VFBRAAK van de middenstand RECHTSZAKEN Indonesische ex-gevangenen over behandeling in Nieuw-Guinea Binnenlands nieuws RADIO EN TELEVISIE Eric de Noorman De Gezworenen Ööiulerdag 22 maart i«o2 Pagina 9 in anti-kleinbedrijf-klimaat aantal kleinbedrijven vermindert snel Geen toekomst meer Ader gelaten De kleine ondernemer Is afbraak opzet? PRINSES GRACIA'S TERUGKEER OP HET WITTE DOEK ER WORDT TEVEEL GEVLOEKT IN HET LEGER Het Chinees-Indiase grensgeschil Nasoetion over Nieuw-Guinea DE POSITIE VAN ZUID-AFRIKA Het presidentschap in Zuid-Korea nederlandse distilleerderij in de ver. staten aangeklaagd JE V K Lj I£ ZEEU '.V Van onze sociaal-economische medewerker.) Nu de verkiezingen weer voor de deur staan, wordt er meer dan normaal aandacht besteed aan de welvaarts positie van de verschillende groepen in ons volk. Daar in hopen politieke voormannen zwakke punten te vinden, die de basis kunnen vormen voor de slagzinnen op de propaganda-borden. Do middengroep van ons volk geniet daarbij bijzondere aandacht. Voor haar is de welvaartsvooruitgang meer dan eens achtergebleven. Haar aantal belanghebbenden is groter dan de topgroep en haar inkomen is zodanig dat er nog iets af te romen valt zonder nooddruft te scheppen. Haar mentaliteit is niet opstandig of revolu tionair. Het is dus geen wonder dat op die groep het zwaartepunt van de belastingheffing is gelegd; dat zij de uitholling van de eigendom weliswaar niet het ergste heeft ondergaan maar wel het zwaarst heeft gevoeld; dat die groep werd gekozen om een achterstand in reëel inkomen op te lopen. In de middengroep van ons volk bevinden zich de eigenaars van midden- en kleinbedrijf. Ronden hun problematiek cir kelt zich nogal veel economische discus.-ie. Niet omdat de onder nemers in da' midden— en klein bedrijf geen winst maken of geen inkomen hebben. Recente onderzoekingen wijzen zelfs op een inkomensstijging van 50 tot 75 G in 10 jaar en dit lijkt in tegenspraak met de bovenstaan de opmerking over welvaarts- achterstand. Toch is dit niet juist, want wij rekenen er niet mee dat er dui zenden middenstanders uit deze groep -zijn verdwenen door de be zig zijnde structuurwijziging. Als w j dan di; in deze groep ge- i maakte broodlozen hun deel nog eens toekenden van het inkomen in de rest-middenstand, dan; blijft er van een gemiddelde in komensstijging niet veel meer over. Overigens moeten de gegeven cijfers over welvaartsstijging nog schattingen zijn, want de mid denstand is zo'n vloeiend en on samenhangend geheel dat er altijd wel goede cijfers uit te des tilleren zijn. Niet ontkend wordt intussen, dat het aantal midden- en klein bedrijven steeds geringer wordt. Pessimisten verwachten dat liet gehele kleinbedrijf verdwijnt er; dat een onderneming zonder een minimaal aantal werkkrachten van rijf tot tien geen toekomst meer heeft. Er worden oorzaken op tafel gelegd: er is in het kleinbedrijf onvoldoende arbeidsverdeling mogelijk; er zijn geen fondsen voor uitbreiding van de onder neming; er is geen continuïteit; veranderde koopgewoonten drij ven het publiek naar grotere zakenbranchevervaging leidt tot assortimentsvergroting en dit vraagt meer vermogen. Wanneer een kleine onderne mer de ongelijke strijd opgeeft, wijt men dit aan zijn onvol doende ondernemerscapaciteiten maar nooit aan het bestaande economische klimaat, dat mede door overheidsmaatregelen zijn kans. kreeg. In het bestaande economisch klimaat is bet prijsbeleid na dc oorlog zodanig geweest dat men de leveranciers van brood, le vensmiddelen en andere eerste levensbehoeften tot minimale winstmarges heeft gedwongen via de prijsboheersing. Hierdoor zijn in deze hoek de hardste klap pen gevallen. De