HET IS ER! VO OR ALLES WAT U MET ZORG WILTWASSEN Het Nederlandse standpunt inzake kernbewapening DF, VRIJE ZEEUW Pagina 3 Sjoukje Dijkstra op bijna Zuid-Amerikaanse wijze ingehaald Bij N.S. trad minder Belgisch personeel in dienst dan verwacht EUROPAZEGEL 1962 DE SPORTTOTO DIOR VERSUS SAINT LAURENT ADVERTENTIE Donderdag 22 maart 19^ de voorzitter de heer R. poö de aanwezigen van harte welW op deze bijeenkomst. Het v* heugde hem dat tijdens <je afeT lopen bestuursperiode geen grvL" beroep is moeten doen oD T leden, in verband met ernstie bedrijfs- of verkeersongevallen hoewel incidenteel uiteraard u-ei werd opgetreden. Het is echte,, van het grootste beting, dat al vereniging paraat blijft, aldus ru voorzitter, en daarvoor is jw noodzakelijk dat de oefenavon den en herhalingscursussen steeds worden gevolgd. Bijzondere hlude werd toego zwaaid aan instrukteur de heel Sarneel en aan de docent dokte- Adh. van Loy, die met inzet van volledige krachten ook de voor bije periode gewerkt hebben on," de vereniging op zo'n hoog mn gelijk peil te houden. Bijzondere hulde werd toeg(. bracht aan de secretaresse, mevr Vervaet—Dierckx, die bergeii werk heeft verzet, om ook ad. ministratief de vereniging fa goede banen te leiden. In haar jaarverslag wees cl secretaresse er op, dat in de af. gelopen twee jaren weer enkele mooie resultaten geboekt zjjn Aan 7 leden kon het E. H. B. O,, diploma worden uitgereikt, ter! wijl de E. H.B. O.-gelederen met 18 nieuwe gediplomeerden wer den versterkt. Ook de momenteel gehouden hei halingscursus blijkt een sue- ces te zijn. Deze cursus wordt door zeer vele oud-gediplomeer- den regelmatig bezocht, wat op wijst, dat het behoud van hét E. II.B.O.-diploma door hen zeer op prijs wordt gesteld. Het is nog steeds een vurige vvens van het bestuur, dat uit de afdeling ook eens enkele groe pen zullen deelnemen aan de provinciale wedstrijden. De ken- nis is hiervoor ruim voldoende terwijl dergelijke wedstrijden' een bijzonder goede training vor men voor het verlenen van daad werkelijke hulp. Tijdens de afgelopen bestuurs periode werd weer diverse malen assistentie verleend bij feesteliik- teden en wedstrijden van allerlei tard. De bestaande verbandpos- ten werden aangevuld, terwijl ■nkele nieuwe kleinere verband- 'Osten werden uitgezet, uiter- tard zoveel mogelijk verspreid 'ver de gemeente. Een hoogtepunt, aldus de ecretaresse in haar jaarverslag rerd bereikt, toen tijdens een eestavond op 14 november i.I„ an dokter Adh. van Loy het ouden bondsinsigne werd uitge- eikt, door een lid van het hoofd- estuur, als dank voor het vele rerk dat hij voor de E. H B O eeft verzet. Momenteel telt de vereniging 9 léden, waarvan 26TnTferbe: pr it zijn van het E. H. B. O.-diplo- ia. Men verwacht, dat ook- dit intal spoedig zal toenemen, In haar jaarverslag herdacht levr. Vervaet 0ok mej. Toos osterhout, een der actiefste i?' na een langdurige ekte door do dood aan de ver- ngmg is ontvallen. De heer R. de Maat gaf ver- 'Igens als penningmeester een 'erzicht van de financiën. Ook dit terrein werden <*een ichte resultaten geboekt, hoe- si het organiseren van cursus- n en het 0p peil houden der rbar.dposten grote financiële fers vergt. Do heer De Maat betreurde genoodzaakt te zijn, zijn aIs Penningmeester té 5f 'en opzeggen, in verband *t drukke werkzaamheden. Bij de gehouden bestuursver- 'zing werden de heren R. Pol en J. Sarneel en mevr. Ver- e Dierckx in het bestuur rkozen. terwijl in plaats van heer R. de Maat de heer F. ipens als bestuurslid werd ge- ken. pjdens de pauze vond een •me gratis verloting