MOSSEVELDE van Terneuzen REKLAME Pagina 5 htensprits voor 60 cent DE VRIJE 7EEUW ÖH- --MHM1UU— AKDAAG-nklMt L 2111 TERNBVmV •<*ioo» ,6 Boekhandel Tan de Bande ff oordstraat Tennav Dexn aanbindinfnn zijn geldig </m Jondnrdng 22 maart Vergadering van woensdag '18 februari 196:1, des avonds te 19.00 uur. Aanwezig: Voorzitter: Mr. H. Rüpstra, burgemeester. Wethouder: M. de Vos. Raadsleden: M. van Langevelde, R. G. Vrieling. p Fijn van Draat, S. W. Henry, A. Jansen, P. J. Huübrecht, R. Hol, J. C. Bleüenberg, C. J. Com- pjet, W. J. Weterings, J. A. de Feijter, D. M. Olie- bek en F.' Dieleman. Secretaris: A. J. Dees. Afwezig met kennisgeving: Mevr. E. Dooms- Ortelee, wegens ziekte, wethouder H. A. M. A. de Metier, wegens vacantie, de heer D. Waverijn. De Voorzitter opent de vergadering en heet al len hartelijk welkom. Vaststelling van de notulen van de vergade ring van 11 januari 1962. Zonder bespreking of hoofdelijke stemming wor den de notulen van 11 januari 1962 vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. het door Gedeputeerde Staten van Zeeland goedgekeurde raadsbesluit dd. 27 oktober 1961 inzake aankoop van gronden met opstallen, gelegen in de Zeven Triniteitspolder; idem dd. 1 december 1961 inzake aankoop van de woning Baandijk 32; c. idem dd. 27 oktober 1961 tot aankoop van percelen bouwgrond in de Zuidlandpolder; d. idem dd. 27 oktober 1961 tot verkoop van per celen bouwgrond aan de Pieter de Hoogh- straat; c. idem dd. 1 december 1961 tot verkoop van percelen bouwgrond aan de Madame Curie straat; f. idem dd. 1 december 1961 tot het in gebruik geven van een gedeelte van het voormalige Nederlands Hervormde schoolgebouw aan de Leeuwenlaan g. idem dd. 11 januari 1962 tot verhuur van diverse panden aan de A-Kring Zeeland-C der Bescherming Bevolking; h. idem dd. 1 december 1961, gewijzigd dd. 11 januari 1962 tot het verstrekken van een kre diet in rekening-courant aan de A-kring Zee land-C der Bescherming Bevolking; idem dd. 11 januari 1962 tot het voeren van een rechtsgeding in eerste aanleg; j. idem dd. 28 september 1961 tot verhoging van het bedrag waarmede in de waarborgings- regeling F. O. G. wordt deelgenomen; k. idem dd. 1 december 1961 inzake stichting van een openbare kleuterschool te Sluiskil; besluit dd. 16 januari 1962 van Gedeputeerde Staten tot verdaging van de beslissing op het uitbreidingsplan „Zuid-West" voor ten hoog ste zes maanden; controle-rapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen der Vereniging van Nederlandse Gemeenten; n. lijst van oninbare posten der belastingkohie ren over 1960. De heer Van Langevelde: Meneer de Voorzit ter. wat is de reden ervan, dat Gedeputeerde Sta ten de beslissing op het uitbreidingsplan „Zuid- West" hebben verdaagd voor zes maanden. De Voorzitter: Dit was technisch nog niet hele maal rond, maar wij hebben de goedkeuring op dit uitbreidingsplan twee a drie dagen geleden ontvangen. Zonder hoofdelijke stemming worden de sub a t/m m genoemde stukken voor kennisgeving aangenomen, terwijl ten aanzien van de sub n ge noemde lijst de daarop vermelde posten oninbaar worden verklaard. S. De Voorzitter: Ja, dit plan is in overleg met de Rijkswaterstaat voorbereid. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform de voorstellen besloten. 9. b. 'Idem tot onteigening van: gronden voor aanleg van de verbindingsweg Terneuzen (kom)Sluiskil gronden gelegen in de Nieuw Neuzenpolder. De heer Van Langevelde: Ik spreek de hoop uit dat de gronden spoedig kunnen worden onteigend voor het doel waarvoor ze bestemd zijn. De Voorzitter: Wij hadden gehoopt U iets te kunnen mededelen vanavond, maar het is nog niet helemaal rond. De besprekingen zijn nog niet af gesloten. Wij hopen U op korte termijn hiervan in kennis te kunnen stellen. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform de voorstellen besloten. 10. Idem tot intrekking van het raadsbesluit van 19 juli 1961 en tot oprichting van de „Stichting Terneuzense Muziekschool". De heer Van Langevelde: Ik ben een vorige maal tegen dit voorstel geweest en nu zijn er en kele wijzigingen in aangebracht waardoor mijn be zwaren nog groter geworden zün. Het spüt me dat het deze kant op gaat. Verdere motiveringen zal ik deze keer niet doen. Het is niet dat ik iets tegen de muziekschool heb, maar de organisatie hiervan gaat müns inziens de ver keerde kant op. De Voorzitter: Wij hebben goed begrepen, dat het bü U niet gaat om de muziekschool als zo danig, maar om de constructie in de huidige vorm. