or uitjes DUCCI PROVINCIAAL NIEUWS Vandaag ^-iarten in s lips ont ips! Woensdag 21 maart iggg Woensdag 21 maart 1962 DE VRIJE ZEEUW Pagina S1 v Ie lente voriing ir TERNEUZEN EERSTE VERTONING „DELTA FASE I" AGENDA I AAF^NRURG. GOES VOGELWAARDE wordt het lente! Weer of gem weer altijd Lexi-wéér ZIERIKZEE ZUIDZANDE (Adv.> WESTDUITSE ONDERZEEBOOT „ELEKTRISCHE" HARTSLAG PRINSES BEATRIX met FLEXA plasticlak luurverf. Frisse kleuren voorjaar binnen. OERNEMING 3uzen JS uzen Telefoon 2671 Boerbooms' eerste textiel-zelfbedieningszaak geopend. Onder zeer grote belangstel- liT1„ heeft burgemeester mr. H. piiDStra. zijn bewondering uit- fmïkend over de ondernemings- tP£t van Boerbooms N.V. en veel goede wensen voor de Inkomst, gisternamiddag haar tTheel "cmoderniseerde textiel- !,ak in de Kersstraat geopend ^ie allure van deze zaak recht- "„liet alleszins de opening Tot Terneuzens eerste burger, met een nooit aflatende be- langstelling de ontwikkeling van I ti n stad ook in details volgt. I z ne uitbreiding en moderni sering die Boerbooms N.V. aan de zaak heeft gegeven, is dan I ook de moeite waard. Tot voor enkele maanden be- I stond de zaak nog zo ongeveer in haar oorspronkelijke vorm I toen wijlen de heer Boerbooms Sr in 1920 zijn textielhandel be gon en in de loop van ruim 40 jaren het vertrouwen van Ter- neuzen en een groot deel van Zeeland wist te winnen. De voorgevel heeft m ae eer- ste plaats al een grote verande ring ondergaan. Vele vierkante meters glas (totale lengte 20 m) trekken terstond de aandacht en dan nog meer de met zeer grote vakkennis ingerichte éta lages. Zelfbediening. Het interieur is op zich een immense ruimte van 316 m-, waar de artikelen als schorten, wol, nachtkleding, dekens, klein- vakartikelen, huishoudelijke goe deren, bonneterie, babygoederen en lingerie ruim en overzichte lijk zijn opgesteld, alles prak tisch verdeeld met maten en prijzen waardoor het mogelijk is voor de klant om zich zelf te bedienen, een primeur in Zeeuws- Vlaanderen. Op deze wijze hoopt Boer booms N.V. het de klanten nog méér naar de zin te maken. Im mers nu wordt het tijdrovende wachten tot een minimum ge reduceerd. Dit betekent geens zins dat de klanten aan hun lot worden overgelaten. Deskundig personeel staat altijd gereed om de nodige adviezen te geven. Vanzelfsprekend geldt dit niet voor stukgoederen en lieren- en kinderconfectie. Voor wat dit laatste betreft, ook dit is een nieuw element in de zaak. Voor heren en jongens is een aparte afdeling, welke ook van buitenaf door een afzonderlijke deur kan worden bereikt. Architect Lucieer uit 's Heer- Arendskerke heeft aan deze grote ruimte een zeer verant woorde vorm gegeven met fris se, heldere kleuren en een zee van licht waardoor men er zich prettig voelt. Boerbooms N. V. heeft met deze vernieuwing en moderni sering beslist mede een aparte stempel gedrukt op de midden standszaken van Terneuzen. Dat er naast de grote persoon- 'ijke belangstelling ook een schat van bloemen en geschen ken werd gezonden, behoeft nauwelijks vermeld. Tenslotte nog dit: huis aan 'suis werden genummerde fol ders bezorgd waarmee men ter herinnering aan dit heugelijke feit, nog een fraaie prijs kan winnen. De cineast Bert Haanstra heeft een hartelijk en langdurig ap plaus mogen ontvangen na de eerste vertoning, gistermorgen, in het Haagse „Metropole Thea ter" van zijn film „Delta Fase I". Haanstra maakte deze film in opdracht van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. „Delta Fase I" speelt zich in hoofdzaak af rond de sluiting van het Veerse Gat, het