plaats, wijl een consumptie werd ïgeboden. Iet hoogtepunt van de avond id na de pauze plaats. De heer isschaert gaf een boeiende eenzetting over zijn laatste 3 naar Finland, waar hij on teer kontakt heeft gehad t onze oud-stadgenoot pater de Caluwé. Aan de hand van itterende kleurendia's voerde e geboren wereld-reiziger- teller ons langs de sehoon- en van het prachtige Finse 1 schap. en welverdiend applaus was ook de beloning voor zijn in- ssante causerie, enslotte sprak de docent dok- Adh. van Loy nog een korte ekking voor het prachtige k van naastenliefde, dat een B. O.-er beoefent. Het is 'wel beter in handen van een E.H.B. O.-er te vallen dan een slechte E. H. B. O.-er, bil ongeval, aldus dokter Van Daarom wees ook hij op de Uzaak van de E. H. B. O- (fis paraat te houden door regelmatig bezoeken van us- of oefenavonden. ZIERIKZEE Oude mail lag een week «lood in zijn woning. politie in Bruinisse heefl dinsdag toegang geforceerd e woning van de 75-jarige M. land. De man werd dood i*i stoel aangetroffen. De heer land was vorige week isdag voor het laatst gezien, luren dachten dat hij naar dochter in Zierikzee was, loen deze dochter dinsdag- :cn opbelde om naar haar te informeren begreep dat er iets niet in orde was. Donderdag 22 maart 1962 Sjoukje kreeg zeilboot ten geschenke. SJOUKJES ER1ESE BLOED VERLOOCHENDE ZICH NIET Het was groat. feest dinsilag- avond in Amstelveen, waar Sjoukje Dijkstra als wereldkam pioene werd ingehaald en ge huldigd. De foto toont Sjoukje guitig laehend aan het dansen met I<sdcn van de Friese volksdans groep „Snitser Skotsploeg" uit Sncek, die aan de Friese afkomst van de kampioene kwamen her inneren. Na de uitbundige huldiging op Schiphol heeft schaatslievend Nederland Sjoukje Dijkstra in haar woonplaats Amstelveen een nog overweldigender welkom bezorgd. Toen de stoet de buiten wijken van Amstelveen binnen reed stonden daar duizenden langs de weg, die onze wereld kampioene hartstochtelijk toe juichten. Als een ijsvorstin reed Sjoukje langs de dichte hagen jubelende mensen (de politie schatte enige tienduizenden). Het deed even denken aan de triomfantelijke intocht van Fan ny BlankersKoen in 1948. Het middelpunt van deze bijna De Nederlandse Spoorwegen zijn begin april van het vorig jaar gestart met een personeel- wervingsactie in België. Sinds dit tijdstip zijn 202 Belgen in dienst van de N. S. getreden. Op het ogenblik zijn er nog 134 in Nederland werkzaam. Dit aan tal is belangrijk lager dan men had verwacht. In een onder houd met het A. N. P. deelde drs. S. Buys, chef van de dienst personeelszaken N. S., mee, dat men gehoopt had in een jaar omstreeks drie- tot vijfhonderd man aan tc trekken. Toen men met de wervings actie in Vlaanderen startte, heerste er in dit deel van België een vrij aanzienlijke werkloos heid. De moeilijkheden in Kon go vonden hun weerslag in het Belgische bedrijfsleven. Het vrij grote aanbod op de arbeids markt was er oorzaak van dat de N. S. hier een uitbreiding trachtte te vinden van haar per soneel. In juli opende men in Gent een speciaal wervingscen trum. De situatie op de Belgi sche arbeidsmarkt heeft zich echter binnen een jaar ingrij pen! gewijzigd. Er is een op leving te constateren in het be drijfsleven. De regering is er toe overgegaan de industrialisatie in Vlaanderen sterk te bevorderen. Dit is de voornaamste oorzaak van het feit, dat het aanbod van potentieel N. S.