a >T ITS gs7is?sr.ïsr«s ars? ."s Zal Frankrijk haar boycot opheffen? Kiest Antwerpen Terneuzen als er een voorhaven moet komen? Het komend referendum in Frankrijk De Mammoetwet in de Tweede Kamer Parlementair onderzoek in zaak Strauss Om Amerikaans-Russische samenwerking in de ruimte ZON- en MAANSTANDEN HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER Woensdag 21 maart 19G-> DONDERDAG 22 MAART 1962 18e Jaargang Nr 5554 De ontwapeningsconferentie te Geneve 24-U URSTAKIN G IN ARGENTINIË DE FRANSE NATIONALE VERGADERING OVER ALGERIE Scherp debat in Belgische Kamer WERKZAAMHEDEN DER TWEEDE KAMER GASTEN BIJ HET ZILVEREN HUWELIJKSFEEST VAN KONINGIN ÉN PRINS PLAN TOT ONTSNAPPING VAN FRANSE GENERAALS VERIJDELD fUliïnrïn bij abonnement: Terneuzen Pjjectenr-Hoofdredaeteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Qjionummer 38150 DE VRIJE ZEEUW Verschijnt daeeiiiks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van ae sanae te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie f2.40. Rubriek Kleine Advertenties (géén handeta- advertentiesl5 regels f 1-10. Iedereregel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Op de ontwapeningsconferen tie in Genève hebben woensdag ochtend afgevaardigden van Egypte. Ethiopië en Polen het woord gevoerd. De bijeenkomst heeft nog geen anderhalf uur ge duurd. Uit Amerikaanse bron wordt vernomen dat de commissie-ad- hoe van Amerika, de Sowjet- E Unie en Engeland, die het over- leg over een staken van de kei n- proeven zal heropenen, gisteren haar eerste bijeenkomst heeft I gehouden. Aan het eind van de vergade- I ring heeft de Indiër Krisjna jVIenort de voorzittende landen Amerika en de Sowjet-Unie ge vraagd te trachten Frankrijk to bewegen ook aan de conferen tie deel te nemen, nu de Alge rijnse kwestie geregeld is. Frankrijk boycot de conferen tie omdat liet forum naar zijn oordeel te groot is om met suc ces te onderhandelen. Woensdag vertrok de Oost- duitse minister van Buitenlandse Zaken, dr. Lothar Bolz, met vier adviseurs naar Genève, zo werd van welingelichte zijde in Oost- Berlijn vernemen. Zwitserland heeft de visa ver strekt na tussenkomst van de Rus Gromiko. Oost-Duitsland neemt officieel niet aan de con ferentie deel en Zwitserland voelde er eerst weinig voor de delegatie toe te laten, zo wordt van gezaghebbende zijde in Bern vernomen. Gromiko had echter aangevoerd, dat hij Bolz nood zakelijk moest spreken. De subcommissie voor een staking van kernproeven bestaat uit Semjon Tsarapkin (S.-U.), Charles Stelle (V. S.) en Joseph Godber (G.-B.). Tegen het eind van de week zullen zij verslag uitbrengen aan de ontwapeningscommissie. Welingelichte kringen in Ge- De Peronistisch gezinde vak bonden in Argentinië hebben een 24-uursstaking voor a.s. vrij dag uitgeroepen. In een resolutie van 62 Pero- nistische vakbonden wordt ge dreigd met een algemene sta king van onbeperkte duur in heel Argentinië wanneer de re gering de zondag gekozen func tionarissen niet in de gelegen heid stelt hun posten te bezet ten. De staking zou 1 mei be ginnen. nève verklaarden woensdag, dat i er dan neutrale landen zijn, er de contacten tussen de Ameri- geen neutrale mensen bestaan, kaanse, Britse en Russische mi- Ook de door de ontwapenings- nisters van Buitenlandse Zaken conferentie ingestelde subcom- in de afgelopen tien dagen geen missie, die de mogelijkheden van noemenswaardige vorderingen een kernproefverbod zal moeten hebben opgeleverd wat betreft de onderzoeken en bestaat uit ver kwesties