BESTAND IN ALGERIE Amerikaans voorstel a Indonesische agendapunten voor geheim vooroverleg Israel bombardeert Syrische stellingen HET WEER* WEERBERICHT ALLEN SAMEN HOOG' TER W *n MAANSTANDEN DOËN KUNNEN WE ALLES HAAR DAN OOK ALLEEN Hl «lonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur T. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per Jf? fp.nnH ƒ2,—; pei week 48 ct Losse nrs 9 et. DE VRIJE ZEEUW MAANDAG 19 MAART 1962 18e Jaargang Nr 5551 Verschijnt dageliiks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct: minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels» advertenties): 5 regels ƒ1.10. ledereregel rneer ?r c*' *f'C1°ne advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De Franse en Algerijnse onderhandelaars hebben zondag in Evian een wa penstilstand gesloten, waar door er een einde is geko men aan de oorlog in Alge- rië, die zeven jaar heeft ge duurd, aldus is van de zijde van de Franse meegedeeld. delegatie Op de twaalfde dag van liet overleg in hel hotel Du Pare te Evian is men het eens geworden over het bestand. De besprekin gen, die deze maand zijn gevoerd, gingen over details waarover beide partijen het tot nu toe niet eens waren geworden. Volgens het Franse ministerie van Defensie heeft de oorlog in Algerië tot eind 1961 aan 17.250 Franse militairen en naar schat ting 141.000 leden van de Alge rijnse gevechtsgroepen het leven gekost. Het aantal burgers, dat om liet leven is gekomen, is dus niet in deze1 cijfers begrepen. In de Algerijnse steden zouden elke maand zo'n 500 burgers gedood zijn. Do leiders van de Algerijnse verzetsstrijders hebben echter verklaard, dat er vanaf het be gin der vijandelijkheden ruim 1 miljoen Mohammedanen om het leven zijn gekomen. Het bestand betekent dat 175.000 vluchtelingen in Tunesië naar Algerië zullen kunnen te rugkeren. De Fransen zouden er akkoord mee zijn gegaan dat deze vluchtelingen deelnemen aan de volksstemming in Algerië, die naar men verwacht zal leiden tot de onafhankelijkheid van het land. Vroeg of laat zullen ook de rond 20 000 irrn van het Alge riinse rebellenleger, die vanuit Tunesië in het grensgebied tus sen Tunesië en Algerië opereer den, naar Algerië terugkeren. Zo als bekend hebben de Tunesische leiders er nooit een geheim van gemaakt dat zii de Algerijnse verzetsst'ü'lers steunen. In fe bruari 195S bombardeerden de Fransen het Tunesische grens dorp Sakiet Sidi Joessef. De spanning tussen beide lan den bere'kte toen snel een cli max. Na tussenkomst van Enge land en de Ver. Staten gingen de Fransen akkoord met ontruiming van hun kampen in Tunesië. Zij behielden echter de luchtmacht en marinebasis in Bizerta. Het vorige jaar kwam het tot opeoliiko strijd tussen Frankrijk"1 en Tunesië met Bizerta als inzet. Vier dagen werd er gevochten, meegedeeld, dat er bij de gevech- Van Tunesische zijde werd toen ten 5.000 Tunes'ërs gesneuveld waren. Tunesië ging er later mee akkoord het overleg met Frank rijk over een tijdschema voor d" ontruiming van Bizerta tot juli uit te stellen. Dit om de oplos sing van het Algerijnse vraag stuk te vergemakkelijken. BESTAND GAAT HEDEN IN De overeenkomst tot het sta ken van liet vuren in Algerië gaat heden on bet m'dda<niiir in. Dit is meegedeeld door Louis •loxe, het hoofd van de Franse delegatie. Joxe zei dat de twee afvaardi gingen documenten hadden gete- kend welke de overeenkomst tot staken van het vuren en uiteen zettingen van de