PROVINCIAAL NIEUWS Electrische centrale op „deFAzóte"te Sluiskil officieel in gebruik gesteld iterdag 17 maart 1962 Zaterdag 17 maart 1962 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 AARDPMRURG. AXEL Jaarvergadering Technische School „Terneuzen en omstreken" HULST BEROEP VAN ILSE KOCH AFGEWEZEN Russische kunstenaar gearresteerd sll mmn.M nen >nds, het verband dat er bestaat n de krotwoningen en de «gewezen woningen. Komt ld, die in een onbewoon- verklaarde woning woont aanmerking voor een van nieuwe woningen? Voorzitter antwoordt dat i toegewezen woningen wo- ■etwoningen zijn. Hiervoor m in overleg met de pro. ,1e directeur voor Volkshuis- ig en Bouwnijverheid 3 oningen vervangen worden, thans een nieuwe regeling voor het oprichten van waaruit een gemeente bepaalde voorwaarden, een e van 600 kan ontvangen le overgang van een krot- ig naar een nieuwe woning rgemakkelijken, b.v. door oeslag op de huur. of een ge in de verhuiskosten. De aanvrage hiervoor is reeds ngen maar nog niet in be. ling genomen. voorstel van B. en W. z. h. s. aangenomen. Rondvraag en sluiting. heer Van Hoeve wijst er op de begraafplaats bepaalde enen moeilijk zijn schoon uden doordat zij onder bo- staan. Wellicht dat deze 1 kunnen worden ingekort •wijderd. Voorzitter zal hierover g plegen met de gemeente- iter. heer Florussen wijst op de nelijke toestand van de n in de Koepoortstraat. Voorzitter antwoordt dat •gen momenteel nog weinig •n is daar deze particulier lom zijn. Er is in het col* wei eens over gesproken, er is van de zijde der eige- geen medewerking. Alleen gevaar voor het verkeer jpleveren kan de gemeente ten. heer Florussen informeert ie nachtverlichting op het Voorzitter zegt dat met een er van de buurtschap Spui over het plaatsen van een irander als over een over- ilaats gesproken is. Gead- i werd om, wanneer de be- s zulks nodig oordelen, zij college van B. en W. een k daartoe moeten indienen, echter aan dit advies nog ïerinnerd worden, teer De Visser vraagt wan- net het aanleggen van een pad in de Axelsestraat nen zal worden. Voorzitter deelt mede dat ed. Staten bericht is ont- 1 dat een plan zal worden laakt. Hierop zijn wij nog wachtende. ïeer De Feijter komt thans op zijn vraag of het moge- Li zijn om op de dag van de iking van het zilveren hu- van het Koninklijk Paar ouden van dagen op de andere wijze- daarin' te ken. 'ftftift,,, Da- Voorzitter antwoordt, dat, de Raad zulks wenst, B. daartoe een voorstel zullen heer De Kraker geeft te l zulks niet nodig te ach- let gemeentebestuur is de den steeds goed gezind ge- de kolentoeslag en voor los wordt een bijdrage ver- Ten opzichte van het zil- huwelijksfeest moet het meer op de schoolgaande en gelegd worden, leer De Visser gelooft dat voering om de bejaarden s betrekken niet zo gemak- zal zijn. teer Faas oppert het idee or de bejaarden als feest- nk de brandstoffentoeslag verhogen. heer Florussen kan zich t idee goed verenigen, leer Van Cadsand wijst in band ook op de bewoners rusthuizen. Voorzitter zegt dat de con- wel getrokken kan worden Raad iets voor de bejaar- i de feestviering wil doen lt mede dat B. en W. ge- hebben mede mei het oog langdurige koude de toffen toeslag voor dit met ƒ10 te verhogen, en vraag van de heer'De deelt de Voorzitter mede. ekend is wie kolentoeslag ontvangen, dus dat is ge lijk uit te voeren, it er iemand zijn die daar is gevallen, dan zal daar- e] een oplossing voor ge worden. s. wordt het voorstel van W. aangenomen, eer De Feijter informeert t zal gaan met de uitrei- an een blijvend geschenk kinderen die te Terrteu- school gaan. 