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 11. Idem tot verkoop van grond aan de Leeu wenlaan (sub a en b) en op het Industrie terrein (sub c) aan: a. A. M. Cohen, alhier; b. W. J. Vercouteren, alhier; c. A. G. v. d. Wege, alhier. Zonder bespreking of hoofdelüke stemming wordt conform de voorstellen besloten. 12. I. m. Voorstel van burgemeester en wethouders tot het verlenen van een krediet ter ver dere doorvoering van de motorisering van het politiekorps alhier. De Voorzitter: Aangezien er wellicht nog enkele vragen zullen zijn, zou ik willen voorstellen dat wij een ogenblik in besloten zitting overgaan, ten einde de inspecteur-korpschef gelegenheid te geven dit voorstel nader toe te lichten. De Voorzitter heropent de openbare vergade ring. De heer Weterings: Ik heb gezien, dat men de scooter in 1963 zou willen aanschaffen. Aangezien op het moment de hele reorganisatie geregeld wordt, stel ik voor meteen deze scooter aan te schaffen en dan liefst nog één. De reserve is hier voor toereikend. De Voorzitter: De korpschef heeft het plan op- gesteld, wetende dat er veel eisen zijn, waarbij hü echter toch het geheel sober heeft gehouden. Hü is er daarbü van uitgegaan, dat volgend jaar een scooter gekocht zou kunnen worden. Ten aanzien van de reserve van 183.000,moet U wel be denken, dat het plan bestaat om over te gaan tot de bouw van een nieuw politiebureau, waarvoor deze reserve bestemd is. Indien de raad echter met dit voorstel akkoord gaat, kan het krediet verhoogd worden met 2250 voor 1962. De tweede scooter kan dan eventueel in 1963 worden aangeschaft. De heer Van Langevelde: Als ik het goed be- gryp wordt het plan, wat betreft de scooter, dus scootlTkunnln wij'bJter in*1963 blkijken h^fde dwd6 fiatS Wel Seheidm?eten worden ervaringen rijn. Deinen noe de Wat hptl.pff het gedeelte van de leidi De Voorzitter: Het voorstel is dus om het kre diet te verhogen met 2250, zqnde de kosten van een luidspreker op de personenauto en één scoo ter voor dit jaar. Zonder hoofdelüke stemming wordt conform het gewürigde voorstel besloten. Idem tot het sluiten van een overeenkomst met het Rijk inzake het spultplan voor de Serlippenspolder. De heer Huübrecht: Ik zou graag willen weten of de grond bü de leiding door de gemeente in eigendom wordt verkregen en hoe. De heer Van Langevelde: In verband met het bü de stukken liggende rapport van Grondmecha' nica, zou ik willen vragen of wü met het bestaan de uitbreidingsplan vooruit kunnen. In dit rap port staat namelük, dat hier en daar gebouwd kan worden in 2 bouwlagen op staal, terwül volgens het plan in 3 lagen gebouwd kan worden. Mün andere vraag is of de sliblaag van 10 a 20 cm, teneinde verstuiving te voorkomen, voldoende is. Ik zag liever dat er 15 a 20 cm opgespoten wordt. Dan zou ik nog iets willen vragen over de boezem. Is het de bedoeling dat de 80 m die over- blüft later toch weer dicht gaat? De heer Dieleman: Er is vermeld, dat een ge deelte van de grond uitgegraven zal worden voor verhoging van de zeedük. Wie moet de kosten van vergoeding aan de gebruikers betalen? De heer De Feijter: Ik heb de kaart, die bü de stukken lag, met aandacht bekeken Tussen de oostelüke kant van de grens die opge spoten wordt en de nieuwe leiding blüft een stukje grond, dat niet opgespoten wordt. Dit stuk ligt op grondgebied van de gemeente Zaamslag. Is het niet mogeiük, dat in overleg met de ge meente Zaamslag dit ook opgespoten wordt? WU komen daarmede in moeilüke omstandigheden. Dan had ik dezelfde vraag die de heer Van Lam gevelde gesteld heeft over de sliblaag die aange bracht wordt. Kan die niet iets meer dan 10 cm zün? Tenslote zou ik het ook wel op prijs stellen dat het gedeelte van de boezem gedicht werd wan neer het niet meer voor dat doel nodig is. De heer De Vos: Ik had niet zoveel vragen ver wacht en heb ze dus niet opgeschreven. Ik zal evenwel trachten ze alle te beantwoorden. In de eerste plaats heeft de heer Huübrecht gevraagd of de gemeente de leiding met bijbehorende grond in eigendom kan