f/&Ö£ dt cm enu van de week ngelse overheid grijpt in Gelatine r Ik ben ontaard in huisvrouw" Hebt u antiek in huis? Zaterdag 24 maart 1962 DE VRIJE ZEEUW Pagina 9 orte metten met de sigaretten IS EEN GOED BINDMIDDEL Regering in actie Nog niet verslaafd Elf miljoen pond 55 ita?«ïrrf s Wat te doen Nieuws van de lederbeurs in Offenbach u de strijd om het TABAKSVERBRUIK Kortgeleden heeft de directie an een grote Amerikaanse -baksindustrie mededeling ge- n over de resultaten van een onderzoek dat in haar opdracht as ingesteld bij een groot aan tal sterke rokers. Daarbij zou jgebleken zijn dat het tabaksge- ruik geen nadelige invloed op de gezondheid heeft, dat het op- eden van longkanker er hoege aamd niet door wordt bevor der.l. Niet lang daarna is doo; de commissie van vooraanstaan de artsen een rapport gepubli ceerd naar aanleiding van eer door hen in Engeland ingesteu Gelatine is in de huis houding een zeer bekend bindmiddel voor puddin gen en geleien. Wat is ge latine eigenlijk? De gelatine wordt ver kregen door het geruime tijd koken van lijmgeven- de stoffen, zoals beende ren, huiden, visblazen enz. In ongezuiverde toestand wordt deze lijm in de han del gebracht als hout- en als kastenmakerslijm. Voor de bereiding van de gezuiverde beenderlijm, do gelatine, moeten de beenderen eerst met zout zuur worden behandeld, terwijl na de bereiding de stof met zwavelig zuur tot de bekende kleurloze mas sa wordt gebleekt. Deze wordt tot dunne blaadjes uitgegoten en daarna ge droogd. In plaats van in blaadjes, kan geiatine ook in kleine stukjes (poeder- geiatine) worden ge bruikt. Voedzamer dan bouillon In vroegere jaren is de lijmstof als een voedings middel bij uitnemendheid beschouwd; wij herinne ren hier aan het aftreksel van hertshoorn, dat aan zieken als een versterkend middel werd toegediend. Ook soep, waarin door langdurig koken van been deren van kalfspoot enz. een gedeelte van de lijm stof was overgegaan, werd beschouwd in voe dende waarde verre boven de heldere bouillonsoep te staan. Onderzoekingen in latere tijd hebben echter aangetoond, dat lijmstof, hoewel ze behoort tot de eiwitachtige stoffen, die evenals de eiwitstoffen stikstof bevatten, toch in de voeding slechts voor een klein gedeelte de piaats van de eiwitten kan innemen. In laboratoria wordt ge latine gebruikt in samen voeging met pepton, bouil lon, druivensuiker enz., als voedingsbodem voor bacil len, dus voor 't kweken van reincultuur. Gelatine moet droog worden bewaard, want als ze vochtig wordt treedt spoedig bederf op. Dit is f" zien. doordat de blaad jes doffe, ondoorschijnen de vlekken gaan vertonen. Dergelijke blaadjes mogen dus niet worden gebruikt. '','1 vervangingsmiddel voor gelatine is de agar- agar, eveneens een lijm- s of van plantaardige oor sprong en behorende tot ten groep dcr koolhydra- Agar-agar wordt in stan gen in de handel gebracht, tn het vroegere Ned. Indië wordt agar-agar niet al leen als bindmiddel ge- oruikt, maar ook als voed sel en in verkoelende dranken. Voor de bevorde rt? van geregelde darm- verking schijnt agar-agar h °ae dJsnsien te bewij zen. Het smeltpunt van gela tine is 253 C; van agar- agar 40 C. Twintig gram gelatine kan men vervan gen door één stang agar- agar. De oplossing van gela tine mag niet koken, want ïan zal de lijmsmaak Tk op de voorgrond tre- Nadruk verboden.) onderzoek over de gevolgen van het veelvuldig roken van siga retten. Het oordeel van deze me dici was wel heel anders. Britse tabaksfabrikanten zijn daarop verontwaardigd met eigen cij fers komen aandragen die de resultaten van het geneeskun dig onderzoek moesten logen straffen. De Britse minister van Volks gezondheid en zijn ambtgenoot -an Onderwijs hebben echter gemeend door middel van een .ondschrijven de aandacht van de lagere bestuursorganen op