Planten in huis )S NIEUWS MODERNE (p$: ïn het land der kleurenblinden mm I/mc eU\)touw Waarop let men bij het winkelen? ^ÏYl&nu De dokter in uw tuin EEN PRACHTIGE REGENJAS Zaterdag 17 maart 1962 T Zaterdag 17 maart 1962 Pagina 9 KEKPER draagt iedere koning een grijze mantel moet men zoeken naar de klaprozen rijdt men rustig door de stoplichten DE INGEWIKKELDE BOUW VAN ONS OOG Netvlies: De gevoelige plaat Daarin liggen de kegeltjes Een mannekwaal Alleen maar kleurenzwak aanbevolen mannen: verkoopsters; vrouwen: artikelen v im van de week Voor hèm DE VETTE 7EETTW ik. De jongen wist het politic reau te bereiken, waar men m ijlings naar het ziekenhui* t vervoeren. UIT KAPEL GESTOLEN VOORWERPEN TERUG in een voor afbraak bestemde ning in de Anna Paulowna. aat te Tilburg heeft donder, gavond een klein meisje dat deze buurt woont onder da •nielde vloer een gouden keilt ronden. Het kind waarschuw, een zuster van het wijkhuis de Koningswei, die op haar trt de politie inlichtte. 3e politie stelde een onder, k in en vond even later ook een cibori (grote kelk), de voorwerpen tezamen met i hostiedoosje en een pateen haaltje) juist een jaar gele. door tot nu toe onbekende Iers gestolen uit de kapel van wijkhuis. Blijkbaar hebben e geen raad geweten met da rwerpen en ze in de lege wo- g begraven. Het hostiedoosja I de pateen zijn nog niet ge. I den. JONGETJES SJOUWDEN ET MORTIERGRANATEN Tie mortiergranaten heeft Haagse politie uit handen kleine jongens weten te krij. en negenjarig kind toonde derdag op school een 25 een. eter lange granaat aan an- kinderen uit zijn klas. De erwijzer kwam hier iets van weten en hij waarschuwde tiddellijk de politie. Het k, dat het jongetje de gra- t op het militaire schietter. op de Waalsdorpervlakte gevonden en eerst thuis nog een hamer had bewerkt, .tkkig is het projectiel hier- niet ontploft. :n dertienjarige jongen liet lerdag aan zijn oom twee aten zien, die hij van een ïdje had gekregen. De oom zo verstandig het kind met- naar de politie te sturen. Wanneer U naar de kleur van Uw haar kijkt, dan lijkt het wel alsof de tijd nog' sneller gaat dan U denkt. Het gaat daarbij niet, altijd om „grijs" haar, maar om de doffe indruk „alsof de jeugd eruit is". Die in druk moet U weg nemen. Maar knoei niet zelf! Daar voor is Uw haar te kost baar. Vraag ons om een kleur- spoeling. Dat camouflage! de dofheid, maar óók het grijze haar. Dames-Herenkapsalons Parfumerie Nieuwsfraat 36 Terneuzen Telefoon 2070 •<\>Y Koni een ffêzer trage n eens kijken en passent nenroagazijn at 68, Ternenzen efoon 2476 0- O Kleurenblindheid levert in bepaalde beroepen gevaar op. Mensen die chauffeur, michinist of stuurman zijn, moeten het rood van on veilige signalen goed kunnen waarnemen. Voor dergelijke beroepen js een strenge keuring noodzakelijk Kleurenblindheid berust op een afwijking van het oog, meer in het bijzonder van het netvlies. Er is dan iets niet in orde met de zogenaamde kegeltjes die zich in dat netvlies bevinden. Om te kun nen begrijpen hoe dat. zit, is enige kennis over de bouw van het oog noodzakelijk. Mogen wij dit orgaan eens even voor u vergelijken met een foto toestel, dat lenzen bevat en een diafragma, een donkere kamer en een lichtgevoelige plaat Dat lenzenstelsel wordt o.m. door het doorschijnende hoorn vlies. dat sterker gekromd is dan de witte harde oogrok, die er op aansluit, en door de eigenlijke lens. Tussen