Berlijn, kernproefver- tegenwoordigers van de Verenig- bod en ontwapening. Niettemin de Staten, Engeland en de Sow- zullen de besprekingen worden voortgezet. Volgens deze kringen blijft men aan beide kanten aan zijn oorspronkelijk standpunt hou den. Aan Westelijke zijde zou men, in een nieuwe poging om de im passe over liet verdrag tot het staken van kernproeven te door breken, mogelijk bereid zijn in Indonesië blijft troepen DreKen, mogeiijK Derew zijn in - te stemmen met inspectiegroe- Opieiaen jet-Unie, is woensdag bijeen ge weest. Volgens bevoegde krin gen werden nog geen beslissin gen genomen en zullen de be sprekingen vandaag worden voortgezet. pen, die uitsluitend uit vertegen- bevriidinz van woordigers van neutrale landen i zouden bestaan. In de oorspron kelijke Brits-Amerikaanse voor stellen was sprake van inspec- tiegroepen met zowel communis tische, als Westelijke en neutrale controleurs en waarnemers. De Sowjet-Unie, aldus ge noemde kringen verder, blijven echter aanvoeren dat, al mogen .West-Irian" De order van algemene mobili satie voor de „bevrijding van West-Irian" is nog steeds van kracht in Indonesië. Foto: Met het geweer voor de borst, doch nog zonder uniform, gaan deze studenten in de loop pas door Djakarta. „Verraaden „Moordenaars van de O.A.S.", klonk het, aan het einde van het debat over Algerië, dat twee dagen heeft geduurd, woensdag iu de Franse Nationale Vergadering. Rechtse afgevaardigden, onder wie enkele Algerijnse volksver tegenwoordigers, riepen „Ver raad, verraadtegen de minis ter voor Algerijnse Zaken Jules Joxe, die zondag j.l. te Evian de overeenkomst met de Algerijnse afvaardiging heeft ondertekend. Aanhangers van De Gaulle be antwoordden deze aantijging door met hun lessenaars te slaan en „Moordenaars van de O.A.S. 1' te roepen. Het ontstane pandemonium duurde verscheidene minuten. Hierna werd het woord ge voerd door minister Joxe, die in antwoord op een vraag zei dat „er geen genade zal zijn voor hen, die door hun optreden Frankrijk een stigma van moord en lafhartigheid opdringen" het geen als een rechtstreekse zin speling op de acties van het ge heime leger wordt beschouwd. Streven naar nationale havenpolitiek Tijdens de bespreking van de begroting van Verkeer voor 1962 in de Belgische Kamer wees de wethouder van Antwerpen, de heer Delwaide er op, dat Rotter dam toegankelijk is voor schepen van 85.000 ton, en dat Antwer pen slechts toegankelijk is voor schepen van 47.000 ton. Dat is zijn inziens, onvoldoende. Er zijn op dit ogenblik in de wereld 15 tankschepen in aanbouw van 30 tot 40.000 ton, 35 van 30.000 tot 40.000 ton, 35 van 40.000 tot 50.000 en 132 van meer dan 50.000 ton. Antwerpen vraagt dat onmid dellijk de nodige werken worden uitgevoerd om de toegang tot de haven te verruimen. Anders kan Antwerpen geen eersterangs haven blijven. De grote tankschepen moeten de haven zelf kunnen bereiken. Een voorhaven of een systeem van pijpleidingen acht de heer Delwaide niet voldoende. Een senator heeft de stelling verde digd dat Nieuwpoort de voor- '—ven zou worden. Maar, zo ver klaarde de heer Delwaide, na ,aadpieging van de raffinade rijen kan ik de verzekering ge ven dat geen enkele Belgische haven een rol van voorhaven zal spelen, indien Antwerpen niet toegankelijk is voor grote tank schepen. Een Nederlandse haven zal hiervoor worden uitgekozen. In antwoord op de vraag van de Brugse afgevaardigde de heer Vandamme, of Antwerpen de voorkeur geeft aan Terneuzen boven Zeebrugge, antwoordde de