-personeel min der groot was dan men had ver wacht. Sedert de eerste dagen van de wervingsactie heeft de N. S. ruim 1600 Belgische sollicitan ten opgeroepen. Van hen ver schenen er slechts 724. Op de medische en psychotechnische keuring vielen er 380 af. Van degenen, die geschikt werden bevonden (344) traden er 202 in dienst. Daarvan namen er bijna 70 ontslag. De voornaamste reden die aan de ontslagaanvra- gén ten grondslag ligt, zo deelde de heer Buys mee, vormen de aanpassingsmoeilijkheden. Het Belgische levenspatroon ver schilt nogal van het Neder landse en het komt er in feite op neer dat de Belg die bij de N. S. in dienst treedt, emigreert. In verband met de ongeregelde diensten is pendelen uitgesloten, het brengt te grote moeilijk heden met zich. Het was oor spronkelijk de bedoeling van de N. 8. om zoveel mogelijk onge huwd Belgisch personeel aan te trekken. De gehuwde sollici tanten waren echter verre in de meerderheid. Dit leverde nieuwe moeilijkheden op. Het is bijvoorbeeld in België een bekend verschijnsel dat de gehuwde vrouw een normale werkkring heeft. Men is vol komen ingesteld op deze situ atie. De kinderen kunnen over dag worden ondergebracht in speciale tehuizen. In Nederland kent men dit niet. Het wordt dus voor de gehuwde vrouw veel moeilijker om ook hier haar werk buitenshuis voort te zetten. Het echtpaar verliest dus het dubbele inkomen. Wat de Belg ook afschrikt zijn de lonen; men vergeet daarbij, zo zei de heer Buys, dat de reële lonen in België en Nederland vrijwel op hetzelfde niveau lig gen. De N. S. doet al het moge lijke om de Belgische gezinnen goed voor te bereiden en op te vangen. Voordat de Belgische vrouw definitief met haar ge zin naar Nederland vertrekt, wordt zij gedurende een week ondergebracht in een Neder- .ands gezin om zich op do hoog te te stellen van de Nederlandse koopgewoonten. Maatschappe lijke werksters houden, nadat de gezinnen eenmaal in Nederland zijn gearriveerd, voortdurend ocntact. De Vlamingen, die in dienst van de Nederlandse Spoorwegen zijn, zijn goede werkkrachten. Zij zijn voor het grootste deel werkzaam als stationsassistent in Noord- en Zuid-Holland. Er zijn er ook die werken als leer ling-conducteur, leerling-machi nist of kantoorbediende. De ar beidsvoorwaarden van het Bel gische personeel zijn precies ge lijk aan die van het Nederlandl se. Er is één uitzondering, voor Belgen van wie het gezin nog in Vlaanderen verblijft, betaalt de N. S. kinderbijslag op Belgisch niveau en dat ligt wat hoger dan het Nederlandse. De verstandhouding tussen Belgisch en Nederlands perso neel is goed. Het grootste deel van de Belgen vindt onderdak in Rotterdam en Amsterdam, resp. in het semi-permanent-ge- bouw „Oase" en op het schip „Ora et Labara". Hoewel het aanbod van Bel gisch personeel steeds minder wordt, zet de N. S. de wervings actie voort. Men zal dit doen zolang elke man broodnodig is. Drs. Buys verklaarde dat het niet in het voornemen ligt Ita liaans of Spaans personeel aan te trekken. De personeelssterkte van de Nederlandse Spoorwegen loopt voortdurend terug. Zij bedraagt Zuidamerikaanse aandoende hul diging was een stralende Sjouk je, die later bij de huldiging voor en in de feestzaal „De Bosch- rand" de verrassing van haar leven kreeg. „Fantastisch" was het enige, dat de wereldkampioe ne kon uitbrengen toen haar door de DAF-fabriek een splin ternieuwe Daffodil met open dak werd aangeboden. Sprakeloos stond Sjoukje naar deze prach tige aanwinst te kijken. Zij kon het maar niet geloven, dat deze auto met het kenteken HD 88-11 nu helemaal van haar was. Met een blos van opwinding op de wangen streelde de gelukkige Amstelveense dit prachtige ge schenk en pas toen zij werd uit genodigd om dé „zit" van deze wagen eens