eerste grote project dat gereed kwam in de reeks waterstaatkundige werken, die het DeRanl-n ver ziet. Na een korte motivering van het Deltaplan geeft de twin tig minuten durende kleurenfilm een beeld van het verloop der werkzaamheden rond het Veerse Gat, waarbij zeer grote aandacht wordt besteed aan de menselijke kant van dit stuk typisch Neder lands kunnen. De fotografie van „Delta Fase 1" kwam voor rekening van Fred Tammes met zijn medewer kers, de muziek, geschreven door Jan Mul. wed u'taevoor^ ri™r leden van het Concertgebouw orkest Het commentaar werd geschreven door Max Dender- monde. Ecenario, produktie, re gie en montage waren in handen van Bert Haanstra zelf. De eerste voorstelling gister morgen werd onder meer biige- woond door de burgemeesters van de gemeenten rond het Veerse Gat en door een aantal werkers van Waterstoet, die in de film tijdens hun werk werden geobserveerd. Aan de vertoning van „Delta Fase I" ging vooraf de verto ning van de eerder gereed gekomen tekenfilm „Nederland Deltaland" die vooral bedoeld is om buitenlanders een indruk te geven van het ontstaan van deze lage landen aan de Noordzee. „Nederland Deltaland" is even eens vervaardigd in opdracht van het ministerie van Verkeer en Waterstaat en is een produk tie van John Fernhout. Zoals be kend is het de bedoeling dat ook de totstandkoming van de vol gende fasen van het Deltaplan worden verfilmd. Het uitgebreide winkelpand van Boerbooms' N. V. in de Kers straat bij avond verlichting. Vergadering Statenkring Hulst der C.H.U. WOENSDAG 31 MAART. TERNEUZEN Luxor-Theater, 8 uur: „Complot met de duivel" Hotel „Rotterdam", 2.30 uur: „Boussac show". Concertgebouw. 7.30 u.: Uit voering Gymnastiekvereniging E. M. M. GOES: Hotel „Centraal", 2 u.: Algem. vergadering van aan deelhouders N.V. Zaadhandel en Boomkwekerijen Wed. P. de Jongh. DONDERDAG 22 MAART. TERNEUZENConcertgebouw, 7.30 uur: Uitvoering Gymnas tiekvereniging E. M. M. Voor een matig aantal belang stellenden besprak de heer C. F. van der Peijl, lid der Tweede Kamer, dinsdagavond in het ge bouw „De Schakel" over „Zeeuw se problemen". Hij deed dit in een openbare verkiezingsverga dering van de Statenkring Hulst der C. H. U. Dat er voor de Statenverkie zing bij het publiek zo'n geringe belangstelling leeft, noemde de heer Van der Peijl een misvat- 'ing. Deze verkiezingen zijn wè1 degelijk van groot belang. Zij worden vaak de graadmeter van de politieke gezindheid van het kiezerscorps genoemd. De Eerste Kamer wordt door de Staten- eden gekozen, bovendien is er de wijziging van de Provinciewet, die behalve een aantal techni sche aspecten, met zich mee- rengt dat het aantal Statenleden wordt uitgebreid. Voor Zeeland zal dit één zetel bedragen. Het zal interessant zijn, wel ke partij deze nieuwe zetel wint omdat h'crdoor de sam'^'Stel ling van het college van Gedepu teerde Staten wel eens zou kun nen worden gewijzigd. De heer Van der Peijl besprak hierna de sociale aspecten en de werkgelegenheid in onze provin cie en de invloed, welke de Sta- I ten als bestuurlijk orgaan op deze kunnen uitoefenen. De taak van het Provinciaal Bestuur moet zijn: coördinerend, activerend en stimulerend. Instellingen op het gebied van de volksgezondheid, met name de geestel'ike volksgezondheid, die nen door het bestuur te worden geactiveerd. Sprekende over de werkgele genheid, sprak de heer Van der Peijl de verwachting uit, dat door de industrialisatie het ver- trekoverschot geleideliik minder zal worden. In ieder geval is het aantal inwoners van Zeeland in de laatste dertien jaar