dit de Provincie Techniek A.N.P.-verkiezings- dienst opnieuw verfijnd Gemeenteraad van Hulst BINNENLANDS NIEUWS KERKNIEUWS STERFGEVAL OP ONTWAPENINGS CONFERENTIE Gemeenteraad van Hoofdplaat New York Herald Tribune 5 over Indonesië VLUCHT NAAR WEST-DUITSLANB INDONESIË LAAT BRITSE MILITAIREN VRIJ De brede ervaring, opgedaan bij de na de oorlog gehouden verkiezingen, heeft er bij de A. N. P.-verkiezingsdianst toe ge leid opnieuw een stap naar ver dere verfijning en versnelling van de berekeningen van de uit slagen te doen. Men is afgestapt van het Hol- lerith-systeem voor het verwer ken van de per telegram binnen komende uitslagen uit 878 kleine en 98 grote gemeenten. Deze te legrammen zullen via de 18 telegraafcent rales in Nederland worden doorgegeven naar het Esso-gebouw in Den Haag, waar de verkiezingsdiansl zal opere ren. De op telex-machines ontvan gen telegrammen, die volgens stricte codes worden geseind, worden gecontroleerd. De be langrijkste uitslagen kunnen dan direct naar dagbladen, radio sn televisie worden door gegeven. Het seinen van uitsla gen per gemeente, per provincie en voor geheel Nederland, als mede van 9 tussenstanden, van zetelverdelingen, vergelijkingen gekozen kandidaten enz. zal on geveer vijfeneenhalf uur in be slag nemen. De verkiezings dienst kan, als alles vlot loopt, "s nachts om een uur klaar zijn. Het is niet onmogelijk, dat reeds voordien de resultaten in de provinciën compleet geseind zijn. Deze waarschijnlijkheid wordt groot door het inschakelen van een electronische „Ramac" ma chine van I. B. M., die in het Essogebouw staat opgesteld. In deze „Ramac" zijn de gemeente lijke cijfers van 1959 en 1958 reeds verwerkt. De binnenko mende gemeentecijfers van dit jaar worden via automatisch ge maakte codebanden machinaal op ponskaarten gebracht. Met deze laatsten wordt de „Ramac" gevoed. Daardoor ontstaat de mogelijkheid, dat deze machine met een druk op de knop eens per half uur met grote precisie vergelijkende tussenstanden geeft. Deze standen worden woensdag van 20 uur af gege ven. Naast deze „Ramac" heeft het A. N. P. .Ascota" boekhoudma chines, die ook de uitslagen be werken. Daardoor heeft men een dubbele controle. Mocht een van deze twee niet werken dan kan men altijd terugvallen op de andere. Het hoofdbureau van de ver- kiezingsdienst behoeft zich over deze cijfers het hoofd dus niet meer te breken. De Ramac pro duceert zelfs percentages. Ook de einduitslag in cijfers komt uit dit electronische brein. Aan de hand daarvan kan de verkiezingsdienst de zetelverde lingen volgens de 73 kieskrin gen en de 11 provinciën bereke nen. Er zullen 665 statenleden moeten worden gekozen. Het is de bedoeling, dat aan de hand van de uitslagen ook een zetel verdeling voor de Eerste Ka mer zal worden berekend. De stemmen van de samenwerken de Christelijke groeperingen in Limburg en de Protestants- Christelijke groep in Noord- Brabant worden daarbij ver deeld over de A. R., de C. H. U., de S. G. P. en de G. P. V. in de verhoudingen van 1959. Gisteravond hield de A. N. P.