ondernemers konden geen reserves genoeg vormen om nu hun zaken tot grotere eenheden te laten uitgroeien. Het bloed is hun afgetapt en zij mogen nu verdwijnen. Is het niet opvallend, dat juist op het terrein van de kleine bakkerijen en de levens middelen-zaken van bescheiden omvang de meeste slachtoffers vallen Bij de ruimtelijke sanering in steden en dorpen zijn de goede verkooppunten in handen geval len van warenhuizen en filiaal bedrijven omdat deze over meer kapitaalkracht beschikten en de aanloopkosten kunnen „uitzin gen". Het is bedroevend dat er in gemeentebesturen aan een dergelijke gang van zaken soms bewust soms onbewust wordt meegewerkt. Als dit niet ge beurd was, zouden nu waarborg fondsen voor de middenstand niet gedwongen' worden zelf grondmaatsehappijen op te rich ten. Zelfs de Middenstandsbank heeft een Middenstands Finan cieringsmaatschappij voor be- drijfsobjeeten in het leven ge roepen. De fiscale en sociale politiek van da overheid heeft zich bij dit anti-kleinbedrijfklimaat aange past. Nog steeds is het voor kleine zakenmensen niet moge lijk belastingvrije reserves te vormen. Wel erkent de regering bij monde van de staatssecretaris van Financiën dat er een groei end besef is voor de bijzondere positie van de onderneming als zodanig dus afgescheiden van de persoon van de ondernemer maar zij kan er niet toe ko men een systeem van bedrijfs belasting in te voeren, die ein delijk zelfstandig tot reservevor ming zal prikkelen. Wel mag die zelfstandige 3600 per jaar in de kas van een verzekerings maatschappij storten en dit be drag aftrekken van zijn inkomen, omdat dit geld voor zijn oude dagsvoorziening is. Met dit geld financieren deze maatschappijen dan weer aan kopen van grond voor geweldige flatgebouwen met winkels die door dezelfde middenstander niet meer gehuurd kan worden om dat hij voor zijn sociale verzor ging geprikkeld werd tot ont trekking van geld aan zijn zaak. Voor die kleine ondernemer is een bloeiende zaak voldoende voor oudedagsverzorging naast de A.O.W. Maar tot versterking van die zaak mag geen aftrek voor reserves gedaan worden Onder het mom van sociale bewogenheid wordt de midden stander, ook de kleine, gedwon gen tot premiebetaling aan A.O.W., kinderbijslag waarvan hij zelf dikwijls niet profiteert, en straks wellicht tot bedrijfs pensioenfondsen. Al deze premie ging vroeger in de zaak, die hier mee wordt ontkracht. Dit bedoelen wij wanneer er naar mooie zinnen gezocht wordt om de afbraak van de kleine middenstand te motiveren. Het begint er op te lijken alsof leze ontwikkeling welkom is aan de overheid, omdat haar admini stratie eenvoudiger wordt met een beperkt getal kleine zaken. Zü is ook prachtig voor de indus trie, die de kleine zakenmensen als werknemers in de fabriek kan opvangen. Met een gezonde economische structuur, met be zitsvorming en bescherming van eigendom heeft dit alles niets te maken. Drs. HERMES. (Nadruk verboden.) De Amerikaanse filmmaat schappij Metro-Goldwyn-Mayer heeft dinsdag juridisch advies ingewonnen over een mogelijk geding over de terugkeer van prinses Gracia van Monaco naar de filmindustrie. Volgens M. G. M. is het con tract dat de maatschappij met de toenmalige Grace Kelly had, in 1956, toen zij prins Rainier van Monaco huwde, opgeschort en niet beëindigd. Alfred Hitchcock, die haar een rol wil laten vervullen in de film „Marnie", heeft gezegd dat het contract tussen M. G. M. en Grace Kelly in 1953 is gesloten en krachtens de wet niet langer dan zeven jaar van kracht kan blijven, zodat het contract niet meer geldt. In een order van het Korps Luchtmachtstaf wordt medege deeld, dat het de staatssecreta ris van Defensie