Geen Kamerdebat over Nieuw-Guinea PR Interpellatie over de loonpolitiek Gangsters namen Amerikaanse transportarbeiders op sleeptouw Tsjombe gaat naar Leopoldstad K< van A buitei Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW tVoensdag 14 maart 1962. TWEEDE KAMER. Namens de legering zond de minister-president gisteren de vol gende brief aan de Tweede Kamer: ..De regering acht het begrijpelijk, dat er aan de zijde van de Tweede Kamer het verlangen leeft om met de regering een open bare gedaohtenwisseling te houden over het beleid inzake Neder lands Nieuw-Guinea. De regering blijft uiteraard; gelijk voorheen, bereid de Kamer in deze voor ons land zo belangrijke kwestie zo goed mogelijk in te lichten. Ik moet U evenwel meedelen, dgt naar het gevoelen van de rege ring het landsbelang thans niet gedoogt een openbaar debat over het Nieuw-Guinea-beleid te voeren. De desbetreffende Kamercommissies zal hij echter over het ver loop in deze op de hoogte houden. Zodra een openbaar debat weer wel mogelijk is. zal zij uiteraard daartoe alle medewerking verlenen. De regering hoopt en verwacht bij de Kamer begrip te vinden voor dit uitstel van de gedachtenwisseling", aldus schreef de minis ter-president. In de dinsdagmiddag gehouden zitting van de Tweede Kamer heeft de voorzitter deze brief voorgelezen. De heer Burger (Arb.) pro testeerde tegen deze brief. De minister-president heeft in een persconferentie maandagavond een overzicht van de stand van zaken gegeven. De fase Oe Thant is nu voorbij. Spr. be greep uit persberichten, dat even tuele versterkingen ook gebruikt zouden kunnen worden tegen de Papoea's. De heer Burger zou in eik geval in algemene zin met de regering willen praten. Hij ver zocht de voorzitter aan de minis ter-president te willen mede delen, dat diens verschijnen in de Kamer zeer gewenst is. De heer Bakker (CPN) noem de de brief oen ..mooi Gaullis tisch stukje werk". Dc regering is bereid inlichtingen tc geven, maar doet het niet. Vandaag is ook doornroosje ontwaakt bij de Partij van de Arbeid. Spr. vroeg een interpellatie aan. Deze is door en voor de pers gehouden en de verklaring is afgelegd. Spr. had geen vertrouwen in de nieuwe houding van de rege ring. Deze doet denken aan grootvaders schrijfbureau met de helft van de laadjes geheim en de andere helft met dubbele bo dem. Er zit te veel dreiging in en speculaties op mislopen met de hoop, dat dan de Amerikanen te hulp zullen komen. Spr. drong aan op het houden van zijn reeds aangevraagde interpellatie. De voorzitter deelde mede, dat woensdagmorgen om elf uur de commissies van Buitenlandse Zaken en van Defensie met de minister-president en minister Luns bijeen zullen komen. De heer Burger bleef het on aanvaardbaar noemen, dat prof. De Quay verslag aan de pers uit bracht en weigext een verklaring in de Kamer af te leggen. Hij aanvaardde de beslotenheid van de commissie niet en wenste openbaarheid. De heer Tilanus (CHUi bleek van mening, dat de in de brief van prof. De Quay gevoerde ar gumentatie, dat het landsbelang geen openbaar debat gedoogt, juist is. Hij aanvaardde het com missoriaal overleg. De heer Oud (VVD) zeide, dat de regering een verklaring aan de pers heeft gedaan. In zijn al gemeenheid had deze verklaring in de Kamer moeten geschieden. In dat geval was deze verklaring aan de pers een daad van goed beleid. Anders zouden allerlei wilde geruchten zijn ontstaan. Spr. Wilde zich bij deze gang van zaken neerleggen. Was die ver klaring in de Kantor afgelegd met de mededeling, dat de rege ring openbaar debat niet in het landsbelang achtte, dan zou de moeilijkheid zijn, dat de Kamer zou kunnen zeggen: „Gij ver schuilt u achter het landsbe lang". Zelfs zou het zover kun nen komen, dat de Kamer kon besluiten hierover zijn afkeuring uit te spreken. Dit zou funest zijn voor de delicate positie, waarin wij verkeren. Trouwens, indien een verzoek tol verschijnen aan de minister president wordt gericht, dan zou dit via een Kamcrbesluit dienen te geschieden en niet namens de heer Burger. De heer De Kort (KVP) ging in grote lijnen met deze redene ring mee. Ook hij meende