- verkiezingsdienst met de 18 tele- graafcentrales, de teldienst en de „Ramac" een generale repe titie, waarin goede, maar ook „foute" telegrammen met uitsla gen verwerkt waren. De onge veer 135 medewerkers konden daardoor op hun taken „inschie ten" om woensdag niet voor ver rassingen te staan. Reumatiek Griep Migraine Menstruatiepijn Verkouden Hoofdpijn Spit (Adv.) TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT President Frondizi van Ar gentinië heeft maandag de vor ming van zijn coalitie-kabinet voltooid door de onafhankelijke Tiburcio Padilla tot minister van Gezondheid te benoemen. Het nieuwe kabinet zal vandaag de eed afleggen. •k De militaire diensttijd in Frankrijk, die thans 27 maan den bedraagt, zal tot 24 maan den worden teruggebracht en in de loop van het eerste half jaar van 1963 tot de wettige duur van achttien maanden, aldus is in een communiqué van het minis terie van de strijdkrachten mee gedeeld. Onder voorzitterschap van burgemeester A. L. S. Locke- feer kwam vrijdagavond de raad in vergadering bijeen. Nadat de notulen ongewijzigd waren vastgesteld kwam men tot 't voorstel van B. en W. tot aan wijzing van een standplaats voor woonwagens, dat heel wat voeten in de aarde had. De meeste sprekers waren het er over eens dat deze mensen recht hebben op de'noodzakelij ke levensvoorwaarden, zoals licht en water. Volgens de heer De Meurichy waren hierover van de maatschappelijk werk ster klachten gekomen. De heer v. d. Walle wilde meer spreiding van het licht. Hierop antwoordde de voorzitter dat voor beide is gezorgd doch De voorzitter vond dat er mo menteel een goede lijn zit in de indeling. Er is een Koninklijke buurt, er is een schrijversbuurt, er is een dichtersbuurt. De heer De Meurichy zag de suggestie van zijn collega liever bij de nieuwe nog aan te leggen straten toegepast. Het voorstel tot onderhandse aanbesteding van de aanleg van de weg Koolstraatje—Linieweg wefcfl1 rifi.s;* 'goedgekeurd. Öet voorstel tot wijziging der algemene salarisverordening van de gemeente Hulst droeg een ieders goedkeuring weg. Even als het voorstel tot benoeming van een commissie van advies als bedoeld in artikel 8 der woonruimtewet. Tot leden wer den benoemd' de heren A. J. dat de gemeente dé P. Z. E. M.1 Blommaert, E. G. Borm, J. van tot het inzicht wil brengen datDriesche, S. Roelants en E. v. d. het niet de taak van de gemeen- I Water. Tot plaatsvervangende te is om te zorgen voor betereleden L. Fricot en Aug. Locke- „AN TI-LOU GROEP" GAAT HET OPNEMEN TEGEN SECTELEIDER Recente publikaties over ex- palingkoopman Lou van Muiden hebben de Hagenaar J. Meeuws en enige medestanders het plan doen opvatten een anti-Lou-or- ganisatie te stichten, die open lijk de strijd tegen deze en soortgelijke bewegingen wil gaan voeren. Om deze organisatie in het leven te roepen is een comité gevormd, waarvan deel uitma ken de heer J. Meeuws in Den Haag, ds. Van Osenbruggen, te Den Haag. president van de unie van Oua-Baptisten, en de lieer H. M. Vermeulen, evangelist van de Pinkstergemeente, eveneens te Den Haag. De heer Meeuws, die optreedt als secretaris van de organisa tie, verklaarde tegenover het A.N. P.,,Er moet een eind komen aan dit soort autoritei ten. We zullen Lou een halt toe moeten roepen met alle wette lijk toegestane middelen en daarom gaan .we tot de bestrij ding ovei. Dit heeft nu lang ge noeg geduurd." In Den Haag wil de groep, die onder meer steun heen gekregen van de kerkelijk hoogleraar prof. ds. Bik van de Hersteld Evangelisch Lutherse Kerk, de bestrijding openen. Sectieleider Lou zal worden uit gedaagd voor een openbare de batavond, waarvoor ds. Van Osenbruggan en ds. Bik zich beschikbaar hebben gesteld. „De wet," aldus de heer Meeuws, „beschermt het ko ninklijk huis tegen Majesteits schennis, maar de Majesteit Gods is in Nederland betrekke lijk onbeschermd. Ieder kan deze zonder meer aantasten. Daarom willen wij, zo kondigt de anti-Lougroep aan, ijveren voor een wettelijk verbod van geestelijke majesteitsschennis. De groep wil daartoe