hoornvlies en lens ligt liet doorboorde gekleurde regen boogvlies of iris. Door spierwer king kan dit regenboogvlies wor den samengetrokken, waardoor de donkere opening, de pupil, kleiner wordt. Dit vlies doet dienst als dia fragma, het laat meer of minder licht door naar de daarachter ge legen lens. De rest van de oogbol wordt opgevuld door het glasachtig lichaam. Aan de binnenzijde is de oogbol bekleed met het net vlies. In de plaats van de ge voelige plaat die het beeld vast legt, heeft het oog het netvlies. Dit netvlies kan men opvatten als een onderdeel van het oog, maar men kan het evengoed be schouwen als een uitloper van de hersenen en de gezichtzenuw. Wanneer men de bouw van dit netvlies onder een microscoop bestudeert, zien we ontelbare zenuwcellen, die de lichtindruk- ken van het beeld opnemen. Niet al die zenuwcellen zijn hetzelfde: het onderscheiden van de kleuren is gebonden aan kegel vormige cellen, de z.g. kegeltjes. Het opnemen van de kleuren in het netvlies geschiedt op een wijze, die in de verte doet den ken aan driekleurendruk. Er zijn kegels die gevoelig zijn voor rood en groen, andere voor oranje en blauw, een derde groep voor geel en violet. Dit zijn, zoals menigeen zich misschien wel herinnert, telkens de zogenaamde komplementaire kleuren. De verschillende lichtstralen bevatten meer of minder van de genoemde kleuren en uit de waarneming van de door het ge hele netvlies verspreid liggende kegeltjes van verschillende kleur gevoeligheid komen wij tot het zien van kleuren. Iemand die kleurenblind is, krijgt een heel andere indruk van het licht dat op het netvlies valt, dan een mens met normale kleurgevoeligheid. Het veelvuldigst komt de rood groenblindheid voor. Mensen die dat in uitgesproken vorm hebben, kunnen geen rood en geen groen zien. Beide kleuren ondergaan zij als een rood-geel- groenachtig grijs. Zeldzamer dan de rood-groen* blindheid is de stoornis voor geel-blauw. Zeer zeldzaam is de totale kleurenblindheid, waarbij geen enkele kleur kan worden onderscheiden. Van iedere honderd mannen hebben er ongeveer veertien last met het rood-groen onderschei den. Niet dat die op dit punt al len volledig kleurenblind zijn, vaak hebben zij alleen moeite met het rood en groen zien; ze zijn „kleurenzwak". Heren die rood-groen kleuren zwak zijn en dat is een typi sche mannekwaal zullen niet tegen hun vrouw zeggen: „wat heb je een aardige grijze jurk aan", wanneer het betreffende kledingstuk duidelijk rood is: dat doen alleen de rood-groen blin den. Het is de rood-groen kleuren- zwakke die op een wandeling het hele landschap af gaat zoeken naar iets roods, als zijn metgezel hem op die mooie klaprozen wijst die vlak voor z'n neus staan. Dr. H. W. SCALOGNE. MELK MEDISCH Radio-actieve besmetting in de landbouw wordt thans in het bijzonder door deskundigen be zien. Aangetoond is, dat in rijst en granen bijv. naar verhouding tot de hoeveelheid calcium meer strontium voorkomt dan in melk. Het or ganisme var. een koe werkt blijkbaar „filtrerend", waar door slechts een deel van de tijdens de consumptie opge nomen hoeveelheid strontium wordt afgescheiden. Men wijst er in medische krin gen nogmaals op, dat melk 80 van de voor het menselijk beenderstelsel noodzakelijke hoeveelheid calcium (kalk) in het lichaam brengt. Wanneer men nu, bijv, als ge volg van dieetvoorschriften of uit onkunde, geen melk meer drinkt