bedoelingen van belde partijen omvatten. Belkaeem Krim, vicc-premier en minister van binnenlandse Za ken in de voorlopige Algerijnse regering, die de Algerijnse af vaardiging leidde, tekende voor de opstandelingen en Joxe, Ro bert Huron (minister van Ver voer en Jean de Broglie (staats secretaris voor de Sahara) voor Frankrijk. De tekst van de getekende do cumenten zal binnen enkele da gen gepubliceerd worden, aldus zei Joxe. Hij onthulde geen bij zonderheden. Het organiseren van de zelfbeschikking was, zo zei hij, bij dc besprekingen in Evian en de daaraan voorafgega ne besprekingen het uitgangs punt geweest en ook het eind punt. Ook de waarborgen daar voor werden bestudeerd. De overeenkomsten betroffen ook samenwerking tussen Frank rijk en Algerië in economisch, cultureel en technisch opzicht en betreffende de Sahara waar Frankrijk „wezenlijke belangen" heeft. Ook waren besluiten geno men over militaire kwesties. De overeenkomsten waren te 17.30 (Ned. tijd) getekend. Een half uur vóórdat de Algerijnse af vaardiging uit Evian vertrok. Belkaeem Krim zei in een pers- gesprek met de Algerijnse pers dienst (het nieuwsbureau van de opstandelingen)„Oc dit histori sche uur gaan onze gedachten uit naar allen die sedert 1 november 1954 hun leven hebben geofferd opdat een vrij en onafhankelijk Algerië leve. Zij verdienen de dank van ons heldhaftig volk. On ze gedachten gaan uit naar onze glorierijke strijders en allen die voor de nationale zaak gevochten hebben". TOESPRAAK VAN PRESI DENT DE GAULLE Pies deiit De Gaulle heeft zon- ïirf°*avo!iQ in een toesnraak voor radio en televisie de tot stan-Vio- i"**"" ven e<*n he<"«»n* v0-„- )&ige- rië bekend gemaakt, Ilij verklaar de bet volk te zullen vragen dui- •Vd'ik zün goedkeuring o- er het uit fa sureken. Hii noem- de de in Evian bereikte overeen komst een overwinning van het gezonde verstand. „Algerië moet onafhankelijk .cunnesi zijn als het dat wenst", zei hij, daaraan toevoegend dat er .n de 132 jaar van samengaan jnverbreekbare banden zijn ge groeid. De president was kennelijk diep bewogen. Toen hij eindigde met ;e woorden „Leve Frankrijk, leve e republiek" begaf zijn stem het „ij na. Hedenmiddag komt het kabinet bijeen, dinsdag de nationale ver gadering. OPROEP VAN SALAN Generaal Salan, de leider van de OAS, heeft via de radio zijn mensen opdracht gegeven de strijd tegen „de vijand" aan te binden. Spoedig na de bekendmaking van het bestand hebben in Al giers drie mannen in een auto met machinepistolen op het pu bliek geschoten. Volgens de eer ste berichten zijn er verscheidene doden en gewonden. De televisie-uitzending van de rede van De Gaulle is korte tijd gestoord geweest, volgens de om roeper door het uitvallen van de stroom. Kort daarna werd op de telefooncentrale in Algiers mee gedeeld, dat de verbinding met Parijs was uitgevallen. STAKING IN ALGIERS Onmiddellijk nadat liet akkoord van Evian bekend werd, is het personeel van de kranten in Al giers in staking gegaan. De stakers geven gehoor aan een bevel van de OAS om na de sluiting van een bestand 48 uur het werk neer te leggen. BEN BELLA VAN ORLY VERTROKKEN. De voormalige Algerijnse op standelingenleider Mohammed Ben Bella is, na zijn vrijlating door de Fransen, zondagavond om 23 uur 18 van het Parijse vliegveld Oriy vertrokken. Ben Bella was in gezelschap van de vier landgenoten die zijn gevangenschap hebben gedeeld. Het doel van de reis was Genêvc, zo is op