een eigen periodiek gaan uitgeven, geheel gericht op deze bestrijding. Het secretariaat van de anti- Lou-organisatie is gevestigd in Den Haag. Met de ledenwerving moet overigens nog een aanvang worden gemaakt. De heer Meeuws is tevens „subcommander" van de „Orga nisation Crusade Defense" („Kruistocht afweer organisa tie"), een internationale organi satie, die o.m. de bestrijding van de Islam propageert en de Christelijke beschaving wil ver dedigen. verlichting in deze buurt. Aan gaande de plaats wilde de heer Leeraert weten of deze stand plaats in het bolwerk komt of op de grens met de aanliggende gemeente. De heer Willemstein wilde wel de zekerheid dat dit nu ein delijk de definitieve plaats is, aangezien voor deze post reeds 8800,was gevoteerd. De voorzitter antwoordde op de vraag van de heer Leeraert dat dit inderdaad, in verband met de watervoorzieningen, op de grens van de gemeente komt. Wat de definitieve plaats aan gaat, hierover hoopte de voor zitter, dat de raad deze als defi nitief zou aanwijzen. De voor zitter besloot de discussie met de toezegging dat B. en W. al het mogelijk zullen doen om hier in verbetering te brengen. Het voorstel werd in deze geest goedgekeurd. Hierop volg de het voorstel tot aankoop van gronden in de Dullaertpolder. De heer Arenthals betreurde het dat bij dit geval van onteige ning de gedupeerde voordeel be haalt. De voorzitter zei dat dit in verband met de uitbreidings plannen niet anders kon. Het voorstel werd aangenomen met de mededeling dat de heer Arent hals tegen was. Ook het voorstel tot aankoop van een gedeelte watergang in de Dullaertpolder viel vlot onder hamer. Aangaande het voorstel tot aankoop gronden in het plan Oud Antwerpen zei de heer Arenthals het te betreuren dat deze grond die jarenlang eigen dom is geweest van de Geref. Kerk en waar momenteel vele mensen hun volkstuintje hebben nu in handen van de gemeente is. Hiermede was de heer Martens het niet eens. Deze verheug de zich dat nu eindelijk door over leg het zover gekomen was. Hij bracht B. en W. dank voor de snelle afwerking van dit onder werp van de sanering. Hij vond dat in dit geval het persoonlijk belang moet wijken voor het al gemeen belang. De heer Willem- :;'ein deelde hierop nog mede dat de vergadering van de provincia le kerkeraad het 's-Gravenhof gaarne aan de gemeente gunde; dit om een nog betere samen werking tot stand te brengen tussen de gemeente Hulst en de Geref. Kerk. Met 9 tegen 2 stemmen werd het voorstel aangenomen. Punt 5 tot en met punt 10, het voorstel tot het pachtvrij maken van gronden in de Dullaertpolder. het voorstel tot het pachtvrij maken van grond van J. Taal man en E. V. M. van de Walle, alsmede het voorstel tot verpach ting van gronden aan Em. van de Walle, het voorstel tot verkoop van grond aan J. Taalman, het voorstel tot aankoop van grond aan Van der Leijenlaan, het voorstel tot verkoop van grond voor de bouw van een transfor matorhuisje aan de Van der Maelstedeweg en het voorstel tot verkoop van gras van de Linie- dijk werden zonder discussie of hoofdelijke stemming goedge keurd. Aangaande punt 11, voorstel tot het geven van nieuwe straat namen in plan Noord I vroeg de heer Arenthals of er hier geen straatnamen konden zijn van hen die gevallen zijn in de strijd voor Hulst. SLUISKIL. Driemaal is scheepsrecht De schipper van de Belgische motorspits „Poitelet" kon door zijn achterop varende collega van üe „Kio Klara", die zijn schijn werpers ontstak, zondagavond nog tijdig gewaarschuwd worden, toen de eerstgenoemde, onbekend