zoals dit jn bepaalde gevallen in Engeland is voor gekomen wordt de toevoer van calcium ernstig geremd. Dit kan tot funeste gevolgen leiden, daar het strontium 00 de plaats van de calcium in het beenderstelsel kan gaan in nemen met alle gevaarlijke ge volgen van dien. Calpium kan opname van het strontium in het beenderstelsel Voorkomen. w*v*v»v»%w%v»v»w 'iVK •y»v*v»> vlw.VAW.W.W.V.wl-i •V.V.V.V.V.V.V.W.V.V- GROEN KAN HET DOEN door COCKS VAN EYSDEN „Een paar bloempotten" stond op een velletje van zo'n scheur, blocje vol huishoudelijke verlangens, waarmee verloofde of trouwlustige paren hun familieleden en kennissèn te lijf plegen te gaan. Een losbladige verlanglijst, die doublures voorkom'-, verdient niets dan lof. M'n verbazing gold dan ook niet 't systeem maar de vaagheid van de wens „een paar bloempotten'' cadeau te krijgen. „Welk soort planten zouden Miep en Henk daarin willen zet ten? En hoe weten ze nü al op welke kleur vensterbank die potten zullen staan?", vroegen mijn man en ik ons af, want we begre pen wel dat hier sierpotten werden bedoeld. We zijn naar het verlovingsfeest getogen, beladen met een droogrek en een be schuitbus plus de overtuiging, dat er altijd nog mensen zijn die de plant in huis als een onvermijdelijke kwaad beschouwen. Door die aantekening op dat verlanglijstje werd ik met mijn neus boven op het probleem „de plant in het in terieur" geduwd. Wie er eens goed over gaat nadenken op welke manieren het levende en bloeiende groen een plaats toebedeeld kan krijgen, komt tot de conclusie, dat er drie soorten plamenbezitters zijn. Tot de eerste categorie, waarmee wij het vlugst Klaar zijn behOTen lieden als onze nicht Miep en haar verloofde. Er zullen later in hun huis planten verschijnen, omdat ze die bij hun trouwen en bij andere feestelijke gelegenhe den kado krijgen én omdat die er ook wet „bij horen", zoals ze beiden vinden. Vensterbanken bieden de geijkte mogelijkheid er een piaais voor te vinden, de sier potten siaan er al voor klaar en daarmfce is de zaak af. Misschien verschijnt er in die ene Kale hoek van de zit kamer een hangplantje, dat in een sierlijke boog langs het raam wordt geleid, maar deze wandversiering is er meer omdat de huisvrouw het stekje van haar schoon moeder met durfde weigeren dan om de pure iiefheDoerij. Een ander genre plamen- lieineobers en dan in de ware betekenis van het woord zijn zij, die hun heie huis vot planten hebDen staan en hangen met de weet- dengs-e en traaiste planten. Exotiscne soorten vaak, die het bij een ander stecnis moeizaam tot twee of one zij-scneuter. en zeker nooic tot bioemen brengen, royaal bloeiend aisof zij pas dezelf de dag uit hun moederland werden overgeplant. Zo'n kamer vol buieiena schoon lijKt een verrukking; het kan tegelijk een verscnriKking be- teKenen, wanneer eike ueci- meter vensterbank en elk open plekje op taieitjes, dres soir, radio, ooeKemcast en theetafel is uitgeouit om er pianten of stekjes kwijt te kunnen. Van enige harmonie in kieuren, vorm en opstel ling valt niets te bespeuren. Een ideale toestand Krijgen we, wanneer meteen al bij de inrichting van het huis In Duitsland is onlangs een onderzoek ingesteld naar de gewoon ten van het winkelend publiek, waarbij de vraag werd gesteld, waar op men in de eerste plaats let. Het bleek toen, dat van de mannen, die een zaak binnen kwamen 67 procent het eerst naar de verkoop sters keek; 