PROVINCIAAL NIEUWS kou gevat Binnenlands nieuws Waar O Eric de Noorman De Gezworenen AGENDA Russische belemmeringen in luchtverkeer sta-in-de-weg voor oplossing Berlijnse crisis Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW TERNEUZEN AXEL BOSCHKAPELLE. GOES SAS VAN GENT VOGELWAARDE ITALIË IN DE GREEP VAN DE WINTER Vrijtïag 16 maart 1962 Vrijdag 16 Leninprijzen tegen Stalinprijzen Afwerpen van stukjes zilverpapier gevaarlijk Russisch optreden Kunstrijden Schaatsen Bulter zal ministeriële verantwoordelijkheid van de Rhodesische federatie overnemen STUDENTEN MAKEN STRATEN VAN [GUATEMALA ONVEILIc| Geen reklame in (toekomstige* tv-distributie in België MOTIE WONIN ALLEEN Wie woont daar TWINTIG JAAR MOORDENAAR V GEBRS. VAN ZÉ IN SPRANG-C AP] Zwaardere straf voor uitgifte val: FLUORIDERINGSDAG IN GOES Vele autoriteiten in Zeeland, ander wie directeuren van wa terleidingbedrijven, zijn vóór fluoridering van het drinkwa- ter. Dit is gisteren gebleken tijdens een discussie, die de in Goes door de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid in Zeeland gehouden voorlicht ings dag over de fluoridering van 't leidingwater besloot. Ir. C. van Rooyen, direkteur van het Rijksinstituut voor de Drinkwa tervoorziening, sprak over de kosten, die hij voor een stad van 100.000 inwoners op maxi maal 25.000 per jaar stelde. Voorts voerden het woord de heren O. Bakker Dirks uit Utrecht, leider van het T. N. O.- tluorideringsexperiment Tiel Culemborg, en de voorzitter van de bijeenkomst, gedeputeerde rar. dr. A. J. J. M. Mes. Zilveren ambtsjubileum van de heer F. Hagenaar. Gisteren was het 25 jaar ge leden. dat de heer F. Hagenaar procuratiehouder bij de Twent- sche Bank N. V. alhier, bij deze instelling in dienst trad. Tijdens een drukbezochte receptie, wel ke in de middaguren plaats vond, werd de lieer Hagenaar in gezelschap van zijn echtge note, te midden van een schat van bloemen en overladen met .vele geschenken, voor dit feit gehuldigd, een hulde, waarin de bank in de persoon van haar directeur, de heer P. Loof, mocht delen. Tevoren had deze zich in een toespraak tot de jubilaris ge wend, waarin hij naast zijn fe- licitaties datgene releveerde waarmede deze „als levend ele ment" van de bank in die 25 iaar aan het publiek getoond had wat deze voor haar cliën tèle kan doen. Op 15 maart 1937 zette de ju bilaris zijn eerste schreden ir. de Twentsche Bank te Goes. Op dit kantoor heeft hij een gede gen opleiding gekregen, de incasso-afdeling, de correspon dentie-afdeling en de effecten- afdeling werden zijn terrein. Ook assurantiën vielen tijdelijk onder zijn werkzaamheden en onder heel wat moeilijker om standigheden als heden ten dage. In 1943 werd hij door de be zetter gedwongen in Duitsland te werken. Eenmaal door de Russen bevrijd, duurde het nog geruime tijd vóór hij terug in het vaderland was. waarna hij in 1945 teruggekeerd op de bank chef de bureau werd en op 1 december van dat jaar werd hij op 25-jarige leeftijd benoemd tot procuratiehouder van het kan toor Kortgene. Op 15 januari 1948 volgde zijn benoeming in dezelfde funktie alhier. De heer Loof roemde de acti viteit. en de voorbeeldige wijze waarop de heer Hagenaar steeds zijn plicht heeft gedaan en dankte hem hiervoor. De jubilaris geniet grote be kendheid in Terneuzen en om geving door de vele funkties die hij waarneemt in het Rooms- Katholieke maatschappelijk ver enigingsleven zijn warme en daadwerkelijke belangsteii'ng voor de charitas en niet in het minst door zijn minzame manier van optreden en grote hulp 'aardigheid waarmede hij de tallozen, met wie hij in aan raking komt, tegemoet treedt. Op de receptie was er dan ook een grote schakering van be tangstellenden, waaronder R. K. geestelijken, clientèle en depu taties van verenigingen en in stellingen, en ook velen, die de jubilaris zo maar