'oorzitter antwoordt, dat r overleg wordt gepleegd gemeenten Axel en Tei- Dit betreft echter alleeii leren die de lagere school 3. L. O.-school bezoeken, eer De Kraker dankt al? ter van de Oranjevereni- en W. voor het voorstel and met de feestviering Raad voor het besluit tot luit tot het verlenen van rantie. programma is als volgt teld: 's morgens feestvie rt de schoolgaande jeugd- lags demonstratie van do ruiters en concours met behend i gheids wedst ri i- t: traktoren. een voetbal- jd. 's avonds muziek en •gelijk het ontsteken van reugdevuur opgeluisterd uziek van een bandje, oorzitter zegt aan het slot vergadering dank voor de ;e en vlotte besprekingen, ift ditmaal nogal lang ge jer een vergadering wera en, maar de voorstellen ikele van de belangrijkste zijn pas de laatste pafte tot stand gekomen, het uitspreken van bed sluit de Voorzitte© ring. TERNEUZEN Gemeente-avond Herv. kerk. Ned. Voor de gemeente-avond, wel ke de Nederlandse Hervormde kerk vrijdagavond in het ge bouw „De Schakel" belegde, be stond een zeer goede belangstel ling. Het onderwerp dat aan de orde was, rechtvaardigde deze interesse zeer zeker. Ir. G. Pot hoven van het architectenbu reau H. A. en ir. G. Pothoven te Amersfoort, besprak op deze avond het schetsontwerp voor de bouw van de tweede Her vormde kerk alhier. Een vijfde Doopsgezind Broederschapshuis. Te Aardenburg wordt het vijfde Doopsgezind Broeder schapshuis gebouwd. Er zijn reeds zulke huizen te Bilthoven, Elspeet, Schoorl en Steenwijk. Het vijfde huis, dat in een bos rijke omgeving verrijzen zal, krijgt 150 slaapplaatsen. Met de aanleg van een kampeerterrein is reeds een begin gemaakt en men hoopt het dit jaar in ge bruik te nemen. In het hoofdgebouw zijn 83 zijn, maar wegens ziekte hieraan geen gevolg kon geven. „Paraat 1962." Zo langzamerhand wordt iets meer bekend over de leger- en luchtmachttsntoonstelling .Pa raat 1962", die van 19 tot en met 23 april a.s. te Axel wordt ge houden. Hoewel de officiële opening van de tentoonstelling eerst op 19 april zal geschieden, heeft de eerste demonstratie reeds op 18 april plaats. Op 18 april zal des avonds om de Kleine Kreek een demonstra- Vlaquette van de tweede kerk der Ned. Herv. gemeente te Terneuzen. De bijeenkomst werd met een kort welkomstwoord ingeleid door ds. P. A. v. d. Vlugt die hierna het woord gaf aan de president-kerkvoogd de heer J. L. Hamelink. Deze vertelde zijn gehoor enkele bijzonderheden over de algemene toestand van de Hervormde gemeente alhier, waarna de voorzitter van de bouw- en restauratie-commissie de heer D. van Es een uiteenzet ting gaf over de financiële con sequenties van het bouwplan. Hierop volgde een vrij uitvoe rige discussie. Na de pauze werden de aan wezigen door ir. Pothoven in de gelegenheid gesteld het maquet te van de nieuwe kerk te bezich tigen. Ir. Pothoven ging hierna over tot het behandelen van het voor naamste punt van de avond het vertonen van dia's van het schetsplan, waarbij door hem een uitvoerige en zeer duidelijke toelichting werd gegeven, waar op wij later zullen terugkomen. Gemeentelijke badinrichtingen De gemeentelijke badinrich ting werd in de maand februari 1962 door totaal 1953 personen bezocht. Te Sluiskil bedroeg dit aan