22 procent bekeek 't allereerst de artikelen en 1 procent had geen bepaald punt, dat in het bijzonder de aandacht vroeg. Bij de vrouwen was het 47 procent, dat in de eerste plaats aan dacht schonk èn aan de eigenaar èn aan de verkoopsters en overig personeel, waarbij de kwaliteit van de zaak tegelijkertijd critisch bezien werd. Een 32 procent van de vrouwen keek het eerst naar de vloer en vitrines om te zien of alles wel goed schoon gehouden werd. Voorts was er 11 procent, dat direct de artikelen bekeek, hoe ze geprijsd en uitgestald zijn en 10 procent had het veel te druk met rekening gehouden wordt met de planten, waarmee men zich wil omringen. Dat mag natuurlijk nooit een star schema worden, waarin niets valt te switchen of aan te vullen. Maar zoals een ander stelt: „Ik ben dol op huis dieren en daar in de hoek komt de hondemand, poes mag op haar kussen naast de kachel zitten trekkebek ken naar de parkieten op hun eigen plekje boven op de kast," zo mag ook de plantenliefhebber ruimte re serveren voor z'n troetelkin deren. De planten kunnen zelfs zeer nauw bij het inte rieur betrokken worden door ze een wezenlijke taak op te dragen. Voor een niet al te massie ve afscheiding tussen eet- hoek en zitje kan een plan- tenrek uitstekend dienst doen. Bij de bestaande wand rekken, die eveneens als af scheiding te plaatsen zijn, is er dikwijls do plantenbank als speels element. Ook in het wandrek aan de muur kan goed een plantenbak op genomen worden. En wie geen officieel en omvangrijk rek maar wel planten langs de muur wenst, laat alles wat op een rek of stelling Als u uw tuin werkelijk in een optimale conditie wilt brengen, zult u ook zo nu en dan moeten bemesten. In dien u het kunt krijgen, is stalmest wel een heel goede bemesting. Maar de laat ste tijd is ze vrij moeilijk te krij gen en ook om andere redenen zijn er maar weinig mensen die nog stalmest kopen. Èen zakje kunstmest ziet er vaak schoner uit en het is ge makkelijker te strooien. Natuur lijk, kunstmest kan goed zijn, ze levert uw planten de onontbeer lijke voedingszouten. Wanneer u kunstmest strooit, moet u er voor zorgen niet te mild voor uw plantjes te willen zijn. U doet ze er geen dienst mee, de planten zullen slap gaan hangen. Bovendien ver waarloost u, door alleen met kunstmest te werken, een be langrijke groep medewerkers. Dat zijn de wormen die uw tuin prachtig poreus houden, zodat ook de wortels van de planten kunnen ademhalen, en het mi croleven dat de structuur van uw tuingrond verzorgt, zo wel de wormen als de mi cro-organisme leven van organi sche meststoffen dus ook deze moet uw tuintje hebben. Een prachtige oplossing is het opzetten van een eigen compost- fabriekje. Ergens in een hoekje van de tuin waar u een hoop kunt maken van afval in het schaduwrijke, vochtige plaatsje, kunt u beginnen. U legt een laagje plantaardige afval, zoals aardappelschillen, gemaaid gras en bladeren neer, daarop komt dan een laagje aarde en daarop weer afval. Deze hele zaak laat u rustig liggen, zo nu en dan eens wat water erover gieten en af en toen de hele hoop omke ren zodat het buitenste binnen komt en het bovenste onder. Misschien bemerkt u bij 'het keren dan al dat de onderste la gen een gedaanteverwisseling hebben ondergaan, ze zijn mooi zwart geworden en geuren naar verse aarde. Dit js dan al com post. U kunt het zo boven op de aarde gooien. De wormen trek ken