PROVINCIAAL NIEUWS JcnHR beleid lijst VIER BURGERLIJKE STAND LOOP DER BEVOLHNt AGENDA RECHTSZAKEN Minister Marijnen over koelhuisboter Zeeuwse toogdag Volksonderwijs HULST. SAS VAN GENT. Schotse meneer was niet zuinig I BINNE VULPENNEN BALPOINT of POTLOOD in alle prijzen bij: VAN DE SANDE Radio en TERNEUZEN Door het stoplicht gereden Zaterdagmiddag te ongeveer 10 minuten over twee reed de, heer VI J. uit GeJjdrop met zijn Volks wagen over de Herengracht in de richting van de brug. Voor het zebrapad stopte hij om voetgangers te laten passeren, waarna hij de motor weer inscha kelde om verder te rijden. Door het zonlicht bemerkte hij echter niet dat het stoplich van de brug brandde en de afsluitbomen naar t>enede«i werden gelaten, tenge volge waarvan hij tegen de af sluitbomen terecht kwam en de voorruit van zijn auto werd ver nield. AXEL Vergadering Oranje-vereniging De „Oranje-vereniging" ver gaderde in „Het Centrum" onder voorzitterschap van de heer A. H. v. d. Lee, welke vergadering slechts door een gering aantal léden werd bijgewoond. Omtrent de feestelijkheden op 30 april kon een gedeelte van het programma worden vastge steld: n.l. 's-morgens om 8.30 u. mars van alle Axelse drumbands; venzaal van hotel „Porth-de Lo- 9.15 u. de schoolkinderen wor- zanne", werd de samenstelling den van de scholen afgehaald van de groslijst voor de a.s. ge- door de drumbands en naar de meenteraadsverkiezingen bespro- Markt begeleid. Daar worden zij ken. om 9.30 u. toegesproken door In verband met overleg dat burgemeester M. K. van Dijke, met enkele personen nog moet waarna er samenzang is en ver- plaats hebben, kon men voorlo- volgens een poppenkastvertoning pig vier plaatsen op de lijst de- volgt. Om 10.30 u. wordt er voor finitief vaststellen, de heren P. J de leerlingen van Ulo-, Chr. L. T. S.- en Landbouwhuishoud- school in „Het Centrum" een Disney-film „Doornroosje" ver toond. Dezelfde film wordt des middags vertoond voor de kin deren van de lagere school. Getracht zal worden om het programma nog aan te vullen met enkele spelen en wedstrijden op de sportterreinen, terwijl des avonds door de plaatselijke mu ziekkorpsen op de Markt een concert zal worden gegeven. De secretaris van de vereni ging, de heer C. Smies, gaf de wens te kennen het secretariaat neer te leggen. Vanwege de geringe opkomst kon hierin niet voorzien worden, zodat de heer Smies nog enige tijd zal aanblijven. Het verslag van de penning meester, de heer J. Ie Feber, gaf nogal reden tot optimisme. Vergadering C. H. U. Op een door de C. H. U. gehou den ledenvergadering op de bo- v. Bendegem; W. de FeijterWzn; P. Dekker en J. W de Putter. GOES Dodelijk verkeersongeval. Vrijdagavond is de 20-jarige J. Schipper uit Kapelle by een ver keersongeval *om het leven ge komen. Hij reed op zijn motor •>- Statenverkiezingen Zeeland 'J Universiteit te Amserdam zijn doktersbul. Dat het dokter zijn in de fami- IC„-U uu molor, lie zit bewijst wel dat zijn beide over de Wilhelminastraat te Goes en.twee schoonzoons ook in de richting Kloetinge, toen Uit een van de zijstraten een personenauto bestuurd door M. Z. te Goes de voorrangsweg op reed. Er ontstond een botsing dokter zijn. Huis aan huis werd door het huldigingscomité een folder ver spreid. Bij dit rondschrijven was een kaartje gevoegd waarop tussen demotorrijtuigen waarbij ^wo^den™vlï^feraSe de heer Schipper op slag werd ,1 verzameiae gedood. Zijn duo-passagier de1 _^Lst zal ®en album worden zestienjarige G. uit Kapelle werd fj De Zeeuwse Federatie van Volksonderwijs organiseerde za terdag j.l. in Oostburg een bijzon der goed geslaagde toogdag, waaraan meer dan 450 leden deel- De toogdag, die in het Ledel- theater werd gehouden, ging in de morgenuren vooraf door een officiële ontvangst van het Zeeuwse federatiebestuur, afge vaardigden van het hoofdbestuur en het bestuur van de kring West Zeeuws-Vlaanderen van Volkson derwijs door het gemeentebe stuur. 