tal 1478. In de maand daarvoor bedroeg dit aantal resp. 1917 en 1413. slaapplaatsen geprojecteerd en tie worden gegeven door de in de bijgebouwen 67. Het Broe- Vaar- en Duikerschool uit Gor- derschaphuis zal niet als jeugd- j kum. Voor zover ons bekend, is centrum fungeren maar open staan zowel voor jong als oud. Goede uitvoering van „Hosanna". De Christelijke fanfare „Ho sanna'' hield woensdagavond in „Het Centrum" haar jaarlijkse Szydlowskyplein een taptoe wor- uitvoering voor haar leden en den gegeven door een zeer be- donateurs. kend militair muziekkorps. Te- De voorzitter, de heer J. Ie vens zal daarbij optreden' het Feber, opende, nadat gezamen- j exercitie-peloton vanneen, lijk met begeleiding van een goed dat mogen wij nog niet verklap- een dergelijke demonstratie in onze omgeving nog niet te zien geweest. Gezien het aanvangsuur ('s avonds om zeven uur) wordt een groot aantal toeschouwers verwacht. Een nader program ma volgt nog. De volgende avond zal op het koperensemble Psalm 150 1 was gezongen, de avond met gebed. Hierna uitte hij zijn vreugde dat het weer goed gaat met „Ho sanna" en hij dankte alle wer kers, die steeds maar hun vin dingrijkheid tonen om de kas voor nieuwe instrumenten op peil te houden. Hierna werd onder leiding van dirigent P. C. Brakman een mu zikaal programma afgewerkt, dat op behoorlijk peil stond. Na de pauze voerde het toneel gezelschap „Ko Bakker" een dra matisch toneelspel op, getiteld „Stuurloos". Dit spel van echt menselijke tragedie viel goed in de smaak en een extra woord van lof is hier wel op zijn plaats voor de heer A. van Drongelen, die ter elfder ure geroepen werd om de rol te spelen welke anders I door Ko Bakker zou gespeeld pen. De tentoonstelling zal de nieuwste snufjes te zien geven, die bij leger- en/of luchtmacht in gebruik zijn. Wilt u proberen of u een vliegtuig kunt besturen? Welnu, een linktrainer zal tot uw be schikking staan Zo zouden wij nog' meer kun nen noemen. In enkele Axelse zaken zal het legermuseum uit Leiden ver schillende artikelen tentoonstel len. Ook dit te bekijken zal on getwijfeld de moeite waard zijn. De Europese Commissie voor de rechten van de mens in Straatsburg heeft een beroep van de tot levenslang veroor deelde voormalige commandante van het concentratiekamp Buchenwald Ilse Koch afgewe zen. De in Aichbach (Beieren) gevangen zittende vrouw had het vonnis onrechtmatig ge noemd en om s.appen van de commissie bij de Westduitse jus titie verzocht. De commissie verklaarde dat het kennelijk een misbruik van instellingen voor waarborging van de vrijheid van de persoon was dat Ilse Koch zich tot de commissie wendde. Het beroep gold de veroorde ling door een Duitse rechtbank in Augsburg in 1951, wegens aanzecdng tot moord, die in 1952 door het hof te Karlsruhe werd bevestigd. Reeds in 1947 was Ilse Koch wegens inbreuk op het ooriogsrecnt door een Amerikaanse tribunaal tot levenslang veroordeeld maar in 1949 weer op vrije voeten ge- s-eid. Zij en haar man hadden van 1937 tot 1942 de leiding van net kamp Buchenwald en ston- uen voor het eerst in 1944 te recht. Karl Koch werd toen wegens moord ter dood veroor deeld, Ilse bij gebrek aan bewijs vrijgesproken. De uitgevers van het te Frank fort aan de Main verschijnende Russische letterkundige tijd schrift „Grany" hebben donder dag op een persconferentie te Parijs meegedeeld dat de schrij ver en beeldhouwer Michael