het vliegveld meegedeeld. REACTIES OP HET AKKOORD VAN EVIAN Het Witte Huis heeft ver klaard, dat de besiandsovereen- komst voor Algerië een feit van historische betekenis is, dat mo gelijk is geworden door de visie, het staatsmanschap en de zelfbe heersing van alle betrokkenen. President Bourguiba van Tune sië heeft het bestand het einde genoemd van „een heldhaftige strijd van het Algerijnse volk te gen „tirannie en despotisme". MINISTER LUNS OVER EVIAN De Nederlandse regering heeft met bevrediging kennis genomen van het einde van de langdurige burgerkriig in Algerije, zo heeft de minister van Buitenlandse Za ken, mr J. M. A. H. Luns, zondag avond verklaard op vragen om commentaar over het tot stand gekomen bestand. Hij voegde eraan toe dat de Ne derlandse regering van harte hoont dat dè bereikte wapenstil standsovereenkomst „een eerste stan zal betekenen voor een vruchtbare en gelukkige samen- wprk'ng" tussen Frankrijk en Algerije. (Adv.) irneuzen - markt 16 - brouwerijstr. 9 toonaangevend voor moderne coiffures. de betere toiletartikelen, par fumerie, cosmetica, bljjvende verwijdering van overtollige haargroei. Italiaans passagiersschip op klip gevaren. Het 18.769 ton metende Ita liaanse passagiersschip „Vene zuela" met 200 passagiers en 300 bemanningslede! aan boord is in de nacht van vrijdag op zaterdag nabij Cannes op een onderzeese klip gelopen., waarbij een groot gat in de romp ontstond. Het maakte 20 graden slagzij. Dade lijk werden de passagiers en 220 bemanningsleden van boord ge haald. Het schip, dat op weg was van Genua naar La Guaira, dé haven van Caracas, liep op de klip toen het de Cap d'Artibes rondde. Zondagochtend nam dc slagzij toe tot dertig graden. De kapi tein deelde mee dat kort vóór het ongeluk de radar onklaar was geraak. Alle passagiers zijn naar Cannes gebracht. De „Venezuela" vervoerde een groot bedrag aan dollars en pon den, dat bestemd is voor een bank in Venezuela. Het geld is onmiddellijk naar twee banken in Cannes overgebracht. Volgens „Antara" zal Indone- WdfainL- sr;„, r- ia r~-,rhDcn,„. ..Westelfck Nieuw-Guinea met alle middelen, diplomatieke in begrepen, te bevrijden", dit laat ste echter onder voorwaarden dat Nederland zich in beginsel bereid verklaart het omstreden gebied aan Indonesië over te dragen. In zijn toepraak heeft Soekar- no nader gepreciseerd, dat de In donesische afgevaardigden bij de geheime besprekingen opdracht hebben, eerst zekerheid te krij gen, of dit besprekingen zouden zijn ter voorbereiding van forme le onderhandelingen over de overdracht van Westelijk Nieuw- Guinea aan Indonesië. Als dit niet het geval is, moeten zij weer naar huis komen, aldus de pre sident. Hij zei dat het niet juist is, het geheime overleg voor te stellen als een „verkenning". Hij be schuldigde er de Nederlanders van, het fundamentele beginsel van het geheime overleg te heb ben „verdraaid". Zijn bevel van 19 dec. voor de bevrijding van het gebied is nog steeds van kracht. „Ik heb oa- dracht gegeven, dat dit bevel niet zal worden ingetrokken, maar met nog meer kracht ten uitvoer zal worden gelegd." Indonesië, aldus Soekarno ver der, bereidt er zich nog steeds op voor Nieuw-Guinea met geweld te veroveren, maar als het ge bied door onderhandelingen en zonder bloedvergieten weer bij Indonesië kan worden gevoegd, zou hij naar Nederland gaan om de Nederlanders dank te zeggen ende betrekkingen tussen Ne derland en Indonesië te normali