's Middags verzamelden zich de leden uit alle delen van Zeeland zich in het Ledeltheater, waar de kringvoorzitter van W. Zeeuws- Vlaanderen, de heer P. A. Ver meulen uit Waterlandkerkje, een welkomstwoord sprak en in het bijzonder verwelkomde Oost- burgs burgemeester de heer J. L van Leeuwen, wethouder D. Geu ze en de inspecteur van het lager onderwijs uit Goes. Nadat de voorzitter verschillen de huishoudelijke mededelingen had gedaan, sprak het hoofdbe stuurslid d'e heer P. van Thuijl een rede uit, getiteld „Ken uw verantwoqrdelijKheid". De heer Van Thuijl stelde o.m. dat Volksonderwijs waakzaam moet zijn op de openbare lagere scholen. Het idee van openbare school begint steeds meer veld te winnen, aldus spreker. Een strijd van bijna 100 jaar Volksonderwijs 'de vereniging bestaat nu 96 jaar) heeft geleerd, dat we niet in de verdediging moeten gaan, doch in de aanval. Men moet beseffen, dat de O. L. school geen zuil apart is en ook iiimer een zuil zal worden. Als het een zuil wordt, gaat een kost baar bezit, n.l. de openbare school voor iedereen, verloren. Openbaar onderwijs is een vorm van onderricht, waaraan iedere ouder, ongeacht geloof, zijn kinderen veilig kan toever trouwen. Het onderwijs wordt ge geven in volle openheid en is geen afgesloten aangelegenheid voor een bepaalde groepering. Kinderen moeten leren samen spelen, later moeten zij samen in de maatschappij werken, aldus de heer Van Thuijl. Ken uw verantwoordelijkheid bij de strijd om de openbare school houdt ook in, dat wij als burgers verantwoordelijk zijn bij de gang van zaken bij het onder wijs. Deze gang van zaken is niet zo rooskleurig. Er is sprake van een catastrofale toestand. Stapels plannen wachten nog steeds op de Rijksgoedkeuring. Te veel kin deren krijgen onderricht in slech te gebouwen, die zó ongezellig zijn, dat ze de naam school ter nauwernood verdienen. Er zijn onvoldoende gymnastieklokalen. Er is egn tekort van ruim 2500 gymnastieklokalen. Jawel, zegt minister Cals, maar er komen er ieder jaar 60 a 70 bij. Als we in dit tempo doorgaan, kan er over 40 jaar misschien gesproken worden van 'n normale toestand; tenminste als men de snelle aan was van de bevolking dan op een andere wijze heeft bijgehouden. Het onderwijzerstekort is, on danks het optimisme van de mi nister, die meende dat er een overschot zou komen,, nog steeds erg groot. Dit voorjaar waren er nog 800 vakatures, die op geen enkele wijze door gehuwde onder wijzeressen of gepensioneerden kunnen worden vervuld. Wat de klassegrootte betreft, aldus vervolgde de heer Van Thuijl, zijn we zo langzamerhand beland bij de toestand die er rond de jaren 1870 heersten. De leer- lingenschaal moet omlaag. De verwachting dat de klassegrootte terug zou gaan na de dikke ge boortegolf van 1947, is niet be waarheid. Wèl is er een terug gang te constateren bij de kleine re 2- en 3-man scholen, die dooi de teruggang zich geplaatst zien voor moelijke problemen, n.l. ont slag aan de onderwijzer. Er is echter een andere regeling voor de leerlingenschaal te verwach ten. Waarom laat men deze niet nu ingaan, omdat hiermee voor komen wordt, dat de kleinere scholen eerst voor ontslagen en later weer voor benoemingen komen te staan. Er zijn by net lager onderwijs nog 8000 plaatsen te vervullen, die nu ingenomen worden door gehuwde onderwijzeressen, ge pensioneerden, of bij het U.L.O. door volkomen onbevoegde leer krachten. Dit is er,,mede de oor zaak van, dat leerkrachten wor den benoemd, die nooit op de kin deren zouden mogen worden los gelaten. Ook het kleuteronderwijs heeft gebrek aan leerkrachten; zo ook de B.L.O.