een goed hart toedragen, die hem en zijn echt genote de hand kwamen druk ken. Als prominent figuur uit het R. K. verenigingsleven is de heer Hagenaar voorzitter van 't Interparochiaal Sociaal Chari tatief Centrum Terneuzen-Sluis- kil, van de afd. Terneuzen van het Wit-Gele Kruis, van de R. K. Stichting Geestelijke Volksgezondheid, van de R. K. actie in Terneuzen van de H. K. W. de Bond van handels-, kantoor- en winkelbedienden ,,St. Franciscus" en van de afd. Zeeuws-Vlaanderen van de A. V. O. de Beschermde Werk plaatsen). Van het Zeeuwse Wit-Gele Kruis vice-voorzitter, evenals van de afd. Zeeland van de Nederl. R. K. Invalidenbond ,,St. Liduina". Tenslotte is hy nog secr.-pen- ningmeester van de plaatselijke „St. Willibrordusstichting" en deken van het R. K. zangkoor. Toen in 1960 het Katholiek Maatschappelyk Centrum aan de Leeuwenlaan werd geopend verleende de Paus hem de on derscheiding „Pro Ecclesia et Pontieife". Vergadering Bond Plattelandsvrouwen. Donderdag kwam de afdeling Axel van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen in ..Het Centrum" bijeen. De vergadering, die onder lei ding stond van de presidente, mevr. C. Dekker—Becu. was goed bezocht. Als voornaamste punt stond op de agenda een modeshow onder auspiciën van mevr. J. Krispijn, met medewerking van een 4-tal manequins. Vertoond werden de modellen 1962 van de foundations, bad pakken, japonnen, wollen kle ding en schortjes. Met veel ele gance werden de modellen naar voren gebracht, waarbij mevr. Krispijn zorgde voor een duide- ïyke toelichting. Bijzonder in de smaak viel de show van de grote maten. De show werd ge bracht onder de titel „Kent en waardeert, wat Nederland's ar beid presenteert". Aan de show was een leuke prijsvraag verbonden. Duidelijk bleek, dat de dames in het bin nenland volop terecht kunnen en dat zij voor chique kleding zeker niet naar een buitenlands product behoeven te grijpen. Medegedeeld werd, dat op 27 april a.s. een reisje naar Gent zal worden ondernomen, waar de dames de operette „Het Wit te Paard" zullen bijwonen. De eerstvolgende vergadering zal in mei a.s. gehouden worden. Benoepiing Gemeentelijk Woningbedrijf. Door B. en W. is tot schilder bij het Gemeentelijk Woning bedrijf, met ingang van 1 april a.s., benoemd Th. E. G. Email te Clinge. M Verkeersongeval. Bij het oversteken \an de Pro- vincialeweg ter iioogtc van Stop- peldijkveer werd de bromfietser G. G. uit Bosehkapelle gegrepen door een passerende personen auto, bestuurd door de heer v. cl. S. uit Vianen. De heer G. werd tegen het wegdek geslingerd. Na bchan- deld te zijn door dokter Elenbaas uit Zaamslag, werd het slacht offer voor nader onderzoek over gebracht naar bet ziekenhuis te Huist. Auto tegen goederentrein Op de niet beveiligde overweg in de gemeente Kloetinge is don derdagmiddag omstreeks 13.30 uur een auto met aanhangwagen tegen de loco-motor van een goe derentrein aangereden. De loco motor raakte met twee wagens ontspoord. De aanhangwagen werd beschadigd. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. Oudheidkundige lezing'. In het sociaal gebouw van de N. V. Stijfsel- en Glucosefabriek vond onder de auspiciën van de Stichting Zeeuwse Volksuniver siteit een lezing plaats van de heer J. van Hinte uit St. Kruis, over het onderwerp „De ontdek king van Romeinse bewoning in en om Aardenburg". De heer J. van Hinte, die een geboren Groninger is, werd reeds in 1920 uitgezonden naar Ned. Oost-Indië. Vooral na de oorlog heeft hij grote reizen ge maakt, waardoor hij talrijke er- aringsn heeft opgedaan. Aan de hand van kaarten en tekeningen, welke werden ge projecteerd wist de heer Van Hinte op overtuigende wijze aan te tonen, dat in Aardenburg Ro meinse bewoning is geweest, zoals waarschijnlijk ook in vele plaatsen in Oost Zeeuws-Vlaan deren. De grootste overtuigings kracht van deze