YELPON RECHTSZAKEN merikaanse PROVINCIAAL NIEUWS sleeptouw Woensdag 14 maart 1962. V Woensdag 14 maart 1962' Kennedy legt program van Amerikaanse hulp aan het buitenland aan congres voor MIDDELBURG RETRANCHEMENT IJZENDIJKE van Ceta-Bever' BINNENLANDS NIEUWS DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 ident.) te intimideren en onder druk te zetten. Sociaal fonds steunde De onmiddellijke aanstichter van vele wandaden moet steeds Jimmy" Hoffa, de algemeen voorzitter, zijn geweest, doch tot op heden kon men hem van het een en ander wel verdenken, doch niets bewijzen... Het vuile werk werd altijd weer opgp. knapt door anderen, zoals on- dergeschikte organisatieleden en de hiervoor genoemde ..vertrou wenslieden", Deze mensen wer den in vele gevallen tot min ot meer langdurige gevangenis straffen veroordeeld, met als enige troost dat voor de achter- blijvenden werd gezorgd; het „sociale fonds" der organisatie was dan voor financiële hulp aan de betrokkene aansprake lijk. De algemeen voorzitter der vakbond voor de transportarbei ders bleef tot op heden buiten schot en mocht hij al eens on verhoopt door een officier van justitie worden gedagvaard, dan werd hij altijd bijgestaan door de beste strafpleiters, die er maar te vinden waren. Dezer I dagen kwam zelfs aan het licht, dat ook de zoon van een der voormalige presidenten van de V. S. met name dr. Delano Roosevelt, in dienst van Hoffa's organisatie stond... Volgens oncontroleerbare ge ruchten zou Hoffa thans bezig zijn met het onderzoeken van nieuwe mogelijkheden voor zijn organisatie, met het doel t< komen tot de stichting van niéu we, algemene vakbonden, onder zijn persoonlijke leiding natuur lijk. Volgens de Amerikaanse minister van justitie zou een zodanige vakbond gesticht en geleid door Hoffa en z'n gang sters de arbeidsvrede in de Verenigde Staten in een ernstig gevaar brengen. (Nadruk verboden.) Weer zilverpapier in de Oostduitse corridors Russische vliegtuigen hebben dinsdag boven Oost-Duitsland weer stukjes zilverpapier uitge worpen. Een deel ervan kwam ook in de middelste en in de zui delijke luchtcorridor terecht. Het .Westelijke luchtverkeer piet Ber lijn ondervond er geen hinder van. - vb rboo lis 19e ONTPLOFFING IN PARIJS In de Parijse voorstad Issy-les- Moullneaux is een auto ontploft bij een gebouw waar het „Natio nale vredescongres" zou worden gehouden. Twee politiemannen en een post beambte zyn om het leven geko men. Vijfentwintig mensen zijn gewond. Foto: De politieprefecl Maurice Papon (links) en het hoofd van de stedelijke politie Maurice Lc- gay (tweede van links) op de plaats des onheils. Nieuwe gevallen van mond- en klauwzeer Op het bedrijf van P. van Lip- sig te IJsselstein bij Venray i-s mond- en klauwzeer geconsta teerd. 85 slachtrijpe varkens, 31 drachtige zeugen en twee beren moesten worden afgemaakt. Op het bedrijf van P. Janssen te Maashees is mond- en klauw zeer uitgebroken. Tachtig var kens moesten worden afgemaakt. Dit is het eerste geval in de ge meente Vierlingsbeek. Op het bedrijf van M. Friesen te Casten- ray moesten 50 varkens worden afgemaakt. In de gemeente Horst werd op een tiental bedrij ven mond- en klauwzeer gecon stateerd. Hier werden ruim 600 varkens in de loop der laatste weken afgemaakt. Zowel in het ambtsgebied van de bureauhou der van Venraij als ook van het ambtsgebied te Horst kunnen geen vervoersbewijzen vöor var kens meer worden afgegeven TERNEUZEN Muziek- en Filmavond „Har monie Terneuzen." De jaarlijkse muziekavonden, i die de „Harmonie Terneuzen" haai donateurs en verdere belang- -tellenden biedt, hebben maandag- 'cn dinsdagavond in het Concert gebouw plaats gehad. "Vóór de pauze gaf de harmonie mét drumband een kort concert, daarna volgde op de eerste avond de uitstekende Glenn