Minister Veldkamp voor de gevoerde vraagt begrip loonpolitiek De le De interpellatie-Roemers in de Tweede Kamer Gemeenteraad van Nieuwvliet Gevonden voorwerpen Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Dönöerdag 15 maart 1902' Kif de voortzetting van de lie handeling der interpellatie van drs. I). Roemers (P. v. d. A.) over de loonpolitieke situatie in liet algemeen en de jongste aanwij zing dei- regering op dit stuk in het hijzonder, was in de vergade ring der Tweede Kamer woens dagmiddug het woord aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. G. .AI. Veld kamp. Minister Veldkamp maakte uiige prealabele opmeikingen Hij verenigt zich geheel met de genomen beslissing en verklaar de zich bereid die met zijn ver untwoordelijkhcid te dekken. De benadering van de heer Roemers is geen nieuws; de mi nister kent haar reeds uit ge sprekken met de heer Roemers, De minister merkte op dat zwarte loonvorming een arbeids markt-verschijnsel is. De moei lijkheden worden naar 's minis ters inzicht niet opgelost dooi het te verwachten advies van de S.E.R. over de loonmaatstavon maar slechts door een afflau wing van de conjunctuur. Over de ontwikkeling die tot de gedifferentieerde loonvorming heeft geleid gaf de minister een schets, daarbij in aanmerking nemende de situatie zoals zij voor de tweede wereldoorlog be stond en zoals zij aanvankelijk na die oorlog gold. Met de ver dere ontplooiing van de econo mie. na de periode van schaarste, werden de gebreken van unifor me loonronden duidelijker en een nieuw systeem werd geadviseerd door de S.E.R. Niettemin duurde het nog tot het optreden van het kabinet De Quay vóórdat met de gediffe rentieerde loonpolitiek werd be gonnen. Minister Veldkamp herinnerde er aan dat de regering op basis van adviezen van de S.E.R. het criterium van de produktiviteit heeft overgenomen. Hij nam aan dat de S.E.R. niet dan na zorg vuldige overweging tot dit cri terium heeft geadviseerd. Maar naast dit criterium is er de in do aanwijzingen even duidelijk ges stelde coördinatiegedac-hte. De minister zeide zich niet aan de indruk te kunnen onttrekken dat dit laatste beginsel wel wat erg stiefmoederlijk is behandeld. Een belangrijk doeleind dat met de nieuwe spelregels werd nage streefd was voorts het voorko men van een schoksgewijze ont wikkeling der economie. De minister ontkende dat het produktiviteitscriterium onhoud baar in zijn toepassing is ge worden. Een geheel andere zaait is of er feilen aan dit criterium kleven. Slechts bij voldoende verantwoordelijkheidsbesef en zelfdiscipline is het mogelijk een waarlijk vrijere loonpolitiek tot haar recht te doen komen. De minister is ervan overtuigd, dat het stelsel van spelregels aan tiet bedrijfsleven meer mogelijk heden bood en nog biedt dan de heer Roemers meent. De resultaten besprekende welke tot nu toe met de toepas sing van de geldende spelregels zijn geboekt, zeide de minister o.m. dat in de afgelopen twee jaar de lonen aanzienlijk zijn ge stegen bij vrijwel gelijkblijvende kosten van levensonderhoud. Dit betoogde de minister aan de hand van de indices van de regelings lonen, de loonsom per werk nemer en van de kosten van levensonderhoud. De minister noemde een derge lijke ontwikkeling, bij teruglo pende arbeidsproduktiviteitscij- fers en afnemende rentabiliteit in het bedrijfsleven, „toch waar lijk, gezien van liet oogpunt van de werknemers uit, bevredigend' Indien de lonen nog verder zou den zijn gestegen zou een zekere prijsstijging wol onvermijdelijk zijn geweest. Dan had men de optredende loonbeweging met recht een schijnbeweging kunnen noemen, zo zeide dr. Veldkamp. De werkelijkheid is echter ge weest dat zich een aanzienlijke welvaartsverbetering voor de loontrekkers heeft kunnen vol hekken