met 23.000, dit is 9 gestegen. De agrarische inslag van de bevolking verandert, hoewel spreker van mening is, dat Zee land nog steeds een provincie van landbouw en tuinbouw is. Uitvoerig behandelde hij hier na de voorwaarden voor een gunstig industrieel klimaat als zijnde: arbeidspotentieel, leef baarheid en infra-structuur. Van groot belang noemde de heer Van der Peijl ook de aan leg van openbare nutsbedrijven. Hiermede is het in onze provin cie niet zo bijster gunstig ge steld. Tien procent van de be drijven is niet aangesloten op het electrisch net, zeventien pro cent is verstoken van waterlei ding. Nu liet drie-eilandenplan is voltooid, was het thans, volgens spreker, de beurt aan de brug over de Oosterschelde. De volle dige intregatie van Zeeland zal echter eerst dan een feit zijn, wanneer er ook over of onder de Westerschelde een vaste oever verbinding is. Ook buiten Zeeland, aldus de heer Van der Peijl, trekt deze urgentie steeds meer de aan dacht. Wil men de trend ombuigen car- bliive"de welvaart, dan zal grote aandacht moeten worden besteed aan de infra-structuur. De C. H. U. wil helpen bou wen aan de verwezenlijking van cl deze dingen en zich hierbij 'eten leiden door een aantal be ginselen, die steeds fris en mo dern zijn, omdat zij gefundeerd zijn in Gods woord. Na deze rede stelde één der toehoorders de vraag, waar een mogelijke vaste oeververbinding over of onder de Westerschelde zou komen? Volgens de heer Van der Peijl gaan de gedachten van het Provinciaal Bestuur hierbij uit van de richting TerneuzenElle- woutsdijk, omdat daar de Schel de het minst diep is (pl.m. 30 m.). Op de vraag hoe Oost Zeeuws- Vlaanderen er na de herindeling van de gemeenten uit zal zien. moest spreker het antwoord schuldig blijven. De heer H. J. Begeer, hulppre dikant te Hoofdplaat, sloot de vergadering. Heemkundige Kring. In de sociëteit vond een bijeen komst plaats van de onlangs in West Zeeuws-Vlaanderen opge richte Heemkundige Kring. De heer A. A. Hoolhorst uit Oostburg hield een causerie over heemkunde in het algemeen. Doel is de kennis van het streek eigene. Heemkunde is geen offi ciële wetenschap. Zodra liet dat wordt is de aardigheid er af. Niet alleen het verleden, ook het heden heeft bij een juiste be oefening zijn bekoring en moet voor de toekomst worden vast gelegd. Als voorbeeld noemde hij liet verdwijnen van de wilgen stronken, die door vele landbou wers worden verwijderd op ad vies van de landbouwvoorlich- tingsdienst. Het Zwin is geolo- gisch-historisch bijzonder merk waardig. Bescherming van flora en fauna behoort mede tot taak van de heemkunde. Zeker hier waar we zonder overdrijving kunnen spreken van het oudste poldergebied ter wereld. De heer J. van Hinte sprax over de recente opgravingen in Aardenburg en Sint Anna ter Muiden en de heer J. Cornelis uit Ijzendijke vertoonde prach tige kleurendia's uit de streek, vervaardigd door wijlen de heer But uit Terneuzen. Burgemeester J. A. van Leeu wen uit Oostburg, voorzitter van de Kring, bracht dank voor het gebodene en voor de grote be langstelling. Samenwerking A.R. en C.H.U. bestendigd. Zowel op de ledenvergadering van de Christelijk Historische kiesvereniging als op de bijeen komst van de Anti-Revolutionai re kiesvereniging is met alge mene stemmen besloten bij de komende gemeenteraadsverkie zingen met één lijst uit te komen onder de naam Protestants Christelijke Federatie. Met dit besluit wordt de jarenlange sa menwerking tussen de plaatselij ke A.R. en C.H.U. bestendigd. Bij de vorige raadsverkiezingen was ook de S.G.P. bij deze ver samenwerking betrokken. De S.G.P. heeft echter ditmaal be sloten met een eigen lijst uit te komen. De C.H.U. bezet in Goes vier raadszetels, terwijl de A.R. met twee vertegenwoordigers in de raad zitting heeft. De S.G.P. heeft thans geen zitting in de gemeenteraad. De C.H.U. en de A.R. zullen binnenkort de volg orde van de namen op de ge zamenlijke lijst vaststellen. Het ziet er naar uit, dat de eerste zes plaatsen ingenomen zullen worden door vier C.H.U.