Naritza, docent aan de school voor schone kunsten te Lenin grad, is gearresteerd. Als reden voor Naritza's aanhouding noemde Ment op de persconfe rentie het feit dat hij het ma nuscript van zijn roman „Het onvoltooide lied" naar het bui tenland heeft gezonden en ver volgens een exemplaar van zijn werk naar premier Chroesjtsjef heeft gezonden met het verzoek het in de Sowjet-Unie te laten uitgeven of hem en zijn gezin toestemming te verlenen het land te verlaten. Het manuscript was vorig jaar in handen van de uitge verij gekomen. Het droeg de schuilnaam „Narimov". Naritza had het meegegeven aan een Duitse toerist, die het eerst had overhandigd aan de hoofdredacteur van het tijd schrift „Ost-Europa", Mehnert. Naritza zou op 13 december zijn aangehouden. Bij ontsteltenis van de Com missaris der Koningin voor de provincie Zeeland heeft diens plaatsvervanger het lid van Gede puteerde Staten de heer C. Phi- lipse te Sluiskil gistermorgen om 11.34 uur door een druk op de knop vanuit de turbinezaal in de oude centrale het gereed geko men nieuwe elektrische kracht station officieel in bedrijf gesteld. Daardoor werd het monotone geluid van de machines in het nieuwe centrale in de oude cen trale nog duidelijker hoorbaar. Deze ceremoniële plechtigheid, welke om 11 uur een aanvang nam, geschiedde in tegenwoor digheid van de burgemeesters der vijf samenwerkende kanaal zone gemeenten (alsook Terneu- zens oud-burgemeester, mr. P. H. W. F. Tellegen)de voltallige be heerraad der C. N. A. met als voorzitter dr. ir. P. Giustiniani, haar plaatselijk directeur ir. V. Gena, de directeur-generaal ir. J. P. M. van Waes met leden van de technische directie van het hoofdkantoor te Brussel, afge vaardigden van het Milanese Montecatini-concern, ir. Castella- ni, dr. ir. Borelli (de eerste direc teur-generaal) dr. G. Macerata (tweede directeur-generaal), Del ta chemie, met directeur mr. A. C. F. Hendrikse, en afgevaardig den uit het ambtelijke- en het be drijfsleven. DIRECTEUR-GENERAAL Ir J. P. W. M. VAN WAES BEGROET DE GASTEN Nadat de binnentredende gas ten op het bedrijf hun vervoer middelen hadden geparkeerd, werden zij in speciaal hiervoor be schikbaar gestelde luxe wagens naar de plaats van ontvangst ver voerd. Het was in de oude turbinezaal dat, nadat de aanwezigen waren binnengeleid door de plaatselijke directeur, ir. Gena, in een ope ningswoord werden begroet door de directeur-generaal ir. J. P. M. van Waes. Spreker dankte de heer Philip- se voor zijn komst naar Sluiskil en de bereidwilligheid om bij af wezigheid door ziekte van de Commissaris der Koningin, het ceremonieel te willen verrichten. De heer Van Waes verzocht het lid van Gedeputeerde Staten tevens de beste wensen voor een spoedig herstel van de Commis saris te willen overbrengen. VERWELKOMING DOOR Dr Ir GIUSTINIANI Dr. ir. P. Giustiniani richtte zich hierna als voorzitter van de Beheerraad der C. N. A. tot de plaatsvervangende Commissaris en verdere genodigden. De geschiedenis weergevend van de oude en nieuwe centrale alsmede ook de moeilijkheden niet verhelend welke met de in stuurder hopelijk niet kwalijk ne men dat ik enkele ogenblikken stil sta bij de relatie, die sinds vele jaren bestaat tussen uw on derneming en ons provinciaal electrisch bedrijf, de P. E. Z. E.M. Toen uw vennootschap in de twintiger jaren haar fabriek ging bouwen en bij de toen nog zeer jonge P. Z. E. M. navraag deed over