Romeinse be woning had de heer Van Hinte destijds gevonden in de aanwe zigheid van zeer grote hoeveel heden Romeinse dakpannen, ter wijl bij opgravingen, welke sedert 1955 onder zijn leiding worden verricht, vele andere gebruiksvoorwerpen als vazen, aardewerk enz. zijn vrijgeko men. Na een korte pauze werd een ander onderwerp aangesneden, n.l. de middeleeuwse grafschil deringen in de Sint Baafskerk te Aardenburg. Ook hier was de heer Van Hinte, die behalve een oudheidkundige ook een vlotte verteller bleek te zyn, een van de promotors. Jammer genoeg heeft hij hier niet de nodige medewerking uit Den Haag ge kregen, waardoor momenteel vele van de fresco's, welke aan de oppervlakte zijn gekomen, verloren dreigen te gaan door de inwerking van licht en lucht. Meer dan 1.000 uren heeft de spreker gewerkt om deze prach tige grafschilderingen te kopië ren, en zodoende toch voor de eeuwigheid te bewaren. Aan de hand van prachtige lichtbeelden kregen de aanwezigen een over zicht van do zeer moo.e schilde ringen. welke in de middel eeuwen in deze graven zijn aan gebracht. Spreker vroeg zich af, hoe het mogelijk was, dat in 'n tijd van nog geen 2 dagen de graven gedolven, nepjeisterd en van zulke kunstwerken konden worden voorzien. De schilderin gen moeten wel onder zeer moei lijke omstandigheden zijn aan gebracht. Dat de spreker van deze avond wel een bijzonder goed gehoor heeft ondervonden bleek na af loop, toen gelegenheid werd ge boden tot het stellen van vra gen over het behandelde onder werp. Van deze gelegenheid werd n.l. een zeer druk gebruik gemaakt. Middenstand neemt aan raadsverkiezing. deel Op een gehouden vergadering van de middenstandsafdeling .Stoppeldijk is het belangrijke be-*an Deooraeien of er werke- sluit gevallen om met oen mid- lijke van gelijKC arbdie kan wor- denstandslijst deel te nemen aa den gesproken die gelijkelijk be- - „„u In Rome is woensdag voor het eerst sinds het begin van dit jaar sneeuw gevallen. Er waait een ijskoude stormachtige wind. Ook in Milaan sneeuwde het woens dag. In de Apenijnen heersen sneeuwstormen en in verschei dene streken zijn wolven en wil de zwijnen waargenomen. In de streek van Florence staat een zware storm, die beschadigingen aan elektriciteitskabels heeft aangericht. In Napels regent het reeds vierentwintig uur achter een. GELIJKE BELONING VOOR MANNEN EN VROUWEN IN DUITSLAND De Duitse bondsregering heelt de E. E. G.-commissie in Brussel medegedeeld, dat in de bonds republiek mannen en vrouwen voor gelijke arbeid gelijke be loning kri.jgen. zoals het E. E. G.- verdrag voorschrijft. Dit heeft de Westduitse minister van Ar beid. Theodor Blank, donderdag in de Bondsdag medegedeeld. Van socialistische zijde werd aan de juistheid van deze ver klaring getwijfeld, waarop de minister zei dat men in bepaal de grensgevallen uiteraard moei lijk kan beoordelen of er werk de komende raadsverkiezing. Voor de in te dienen Candida- tenlijst hebben zich reeds be schikbaar gesteld de heren W. Lambert te Stoppeldijk, A. Bun te Bosehkapelle, C. Muller te Stoppeldijk en W. de Maat te Stoppeldijk. Deze lijst zal worden aangevuld met geschikte candi- daten van de andere kerkdorpen van Vogelwaarde. Voor het eerst sinds het ontstaan van de ge meente Vogelwaarde in 1936 kiest hiermee het middenstand schip het gemeentelijk politieke sop. De vergadering besloot meteen deze zaak aan te pakken en trok voor propaganda-doeleinden een bepaald bedrag uit. Het bestuur werd aangevuld met de heren W. Lambert, A. Bun en J. Jans sen. De heer J. de Theije trad af als voorzitter en zag in zijn plaats gekozen de heer W. Lam bert. De nieuwe voorzitter gaf als richting voor de afdeling aan het opvoeren van het ledental en het uitbreiden van de activiteiten. Op- deze avond werd verder nog het woord gevoerd door drs. W. Lockefeer uit Hulst en pastoor C. Backx. In een gezellig samen zijn kreeg deze vergadering nog een gepast feestelijk tintje. t-aald moet worden. SJOUKJE WORDT GETEKEND IN PRAAG Zó groot is de populariteit van Sjoukje Dijkstra in Praag dat zelfs Tsjechische artiesten naar het Zimmi-ysstadion zyn geko men om de blonde Europese kam pioene uit te beelden. VRIJDAG 16 MAART. TERNEUZEN: Luxor-Theater.. 