krügen en hoe. - Het is vanzelfsprekend de bedoeling dat de ge- conform het voorstel besloten, meente deze in eigendom krijgt. Er zijn over de aankoop al onderhandelingen gevoerd maar er is nog geen overeenstemming bereikt. Te züner tijd verwachten wü een voorstel hierover te kunnen doen. Het is nu zo, dat wü een schriftelüke vraagprüs van het Rük verwachten. De heer Huübrecht: U zegt: wü hebben onder handelingen gevoerd en die riin nog niet afgeslo ten. Daaruit maak ik op dat die onderhandelingen niet gemakkelijk geweest zün. De heer De Vos: Uw conclusie is misschien wel terecht. De onderhandelingen zijn nog niet afge sloten. De heer Van Langevelde heeft gevraagd of het uitbreidingsplan niet gewürigd zou moeten wor den. Dat moet wel, maar niet omdat er geen fiats gebouwd zouden kunnen worden. Het in het rapport vermelde „op staal funderen" is een vakterm. Dat wil zeggen: gewoon op de grond bouwen met de normale funderingen. Als men flats wil bouwen zal er misschien on geval, doch hier is nog geen werk van gemaakt, Dit bouwfonds is een aantal jaren geleden opge richt als „Bouwkas Noord-Nederlandse Gemeen ten" te Assen. Indertüd heeft ons ook een verzoek bereikt om toe te treden. Wij hebben toen ge vraagd of de bouwvereniging dat zou kunnen doen, doch daar is niet veel van terecht gekomen. Ik laat hier trouwens buiten beschouwing of een bouwvereniging hiervoor wel het meest geëigende lichaam is. Nu zün wü weer benaderd en wü zün van mening dat toetreding wenselük is. Nu werkt het bouwfonds voor geheel Nederland en heeft dus een veel bredere strekking. Het bouwfonds voert zelf acquisitie. Wanneer de ge meente aangesloten is gaat het ook in de ge meente Terneuzen werken. Ik stel mü voor, dat er wel behoefte aan zal blüken te zün. Men kan bü het fonds sparen om de 15 eigen geld bijeen te brengen. Men krügt een normale rente. Wan neer men niet tot bouwen zou overgaan kan men zün geld weer terugvragen. Zo zün er in verschil lende gemeenten een aantal woningen gebouwd. Ik geloof, dat wü het beste doen de mogelijkheid te scheppen dat men ook in Terneuzen kan gaan werken, omdat elk middel dat bevorderen kan dat de mensen een woning krügen moet worden aan gegrepen. Voor de gemeente zit er vrijwel geen risico aan. Wü nemen een aantal aandelen en betalen een entreegeld en daarmee zün wü er, wat de finan ciële kant betreft, af. Wel moet er een plaatselüke commissie gevormd worden, waarin de gemeente vertegenwoordigd is. Het werk wordt gedaan door het bouwfonds. Het heeft overigens ook eigen bouwplannen, waarvan men gebruik kan maken als men dat wenst. Ik geloof, dat er reden is om hieraan mee te doen en de inwoners van deze gemeente in de gelegenheid te stellen op deze manier voor een eigen woning te sparen. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 15. Idem tot het onderhands aanbesteden van a. het aanleggen van bestratings- en riolerings werken bü de Zuidlandstraat en het aanleg gen van een tweetal bushalten aan de Guido Gezellestraat; b. de bouw van een hoofdsportgebouw in het Zuidersportpark. De heer De Feijter: Ik vraag mü af waarom de twee bushalten niet tegelük aangelegd zün met de invalsweg. De heer De Vos: Dat is natuurlijk wel te stellen doch dit is een kwestie van het verkeer. Het is overigens niet zeker dat daarvoor subsidie zou zün verleend. Het had natuurlijk wel gekund voor rekening van de gemeente, maar dan helemaal zonder subsidie. Bü de aanleg van de weg was ook de juiste plaats van de bushalten nog niet bekend. De heer De Feijter: Zouden daar ook abris neergezet kunnen worden? De heer De Vos: Dat is de bedoeling. De heer Weterings: Er liggen bü de bushalten aan de invalsweg geen tegels en men stapt er uit de bus in de modder. Kan daar iets aan gedaan worden? De heer De Vos: Naar ik meen is dat in deze aanbesteding begrepen. De heer Fijn van Draat: Er slaat dat dit onder hands wordt aanbesteed. Het is toch niet de be doeling van burgemeester en wethouders dit voortaan in het algemeen te gaan doen? De Voorzitter: Dat is zéker niet de bedoeling. De gemeentewet eist in het algemeen openbare aanbestedingen. De heer Dieleman: Ik heb tegen punt 15b principiële bezwaren en wil daarom geacht worden te hebben tegengestemd. De Voorzitter: De rüksgoedkeuring voor de bouw van dit sportgebouw is aangevraagd. Het kan nog wel enige tüd duren voordat met de bouw kan worden aangevangen. Zonder hoofdelüke stemming wordt conform de voorstellen besloten, wahrbü de heer Dieleman ten aanzien van de bouw van het sportgebouw geacht wordt te hebben tegengestemd. 