met het gewijzigd vaarwater, het afgedamde zijkanaal binnenvoer. ue schipper wendde de steven om de er naast gelegen voor alle verkeer opengestelde vaargeul te nemen, doch deze manoeuvre van de schipper van de „Poitelet" mis lukte. L>wars overstekend voer de spits vast, waarop voor de twee de maal de „Rio Klara" ter hulp voer. De „Rio Klara" slaagde er echter niet in de „Poitelet" vlot te trekken, waarop de sleepboot „Alcor" van de Sleepdienst Rede lij Muller uit Terneuzen vast maakte en na 40 minuten er in slaagde de „Poitelet" weer in diep vaarwater te trekken. Na twee vergeefse pogingen zette thans de motorspits goede koers in de richting Sas van Gent. SLUIS. Candidatenlijst gemeenteraad De Partij van de Arbeid stelde haar candidatenlijst voor de a.s. verkiezingen van de gemeente raad als volgt vast: 1. J. P. J. Wage; 2. W. de Ruijter; 3. J. P. Provo4. L. de Rooij; 5. J. J. Duininck; 6. J. Datthijn. De heer Wage is reeds sedert 1946 lid van de gemeenteraad. Opbrengst 10 x 10 De totale opbrengst van de anti- hongeractie in Sluis bedraagt 2628,58. Dit bedrag overtreft de gestelde verwachtingen en komt neer op bijna 1,— per inwoner. feer. Punt 17 tot en met punt 20 werden zonder discussie of hoof delijke stemming aangenomen, zulks betrekking hebbende op het verlenen van een voorschot aan schoolbesturen en wijzigingen gemeentebegroting 1962. INGEKOMEN STUKKEN Het voorstel tot verkoop van de hoek van het pand Verstraten lokte heftige reactie uit. De heer Stolte protesteerde fel tegen de wijze waarop de gemeente deze zaak heeft aangepakt, omdat de sanering nu een gevoelige klap zal krijgen. Hij hoopte dat aan de gedupeerde faciliteiten zullen verleend worden en dat deze per soon geen moeilijkheden meer in de weg zullen worden gelegd. De voorzitter antwoordde hier op dat in principe door de raad is besloten dat aan bestaande industrieën faciliteiten zal wor den verleend. De heer Martens was van mening dat het college raad na de goedkeuring van G. S. in kennis had te stellen. Ook tegen het voorstel aan gaande subsidie middelbaar on derwijs werd fel van leer ge trokken. De heer Martens van de bijdrage van 40 per leerling uit de andere gemeenten te laag en kon daarom niet begrij pen dat G. S. een dergelijk voor stel kan goedkeuren. Hij vreesde dat het Jansenius Lyceum alhier een tekort zal krijgen en hoopte dat de raad voor Hulst als cen trumgemeente en vestigingge meente zal blijven streven naar een subsidie van 60 per leer- lnig. De voorzitter antwoordde dat dit verzoek aan G. S. zal worden doorgezonden. RONDVRAAG De heer Stolte wildé een ga rantie-subsidie voor de aanschaf fing der verlichting van de voet balclub, mede in verband met de mogelijke daling der recette. Hierop antwoordde de voor zitter dat deze door de suppor tersclub was betaald. Aangaan de de onlangs te Middelburg op gerichte vereniging Nederland- België voor samenwerking tus sen beide landen betreurde de heer- Stolte het, dat hierin leden zitting hebben die nog nimmer iéts op dit gebied hebben gepres teerd. Hij verzocht de gemeente een vergadering te beleggen met andere gemeenten om deze zaak oriënterend aan te pakken. De voorzitter zeide dat het initiatief van Middelburg is uit gegaan doch hij wilde dit voor stel wel in het college bespreken en later aan de raad voorleggen. De heer Leeraert zag gaarne bestrijding van de drassigheid van het Travalijntje. Hij wilde tevens op de publieke tribune ook koffie verschaffen. Beide punten zullen door het college van B. en W. bekeken worden. De heer Arenthals