het meestal de grond in, waar de micro-organismen het verder verwerken. U zult het na enige tijd aan uw tuin merken. lijkt weg en geeft alleen de planten een piaais tegen de muur: op een tafel dan wel in een speciale bak, die weer op de grond of op poten kan staan. Even uitkijken of de ach tergrond wel geschikt is om een rustig, decoratief effect te waarborgen. Hout, stro weefsel, ruwe baksteen, jute doen het vaak mooier dan gewoon behang. De planten bak op poten of op wielen heeft nut in een gro.e kamer, waarin hij moet meedraaien met de zon. In andere geval len kan het probleem licht- valling opgelost worden met kunstlicht. Een of twee laag hangende 'lampen geven een mooie gloed aan de planten en vullen de taak van het daglicht aan. Ook deze derde groep, die de plant de plaats en de waarde geeft welke haar in het woongeheel toekomt, be nut de vensterbank. Zo zelis, dat deze vaak verbreed wordt om de uitdrogende lucht van een verwarmings radiator te ontwijken. Tropi sche planten daarentegen zal men juist van die opstijgen de warmte laten profiteren door sleuven in de venster bank uit te zagen. Van ven sterbank naar plantenvenster lijkt een kleine, maar bete kent in uitvoering een grote stap. Kompas-ligging, breed te, hoogte, rechte of schuine plaa-sing van het venster glas: het zijn allemaal facto ren die meetellen en die des kundig beoordeeld moeten worden. Wie het nóg lager zoekt en door middel van een verzon ken plantenbak voor een tot de grond reikende glaswand de illusie wil wekken van een tuin, die in de kamer door groeit, dient zo mogelijk nog voorzichtiger te zijn. Kwa interieur eist een dergelijke aanleg wèl overwogen beslis singen vloerbedekking, bin nenmuren naast de glaswand met pianten, plafond. De ver zonken plantenbak op .een gunstig punt in de kamer, zonder associaties met een tuin is gemakkelijker te ver wezenlijken. Het is tegenwoordig echt niet moeilijk meer een moge lijkheid te vinden bloemen en planten een plaats te ge ven in de woning. We zien uitbouwtjes aan kranten tafels, verzonken midden vakken in langwerpige lage tafels, standaards met plan tenbakken in velerlei vorm en afmeting. Als dat alles én de hoge of lage krukjes of tafeltjes om planten op te plaatsen nog niet bieden, wat u juist in üw huis zoekt, dan is er altijd nog de roodkoperen doofpot of an dere willekeurige „bloempot" om met planten te vullen en er de kamer mee te verleven digen. TOILETJE UIT LONDEN Van Charles Creed uit Londen komt dit vrolijke voorjaarsensembla van wit wollen tweed, met bijpassende rok en hoed. De mantel U gegarneerd met blauw. Nu de eieren weer goedkoper worden kunnen ze in onze week- menu's beslist weer een ruimere plaats innemen, want ze bevat ten niet alleen eiwitten en vet ten, maar zijn ook nog rijk aan verschillende vitamines. Niet alleen als vervangingsmiddel voor vlees kunnen ze dienst doen, maar verwerkt tot een smakelijk nagerecht zijn ze ook zeker niet te versmaden. De zoete omelette is wel een heel bekende vorm van toespijs, maar ook de minder bekende eiergelei is een variant, die er gezellig en feestelijk uitziet en ook bijzonder smakelijk is. ZONDAG: Kopje kaassoep, roastbeef, andijvie, aardappe len, eiergelei met vruchten- sapsaus. MAANDAGRest roastbeef, knolraap met gebakken aard appelen, broodschoteltje met appelmoes. ER ZIJN heel wat man nen, dit uit de aard van hun beroep het niet met een