op het woord van de minister-presi dent dat een openbaar debat on gewenst is. te moeten vertrou wen. De lieer Bruins Slot (AR) bleek dezelfde mening toege daan. Hij was tevreden met de commissievergadering van van daag. De heer Burger (Arb.) zeide vast te houden aan zijn mening. „Het is te waanzinnig om over tc denken, het is te gek om los te lopen, dai de pers inlichtingen krijgt en de Kamer zwijgen moet", zo zeide hij. Als het ka binet ons vertelt, dat we over de meest vitale dingen moeten zwij gen. dan neigt het tot halve dic tatuur, aldus de heer Burger. Dc regering bracht de zaak in openbare discussie en daarom behoort ze ook in de Kamer ter discussie tc staan. De heer Bur ger diende daarom een motie in waarin de minister-president wordt uitgenodigd in de Kamer te verschijnen. De heer Bakker (CPN) was beducht, dat we in ons land ..een soort Franse situatie'1 zouden krijgen. Deze is onaanvaardbaar. Men schijnt tevreden te zijn dat er geen troepen worden ge stuurd. „Maar als De Quay en Visser het weer eens zijn, dan worden de soldaten wellicht ver momd in de jurk van een midi- nette verstuurd", zo riep de heer Bakker uit. De heer Tilanus (CHU) noem de de motie-Burger prematuur. De heer Oud (VVD) bestreed de opvatting van de heer Burger. De heer Burger wilde inter rumperen, maar de voorzitter hamerde langdurig. De heer Oud verklaarde dat een minister nooit iets mag doen in strijd met zijn verantwoorde lijkheid. Indien openbaar débat iti strijd is met het belang van de staat, dan zou zo'n debat in strijd zijn met genoemde ministeriële verantwoordelijkheid. Spr. wilde zijn stem aan de motie-Burger niet geven. De heer De Kort (KVP) achtte de regeringshouding juist en wees de motie van de hand. De heer Bruins Slot fAR) bleek dezelfde mening toegedaan. In de commissievergadering kan bekeken worden of de argumen tatie van de regering juist is. De heer Bakker vroeg om bij verwerping van de motie-Burger alsnog een datum voor zijn inter pellatie over Nieuw-Guinea vast te stellen. Bij hoofdelijke stemming werd deze motie, waarin de minister president werd uitgenodigd in de Kamer te verschijnen verworpen met 77 tegen 39 stemmen. Vóór stemden leden van de fracties van de Partij van de Arbeid en de C.P.N. De voorzitter kan geen voor stel doen inzake het interpella tie-verzoek van de heer Bakker. De brief werd voor kennis geving aangenomen. De heer Roemers (Arb.) heeft gisteren zijn interpellatie over de loonpolitiek gehouden. Dit was de zevende sinds het optre den van de regering-De Quay. Spreker vroeg of minister Veldkamp aanwezig is geweest bij de besprekingen en de beslis sing over de laatste regeling voor de loonpolitiek. Zou het niet beter zijn geweest met een beslissing te wachten, totdat de minister van vakantie zou zijn teruggekeerd, zo vroeg de heer Roemers. Spr. wilde discussies over cij fers vermijden. Na de uitgangspunten van de vroegere geleide loonpolitiek nog eens te hebben uiteengezet, zeide hij o.m,, dat de uitwerking van het nieuwe systeem als onder deel van het instrumentarium tot beheersing van de conjunc tuur, niet zoveel met dat van het oude systeem verschilt. De nieuwe loonpolitiek bracht het bedrijfsleven een veel verder gaand dirigisme, dan de geleide loonpolitiek. Spr. ontkende, dat Sr verband zou bestaan tussen de produktiviteit van een be drijfstak en die der werknemers. Bovendien bestaan meestal geen betrouwbare produktiviteitssta- tistieken. In de praktijk is het volgens de heer Roemers zo ge gaan, dat eerst de machtsverhou ding tussen werkgevers en werk-- nemers is vastgesteld, waaraan dan de produktiviteitsstatistie- ken werden aangepast. Daarbij, aldus spr., is veel gemajoreerd. De produktiviteit per bedrijfstak of onderneming is bepaald geen goede grondslag voor het voeren van een loonpolitiek. Door groeiend perfectionisme is het beleid steeds onbegrijpe lijker voor de mensen in fabrie ken en werkplaatsen geworden. Hebben de minister en de staatssecretaris eindelijk begre pen, dat de produktiviteit als ha- sis voor de loonpolitiek onhoud baar is, zo vroeg dc heer Roe mers. Sprekende over het „akkoord