-scholen, terwijl bij het middelbaar onderwijs een groot aantal plaatsen worden vervuld door onbevoegden. Er is, aldus spreker, geen kijk op, dat het leerkrachtentekort de eerste tien jaar zal zijn opgeheven. Maar, zo stelde hij, bij het onderwijs gaat alles erg langzaam. Hoelang heb ben de onderwijzers niet moeten wachten op een behoorlijke bezol diging? Het Volksonderwijs is be slist niet te spreken over de on derwijspolitiek die sinds 1944 in ons land gevoerd is. De adverten ties die worden geplaatst, de een al mooier opgesteld dan de ander, bewijzen dit. Wij zullen, aldus spreker, moe ten blijven strijden en steeds of fers moeten brengen voor een goed onderwijsstelsel in Neder land. Een langdurig applaus was het loon voor deze zeer gloedvol uit gesproken rede, waarnaar zeer aandachtig werd geluisterd. Alle bezoekers kregen een kop je koffie aangeboden, waarna het cabaretgezelschap van Willy Lus- tenhouwer uit Brugge, met Mo deste als conferencier, de aanwe zigen op bijzonder plezante wijze bezig hield. In de tweede pauze was er een grote verloting met mooie prijs jes, die de kas na deze toogdag weer wat op peil bracht. Het tweede optreden van het cabaretgezelschap was zo moge lijk nog een groter succes dan het eerste. Na een kort sluitingswoord werd nog genoten van een koffie tafel in de zaal van de heer De Milliano, waarna deze geslaagde toogdag weer tot het verleden be hoorde. over de auto heen geslingerd, doch liep slechts lichte verwon dingen op. De materiële schade aan beide voertuigen was aanzienlijk. Oprichting zwemclub. Onder grote belangstelling werd zaterdagavond in café „Het Sportpark" een vergadering ge houden voor een te op te richten zwemclub. Het welkomstwoord werd gevoerd door de heer Sol- leveld, die zeide dat het doel van deze bijeenkomst was de opinie te peilen van de Hulsterse jeugd aangaande een zwemvereniging. Dat men in deze opzet geslaagd is moge blijken uit het feit dat zich op deze avond 75 aanwe zigen als lid aanmeldden. De heer Solleveld deelde ook mede dat er kort na de oprich ting nog geen sprake kan zijn van wedstrijden en dergelijke, doch dat er hard zal getraind moeten worden en wel onder deskundige leiding van de heer Stolte en de gemeentelijke bad meester, de heer Backx. i3 -oo Examen semi-arts Aan de R. K. Universiteit te Nijmegen slaagde voor het semi- artsexamen de heer W. J. van Remortel, alhier. KOEWACHT Geslaagd Aan de R. K. Universiteit te Nijmegen slaagde voor het semi- artsexamen onze dorpsgenoot de heer R. A. M. van Laere. Dokter J. H. B. Puylaert veertig jaar geneesheer. Op 1 april 1922 werd dokter J. H B. Puylaert te Sas van Gent en te Westdorpe belast met de armenpraktijk. Hij volgde hier bij dokter Temmerman op en nam tevens ook diens praktijk over. Dat dit jubileum niet onopge merkt voorbij zal gaan, daar zorgt een huldigingscomité voor, onder voorzitterschap van de heer R. Slock. Naast zijn drukke praktijk vindt dokter Puylaert nog tijd om in diverse verenigingen en comité's zitting te hebben. Zo is hij voorzitter van de plaatselijke afdeling van het Roode Kruis, voorzitter van het comité Ouden van Dagen, voorzitter van de Kaholieke Stichting Bejaarden zorg te Philippine, Sas van Gent en Westdorpe, bestuurslid van het Wit-Gele Kruis, lidmaat van de Raad voor de Kinderbescher ming en van de vereniging voor de R. K. Gezinsvoogdij en patro nage in Zeeland, en lid van de commissie voor de geestelijke en zedelijke volksgezondheid. Geboortig uit Zuiddorpe, door liep hij na de lagere school het Canisius-college te Nijmegen en behaalde aan de Gemeentelijke j slaagde avond. TERNEUZEN. Geboorten: 14 maart. Maart je Catharina, d. van Adriaan A. Rie- mens en i'rma Wjjngaerd (won. te Axel, Bylocquesir. zo). 15 maart. Neelije en Reinier, d. en z. van Iieinier Ruytenburg en Wiihelmi- na L. Witte (won. te Axel, Ma- greite N 58)Cornelia Maria, d. van Petrus A. Geene en Chris tina de Zwart (Geraniumstr. 12); Tanneke, d. van Dingenus Corne- lissen en Maria J. van der Kloos ter (Kastanjelaan 148). 16 maart. Firmin Desiré Elvire, z. van Fir- min A. G. de Jonghe en Irena L. Boudewy'n (won. te Axel, Polenstr. 34). Etienne, z. van Albrecht Don- ze en Denise Dhaemers (Maurits- str. 39); Marnik Alfred, z. van Willy R. L. Thomas en Lidy M. de Cooker (won. te Sas van Gent, Ju- lianastr. 10). 18 mrt. Johannes Hendrik, z. van Pieter C. Moes en Maria J. Verberkmoes (De Doel- derstr. 4); Cornelia Anthonia, d. van Jozias W. Bareman en Antho nia M. Dees (Prunusstr. 