16. Idem tot vaststelling van het beschikbaar te stellen bedrag per leerling voor 1962 voor de scholen voor gewoon- en uitgebreid lager onderwijs en voor voortgezet gewoon lager onderwijs. Zonder bespreking of hoofdelüke stemming wordt 17. Idem tot vaststelling van het aantal in 1962 te geven lesuren gedurende hetwelk vnkon- derwijs zal worden gegeven aan de openbare lagere school te Sluiskil (school B) en de openbare school voor U. L. O. te Terneuzen (kom). Zonder bespreking of hoofdelüke stemming wordt conform het voorstel besloten. 18. Idem tot vaststelling van een verordening tot invordering van schoolgeld voor kleuter onderwijs en een verordening tot afwijking van artikel 12 van de Gemeentewet. Zonder bespreking of hoofdelüke stemming wordt conform het voorstel besloten. 4. Idem tot het verlenen van een krediet voor de bouw van een schietbaan. Zonder bespreking of hoofdelüke stemming wordt conform het voorstel besloten. 5. Idem tot benoeming in tüdelijke dienst met ingang van 1 januari X962 van een leraar aan de gymnasiale afdeling van het Petrus Hondius Lyceum. De door het college van curatoren opgemaakte aanbeveling luidt als volgt: a. de heer F. J. M. van der Stam te Eindhoven De Voorzitter: Dit voorstel zou ik graag tüdens de vergadering terugnemen, omdat hierover nog overleg moet worden gepleegd. 6. Idem tot het verlenen van eervol ontslag op zijn verzoek aan dc heer W. Dces. Zonder bespreking of hoofdelüke stemming wordt conform het voorstel besloten. 7. Idem tot aankoop van de percelen: a. Javastraat 11; b. Javastraat 27; c. De Doelderstraat 14; d. Nieuwe Kerkstraat 20. De heer Bleijenberg: Krügt het pand Nieuwe Kerkstraat 20 nog een fijdelüke bestemming, of wordt dit onmiddellük gesloopt. De Voorzitter: Dit moet nog nader worden be keken. Zonder hoofdelüke stemming wordt conform de voorstellen besloten. 8. Idem tot aankoop van: a. gronden voor aanleg van de verbinding; weg Terneuzen (kom)Sluiskil; b. gronden met opstallen gelegen in de Oud- Zevenaarpolder. De heer Weterings: Ik mag toch veronderstel len dat dit nu de juiste ligging is van de bru; Wat betreft het gedeelte van de leiding dat open blüft, kan ik mededelen, dat dit later na tuurlijk dicht gaat. Tüdelük zullen er enkele overstorten in uit monden. Na aanleg van de afvalwaterleiding gaat alles dicht. Wel is er nog een waterpartü gepro jecteerd, doch de leiding moet eerst dicht, omdat het technisch niet mogeiük is van een gedeelte van de leiding direct een waterpartü te maken. Of die sliblaag 10 a 20 centimeter moet zün is nog de vraag. Persoonlük zie ik liever dat het 20 cm wordt. Wij zullen dit nog bespreken met de Rijkswaterstaat. Wat de afgraving betreft zü medegedeeld dat bü ons een verzoek is ingekomen om in een be paald gedeelte van de polder een kleilaag te mo gen afgraven om de dük daarmee te verzwaren. Daar bestaat in principe geen bezwaar tegen en wü verwachten dat dit wel voor elkaar komt. De vergoeding aan de pachters komt niet voor rekening van de gemeente, doch voor rekening van degene die het afgraaft. Wat het stukje betreft dat op grondgebied van de gemeente Zaamslag ligt, daar kunnen wü niets aan doen. Daar ligt geen uitbreidingsplan op, zo dat de grond ook niet onteigend kan worden Als de grond geen eigendom is kunnen wü deze' ook niet ophogen. Als wü de grond konden aankopen zouden wü deze wel kunnen ophogen. Dat zou dus met wederzüds goedvinden moeten gaan maar die mogelükheid zit er naar mün mening niet in. De heer Fijn van Draat: Het opspuiten wordt toch later veel duurder? De heer De Vos: Het is niet gezegd, dat het persé opgespoten moet worden. De Voorzitter: Wij zullen dit nog wel eens na der bezien. Zonder hoofdelüke stemming wordt conform het voorstel besloten. 13. Idem tot wijziging van de bebouwde kom ingevolge de Algemene Politieverordening. Zonder bespreking of hoofdelüke stemming wordt conform het voorstel besloten. 