met behoud van prijssta bilisatie. De minister ontkende dat in de afgelopen periode van hoogcon junctuur geen enkele andere dan alleen een loonpolitieke loon maatregel is genomen. Veeleer het tegendeel is het geval. Loonpolitiek alleen kan de con junctuurpolitiek niet redden zo zeide dr. Veldkamp. Dat is nim mer door wie ook beweerd; zij kan alleen effect hebben in sa menhang met andere conjunctu iele maatregelen. De minister zeide kennis te hebben genomen van het door drs. Roemers geciteerde rapport van het loononderzoek in de nij verheden van de E.E.O. Dit on derzoek had echter, aldtic de mi nister. betrekking on 1959 en de toestand is sedertdien zoals is gebleken, niet onaanzienlijk ge wijzigd. De minister zeide te volstaan met het vermelden van enkele percentages die aangeven dat deel van de rechtens geldende loonsom dat als zwart loon wordt aangemerkt, d.w.z.- datgene dat uitgaat boven do in de C.A.O. ge stelde maxima Het is dc minis ter niet mogelijk een gemiddelde afwijking te geven. Wat enkele sectoren van het bedriifsleven bptreft, en het eaat daarbij om -100.000 van de 31 miljoen werk nemers, is een afwijking die niet als een representatieve steek proef kan worden beschouwd. Het gemiddelde is landelijk in deze sectoren omstreeks 5.4 in de randstad gaat de afwijking daar boven uit. in het zuiden is zij on geveer gelijk aan het landelijke gemiddelde en in het overige deel van liet land. dat is het noord oostelijke gedeelte, daar beneden. De minister herinnerde er aan dat vergelijkbare percentages in 1956 ruim 6 en in 1959 ruim 3 bedroegen. De looncontróledienst heeft in 1961 352 processen-verbaal opge maakt (in 1956 ruim 500). Hoewel het op Oud-Wassenaar ging om een loonpolitieke aange legenheid, werd de loonpolitiek daar economisch-politiek ge toetst. Het ging en het gaat de rege ring niet om de formule van Oud-Wassenaar zelf, doc-h om het doel dat met de matigings formule werd nagestreefd. Bij het overleg in Oud-Wasse naar werd gewezen op de voort durende ernstige discrepantie tussen de ontwikkeling van de lonen en de arbeidsproduktiviteit Bij die gelegenheid werd van de zijde van do regering de ernstige bezorgdheid geuit, dat, indien niet metterdaad tot matiging zou worden overgegaan, een ver slechtering van de algehele eco nomische situatie welhaast onaf wendbaar zou zijn. De minister meent, dat de re gering niet ten onrechte bij dat overleg op een verdergaande ma tiging heeft aangedrongen dan die welke van de zijde van het bedrijfsleven werd gesuggereerd. De regering is immers, zo .zeide hij, door de feitelijke ontwikke ling sedertdien in het gelijk ge steld. De nieuwste gegevens wij zen erop dat de stijging van de arbeidsproduktiviteit: beneden de raming van 2 fó zal blijven, dat de stijging van de loonsom boven de raming zal uitkomen en dat dientengevolge ook 1962 een con tinuering te zien zal geven van de ontwikkeling van de laatste jaren ten aanzien van de stijging van de arbeidskosten. In Oud-Wassenaar werd over eengekomen dat de matiging voop de naaste toekomst zou gel den. Aangezien het overleg werd geopend met het oog op de voor 1962 te verwachten economische ontwikkeling ligt het voor de hand dat deze matiging voor 1962 zal gelden. Of de matiging slechts" voor dit jaar zou gel den kan eerst nadat voldoende gegevens beschikbaar zijn over de verdere economische ontwik keling en met name op het punt van de loonontwikkeling worden bezien. Het zou van een onver antwoord optimisme getuigen in dien er reeds thans op zou wor den gespeculeerd dat met het einde van dit jaar ook de over eengekomen matiging een ein de neemt. Evenmin mag reeds thans worden bepaald dat de ma tiging in het volgend jaar voort gang zal vinden. Dit is ook niet in do algemene aanwijzing van