Nederlands -Indonesisch vooroverleg begint vandaag Bespreking over Schelde-Rijn- verbinding in Brussel De ontwapeningsconferentie in Genève Royco Grote winst voor aanhangers van Peron HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN HEF WEER WEERBERICHT Maandag 19 maart 19^ soepen ;j DINSDAG 20 MAART 1962 18e Jaargang Nr 5552 Het ministerie van Alge mene Zaken heeft in een communiqué medegedeeld dat de regeringen van Ne derland en Indonesië heden in de Verenigde Staten voorbereidende besprekin gen zullen beginnen, welke, naar wordt gehoopt, zullen kunnen leiden tot onder handelingen over een vreedzame oplossing van het Nederlands-Indonesi sche geschil betreffende de toekomst van Nederlands Nieuw-Guinea. KOEWEIT PROTESTEERT BIJ DE VEILIGHEIDSRAAD ZUIDSLAVISCH PROTEST Prinses Irene terug in ons land BRIEF VAN PAPOEA-LEIDERS AAN PREMIER DE QUAY SURINAAMSE NATIONALISTEN EISEN ONAFHANKELIJKHEID RIJDENDE RECEPTIE VAN HET KONINKL. ECHTPAAR De toestand in Argentinië HEDEN GEEN „MAMMOETWET" PRINS BERNHARD OP 22 MAART TERUG EEN TOOST TUSSEN OOST EN WEST. Pouchet nieuwe Franse hoge commissaris in Algerië Iftntortng bö abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,- per kwartaal; per f2,—; per week 48 et Losse nrs 9 et DE VRUE ZEEUW Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie f2,40. Rubriek Kleine Advertenties (géén handel* advertenties): 5 reeels ƒ110. Iederereeel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adree Bureau van dit Blad, 20 cent'meer. inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 «nr. De inleidende besprekingen zuilen worden gevoerd in aan wezigheid van een derde persoon van Amerikaanse nationaliteit, die daartoe werd aangezocht door de wild. secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Partijen tjn, aldus her communiqué, over eengekomen de besprekingen in het geheim te voeren en boven dien geen publikaties te doen over de samenstelling der weder zijdse delegaties, over de plaats waar de besprekingen zullen worden gevoerd en over de iden titeit van de persoon die als on afhankelijke derde bij de bespre kingen aanwezig zal zijn. In het communiqué wordt voorts gezegd: Intussen heeft de Nederland se regering met verontrusting kennis genomen van de nog steeds voortgaande openlijke be dreigingen' met geweld tegen Nieuw-Guinea van Indonesische zijde, laatstelijk op 18 dezer bij monde van president Soekarno. Zij betreurt zulks temeer, waar dit geschiedde aan de vooravond van evenbedoelde inleidende besprekingen, waaruit de rege ring de hoop had geput, dat thans een begin zou kunnen wor den gemaakt met het gezamen lijk zoeken naar een vreedzame oplossing. De regering blijft ernstig stre ven naar het vinden van een op lossing door middel van bedoel de besprekingen. Geconfronteerd evenwel met een nieuwe open lijke bedreiging met agressie, is zij genoodzaakt, gezien haar ver antwoordelijkheid voor de inwo ners van het gebied, zich op kor te termijn te beraden", aldus het communiqué. Koeweit heeft maandag bij de Veiligheidsraad van de Verenig de Naties geprotesteerd tegen uitdagende verklaringen van de minister-president Abdoel Karim Kassem van Irak, die voor zijn land aanspraken qp de soeverei niteit over Koeweit doet gelden. De minister van Buitenlandse Zaken van Koeweit, dr. Sabah al Salim al Sabah, deelde in een telegram aan de raad mee dat zijn regering alle maatregelen zal nemen die nodig zijn voor de beveiliging van Koeweit. Het Zuidslavische gezant schap in Oost-Berlijn heeft bij het Oostduitse ministerie van Buitenlandse Zaken krachtig geprotesteerd tegen belemme ringen die een