is opgevallen, dat zoveel militairen zich bezon digen aan het vloeken en het bezigen van ruwe taal. Afgezien van het feit, dat dit voor militairen verboden is op grond van artikel 22 en artikel 27 van het reglement betreffen de de krijgstucht, geeft speciaal het vloeken blijk van een ge brek aan innerlijke beschaving en aan respect voor de overtui ging van anderen. Alle militairen, aldus de staats secretaris, zijn bij hun woord keuze derhalve gebonden hier mee rekening te houden, terwijl alle meerderen verplicht zijn het vloeken en bezigen van ruwe taal door hun ondergeschikten tegen te gaan. Premier Nehroe van India heeft op een persconferentie ge zegd, dat hij de mogelijkheid van arbitrage in het grensgeschil met China niet uitsluit, j India is bereid tot enkele kleine grenscorrecties. Het is van mening, dat thans grote ge bieden onwettig door de Chine zen zijn bezet. „Wij houden krachtig aan ons standpunt vast, maar zijn bereid te onderhande len", aldus de premier. Eén van de Indonesiërs die ge vangen werden genomen na het treffen in wateren bij Nieuw- Guinea. luitenant-ter-zee 3e klas se Machfoed Hamid, heeft op een persconferentie in Djakarta ge zegd dat hij tijdens het verhoor in Nieuw-Guinea was geslagen. In antwoord op een vraag zei hij: „Wij werden geslagen en een van ons liep daardoor een bloedneus op". Hij zei dat de gevangenen over het algemeen slecht waren behandeld en dat de Nederlan ders niet aarzelden geweld te ge bruiken tijdens het verhoor. Petrus Matitapoeti zei dat de Nederlanders tijdens het incident in de wateren bij Nieuw-Guinea het vuur hadden geopend. Recruut Charles Papilaya, die vroeger in Sorong in Nieuw-Gui nea gewerkt had, zei dat de ge wonden die door de Nederlan ders aan wal gebracht waren, on middellijk en goed waren behan deld. Commentaar van Defensie De woordvoerder van het mi nisterie van Defensie in Den Haag heeft meegedeeld: „Uit Hollandia is enige tijd geleden be- richt ontvangen dat de heer Du- rand (van het Internationale Ro de Kruisl bij zijn bezoek aan In donesische overlevenden van het incident op 15 januari 1962 in de wateren bij Nieuw-Guinea heeft bevonden dat de algemene behan deling en de verzorging van de gevangenen goed is geweest. Van de zijde der betrokkenen zijn bij hem (Durand) terzake geen klachten ingediend. Daar de com mandant strijdkrachten Nieuw- Guinea echter beweringen van en kele gevangenen had vernomen als zou tijdens het vervoer en bij de ondervraging in een aantal ge vallen sprake 'zijn geweest van ruw optreden dan wel van bedrei ging met geweld van de zijdp van de politie en van de Nederlandse militairen, is door de gouverneur en de commandant strijdkrachten Nieuw-Guinea hiernaar een uit voerig onderzoek ingesteld. Uit dit onderzoek is gebleken, dat bij het vervoer een weerspan nige gevangene na herhaalde waarschuwingen, voor eigen vei ligheid gedwongen moest worden zich te gedragen naar dc hem ge geven aanwijzingen. Het ging hierbij om het vastbinden van de veiligheidsriemen in 'n vliegtuig. Bedreiging met geweld heeft niet plaatsgehad en er is geen sprake geweest van ontoelaatbaar optre den van Nederlandse zijde. De heer Durand heeft zelf niet willen deelnemen aan het onder zoek aangezien hem terzake geen klacht had bereikt. Hij is over het resultaat ingelicht en op 24 fe bruari heeft hij het Internationa le Rode Kruis te Genève medede ling gedaan van zijn informa ties". De Indonesische minister van Defensie, generaal Nasoetion, heeft in Samarang gezegd dat Indonesië „gedwongen zou zijn West-Irian met militaire macht in bezit te krijgen indien de Nederlanders zouden proberen tijd te winnen", zo meldt „An- tara". De