8 uur: ..Afspraakje in sep tember". ZAAMLAG Directiegebouw aan de Griete, 2 uur: Aanbe steding verbetering en onder houd zeewering van de cal. polders Ser Lippens c.a. ZATERDAG 17 MAART. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Afspraakje in septem ber". Concertgebouw. 2.30 uur: Leids Jeugdtoneel met „De avonturen van Bulletje en Bonestaak en de rebellen- koning"; 8 uur: „Het uur der vergelding". Cafétaria ,.De Gastronoom", 8 uur: Prijskaarting. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „Per valscherm de hel Terrein Buitenweg. 3.30 u.: A.Z.V.V. XNieuwdorp I. OTHENE: 6.30 uur: Prijskaar ting. De Sowjet-regering heeft don derdag in een decreet bekendge maakt, dat winnaars van een Stalinprijs voor de vrede deze kunnen inruilen tegen de inter nationale Leninprijs voor de vrede. De in 1949 ingestelde Stalin prijs werd in september 1956 ver vangen door de Leninprijs. PERSCONFERENTIE VAN KENNEDY President Kennedy heeft te Washington op zijn wekelijkse peio- conferentie verklaard dat de belemmeringen, die de Sowjet-Unie in de laatste 'tijd voor het verkeer in de luchtwegen naar en van West-Berlijn heeft opgeworpen, het moeilijker zullen maken een oplossing te vinden voor het Berlijnse vraagstuk. „Het afwerpen van stukjes zilverpapier boven deze luchtwegen, om de werking van het Westerse radarstelsel te belemmeren, vormt een bijzonder ge vaarlijk Russisch optreden", aldus Kennedy. De president verklaarde dat de Britse en Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, lord Home en Dean Rusk, in de be sprekingen, die zij voor het begin van het Geneefse ontwapenings- overleg met hun Sowjetrussische ambtgenoot Gromiko hebben gevoerd, „bijzonder krachtig" tegen dit Russische optreden hebben geprotesteerd. Kennedy zeï vérder dal hi>mi nister Rusk bad opgedragen al les te Genève in het werk te stel len om te komen tot het afbake nen van gebieden, waarover over eenstemming mogelijk zou zijn. De president las gedeelten uit de desbetreffende brief van hem aan Rusk voor. Hij spreekt hier in de hoop uit dal het mogelijk zal blijken het eens te worden op de drie belangrijke gebieden, waarop hij en de Britse eerste minister MacMillan Chroesjtsjofs aandacht in-een gemeensc happe lijke, op zeven februari j.l. over- |handigde brief, hadden gevestigd. Kennedy had ook tegen Rusk gezegd: „Ik hoop dat het u, uit gaande van de beginselen, waar over al overeenstemming werd bereikt, mogelijk zal zijn spoedig te kunnen melden dat een ak koord is bereikt over een schets, waarbinnen de algemene omtrek ken van een programma zijn aangeven, dat voorziet in alge hele en volledige ontwapening. Dit zou leiden tot het ontstaan van eën vreedzame wereld", al dus de. president tot Rusk. In antwoord op een vraag naar zijn voorwaarden voor bijwoning van een topconferentie, ant woordde Kennedy: „Ik bon niet van plan aan een dergelijk over leg deel te nemen, wanneer zich tevoren geen toestand heeft ont wikkeld. die naar mijn mening onderhandelingen op het hoog ste vlak vruchtbaar en lonend zouden maken". De antwoorden die de president gaf op de vragen van een ver slaggever over de inspectieme thoden, waarover in een overeen komst tot staking der kernwa penproeven overeenstemming IX' Wereldkampioenschappen te Praag SJOUKJE DIJKSTRA LEIDT Gisteren is te Praag een aan vang gemaakt met de verplichte figuren voor dames bij de wed strijden om liet wereldkampioen schappen kunstrijden. Na de eerste dag, waarin twee verplichte figuren werden ver reden. luidt de stand. 