de mogelijkheid tot het be trekken van stroom, meende het toenmalige bestuur en m.i.z. terecht, dat dit economisch niet verantwoord zou zijn, de kleine centrale die in Zeeuws-Vlaande- ren gebouwd zou worden voor de toen nog minimale openbare be hoefte af te stemmen op het re latief zeer grote vermogen, dat uw fabriek al in de aanvang no dig had. U bent toen een eigen centrale gaan bouwen, die gaandeweg werd uitgebreid en nu een opge steld vermogen heeft van 45.000 kw. Inmiddels is de energiebehoef te in Zeeland sterk toegenomen en ook de techniek in de achter ons liggende jaren enorm ont- De directeur van het SluLskilse C. N. A.-bedrljf de heer V. Gena (midden) begroet als gastheer hartelijk de waarnemend Com missaris der Koningin de heer C. Philipsei „Het spel klassen was uitbereiding van het lerarenkorps noodzakelijk. Er werd een extra A. V. O.-leraar aangesteld alsmede een derde timmerleraar. De heer Van Kerkvoort werd tot 2e adjunct-directeur benoemd. BEVORDERINGEN Van de leerlingen werd 85 naar een hogere klasse bevor derd. 80 in de hoogste klassen behaalden een getuigschrift. Speciale prijzen voor de beste Tijdens de algemene ver gadering van de vereniging „De Technische School voor Terneu zen en Omstreken" deelde de voorzitter, de heer J. F. de Klerk, mede dat van het Ministerie van O. K. en W. toestemming is ver kregen voor het bouwen van een bakkerij. Daar het bestuur de'in- tentie heeft dit gebouw te doen verrijzen nabij de dépendance aan „Het Zwaantje" moet dit eerst nog worden goedgekeurd door het gemeentebestuur aangezien dit oen kwestie van bouwen op industrieterrein is. Over een aan. tal dagen zal dit onderhoud plaats hebben en het bestuur der school heeft daaromtrent goede verwachtingen. Uit het financieel overzicht blijkt dat de Rijkssubsidie over liet afgelopen jaar 343.213,27 be draagt en de gemeentesubsidie ƒ147.091,40. Voor de avondschool respectie velijk 16.449,- en 7.049,57 en voor de O.B.A.O.-cursus 1.902,24 en ƒ815,25. Deze laatste is een opleidingscursus voor het exa men Algemene Ontwikkeling voorafgaand aan de opleiding voor een N. O.-akte. Het dagonderwijs werd in 1961 gevolgd door 371 leerlingen tegen 316 in het voorafgaande jaar. De inkomsten bedragen per leerling van dit onderwijs 1235,- tegen 1151,-- in 1960. De dépendance is thans vol ledig bij het onderwijs ingescha-1 personeel >>erd ook dit'jaaTw'eei keld. De voormalige 2-jarige de nodige aandacht geschonken cursus komt in de opleiding nog evenals aan de ontspanning en slechts voor met één tweede algemene vorming-der leerlin- klasse metaalbewerking en één 1 gen. tweede klasse elektrotechniek. I De heren C A. Kaan, A E. S. Aan het einde van het lopende Hamerlinck en S. Mielen werden cursusjaar zal de omschakeling in het bestuur herkozen naar de 3-jarige cursus dus vol-1 in de plaats van de heer Van ledig tot stand zijn gekomen, der Gijp, die is afgetreden, werd Doordat de langere cursusduur de heer P. J. van de Sande se- nog doorwerkt in het aantal i kozen. Toneeluitvoering' der vergissingen.' Donderdagavond werd door het gezelschap „De nieuwe Komedie" uit Den Haag Shakespeare's „Het spel der vergissingen"' in de zaal van „De Koning van Engeland" voor het voetlicht gebracht. Voor een tot de laatste plaats bezette zaal oogstte dft gezelschap een daverend succes. De bloemen hulde en de minutenlange ovatie, die de optredende tonelisten ont vingen, waren