minister zei dit tijdens de installatie van een studen ten-regiment. Nasoetion zei: „Wij zijn be reid onderhandelingen met Nederland te voeren op voor waarde dat het bestuur van West-Irian aan Indonesië wordt overgedragen. Als de Nederlanders pogen de besprekingen uit te buiten om tijd te winnen zal Indonesië ge dwongen zijn West-Irian met al onze militaire macht in bezit te krijgen. West-Irian moet in 1962 tot de republiek terugkeren". Hij legde er opnieuw de na druk op dat „het commando van president Soekarno van kracht blijft en dat het zenden van vrijwilligers voor West-Irian naar het grensgebied zal voort duren". Hij leverde kritiek op bepaal de groepen die uiterlijk het commando steunen maar in feite zich bezig houden met ac tiviteiten die de uitvoering daar van schaadt. Verder zei hij dat ter verster king van de nationale defensie pogingen moeten worden ge daan om het land onafhankelijk te maken op het gebied van wapens en militaire uitrusting. Dit zou moeten geschieden door produktie in Indonesië zelf. TWICE .JAAR WEGENS MISHANDELING MET DODELIJKE AFLOOP De rechtbank in Amsterdam heeft woensdagochtend de 30- jarige elektrieiën A. F. uit Am sterdam wegens zware mishan deling de dood tengevolge heb bend, veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek. De rechtbank achtte de primair en subsidiair tenlaste gelegde moord en zware mishandeling met voorbedachten rade niet be wezen omdat zij aanneemt dat de elektrieiën het stilettomes, waar mee hij op 8 september van het vorige jaar zijn 36-jarige bene denbuurvrouw A. Kroonde Waal zes dodelijke steken had toegebracht, heeft gekocht om zichzelf en zijn gezin te bescher men. Ook de doodslag de officier van Justitie had hiervoor vier jaar gevangenisstraf met aftrek geëist werd niet be wezen geacht, omdat de recht bank aanneemt dat de verdach te niet beseft heeft de vrouw van het leven te beroven. In het vonnis heeft de rechtbank er rekening mee gehouden, dat het gezin herhaalde malen door het slachtoffer was lastig gevallen en dat de verdachte zijn daad in een toestand van sterk ver laagd bewustzijnsvermogen moet hebben gepleegd. In het voor de verdachte uiter mate gunstige reclasseringsrap- port was dé wanhoopsdaad van de elektrieiën toegeschreven aan het feit, dat het gezin eigenlijk in een verkeerde buurt terecht was gekomen. „Men sloot zich teveel van de buitenwereld af en dat werd in die buurt niet ge accepteerd" heette het in het rapport. Een doorlopend treite ren en pesten door de boven- en benedenbuurvrouw was daarvan het gevolg. Veelal was daarbij de echtgenote van F. het doelwit. Enkele' malen werd zij mishan deld, waarvan aangifte werd ge daan bij de politie. Maar de po gingen om een andere woning te vinden mislukten. De psychiater, die de ver dachte voor zijn wanhoopsdaad sterk minder toerekenbaar heeft verklaard, had de steekpartij een uiting van gebunkerde agressie genoemd. „Een kleine druppel zou voldoende zijn om de emmer te laten overlopen". Op 8 september 1961 hoorde de verdachte bellen. Hij was het portaal opgerend en toen hij mevr. Kroonde Waal voor zich zag meende hij, dat zij zich weer over lawaai zou komen beklagen. De elektrieiën trok het stiletto mes, dat hij enkele weken te voren had gekocht omdat hij zich zoals hij ter zitting zei bedreigd voelde en gaf zijn buur vrouw zes dodelijke steken. ZWAARDERE STRAF IN HOGER BEROEP'GEËIST De 24-jarige particulier re chercheur W. M. C. S. uit Den Haag heeft woensdag in hoger beroep voor het gerechtshof in Den Haag een gevangenisstraf van zes jaar met aftrek van voorarrest en voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering tegen zich horen eisen wegens