de uitkomsten van dit medisch on derzoek te moeten vestigen. In deze ministeriële circulaire is te lezen dat de Engelse rege ring van oordeel is, dat het ver jand tussen overmatig roken en net optreden van longkanker hans wel overtuigend is bewe zen. Er wordt in deze officiële cir culaire aangedrongen op een pe dagogische campagne tegen het regelmatig nicotinegebruik, in nee bijzonder tegen het roken van sigaretten. Van regerings wege zal daartoe gratis propa gandamateriaal ter beschikking worden gesteld. Het gaat er hierbij natuurlijk om, de jeugd niet aan de slechte gewoonte van het roken te laten oegmnen. In één generatie zou men dan van alle narigheid, in casu de onrustbarende toene ming van longkanker, af kunnen zijn. Bij de talloze ouderen, die een maal aan nicotine zijn verslaafd, kan men van zulk een propa ganda weinig heil verwachten: zij zullen de wilskracht niet op kunnen brengen met hun ver slaving te breken. Desondanks heeft de medi sche commissie aanbevolen om het roken van sigaretten zwaar der te gaan belasten dan het ge not van sigaren of pijpen, om dat zij van oordeel is dat het speciaal de sigaretten zijn die voor de toeneming van longkan- e, verantwoordelijk moeten worden gesteld. Een van de vooraanstaande Engelse bladen merkt op, dat de regering met de door haar ge leide aktie nog een heel harde dobber zal hebben. Zij zal moe ■en optornen tegen de geraffi neerd gevoerde advertentiecam pagnes van de tabaksindustrie. Tot nu toe werd er in Enge land jaarlijks voor niet minder dan elf miljoen pond sterling geadverteerd voor de diverse rookartikelen. De tabaks, i ri® heeft daarbij ook steeds ge il i J13" de spreuk „wie de jeugd heeft, heeft de toekomst" en zich voortdurend gericht tot jonge mensen... Dit is een verschijnsel dat wij ®r te lande ook kennen, men van06 de advertentiepagina's van onze kranten daaiv EnnaPifragVulclig te bekÜken. In Engeland is de strijd omoranu, held gados?aanmet opmer1™- Dr- H. W. SCALONGNE. j (Nadruk verboden.) „Wat heb je?" riep een vriendin ontsteld, ik was bezig met een bakje, een fles azijn en eer: soort vaatdoek. Het moet nog meer mijn uitrusling dan de verzameling attributen ge weest zijn die haar bevreemde. Ik droeg na melijk felblauwe rubber handschoenen, een allround huishoudschort en om mijn hoofd een doekje. In deze staat had ze me nog nooit aanschouwd. Ik keek op alsof het me ontzettend veel moeite kostte haar vraag te beantwoorden. Nog even liet ik haar in spanning, vulde de bak met water, deed er wat azijn bij en doop te het doekje erin. Toen zei ik: „Dat is voor de nieuwe verf, er zitten al een paar vlekken op". Meteen begon ik de deurtjes van de aan rechtkastjes te bewerken, de keukendeur en de muur achter het gasstel. De lichtgrijze be zoedelingen smolten weg; helder glansden de crème panelen en muurvlakken me weer tegen. Ik merkte zelf niet dat ik ontspannen begon te glimlachen; het was de dierbare vriendin die me hierop attent maakte. „Je kijkt of je de eerste prijs bij een kookwed- strijd hebt gewonnen!" zei ze verwijtend. „Wat bezielt je eigenlijk?" „Ik weet het niet", antwoordde ik, plotse ling onzeker over de situatie waarin ik mij bevond. „Ik doe dit elke week, op vrijdag. Het kost wel veel tijd". Mijn vriendin slaagde er niet in, haar on rust over mijn manier van doen te onder drukken. „Dacht je dat het dit alléén was?" zo ver volgde ik. „Het is elke dag wat anders. Giste ren zag ik dat de servieskast toch wel erg rommelig is. En de bestekladen zitten ook nog nét zo als toen ik ze inrichtte". „Nou, maar dat is amper vier weken „Ja, maar dat is toch wel l&ng voor een la. En dan de pannenplanken. Wacht, als jij nu even koffie zet, dan zal ik ze eens goed af nemen. Het kan gewoon niet meer Ik zette de trapleer uit en klom tot op het bovenste plateau. Een