19. Idem tot vaststelling van de Bezoldigings verordening 1961. Zender bespreking of hoofdelüke stemming wordt conform het voorstel besloten. 20. Idem tot toekenning van een voorschot op de salarisherziening 1962 conform de voor het rijkspersoneel getroffen maatregelen. Zonder bespreking of hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 14. Idem tot aansluiting van de gemeente bü het N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeen ten. De heer Van Langevelde: Ik zou willen vragen of er al behoefte gebleken is om tot dit fonds toe te (reden. De heer Dc Vos: Dat is momenteel nog niet het 31. Idem tot toetreding van de gemeente tot het Instituut Ziektenkostenvoorziening Amb ténaren (I. Z. A.) met wijziging van het Amb tenarenreglement. De heer Fijn van Draat: Dit voorst^, is enige tüd geleden ook door de raad afgewezen omdat de bepalingen van het IZA voor de lagere ambtenaren onvoordelig waren en omdat het tekort-ponds- ponds-gewüze op de gemeenten zou worden ver haald. Ik meen, dat deze omstandigheden niet zün ver anderd. Wel is veranderd de situatie van de ge meente zelf. Als wü goed en deskundig personeel willen aantrekken moeten ook de secundaire ar beidsvoorwaarden concurrerend zijn. Onze fractie riet hierin een beleidskwestie en dit keer zullen wü vóór het voorstel stemmen. De heer Van Langevelde: Ik ben er destüds tegen geweest, doch wil nu vóór stemmen. Het spüt me dat de vakorganisaties er zo achter zitten en b.v. niet zo achter de verplichte ziekenfondsver zekering. De werknemers zullen nu "op 5 premie komen van hun salaris. Het blükt evenwel dat de meerderheid toch graag bü het IZA aangesloten wil worden. Ik kan het niet begrijpen, maar dat is hun zaak. De gemeente kan ook nog een zeker risico lopen. Ik vind het wel wonderlük dat de vakorganisaties zo op aansluiting bü het IZA ge steld zün. Ik heb wel eens horen zeggen, dat de status van een ambtenaar dit met zich meebrengt, doch dit brengt ook met zich mee, dat ze meer moeten betalen. Het lükt me alles bijeen toch een wonder- lüke redenering. Overigens heb ik dezelfde bezwaren als de vorige keer, maar zü wegen nu niet meer zo zwaar, om dat dit nodig blükt te zün voor het aantrekken van personeel. De heer Vrieling: Kunt U zeggen welk percen tage van de onder deze regeling vallende perso neelsleden vóór aansluiting bij het IZA is? De heer De Vos: Het is wel bekend, dat ik zelf ook niet zo'n grote voorstander geweest ben van toetreden bü het IZA. doch ik heb de vorige maal wel aan het voorstel tot toetreding meegewerkt. Het is echter bepaald niet juist wat de heer Van Langevelde zegt dat de kosten nu op 5 van het salaris komen, integendeel. Deze bepaling is om te voorkomen dat de kosten hoger worden dan 5 van het salaris. De franchises zullen die kosten niet doen oplopen tot 5 Dat alle mensen nu 5 moeten gaan betalen is geenszins het geval. Is men niet ziek, dan is dit hoogstens IVt of 3 Moet men echter dikwüls naar de dokter, dan is het iets hoger. De vraag van de heer Vrieling kan ik niet be antwoorden. Het is naar mün mening zó, dat wan neer de organisaties het verzoek doen om toe te treden tot het IZA en het Georganiseerd Overleg verklaart zich daar vóór, er geen reden is om de ambtenaren individueel te vragen hoe zü erover denken. De ambtenaren worden vertegenwoordigd in het Georganiseerd Overleg. Ik kan dus niet zeg gen hoeveel er precies tegen zijn. Enkelen zün er niet vóór, maar die zouden er waarschünlük wel vóór zün als die 5 iets lager zou komen. Ik ge loof dat de tegenstand maar zeer gering is en dat de overgrote meerderheid voorstander is van toe reden. De heer Weterings: Ik wil de woorden van de heer Fün van Draat en van de heer Van Lange velde onderschrijven. Ik moge voorop stellen, dat ik hier zit als raadslid en niet als ziekenfondsdes- kundige. Ik ben er ook geen voorstander van. De ambte naren kunnen bü de ziekenfondsen gemakkelük te recht. De kwestie van de franchises is niet te onder schatten. Als U de rekeningen van de chirurgen ziet, dan heeft dat wel wat te betekenen. Onze fractie wil er om beleidsredenen niet tegen -temmen, Mü is bekend, dat op de ziektegevallen van het personeel geen controle is. Ik zou er de nodige nadruk op willen leggen dat er voldoende controle op wordt uitgeoefend. Wel weet ik, dat er in de naaste omgeving