medeplichtigheid aan een poging tot afpersing en het medeplegen van een inbraak en diefstal. De rechtbank in Den Haag had S. in eerste instantie veroordeeld tot in totaal drie jaar en twee maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en voor waardelijke terbeschikkingstel ling van de regering. Met twee anderen heeft S. op 22 april een diefstal van een tas met ƒ1800 uit een benzinepompstation in Wassenaar gepleegd. Een van de drie roofde de tas met het geld, nadat de twee anderen, onder wie S., de houder van het pomp station hadden weggelokt door te doen alsof er wat aan hun auto mankeerde. Verder is S. be trokken geweest bij een inbraak in mei in een radiowinkel te Leiden. Hier werden onder ande re radio's, een televisietoestel en bandrecorders gestolen. Op 15 mei heeft verdachte medewerking verleend aan een mislukte roofoverval op een Haagse taxichauffeur in diens woning, waarbij de hoofddader met een traangaspistool schoot. S. heeft aan de voorbereiding van het plan voor de roofoverval meegewerkt en ook heeft hij de auto die avond bestuurd. De procureur-generaal zei in zijn requisitoir, dat de misdadige activiteiten, waarbij S. betrokken is geweest, ook scherp tegen mensen gericht waren. „In het kraken van brandkasten kan men nog een zeker sportief ele ment zien", zo zei de procureur- generaal, „maar deze roofoverval en de diefstal uit het benzinesta tion waren laf en gemeen". Hij vond de door de rechtbank op gelegde straf te laag en eiste voor elk van de drie ten laste gelegde misdrijven twee jaar ge vangenisstraf en voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering. Het gerechtshof zal op 4 april arrest wijzen. De Zuidafrikaanse minister van Financiën, dr Eben Dönges, heeft woensdag, bij het indienen van zijn begroting in 't Zuidafrikaan se Huis van Afgevaardigden, ver klaard dat de huidige toestand in de wereld „een waarschuwing voor Zuid-Afrika vormt ervoor te zorgen dat zijn nationale verdedi ging het hoofd kan bieden aan een aanval van buitenaf en po gingen tot ondergraving van bin nenuit". Hij vervolgde: „Versnelde ont wikkeling van de Bantoe-gebie den is een maatschappelijk-poli- tieke plicht, waaraan Zuid-Afrika zich niet mag onttrekken. Hier door zal worden aangetoond dat de Zuidafrikaanse politiek van gescheiden rassen ontwikkeling (apartheid) een ernstige poging is om een vraagstuk op te lossen, waarvoor andere landen geen op lossing hebben kunnen vinden". Sprekend over de economische positie van Zuid-Afrika verklaar de minister Dönges dat er een verbetering was ingetreden in de Zuidafrikaanse betalingsbalans, die een „beperkte verzachting" van het toezicht op de invoer rechtvaardigde. President Po Soen Joen van Zuid-Korea heeft bij generaal Djoeng Hoei Park, voorzitter van de hoge raad, zijn ontslag inge diend. Het presidentschap in Zuid-Korea is nog slechts een symbolische functie. De 64-jarige Po Soen Joen werd in augustus 1960, na de val van Syngman Rhee, president. Op 19 mei vorig jaar trad hij na een militaire staatsgreep af, maar hij hervatte zijn functie de volgende dag op verzoek van de leiders van de coup. RUITENTIKKERS GEARRESTEERD De Rotterdamse politie heeft drie mannen de 26-jarige havenarbeider A. H.. de 21-jari- ge kachelsmid F. van der P. en diens 20-jarige broer R. van der P. gearresteerd, die vorige week uit étalages van juweliers winkels in Rotterdam en Ba rendrecht tableaus ringen heb ben gestolen. De mannen heb ben bekend. Bij beide operaties pasten zij dezelfde werkmethode toe 's avonds werd met een straat tegel de ruit ingegooid, één van dc mannen deed een greep in de étalage en onmiddellijk daarop ging het drietal er met een ge huurde