1. Sjoukje Dijkstra 349.2 pnt; 2. Regina Heitzer (Oostenrijk) 338.0 pnt; 3. Wendy Griner (Ca nada) 335.0 pnt; 4. Barbara Purs- ley-Roles (V. S.) 334.0 pnt; 5. Ka rin Frohner (Oostenrijk) 326.4 pnt; 6. Nicole Hassler (Frank rijk) 316.4 pnt. 108-JARIGE OVERLEDEN Op 103-jarige leeftijd is donder dagmorgen na een kortstondig,, ziekte in Winterswijk overledeii de heer G. H. Etortelers, één der oudste inwoners van ons land. Opa Stortelers heeft heel zijn leven gewoond en gewerkt op een boerderij die zijn naam drot^ in de buurtschap ,.'t Woold". Toen hij ai meer dan een eeuw oud was. werkte hij nog steedj ee in het boerenbedrijf. ERNSTIG AUTO-ONGELUK BIJ LEERDAM. Tengevolge van plaatselijks gladheid is woensdagavond om streeks half acht op de rijksweg Den BoschUtrecht, ter hoogte van de gemeente Zijderveld-Ever. dingen een ernstig ongeluk ge beurd. waarbij 2 personen levens gevaarlijk werden gewond. Een personenauto, die werd be stuurd door de 32-jarige Amster. damse natuurkundige H. G. Vrije, raakte aan het slippen en kwam in de midden-berm van de weg terecht. Even later slipte op de zelfde plaats de auto van de even eens 32-jarige mevr. Vos—van Leeuwen uit Den Bosch, die ook in de midden-berm belandde. Met behulp van de 38-jarige vrachtwagenchauffeur J. Bruy- nes, die op ongeveer hondend meter afstand van de plaats van het ongeluk woont en was toege sneld, poogden beiden de auto's weer op de weg te krijgen. Op dat moment slipte een derde auto, die op het drietal inreed. Hierbij werd mevr. Vos en de heer Bruy- nes levensgevaarlijk gewond. Mevr. Vos werd met een gebro ken been en een sehedelbasisfrac- tuur, de heer Bruyynes met een gebroken been en ernstige inwen dige kneuzingen naar het zieken huis te Leerdam vervoerd. zou moeten worden bereikt, wek ten de indruk dat Kennedy niet meer zo sterk staat als tevoren op de noodzaak van toezicht, ten einde te waken tegen het heime lijk voorbereiden van dergelijke proefnemingen. Hij verklaarde namelijk dat de waarneming van genomen proeven belangrijker is dan inspectie om zo spoedig mo gelijk op de hoogte te komen van heimelijke voorbereidingen ervan. Hij voegde hier echter aan toe dat de Westerse mogend heden op het woensdag te Genève begonnen ontwapeningsovèrleg voorstellen hebben ingediend, die voorzien in een dergelijke inspec tie. De president maakte het duide lijk dat z.i. voorrang moest wor den gegeven aan het constateren van genomen kernwapenproe ven. „Een land kan dergelijke proeven jaren voorbereiden zon der ze daadwerkelijk uit te voe ren. Het gaat er vooral om dui delijk te kunnen vaststellen wan neer een proef is genomen", al dus Kennedy. DE BEVOLKING VAN NEDERLAND In januari j.l. bedroeg het aan tal huwelijken in Nederland vol gens opgave van het C.B.S. 4517 tegen 4590 in januari 1961. Het aantal levendgeborenen steeg van 20.100 in januari 1961 tot 20.268 in januari 1962, het aantal over ledenen steeg van 8476 tot 87.018. Voorts steeg het aantal immi granten van 3550 in januari 1961 tot 4752 in januari j.l. en het aantal emigranten van 4261 tot 4569. Het aantal inwoners van ons land bedroeg op 1 februari j.l. 11.732.068. De Britse minister van Binnen landse 'Zaken, Butler, zal met in gang van maandag a.s. de minis- teriale verantwoordelijkheid voor de Midden-Afrikaanse federatie overnemen, zo heeft premier Mac Millan gisteren bekendgemaakt. De federatie bestaat uit Zuid- Rhodesië dat zelfbestuur heeft, en uit de twee protectoraten Noord-Rhodesië en Nyassaland. Op het ogenblik is Duncan als minister voor Gemenebestzaken verantwoordelijk voor de federa tie en voor Zuid-Rhodesië, ter wijl Noord-Rhodesië en Nyassa land onder de minister van Ko loniën, Maudling, ressorteren. MacMillan verklaarde met na druk. dat de wijziging geen ver andering in de Britse politiek