Miller Story". een boeiende film over deze" componist, en gisteravond de film „Het leven van Franz Listz", waarin de muziek van deze componist en verscheidene beroemde tijdgenoten het belang rijkste en het meest aangrijpende hoofdthema vormde. Op de tweede avond gaf burge meester mr. H. Rijpstra blijk van zijn belangstelling. „Wie de „Harmonie Terneuzen (in figuurlijke zin) volgt, heeft kunnen constateren dat er voor enige tijd een achteruitgang te bespeuren viel. Ook het bestuur, de directeur en de werkende leden zelf waren hiervan over tuigd, maar namen zich voor uit deze impasse te komen, ontstaan door het wegvallen van goeae Door de inspanningen van de directeur, de heer N. Keyzer, de onder-directeur, de heer P- Eek man, en de kern van oude leden is men er in geslaagd deze ach teruitgang, voor een groot deel althans, weg te werken." De voorzitter, de heer W. Bliek, verklaarde dit in zijn openings woord en de aandachtige luister aar heeft dit op deze avonden zelf kunnen vaststellen. Het korte lichte concert bewees dit. Harmonie en drumband volg den met aandacht de dirigent en in enkele van de 7 nummers kon men beslist de vroegere hoogte weer herkennen. De ..Harmonie Terneuzen" is thans de inzinking vrijwel te boven gekomen. De belangstelling voor deze uit voeringen was. in vergelijking met andere jaren, minimaal te noemen. Hopelijk geldt dit niet over de gehele lijn. Al was er dit jaar niet zoveel belangstelling 'voor het gegeven concert, het vertrouwen, dat de bevolking haar eigen gezelschap zal blijven steu nen, blijft ongeschokt. Een stad zonder een dergelijke instelling moet als ondenkbaar worden ge acht. Verkeersongeval. In de nacht van maandag op I dinsdag te ongeveer kwart voor één kwam de auto, bestuurd door de heer A. uit Terneuzen, door de gladheid van het wegdek ten gevolge van de sneeuwval, tegen een in de Axelsestraat voor het perceel van de heer Cracau staan de vrachtauto terecht. De heer A. kwam er zonder let sel af, doch de naast hem zitten de heer K. werd door de schok uit de auto geslingerd, waardoor hij verwondingen en een hersen schudding opliep. Dokter Van den Griek, die de eerste hulp verleende, liet de heer K. per ambulance-auto naar het Juliana-ziekenhuis overbrengen. Pater van VVaesberghe S. J. en de heer Assman spraken voor K. V. P. Voor de K. V. P.-afdelingen uit de kanaalzone (Axel, Philip pine, Sas van Gent, Sluiskil, Terneuzen en Westdorpe) spra ken de pater H. van Waesberghe S. J., „de Studentenpater", uit Nijmegen, en het lid der Tweede Kamer der Staten Generaal, de heer W P. G. Assmann in het Parochiehuis te Terneuzen. Pater Van Waesberghe be lichtte het christen-zijn in deze tijd. De heer Assmann behan delde enkele vraagstukken op politiek terrein. In een scherp en helder be toog heeft pater Van Waes berghe zijn gehoor geboeid toen hij trachtte vooral de oudere mensen die met vele vraagstuk ken van deze tijd geen raad we ten, enig houvast te geven. Dat wij in een onzekere tijd leven werd door spreker met nadruk naar voren gebracht en ook was hij zich er van bewust dat de vele veranderingen in waarden voor een groot aantal mensen een vraagteken is waar zij geen oplossing voor weten. In korte trekken belichtte spreker de typische levensbeschouwingen der mensen in de drie voorbije tijdperken. Tenslotte kwam hij aan zijn beginvraag „Hoe moet de chris ten leven?" Na als zijn overtui ging te hebben gegeven dat er wel veel onkerkelijken zijn maar niet zoveel werkelijk ongelovi gen, zei spreker dat de eigen lijke zin der openbaring nooit zo actueel was als vandaag. Hij wees daarbij ook op de ongelo felijke vereenzaming van de mens juist omdat zoveel oude dingen hun waarde plotseling hebben verloren. Maar altijd geldt nog de uitspraak van God „Ik wil met U een verbond