te proberen keerde zij enigszins tot de werkelijkheid terug. Maar Sjoukje was nog zo zenuwachtig, dat zij ternauwer nood de sleutel in het contact kon krijgen. De duizenden, die zich rond het podium voor de feestzaal, waar dit alles zich afspeelde, ver drongen genoten mee in de blijd schap van het frisse meisje en barstten uit in een ovatie toen Sjoukje rechtop in haar auto ging staan. Het was niet bij dit geschenk gebleven. Gezeten in een arre- slee had de Amstelveense een stroom van toespraken en ca deautjes ondergaan. Van een Friese rijwieifabriek kreeg zij een splinternieuwe damesfiets, van een Amstelveense winke liersvereniging een cassette met zilver eetgerei, van het Comité Sjoukje, dat deze huldiging had voorbereid een platina ring met 5 briljanten, een zilveren minia tuur ar van het arresleemuseum in Driebergen, een enveloppe met inhoud uit handen van Klaas Boot, erebrigadier van de M-bri- gade, een zilveren ketting met breidoppen van de Friese dans groep uit Sneek, die het feest met dansen opluisterde, fruit manden, een sortering kaassoor ten en nog tal van kleinere ge schenkjes. Een ander hoogtepunt van het feest was toen Sjoukje zich tot grote vreugde van het publiek in de kring van de Friese dansers begaf en een echte „Schotse trije" meedanste. Men kreeg er ondanks de lichte sneeuw en de regen geen genoeg van en slechts node nam men afscheid van de wereldkampioene, die binnen in de feestzaal opnieuw het middel punt werd van een enthousiaste schare vrienden en bekenden. Daar kwamen onder meer de wereldkampioen der amateur stayers Leens van der Meulen, oud-schaatskampioen Henk van der Grift en zijn verloofde Reyka van Zeytveld en de zwemsters Ada den Haan en Ria van Velsen Sjoukje feliciteren. De wereld kampioene had bijna geen han den genoeg om alle gelukwensen in ontvangst te nemen, maar het was een stralende wereldkam pioene, die onvermoeidbaar leek. Tegen tien uur kwam dan toch het einde. Maar voorlopig ging zij nog niet naar huis want aaar stonden heel laat nog hon derden te wachten om maar een glimp van de beroemde Amstel veense op te vangen. Op de eerste dag van een nieuwe lente heeft de wereld kampioene kunstrijden op de schaats Sjoukje Dijkstra tijdens een bezoek aan de tentoonstel ling ,-Hiswa-goed kamp'' in de nieuwe RAI te Amsterdam een zeilboot van de nieuwe „Span- kerklasse" ten geschenke gekre gen. Dit geschenk werd haar aan geboden door de voorzitter van liet tentoonstellingscomité de heer Gerard de Vries Lentsch jr, namens de „Hiswa-goed kamp" en de A.N.W.B. Sjoukje Dijkstra die vergezeld was van haar vader, werd na een ontvangst door het bestuur, rondgeleid over de tentoonstel ling. Tot haar grote verrassing kreeg zij bij de stand van de A.N.W.B. de „Spanker I" aange boden. De boot is de eerste in een nieuwe wedstrijdklasse. Met de zeilbond is overeengekomen dat het voertuig van de wereld kampioene het nummer 1 in het zeil mag dragen. Sjoukje onderwierp haar laat ste geschenk in een schier ein deloze stroom direct aan een in spectie. Vervolgens vertrok zij in een auto, die zij dinsdag kreeg, naar Den Haag om een demon stratie te geven. (AdvJ i iij-IOB, enwett orten, «laeroH et*. Steeds belangrijker wordt die fijnè was van U. Wollen truitjes, nylon kousen, no-iron overhemden... meer en meer moderne weefsels die een beroep doen op Uw waskunst. En niet alleen U draagt ze. Uw hele gezin. Dagelijks. Een was apart, voor zorgzame handen. Om U bij die moderne handwas te helpen, is er nu een nieuw modern wasmiddel: CORAL! Voor alles wat U met zorg wilt wassen. Een wonder van