maart bepaald. De aanwijzing van de staats secretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid van 2 maart j.l. acht de minister niet strijdig met het accoord van Oud-Wassenaar: hij is niet bereid haar in te trek ken. Wanneer de regering onver kort vasthoudt aan de matiging en de thans gegeven aanwijzing als een middel daartoe ziet, dan doet zi.i dat om een waarachtig sociaal beleid te kunnen blijven ,-oeren, niet alleen een sociaal be leid zoals dat gerealiseerd kan worden binnen de bestaande uit gangspunten van de gedifferen tieerde loonvorming, doch tevens een sociaal beleid zoals dat vorm krijgt in her programma dat de regering onder meer op het stuk van de sociale zekerheid voor ogen staat. Staatssecretaris Koolvink be gon met op te merken dat men de ethiek in de discussie z.i. hoog moet houden. Verdachtmakingen horen daarin niet thuis. Hij zal een zakelijke discussie voeren. De staatssecretaris ging o.m. de vorige interpellaties op het ge bied van de loonvorming na en constateerde dat de oppositie het merendeel daarvan op haar naam heeft gebracht. Deze zaken zijn door afgevaardigden van de P. v. d. A. bijna als een routine-aan gelegenheid bij de Kamer afge draaid, aldus de heer Roolvink. De staatssecretaris merkte ver der o.a. op, dat op een aantal es sentiële punten in het bedrijfs leven geen overeenstemming be stond, zodat de regering moest ingrijpen. De regering is en blijft van mening dat de beslissing over de lonen in het geheel bij het be drijfsleven behoort. Dat is een gezond standpunt, maar dan is overeenstemming bii het bedrijfs leven wel noodzakelijk. Spreker schetste de gang van zaken met betrekking tot hetgeen op Oud-Wassenaar werd vastge steld en over hetgeen daarop volgde. Hij merkte voorts op dat hij niet verantwoordelijk kan wor den geacht voor cijfers die in een dagblad over zwart loon zijn ge maakt. Hij zeide dat bericht ook niet bij zich te hebben, zodat hij het niet zou kunnen controleren. De heer Roemers: „U kunt het van mij krijgen". Staatssecretaris: ..Ik heb zel den zovee] vriendelijkheid van de geachte afgevaardigde ondervon den". i Gelach.) De lieer Roemers zoekende in zijn papieren, kon het artikel evenwel niet direct overhandi gen, hetgeen de staatssecretaris de opmerking ontlokte; „Als de geachte afgevaardigde nu ook nog enige spoed zou willen be trachten". De heer Roemers bleek evenwel niet het artikel te kunnen vinden op dat ogenblik waarna de voorzitter, mr. Kor- tenhorst, de staatssecretaris ver zocht voort te gaan. „De kranten kunnen we in da pauze wel lezen". De staatssecretaris noemde de situatie op loonpolitiek gebied ernstig en sprak de hoop en het vertrouwen uit dat de eenheid in het overleg bewaard zou worden en een gezamenlijk dragen, van de verantwoordelijkheid, ook in de nabije toekomst, mogelijk zat zijn. De behandeling werd om half vier voor een halt uur geschorst. Bij de voortzetting dankte drs. Roemers i P. v. d. A.) de bewinds lieden voor de wijze waarop zij aandacht hebben besteed aan zijn opmerkingen. Hij heeft wei nig bewondering voor de opmer king van de staatssecretaris aan gaande de wijze van discussiëren. Hei wordt langzamerhand ge woonte dat men van de zijde dei- regering als persoonlijk kwalifi ceert opmerkingen aangaande het beleid van bewindslieden. Spreker herinnerde er aan dat hjj over technische en politieke bekwaamheden van de staats secretaris enige inzichten had ge uit. „Mag dat als het u belieft?", zo vroeg de heer Roemers. Een déél van de Stichting van de Arbeid heeft gesmeekt om een algemene aanwijzing. De eerste voorzitter van de Stich ting heeft gesmeekt om géén aanwijzing. De staatssecretaris zou dat nog maar eens moeten nagaan. Als er in de looncom- missie verschil van inzicht blijkt, dan moet