aantal Zuidslavi sche staatsburgers bij terugkeer van de Leipziger Messe aan de Oostduitse grens zouden heb ben ondervonden, aldus is in Belgrado meegedeeld. Vooraan staande Zuidslaven waren uit de slaapwagen gehaald en lange tijd bij de grensposten vastge houden. Zaterdag is Prinses Irene van een particulier bezoek aan Parijs op Schiphol teruggekeerd. Op de foto zien we de Prinses, die nog steeds een verband om haar been draagt, op de lucht haven. De behandeling i an het wets ontwerp tot regeling van het voortgezet onderwijs, de z.g. .Mammoetwet", die vandaag als eerste punt van de agenda der Tweede Kamer in :dat college aan de orde zou komen, is voor lopig één dag uitgesteld wegens lichte ongesteldheid van minis ter Cals. De Tweede Kamer zal vandaag een begin maken met de verdere afwerking der agenda. De Canadese minister van Bui tenlandse Zaken, Howard Green, heeft maandag op de ontwapeningsconferentie een be roep op de Sowjet-Unie, Ameri ka en Engeland gedaan alle po gingen in het werk te stellen om onverwijld tot een verbod van kernproeven te komen, zo mogelijk op deze ontwapenings conferentie. Hij stelde voor uit de confe rentie een imormele commissie te vormen onder voorzitterschap van Amerika en de Sowjet-Unie, die de standpunten nader tot elkaar zou moeien brengen, ook op het stuk van ontwapening in het algemeen. Hij somde een aantal pun.en op, waarop de ontwapeningsvoorstellen van Amerika en van de Sowjet-Unie identiek of bijna identiek zijn. Do Bulgaarse minister van Buitenlandse Zaken, Carlo Loe- kanov, zag weinig goeds in de Drie vooraanstaande Papoea's, te weten Abdullah Arfan, verte genwoordiger van het district Radja Ampat in de Nieuw-Gui- nea-raad, Husain Warwey en Mo hammad Noer Majalibit, resp. voorzitters van de partijen Sama- sama Manusia en Perchisrad, hebben het afgelopen weekeinde een brief aan premier De Quay gezonden. Daarin zeggen zij o.m.: ..Voor de honderdste maal leggen wij er de nadruk op. dat wij geen Indonesiërs zijn. Wij hebben vol ledig het recht om de eisen van de Indonesische president en zijn handlangers op ons land af te wijzen. Wij verzoeken de Neder landse regering haar beloften ten aanzien van ons land waar te ma ken en generlei toezegging van Indonesië ten opzichte van ons land te accepteren. Ons stand punt is gegrond op het verlangen en de idealen van het gehele Pa poea-volk om de zelfstandigheid van vaderland en volk te verkrij gen". Amerikaanse voorstellen. Hij vond het Russische plan veel beter. De vorming van atoom- wapenvrije zönes is naar zijn mening een geschikte manier om hec gevaar van een kernoor log te verminderen. De Russische afgevaardigde Valerian Zorin heeft op een persconferentie verklaard, da*, de Sowjet-Unie bereid is met AmeriKa, Frankrijk en Engeland ziuing te nemen in een subcom missie om te onderhandelen over een staking van de kern proeven. Zoals bekend, neemt frankrijk niet aan het ontwape- nmgsoverleg deel. Ais, Frantmjk niet wil mee doen, aldus de Russische onder minister van Buitenlandse z,a«en, zijn wij bereid de onder handelingen aneen met Amerika, -n Engeiand te voeren. De conferentie komt dinsdag- jcmend weer voltallig bijeen. Maandagmiddag zouden de sow- jet-Unie. Amerika en Engeland niet-officieel van gedachten wis selen. Van gezaghebbende zijde wordt vernomen dat de Ameri kaanse minister van Buitenland se Zaken. Dean Rusk, die vrij dag uit Genève naar Washing ton zou terugkeren, zijn vertrek heeft uitgesteld tot volgende week maandag of dinsdag. Hij heeft meer tijd nodig voor over- ken dat de afgevaardigden vrije: gaan spreken. Deze bijeenkom sten worden