waskracht - een wonder van zachtheid. Korrel voor korrel heeft CORAL de samenstelling, die U helpt om van Uw fijne was Uw fijnste was te maken. Schuim als zwanedons. Een witte weelde van schuim.!) voelt hoe goed het is. En U zult verbaasd zijn hoe lang het donzigo schuim ook donzig blijft! Helder, werkzaam sop. Een weldaad voor het goed. De vezel houdt zijn natuurlijke veerkracht. De kleuren worden levendig als nieuw. Tere, frisse geur. De geur van een wasmiddel dat werkelijk zacht is... een apart wasmiddel voor alles wat U met zorsr wilt wassen: CORAL. op het ogenblik 29.641 man. In vergelijking met het vorig jaar betekent dit een vermindering van 610 personen. Gedurende de tweede helft van 1961 bleef het verloop beperkt, onder andere door de verbetering van de secundaire arbeidsvoorwaarden. In het laatste kwartaal van dat jaar hielden in- en uitstroming van personeel elkaar in even wicht. Mede daardoor is men bij de N. S. niet al te pessimis tisch gestemd. Drs. Buys zei, dat de belangstelling in Neder land voor betrekkingen bij de spoorwegen bepaald niet gering is. Cijfers illustreren dit; in 1959 solliciteerden 7.680 per sonen, het vierde deel hiervan werd in dienst genomen. In 1960 noteerde men 8.200 sollicitanten, van dit aantal deden er 1.763 hun intrede in het bedrijf. De personeelsvoorziening in de sec tor machinisten vergt bijzondere aandacht. De N. S. is begonnen met een wervingsactie in het bedrijf zelf. De conducteurs vor men de eerste groep, waaruit men mensen wil opleiden tot machinist. De Nederlandse regering is van mening, dat een afzonder lijke en alleenstaande overeen komst over de stationering en opslag van kernwapens in zgn. met-nucleaire landen een ern stige inbreuk zou maken in het bestaande machtsevenwicht in Europa daar het eenzijdig mili tair voordeel zou verschaffen aan de landen die lid zijn van het Pact van Warschau, dit heeft minister Luns geschreven aan de waarnemend secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, naar aanleiding van diens brief in verband met de op 4 de cember 1961 door de algemene vergadering van de Verenigde Naties aangenomen resolutie over het ontwapeningsvraagstuk. In het kader van de C.E.P.T. is een vergadering gehouden op het ministerie voor Post en Tele communicatie te Bonn, teneinde de keuze te bepalen van het ge meenschappelijk motief voor de in 1962 uit te geven Europazegel. Uit de 25 ontwerpen is gekozen dat van de Luxemburgse kunste naar Lex Weyer, dat de gemeen schappelijke inspanningen van de C.E.P.T. symboliseert in de vorm van een jonge boom met 19 bla deren, voorstellende de 19 Euro pese landen waarvan de P.T.T.- administraties lid zijn van de C.E.P.T. De datum van uitgifte van de Europazegel 1962 werd vastgesteld op 17 september 1962. In deze resolutie worden maat regelen gesuggereerd die er toe zouden kunnen leiden, dat niet- nucleaire landen zich verbinden geen kernwapens te maken en deze ook niet op eigen grondge bied ten behoeve van een ander land op te slaan. De tekst van de brieven van de heren Oe Thant en Luns is be kend gemaakt in een brief van de heer Luns aan de Tweede Kamer. In zijn brief aan de secretaris-generaal van de V. N. heeft minister Luns voorts on dermeer erop gewezen, dat W.