slui ten", zo zei pater Van Waes berghe in tegenstelling tot dege nen die menen dat God alleen maar „de grote lijnen" van het wereldgebeuren volgt, want wat is voor Hem groot? Juist dit persoonlijke verbond dat God wil sluiten moet een zekerheid aan de christen geven. En tenslotte verwees hij naar de zin uit ons volkslied „Mijn schildt ende betrouwen zijt Gij o God Mijn Heer," als de beste gedachte waarop de christen van vandaag zijn leven bouwen kan. Ook voor de inleiding van de heer Assmann hadden de aan wezigen bijzonder veel aan dacht. Spreker behandelde dan ook wel drie zeer actuele vraag stukken: Nieuw-Guinea, de wo ningbouw en de ambtenarensa larissen. De heer Assmann wees er op, nadat hij de bekende gang van zaken terloops had geschilderd, dat in de komende dagen heel wat nieuws kan worden ver wacht. Hij betreurde het dat het plan Luns om Nieuw-Guinea aan een internationaal instituut over te dragen, mislukt is. Ook aan de woningbouw be steedde de heer Assmann aan dacht, temeer daar dit voor Zee land een nijpend probleem is. Hij schetste daarbij de gang van zaken daarbij opmerkend dat het volgen van een juiste koers nu moeilijker is dan ooit. Ver der wees de heer Assmann er op dat vóór minister Witte aan het bewind kwam nooit zoveel woningen zijn gebouwd. De ambtenarensalarissenkwes- tie kwam op een zeer ongeluk kig ogenblik, maar de heer Ass mann haastte zich te verklaren dat de minister in deze zeer eerlijk en openlijk te werk is gegaan. Dat hij niet verder kon gaan moet worden toegeschre ven aan het feit dat zijn ambt genoot van financiën uiteinde lijk te zeggen heeft wat wèl en Steun aan landen die gelegen zijn in de frontlinie van de langdurige scliemerstrijd voor de vrijheid President Kennedy heeft dins dag een program voor militaire en economische hulp aan het buitenland ten bedrage van 5.778.400.000 dollar aan het con gres voorgelegd. Hij verzocht ten behoeve van dit program, dat be trekking heeft op het belasting jaar dat op 1 juli 1962 begint, 4.878.500.000 dollar te weten 3.378.500.000 dollar voor econo mische bijstand en anderhalf miljard dollar voor militaire steun aan nieuwe fohdsen toe te wijzen. De rest van het pro gram kan worden uitgevoerd met reeds eerder beschikbaar gestelde bedragen. In een speciale boodschap aan de Senaat en het Huis van Af gevaardigden vroeg de president het Amerikaanse volk, de last van de hulp aan andere landen te blijven dragen. Men moest zich hierbij realiseren, dat de Verenigde Staten steun geven aan landen, die gelegen zijn in de frontlinie van „de langdurige schemerstrijd voor de vrijheid" of die zich gesteld zien voor de moeilijkheden van een pas ver worven vrijheid. Latijns-Amerika Ten aanzien van Latijns-Ame- rika heeft <je president in het raam van het „bondgenootschap voor de vooruitgang" verzocht voor de komende vier jaar in to taal drie miljard dollar beschik baar te stellen, waarvan 600 mil joen dollar voor het komende belastingjaar. De genoemde drie mil j aid dollar staat los van de zes miljard dollar, die reeds is toegestaan voor ontwikkelings leningen in de gehele wereld in de periode 19611966. Ontwikkelingslanden President Kennedy zei dat de ontwikkelingslanden hun ver mogen versterken om de span ningen van een snelle evolutie te overwinnen en communisti sche exploitatiepogingen af te wijzen. De Verenigde Staten had den er bij andere geïndustriali seerde landen op aangedrongen, dat deze een groter deel van hun hulpbronnen ter beschikking van de minder ontwikkelde staten stellen. „Enige landen hebben dit gedaan en wij zijn hoopvol gestemd, dat de rest zich ook be wust zal worden van het belang van hun aandeel in het succes en de stabiliteit van de opkomen de economieën. Met het oog op de toestand van onze betalings balans blijven