Antwerpse wethouder, dat hij de opvattingen van de belangheb bende kringen weergaf. De heer Vandamme verheugde de minister dat een nationale havenpolitiek zal worden ge voerd en over het feit, dat er een nieuwe dienst voor het zee wezen komt, op voorwaarde dat de minister van Openbare Wer ken fcijh et havengebied betrok ken wordt en er geen discrimina tie plaats vindt. Deze spreker vroeg zich af of de havenpolitiek, die tot dusverre hoofdzakelijk op Antwerpen afgestemd was, wel de goede is. Slechts door de bouw van een voorhaven, toegankelijk voor supertankers, kan Antwer pen zijn positie als oliehaven verdedigen. De heer Vandamme acht het onbegrijpelijk dat de vele ver maningen, die jarenlang tot de regering werden gericht, tot niets hebben geleid. Rotterdam is Antwerpen op sensationele wijze voorbijgestreefd. Terwijl België aarzelt, bouwt Nederland twee havens voor schepen van 100.000 ton en een haven in Ter neuzen, bestemd als voorhaven voor de aanvoer van petroleum. En de Antwerpse bavenkringen geven te verstaan dat de Ant werpse haven de voorkeur geeft aan de Nederlandse haven Ter neuzen boven de Belgische ha ven Zeebrugge. In zijn antwoordrede verklaar de de minister van Verkeer, de heer Bertrand, dat hij ach pijn lijk getroffen voelt door het feit dat Antwerpen de mogelijkheid overweegt om een buitenlandse haven als voorhaven van Ant werpen te prefereren boven een nationale haven. Evenzeer voelde de minister zich getroffen door het verwijt van de heer Vandam me, die beweerde dat de Ant werpse havenpolitiek tegen de belangen van Zeebrugge is ge richt. De heer Delwaide kan „de les van de minister" niet aanvaar den. Het oprichten van een voor haven brengt geen oplossing. Ik heb gewaarschuwd, dat als er ooit een voorhaven zou moeten, komen, deze bijna zeker over de grens zou liggen. Ik heb daar, niets van terug te nemen of er iets aan toe te voegen", aldus spreker. De minister is niet overtuigd dat een voorhaven de oplossing zal brengen. Maar indien deze olossing ooit de voorkeur heeft dan zal men toch in België zelf beslissen, waar deze voorhaven komt. Onder instemming van vele afgevaardigden verklaarde de heer Bertrand dat de oprich ting van een nationale dienst dei- havens hoogst noodzakelijk is om een nationaal havenbeleid uit te stippelen. De dienst moet sa menwerken met de particuliere instanties en de plaatselijke autoriteiten. De heer Delwaide verklaarde zich met dit voorstel volledig akkoord. Als de Schelde bevaar baar wordt gemaakt, zo voegt hij eraan toe, hoeft er aan een voor haven helemaal niet gedacht te worden. De minister beloofde ,zich hiervan te inspireren". (Rotterd. Nwsbl.) s De Franse staatscourant van woensdag bevatte een decreet over de volksstemming, welke op 8 april zal worden gehouden in Frankrijk e:i in Ie vepzeese departementen Mai.tnique, Réu- nion. Guadeloupe en Frans- Guyana. De stemgerechtigden zullen ja of neen kunnen ant woorden op de vraag „Keurt u het wetsvoorstel goed, dat de zich over de aankondiging van president van de republiek aan De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mr. J. M. L. Th. Cals en staatssecre taris drs G. C. Stubenrouch heb ben gistermiddag veel kritiek moeten aanhoren op het wetsont werp ter regeling van het voort gezet onderwijs. De twee spreeksters, mevrouw G. V. van SomerenDowner (V.V.D.l en mejuffrouw A. A. Motte (K.V.P.) en de twee spre kers dr. L. A. H. Albering Naar men ter ore komt streeft het bureau der Tweede Kamer ernaar, op 12 juli a.s. het zomer