daarvan het spre kend bewijs. Dit succes was voor een groot deel te danken aan de uitsteken de vertaling uit het Engels door J. W. F. Weremeus Buning. Ook de verwikkelingen, die uit de'tref fende gelijkenis van de beide sla ven Dromio en de twee broers Antipholus ontstonden, droegen bij tot het succes, evenals het zeer goede spel van Peter v. d. Linden in zijn creatie van de Dromio uit Syracuse, en het kun dige spel van Paul van Gorcum cijfers werden uitgereikt aan M. i als de" Dromio uit Ephesus. Bei- Lauret (schilderen) gemiddeld den wisten door hun briljant spel 8.15, eerste prijs. De tweede prijs was voor E. de Bliek in de klasse autoherstellen (7.94) en de derde prijs aan J. van Bam- bost uit dezelfde klasse met een gelijk aantal punten. Onder de leerlingen van de kopklasse metselen konden weer enkele prijzen worden verdeeld, zoals elk jaar beschikbaar ge steld door de Commissie Orga nisatie Metselwedstrijden. De prijzen werden als volgt toege wezen: 1. J. Hamelink; 2. A. van Mossevelde; 3. L. Klaassen. Voor de nieuwe cursus werden in totaal 139 leerlingen toege laten waarvan 120 in het eerste algemene leerjaar. Aan het einde van het cursus jaar 1960/1961 bedroeg het aan tal leerlingen dat de avondschool bezocht 221. Hiervan waren er 149, die behalve de avondlessen ook één middag per week les kregen. Op het eind van 1961 bedroe gen deze aantallen resp. 230 en 148. De nieuwe A. B. A. O.-cursus begon op 1 augustus 1961 met een le klas van 15 leerlingen. Op 31 december 1961 bedroeg het aantal leerlingen 14. Aan de excursies e.d. voor het de vrolijkheid ten top te doen stijgen. De zwakke vertolkingen van de hertog van Ephesus en de koopman van Syracuse vielen hierbij wel uit de toon. De regie bleek in goede han den te zijn en de costuums waren te loven. Het was jammer, dat de uitvoe ring, wegens de geringe plaats ruimte van het podium, niet ten volle tot zijn recht kon komen. Niettemin kunnen de bezoekers terugzien op een grandiose avond. Installatie schuttersver. „Willem Teil". In de kelder van het stadhuis vond de installatie plaats van de onlangs opgerichte schutters vereniging „Willem Teil". Dit geschiedde in tegenwoordigheid van een bijna voltallige gemeen teraad en na een inleidend woord van de heer Fl. Dusar- duijn, de hoofdman van het schut tersgilde. Hij bood burgemeester P. F. van Hootegem een houten pijl aan, in navolging van de gouden pijl, die berust bij het Brugse schuttersgilde en was aangebo den aan Karei de Stoute bij een bezoek dat deze Bourgondische vorst aan Brugge bracht. Burgemeester Van Hootegem antwoordde, dat deze organisa tie bewijst dat in Sluis de tradi tie sterk leeft. Gaarne aanvaard de hij het aanbod het eerste schot te lossen. Inmiddels werd een prachtig tegeltableau vervaardigd, be stemd als wisselnrijs voor de club „Ivanhoe" uit Brugge en „Willem Teil'' uit Sluis. De schietbaan in de kelder is prachtig gemarkeerd door be- schermende schutten, aange bracht op advies van de veilig heidsinspectie. De bogen ontwik kelen namelijk een zeer grote kracht en stalen pijlen doorboren zelfs dikke planken. Nadat de schutters de genodig den een verversing hadden aan geboden, volgde een geluksehie- ting op de letter, zoals dat in vak termen heet. Winnaars werden: 1. G. Bus- kens, 2. F. Gevaert, 3. Sj. D'Hoore en 4. C. van Damme. De nieuwe vereniging telt thans 22 leden. Hoofdman is Fl, Dusarduijn, thesorier: G. Bus kers, deken C. van Damme en commissaris van orde F. Leen- houers. Onderwijstentoonstelling. In het gymnastieklokaal van de openbare lagere school werd een onderwijstentoonstelling ge opend over de Nederlandse lino- leumindustrie. Voor de aanwe zige leerkrachten uit Sluis en Retranchement hield de heer G. van Ammerlaan een cause rie over de ontwikkeling en de groei van deze bedrijfstak en over de betekenis ervan voor de Nederlandse export en de bin nenlandse omzet. Deze causerie was voor de aanwezige leer krachten een schema voor een les aan de leerlingen van de hoogste klassen van hun scho len. Vóór de aanvang hiervan sprak burgemeester Van Hoote gem een welkomstwoord tot de heer Van Ammerlaan en de overige aanwezigen. bedrijfsstelling gepaard gingen, merkte de voorzitter van de Be- Ook by avond en nacht vormt de nieuwe centrale een machtig heerraad op, dat bij het ontwerp beeld van de grootindustrie der van de nieuwe centrale gepoogd C. N. A. is op zakelijke basis overeen stemming te bereiken over een te betalen en af te nemen kilo- wattprijs van de P. Z. E. M. Helaas kon, ten aanzien van een economoische bedrijfsvoe- vvikkeld, zodat na de tweede we reldoorlog het besluit kon wor den genomen, geheel Zeeland van een centraal punt te laten t. r, voorzien, n.l. vanuit een nieuwe ring, om stroom van P. Z. E. M. centraie, die in 1954 te Vlissin- te gaan betrekken, geen overeen- cen is gebouwd en in 1959 werd stemming worden bereikt, het- uitgebreid. Zij heeft thans een geen aan de goede verstandhou ding, welke er tussen het bedrijf en de P. Z. E. M. bestaat, niet in het minst afbreuk heeft gedaan. Spreker gaf reeds te kennen dat ook de nieuw te gaan gebrui ken centrale binnen afzienbare tijd reeds te klein aan capaciteit zal blijken en het beraad om tot verdubbeling over te gaan wordt reeds overwogen. Spreker hoopte dat dan onderhandelingen met de P. Z. E. M. tot een voor beide par tijen efficiënt resultaat kan wor den gebracht. Besluitend met een spoedig herstel van de heer De CSscm- broot en de mededeling dat deze wensen telegrafisch namens Be heerraad en aanwezigen zullen worden aangeboden, werd het woord verleend aan de wnd. Com missaris, OPENINGSREDE VAN DE HEER PHILIPSE Gaarne wil ik eerst de harte lijke groeten overbrengen van de Commissaris der Koningin. Zeer tot zijn leedwezen is hij door ziek te verhinderd deze opening te verrichten. Gelukkig kan ik me dedelen dat zijn toestand volgens de laatste berichten vooruitgaan de is. U zult mij als provinciaal be vermogen van 82.000 kw, met als reserve een oude centrale, eveneens te Vlissingen, en een Nederlands koppelnet. Begrijpelijk dat de P. Z.E. M. vanuit dit centrale punt ook gaarne uw fabriek van energie had voorzien. Immers, de openbare electrici- teitsvoorziening in Zeeland, hoe wel technisch op één lijn staand met de voorzieningen elders in de lande, heeft economisch ach terstand in de vorm van te ge ringe industriële belasting. De in 1955 gedane mededeling uwer zijds dat men overwoog aan uw fabriek een centrale toe te voe gen, werd dan ook bij de P- Z. E. M. met vreugde ontvangen. Het is u bekend welke talrijke bespre kingen gevoerd zijn, teneinde te pogen deze stroomlevering voor de P. Z. E. M. te bemachtigen. Ondanks de goede wil van beide zijden is dit niet gelukt. Toch moge ik even wijzen op de samenwerking die de laatste jaren heeft plaats gevonden. De toenmalige centrale in Zeeuws- Vla anderen is tot 1954 met twee 10.000 V.