bijgewoond door de voornaamste afgevaardigden, die elk door twee adviseurs wor den bijgestaan. Er zullen geen woordelijke verslagen worden gemaakt. Zondag is te Paramaribo een vergadering gehouden van de „Partij van de Nationalistische Republiek". Deze vergadering, waarmee onder meer de cultu rele vereniging „Wie Eegie Sa- nio" adhesie had betuigd, werd bijgewoond door een duizendtal Creoolse jongeren. De voorzitter van de partij, mr. E. Bruma, ontkende dat zijn partij 'iets met het communisme van doen heeft. De partij is, zo zei hij, zuiver nationalistisch Hij deelde verder mee, dat zijn partij voor Suriname de totale onafhankelijkheid wenst vóór 1 juli 1963. Op die dag moet de soevereiniteit door Nederland zijn overgedragen en Suriname moet dan een republiek zijn met een eigen gekozen president Indien Suriname op die dag nog leg met andere afgevaardigden, niet onafhankelijk zal zijn dan vooral die van neutrale landen, zal de Partij van de Nationalis- zo wordt gezegd. De Sowjet-Unie heeft er maan dag in toegestemd deel te nemen aan een subcommissie ter her vatting van de kernstopbespre- kingen. Dit werd door de Rus Zorin op eeir persconferentie be kendgemaakt. De subcommissie zou gevormd worden door de Sowjet-Unie, de Verenigde Sta ten, Engeland en Frankrijk, maar wanneer Frankrijk weigert „zij wij bereid deze onderhande lingen tussen de drie landen te voeren", aldus Zorin. In Genève is maandagmiddag de eerste informele vergadering begonnen van de ontwapenings conferentie. Het initiatief voor deze infor mele besprekingen is zoals be kend uitgegaan van India's mi nister van Defensie, Krisjna Menon. Men wil hiermee berei- tische Republiek ertoe overgaan om de vrijheid te proclameren Zes leden van de Belgische en Nederlandse regering zijn maan dagmiddag in Brussel bijeenge komen voor een nieuwe bespre king over het vraagstuk van de verbetering in de verbinding tussen Antwerpen en de Rijn. Na het gesprek, dat ruim ander half uur duurde en dat gehou den werd in het ministerie van de minister-president, werd een kort communiqué verstrekt met de mededeling, dat de ministers een „diepgaande bespreking over dc Schelde-Rijnverbinding heb ben gehouden aan de hand van de huidige stand van de onder handelingen." Deze onderhandelingen zijn ongeveer twee jaar geleden be gonnen na een „topconferentie" tussen Nederland en België te Brussel, waaraan ook werd deel genomen door de beide minis ters-president. In het communiqué wordt verder gezegd, dat de beide re geringen „op basis van deze gc- dachtenwisseling en van de uit wisseling van nadere schrifte lijke documenten op korte ter- Het Oranje comité Amsterdam dat de rijtoer organiseert die Koningin Juliana en Prins Bern- hard ter gelegenheid van hun 25-jarig huwelijksfeest op 30 april door de hoofdstad zullen maken, deelt mede dat aan deze rijtoer een rijdende receptie zal zijn verbonden. Verschillende ge- uniformeerde groepen van het Amsterdamse leven zullen- op vooraf vastgestelde plaatsen in de gelegenheid worden gesteld voor het zilveren bruidspaar te defileren. Deze groepen zijn van uiteenlopende aardrechters, advocaten, ambtenaren, predi kanten, geestelijken, verpleeg- sters, modinettes, sportverenigin- DE TWEEDE KAMER gen, verzetsgroepen enz. Vertegenwoordigingen van verenigingen in uniform zullen 'dens dit défilé een vaandelhul- 3 brengen. mijn zich verder zullen beraden en het overleg zullen hervatten Aan het gesprek van maandag werd van Nederlandse zijde deel genomen door de ministers Luns en Korthals en staatsse cretaris Stijkel en van Belgische zijde door de vice-minister van Buiienlandse