ook al wil Eich mann thans in de bondsrepubliek berecht worden", aldus Hausner. Eichmanns verdediger, dr. Ro bert Servatius, heeft, als gemeld, verleden week voor het hoogge rechtshof verklaard dat Eich mann voor een „bevoegde recht bank" in West-Duitsland berecht wenste te worden. Servatius had verder gezegd dat hij, indien Israël hier niet op in zou willen gaan, een beroep zou doen op de Verenigde Naties om de bepalin gen van het Handvest op Eich mann van toepassing te verkla ren. Hausner verklaarde naar aan leiding hiervan: „Ik verzoek het hof geen aandacht te schenken aan deze argumenten, die be doeld zijn om de loop der ge rechtigheid en de uitvoering van het gevelde vonnis te vertragen". Hausner sprak ook over de verklaring van dr. Servatius, dat hij belemmeringen had onder vonden bij het voeren van de verdediging. „De verdediging heeft alle ge legenheid gehad om. vóór het proces begon, alle stiikken van de openbare aanklager te bestu deren. In feite zijn vele stukken door het O. M. ter beschikking van de verdediging gesteld", al dus Hausner. De openbare aanklager ont kende ook de juistheid van Ser vatius' uitlating, dat hij onder druk was gezet om in te stem men met het horen van getuigen k décharge in het buitenland. Naar aanleiding van de bewe ring van de verdediging dat Voormalige hoog geplaatste nazi functionarissen en officieren Eichmann als de aartsmisdadiger hadden genoemd en dat zij hem tot „zondebok" hadden gemaakt voor de tegen de Joden begane misdrijven, verklaarde Hausner: „Eichmanns naam kwam reeds vele jaren geleden, tijdens de te Neurenberg gevoerde processen tegen Duitse oorlogsmisdadigers, sterk naar voren. Het internatio nale militaire gerechtshof te Neurenberg heeft indertijd Eich mann op volkomen afdoende wijze schuldig bevonden aan massamoord op zes miljoen Jo den. De theorie, dat Eichmann door andere grote Duitse oorlogsmis dadigers tot zondebok werd uit verkoren, omdat hij was ver dwenen, is onhoudbaar. Het zou, indien deze lieden een zondebok hadden willen uitkiezen, logi scher zijn geweest wanneer zij daarvoor het voormalige hoofd van de Gestapo, generaal Heinrich Müller, die Eichmanns meerdere was, hadden uitgekozen, daar deze een gemakkelijker doelwit voor dergelijke beschuldigingen zou zijn geweest. Gedurende de processen te Neurenberg is de naam van Eichmann, als de hoofdschuldige voor het om het leven brengen der zes miljoen Europese Joden, naar voren gekomen", aldus de openbare aanklager. Verwijzend naar Eichmanns klacht dat hij zich het juiste ver loop van gebeurentissen, die vele jaren geleden hadden plaats ge vonden, niet meer duidelijk voor de geest kon halen, merkte Hausner op: „Eichmann heeft hierin het voordeel van een ge nerale repetitie gehad. Hij heeft in 1957 in Argentinië een onder houd gehad met de Nederlandse journalist W. A. Sassen en hij had toen geen moeite om zich voorvallen uit de oorlog te her inneren. Eerst toen hij door de Israëlische politie werd onder vraagd, kwam Eichmann met het argument naar voren dat hij zich deze gebeurtenissen niet goed meer kan herinneren", aldus besloot de openbare aan klager, Gideon Hausner, zijn uiteenzetting voor het Israëli sche hooggerechtshof. De heer G. Nederhorst heeft da commissie van de Europese Economische Gemeenschap de vraag gesteld of deze kennis heeft genomen van de inhoud van de brief welke door de Ne derlandse staatssecretaris van Sociale Zaken op 21 februari ge zonden is aan het bestuur van de Stichting van de Arbeid, waarin de volgende zinsnede voorkomt„De regering kent doorslaggevende betekenis toe aan de wijze, waarop in andere landen de vrouwenionen worden opgetrokken aan de mannenlo nen, waarbij moge worden ge wezen op de interpretatieve ver klaring welke de Nederlandse regering bij de totstandkoming van de resolutie heeft afgelegd. Omtrent de situatie met betrek king tot evengenoemde optrek king nu zijn onvoldoende gege vens beschikbaar, terwijl even min zekerheid bestaat wanneer deze gegevens beschikbaar zul len komen. Onder deze omstan digheden is de regering van me ning, dat de lonen van vrouwen, die dezelfde arbeid als mannen uitoefenen, (onderstreept door vragensteller) voor 30 juni met inachtneming van de spelregels tot 85% van de overeenkomsti ge mannenlonen moeten worden opgetrokken." De heer Nederhorst vraagt of „de commissie deze aanschrij ving niet in strijd acht met let ter en geest van de revolutie van de conferentie der lid-staten in zake de gelijkmaking van de Ionen voor mannelijke en vrou welijke werknemers van 30 december 1961, waarin duidelijk wordt gezegd dat de geleidelijke toepassing van het beginsel van gelijke beloning voor mannelijke en vrouwelijke werknemers ten doel heeft alle discriminaties bij de vaststelling van de lonen op te heffen en waaruit ook overi gens duidelijk blijkt dat de ge lijke behandeling voor mannen en vrouwen geldt voor alle functies en zich dus niet dient te beperken tot die gevallen, waarin de vrouwen dezelfde ar beid als de mannen uitoefenen?" De heer Nederhorst heeft schriftelijke vragen van gelijke strekking gesteld aan de minis ter van Sociale Zaken en Volks gezondheid. Dit laatste uiter aard in de hoedanigheid van de heer Nederhorst ak lid van de Tweede Rawer S* i: i I i

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 5