wij er de nadruk op leggen, dat het merendeel van de goederen die voor de uitvoe ring van het program nodig zijn, in de Verenigde Staten wordt gekocht. Wij ijveren voor liet verbeteren van de mogelijkheid van de opkomende landen tot handel met het buitenland dooi de ontwikkeling van nieuwe handelspatronen aan te moe digen", aldus het Amerikaanse staatshoofd. wat niet mogelijk is. Als men daarbij bedenkt, aldus de heer Assmann dat minister Zijlstra alle moeite moet doen om het land van een bestedingsbeper king te houden, hetgeen wonder lijk klinkt in een tijd van grote welvaart, dan wordt de zaak toch wel duidelijker. Het feit dat juist aan de top functionarissen een zo belang rijke verhoging werd toegekend was voor velen onbegrijpelijk. De heer Assmann wees er in dit verband op dat een groot aantal dezer functionarissen de dienst verlaat, omdat zij in de particuliere sector meer kun nen verdienen. Dit betekent dat gehele diensten, met tientallen mensen, zonder leiding komen hetgeen veel erger is dan wan neer een lagere ambtenaar de dienst verlaat. De vragenstellers over dit on derwerp waren misschien niet helemaal tevreden, maar zij moesten wel erkennen dat de gevolgde gedragslijn zowel van de zijde van de gehele regering als van de K. V. P. begrijpelijk is. Vakexamen:. Bij liet onlangs gehouden exa men scheepsbeschieten slaagde onze stadgenoot de heer A. J. F. Maas. AXEL Voorlichtingsavond Visserij inspectie. De serie voorlichtingsavonden vanwege de visserij-inspectie werd maandagavond in de bo venzaal van hotel Porth-de Lo- zanne voortgezet met een zeer instructieve lezing van de heer E. Blok, technisch hoofdopziener der Visserijen te Utrecht. In vorige lezingen zijn behan deld de voortplanting en karakter en gewoonten der vissen. Ditmaal werd besproken het aantal vis soorten in onze rivieren en bin nenwateren. Onder de ruim 50 soorten zijn naast de algemeen voorkomen de soorten ook zeldzame of zeld zaam geworden soorten en soor ten die slechts plaatselijk voor komen. Spreker rubriceerde deze soorten naar uiterlijke ken merken, en het was zeer opval lend hoeveel variaties hierbij zijn waar te nemen. Na een zeer gedetailleerde uit eenzetting van vele soorten, zeide spreker, dat al deze kenmerken ook weer niet de enige zijn waar aan de vissen zijsi te kennen. Hij had slechts een schema ge kozen van de kenmerken, die nuttig zijn voor een overzichte lijke indeling in groepen, en ter onderscheiding tussen de soor ten, die anders gemakkelijk ver ward worden. Van de zijde der sportvissers was er weder veel belangstelling voor deze voorlichtingsavond. Koninklijke onderscheiding. Bij K. B. is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau de heer J. A. van Liere, hoofd controleur van 's Rijks belastin gen te Middelburg. Gemeenteraad. De raad van Retranchement vergaderde onder voorzitterschap van burgemeester J. A. Leen- houts. De heer J. P. Vercouteren was met kennisgeving afwezig. De voorzitter sprak er zijn te leurstelling over uit, dat de ach teruitgang van het aantal inwo ners haar dieptepunt nog niet be reikt schijnt te hebben, hetgeen diverse zorgen met zich mee brengt. Gelukkig zijn er ook lichtpun ten, zoals de uitbreiding van de creatiemogelijkheden in de ge meente en de heroDrichting van een V.V.V., die, air» de tekenen niet bedriegen, haar taak zeer actief zal gaan aanpakken. Het raadslid J. P. Vercouteren zal de gemeente in deze nieuwe V.V.V. vertegenwoordigen. Besloten werd aan de Uitge breid Technische School te Ter neuzen een subsidie te verlenen van een halve cent per inwoner. Met betrekking tot de salaris verhoging voor het daarvoor in aanmerking komende gemeente- personeel en de opzichter van de Gemeenschappelijke Technische Dienst werd besloten een voor schot in de vorm van