reces te doen beginnen. Of dit lukken zal, is nog niet te zeggen, want tal van zaken liggen nog op afdoening te wachten. Daar is in de eerste plaats de „Mam moetwet", waarvan de behande ling woensdag begonnen is en die, met enige onderbrekingen, wel vijf a zes weken in beslag zal nemen. De wijziging van de huurwet (de huurverhoging, welke op 1 juli a.s. zou moeten ingaan), vereist spoed. Er lig gen dan nog wetsontwerpen, waarvan het wenselijk is, dat ze ook binnenkort worden afge daan, zoals de medewerking aan de totstandkoming van een con gresgebouw in Den Haag, het wetsontwerp betreffende het bijstandskorps ambtenaren op Nieuw-Guinea, de wet op de kernenergie en het verdrag met Duitsland. De regering heeft nog geen urgentieprogram ingediend met betrekking tot wetsontwerpen, welke zij gaarne vóór het zomer reces zou zien afgedaan, zodat nog niet gezegd kan worden welke onderwerpen het eerst aan de orde zullen komen. Verwacht wordt in deze om standigheden, dat het Paasreces slechts kort zal duren. (K.V.P.) en dr. H. W. Tilanus (C.H.U.) koesterden alle beden kingen tegen de zogenaamde brugklasse. Mevrouw Van Some ren zeide dat het verplicht stel len van de berucht geworden brugklasse bedenkelijk geacht moet worden. Dr. Tilanus wilde de brugklasse helemaal uit het ontwerp genomen zien. Over het algemeen pleitte men voor het behoud van het gymna sium in zijn huidige vorrn. Er werden o.m. op cultuurtechnische en praktische gronden bezwaren tegen een Grieks-loze afdeling Beta van het gymnasium aange voerd. Men sprak uitvoerig over het verschil tussen openbaar en bij zonder onderwijs. De V.V.D.-afge vaardigde stelde de kwestie van de positie van hei openbaar on derwijs als fundamenteel voor haar en haar politieke vrienden. Ook het probleem van de in schakeling van de maatschappe lijke organen kreeg veel aan dacht. Zo was het dr. Tilanus bij voorbeeld niet duidelijk welke deze organen nu eigenlijk zijn. Dr. Albering acht een goed func tioneren ervan een conditio sine qua non. Dr. Tilanus ontwikkelde prim cipiële bezwaren tegen de bij reeds ingediend amendement te scheppen mogelijkheid van het geven van humanistisch vor mingsonderwijs. Hij keerde zich daartegen. Hij achtte overigens de constructie van het gehele wetsontwerp geen gelukkige greep en beval aan een teruggrij pen op vroeger ondernomen pogingen, gebaseerd op de grond wettelijke bepalingen. Overigens vielen de minister en de staatssecretaris bij deze eer ste algemene beschouwingen over het wetsontwerp uiteraard ook woorden van lof ten deel. De K.V.P.-spreker dr. Albering vond dat dit meest omvattende wets ontwerp van na de laatste oorlog van grote visie getuigt, waar hij en zijn politieke vrienden zich positief tegenover stellen. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden hebben zoals bekend het voornemen op 1 en 2 mei 1962 tezamen met een aantal familieleden en vrienden het 25-jarig huwelijksfeest te vie ren. Tot de gasten die de uitnodi ging aanvaard hebben behoren tot dusver: H. H. M. M. de Koning en Koningin der Belgen, H. H. M. M. de Koning en Koningin van Denemarken, H. M. de Koningin van Groot-Brittannië en Noord- Ierland en Z. K. H. Prins Philip, hertog van Edinburgh; H. K. H. de Groothertogin van Luxemburg en Z. K. H. Prins Felix van Lu xemburg; Z. K. H. de Erf groot hertog en H. K. H. de Erfgroot- hertogin van Luxemburg; Z. K H. Prins Charles van Luxem burg; Z. K.H. Prins Bertil van Zweden; H. K. H. Prinses Marga- retha van Zweden; graaf Bertil Bernadotte. Men