-mensen en twee A.R.-leden. De C.H.U. heeft de thans zitting hebbende raadsleden weer op verkiesbare plaatsen gesteld, wat ook bij de A.R. het geval is. De lijst zal vermoedelijk aangevoerd worden door drs. J. J. Dijkgraaf, wethou der van Financiën te Goes. Kandidaten raadsverkiezing. Nadat zich vorige week de plaatselijke middenstand met een lijst voor de a.s. raadsver kiezing had gepresenteerd, is nu ook de lijst van de Katholieke arbeiders bekend geworden. Op deze lijst komen de namen van de volgende kandidaten voor: 1. F. A. de Bakker, Boschka- pelle; 2. P. de Schepper, Stop- leldijk; 3. J. Burggrave, Hengst dijk; 4. A. de Bakker, Ossenisse; 5. A. Vink, Boschkapelle6. E. Vink, Stoppeldijk; 7. J. Collet, Hengstdijk; 8. J. A. de Meijer, Ossenisse; 9. Remerie, Bosch kapelle; 10. Joh. Mangnus, Stop- oeldijk; 11. P. van den Bosch, Stoppeldijk; 12. C. Dobbelaar, Boschkapelle. Deze partij heeft thans drie zetels in de raad. De heer F. A. Bakker is wethouder van Vogel waarde. De kandidaten op deze t: LEXINGTON from America's Best Tobaccos WERELDMERK lijst zijn alien lid van de K. A. B. In de raad van Vogelwaarde hebben nog drie andere groepen zitting, die tot nu toe hun kan didatenlijsten niet voor publika- tie hebben vrijgegeven. Mosselschip volgelopen. Gistermorgen omstreeks acht uur is de „Ye 188". van de firma Dhooge ten westen van de ha venmond van Zierikzee, volge lopen. De schipper, die vlak on der de wal voer, heeft het schip op de dijk gezet. De „Ye 20" en de „Zz 9" hebben het schip tus sen zich in genomen en met an kers vastgemaakt. Het vooronder en het ruim zijn ondergelopen, de achtersteven steekt nog bo ven water uit. Als het vloed is, zal men trach ten het schip hoger op de dijk te zetten en leeg te pompen. De Ye 188", een mosselvaar tuig, heeft waarschijnlijk een mankement aan een der los- kokers opgelopen, waardoor wa ter kon binnenlopen. Siotavond 10 x 10. In een tot de laatste plaats be zette zaal van hotel „De Zwaan", werd zaterdag door het jeugd- comité de siotavond gehouden van de anti-honger-actie 10 x 10. Het hoogtepunt van deze avond werd ongetwijfeld gevormd door het optreden van de bekende radio- en TV-artiest Jules de Corte, die met een groot aantal bekende liedjes uit zijn uitge breid repertoire gedurende ruim drie kwartier de volle aandacht en sympathie van de vele aan wezigen aan zich wist te hou den, en voor het gebodene dan ook een langdurig applaus in ontvangst mocht nemen. Mevr. G. KramerQuirijns had na het openingswoord van de voorzitter van het jeugd- comité, de heer J. Duininck, een uiteenzetting gegeven over het doel van deze in vele delen van de wereld gunstig ontvangen anti-honger-actie, waarna door de leden van de meisjesclub werd opgevoerd het toneelstukje „1 EEK PROOUKT VAH DE S1KKENS GROEP Door ANGELA VON KIESLING 10) (Nadruk verboden.) Ook deze middag had hij weer een geval te behandelen gehad wat hem zeer ontroerde. De po litie had een jongen gevonden, geheel verwaarloosd en bijna ver hongerd. Hij had gebedeld en was daarop betrapt. Zijn vader was een ruwe dronkenlap, die zich om