7); Mar- gretha Helena, d. van Jan E. de Kam en Johanna M. Theune (Mid- denstr. 46); Hendrikus Josef, z. i van Antonius H. Kandelaar en Ma ria A. J. Blommestijn (Bellamystr. zal worden overhandigd. Ook werd gevraagd naar een stoffe lijk bliik van waardering. De op brengst hiervan zal in overleg met de jubilaris een speciale be stemming krijgen. Zaterdag 31 maart zal dokter Puylaert gehuldigd worden op hr*t opmpontoVtm'e „„,-,,1 Monica Louisa, d. van Cle ment G. Destombes en Anna P. van Gemst (Visartstr. 15). 19 mrt. EUa Elisabeth Augusta, d. van Re- mi de Guytenaer en Cornelia M. de Meyer (won. te Sas van Gent, Bui tenweg 1). 20 mrt. Dirk Johannes, z. van Dirk Mudde en Pieternella J. Rouw (wonende te Lekkerkerk, Emmastraat 47 aan boord); Paul Maria Richard Julia, z. van Ed- mundus P. Verdurmen en Jenny de Koning (Willem de Zwijgerlaan 34; Peter Ferdinand, z. van Jan Wisse en Anna A. Willemse (Baandijk 10a); Wendy Anna Prudentia, d. van Cornelis V. E. Ranschaert en Elza C. Verbuyt (won. te Sas van Gent, Irenestr. 8)Marcel Maria, z. van Eduard Stroobband en Lise L, Schwarze (won. te Stoppeldijk, Canbronsestr. 5). Huwelijks-aangiften: 20 maart. Pieter de Weijer, 24 j. jm. (won. te Papendrecht (won. te Papen- drecht) en Lidga Olga van Aalst, 29 j., geh. gew. Huwelijks-voltr.15 mrt. Leon Philomien Heijdens, 29 j. (won. te Westdorpe) en Pieternella Sara de Leege, 27 j. jd. 19 mrt. Johannes Buijze, 24 j. jm. en Anna Magda- lena Herrebout, 21 j. jd. (won. te Hoek). 20 mrt. Jan Jacobus Arie Hamelink, 27 j. jm. en Maria Jo hanna Dieleman, 24 j. jd. 21 mrt. Daniël van Overbeeke, 27 j. jm. en Maria Janna Drabbe, 20 j. jd. Overleden: 16 mrt. Leuntje Leen- tje Boeije, 72 j., echtg. van Marti- nus Schieman. 17 mrt. Marinus Dirk de Witte, 84 j., geh. gew. met Anna J. Harms. 18 mrt. Pieternel la Hendrika de Regt, 91 j., geh. gew. met Jacobus C. Geensen, eer der geh. gew. met Leendert J. Ber- wald; Jeannette Josephine Acke, 73 j. 19 mrt. Debora Crina Verstraten, 70 j. (won. te Axel), echtg. van Jannis A. Cappon; Albertus van de Vijver, 82 j. (won. te Zuiddorpe), echtg. van Julima M. Verschelden. 21 mrt. Jozina Verschelling, 87 j. het gemeentehuis gevolgd door een receptie. Aktie 10 x 10 Een jongenscomité zette in Sas van Gent een loterij op touw waarvoor prijzen werden beschik baar gesteld door de Sasse mid denstand. Deze loterijactie bracht 250,— op. Turn succes Bij de te Eindhoven gehouden wedstrijden om het districtskam pioenschap Zuid junioren wist de junior B. Vermandei van de gym nastiekvereniging „Thor" met 56.60 pnt beslag te leggen op het kampioenschap Zuid. Nummer 2 werd C. Meertens van „Udi" uit Bergen op Zoom met 55,95 pnt. Derde werd P. Dogge, eveneens van „Udi", met 52.30 pnt. Onze jeugdige Sasse turner heeft thans het recht om deel te nemen aan de wedstrijden om 't Nederlandse kampioenschap ju nioren, die Op 6 mei te Deven ter zullen worden gehouden. Z A AM SLAG. Jaarvergadering IJsclub ,,'t Sluisje". Vrijdagavond werd in de bo venzaal bij de heer R. J. v. d. Veke door de IJsclub ,,'t Sluisje" een ontspannings- en jaarverga dering gehouden, welke zeer druk bezocht was. Nadat de voorzitter de aanwe zigen had verwelkomd, in het bijzonder de „toneelgroep ,,Ko Bakker" uit Axel werd het eerste gedeelte van deze avond behan deld, n.l. het jaarverslag. Hieruit bleek een sterke groei van het ledental. Helaas kon door de plot selinge felle dooi het reeds aan gekondigde ijsfeest niet door gaan. De aftredene bestuursleden, de heren Jac. de Feijter en F. de Jonge, stelden zich niet meer herkiesbaar. In hun plaats wer den benoemd, de heren A. de Putter en P. Herrebout. Tot voorzitter werd benoemd de heer M. Bareman. Na afhandeling van deze ver gadering en rondvraag werd een korte pauze gehouden. Na deze pauze trad de toneel groep „Ko Bakker" uit Axel op met het toneelspel: „Een schip vaart uit". Hiermede behaalden de optredenden een groot succes, getuige het daverend applaus na elk bedrijf. In zijn slotwoord sprak de voorzitter