het bestuur der Stich ting er aan te pas komen. De minister is om de kern van de zaak heengegaan. Op de es sentie van zijn uiteenzetting heeft de heer Roemers geen uit leg gekregen. Er was natuurlijk reden voor het akkoord van Oud-Wassenaar, anders had het niet gesloten mo gen worden. De minister heeft de vakbewe- ing opgewekt tot een actie tegen de zwarte lonen. De mi nister heeft de juistheid van sprekers cijfers niet bestreden. De heer Roemers citeerde enkele cijfers uit de concept-rede van de minister in de Kamer, welke cij fers spr. evenwel vanmiddag in dg ..uitgesproken rede van de mi nister niet had gehoord. Er is wei een probleem, waarmede alle centrale organisaties van werk gevers en werknemers thans te maken hebben, de zwarte lonen. De minister moet niet zo gauw voorbii gaan aan de kern van de zaak. De minister is van oordeel dat de zwarte lonen geen gevolg zijn van het loonsysteem. De zwarte lonen worden uitbetaald, de bedrijven betalen ze, zonder dat ze er aan kapot gaan en zon der dat de prijzen stijgen. Spreker meende dat de minis ter aan de essentie van sprekers vragen niet voldoende recht heeft doen wedervaren. Als een organisatie van het be drijfsleven na rijp beraad van oordeel is dat een aanwijzing van de regering onredelijk en in de praktijk onuitvoerbaar is, wat moet zij dan doen? De regering beslist toch niet over de bevoegd heid der organisaties. Spreker zeide géén motie te zullen indienen. In de eerste plaats omdat een motie is gede valueerd. Daarvan zijn in het re cente verleden twee voorbeelden. De voornaamste reden van het niet indienen van een motie is: de Kamer kan de werkelijkheid wel niet willen zien, de regering kan de werkelijkheid wel niet willen zien, er is een crisis in de loonpolitiek. De heer Bogaers KVP i maak te enige kanttekeningen bij de opmerkingen van de interpellant over het naar diens mening te lage structurele loon- en prijs peil ip Nederland. Het is uiterst gevaarlijk thans nog te spreken van een structurele onevenwich tigheid in de landen van de ge meenschap. Praktisch alleen t.o.v. de Bondsrepubliek Duits land kan nog van een discrepan tie worden gesproken. De heer Bogaers was van oor deel dat de interpellant te wei nig wezen en concrete vorm van de gedifferentieerde loonpolitiek heeft onderscheiden. Spreker noemde de resultaten van de gedifferentieerde loonvor ming goed tot zeer goed. Spreker helichtte enkele pun ten van de algemene aanwijzing van 31 juli 1959 en constateerde dat men de essentie van de ge differentieerde loonpolitiek aan de zijde van de socialistische frac tie niet heeft kunnen willen zien. De heren Roemers en Baart interrumpeerden; de laatste o.a. toen de heer Bogaers de pogin gen tot openbreken van C. A.1 O.'en in 1960 in herinnering bracht en zich gelukkig prees dat die pogingen toen geen succes hebben gehad. Het Nederlandse socialisme heeft niet het recht het systeem te karakteriseren als onhoudbaar en praktisch onuit voerbaar omdat dit socialisme er toe heeft bijgedragen dat het systeem thans is zoals het is. De fractie der K.V.P. betreurt het dat het bedrijfsleven in zijn algemeenheid niet in staat is ge bleken de algemene aanwijzing te voorkomen. De fractie heeft grote waardering voor de wijze waarop de staatssecretaris tij dens de afwezigheid van de mi nister de moeilijke onderhande lingen heeft gevoerd. De fractie is van oordeel dat op korte termijn in regerings kring nieuw beraad nodig is over nadere maatregelen op conjunc- tureel-politiek gebied. De fractie meent dat de wijze waarop van de zijde van de socia listische fractie is geageerd tegen het welvaartsbeleid van het ka binet-De Quay niet loyaal kan worden genoemd. De voorzitter schorste de be handeling en sloot te tien over half zes de vergadering. Raadsvergadering. 