vroeg of zonder speciaal opgelegde ge heimhouding de raadsleden toch tot geheimhouding zijn verplicht over hetgeen in besloten zitting is behandeld. Dit was volgens de voorzitter zonder meer duidelijk. Tenslotte vroeg de heer v. d. Walle hoe het staat met de aan schaf van de brandweerauto. De voorzitter zeide dat bespre kingen dienaangaande aan de gang zijn. T. G. Narayanan, plaatsver vangend vertegenwoordiger van de Verenigde Naties op de ont wapeningsconferentie in Ge- nève, is zondag aan een hartaan val overleden, aldus is door V. N.-functionarissen meege deeld. Narayanan, een Indiër, was ook vertegenwoordiger van de secretaris-generaal van de V. N. bij de driemogendheden- kernstopconferentie sedert deze op 31 oktober 1958 begon. Hij was een populaire figuur in Gê né ve zowel als in New York, waar hij verscheidene jaren heeft gewerkt. Vroeger was hij journalist in India. De voltallige bijeenkomst van de conferentie van gisteren werd na een kwartier tot dins dag verdaagd naar aanleiding van het overlijden van Na- rayanan. De voorzitter van gisteren, de Pool Rapacki, en verscheidene hoofden van afgevaardigingen onder wie de minister Rusk, Gromiko en lord Home, eerden de nagedachtenis van de overle dene. Narayanan, die een weduwe en kinderen achterlaat, werd in 1911 geboren. DE DAM IN DE SURINAMERR1VIER Het werk aan de dam in de s*r namerivier vordert vorige week is daar de lOO.OHu m3 beton gestort, waarmee |J betonwerk op '/j gereed gekonJ is. De gehele wand waarvan qJ de bouw in september 1961 begonnen, zal een lengte krib- van 1800 meter. De kolos hen dan een inhoud van 10 miij J m3 zand en klei en 300.001 I beton. Hoofdplaat deelnemer aan industrieschap. Tijdens de raadsvergadering van vrijdag j.l. deed de voorzit tel, burgemeester Temmerman, mededeling omtrent de ontwik keling van de voorbereidingen, welke zullen leiden tot de s'ich- ting van een zogenaamd Indu strieschap tussen de gemeenten Hoofdplaat, Breskens, Schoon- dijke en Groede. Er zijn al een drietal besprekingen gevoerd. De eerste bespreking tussen de burgemeesters van de genoemde vier gemeenten. De tweede be spreking tussen B. en W.'s dier gemeenten en de laatste bespre king tussen B. en W.'s, verte genwoordigers van het E. T. I. en de Provincie. Het E. T. I. werd namelijk belast met het onderzoek naar de mogelijkhe den voor industriële ontwikke ling in de vier gemeenten. Be sloten werd een regeling te ont werpen welke als basis zal die nen voor het „Industrieschap". De raad van Hoofdplaat werd er op gewezen, dat het een re- gMing zal zijn op publiekrech telijke basis, wat betekent, dat de gemeenteraden een deel van hun autonomie aan dit schap zullen dienen af te staan. Het tekort aan werkgelegenheid en de daarmee samenhangende werkloosheid en het wegtrek ken der bevolking hebben er toe geleid het stichten van indu- st: ieën te gaan bevorderen om op deze wijze de mensen te binden en zo nodig vestiging van bui tenaf te stimuleren. De raad wenste in nog meer dere mate te worden ingelicht, dan de voorzitter had gedaan. Wegens het stadium, waarin de plannen voor het industrie- schap zich op het ogenblik nog bevonden, meende de voorzitter zich in de openbare vergadering niet te kunnen veroorloven op nadere details in te gaan, maar dit na afloop der vergadering in besloten zitting te zullen doen. De voorzitter deelde mee, dat de B. B. in de gemeente Hoofd plaat op verzoek van B. en W. een voorlichtingsavond heeft georganiseerd, welke door een 60-tal ingezetenen werd bijge woond. De gewijzigde verordening