Zaken, Fayat. en de ministers van Openbare Wer ken en Verkeer, Merlot en Betrand. Voorts waren aanwe zig de voorzitters van de twee nationale delegaties in de tech nische commissie, jhr. Van Star- kenborg Stachouwer en baron De Gruben, en enkele leden van dc commissie. In antwoord op vragen deelde minister Luns nog mee, dat het tracé voor de verbetering van de Schelde-Rijnverbinding „naast de andere problemen uiteraard een belangrijk punt van bespreking is geweest". Ge vraagd of hierbij de overeen komst tussen de Kamer van Koophandel van Antwerpen en Rotterdam als uitgangspunt was genomen, zei mr. Luns, dat hierover nog verschil van me ning bestaat. De Belgische mi nister Fayat voegde hieraan toe: „Het zijn tenslotte de rege ringen, die onderhandelen". Beide ministers zeiden niet te kunnen meedelen, wanneer het gesprek zal worden voortgezet. Dit zou onder meer afhangen van een nieuw door de Belgi sche regerifig in te dienen me morandum KANAAL GENT— TERNEUZEN Vóór het gesprek over de Schelde-Rijnverbinding had mi nister Korthals in Brussel een onderhoud met zijn Belgische collega Merlot over de werk zaamheden aan het kanaal Gent Terneuzen. Als resultaat van dit gesprek, waarbij behalve beide ministers ambtelijke des kundigen aanwezig waren, zal worden nagegaan op welke wijze de werkzaamheden kun nen worden versneld om zo spoedig mogelijk te komen tot ingebruikneming van het kanaal en de zeesluis te Terneuzen. Van gezaghebbende zijde te Buenos Aires is maandag verno men dat de berichten als zou de Argentijnse regering afgetreden, onjuist zijn. President Frondizi heeft het gezag krachtig in han den. De bevelhebbers van de land-, zee- en luchtstrijdkrachten en de drie ministers voor de drie delen van de gewapende macht zijn de gehele ochtend in vergadering bijeen geweest. De spanning is in de loop van maandag toegenomen na de grote winst die aanhangers van de verdreven dictator Peron zon dag bij de verkiezingen hebben behaald. Het bestuur van het algemene vakverbond heeft maandag mee gedeeld dat indien de regering de provincies waarin een aan- tot hanger van Peron tot gouver- Prins Bernhard zal op donder- I neur is gekozen, onder militair dag 22 maart van zijn verblijf in gezag stelt, het vakverbond een Afrika in Nederland terugkeren, j algemene staking in het gehele Het voorgenomen bezoek van land zal afkondigen, de Prins aan Libië is tot nadere i Zoals gemeld, meent men dat datum uitgesteld. de militaire leiders er bij de re- gering op aandringen een der gelijk militair gezag in te stellen. Hoge ambtenaren deelden echter mee, dat president Frondizi ge kant is tegen een bewind van de militairen in de betrokken pro vincies. iie minister van Binnenlandse Zaken, Vitolo, zou ontslag heb ben ingediend. De regering heeft maandag sluiting gelast van de banken, dc effectenbeurs en de geldwissel kantoren. Een verklaring van deze maatregel is niet gegeven, maar in welingelichte kringen is vernomen dat de regring vreest dat de winst van de aanhangers van Peron zal leiden tot een fi nanciële paniek. Het huis van generaal Menen deze, die in 1951 een opstand heeft geprobeerd te leiden, was maandagochtend het doelwit van een aanslag. Niemand werd ge wond. De uitslagen van de verkiezin gen zijn nog niet volledig bekend. Aan de hand van de thans be kende gegevens, kan men tot de conclusie komen dat in tien pro vincies geen Peronistische gou verneur is gekozen. In kringen die nauwe betrek kingen met de regering van de provincie Buenos Aires onder houden, is gezegd dat deze pro vincie maandagavond onder het bestuur van de federale regering zou worden