kwariertje later dron ken we gezellig koffie, ik nog steeds in werk- tenue, bovenop de trap; mijn bezoek op de keukenstoel. ..JMOijn aard Is huisvrouw het zijn geweest? Ik heb mijn leven lang ingewoond en het in- teresserde me niet wat er met mijn kamer gebeurde. Zeker, het vertrek moest voldoen aan be paalde eisen, je moest er in kun nen wonen, daarbij slapen, eten, werken, mensen ontvangen, feestvieren, verdriet hebben, dromen, typen, telefoneren, kib belen en liefhebben. Al die din gen doen inwonenden óók, maar ze doen het anders dan in een eigen huis. Ik héb sinds kort een eigen huis, een vrije étage aan een gracht in de liefste aller ste den. Achter mijn eigen deur ben ik alleen ikzelf. Vanaf het ogen blik dat ik dat door had, ben Ik gaan wonen. Gaan willen wonen. Een wil, een wens die ik nimmer had ge- u ikoesterd in de zin van me In- zelfs met een zeker wSfgen 1 riC^en' Het enige dat me bij.het wao 3 r,. verlangen naar een eigen huis schone vloer, de blankgeschuurde Z°?J O pannen en de bonte handdoek als niet een zeker décor. „O zeg, pak éven dat kopje aan", smeekte ik opeens, „dank je, en geef me nu die plumeau, ja, dóórDat ik dat nu pas zie, het plafond is zó stoffig als je er vlak bij ment, een hele raghier!" „Wat geeft dat nu, je vorige plafond was helemaal grijs en daar heb ik je nog nooit iets aan zien doen. Laat toch zitten en kom nou toch eens een secon de naar benedenJe post ligt er trouwens ook nog, moet je die niet lezen?" Ik betrapte er mezelf op, dat ik naar de stapel post, ergens in de verte op mijn bureau, keek alsof ik er niets mee te maken had. O, ik signaleerde wel vaag wat er lag: kranten, grote gele enveloppen, kleine witte... maar het deed me niets. Wat ik wél êen feestvlag naast de spierwitte geiser. „Ik herkèn je gewoon niet meer", klonk weer de stem van de keukenstoel, „je bent heel ónders!" Ik zuchtte diep, zocht eeir ver ontschuldiging: „het is allemaal gekomen door het huis. Ik ge loof, dat ik ontaard ben in huis vrouw!" En dat is waar. Ik was nooit een huisvrouw. Waarom zou ik In het voorjaar brengt de win kel van de groenteboer de lente misschien nog wel het meest tot uitdrukking, want al zijn heel veel groenten het gehele jaar door vers verkrijgbaar, en zijn er toch nog enkele die beslist aan een bepaald jaargetijde ge bonden zijn. Raapstelen b.v. zie je alleen maar in het vroege voorjaar. Andere bladgroenten kunnen dan nog zeer prijzig zijn maar bij raapstelen daalt de prijs al gauw zo zeer dat ze to' de goedkope groenten gaan be horen. Zolang dit nog niet he geval is kunnen ze rauw worder gegeven. De blaadjes zijn vrij stug en laten zich daarom he best gemalen verwerken tot b.v stamppot rauwe raapstelen, eer heerlijke voedzame en geurig( voorjaarskost. ZONDAG: Sterrekers en radijs jes op kaascroutons, kalfs lever, spinazie, aardappelen koffiemousse. MAANDAG: Kaasgehakt, witt( kool, aardappelkoekjes, ra barber. DINSDAG: Lofsla met eieren aardappelen, botersaus, war met griesmeelschotel met gember. V/OENSDAG: Casseler rib zuurkool, aardappelpuree, karnemelkvla. DONDERDAGGehakt, stoof- prei, rauw gebakken aard appelen. gepofte appelen. VRIJDAG: Paprikavis (met zonder spek), rijst en tutti frutti. of sla, ZATERDDAGStamppot, rau we raapstelen met spek en gebakken uitjes, yoghurt met partjes sinaasappel. RECEPTEN KAASGEHAKT 200 gram oud brood wordt ge raspt en vermengd met 200 gram geraspte kaas, 1 heel fijn gehakt litje, 2 losgeklopte eieren, zout, peper en aroma. Nadat alles ;oed dooreen is gekneed wor- ien er balletjes van gevormd lie in hete boter in de koekepan goudbruin worden gebakken en j.v. met een tomatensaus kun- ïen worden opgediend. 