een uitke ring ineens te verstrekken. Op voorstel van B. en W. werd besloten medewerking te ver lenen aan de door G. S. voorge stelde regeling betreffende de opheffing van de Grindcommis- sie NieuwvlietSluisRetran- j chement en tot verdeling van de I onderhoudsplicht van de wegen dier commissie, met dien verstan de, dat de overneming van het onderhoud ingaat na het herstra ten van het gedeelte Terhofstede tot de Oude Tol. Een en ander komt er op neer, dat de gemeen te voor deze overname een saldo bedrag van ruim 56.000,— ont vangt. De gemeenterekening over 1960 werd vastgesteld met een batig slot van ƒ1270,03 voor de gewone dienst en een nadelig sal do van 20.935 voor de kapitaal- dienst. De gemeentebegroting 1961 werd op diverse punten gewij zigd. Het resultaat van een en ander is, dat de post voor onvoor zien met een bedrag van 283,62 wordt verhoogd. Besloten werd als lid toe te tre den tot het Bouwfonds Neder landse Gemeenten, zulks mede in verband met de belangstelling, lie bij de inwoners voor deze in stelling blijkt te bestaan. De voorzitter deelde mede. dat B. en W. in verband met een aanvrage voor het aanleggen van een derde kampeerterrein, unaniem van mening zijn, in dit stadium hieraan geen medewer king te kunnen veflenen, gezien dit in strijd zou zijn met het op bouwen van de recreatiemogelijk heden als één harmonisch geheel. Met betrekking tot dit punt werden door de leden Pattist en Lauret enige vragen gesteld en voorstellen gedaan. Bij de rondvraag toonde de heer Kornelis zich niet tevreden over het uitblijven van een huis- vuil-ophaaldienst, daar hier en daar in de gemeente weer vuil nisbelten verrijzen. B. en W. verklaarden zich be reid dit lastige vraagstuk nog maals te bestuderen. Sluiting winterseizoen. Het Zeeuws-Vlaams accordeon orkest „Flandria" sloot in het jeugdgebouw te IJzendijke het winterseizoen af met een bonts avond waaraan medewerkten de radio- en tv-conferencier Wil ly Vervoort en de cabarettière Tonny Boucher. De voorzitter, de heer C. Mar- teijn, bracht in zijn openings woord dank aan de velen in Zeeuws-Vlaanderen die de tv- verloting zo goed hebben doen slagen en wees er op dat in deze hypermoderne tijd het ver enigingsleven een moeilijke tijd doormaakt, in verband hier mede bracht hij zijn grote dank aan de werkende leden voor de grote offers die zij voor hun or kest brengen. Zoals wij dit van „Flandria" gewoon zijn werd onder leiding van dirigent Anthonisse, het muzikale gedeelte tot in de pun tjes verzorgd ten gehore ge bracht. Vooral de nummers „De Vogelhandelaar" en „De Kalief van Bagdad" kregen een langdu rig applaus. Willy Vervoort had 't publiek al spoedig op zijn hand en voor al de schetsen met Tonny Bou cher bezorgden het publiek de ene lachbui na de andere. Aan het eind van de avond werd nog medegedeeld dat „Flandria" op 3 april weer via de Avro in de huiskamer zal zijn te beluisteren. Prot. Ciir. kandidatenlijst, In een in de consistorie der Ned. Herv. kerk gehouden ver gadering voor het opstellen van een candidatenlijst voor de a.s, gemeenteraadsverkiezing kwam men aan de volgende samenstel ling: 1. A. Salomé; 2. W. Neele; 3. Jac. Dhont; 4. W. Fortrei; 5, F. Tazelaar en 6. A. Leenhouls. Kandidatenlijst P. v. d. A. De candidatenlijst van de Par tij van de Arbeid voor de ge meenteraadsverkiezingen ziet er als volgt uit; 1. j. van Cadsand; 2. C. Versprille; 3. A. Geluk; 4, Jan Leonard en 5. F. de Blaeij. Aanhoudingen in België naar aanleiding van paspoortendiefstal In België zijn de afgelopen da gen vijf personen aangehouden naar aanleiding van een diefstal van paspoorten en dc activiteit van de „Mouvement d'Action Civique", een organisatie die in verbinding zou staan met het Franse geheime leger van Salan. In Brussel is een chauffeur van het Belgische