woorden van dank aan de leden voor hun komst, en de heer Bakker met zijn toneel groep voor de medewerking aan deze avond. Het bestuur van de ijsclub kan dan ook dit jaar met genoegen terugzien op een prachtig ge- Een vierjarig meisje van wie de ouders afkomstig zijn uit Bar- neveld en dat in Nieuw-Zeeland woont, Jasmin Winters, heeft tij dens een vakantietocht met haar moeder naar Nederland in dit na jaar van een onbekende oude heer uit Schotland 500 pond cadeau gekregen zonder dat zij zelf en haar ouders daar iets van hebben gemerkt. Toen haar va der de heer Richard Winters, één van onze Poolse bevrijders die na de oorlog in Barneveld is gaan wc-nen, dezer dagen de vakantie- souveniers van zijn vrouw en dochter eens goed ging bekijken vond hij een chèque van 500 pond sterling. De Schotse meneer had het kind tijdens de reis op haar ver jaardag een met linten versierde kaart gegeven. Mevrouw Win ters had daarbij ook de chèque wel opgemerkt, maar zij dacht dat het „maar een grapje" was. -De plaatselijke bank in de woonplaats van de familie Win ters Palmerstone, heeft de chèque in betaling aangenomen; een on derzoek wees namelijk snel uit dat deze echt was. De vierjarige Jasmin zal als zij 21 jaar is over het bedrag en de rente die er dan is bijgekomen, kunnen beschikken. Dank zjj Schotse heer, die zijn „nationals eigenschap overdreven zuini-1 heid blijkbaar even ontrouw geworden. De familie Winters heeft hel adres van deze weldoener opt spoord en hem een uitband' bedankbrief geschreven. 5 TERNEUZEN. In de afgelopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: J. van Drongelen, Stationsweg 65, van 's-Gravenhage. Vertrokken: R. M. V. Roelans, Nieuwstr. 44, naar Halsteren. MAANDAG 26 MAAKT. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Vergelding." AXEL: Het Centrum. 8 uur: „Susanne". DINSDAG 27 MAART. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 u.: „Met voorbedachte rade". Eis tegen schoenhandelaars vijf jaar niet meer in dit beroep De officier van justitie bij de Dordtse rechtbank heeft tegen de 29-jarige H. J. van der L. en de even oude M. M. J. van der L„ beiden uit Kaatsheuvel, ge- eist, dat zij vijf jaar het beroep van schoenhandelaar niet meer zullen uitoefenen. Bovendien eis te hij tegen H. J. van der L. tien maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan vijf maan den voorwaardelijk met drie jaar proeftijd, en tegen M. M. J. van der L. twee maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en een boete van 50 subs. 10 dagen. Beide verdachten hadden in tal van plaatsen in Zuid-Holland en Noord-Brabant huisvrou wen opgelicht door hun een „re ductiebon" van 5 aan te bie den ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan van een schoenfa briek als zij een paar schoenen zouden kopen. Hun verhaal was verder, dat hun chef later zou komen om hun oude schoenen in te ruilen voor verstrekking aan vluchtelin gen en de reductie te verreke nen. Ondertussen ontvingen zij een hoog bedrag voor de schoe nen, die zij met deze praatjes aan de man brachten. HET ZOEKEN NAAR VERMIST JONGETJE UIT AMSTERDAM GAAT DOOR De Amsterdamse kinderpok is in samenwerking met de ei meentelijke Dienst van Publit' Werken begonnen met het w. pompen van sloten en amfe! wateren in de omgeving van fc«| Surinameplein in de hoofds^! om na te gaan of daarin T sedert 21 februari vermiste I jarige debiele Wim Verrips v<-1 dronken is. Direct na de v-1 dwijning werd een uitgebi-1 onderzoek, met inschakeling \-i pers en radio en televisie vo I verspreiding van foto en sigr-l lement ingesteld. In de orapl ving van zijn woning gingen n chercheurs aan de bewoners vu gen of zij het jongetje ergesI gezien hadden. Er werd gedreg! de vele tips, die alle uit Nieuw! West kwamen, werden nagegaa: evenals verdachte personen, doe-1 het resultaat van dit alles w; negatief. De chef van de kinderpok! vertelde dat men uit de par culiere sector het aanbod hee! gekregen om bij het zoeken! helpen met kikvorsmannen. ft.f soonlijk gelooft