seren. Dit was de eerste openbare verklaring van Soekarno over de komende informele bijeenkomst onder auspiciën van de Verenig de Staten. Volgens Soekarno zal deze bijeenkomst op 20 maart nabij Washington beginnen. sië op de geheime vóórbespre king tussen Nederland en Indo nesië twee belangrijke agenda punten indienen. Het zijn de pro cedure voor de overdracht aan Indonesië van het Nederlandse bestuur over Westelijk Nieuw- Guinea en de kwestie van het normaliseren der betrekkingen tussen Indonesië en Nederland na deze overdracht. Volgens het Indonesische pers bureau beginnen de besprekin gen 20 maart in de omgeving van Washington. De twee Indonesische diploma ten Soedjarwa Tjondronegoro en Adam Malik, die inmiddels voor het geheime vóóroverleg uit Dja karta vertrokken zijn, zullen ge assisteerd worden door Soekar- djo Wirjopranoto (vertegen woordiger bij de V. N.) en Zairin Zain (ambassadeur in Washing ton). In Djakarta werd niet de naam van de „derde man' 'onthuld. Ook in regeringskringen aldaar ge loofde men dat het de oud-am bassadeur van de V. S. in India Elsworth Bunker zal zijn. SOEKARNO OVER NIEUW- GUINEA. „Indien de Nederlanders wei geren officieel met ons te onder handelen over de overdracht van Westelijk Nieuw-Guinea zullen wij dit gebied in de loop van dit jaar bevrijden", aldus president Soekarno zondag in een via ra dio-Djakarta uitgezonden toe spraak. Soekarno zette nader uiteen dat Indonesië heeft besloten President Kennedy heeft aan Chroesjtsjef voorgesteld samen te werken op het gebied van ruimtevaart. Hij heeft een uit zes punten bestaand plan ont vouwd, waarin onder meer ge zamenlijke lanceringen en ge bruik van ruimtevaartuigen voor weerkundige doeleidnen en on derzoek van de maan. Mars en Venus wordt voorgesteld. Het Witte Huis in Washington heeft beeknd gemaakt, dat presi dent Kennedy aan de Russische premier op 7 maart een brief geschreven heeft, waarvan de tekst zaterdag werd bekend ge maakt. Het voorstel van Kennedy volgt op de wens van Chroesjtjef, uit gesproken na dc succesvolle vlucht van John Glenn, tot sa menwerking tussen Amerika en .usland bij de ruimte. In de brief worden de volgende punten genoemd: 1. De Verenigde Staten en de Sowjet-Unie moeten ieder een radio-station oprichten om elkaar te helpen bij het vol- Het Israëlische leger heeft za terdag bekend gemaakt dat de Israëlische luchtmacht die dag Syrische artilleriestellingen ten oosten van het Meer van Galilea heeft gebombardeerd. Eerder was van Israëlische zijde meegedeeld dat Israëlische strijdkrachten een nachtelijke strafactie hebben ondernomen op Syrische stellingen ten oosten van het Meer van Galilea. Na de strafactie ontstond in de vroege ochtenduren van zater dag een artillerieduel. Syrisch geschut beschoot het Israëlische dorp Ein Gev aan de oever van het meer, waarop de Israëlische artillerie het vuur beantwoordde. Dit duel heeft drie uur ge duurd. Naar schatting stond de helft van de bevolking van Tibe rias aan de oever om te kijken naar het flitsen van het geschut en de lichtbundels van de schijn werpers die het wateroppervlak te afzochten. Van Israëlische zijde is meege deeld dat de Israëlische troepen die tot taak hadden Syrische voorposten ten noorden van El Israëlische vaartuigen bescho ten, iets wat volgens Israëliërs in de afgelopen weken herhaal delijk is gebeurd. Radio-Damascus heeft zater dag gemeld dat Syrische strijd krachten de aanval van Israëli sche