ministerie van Bui tenlandse Zaken aangehouden, die er van wordt verdacht 250 blanco paspoorten tc hebben ont vreemd. Hij zou deze hebben ver kocht aan een gewezen officier van het Franse leger. Ook deze is aangehouden. Het afgelopen weekeinde zijn aan de Frans- Belgische grens twee Fransen aangehouden, die in het bezit bleken te zijn van overigens verouderde blanco identiteits papieren, die afkomstig bleken van een diefstal in het gemeente huis van de Belgische plaats Asse. Een reeds de vorige week aan gehouden Belg, die een vooraan staande rol speelt in de „M.A.C." en eveneens bij de paspoorten affaire zou zijn betrokken, heeft aangekondigd in hongerstaking te zullen gaan, indien hij niet „de status van politieke gevangene" krijgt. Volgens in Erussel onbeves- de berichten zouden de paspoor ten bestemd zijn voor leden van de O.A.S. De Belgische justitie zet het onderzoek, waarover geen officiële mededelingen worden verstrekt, voort. (Advertentie) Lijm en plak alles met -jür Het Zuidslavische persbu reau Tanjoeg heeft dinsdag uit Belgrado gemeld dat een monu ment voor Stalin, dat tevens de naam Stalin draagt en in het groots'e park van de Roemeen se hoofdstad Boekarest stond, maandagavond is verwijderd. Een 49-jarige man is dinsdag in Cardiff aan pokken gestor ven. Het is 'ïët vijfde sierfgevai in Zuid-Wales. Een 18-jarige vrouw, die in hetzelfde huis woont ais tu-i laatste slachtof fer, wordt r.u van pokken ver dacht LEEUWENDEEL VAN DE BELANGSTELLING Een beeld van de voorjaarsbeurs, welke maandagmorgen in Utrecht is geopend: Een importeur van dra c Ujn e.d. merk „Lion" (leeuw) had zijn materieel niet tijdig genoeg ontvangen om daar mee te demonstreren. H(j ging evenwel niet bij zijn lege stand neerzitten, maar vulde die met echte leeuwen uit Ouwehands dierenpark, waardoor zijn stand af en toe toch het leeuwendeel van de belangstelling trok ENGELSE BRIEF OVER KERNPROEVEN AAN OE THANT Uit gewoonlijk betrouwbare kringen in Londen is vernomen dat Engeland een brief heeft ge zonden aan de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, Oe Thant, in antwoord op diens brief van 2 januari over een on derzoek naar de voorwaarden voor een overeenkomst tot sta ken van kernproeven. In deze antwoordbrief zouden de volgende punten voorkomen: 1. Een verbod voor de rege ringen tot gebruik van kernwa pens op hun gebied kan slechts worden aanvaard wanneer dit een onderdeel is van algehele en algemene ontwapening die hun veiligheid voldoende waarborgt. 2. In de brief wordt de Ierse resolutie van 4 december op nieuw naar voren gebracht. Hier in wordt om een internationale overeenkomst verzocht waaron der de kernmogenaheden op zich nemen niet het beheer over atoomwapens over te dragen of gegevens te verstrekken over de vervaardiging van atoomwapens aan andere mogendheden. 3. Het beëindigen van kern proeven wanneer vruchtbare on derhandelingen tot stopzetting van deze proeven onder doelma tige internationale controle wor den gehouden. LANDBOUWER REED OP MIJN: ONGEDEERD Gistermiddag is een landbou wer uit Apeldoorn, de heer Hoe- wijt, met een tractor met aan hangwagen op een mijn gereden. De man werd niet gedeerd. De mestwagen, die gistermorgen juist was gekocht, werd 20 meter weggeslingerd en geheel vernield. Merkwaardig genoeg werd de tractor nauwelijks be schadigd; alleen een achterlicht werd losgescheurd. Het ongeval geschiedde op 'n uiterwaard tussen kasteel Door- werth en de Rijn. Op dit terrein is in de oorlog door Engelsen en Canadezen tegen de Duitsers gevochten. Het land is indertijd geheel op oorlogstuig onder zocht. Deze mijn moet hierbij echter onopgemerkt zijn geble ven. Zoals bekend, is in kasteel Doorwerth het „Airborne"-mu- seum ondergebracht. MOTORRIJDER VERONGELUKT De 68-jarige motorrijder