-kafcels piet uw fabriek verbonden geweest. De P. Z. E. M. heeft hiervan in hoge mate geprofiteerd, zolang de kabel verbinding over de Schelde er niet was. De vernoemde kabel verbinding werd kort daarna ver vangen door een nieuwe, echter voor 50.000 V. Na het gereed komen hiervan is tot 1 maart van dit jaar een energiehoeveelheid van 112 miljoen kwh. geleverd. De P. Z. E. M. zal gaarne zijn erkentelijkheid hiervoor betui gen en zij koestert de hoop, dat deze verbinding nog zal blijven bestaan. De nauwe samenwer king die in deze tijd van groto ontwikkelingen dringend nodig is, zal mijns inziens van beide zijden benut worden. Ik moge namens het Provin ciaal Bestuur u geluk wensen met deze nieuwe en belangrijke aanwinst, en moge de wens hier aan verbinden dat zij moge bij dragen tot meerdere ontwikke ling van de kanaalzone, welks mogelijkheden enorm verruimd worden van Terneuzen tot aan Gent en moge het zó zijn, dat de samenwerking tussen Oost- Vlaanderen en Zeeland en niet alleen tussen deze beide provin cies maar tevens in Benelux- verband, mede mogen werken aan de bloei en welvaart van de streek. De mogelijkheden die door onze rijksregering in de vorm van infrastructuur ver leend worden, kunnen en moeten m.i.z. in Beneluxverband verder ontwikkeld worden, en ik mag verwachten dat binnen zeer kor te tijd in Beneluxverband belang rijke beslissingen vernomen zul len worden. Ik heb gegronde hoop dat door deze samenwerking grote ver wachtingen in vervulling zullen gaan die voor beide landen schone beloften inhouden. De arbeidsreserve in Oost- en West Zeeuws-Vlaanderen en het aantal pendelaars (welks laatste toch een kwestie is van tijdelij ke aard) bieden nog voldoende ruimte. Moge het zo zijn, meneer de president, dat, nu Zeeland in be weging is, nu alles in de naaste toekomst wat de verbindingen betreft ons zo dicht bij elkander brengen, van noord tot zuid, met andere woorden van randstad Holland tot België, ja tot in Frankrijk, wij onze tijd verstaan en gezamenlijk de wegen en mid delen zullen weten te vinden die van zeer versterkende betekenis kunnen zijn voor beider provin cies, en daardoor mede voor uW maatschappij en in het bijzonder voor de streek." Hierna drukte de heer Philips© op een knop waardoor de nieuwe centrale in bedrijf werd gesteld. RONDGANG DOOR HET FABRIEKSCOMPLEX Nadat de nieuwe centrale in bedrijf was gesteld werd een rondgang in het nieuwe bedrijf gemaakt en werden de turbine zaal, het ketelhuis, de stoom- en schakelwacht met interesse beke ken. Voor de ingang van de cen trale waar de driekleuren van Italië, Frankrijk, België en Ne derland wapperden, een feestelijk cachet gaven, werd in gereed staande autobussen gestapt en begon men aan een rondwande ling door enkele afdelingen. Men bezocht onder meer de Linde synthese, met haar lucht- en gas- scheidingsafdeling. Op de Ureumafdeling aange komen namen verscheidene gas ten, waaronder ook Terneuzens oud-burgemeester, van de gele genheid gebruik om de 55 m hoge Zeeuws-Vlaamse toren te beklim men om een blik op de omgeving te werpen. Een bezoek aan de craking, waar zware olie wordt gekraakt vormde het eind van het bezoek aan het bedrijf. ONTVANGST IN HET GROOT CASINO In het groot casino werden de genodigden op gastvrije wijze namens de directie ontvangen.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 3