op de heffing en invoering van haven- en kadegelden is blijkens een schrijven van G. S. bij Ko ninklijk Besluit goedgekeurd. De Nederlandse Vereniging ter Bescherming van Voetgan gers richtte zich tot de gemeen te met het verzoek om een sub sidie uit de gemeentekas te mo gen ontvangen. B. en W. advi seerden de raad dit verzoek af te wijzen, aangezien de gemeen te financiën een voorzichtig 53 Dt „New York Herald Tribu ne" schrijft dat Indonesië „de feiten moet erkennen" in zijn geschil met Nederland over Westelijk Nieuw-Guinea omdat er nog tijd is „zich af te wenden van de chaos die strijd zou bren gen." Het blad schrijft in een hoofd artikel „De opschorting van de geheime besprekingen wordt ge kenmerkt door nieuwe gevoch ten. Maar zelfs terwijl de be sprekingen waarbij de V. S. ais bemiddelaar aanwezig zijn begonnen waren hebben de In donesiërs blijkbaar een infiltra tie verricht. De onderhandelin gen hebben daarom de beide landen niet dichter tot een vreedzame oplossing gebracht eerder schijnt de vrede in het gebied van de Stille Oceaan in groter gevaar dan ooit. „Dat schijnt het resultaat te zijn van Amerikaanse pogingen om de rol van Bismarck als „eerlijke makelaar" in het ge schil te zijn. De Sowjet-Unie heeft geen pretenties' van op- i rechtheid aan de -dag gelegd; zij heeft eenvoudig de Indone sische aanspraak op Westelijk Nieuw-Guinea gesteund en wa pens naar Djakarta verscheept. President Soekarno heeft de Sowjet-Unie toegejuicht voor haar spoedige reacties op Indo nesische verzoeken om hulp en stelde deze houding tegenover die van andere (ongenoemde) landen die maanden of zelfs jaren nodig hadden om te be slissen of zij leningen zouden verstrekken." „Hij (Soekarno) maakte geen melding van een recente over eenkomst volgens welke de V. S. Indonesië voedingsmidde len zouden verstrekken ter subsidiebeleid vereisen, waar mede de raad instemde. Ook werd de subsidie-aanvra ge afgewezen van de Stichting Gereformeerde Bejaardenzorg in Zeeuws-Vlaanderen te Oost burg voor haar tehuis te Schoondijke. B. en W. meen den, dat bij opname in het te huis van minder draagkrachtige ingezetenen uit Hoofdplaat een gemeentelijke garantieverklaring vcor betaling aer pensiongelden za' worden verlangd. Omdat de Heemkundige Kring naar de mening van B. en W. geen belangenbehartiging uitmaakt voor de gemeente, die toekenning van een jaarlijkse subsidie rechtvaardigt, wees de raad de subsidie-aanvrage van deze kring af. Aan de gemeentewerklieden in vaste dienst zal een rijwiel- en kledingtoelage worden ver strekt van 125,per jaar. De raad verklaarde zich in principe voor medewerking bij de aanschaffing van 70 enkel voudige sets met lessenaars met bijbehorende draaistoelen, wel ke de verouderde schoolbanken in de St. Josephschool zullen gaan vervangen. Ten behoeve van het Her vormde Jongerenwerk werd aan de Herv. gemeente op het desbe treffende verzoek een subsidie toegekend over 1962 van groot 75,in het exploitatietekort. Zes gezinnen van in totaal j mensen hebben in de loop v»| het weekeinde huis en hof in q I Oostduitse gemeente Klein Lit* I tenhajn in Thüringen in t.l steek gelaten en in de Beien,! plaats Kleintettau om asiel «J vraagd. Zij woonden in stukje Oost-Duitsland, dat een eiland in Beieren ligt. De bewoners hebben zich 81 tijd beschouwd als WestdirI sers. Zij stemden dan ook in q.1 Beierse plaats Kleintettau. Vrrl dag verschenen er plotselir I Oostduitse soldaten in hun J meente. Westduitse grenswac:! ten losten waarschuwingsscht I ten, waarop de Oostduitse I daten