hij dat de gen verdronken is. De poli;, I mag echter de mogelijkheid va f misdrijf nooit verwaarlozen. Tsjecho-Slowakije kampt met moeilijkheden en tekortkomingen President Novotny van Tsjt I cho-Slowakije heeft vrijdag een toespraak te Most. gezel dat het land op het ogenblik kampen heeft met moeilijk). den en tekortkomingen, al on: wikkelt het zich met grote schr; den voorwaarst. Veel van moeilijkheden zijn volgens hei| groeipijnen. Volgens hem dient de burea. cratie in de leiding van de ec: I ncmie plaats te maken voor we: f kelijke doelmatigheid. Hij drong in het bijzonde: I aan op vergroting van de land bouwproduktie om een einde te maken aan de tekorten a levensmiddelen. VERKLARING VAN GENERAAL NORSTAD I De minister van Landbouw en Visserij mr V. G. M. Marijnen heeft de schriftelijke vragen be antwoord die het T weede Kamer lid de heer Egas (P.v.d.A.) vorige week heeft gesteld over de hoe veelheid en de kwaliteit van de opgeslagen koelhuisboter. De mi nister deelt in zijn antwoord me- parten i CViooel Door ANGELA VON KIESLING 14) (Nadruk verboden.) Ze hoorde hoe hij tastend de trap afliep, hij had zichzelf de tijd niet gegund om het licht knopje te zoeken. Beneden sloeg de huisdeur achter hem dicht. Eerst toen durfde ze de dekens op te tillen en haar gezicht weer op het kussen leggen. Toen stond ze ook op; ze was er niet zo rus tig onder als Karl veronderstelde, ze had heus goed voor de kinde ren gezorgd. Kregen ze niet regel matig een goed bereide maal tijd? Zagen ze er niet altijd even schoon en netjes uit? Niemand kon haar hieromtrent iets verwij ten. Wat moest ze verder doen? Was er misschien iets op tegen dat ze zichzelf ook nog eens ver maakte? Ze was nog jong en het leven was toch al zo vlug voorbij. Ze moest de tijd die haar nog ge geven was benutten, want haar jeugd zou gauw genoeg voorbij zijn. Wie zou haar later als ze oud was geworden nog vragen om mee uit te gaan? Nu was het nog tijd om te dansen, te flirten en te voelen dat het bloed haar nog fris en heet door de aderen stroomde! Anna opende het ven ster. Ze had op straat enkele stemmen gehoord, daar beneden stonden twee mannen met een vrouw te praten, maar Karl was er niet bij. Die liep nu doelloos door de straten te zoeken naar het kind, dat kleine, domme kind! Ze was wel vaker zo angstig en bang, maar waarom liep ze nu midden in de nacht weg. Ze had haar toch niets gedaan? Had ze Angelika niet evengoed verzorgd ais iedere andere moeder? Anna moest plotseling aan mevrouw Hamm denken. Was die niet an ders voor haar kinderen? Als haar kinderen naar huis kwamen, sprongen ze haar blij en vrolijk tegemoet, omhelsden en zoenden haar en zij jubelde over de dik wijls kleine geschenken, die ze voor haar meebrachten. Soms draaide Angelika ook wel een hele poos om haar heen, als wil de ze ergens om vragen, maar ze waagde het toch niet om iets te zeggen. Haar ogen hadden dik wijls een schuwe, maar verlan gende uitdrukking. En Fritz? Hij scheen niet zo verlegen te zijn als Angelika, maar hij was ook lang zo vrolijk niet als de kinderen van Hamm. Wat mankeerde er eigenlijk aan haar kinderen? Ze hadden toch niets te klagen en de verwijten van Karl waren onrechtvaardig en misplaatst. Anna Lindinger vergat dat zij de kinderen alleen maar bezorgde wat ze dringend nodig hadden, eten en kleding. Maar het allernodigste onthield ze hen: haar hart en haar liefde! Haar verlangen ging alleen maar uit naar een vrolijk leven, zonder lasten, zonder verantwoording en zonder offers. Intussen liep Lindinger door d'e nacnc. Als hy iemand legeriitwam vroeg hij ot hij zijn kind, een meisje, gezien had. Doch ieder een gaf hem een ontkennend ant woord. Hij had vertwijfeld twee uur door de straten gezworven toen hij ten einde raaa naar de politie ging. Toen hij het wacht lokaal binnenkwam rinkelde juist de telefoon. „Hier wachtmeesterMasser. Ja? Een kind, zegt U? Nee, er is hier geen aangitte van vermis sing gedaan. Hoe oud? Ongeveer zeven, acht jaar en een meisje? Ernstig