auto vandoor. Zij had den echter de pech dat in Ba- rendrecht de juwelier 's avonds nog in zijn winkel was en de politie aanwijzingen kon geven over de auto, wat tot de arres tatie leidde. De oudste broer en de havenarbeider waren al eer der met de politie in aanraking geweest. Veel hebben de beide inbraken de mannen niet opgeleverd; de ringen uit de Rotterdamse win kel waren niet van goud, doch slechts verguld étalagemateriaal. En het grootste deel van de buit uit Barendrecht werd later bij een heler in Rotterdam in be slag genomen. Ook deze man, de 23-jarige matroos C. de H., is gearresteerd. SCHAPENVIERLING Op de boerderij van de heer L. Vliegen in Klimmen (Zuid- Limburg) is dinsdag een scha penvierling geboren. De lamme tjes zijn kerngezond en ook de moeder maakt het goed. BEDRIJFSONGEVAL De 39-jarige fabrieksarbeider J. H. Zuiderwijk uit Gouda is dinsdagmiddag om het leven, gekomen doordat hij in een put met warme vetzuren stapte. Het ongeluk gebeurde op het terrein van Gouda-Apollo, waar het slachtoffer bezig was met be stratingswerkzaamheden. De man is waarschijnlijk achteruit lopend in de put gestapt en door verstikking om het leven gekomen. DODELIJK VERKEERS ONGELUK Dinsdag is de 31-jarige H. Rein- tjens uit Nieuwenhagen (Lim burg) om het leven gekomen bjj een verkeersongeval in rijn woonplaats. De heer Reintjes reed met een zojuist gekochte motor door de Irenestraat te Nieuwenhagen. Op een kruispunt botste hij door tot nu toe onbe kende oorzaak tegen een perso nenauto. Hierbij werd de heer Reintjes zó ernstig gewond, dat hij enkele ogenblikken later ter plaatse overleed. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee kinderen. VRIJDAG 23 MAART HILVERSUM 17.00 Nws. en s.o.s.-ber.7.10 NCRV-lied; 7.13 Lichte gram.; 7.30 Gewijde muz; 7.50 Het brood des levens, meditatie; 8.00 Nws.; 8.15 Radio krant; 8.35 Gram.; 9.00 Voor de rieken; 9.35 Waterst.; 9.40 Voor de vrouw; 10.10 Gram.; 1.0.15 Morgendienst; 10.45 Pianorec.; 11.15 Voor oudere luisteraars; 12.00 Verpozingsmuz. rond de dertiger jaren; 12.30 Meded. ten behoeve van land- en tuinbouw; 12.33 Instrument, septet: Lichte muz.; 12.53 Gram. of act.; 13.00 Nws.; 13.15 Lichte gram.; 13.45 Russische koorzang; 14.05 Schoolradio14.25 Moderne en klas. muz.; 15.50 Licht ensem ble; 16.15 Praatje over kamer planten; 16.30 Kamermuz.; 17.00 Voordr.; 17.20 Licht ork.; 17.40 Beursber.17.45 Kamermuz. 18.00 Harmonie-ork.; 18.20 De hangmat; 18.50 Regeringstiitz. Intellect, bruggenbouwers in Amerika en Nederland (II); 19.00 Nws. en weerber.; 19.10 Op de man af, praatje; 19.15 Oude muz.; 19.30 Radiokrant; 19.50 Dameskoorgeestelijke liede ren; 20.20 Prisma, gevar. progr.; 21.30 Koninkl. Milit. Kapel; 22.00 Kerkorgelconc.; 22.30 Nws.; 22.40 Wijd als de wereld, lez.; Zeven ondernemingen, waaron der een Nederlandse distilleerde rij, en vier personen zijn in New York aangeklaagd, omdat zij sinds 1953 betrokken zouden zijn bij de invoer van een hoeveelheid sterke drank ter waarde van in totaal 20,5 miljoen dollar, die val selijk zou rijn aangegeven als Schotse whisky. Tegen de vier particulieren is een bevel tot inhechtenisneming uitgevaardigd. Drie van de aan geklaagde ondernemingen zijn in Londen gevestigd. Volgens de landsadvocaat Mor- genthau was de sterke drank in Nederland gemaakt en per schip uit Rotterdam naar de V. S. ver voerd. Door valse papieren had den de betrokkenen het doen voorkomen, alsof de drank in Schotland was gedistilleerd en uit Glasgow verzonden. Het ging in totaal om ongeveer 3,7 miljoen liter. De aangeklaagde Nederlandse distilleerderij is de N.V. Cohn's Wijn- en Spiritualiënhandel te Schiedam. 