van Middelburg wel contróle schünt plaats te vinden, doch in Zeeuws-Vlaanderen is daar geen sprake van. Ik zou toch wel graag hebben dat de nadruk hierop gelegd wordt. Terneuzen moet mede het exploitatietekort betalen. Nu schünt men toe te komen, maar dat is mü een raadsel. De heer Henry: De heren die tot nu toe aan het woord zijn geweest, zün bepaald niet laaiend van enthousiasme. Wü staan hier toch wel iets positie ver tegenover en daarvoor zün drie motieven. De rechtspositie van de ambtenaar vereist dit. Men wil niet achterblüven bü de moderne ontwikkeling en het behoort tot de secondaire arbeidsvoorwaar den. De heer Fijn van Draat heeft de opmerking ge maakt dat deze IZA-regeling voor de lagere amb- enaren onvoordelig zou zün. De heer Van Lange velde heeft gezegd dat de kosten 5 zün. Beide opmerkingen zün onjuist. Men kan het ook om draaien als er geen ziekten voorkomen is het IZA altüd voordeliger. De lagere ambtenaren zijn veel al aangesloten bü de ziekenfondsen en ze betalen daar ook een hoge premie. Wanneer de lagere ambtenaren niet of weinig met ziekte te kampen hebben is het aanmerkelük voordeliger, want de premie is dan lager dan bü de ziekenfondsen. Men moet een behoorlüke tijd riek zün eer het iets gaat kosten. Het is ook nog niet voor alle categorieën ambtenaren gelük. Wanneer men b.v. 2 kinderen boven de 16 jaar heeft, is de verzeke ring bij het IZA voordeliger dan bü het zieken fonds. Er zün inderdaad bepaalde categorieën die enig nadeel hiervan kunnen ondervinden, maar die zün niet groot. De bonden hebben dit gevraagd. Het personeel staat toch wel achter dit voorstel. De situatie is veranderd, want er zün nu weer enkele gemeenten in Zeeland toegetreden. Wü mo gen hierbij toch niet achterblüven. Er komt nu ook een algemene landelüke verze kering. maar dat is zes jaar geleden ook gezegd. Wanneer we alles eens overzien, meen ik dat er zeker redenen aanwezig zün om aan te sluiten. De heer Huübrecht: De heer Van Langevelde zegt dat hü niet begrüpt dat de bonden niet üveren voor de verplichte ziekenfondsverzekering. Men is tot de conclusie gekomen dat dit wel te doen zou zün, doch dan zouden zü ook in de ziek tewet komen. Ik geloof niet dat wij de ambtenaren dit moeten aandoen. Ik wil wel vooruit, maar niet achteruit. De heer De Feijter: Toen enige jaren geleden deze aangelegenheid in de raad geweest is, hebben wü tegengestemd. Maar nu ligt het zó, dat het Ge organiseerd Overleg vóór is. Nu willen wij dan ook vóór stemmen. De heer De Vos: Ik wil nog ev«n op de gemaak te opmerkingen ingaan, in het bijzonder op die van de heer Weterings. Hü brengt de franchises in het geding en dan noemt hü de posten van de chirur gische hulp. Die kosten worden in de laagste klas se echter volledig vergoed. Dit valt dus weg. Bü opname in de tussenklasse beslist de ambtenaar zelf. De franchises bü verbandkosten, medieünen etc. zün wel van betekenis. Ik ben het met de heer Henry eens, dat wanneer de premie voor de lagere ambtenaren op 2 a 3 gesteld wordt, dit voorde liger uitkomt dan thans. De ziekenfondspremies zün de laatste tüd belangrijk gestegen. Ook wat de gemeente betreft zün de kosten niet belangrijk hoger. De kosten zullen in eerste instan tie ongeveer 900,- meer bedragen. Om het daar voor dus niet te doen is ook geen steekhoudend argument. De mogelükheid zou er in zitten dat met de pre mies niet wordt toegekomen. Het IZA in Zeeland heeft op het ogenblik een reserve waaruit het te kort kan worden geput. Deze reserve is momen teel 60.000,—. Dat ligt dus niet ongunstig. Ik ben persoonlijk geen tegenstander van de ziektewet en de ziekenfondsen. Mün voorkeur gaat nog uit naar een algemene gezondheidsdienst, die voor iedereen gelden zal. Voor aansluiting bü het IZA is te meer reden nu er ook van het rijkspersoneel een regeling in voor bereiding schünt te zijn, die weinig van de IZA- regeling zal verschillen. Aanvankelijk werd be richt, dat deze regeling in september van dit jaar ingevoerd zou worden, doch nu hoort men alweer over 1964 praten. Ik geloof overigens, dat het niet nodig is er nog veel over te praten. Blijkbaar zal ieder voorstem men. De contróle is in onze gemeente zó, dat de ambtenaar die zich ziek meldt, door onze eigen gemeentearts wordt gecontroleerd. Dus