infanterie en tanks hebben afgeslagen. De woordvoerder van de Ver enigde Naties in Jeruzalem, Grand, heeft meegedeeld dat de Verenigde Naties een staken van het vuren hebben kunnen be werkstelligen dat om zeven uur plaatselijke tijd is ingegaan. Een Israëlische radiozender heeft meegedeeld dat het sedert zondagochtend half zeven rusti"" is in het gebied van het strijd- toneel. De gevechtshandelingen hebben dus ongeveer zeven uur geduurd. Een woordvoerder van het Sy rische leger heeft verklaard dat de gevechten aan 37 Israëlische militairen het leven hebben ge kost. Volgens de woordvoerder waren in drie uitgebrande mo torvoertuigen, die de Israëliërs op Syrisch gebied hadden achter gelaten, de lijken van 36 Israëli- sceh militairen aangetroffen. Aan Syrische zijde zijn volgens deze woordvoerder van het Syri- N'oekeib te vernielen, hun op- sche leger tien doden gev"en. dracht hebben uitgevoerd. Van- Een woordvoerder der Verenig- uit deze stellingen waren vrijdag de Naties heeft medegedeeld, dat de V. N. begonnen zijn met een onderzoek naar het gevecht. Syrië heeft bij de gemengde wapenstilstandscommissie een klacht ingediend over Israëlische aanvallen op zeven dorpen ten oosten van het meer. Van Israël werd volgens de woordvoerder geen klacht ontvangen. Reeds vóór het jongste ge vecht had Israël bij de Veilig heidsraad een klacht ingediend over „Syrische dreigementen om geweld te gebruiken met het doel de ontwikkeling van Israël te belemmeren". Deze klacht is zaterdag door de Verenigde Naties in New York, gepubliceerd, en was het antwoord op een brief van Syrië aan de Veiligheidsraad, waarin gezegd werd dat liet Israëlische progrmma voor do ontwikkeling programma voor de ontwikkeling dreiging voor de vrede en veilig heid opleverde. gen van kunstmanen in hun baan. 2. De twee landen moeten sa menwerken bij het gebruik van kunstmanen voor het in kaart brengen van het magT netisch veld van de aarde. 3. Samenwerking van dc Sow- jot-Unie met het lopende in ternationale programma ter vaststelling van de uitvoer baarheid van experimentele verbindingen door kunstma nen. 4. De V. S. en de Sowjét-Unie zullen samenwerken wij het onderzoek op het gebied van de ruimte-geneeskunde en hun kennis hieromtrent uit wisselen. 5. De V. S. zijn bereid onmiddel lijk overleg te plegen over bredere samenwerking bij de nog te ondernemen grotere plannen tot onderzoek van de kosmische ruimte. De president stelt hierbij voor dat de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie kunnen samenwer ken bij het onderzoek van het maanoppervlak door een onbe mande kunstman - enn - kunnen beginnen met het gezamenlijk vaststellen van de stappen die genomen moeten worden voor een grondig wetenschappelijk on derzoek van Mars of Venus. Vertegenwoordigers van beide landen zouden particuliere be sprekingen kunnen voeren in New York, tijdens de bijeen komst Van de commissie voor de die vandaag begint. "!erlr7'"dce'M door het K.N.M.I. te De Eilt, geP"g tot '-"-'enavond. Vrij zonnig Droog weer met opklaringen, •akke tot matige, in do m'dd"g 'f en toe vrij krr "htige noord oostelijke wind. Ongeveer dezelf de temperaturen als gisteren. DROOG WEER In de algemene luchtdrukver- leling komt boven West-Europa weinig verandering. Een hoge- drukgebied, waarvan hef cen trum boven Schotland gelegen is, handhaaft zich. Aan de oostflank van dit hógedrukgebied wordt met zwakke tot matige noordelij ke tot noordoostelijke winden houde lucht uit noord-Scandina- vië naar het zuiden getranspor teerd. Deze lucht is wat droger dan de lucht die de afgelopen da gen over zee ons land binnen stroomde. In de komende 24 uur zal het dan ook droog weer zijn met flinke opklaringen. Een depressie bij de kust van Portugal doet de barometer in Z.