1961 was uitzonderlijk goed jaar. Na vlucht uit auto. WILDE JACHT OP KOE IN BRUSSEL Een uit een vrachtauto ont snapte koe heeft dinsdagmiddag in het centrum van Brussel een enorme- verkeersopstopping ver oorzaakt. Na de vrijheid tc heb ben verkozen, holde het dier door de Straten en liep het grote via duct van de Brusselse ringbaan op. Op zijn weg liep het een man, oen vrouw en een kind tegen de gro.pd, die de ongewone ontmoeting gelukkig ongedeerd "Overleefden. Op het viacthct kwam de verkeersstroom tot stil stand toen de koe zigzag door de rijen auto's begon te lopen. Twee gealarmeerde Brusselse politie agenten- brachten uitkomst. Een eerste revolverschot trof het dier weliswaar in da kop, maar de 7 mm kogel was te klein om het dodelijk te treffen. Het nam op nieuw de vlucht, maar een twee de schot bracht het óp de knieën. Een toevallig in de. verkeers chaos gestrande veearts maakte een einde aan dit koeienleven. Met een kraanwagen werd het kadaver afgevoerd. De brand weer kwam er aan te pas om de enorme bloedplas op te ruimen. Een aantal automobilisten hield aan de „corrida" krassen op hun wagen over. In zijn nieuwjaarsrede tijdens de deze week gehouden raads vergadering zei burgemeester Everaars, dat het afgesloten jaar 1961 een uitzonderlijk goed jaar is geweest. Het inwonertal had echter een teleurstellend verloop. Begon men per 1 januari 1961 met 429 ingezetenen op 31 dec. van dat jaar was het met 7 in woners gedaald tot 422. De voor zitter herinnerde er aan, dat de gemeente Nieuwvliet 521 zielen telde op 1 jan. 1946, zodat in 15 jaar een aanmerkelijk verloop in inwonertal is opgetreden. Als ooi-zaken van dit sterke wegtrek ken noemde spreker het gebrek aan werkgelegenheid en het ge mis aan goede huisvesting. In de gemeente zijn nog vele gezin nen, die hei electrisch licht nog moeten ontberen. Jammer vond de voorzitter het, dat het 100 plan van de P.Z.E.M. nog geen definitieve, gestalte heeft gekre gen, zodat er sterk aan getwijfeld moet worden of in afzienbare tijd een begin zal kunnen wor den gemaakt met de uitvoering van dit plan. De financiële verhouding tus sen Rijk en gemeente heeft in haar nieuwe vorm een nadelige uitwerking voor Nieuwvliet. Een ander probleem, dat nog een op lossing behoeft ig de opzegging van de huur van het strand aan de gemeente door de dienst dei- Domeinen te Goes. Het afgelopen badseizoen ver bleven er gemiddeld 2000 badgas ten in de gemeente. In totaal konden 61.000 overnachtingen worden geregistreerd, een cijfer, dat reeds grootse allures begint aan te nemen en waaruit men mag concluderen, dat Nieuwvliet als badplaats stérk aan beteke nis heeft gewonnen. Het verenigingsleven kenmerk te zich door een gezonde activi teit. Het 100 r/c -plan van de Wa terleiding Mij is vrijwel geheel gerealiseerd. In oktober 1959 startte de Commissie Samen werkende Kustgemeenten, welke start zeer slecht was. Het uitbreidingsplan aan de kust werd door G. S- goedge keurd. Gelukkig kan het uitbrei dingsplan West, waartegen geen bezwaren zijn ingekomen, thans tot uitvoering komen, zodat de ontwikkeling van Nieuwvliets kuststrook toch voortgang kan hebben. Voor het plan West zijn al aanvragen voor de bouw van 60 zomerwoningen, althans voor de grond. Spreker stond nog stil bij de zaken welke de aandacht van de raad in 1962 zullen opeisen. De voorzitter eindigde met to zeggen, dat hij de toekomsige ontwikkeling van Nieuwvliet op timistisch tegemoet ziet. Over 10 jaar zal het Nieuwvliet van thans niet meer te herkennen zijn. De gemeentebegroting 1962 met inbegrip van de eerste begro tingswijziging werd door G. S. goedgekeurd. De raad kwam tegemoet aan diverse opmerkin gen van G. S. met betrekking tot deze begroting. In de nadelige exploitatie