'AP RIK AVIS In een beboterde vuurvaste .chotel worden reepjes spek 100 gram) gelegd en daarop 1 sg in moten gesneden vis die men enige tijd gezouten heeft weggezet, geschikt. De vis wordt nu bedekt met plakken jong belegen kaas, een mengsel van '/j liter koffieroom, 1 klein blikje tomatenpuree, 2 geraspte uitjes en 2 theelepels paprika poeder, waarna men hem in de oven gaar laat sudderen. Maar ik vernieuwde zelden mijn Interieur, ik moet onbewust gemeend hebben dat ik aldoor op reis was en het is nu een maal niet gebruikelijk om aan hotelkamers iets te verbeteren. Op een dag was er het huls. Iedereen dacht dat het me koud zou laten. Dat het met dat huis zou gaan als met alle kamers die ik in de loop der jaren heb be woond. Dat stapels paperassen, dossiers, een altijd in de aanslag zijnde schrijfmachine en een te lefoon het interieur zouden be heersen. Dat er weer gegeten zou worden aan het schrijfbureau en dat er nóóit Iets nieuws bij kwam. Maar zie, er gebeurde iets heel anders. Ik ontvouwde geestdrif tig plannen voor de inrichting. Ik sprak uren over de kleur van de gordijnen, cle kwaliteit van de vloerbedekking, de indeling van de ruimte en het soort lampen, dat ik wilde hebben. Ik vroeg prijzen en maakt een begroting. Verbazing tekende zich af op de gezichten der omstanders. Ik bleek zeer bepaalde meningen te bezitten over materialen en kleu ren ik legde een absolute afkeer kan de dag voor sommige stof feringen en ornamenten en een hartstochtelijke vóórkeur voor andere. Diep uit mijn onderbewustzijn dook een interieurbeeld op dat daar blijkbaar al tientallen jaren had rondgespookt. Het wonder lijke was dat het beeld vanaf het ogenblik dat ik het huis had, be gon te leven. Het huis ging leven. Het was er, terwijl ik nog ergens op een kamer bivakkeerde. Het trok me onweerstaanbaar en elk vrij ogenblik liep ik er rond, eerst in een onvoorstelbare ruïne maar niettemin steeds met een sterk verbonden gevoel met elk steen tje, elk hoopje specie, elke flard behang. De nacht na de verhuisdag lag ik urenlang wakker. Ik luiserde. Naar de geluiden van mijn eigen huis. Naar een geheimzinnig ge kraak in een der ouderwetse bovenkastjes, het zevende, dat die cïag triomfantelijk door de stoffeerder was onthuld. Wat puin, van eeuwen misschien, rommelde naar beneden. Morgen zou ook dit, tevoren onbekende bovenkastje worden opgeknapt. Het wou even zeggen dat het er was. Het regende die nacht. De regen tinkelde op de goot, de pijpen en afdakjes van de oude binnenplaats als een kind op een speelgoedpiano. Het was een nieuw geluid, het was m'n eigen regen. Ik luisterde verder. En ik hoor de een intense stilte, diep en ver trouwd, veilig en omsluitend als een Intiem gordijn. Het huis stond om me heen alsof er zelfs geen buren waren. Ik was er mee verbonden. En ik wou er iets voor doen. Ik zou het oppoetsen en schoonhoouden, aankleden en vertroetelen. En ik deed en ik doe het. Soms morst er iemand as of kruimels op m'n nieuwe vloer. Ik sta dan op en haal stoffer en blik. Als ik er mee terugkeer heerst er in de kamer 'n vreemd klimaat. Men kijkt mij verstolen aan. Ik weet dan weer dat er iets met me is. Ik ben ontaard in huisvrouw. LEA WIJNBERG. BESCHERM HET DAN TEGEN DE HOUTWORM Ongetwijfeld hebben vele lezeressen een stuk antiek in huis en zijn zij daar wat trots op. Dik wijls vertegenwoordigt zo'n meubelstuk nog een vrij hoge waarde en is het noodzakelijk dat het goed wordt onderhou den, wil de bezitter er nog lang plezier van heb ben. Een van de grootste vijanden, die ons antiek belagen, is wel de zoge naamde houtworm. Wij schrijven zogenaamde, omdat dit diertje hele maal geen worm is, doch een kevertje. Maar ieder een weet wat met de houtworm wordt bedoeld en daarom houd ik mij maar aan het spraakge bruik. Moeder Houworm heeft de gewoonte haar eitjes te leg gen in reten, kieren en naden van onbewerkt hout, dus daar waar het niet gevernist, ge beitst of geverfd is. De