- Frankrijk langzaam dalen. Als gevolg hiervan kan in de middag •oornamelijk in het zuiden van et land een toename van de 1 noordoostelijke wind in ons land la MINISTER-PRESIDENT DE QUAY OVER Nw-GUINEA. „Wij zullen trachten weer tot goede betrekkingen met Indone sië te komen. Dit heeft de minister-president prof. dr. J. E. dé Quay zaterdag op een verkiezingsappèl van de gezamenlijke christelijke politie ke partijen in Heerlen gezegd. „Maai-", zo verklaarde hij ook, „zich bewust van haar primaire verantwoordelijkheid voor de veiligheid van alle inwoners van Nieuw-Guinea, is de regering desnoods bereid de praktische consequenties te trekken. Het streven van de regering blijft erop gericht tot een vreedzame oplossing te geraken. De verkrij ging van het zelfbeschikkings recht voor de Papoea's is geen Nederlands eigenbelang. Het gaat alleen om hun welzijn en de internationale rechtsorde", aldus prof. De Quay. Mr. BURGER OVER NIEUW- GUINEA. In een te Zwolle gehouden ver kiezingsbijeenkomst van de Par tij van de Arbeid, heeft het Twee de-Kamerlid mr. J. A. W. Bur ger uitvoerig aandacht gewijd aan de kwestie Nieuw-Guinea, waarbij hij in het bijzonder stil stond bjj de wijziging van de vaarroute van de Nederlandse oorlogsschepen van smaldeel V. Spreker herinnerde eraan, dat een Nederlands dagblad heeft ge schreven, dat een socialistisch Kamerlid, deel uitmakend van één der beide vaste Kamercom missies, uit de school zou hebben geklapt, nadat de commissies door de minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, waren ingelicht over de verandering van het vaarschema. Maar, aldus de heer Burger, de dag vóór de commis sies werden ingelicht stond het nieuws al in de „New York Ti mes". Spreker ontkende, dat minister Luns en de bevelhebber van de zeestrijdkrachten, de vice-admi- raaal L. Brouwer, opdracht zou den hebben gegeven te onder zoeken hoe dit militaire geheim is uitgelekt. De heer Burger kantte zich fel tegen de bericht geving in het betreffende dag blad, dat hij beschuldigde van het misbruik maken van de persvrij heid en ondermijning van de democratie. MAAND// "ikens «euzen ""answeert Walsoorden DINS Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden MA/1" v.m. 1.10 1.45 2,25 2.35 'AA' 1.41 2.16 2.56 3.06 v,m, 1.31 2.06 ,'2.46 2,56 2.01 2.36 3.16 3.26 n.m. ZON op onder MAAN op ónder worden verwacht. 20 8.47 6.45 18.50 18.52 16.56 18.00 6,23 6.46 Herinneringstegel bij zilveren huwelijksfeest Nederlands Koninklijk Paar Dit is de in olijfgroen en oranjo uitgc .eerde tegel van 10 bij 20 centimeter, welke de kunstschil der Helmond Bellefroid in Maas tricht heeft ontworpen in op dracht van de Stichting Natio naal Comité voor het zilveren huwelijksfeest van Koningin en Prins der Nederlanden. Exem plaren van deze tegel zullen ter herinnering aan het, zilveren huwelijksfeest van Koningin en Prins voor ƒ2,50 worden ver kocht. De opbrengst van deze verkoop is bestemd voor het nationaal geschenk. De tegel zal met ingang van maandag 19 maart a.s. in 20.000 winkels in Nederland verkrijgbaar zijn.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1