van de Beschuttende Werkplaats te Oostburg werd voor het jaar 1959 een bedrag van 19,05 bijgedra gen en in de nadelige exploitatie van vroegere jaren een bedrag van 386,96. Voor de aanschaf van een eenvoudige bandrecor der werd een bedrag van 400 uitgetrokken. Adhaesig werd betuigd aan een rekest van de gemeente Aar denburg gezonden aan de minis ter inzake de verlenging van de wet op de vervreemding van landbouwgronden. Tijdens de rondvraag uitte de heer J. Quaars zijn teleurstelling over het feit, dat aan de gemeen te Nieuwvliet geen toewijzing is verstrekt voor woningwetwonin gen. De voorzitter zei de mening van de heer Quaars te delen. De heer Quaars vroeg of het de bedoeling is het terrein, waar op het sportterrein zal worden aangelegd in afwachting van de uitvoering van het werk ver pacht zal worden. De voorzitter zei, dat B. en W. een en ander reeds hebben bezien en thans naar een mogelijkheid zoeken waarbij elk moment, dat de ge meente de beschikking dient te krijgen over het terrein, dit dan ook zal kunnen geschieden. De heer Boeije vroeg of bij het rioleringsplan van de Molendijk alle panden aangesloten zullen worden, wat wel de bedoeling bleek te zijn. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. ^iarten in <~Ylood Door ANGELA VON RIESLING 5) Nadruk verboden. Lindinger draaide zich om, ver liet de keuken en ging de grote zaal binnen. Een kort ogenblik bleef hij in de deuropening staan en liet zijn blik door de zaal glijden om te zien of hij ergens zijn vrouw kon ontdekken. Ja, daar zag hij haar.Anna danste in de arm van een ele gant geklede man.... nu kwa men ze hem voorbij Aha! een nieuwe neef, dacht hij woedend. Snel ging hij naar binnen e$ zette zich aan een klein tafeltje dicht bij de deur, waar hij de kelnerin een glas bier bestelde met enkele warme worstjes. Maar de worstjes ble ven op het schoteltje liggen, hij kon ze met geen mogelijkheid door zijn keel krijgen, toen hij de verlangende blikken zag die zijn vrouw haar begeleider toe wierp. Ze droeg een nieuwe Nijlgroeno jurk, die prachtig stond bij haar rossige haren, maar voor Lindingers gevoel was hij veel te ver uitgesneden. „Ze gedraagt zich schaamte loos", mompelde hij voor zich heen. Nog steeds had zijn vrouw hem niet gezien. Ze .was' als een ver liefd jong meisje, blind voor haar omgeving. Toen haar dan seur een ogenblik de zaal ver liet. stond Lindinger op en riep: „Kom mee! De kinderen wachten op je, Anna!" Met open mond staarde ze haar man aan. „Hoe kom jij hier?" vroeg ze geheel overstuur. „Heel eenvoudig. Ik moest Fritz gaan zoeken en kwam hier voorbij. Ik wilde kijken of je hier al klaar was met je werk en vond je hier in de danszaal." „En wat zou dat? Ik heb eerst geholpen en ben nu nog even gaan dansen." „Je liegt! Je hebt hier van avond niets gedaan. Vooruit, ga meenaar huis! Ik wil hier in de zaal geen herrie schoppen." Tegen haar zin gaf Anna toe. Ze volgde hem. terwijl ze en- passant haar mantel uit de gar derobe haalde en verliet met haar man het café. ..Het is gewoon een schande", vervolgde hij vol ergernis op straat, „hier ben jij aan het dan sen met vreemde jonge mannen, terwijl je thuis twee kinderen hebt die je bitter nodig hebben. Je kan toch moeilijk van mij verwachten dat ik ze alleen aroot breng." „Ik begrijp niet waar je je druk om maakt". Wrevelig schoof ze haar onder lip vooruit. „Vind je het werke lijk zo erg als iemand eens ple zier heeft? Je avondeten stond klaar en Angelika hoefde het alleen maar op te warmen en op tafel te zetten." „Daarover heb ik het niet. Natuurlijk kon Angelika het op tafel brengen. Maar vandaag ben je hier, morgen daar; van daag in een café, morgen naar de bioscoop. Dat kinderen nog andere dingen nodig hebben als eten interesseert je kennelijk