eenvoudig regenjasje kun nen stellen. Kwaliteit en de gelijkheid dienen bij hen ook uit hun kleding te spre ken. Voor deze mannen za gen wij kortgeledeneen pracht van een jas, een jas die bezig is de markt te ver overen. Onze illustratie toont deze regenjas geheel ge maakt volgens de nieuwe herenmodelijnen. Het mate riaal waarvan deze is ver vaardigd, is wollen gabar dine. De stof is tweekleurig (multicolor) dooTdat zij uit twee verschillende geverfde garens geweven is, en wordt gebracht in een lichte kwa liteit voor de zomer, een middelzware kwaliteit voor alle seizoenen en een zware kwaliteit, die aan whip cord doet denken en die eigenlijk het best geschikt is voor de winter. Voorts za gen we deze jas ook met visgraatbinding. De gabardinejas die eigenlijk er een beetje uit was, begint na haar gedaan tewisseling met een succes volle „comc-back" en wel doordat zij wat coupe, kleur en stofuitdrukkingbetreft momenteel geheel in het modebeeld past. Een dergelijke wollen jas is in grote mate kreukherstellend, heeft een groot warmtebehoudend vermogen, hetgeen de meeste gewone regenjassen dc taans missen en heeft een sjiek karakter. Van nature is wol al water- af end, dit is hier verhoogd door het aanbrengen van een silicone-finish. E nadeel is wel dat zo'n jas in vochtige toestand vrij langzaam droogt. D remt echter niet weg, dat voer veel rrnnnen een dergelijke regenjas ei wel „je ware" is, waarmee ze weten gerust voor de dag te kunnen k> _n. (Nadruk verboden) ELLY MARTINS. DINSDAG: oeufs a la Suisse, aarciappeien, spinazie, fruit. WOENSDAG: Uien gevuld met gehakt, rijst tomatensaus, sonuimige oessensappuacung met roomsaus. DONDERDAGItaliaanse eie ren. knoiselderijsia, aardap pelen, botersaus, rijst met krenten en rozijnen. \1RIJDAGGebakken filets of gehakte bieistuk, veldsla, aardappelpuree, rabarber met vaninevia (erwten in de week zenen). ZATERDAG: Erwtensoep, in de pan. RECEPTEN EIERGELEI MET VR UCH TEN SA PSAUS drie 4 eieren, 4 dl melk, 50 gram witte oasterd, ïe.s zout, 2 dl framoozen- of pessensap, 10 gram aardappelmeel, suiker. De eieren met ae melk, de basterusuiker en het zout los koppen. nueine vruchientaart- vormpjes oeoo-eren, de eier- massa erin overaoen en ze in KOKend wa-er zenen. Het water tegen de kook aannouaen. Wan neer ae geiei neiemaai gestold ,s, de vormpjes uit net water nemen en Keien. Het vruenten- „up met net aardappelmeel bin- aen. De saus met suiKer op -maak aimaKen an bij de gelei presenteren. ITALIAANSE EIEREN 2 eieren, 2 dl melk, 16 gram bloem, 16 gram roomouter, 50 gram gerasp-e kaas, zout, peterselie. De eieren hard koken, pellen, ovenangs uooisinjaen en met ue piat.e kant naar oeneaen op een scnotei leggen. Van room boter, oioem en ineik een mooie giaaue saus maKen, ae geraspte nuas en zo noaig wat zout eraoor uoen en ae saus dan over de eieren gieten. Vvat genakte peterselie erover strooien. OEUFS A LA SUISSE In een platte vuurvaste scho- tei iaat men 50 gram boter smel ten. De oouem wordt nu beaekt met iuü gram in piaKiten gesne- uen jong oeiegen Kaas, waarop voormcntig 4 eieren woruen ge- oroKen, zo dat de dooiers heel onjven. Wat zout en peper wurat erover gestrooid en 2 eetiepeis room erover gegoten, net geneei wordt nog met een laagje geraspte Kaas bestrooid, waarna net gerecht in ongeveer 10 minuten in een hete oven wordt gaar gemaakt.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 5