zich terugtrokken. De al boerengezinnen dreven te I eerst hun vee naar Beiers bied en volgden toen zelf. Zeven Britse militairen, ftl sinds het begin van deze maai.l op een Indonesisch eiland a l vastgehouden, zijn maandag nail Singapore teruggekeerd, zo heel een Britse legerwoordvoerie I meegedeeld. Hun terugkeer ml geregeld door de Britse amba&J de in Djakarta en Indonesisch! autoriteiten. Twee van de zeven militaire: waren op 5 maart bij een toer. 1 met een zeilboot in Indonesisch wateren terechtgekomen en dt| anderen was dit op 3 maart doi pech met hun motorboot overt men. Zij waren door de Indones; sche marine gevangen genome I en op het eiland Nosngsa, bij Sir gapore, vastgehouden. waarde van bijna 100 miljoen dollars. Noch vermeldde hij dat de V. S. de beste klant van zijn land zijn die 22 procent van de Indonesische uitvoer voor hun rekening nemen. Toch is de economische posi tie van Indonesië zo acuut slecht dat handel en voeding in de gedachten «van het leider schap de eerste plaats zouden moeten innemen... Cuba heeft bewezen dat eco nomische realiteiten de landen die gezegd worden hun ogen te vestigen op kwesties van pres tige en nationalistisch senti ment, weinig aanspreken. De Sowjet-Unie slaat munt uit deze zwakheid. Maar de rekening voor het koesteren van strijdlustige sen timenten ten koste van het na tionaal welzijn wordt tenslotte altijd aangeboden. Indonesië met al zijn vuur in de kwestie van Westelijk Nieuw-Guinea en al zijn onderworpenheid aan de „geleide democratie" van Soe karno, is nog niet onder com munistische controle gebracht zoals Castro met Cuba gedaan heeft. Het kan rich nog afwen den van de chaos die strijd zou brengen. En de Amerikaanse vriendschap voor Indonesië kan het best worden geuit door de nadruk te leggen op de absolute noodzaak dat Indonesië de fei ten erkent," aldus de „New York Herald Tribune". CHR. GEREF. KERKEN. Bedankt voor Zaamslag ds. J. C. van Ravenswaaij te 's-Gravenha- ge-Scheveningen. WIJZE HERMANDAD. Een echtscheidingsprocedure, die donderdag voor ae rechtbank in Arnhem zou dienen, is op het laatste ogenblik afgelast. Dit, on danks de schoonmoeder, die haar aangetrouwde zoon liever niet meer bij haar dochter wilde zien. Toen de schoonzoon voor een laatste gesprek aanklopte bij de woning van rijn Nijmeegse schoonmoeder, bij wie zijn vrouw was ingetrokken, werd hem door moeder te verstaan gegeven, dat hij snel rijn biezen moest pakken. De jongeman deed \yat hij vroe ger had gedaan om bij zijn gelief de te komen: hij leende in de buurt een ladder en maakte aan stalten om via de dakgoot de ves ting binnen te dringen. Moeder zag het gevaar en alarmeerde de politie met het verzoek de onge wenste bezoeker in de kraag te pakken. De agenten, die ter plaatse ver schenen, piasten hoor en weder hoor toe en kwamen tot het wij ze besluit, dat aan de twee echte lieden een onderhoud van een kwartier moest worden toege staan. Toen na verloop van het kwar tier de kamerdeur voorzichtig werd geopend, bleek het tweetal in stevige omarming op de divan te zitten. Van een echtscheiding wilden rij niets meer weten. AMSTERDAMMER HIELD VROUW GEVANGEN Op slinkse wijze heeft de 49- jarige zich kelner noemende Amsterdammer C. K. donderdag zijn 38-jarige ex-vriendin ont voerd en ruim een dag gevangen gehouden in zijn woning aan de Nieuwe Zijds Kolk in de hoofd stad. Een briefje 'met „Help, ik word gevangen gehouden, waar schuw vijf maal acht" bracht de hoofdstedelijke zedenpolitie op de hoogte van deze vrijheids beroving, waarna C. K. zater