C. Wijne uit Lage Zwaluwe is gis termiddag bij het oversteken van rijksweg 16 door een Belgi- •sche personenauto geschept. Hij overleed ter plaatse. De auto botste tegen een boom en kreeg ernstige schade. DE BESPREKINGEN IN GENEVE Rusk en Gromiko hebben gis teren in Genève voor de derde maal in drie dagen overleg ge pleegd. De Verenigde Staten, Engeland en de Sowjet-Unie zullen voor stellen dat een Amerikaan en een Rus als permanente voorzit ters van de conferentie zullen optreden, zo is uit gewoonlijk be trouwbare bron vernomen. Bo vendien zou voor iedere verga dering een voorzitter gekozen worden, dagelijks afwisselend. Kanselier van Nederlandse vertegenwoordiging bij de NAVO en OESO voor de rechtbank De officier van Justitie bij de rechtbank in Den Haag, mr. dr. J. C. Maris, heeft dinsdagmiddag tegen de 48-jarige administratief ambtenaar B van de buitenland se dienst W. E. H. wegens meer malen gepleegde verduisterin gen een jaar en 8 maanden ge vangenisstraf met aftrek gevor derd. Do heer H„ die als kanse lier eerste klas werkzaam was bij de gecombineerde Nederland se vertegenwoordiging bij de N.A.V.O. en O.E.S.O. te Parijs, wordt ervan beschuldigd in de jaren tussen 1954 en 1961 in to taal 200.000 te hebben verduis terd. Ook is hem ten laste ge legd bladen uit kas- en bankboe- ken verduisterd en vernietigd te hebben. Zowel bij de politie als voor de rechter-commissaris heeft H. een volledige bekentenis afgelegd. Als kanselier kon de heer H. beschikken over het tegoed bij de bank van de Nederlandse ver tegenwoordiging. Door opname van het banksaldo in de kas te storten zonder deze in het kas boek als ontvangen te boeken, slaagde hij er in jaren achtereen regelmatig gelden te eigen bate op te nemen. Later ging hij er toe over in het kasboek gefin geerde bankstortingen te boeken. Ook paste hij wel verschuivin gen toe met de remises van de ambassade. De maandelijkse controle die op het ministerie van buiten landse zaken verricht werd, be perkte zich tot het nazien van het kasboek en van een opgave van het kassaldo. Het bankboek werd ook wel gecontroleerd, doch een regu van het banksaldo werd niet overgelegd. Zodoende kon de heer H. zonder kans op ontdek king jarenlang zijn manipulaties volhouden. Op een gegeven moment had hü geen uitweg meer gezien. Ter "Ittïng verklaarde hij tot zijn da den gekomen te zijn door span ningen thuis in verband met zijn huwelijk (inmiddels is hij ge scheiden). Deze moeilijkheden gecombineerd met overwerkt zijn hadden tot zijn levenswijze ge leid. Het verduisterde geld heeft hij in nachtclubs etc. opgemaakt. De als getuige gehoorde hoofd administrateur, chef afdeling comptabiliteit en financiële za ken van het ministerie van Bui tenlandse Zaken, mr. P. V. Nier mans. verklaarde dat H. in zijn functie van kanselier verantwoor delijk was voor de uitgaven en ontvangsten in de boeken. Door regelmatig zijn kasmiddelen aan te zuiveren met bankgeld was er nimmer verdenking tegen hem gerezen. Temeer daar de heer H. èn bij zijn superieuren èn bij het overige personeel in groot aan zien stond. Op een opmerking van de president, dat de controle van het ministerie bepaald niet waterdicht geweest moet zijn, antwoordde de getuige bevesti gend. Weer 100 gulden boete geëist tegen directeur van „Caritas." Dinsdagmiddag heeft voor de meervoudige kamer van de ar rondissementsrechtbank in Maas tricht in hoger beroep de zaak gediend tegen de directeur van de nationale vereniging „Cari tas", de heer M. G. H. uit Heer len. Hij stond terecht wegens het openstellen van de „Caritas- loterij „6 uit 49". De kantonrechter in Heerlen, mr F. G. van de Kroon, veroor deelde de heer H. op 27 novem ber van het vorig jaar tot een geldboete van 100, subsidiair twintig dagen hechtenis. Tegen dit