- Europa zich op dit ogenblik ge steld ziet tegenover de gewapen de macht van de Sowjet-Unie en haar bondgenoten, bestaande uit numeriek superieure conventio nele strijdkrachten en een sterke kernbewapening, waarmee de Sowjet-Unie West-Europa recht streeks vanuit haar eigen grond gebied kan bereiken. Met het oog op deze situatie is het nodig ge weest, kerwapens op te nemen in het verdedigingssysteem van het Noordatlantisch bondgenoot schap als een noodzakelijk af schrikkingsmiddel tegenover een mogelijke agressor, en als een manier om, in een oorlogstoe stand, een gewapende aanval vanwege de Warschau-pactlan- den tot staan te brengen. Deze verdedigingsmaatregelen zijn ge nomen ingevolge het recht van individuele en collectieve ver dediging, dat wordt erkend in het handvest van de Verenigde Naties. Overigens is de Nederlamise regering zeer bezorgd over het vooruitzicht van een toekomstige toename van het aantal landen met een onafhankelijk nucleair vermogen. Het standpunt van de Nederlandse regering in dit op zicht is uitvoerig uiteengezet ge durende de veertiende, vijftiende en zestiende algemene vergade ring van de Verenigde Naties. Het blijft de dringende wens van de Nederlandse regering, dat in de toekomst het aantal landen, dat kernwapens onder eigen po litieke controle heeft, noch in Europa noch ergens anders in de wereld zal toenemen. De Nederlandse regering is daarom bereid haar volle steun te verlenen aan elk realistisch voorstel of elke realistische re geling, waardoor zulk een toe name daadwerkelijk zou kunnen worden voorkomen. Zij heeft in deze geest de hierop betrekking hebbende maatregelen verwel komd, die zijn opgenomen in het programma voor algemene en volledige ontwapening, dat werd ingediend door de Verenigde Sta ten tijdens de zestiende algemene vergadering. Woensdagmiddag om 12 uur waren er op het bondsbureau van de K. N. V. B. in Den Haag 4 meldingen die dertien goede uitslagen hadden. Het prijzen- bedrag is 309.675,05. De eerste prijs bedraagt ƒ148.101,80. De vjer prijswinnaars ontvangen een netto-bedrag van ƒ31.471,59. 76 deelnemers verdelen de tweede prijs groot 80.782,80. Het netto-bedrag per deelnemer is ƒ903,38. De extra-prijs van vijf gelijke spelen groot ƒ40.301,40, wordt niet uitgekeerd omdat er slechts vier gelijke spelen voorkwamen in toto nummer 72. Dit bedrag gevoegd bij het restant van toto nummer 71: ƒ40.399.05, wordt dus voor toto nummer 73 totaal ƒ80.790,45. Voor de toto nummer 74, En gelse competitie, zijn twee wed strijden, n.l. nummer 28 en 29 resp. Burnley—Nottingham Fo rest en FulhamTottenham Hotspur, geschrapt. Een rechtbank in Parijs heeft dinsdag het Parijse modehuis Dior gelast een bedrag gelijk aan twee jaar salaris uit te betalen aan zijn vroegere ontwerper, Yves Saint Laurent. Volgens de rechtbank moet Dior, in afwach ting van vaststelling van het juiste bedrag door een deskun dige, alvast 120.000 nieuwe francs aan St. Laurent betalen. De 25* jarige Saint Laurent was twee jaar geleden, toen hij in militaire dienst moest, bij Dior vervangen door een andere ontwerper. Toen hij echter na drie maanden diensttijd wegens een zenuwin zinking werd ontslagen, «vilde de firma Dior hem niet zijn funktie als eerste ontwerper teruggeven. De advocaten van Dior verklaar den dat hun cliënt tegen do uit spraak beroep zal aantekenen. Algemene kennisgeving. Hiermede geven wjj ken nis, dat tot onze droef heid is overleden onze geliefde Zuster, Behuwd zuster, Tante en Oud tante JOZIXA VKKSCHELLING, in de ouderdom van ruim 87 jaar. Wed. J. VAN DER HAVE —VERSCHELLING P OPPENEER— VERSCHELLING L. OPPENEER Wed R. VERSCHEL LING—DE WAAIJ D. VAN DER HAVE Terneuzen, 21 maart '62. Tuinpad 8. De teraardebesteüng zal plaats hebben op zater dag 24 maart a-s., des namiddags te 2 uur, na voorafgaande rouwdienst in de Oud-Geref. Kerk, aanvangende te 1.15 uur.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 3