zijn vier kinderen niet het minst bekommerde en de moeder vond het maar een last. Elke avond ging ze uit en liet de kinderen aan hun lot over; dat zou wel weer een opwindend proces wor den, hij moest er zich grondig op voorbereiden. Over het algemeen dulden dergelijke mensen, die hun kinderen aan hun lot over laten, niet, dat anderen er iets op aan te merken hebben Laat staan dat ze het accepteren dat de kinderen hun ontnomen wor den om elders een beter tehuis te vinden. Sonnleiter borg de acten weg. Hij verliet zijn weerkkamer en ging naar buiten, waar een heer lijk warme voorjaarszon hem be groette. Hij knipperde met zijn ogen, maar toen begon hij te lachen, want aan de overkant had hij zijn zuster Vera ontdekt, die met pakjes beladen op hem toe liep en hem hartelijk begroette. „Heerlijk, dat je juist vandaag zo punktueel bent. Ik had me er al op voorbereid om lang te moe ten wachten. Je ziet er verdrietig uit!" „Zo? Soms kan het werk me opeens vreselijk dwars zitten, maar ik kan het toch niet laten om me met de nood van zovele kinderen te bemoeien. Soms zou de dood 'n goede oplossing zijn!" „Je maakt me ongerust, Kurt. Je houdt het nooit vol om dit be roep nog jaren uit te oefenen!" „Ik moest alleen een klein beetje minder hart hebben, dat geef ik toe, anders ga je er zelf aan ten onder. Maar ik kan nu eenmaal niet anders. Laten we er niet meer over praten, Vera. Vertel me liever wat voor lekkers je allemaal voor vanavond ge kocht hebt". Ze liepen naar de wagen toe. Vera legde eerst zorgvuldig al haar pakjes achter in de auto en ging toen voor naast haar broer zitten. „Ik hoop dat je vanavond weel een beetje opgeknapt bent, Kurt, want we zouden musiceren". Ve ra keek peinzend door de voor ruit. „We hebben nog wel een half uurtje tijd, zullen we nog even door het park rijden?" „Graag, als je huisvrouwelijke plichten dan niet in het gedrang komen!" „Alles is zover klaar. We eten koud vanavond om niet al te veel tijd te verliezen. We willen graag lang spelen en zo zijn we gauw klaar". „Goed, dan rijden we nog een beetje rond. Naar de oude burcht? Daar is het in het voor jaar altijd erg mooi". Vera wist maar al te goed waarom haar broer juist deze weg nam; daar ging hij ook altijd met zijn.jonge vrouw naar toe en iedere pas die hij daar liep, be zorgde hem vele prettige herin neringen. Ze hoefden niet ver te rijden. Aan de voet van de heu vel zette Sonnleiter de wagen stil, stapte uit, hielp Vera uit de wagen en sloot het portier. Samen liepen ze omhoog. De zon scheen fel op de oude torens en muren,, die honderd jaar en langer opstanden en oor logen getrotseerd hadden. Ont woekerd door klimopranden vormden ze een liefdijk beeld in het groene landschap. Zwijgend liepen broer en zus ter eerst 'n hele tijd naast elkaar, pas toen ze de burcht naderden nam Sonnleiter het gesprek weer op. „Heb 3e voor vanavond ook de groothandelaar Multerer uitgeno digd?" „Zeker; dat heb ik je toch ver teld?" „Waar heb je die eigenlijk leren kennen „Herinner je je dat niet meer? Bij mijn vriendin Ilse. Het is al enige maanden geleden, maar sindsdien hebben we elkaar ver schillende keren ontmoet". „Houd je van hem, Vera „Ik geloof het wel, Kurt". „Dan moet ik die gast van avond eens mijn speciale aan dacht schenken, want het is mijn innigste wens dat jij gelukkig wordt, Vera. Je weet hoe ik je hoogacht en waardeer". Vera glimlachte. „Je hoeft je om mij geen zorgen te maken, want met deze man word ik ge lukkig". April". De boerenkapel, ge vormd uit leden van de vereni ging „Veronica", oogstte ook op deze avond