geplaatst. Perons secretaris, Algarbe, heeft maandag te Madrid meege deeld dat de oud-president bui tengewoon ingenomen is met het resultaat van de verkiezingen. Peron wilde echter voorlopig geen verklaring afleggen. De se cretaris neemt aan dat Peron op dit ogenblik niet naar Argentinië zal gaan. Het aftreden van minister Vi tolo schrijft men toe aan het feit dat hij heeft doorgezet dat de Peronisten aan de verkiezingen konden deelnemen. Hij dacht er namelijk zeker van te zijn dat president Frondizi als oveiwin- naar uit de bus zou komen. Zijn opzet is echter mislukt. Tijdens een receptie in Genève brachten de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk (links) en diens Russische ambtgenoot Andrei Gromyko een heildronk uit op liet welslagen van de conferentie. De Franse regering heeft maandag de Franse ambassa deur te Kopenhagen, Christian Fouchet, tot hoge commissaris van Frankrijk in Algerië be noemd. Het besluit werd genomen op sen kabinetsvergadering, waar op besluiten werden genomen betreffende de eerste maatrege len die in Algerië zullen worden getroffen om de uitvoering van het bestand en van de andere overeenkomsten, waarop zondag j.l. te Evian overeenstemming is bereikt, te verzekeren. De 51-jarige Fouchet heeft zich vooral bekendheid verwor ven als voorzitter van de „Com- missie-Fouche" van de zes E. E. G.-landen, die plannen op stelt ter bevordering van de Europese politieke eenwording. Fouchet, een beroepsdiplo maat, heeft voor Frankrijk di plomatieke posten in Polen en India vervuld, voordat hij am bassadeur in Kopenhagen werd. Hij trad in 1940 toe tot De Gaul le's „vrije Fransen" tot 1944 was hij secretaris van de am bassade der vrije Fransen in Moskou. Fouchet had van 1951 tot 1955 als afgevaardigde van De Gaul le's Rassemb'ement Populair Francais zitting in de nationale vergadering. Van juni 1954 tot februari 1955 was hij minister voor Marokkaanse en Tunesi sche zaken in het kabinet van Mendes-France. Fouchet is oflicier in het legioen van eer. Hij heeft, voor hij zijn diplomatieke loopbaan aanving, rechten, economie en politiek aan de universiteit van Parijs gestudeerd. Maandagmorgen is in Para maribo de 73-jarige A. Currie beëdigd als waarnemend gou verneur van Suriname. In het statencollege legde hij onder grote belangstelling de voorge schreven eed af. DINSDAG 20 MAART Bre^kens Terneuzen Hansweert Walsoorden WOENSDAG 21 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 1.41 2.16 >2.56 3.06 v,m, 2.01 2.36 3.16 3.26 n.m. MAART v.m. n.m. ZON MAAN op onder op onder Mrt 20 6.45 18.52 18.00 6.46 AANHOUDEND KOUD Het K.N.M.I. deelt mede: Boven de Poolzee handhaaft zich een krachtig hogedrukge- bied met in de kern een lucht- drukwaarde van 1050 mb. Een uitloper van dit hogedrukgebied strekt zich over Groenland, IJsland en de Britse eilanden uit. Deze rug van hogedruk zal ook de eerste paar dagen het weer in ons land bepalen. Met overwegend zwakke winden uit noordelijke richtingen duurt de aanvoer van koude lucht voort. Hierin komen opklaringen voor, maar kleine storingen in de bovenlucht veroorzaken nu en dan ook wolkenvelden. De neer slag, die hieruit valt is echter nog van weinig betekenis. Over dag stijgt het kwik tot 4 6 graden, terwijl des nachts over wegend lichte vorst voorkomt. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot dinsdagavond. Dezelfde temperaturen. Opklaringen, maar ook nu en dan wolkenvelden met in de middag plaatselijk een regen of sneeuwbui. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Weinig verandering in tempera tuur.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1