dagochtend kon worden aange houden èn de vrouw bevrijd. De man is onder verdenking van souteneurschap en vrijheidsbe roving in verzekerde bewaring gesteld. Hij is een goede beken de van de zedenpolitie. K„ die de vrouw enkele jaren geleden in IJ muiden leerde kennen en er onder bedreiging in slaagde dat zij in Amsterdam voor hem als prostituee ging werken, heeft het volgens de po litie niet kunnen verkroppen dat de vrouw hem een half jaar ge leden verliet. Ze had een eer lijke en hardwerkende man leren kennen, met wie zij ging samenwonen. Daardoor kon zij tevens volledig met het „rose leven" breken. Aan de overkant van het IJ bouwde de vrouw een nieuw, gelukkiger bestaan op. Dit werd opeens abrupt ver stoord toen K. er met de hulp van een detectivebureau in was geslaagd het adres van de vrouw te bemachtigen. Hij schreef haar eerst 16 dréigbrieven, waarin hij eiste dat ze naar hem zou terugkomen, omdat hij haar inkomsten niet kon missen. De vrouw reageerde niet. Donderdag stond K. opeens voor haar woning. Hij begor.l een scène voor de deur te ma ken en dreigde haar verleden in I de buurt bekend te maken alsl de vrouw niet naar buitei I kwam. Zij bezweek voor dez-1 chantage en kwam naar buiten I waarna K. de vrouw een stomp I in haar gezicht gaf. Haar lip I scheurde. Hij dreigde haar nieu we vriend te zullen molesteren I als ze niet meeging. Na dit nieu-1 we dreigement ze/te hij vrouw in zijn auto en bracht I haar naar de Nieuwe Zp| Kolk. Vrijdag dwong K. de vrouw I brief te schrijven, waarin zi; I moest verklaren dat K. nooit I van haar heeft geprofiteerd I „Als je die brief schrijft, ben jf I weer vrij," beloofde K., die df I brief liet antedateren. Maar ds I vrouw kwam niet los. De marl zei dat ze weer voor hem moes; I gaan tippelen. Hij sloot haar of I en verliet het huis om bood schappen te doen. Van deze 1 wezigheid heeft de vrouw ge I bxuik gemaakt om een briefje I op straat te werpen met de kreet om hulp. Voorbijgangers vonder I het en waarschuwden de po'.; r tie, die tot zaterdagnacht moes ten wachten alvorens K. terug keerde. WONDERSCHAAP. In het dorpje Wésthem bt Bolsward heeft zich een biolo gisch wonder voorgedaan, waai over dierenartsen en andere des kundigen hogelijk verbaasd zijn. Een éénjarig* schaap, die voor het eerst lammeren kreeg, braclu twee levende lammeren ter we reld. In de regel brengt een éér jarig schaap slechts één lam- Maar na een week werd het schaap, dat de twee lammeren zoogde, ziek. De ontboden dieren arts dacht, dat hier sprake was van een verstopping. De eige naar van het schaap, de heer Oppedijk, gaf daarop het die. wonderolie. Tot zijn grote ver» zing bracht het schaap toen <>k nieuw twee lammeren ter werf® De lammetjes waren veel kleiw van stuk en werden kenneiT- een paar weken te vroeg Se0 ren. r In kringen van dierenart- vermoedt men, dat hier sPr?vf.t, van een dubbele bevruent^k ontstaan uit twee dekkingen Heil eerste stel lammeren werd op i normale tijd geboren; <le I andere lammetjes hadden I weken later geboren moeten wi den. Hoewel het schaap eerst y 1 ziek was van uitputting. keert het, en ook de vier laIT I tjes, thans in goede welstand. AUTOBUS REED DOOR SPOORBOMEN Omstreeks kwart voor gisterochteiid is een aut met werkvolk uit Oude Ff- bijUithuizermeeden door gesloten bomen van een s! I wegovergang gereden. I Spoorwegpersoneel kon ae I derende trein tijdig waar® ,f wen waardoor een ramp w voorkomen. De spoorbo. werden ernstig beschadigd- trein liep vertraging op.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2