31. ..JU denkt mü te lang", gromt Gabe, wien het heimelijk ge peuter van Svein niet ontgaat. Snel doet hü een stap naar voren, en trekt zijn zwaard uit de schede, maar bijna op hetzelfde ogenblik lijkt Svein Langtand eensklaps uit elkaar te barsten. „Ja!" brult hij, terwijl zijn ge- weldige armen losschieten. „Jaja, haha, ik heb bedacht, dat het pret tiger is je met open armen te ont vangen." En met een daverend ge brul wentelt hij zich bliksemsnel opzij, om de neersuizende slag van het zwaard te ontgaan. Dan springt hij als een kikker omhoog, en grijpt de van schrik bijna verstijf de Gabe bij de schouders. Het lijkt de Saksische piraat toe, of hij in elkaar gedrukt zal wor den door die armen van staal. Met een boog vliegt hij omhoog, zeilt half op zijn kant door het half duister van de hut en kwakt dan ineens door de opening naar bui ten, waar hij roerloos liggen blijft. „De groeten aan je vriendjes," buldert de reus, schuddend van pret, maar zijn woorden worden al gauw overstemd door het woeden de gehuil van de andere Saksers. Het is dit bloeddorstige gekrijs, dat Eric, die met zijn kleine troep je het kamp inmiddels dicht gena derd is, vol onrust half doet over eind komen. „Ah," fluistert hij zijn mannen toe, „het schijnt, dat Svein nog leeft, te oordelen naar wat ik daar zie gebeuren. Maar als we niet snel ingrijpen, zal hü het niet lang meer maken. Kük, hü heeft zich in die hut verschanst. Maar tegen dat stel Saksers, dat daar allemaal te- gelük naar binnen wil, redt hü het niet. Vlug, val aan!" 23.00 Muziekrevue; 23.40 Lichte gram.; 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM II: 7.00 Nws.; 7.10 Ochtendgymn.; 7.20 Gram.; 8.00 Nws.; 8.18 Murik. ochtend post; 9.00 Gymn. voor de vrouw; 9.10 Moderne orkestmuz.; 9.40 Schoolradio; 10.00 Inricht en uitzicht, praatje; 10.05 Morgen wijding; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Voor de kinderen; 11.15 Kamermuz.; 11.40 Orgelspel; 12.00 Trompetspel; 12.20 Uitzen ding voor de landbouw; 12.30 Meded. ten behoeve van land en tuinbouw; 12.33 Sport en prognose; 12.50 Pianospel; 13.00 Nws.; 13.15 Meded. en gram.; 13.25 Beursber.; 13.30 Lichte muz.; 14.00 Pianoduo; 14.30 Vlaamse jeugdboekenschouw 14.40 Kerkorgelconc.; 15.00 't Is maar een weet; 16.00 Grepen uit de muriekgeschied., murik. lez.; 16.30 Voor de zieken; 17.00 Voor de teenagers; 17.50 Act.; 18.00 Voor de kind.; 19.10 Kin derkoor; 19.30 Balletmuz 19.50 D&drom..., praatje; 20.00 Nws.; 20.05 Leven op het land, gespr.; 20.20 Iets voor niets; 20.50 We reld in beweging, Europees com mentaar; 21.00 Licht ork.; 21.30 Grote en kleine problemen van deze tijd, gespr.; 22.00 Instru mentaal trio: lichte muz.; 22.15 Buitenl. weekoverz., 22.30 Nws.; 22.40 Het kind in ons huwelijk, gespr.23.00 Socialistisch nws. in esperanto; 23.10 Lichte gr.; 23.55—24.00 Nws.; BRUSSEL (VI.): 12.00 Nws.; 12.03 LiciHe muz.; 12.30 Weer ber.; 12.35 Lichte muz.; 12.50 Beursber.; 13.00 Nws.; 13.15 Lichte muz.; 14.00 Schoolradio; 15.45 Lichte muz.; 16.00 Beurs ber.; 16.05 Viool en piano; 16.40 Lichte muz.; 17.00 Nws.; 17.10 Lichte muz.; 17.45 Duitse les; 18.00 Kamermuz.; 18.20 Voer de sold.: 18.50 Sportkron.; 19.00 Nws.; 19.40 Gram.; 20.00 Sym- fonie-ork.; In de pauze: De ze ven kunsten; 21.30 Liederen; 22.30 Nws.; 22.15 Jazz-agenda; 22.55—23.00 Nws. Televisieprogramma's NED. TV: 20.00 Journaal en weeroverz.20.20 Flits, maande lijkse TV-kroniek; 21.00 Spaans danspaar; 21.40—22.15 Domino VLAAMS BELG. TV 19.00 Gastprogr.; 19.30 Voor de vrouw; 20.20 Nws.; 20.25 Het manneke; 20.30 Dudley, TV-sp. 21.30 Problemen van nu; 22.05 Progr. met filmnws. en nieuwe films; 22.50 Jazz; 23.20 Nws.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 5