ten aanzien van de federatie of haar samenstellende delen inhoudt De regering van Guatemala heeft voor donderdag een sper tijd van 8 uur 's avonds tot vijf uur 's morgens (plaatselijke tijd> afgekondigd, nadat studenten met stokken en stenen woensdag de straten van Guatemala onvei lig hadden gemaakt, het verkeer tegenhielden en de politie uit daagden. De spoorwegen zijn door mili tairen bezet omdat het spoorweg personeel uit sympathie met de studenten een staking heeft uit geroepen. De regering heeft publikatie van nieuws over stakingen, sabo tage en andere ondergrondse ac tiviteiten verboden. De studenten zijn vrijdag in staking gegaan uit .protest tegen beweerde fraude tüdwis".'Jde Congresverkiezingen. "Woensdag werd door hen een algemene sta king goedgekeurd. Een student die dinsdag bij botsingen werd gewond is woens dag overleden. De moeilijkheden begonnen woensdag toen studen ten die zich naar school begaven bemerkten dat de deuren in de nacht door de regering met plan ken waren dichtgespijkerd. AANBOD VAN BELGISCHE BOTERH ANDELAREN.... (Advertentie) 26. De mannen die mistroostig bjj het uitgedoofde vuurtje zitten in het kamp van „Schele Kanut" kijken argwanend op als ze eens klaps toegeroepen worden door drie donkere gedaanten. Snel wek ken zij hun makkers, die in de hut ten liggen te slapen en grijpen hun wapens. „Vrede, broeders!" roept één der mannon op het duin, „We zijn mannen' van Eldred Everdoder, maar we hebben geen wapens bij ons en we komen in vrede." „Het is je eigen belang om naar ons to luisteren!" vult een ander aan. De tien krijgers van Schele Ka- nut kijken elkaar bedachtzaam aan, maar aangezien ze niet bang hoeven te zijn voor slechts drie man, roept een terug: „Je kunt konten, maar weggaan zal minder makkelijk zijn, als je ons be dreigt!" Op hun hoede zien ze het drie tal naderkomen. „Wij weten, waar het derde bootje gebleven is," sto ten ze uit. „Eric de Noren-koning heeft het gegapt." Ademloos vertellen ze wat hen zopas allemaal overkomen is. „As-je-me-nou," zucht de aan voerder van het tiental, „dat ziel er dan niet mooi uit. Die Noren koning zit ons altijd dwars en heeft al heel wal van ons over do kling gejaagd. Als hij met zijn zes tig man op ons aanvliegt zijn we ei geweest." „Precies!", knikken de mannen van Eldred, „wij ook, tenzij we de koppen b\j elkaar steken, snap je. Die Noren hebben zestig man, wij zijn met ons dertigen, en een stuk of vijftig van jullie troep, da's sa men tachtig. „Dan kunnen we die Noorse bloedhonden makkelijk baas." „Goed idee," knikt de aanvoer der van Kanuts mannen. „We moe ten meteen onze krijgers waar schuwen." „Ja maar ho," valt een der an deren in. „Laten we eerst die twee lange slungels in de nek pakken Die ene, Svein, weet waar de Noorman uithangt met het gesto len bootje, en bovendien kan hij ons de weg wijzen, naar die No ren." „In orde!" schreeuwt de aan voerder van Kanuts krijgers. „Het zijn mannetjesputters, maar met ons dertienen kunnen we ze mak kelijk baas!" I „Levenslang alle jaren zijn ge wicht in boter" heeft de provin ciale beroepsvereniging van han delaren in voedingswaren in Ant werpen aangeboden aan dat par lementslid, dat kans zou zien it afschaffing te bereiken van de jaarlijkse premie van 400 frank, die moet worden betaald voor een vergunning voor de verkoop van zuivelprodukten. De handelaars zijn van mening, dat gezien de geringe winst, die zij op boter maken, de premie 'n onevenredig grote last legt voor al op de kleine winkeliers. Be sprekingen met het ministerie van Landbouw leverden geen en kel resultaat op, omdat dit minis terie zelfs de voorkeur zou geven van een verhoging van de premie om tot een sanering van de bo- terhandel te kunnen komen. Het aanbod van de handelaren aan de Belgische Kamerleden en senatoren heeft een beperkte tijdsduur: Hij, die voortaan