larven die uit de eitjes komen, zijn ware vreetgragen. Zij peuze len lekker van het hout, gra ven holletjes en gangen en vernielen inwendig het kost bare meubel. Wanneer ze kever zijn geworden, stoten ze het laatste laagje door en komen naar buiten. Dan vindt u die kleine gevreesde gaat jes, die ons er op attent ma ken, dat de houtworm in het meubel zit. Wanneer het zo ver is, komt u meestal te laat. Uiteraard zult u alles in het werk willen stellen om de houtworm te bestrijden en het meubel voor totale ondergang te behoeden. Maar wat moet u daarvoor doen? Ten eerste: moet u de meubelen aan een grondig onderzoek onderwerpen en zoeken waar de beruchte plaatsen zijn. 0 Ten tweede: de gangen die u vindt, uitblazen met de stofzuiger of fietspomp. 0 Ten derde: een goed mid del kopen tegen houtworm. Dat is bij de drogist verkrijg baar. Ook kunt u terpentijn in de gaatjes brengen met 'n fijn penseeltje, zodat het gan genstelsel er mee wordt ge vuld. 0 Ten vierde: de larven die u ziet, onmiddellijk doden. Ten vijfde: na enkele dagen de bewerking herhalen en nogmaals zoeken of u alle plaatsen wel hebt behandeld. En eventueel nog een derde maal herhalen. 0 Ten zesde: de gevonden gaatje dichten met stopwas in dezelfde kleur als uw meu belen. Mocht het voorkomen, dat de plekken op plaatsen zitten waar u er zelf niet bij kunt komen, dan bestelt u een be- strijdingsinrichting, die het meubel meeneemt en het be handelt met blauwzuur gas. Voorts dient u de meubelen zoveel mogelijk in de was te houden en dit regelmatig te doen. Een goed middel hier voor is het opknappen van dof en glansloos geworden antieke meubelen met een schoencréme in de betrokken kleur. Ze krijgen dan een fraaie glans, terwijl de ter pentijn die in de schoensmeer Is opgelost, tevens een zeer goed anti-houtworm middel is. SONJA. (Nadruk verboden.) TIPS V KUNT NIET ALLES WETEN Wie dagelijks last heeft van koude voeten, moet 's mor gens als hij uit bed stapt, di rect kousen en schoenen aan trekken, inplaats van eerst de pantoffels. Op de lederueurs, die op het ogenblik in de Izuuse stad Onenuacn wordt gehouden, is als nieuwigheid te zien deze damestas van Skai, welke een ingebouwde parapluhouder heeft. Voor heren is een aclontas met ingebouwde parapluhouder leverbaar. Als de hamer enigszins los aan de steel zit, kunt u het best dit stuk gereedschap bij de steel vatten, deze met het uit einde op werktafel of drem pel stoten, dan het uit de kop komend hout afschaven en enkele flinke kopspijkers in het kopse uiteinde slaan. Zet achter alle verjaardagen op uw ver jaarkalender ook de geboortejaren van de betrok kenen, dan vergeet u de leef tijden niet. En denk om de data van trouwdag, Valentijn- dag, verhuizing en dergelijke, dan kan uw man ze ook ont houden. Wie deze zomer eens wil gaan kamperen, kan vóór en nó Pinksteren op een groot aan tal plaatsen in het land men tors van de A. N. W. B. vin den, die leden en niet-leden gratis en met raad en daad van dient zijn. Voor het be halen van het kampeerpas- poort zijn dit jaar 25 proef- kampen ingericht. Wie behalve over zomervakantie ook nog eens aan winterkam pen denkt, moet inplaats van butaan propaan kiezen, dan is ook bij lage temperaturen bruikbaar. Wie comfortabel slapen wil in tent of caravan, moet veldbed den kiezen van schuimplastic en slaapzakken met kunst vezelvoering. In de schuur kunt u gemakkelijk verlichting aanbrengen door er die elektrische hanglan- taarn op te hangen met bat terij, zoals u ook met kam peren gebruikt. Een reserve batterij legt u gereed op de plank. Als de jonge seringen en andere voorjaarsbloesems bedreigd worden door nachtvorst, be schut ze dan zo mogelijk door er 's avonds een plastic of paT pieren zak over te hangen. Nadruk verboden.)

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 9