vonnis is verdachte in hoger beroep gegaan. De officier van justitie, mr P. M. Schenkenburg van Mierop, achtte geen termen aanwezig een lagere of hogere straf te eisen dan door de kantonrechter was opgelegd. De raadsman van ver dachte, mr H. Prickartz uit Heer len, bepleitte vrijspraak. De president van de rechtbank zal dinsdag 27 maart schriftelijk vonnis wijzen. DODELIJK VERKEERSONGELUK Gisternacht is in een zieken huis te Amersfoort de 60-jarige mejuffrouw G. van de Waerdt uit Scherpenzeel aan de gevol gen van aan verkeersongeluk overleden. Zij stak maandagmid dag op haar fiets de Stations wee in Scherpenzeel over zon der op het verkeer te letten en werd door een auto aangereden en tegen het wegdek geslingerd. EEN HONDERDJARIGE Op 1 april a.s. hoopt de heer Th. Dullaart, wonende Stadion straat 15 hs te Amsterdam, zijn 100ste geboortedag te vie ren. De heer Dullaart is een populaire figuur in de Stadion straat. Reeds bijna 40 jaar ge niet hij, en nog steeds in goede gezondheid, zijn pensioen van de Nederlandse Spoorwegen, waarbij hij 37 jaar werkzaam is geweest o.a. als haltechef in Den Haag. KIND OMGEKOMEN BIJ VERKEERSONGEVAL Gistermiddag omstreeks half één is op do Molenweg in Voort-, huizen een verkeersongeval ge beurd, waarbij de- tienjarige Willem van Renselaar uit Voort huizen om het leven is geko men. De jongen, die van school kwam, mocht meerijden achter op een landbouwtrekker, be stuurd door de heer H. van der H. uit Kootwijkerbroek. Bij de ouderlijke woning van de jon gen, stopte de tractor. De jongen stapte er af en stak de weg over. Daarbij werd hij gegrepen door een de tractor achterop komen de personenauto, bestuurd door de heer H. van de S. uit VÓ'ort- huizen. De jongen was op slag dood. Achter de tractor was een aanhangwagen gekoppeld, die zowel het uitzicht van de jongen als dat van de autobestuurder belemmerde. HOTEL AFGEBRAND Een te heet gestookt kacheltje op een der kamers van de gas ten was er gistermorgen oor zaak van dat in Wijk aan Zee hotel „Berg en dal" aan de Bos weg, met een capaciteit van 24 bedden, voor een groot deel in de as is gelegd. Kort na half elf werd de brandweer gealarmeerd. Toen deze bij het afgelegen hotel aan kwam, sloegen de vlammen reeds uit de bovenverdieping. Met zes stralen werd het vuur, dat zich snel verbreidde in het vele houtwerk van het vijftig- jaar oude gebouw, bestreden. Van de bovenverdiepingen viel niets meer te redden. Men slaag de er echter in de benedenver dieping, waarin het café-restau rant gevestigd is, te behouden. Met het oog op het seizoen was het gehele gebouw juist opge knapt. Bij het uitbreken van de brand waren er zes gasten, die al hun bezittingen hebben ver loren. Voor het komende seizoen was het hotel geheel vol geboekt. Bij het uitbreken van de brand was de eigenaar afwezig. LIFTSTER BEROOFD; JEUGDIGE DADERS GEARRESTEERD Een 26-jarige vrouw, die met bepaalde bedoelingen maandag avond op de Sloterweg aan de rand van Amsterdam stond te liften is door twee jongelui, die haar in hun auto meenamen, beroofd van haar tasje met 40 gulden en persoonlijke bezittin gen. De vrouw vroeg en kreeg een lift. menende dat er maar één man in de auto zat. Toen de auto een doodlopend weggetje inreed kwam ineens de tweede man, die zich tussen voor- en achterbank verborgen had gé* houden, tevoorschijn. Hij gaf de vrouw met een bokshandschoen een klap op haar hoofd waar door zij versuft raakte. De man nen gooiden de vrouw na haar tasje te hebben gepakt naar bui ten. Zij had echter het nummer van de auto nog kunnen opne men en zo kon de politie later de 19-jarige chauffeur G. S. en de 18-jarige H. S. geen fami lie van de chauffeur aanhou den, die bekend hebben de be roving te hebben gepleegd.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 3