heeft een plan weten te verijdelen om de ex-generaals Maurice Challe en André Zeiler te laten ontsnappen uit de ge vangenis in Tulle, waar zij op gesloten zitten wegens hun aan deel in de „putsch van de gene raals". Dit is woensdag meegedeeld in kringen rond het Franse mi nisterie van Justitie. Het plan was opgesteld door ex-kolonel De la Chapelle, die met de ex- generaals gevangen zat. De ex- kolonel is naar een gevangenis in Marseille overgebracht. Zoals gemeld zijn Challe en Zeiler maandag voor 48 uur in honger staking gegaan uit protest tegen „het prijsgeven van Algerië door de Franse regering". „Tass" meldt, dat de Sowjet- russische premier Chroesjtsjov in zijn antwoord op een 7 dezer verzonden boodschap van presi dent Kennedy heeft verklaard dat de Russische vertegenwoor digers in de commissie voor de ruimtevaart der Verenigde Na ties opdracht zullen krijgen met hun Amerikaanse ambtgenoten te overleggen over de prakti sche vraagstukken van samen werking bij het onderzoek en het voor vreedzame doeleinden gebruiken van de ruimte. „Het is bijzonder wenselijk", aldus Chroesjtsjov, „om een in ternationale overeenkomst op te stellen en aan te gaan, die zou voorzien in wederzijdse hulp bij het zoeken naar en bergen van ruimtevaartuigen en -cabines, wanneer deze een noodlanding zouden moeten maken". De Sowjet-premier sprak er zijn voldoening over uit dat „de Amerikaanse regering het nood zakelijke begrip heeft getoond voor mijn op 21 februari j.l. ge dane voorstel voor een gemeen schappelijke Russisch-Ameri- kaanse krachtsinspanning bij het onderzoek van de ruimte". De Westduitse Bondsdag heeft woensdag met algemene stem men een door de sociaal-demo cratische oppositie ingediende motie aangenomen waarin was voorgesteld een onderzoek te doen instellen naar beweringen als zou de minister van Defensie Strauss zich hebben schuldig ge maakt aan misbruik van zijn officiële positie. De parlementaire commissie van onderzoek zal moeten na gaan of minister Strauss heeft bevorderd dat aan de architect den gegeven, hoewel diens tech nische deskundigheid in sterke mate aan twijfel onderhevig was, en voorts of de minister in 1960, in een officiële mededeling aan zijn toenmalige Ameri kaanse ambtgenoot Gates zijn steun zou hebben gegeven aan voorstellen van een groep parti culieren voor de bouw van woonhuizen voor de Amerikaan se strijdkrachten in West-Duits- iand, zonder zich van deze zaak van tevoren behoorlijk op de hoogte te stellen en zonder daar toe bevoegd te zijn. Bovenstaande beweringen wer den voor de eerste maal gedaan door het weekblad Der Spiegel",, Schloss overheidscontracten wer- dat had geschreven dat Schloss tot de groep particulieren be hoorde die de Amerikaanse con tracten probeerde te krijgen, zij het zónder succes. Minister Strauss heeft tegen dit weekblad een aanklacht we gens laster ingediend, die nog in behandeling is. ZON MAAN op onder op onder Mrt 22 6.40 18.55 20.09 7.28 23 6.38 18.57 21.14 7.48 24 6.36 18.59 22.20 8.10 Chroesjtsjov verklaart, verder, dat alle landen gelijke kansen moeten hebben om deel te kun nen nemen aan een internatio naal onderzoek van de ruimte. Hij noemt dan een aantal pun ten, die bij een gemeenschappe lijk onderzoek aan de orde zou den komen, namelijk: 1. Het gebruiken van aard- satellieten voor het tot stahd brengen van een internationaal stelsel van verbindingen over zeer grote afstand. 2. Het organiseren van een de gehele wereld omvattende weerberichtendienst, zulks met gebruikmaking van kunstmatige aardsatellieten. 