ziek. Ja, zo gauw moge lijk zal ik U bericht geven als er iemand komt vragen. Dank U, tot wederhoren." Lindinger staarde naar de poli tieman. „U zei net dat er een kind ge vonden was. Misschien is het mijn Angelika. Ongeveer 2 uur geleden is ze weggelopen en ik heb haar nog seeds niet gevon den." „Doet U dan meteen aangifte van vermissing. Het is een meis je, zegt U? En hoe oud?" „Zeven jaar, blauwe ogen en blond, kortgeknipt haar," ver klaarde Lindinger, „vermoedelijk was ze in nachthemd. Weet U, ze had hoge koorts en ik vermoed dat ze in een droom is weggelo pen." „Nu, we zullen eens zien." De wachtmeester vergeleek zijn aantekeningen met die welke hij net van het telefoontje had ge maakt. „Het kan wel kloppen, het kind liep tegen een auto." Lindinger sprong verschrikt overeind. „Is ze dood?" „Nee nee, weest U maar rus tig. Ze is niet dood, de auto heeft haar nauwelijks geraakt. Maar de chauffeur, wiens zuster door het ongeval wel gewond werd, heeft het kind naar een zieken huis gebracht omdat het dood ziek was. U kunt beter meteen naar het kind gaan kijken." „Is het... is het ernstig?..." „Tamelijk, ja. Gaat U maar meteen." „Hoe kom ik van hier het vlug ste naar het ziekenhuis?" „Wacht U maar even. Weber! kom eens binnen", riep de wacht meester naar de andere kamer. Een andere agent verscheen. „Breng deze man meteen naar het ziekenhuis. Is de motor in orde?" „Ja Masser. Hij staat in de tuin." „Nou, vlug dan." Lindinger volgde de agent. Hij ging op de duo van de motor zit ten en in snelle vaart ging het toen door de donkere straten naar het ziekenhuis toe. Een nachtverpleegster liep Lin dinger tegemoet. „Bent U de vader van het hier gebrachte kind?" „Ja, hoe is het met haar?" „Niet erg goed. Wist U dat Uw dochtertje diphterie had?" „Nee, mijn vrouw heeft me al leen verteld, dat het wat keelpijn had, maar aan diphterie hebben we niet gedacht." „We moeten haar meteen aan de luchtpijp opereren, dat is de enige manier om haar nog te red den. U mag het kind nu 'n ogen blik zien, maar alleen achter het glas. Ze ligt in de isoleer-afde ling. Maar U moet niet schrikken, want ze heeft erge ademnood en hijgt vreselijk." (Wordt vervolgd.) de, dat per 20 maart 3848 ton koelhuisboter was opgeslagen. Op deze datum beschikte het voedsei- voorzienings In- en Verkoopbu reau (V.I.B.) niet meer over uit gezuurde room gekarnde oude koelhuisboter van exportkwali teit, die normaal als koelhuisbo ter voor consumptiedoeleinden wordt afgezet. Van de thans nog aanwezige koelhuisboter zal 't gedeelte, dat zonder risico's met betrekking tot de kwaliteit voor consumptie doeleinden kan worden bestemd, normaal als koelhuisboter wor den afgezet. Het resterende ge deelte zal of als industrieboter in het binnenland worden afgezet, of worden geëxporteerd. Aangezien de verhouding van de afzet in deze verschillende be slemming thans nog niet bekend is en bovendien de opbrengst prijs van 't niet voor directe consump tie in aanmerking komende ge deelte nog een onzekere factor vormt, kan de minister niet aan geven, welke opbrengstwaarde voor deze boter kan worden ver wacht. De minister vindt het een nor maal verschijnsel, dat een gedeel te van de in het zomerhalfjaar in het koelhuis opgezette boter niet geschikt is voor directe consump tie en als industrieboter moet worden afgezet. Het feit, dat de voorraad afwijkende boter in han den van het V.I.B. thans verhou dingsgewijs groter is dan in vo rige jaren, moet uitsluitend wor den toegeschreven aan de rela tief grote omvang van de voor raad koelhuisboter aan het begin van 't lopende afzetseizoen. Het percentage van de beginvoorraad koelhuisboter, dat dit jaar werd afgekeurd voor direce consump tie vertoonde een normaal beeld. Naar de mening van de minister kan niet worden geesproken van bijzonder nadelige gevolgen voor de uiteindelijke prijs, die de melk veehouders zullen ontvangen. Gedurende de laatste 3 maan den van 21 december 1961 tot 21 maart 1962 is 504 ton verse boter bij het V.I.B. ingeleverd, terwijl