de contró le is er. De heer Weterings: Dat is voor de ziektewet en houdt alleen verband met de loonderving, maar heeft niets te maken met de medische contróle. Ik bedoel: of die man b.v. niet te lang in het zieken huis blijft, of hii wel op tijd doorgestuurd wordt naar een specialist enz. De heer De Vos: Door de gemeentearts wordt de ziekgemelde ambtenaar gecontroleerd op ar- beidsgeschiktheid. De heer Weterings: Dat heeft niets met de be handeling van het ziektegeval te maken. Ik bedoel meer de medische contróle. Het ziektegeval op zichzelf moet gecontroleerd worden. De heer De Vos: U bedoelt blijkbaar contróle op de behandelende arts, want daar komt dat toch op neer. Als gecontroleerd moet worden of iemand te 'ang in een ziekenhuis ligt of iets dergelijks, dan -aat dat toch wel ver. Men zal toch niet langer in °en ziekenhuis blijven dan de behandelende medi cus nodig acht. De heer Weterings: Dat zegt U. Ik wil hier ver der niet over discussiëren, maar er is geen enkele verzekeringsmaatschappü die niet medische con tröle uitoefent. U moet niet verge'en, dat wü vol- nn ziekenhuisbedden in Zeeuwsch-Vldhnderen heb ben en niet vergeten wat het allemaal kost. De heer De Vos: Dat weet ik, doch dat is niet miin schuld. De Voorzitter: Wij zullen dit ter kennis van het TZA brengen. Zonder hoofdelüke stemming wordt conform het voorstel besloten. ting 1962 en wel over de voorzieningen t.b.v. het gemeentehuis. Ik heb zo tussen de regels door ge lezen, dat het college geen kans riet in de eerst komende jaren een nieuw gemeentehuis te bou wen. Hoe staat het daar nu mee? Ik ben niet tegen deze voorzieningen, maar- heeft het nog zin, deze voorzieningen aan te bren gen? De Voorzitter: Wü zün büzonder gestagneerd door het overlüden van de architect Van Eek. Wü hopen in de volgende raadsvergadering te komen met een voorstel voor een nieuwe architect. Ik stel me we) voor, dat wü dit jaar de zaak behoorlük op gang gaan brengen. Deze voorzieningen zün naar onze mening ver antwoord. Zonder hoofdelüke stemming wordt conform het voorstel besloten. 22. Idem tot wijziging van de gemeentebegro ting en de begroting van het grondbedrijf, dienstjaar 1962. De heer De Feijter: Ik wil iets vragen met be trekking tot de wijziging van de gemeentebegro 23. Rondvraag. De heer Huübrecht: Ik wilde iets vragen over de herstrating van de Markt. Ik meen dat het zó is, dat bü de herindeling hiervan de bussen aan de andere kant komen. De bushalte wordt enkel aangegeven door het bordje „Bushalte". Dat vind ik niet helemaal af gewerkt. Ik zou willen, dat de bushalte behoor lük toegerust werd, waar men kan wachten zón der genoodzaakt te zün in een café iets te gaan gebruiken. De heer De Vos: Het is moeilijk om daar abris neer te zetten of het zou op het marktplein zelf moeten zün. De ruimte, die nu gewonnen is door het afbreken van de muziektent, wordt echter dan weer ingenomen door abris. Zonder de mensen, die daar wonen, aanmerke lük te hinderen, kan men geen abri op het trottoir zetten. Ik voel in het algemeen veel voor het idee van de heer Huübrecht. Daarom hebben wij voor gesteld de halten bü de invalsweg van abris te voorzien. Het liefst zouden wü dat ook op de Markt doen, doch dat is moeilüker realiseerbaar. De heer Huübrecht: Is er geen overeenstem ming te bereiken met de bewoners om het trottoir te overdekken? De heer De Vos: Dat geloof ik niet. Er zijn nu al bezwaren ingebracht, omdat de bushalte daar komt. Als wü zouden gaan bouwen op het trottoir komen er nog meer bezwaren. De Voorzitter: We zullen dit beküken. De heer De Vos: Dan zouden wij de bushalte op een van de einden van de Markt moeten maken. Dan gaat er natuurlük weer een stuk van de Markt verloren. De heer Henry: Ik kan mü voorstellen, dat de mensen bezwaren hebben als de bussen hier lange Üd staan. Maar dat zou toch voorkomen kunnen worden door dit als halte te gebruiken en te be palen dat de bussen daar niet zo lang meer mogen blijven staan als nu het geval is De heer De Vos: Daar hebt U gelük in. De bussen blüven daar soms lang staan. Dat zou wel licht beperkt kunnen worden. Dit heeft de aan dacht van ons college. De heer Huübrecht: Kunnen wü verwachten, dat wü bericht krügen hoe het wordt? De heer De Vos: U hoort hier te züner tijd