niet, Anna?" „Lopen ze misschien met ka potte kleren en vuil bij de straat? Ik geloof niet dat je me in dat opzicht enig verwijt kan maken!" „Nee, ze zien er altijd even schoon uit. Maar daar gaat het ook niet om, Anna. Ze hebben jou nodig, je liefde, je zorgen, je hart! Nu gaan ze er aan kapot?" „Och, schei toch uit met zo te overdrijven, net alsof ik voor de kinderen geen hart heb! Het idee! En dat moet ik me door mijn man laten zeggen Je bent lelijk tegen me, Karl." „Als je niet wilt begrijpen wat ik bedoel dan heb je een steen zitten op de plaats waar je hart hoort!" ..Belachelijk!" Met snelle kleine passen ging ze nu enkele stappen voor hem lopen, want ze wenste geen en kele opmerking van hem meer tc verdragen. Zachtjes begon ze een schlager te neuriën. Lindinger kwam zorgelijk ach ter haar aan. Hoe kon hij deze vrouw ooit nader komen? Alles wat hij zei gleed langs haar af, net alsof ze geen gevoel had. Maar toch kende hij maar al te goed haar hartstocht, haar tem perament. Maar daarnaast was ze ijdel, lichtzinnig, verwaand en altijd uit op pleziertjes. Hoe hij haar veranderen moest was hem voorlopig nog een raadsel. Om nu verder te praten was volko men zinloos, want hij wist uit ondervinding dat hij tegen een muur zou praten als Anna in een dergelijke bui was. Anna deed de deur van de woning open, Lindinger ging achter haar naar binnen. In de kamer waar Fritz sliep brandde nog licht. „Ga jij maar vast naar bed, ik moet nog even met de jongen praten", zei hij tegen Anna en sloot de deur achter zich. „Laat hem toch met rust. Hij ligt waarschijnlijk nog te leren. Snap je dan niet dat hij ook zijn vrijheid hebben wil?" „Wat jij vrijheid noemt. Anna! Jij hebt er geen idee van in welk gezelschap ik Fritz vanavond heb aangetroffen!" „Van een paar kwajongens, na tuurlijk, wat zou het anders zijn! Ik geloof dat ik meer verstand van de jongen heb dan jij!" „Dat merk ik. Laten we het daar maar bij laten!" (Wordt vervolgd.) HOTELBRAND IN WIJK AAN ZEE In Wijk aan Zee is dinsdagavond het hotel-café-restaurant „Berg en Dal" uitgebrand. Het hotel had 29 bedden. TERNEUZEN -Aan het bureau der gemeente politie zijn de volgende voorwer pen als gevonden aangegeven, welke aan de navolgende adres sen zijn terug te bekomen: Boodschappentas, J. Marsilje, Axelsestr. 104; damespantoffel, P. Geensen, Korte Kerkstr. 9; rozenkrans in étui, De Baar, Lin- denlaan 2; kinderringetje. Oppe neer, Dekkerstr. 22; glacé hand schoen, De Waal, Scheldekade 62; gekleurde hoofddoek, A. v. d. Velde, Knol C 77, Hoek; witte wollen kinderhandschoen, Valke. Tulpstr. 11; groene wollen das, E. Blauw, Donze-Visserstr. 91; damespolshorloge, Standaert, Westkolkstr. 3; steunzooltje, Med. Centrum, Leeuwenlaan 31; munt biljet ƒ2,50', M. Franse, Nieuw- straat 30; doos sleutels, Garage Voet, Invalsweg; kinderschaats. J. de Greef, Oostkolkstr.; sjaal en huissleutel, A. de Kraker, Nieuwediepstr. 79; rieten mand, Jurriëns Leeuwenlaan 25; auto- step (rood), v. d. Hoofd, Kerk hoflaan 51; bril, J. Meeusen, Schoollaan 27; speelgoedtasje, K. Zegers, Schoollaan 29; bril in étui, Van Luijk, Hondiusstr. 41; halsketting met broche, R. Zee- gers, Hogendijk 34;..^cinderarm- -bandje, M. Scheele, Mei'daarnsfr. 8; zwarte snelbinder Vérmj)- re, Meidoornstr. 9; plastic Dal, B.L.O.-school, J. Catsstr.; sleutel in étui, L. v. d. Winkel, Steen- kamplaan 11; boekentas met boe ken. A. Mechielsen, Klaassenstr. 6; rode plastic bal, Eoland, Leeuwenlaan 24; leesboek, C. Ha melink, Hondiusstr. 32; houten sleetje, Bouman, Korenbloemstr. 6; kinderportemonnaie met inh-: Maria Verstraeten, Azaleastr. 18; bivakmuts, Geldof, Marijkestr. 12; medaillon, Verstraeten, De Jongestr. 3; snoer kralen, Bakker, Van Cantfortstrt. 