elke week 1/52 van zijn gewicht in zuivel wil ontvangen, zal de ge hate premie vóór 1 juli 1964 moe ten hebben laten verdwijnen.... De Belgische minister voor df P.T.T., Busieau, heeft medege deeld, dat reclame-uitzendinger in de TV-distributie niet zal wor den toegestaan. Bij de behande ling van zijn begroting in de Ka mer van Volksvertegenwoordi gers zei de minister, dat de re gering binnenkort een nieuw ont werp zal indienen voor de rege ling van de televisie-distributie. De particuliere ondernemingen, aan wie een concessie wordt ver leend, zullen verplicht zijn alle Belgische TV-programma's over te nemen. De technische con trole zal door de Belgische P.T.T. geschieden. Het vorig jaar werd in België reeds een ontwerp-wet voor TV distributie aangekondigd, het ontmoette een storm van protes ted bij de Belgische handelaren in TV-toestellen en fabrikanten, die zich richtten tegen de plan nen van een distributiemaat schappij zelf de levering van voor distributie-ontvangst beno digde (vereenvoudigde) appara tuur te verzorgen. (Van onZ' zozeer i aandacht j die •rhui een hut WOl oet met e Het is betreurenswaj Tweede Kamer er zo weinig sche werkelijkheid niet gehuurd of verhui| ten der partijen of bevrediging van de vreden zijn met het en de verhuurder moet afschrijvingskosten óver volkshuisvesting achtergrond van deze Van de komende verkiei schouw over de wonin dit jaar verloren. De feiten zyn de vol Nederland worden er ten woningen gebouwd wet woningen, premiet vrije huizen. De ee: slecht of matig van kw kosten de overheid vee] bewoners van deze hui de huur gedeeheiyk di ren betalen. Bij de pr< is de kwaliteit veel wordt een klein gede( anderen betaald dan ners en by vrije boutj de bewoner zijn eigen hot. In 1961 zijn er 98.000 gebouwd. Dit is een re waren er 13.000 meer 1957 toen minister Van nag geen minister was echter in 1957 17.000 r ningwetwoningen meer en 8.000 meer premiet Het aantal woningen ii sector, dus voor eigen nam in 1961 toe met Hel En nu komt de kritiek] De woningen in de tor zyn alleen voor ten". Die krijgen dus in de groedkope soort] er veel te weinig geb daar ligt de grootste Het gevolg was een tw ties in de Tweede Kt het verzoek om respe 5 of 10.000 meer wonii ningen te laten bot motie van 5.000 werd teerd, maar de minis' niettemin zyn begroti: gekeurd. Het is duideli, geen kabinetscrisis wenst maar voor het fd Be kiezers met lage moest dit bewys van sd wogenheid toch even wi leverd. Het kan niet worden dat er grote vraag is ni woningen". De bouwt ervoor is eenvoudiger, liteit is onnoemelyk v van deze huizen en kans om deze te finan< Het zijn niet alleen ten die erin wonen. C, kingen hebben aangetc de gemiddelde prijs vrije sectorhuizen in geen 20.000,heeft Geen enkele kapitalist] naam verdient, wil in wonen dat 0p dit ƒ20.000,- kost. Rechtszaken De rechtbank te 's-l| bosch heeft de 26-jarige bediende M. van der Sprang-Capélle conforj van de officier van jus gens een dubbele moori deeld tot twintig jaar nisstraf met aftrek van arrest en onvoorwaarde beschikkingstelling van ring. Hij stond op 1 maa wegens het feit, dat hij tember van het vorige bejaarde landbouwers van Zeist met een stuk het leven heeft gebracl De procureur-genera gerechtshof te Arnhem C. Eijvoet, heeft dond hoger beroep twee jaar nisstraf met aftrek ge de 35-jarige vertegen R. B. uit Lyon en de handelaar in oude met] D. uit Marseille, die ir] dam geboren is. Beiden waren in Nij| heterdaad betrapt bij ven van valse dollarbil; voren zouden zij reeds re plaatsen souvenir, valse geld hebben gek rechtbank in Arnhem D„ conform de eis van van justitie, veroordeel] maanden met aftrek. De procureür-generaa( veel zwaardere straf, het uitgeven van vals g land door buitenlander: verzwarende omstandig te. Uitspraak 29 maart

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2