nader van. De heer Complet: Ik zou graag van U willen ver nemen hoe het in Sluiskil staat met het uitvoeren van de openbare werken. Ik bedoel de invalsweg en de rondweg. Alles is daar doods. Het lied van de arbeid klinkt niet meer. Uiteraard wel op de fabrieken. De mensen zien ons en zü informeren er naar. Wü kunnen dan niets mededelen, omdat het ons niet bekend is. De heer De Vos: Over dat aanleggen van de invalsweg en de rondweg is ons ook niets bekend. Dit is een kwestie van de Rükswaterstaat. Met de aankoop van de gronden zün wü volop bezig. Binnen afzienbare tüd zullen wü met een voorstel kunnen komen. Overigens is voor 35 woningen een bouwaan- vrage in behandeling, zodat het lied van de arbeid ook in de bouwsector wel weer spoedig zal gaan klinken, Het moet nog op gang komen; wü kunnen dat ook niet forceren. Wü hebben de Centrale Dienst gezegd, dat be gonnen moet worden met het ontwerpen van een stratenplan. Wü kunnen wol zeggen, dat er voort- gewerkt wordt. Binnenkort komt er een grote aan besteding van de Rükswaterstaat, maar ik kan niet zeggen of die wegen te Sluiskil daar ook in zitten. De heer Bleüenberg: Ik geloof, dat wü toch wel in tüdnood zullen geraken. In de tweede helft van 1963 moeten de woningen ontruimd worden. Ik vraag mü af hoe dit moet gebeuren. Er zün men sen, die nog geen aanbieding gehad hebben. Dit is ook een belangrijk facet. De Voorzitter: Ik zal dit met de heer De Vlieger bespreken. De heer De Vos: Ik neem aan, dat de Rijks waterstaat probeert zün plannen op elkaar af te stemmen. Rükswaterstaat gaat de mensen niet wegjagen wanneer er niets anders is. Overigens kan ik mü wel voorstellen dat de mensen onge duldig worden. De heer Bleüenberg: Indien de mensen dan nog niets weten en als de termün gehandhaafd wordt, wil ik wel eens zien hoe het gaat. De heer De Vos: Daaraan wordt toch wel ge werkt, ook door de mensen zelf. Wü betreuren het evengoed dat men nog niet weet waar men aan toe is. De heer Bleüenberg: Als de taxateur geweest i8 kan het nog wel zes maanden duren eer men een aanbieding heeft. De heer De Feüter: Ik wil nog even op het probleem van de bushalten terugkomen. Het is ook erg lastig, dat er een abri vóór een. woning gezet wordt. Zou het niet mogelijk zün de bushalte te projecteren in het begin van de Burgemeester Geillstraat. Zou dit niet bekeken kunnen worden? De halten komen dan vóór de H. B. S. of de Kamer van Koophandel en die heb ben er geen last van. De heer De Vos: Dat is al eens bekeken. Je haalt op de duur de bushalte helemaal uit het centrum, waartegen ik persoonlijk wel enig bezwaar heb. Ik wil liever op de Markt zelf een halte behouden. De heer De Feüter: Hoe is het met de plannen van de afvalwaterleiding? Wanneer kan door de raad een voorstel tegemoet gezien,worden? Aan de polderbesturen is een uitgebreid stel kaarten gezonden, waar alles op staat. Is het de bedoeling dat het water van sommige polders ook hierop geloosd wordt? De Voorzitter: Omtrent het lozen door de pol ders in de leiding zullen wü nog nader informeren. Vrüdag a-s. is er vergadering van het bestuur. Het ligt in de bedoeling om een voorstel te doen aan de diverse gemeenteraden. Ik heb de indruk dat het voor te stellen financieringsschema een verlichting inhoudt voor de gemeenten, waardoor het geheel aantrekkelük zal worden, ook voor Terneuzen. Ik heb hoop, dat er begin volgend jaar begonnen zal kunnen worden. Er is veel veranderd en ik heb de indruk, dat het goed gaat. Zeer binnenkort zult U hier meer van horen. De heer Fijn van Draat: Is er iets bekend over de plannen die de landschapsarchitect heeft met betrekking tot de oesterputten? De Voorzitter: Momenteel wordt de financiële kant van een opdracht nog nader bekeken. Een desbetreffend voorstel zal niet lang meer op zich laten wachten. De heer Fün van Draat: Verder wil ik nog uw aandacht vragen voor het verkeer in de Lange Kerkstraat. Voor mensen, die aldaar een eigen uitgang hebben, is het erg moeilijk om eruit te keerd. Er gebeuren nooit ongelukken, maar het verkeer is er beroerd. Bestaat de kans, dat in deze straat aan één kant een parkeerverbod wordt ingesteld? De Voorzitter: We zullen dit nader laten onder zoeken. (Zie verder pas. 7<>

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 7