3. pet doen van waarnemin gen met gebruikmaking van ra- diotechnische en optische mid delen, dit in het kader van een gemeenschappelijk programma voor het lanceren van ruimte vaartuigen met de maan, Mars, Venus en andere planeten van het zonnestelsel als bestemmin gen. 4. Amerikaans-R u s s i s c h e (eventueel internationale) sa menwerking bij het bestuderen van de natuurkunde in de ruim te en voor zover deze tak van wetenschap betrekking heeft op de hemellichamen. Chroesjtsjov zei voorts nog, dat deze samenwerking in zekere mate afhangt van de op lossing van het ontwapenings- vraagstuk. De grote vooruitzich ten voor samenwerking en samenbundeling, tot en met de gezamenlijke ontwerping van ruimteschepen voor tochten naar andere planeten, zullen slechts duidelijk worden wan neer overeenstemming over ont wapening zal zijn bereikt, aldus de Sowjetrussische premier. Het antwoord van premier Chroesjtsjov is in Amerikaanse officiële kringen gunstig ontvan gen. De Sowjet-premier heeft zich uitgesproken voor samen werking met de Verenigde Sta ten op dezelfde gebieden die president Kennedy in zijn voor stel had genoemd, aldus deze kringen. De voldoening wordt echter enigszins getemperd door de omstandigheid, dat de Rus sische premier deze samenwer king koppelt aan een oplossing van het ontwapeningsvraagstuk. het Franse volk heeft voorge legd met betrekking tot de ten aanzien van Algerië op basis van de regeringsverklaringen van 19 maart «62 te sluiter, ak koorden en te treffen maatrege len?" Het genoemde wetsvoorstel, dat eveneens in de staatscou rant werd gepubliceerd, luidt: „1. De president van de repu bliek kan alle akkoorden sluiten welke nodig zijn overeen'-ern stig de regeringsverklaringen van 19 maar- 1962, ais de Alge rijnse bevolkingsgroepen, ge raadpleegd volgens de wet van 14 januari 1961, Algerië verkie zen te maken tot een onafhan kelijke, met Frankrijk samen werkende staat. 2. In afwachting van de nieu we politieke organisatie, die het resultaat zal zijn van de zelfbe schikking van de Algerijnse be volkingsgroepen, kan de presi dent van de republiek door mid del van verordeningen of door het kabinet goedgekeurde de creten alle wetgevende maat regelen nemen of voorschriften geven betreffende de uitvoering van de regeringsverklaringen van 19 maart 1962". AANHOUDEND KOUD Ten zuidwesten van IJsland handhaaft zich een hogedruk- gebied, dat een uitloper heeft boven de Noordzee. Deze rug van hogedruk beweegt langzaam naar het zuiden en zal tijdelijk in ons land opklaringen veroor zaken. Ze wordt echter gevolgd door een nieuwe storing, die woensdagavond boven Zuid- Noorwegen lag. Op de nadering hiervan neemt in de loop van de dag de bewolking weer toe, waaruit later enige neerslag zal vallen. De wind krimpt naar noord tot noord-west en blijft matig tot vrij krachtig, terwijl de middagtemperaturen tot om streeks 5 graden zullen oplopen. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Overwegend droog weer Aanvankelijk enkele opklarin gen. later geleidelijk meer be wolking, maar op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige wind tus sen noordoost en noordwest. Dezelfde middagtemperaturen als gisteren of iets hogere. DONDERDAG 22 MAART v.m. n.m. Breskens 2.38 2.56 Terneuzen 3.13 3.31 Hansweert 3.53 4,11 Walsoorden 4.03 4.21 VRIJDAG 23 MAART v.m. n.m. Breskens 3.06 3.26 Terneuzen 3.41 4.01 Hansweert 4.21 4.41 Walsoorden 4.31 4.51

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1