daarnaast 806 ton werd aangemeld. Generaal Lauris Norstad, 11 Amerikaanse opperbevelhebbf; van de NAVO-strijdkrachten ii Europa, heeft te Washing-1 ton verklaard, dat het fectief van de onder zijn bevel I staande troepen tussen juli 1961 en het begin van dit jaar mei 25 procent is toegenomen. Volgens de gecensureerde I tekst van een verklaring voor de commissie van Buitenlandse Zaken van het Huis van Afge vaardigden zei de generaal, dat er in het begin van de komende herfst in het gebied van Middellandse Zee een oefening I zal worden gehouden met een „werkelijk geïntegreerde mobie- le strijdmacht" van zeven aan gesloten landen. Naderhand verklaarde gene-1 raai Norstad tegenover persver tegenwoordigers, dat het passa-1 giersverkeer van en naar West Berlijn in het afgelopen jaar met 18 procent was toegenomen en dat deze ontwikkeling voart i duurde niettegenstaande te: hinderlijke optreden van de Russen in de luchtcórridors. DE POKKEN In Birmingham is bekend ge maakt dat de 31-jarige inwoner van Pakistan die vrijdag, acht dagen na zijn aankomst uit Ka rachi, verdacht van pokken in een ziekenhuis is opgenomen, waterpokken blijkt te hebben. Uit Aken (W.-Duitsland) wordt I gemeld dat zaterdag drie nieuwe gevallen van pokken in het ge bied van Aken zijn ontdekt, waardoor het totale aantal op 33 is gekomen. Acht besmetten 1' gen nog in het ziekenhuis, 24 patiënten zijn genezén verklaard. Eén geval was dodelijk. Negen contactpersonen en acht personeelsleden van het zieken huis in Simmerath (Westduits land), die zich in verband met het pokkengevaar in afzondering bevinden, zijn zondag in honger staking gegaan. Zij willen hier mee protesteren tegen de verier ging van hun quarantaineperiode die gisteren zou aflopen, doch na ontdekking van een nieuwe be smetting in het gebouw met twee weken is verlengd. 0 BOEKHANDEL Noordstraat 55. Terneuzrn IN j° JONGEN OV NA VAL )e 12-jarige «er H. uit de Van scheveningen is omstreeks vijf i vn te water gers entje bij de 5heveningen. gevolgen over Een onbekend -on heelt de j' ■ddinghaak uit aid. Politie en jaarna kunstmat toegepast. De joi -,,-t ziekenhuis ervoerd, maar bleek dat blij erleden. I.ANDBOU' /VT'GEB Twee koeien t een brand die ótstond in een Eeserveen (ge schuur is ge en voorraad sti Gereedschappen éèm. Dc oorzaak >og niet bekend (.''gen brandscha GAFE HLT g UITGEI :n de nacht v ndag om onge ,-én werd de v: weer in Reuv voor een felle i café annex Sport". Met dr het vuur in het n. Inmiddels t -ncertzaal doe „tas aangetast, óellijk aan de br lo hulp werd enlijk bond m t- gen de brand r,>et voorkomen r ventaris doo ierd verwoest, vart geblakerde DINSDAG HILVERSUM 7 15 Pianorec j'-ugd; 7.45 verweging Lichte gram vrouw9.35 Schoolradio; IC t rs; 10.15 Lich Lichte gram.; dettes; 11.00 11.30 Lichte g aan... vooruit cagklok; 12.0' 12.30 Meded. t.l bouw; 12.33 Li Act.; 13.00 Nv nws.; 13.40 Li Lichte orkesti oo plattelandsv ..men, gevar. p iaire gram.; li ».en; 16.30 Ziek de jeugd; 17.4C P-egeringsuitz. het Nederlanc 18.00 Voor de j lez.; 18.30 Lich sol.; 19.00 Nws Lijdensmed.; lit Mattheus I ziek. modern z 20.45 Lil ork. en sol.; 2 Boekbespr.; Vreemd... lite c abaretvorm maan(d), lie Lichte gram.; HILVERSU1 7.10 Ochtendg imam.; 7.50 1 Nws.; 8.15 L Gymn. voor d groenteman; S.4C Morgenwi gram.; 10.50 I 11.0C Voor de i.n piano; 12. Voor de landb .b.v. land- ei Lichte muz. Meded. en gr Der.; 13.30 Pre Kamermuz.; 15.00 Met naa kangrec.; 16.0 Lichte muz. jeugd; 17.30 17.55 New Y 'Nws.; 18.15 Pianospel; 1 16.00 Voor Paris vous p tot muziekbe piano; 20.00 avond: gevar denten Mai Nws. en mee parisianne, Nws. BRUSSEL 12.03 Lichte ber.; 12.35 Beursber.; 1 mermuz.1 15.45 Operett ber.; 16.06 Zang en piar Lichte muz 17.50 Voor d' ■de sold. Nws.; 19.40 mans-herden cale kroniek en sol.; 21.2 22-15 Gram.; Televis: NED. TV 20.20 Zendtij 30.30 Deltas' 21.00—22.45 VLAAMS 14.30 Schoo Katholieke 19.30 Voor d< 20.25 Speelfi tionale Weri 22.15 Schatt ment. progr.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2