succes met zijn op treden, terwijl een bandje onder leiding van T. v. d. Luijster nog een ander genre muziek en zang ten gehore bracht. Aan het einde van deze in alle opzichten geslaagde avond werd tenslotte door burgemeester Everwijn nog het woord gevoerd, die dank bracht aan de Zuid- zandse jeugd voor 'de prachtige samenwerking die deze in de afgelopen tijd had weten op te brengen om deze avond en de gehele actie tot een succes te maken. Hij prees hun moed om zelfs niet terug te deinzen voor een uitnodiging aan de heer De Corte en noemde het geheel we derom een bijdrage voor een nog hechtere Zuidzandse gemeen- sc'-'m. Een aantal leden van de meis jesclub, die met een bord waarop een verschillend cijfer was aan gebracht, het podium betraden, toonden tenslotte het eindresul taat van de in Zuidzande ge voerde actie, een resultaat dat er zijn mag, namelijk ƒ807,52. „Dat heeft reeds menige vrouw beweerd als ze verliefd was, maar dan toch achteraf moeten beken nen dat ze zich vergist had. Deze grote stap kun je niet grondig genoeg overdenken". „Je hebt gelijk, Kurt. Maar is niet je gevoel een goede raadge ver voor de toekomst?" „Ook in je gevoel kun je je ver gissen, Vera". „Jij hebt jezelf in je gevoel ook niet vergist en toch spreek je zo?" „Ik had zo'n gelukkig huwelijk als men maar zelden vindt en ik wil dat jij even gelukkig wordt. Je hebt alle eigenschappen voor een goed huwelijk in je, maar je zult dan toch ook de goede part ner moeten vinden". Vera zweeg. Eigenlijk had ze er nog nooit eerder over nagedacht of ze van Christian Multerer hield, of ze haar hele verdex-e leven met hem gelukkig zou zijn. Er was ook nog geen enkel woord van liefde tussen hen ge vallen, maar Vera was er van overtuigd, dat Christian haar ge voelens tenvolle beantwoordde. Wat zouden anders de woorden die er op zinspeelden kunnen be duiden Maar, nu ze er zo naast haar broer over na liep te denken kwam ze tot de ontdekking dat ze eigenlijk verder niets van hem wist, niets van zijn innerlijke leven. Haar eerlijke en openhar tige natuur had haar er van weerhouden om er met Ilse over te spreken, zoals anders vriendin nen onder elkaar dikwijls doen. (Wordt vervolgd.) De eerste onderzeeboot die na de oorlog voor de Westduitse marine is gebouwd, is dinsdag in Kiel officieel in bedrijf ge nomen. Het 350 ton metende peer- vormige vaartuig heeft een be manning van twintig koppen en zal dienst doen in de Baltische en kustwateren. Elektrische impulsen zorgen ervoor, dat het hart van de 20- j arige Westduitser Hans Finken- tey niet stil gaat staan, zo heeft een woordvoerder van het zie kenhuis in Düsseldorf, waar Finkentey verpleegd wordt, mee gedeeld. Na een verkeersongeluk is de jongeman al vier keer „gestor ven". Na elke „dood" kregen de artsen zijn hart weer op gang. Nadat Hans voor de vierde keer „overleden" was. plaatsten de artsen een elektrisch appa raat in zijn buik. Men verwacht, dat dit apparaat ongeveer vijf jaar blijft werken. Het kan dan, indien nodig vervangen worden. Zoals reeds eerder bekend is gemaakt heeft Prinses Beatrix in januari een bezoek gebracht aan het Defensie Studie Cen trum en aldaar enkele lezingen bijgewoond. Vorige week bracht zij een bezoek aan de chef van de generale staf. In aansluiting daarop heeft de Prinses gister morgen een bezoek gebracht aan de chef van de luchtmachtstaf, luitenant-generaal H. P. Ziel- stra en gistermiddag aan de be velhebber der zeestrijdkrachten tevens chef van de marinestaf, vice- admiraal L. Brouwer.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 5