9. Aan het bureau van politie zijn te bekomen: Wollen das, grijze handschoen, babywantje, bril in koker, grijze centuur, flesje ai- wasmiddel, rode kinderwant, paar gebreide handschoenen, broodzaag, kinderportemonnaie met inhoud, witte wollen das, schroevendraaier, paar rode gla cé handschoenen, damesglacé, paar zwarte dameshandschoenen, parapluiehoes, grijze Falcon jas, dameshandschoen, regenjas, da- mesvest, gekleurde sjaal en zil veren armband. SLUISKIL Gevonden voorwerpen. Geel plas ic regenkapje, B. Hamelink, Lijsterplein 6; dek zeil, P. M. Meeusen, Kanaal- zicht 30; wit-blauwe sjaal, H. Schooff, Stroodorpe 9; wollen das, J. Sutterland, ttanaalweg 1; damesbont, E. Snoeck, Vinken- str. 16: witte kralen halssnoer, Ziekenhuis, Nieuwe-Kerkstr. 17; zwarte damesportemonnaie, F. Dees, Vogelschorstr. 24; grijze muts (van cape), H. Dierickx. Spoorstr. 84aansteker, De Smit, Middenstr. 60. Aan het politiebureau zijn te bekomen Handfietspornpjé, huissleutel, zwarte glacé dameshandschoen en kinderportemonnaie. MAATREGELEN TEGES' GELUIDSHINDER IN WONINGEN De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft de gemeentebesturen in kennis gesteld van wenken en aan wijzingen ter beperking van ie geluidshinder in étagewonin gen. Indien deze bij het ont werpen van nieuwe woning wet woningen worden gf" volgd, zullen de hieruit voort vloeiende hogere kosten tot in het algemeen ten hoogste 400 per étagewoning in de stich- tingskosten opgenomen kunnen worden. De wenken en aanwijzingen van de minister kunnen als 'n aan vulling op de bestaande „voor schriften en wenken voor het bouwen van woningen" worden beschouwd. Tot het uitgeven ervan heeft de minister beslo ten op advies van de Stichting Studiegroep Efficiënte Woning bouw. hij le ruv Donderdag 15 Nog 300 na oversti in Hai In het vorige m f tromingen getr worden nog dril nen vermist. Mer cen aantal van blij£t, doch nage te laten registrc j-end is heeft m renen zekerheid overstromingen Fransman si als middel t Een inwoner stad Bourg had ivoonte om met astma zo nu en op te snuiven, deze „remedie leven. Hij raakt doch voordat king om het werd hij op bewusteloosheid stromende gas door de aanwe brandende kachi gekomen, waarc in een ruïne De astmalijder, ke builen cn leven afbracht, voortaan andere zijn kwaal te g< Sclieepsbo Maas voor ,Op. het punt v vin dc Oude M< de Merwede vóó woensdagmorgen schip „Arabia Van Ommeren i de 942 ton metei laden, Duitse „Gebrs. Stumm afkomstig uit D kaar in aanvari „Arabia" kwam Rotterdam de Duitse schip wil Maas de Noord daartoe juist be maken. Het aanzienlijke ave werd o.m. gehe gedeelte van he scheurd. Persoor kwamen niet v( OPIUM Af VAN NED TA> Voor n waarc Dinsdagavond de Nederlandse Leiden" in de h hagen een hoe opiumiN^ien en opiiM gevond' marlWW&arde wordt geschat 35.000. De autoriteit menjng dat h smokkel betreft, schijnlijkheid w. in jerrycans wa doe'd voor elger 40 Chinese-bem de „Caltex Leid T Het landelijke van het levens gezinnen van h beiHers, zoals reau voor de maandelijks sar 1951 100, gaf cember 1961 to 1962 geen wijzis indexcijfer ine A. W. W. bleef het indexcijfer W./A. W. W. op Binnen de af pen der gezin: wel enkele stij gen op. die ell penseerden. In de groep het indexcijfer en voor melk. verband met et de detailhandel sumptiemelk den. Voor gre eieren werd ee teerd. De uitverko een daling va voor kleding Ook in de zekeringen tra VERKIES VAN CHI Premier Chi dag in het co: Kremlin zijn rede houden. 2 functionarissen kendgemaakt minister zich stemgerechtigd: kouse district zich kandidaat richten, verwa rede in het bij: tionale politiek hebben. Hij hield zijn over buitenlan den in begin di wacht dat de t dag via radi worden uitgezo Zoals geme: maart verkie voor de twee perste Sowjet.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2