van Oud-Wassenaar" zeide hij, dat dit op zichzelf geen onrede lijk akkoord was. Matiging was aanvaardbaar, temeer, daar de huurverhoging voor rekening van de werkgevers zou komen. Spr. zeide, dat de loonpolitiek alleen een ondeugdelijk middel is voor conjunctuurbehcersing. Zelfs met andere is die politiek onvoldoende om spanningen te voorkomen. Zulks mede, omdat in feite alle groepen bij loonverbeteringen op de voorste rij willen staan. De loonbeheersing is slechts een pa pieren beheersing. Spr. vroeg of de minister met hem van mening is, dat de loonpolitiek als middel tot conjunetuurbeheersing slechts een onderdeel van een groot pakket maatregelen be hoort te zijn. De heer Roemers vroeg zich af of het fundamentele loonbeleid eigenlijk al niet achterhaald is door het betalen van zwarte lonen. Hij vroeg of de minister het met hem eens was, dat het nomi nale loonpeil in Nederland bedui dend lager is dan in de andere landen van de E.E.G. en dat dit structureel te lage loon- en prijs peil in de E.E.G. niet houdbaar zal zijn. Spr. vond. dat onder de gedif ferentieerde loonpolitiek een aan zienlijke denivellering heeft plaats gevonden, gezien bijvoor beeld het gegroeide aantal auto's en de bouw in de „vrije sector". Het spel, dat de regering wenste te spelen is niet gespeeld in de loonpolitiek. Vraag en aanbod hebben thans de loonpolitiek doorbroken, net als in 1956. De gedifferentieerde loonpolitiek werd ingesteld om het bezwaar tegen de geleide loonpolitiek op het punt van vraag en aanbod tegen te gana. De regering heeft de salaris sen van de hogere ambtenaren verhoogd op grond van vraag en aanbod en dus concurrentie door het bedrijfsleven. Maar voor de lagere ambtenaren is deze tac tiek niet gevolgd. Bij de overheid vindt een grote rangeninflatie plaats. Stille vergoedingen wor den gegeven („versieringen") en waar dat niet gebeurt gaat het mis. Zo kunnen de N. S. op vrij dagen al geen militairen-met-ver- lof meer vervoeren. De betaling van zwarte lonen neemt hand over hand toe. Zo zijn de omstandigheden in de klein metaalnijverheid zodanig, dat men wel zwarte lonen moet betalen, omdat men anders de bedrijven zou moeten sluiten. Pu- blikatie van hoge dividenden leidt bij de werknemers tot bet inzicht, dat „zwart loon" zo erg niet is. Bij een procedure om een overtreding van de spel regels in Amsterdam zeide de of ficier van Justitie ongeveer: „Het versieren van C.A.O.'s is een na tionaal vermaak geworden". En inderdaad worden in de groot- en kleinmetaalbedrijven aanzien lijke percentages zwart loon be taald. De staatssecretaris heeft zelf al eens meegedeeld, dat naar zijn schatting per jaar 900 mil joen aan zwart loon wordt uitbe taald. In de baksteenindustrie werd in 1960 16, in 1961 20 procent zwart loon betaald. In de kalk- zandsteenfabrieage werd in 1961 10 procent zwart loon betaald plus ƒ5,per week. Spr. noemde gemiddelde zwar te lonen in de schoenindustrie (10 procent), de papierindustrie (20 procent) en de klein metaalindu strie (7 procent). Hij vroeg of de looncontröledienst een beeld kan geven van de totale uitkering van zwarte lonen en hoevee! over tredingen van C.A.O's in 1961 zijn geconsateerd en vervolgd. De mensen in het land begrij pen de spelregels van de loon politiek niet. Om zich heen zien zij in afwijking van de vakbonds opvattingen zwarte lonen beta len. En nog is de economie niet dolgedraaid. President Tsjombe van Katan ga heeft dinsdag verklaard don derdag. 15 dezer definitief naar Leopoldstad te zullen gaan voor besprekingen met premier Adoe- la van de centrale Kongolese re gering. De door de Verenigde Naties voor zijn veiligheid en die van zijn delegatie gegeven waar borgen worden door Tsjombe's kabinet voldoende geacht. Tsjombe zei zijn vertrek door te zetten ondanks bezwaren van bepaalde groeperingen der Ka- tangaanse bevolking. De nationale vergadering van Katanga heeft Tsjombe machti ging gegeven om met de centrale Kongolese regering besprekingen te voeren over beëindiging van de afscheiding van Katanga van de rest van Kongo op basis van de tussen hem en premier Adoela in december j.l. in Kitona over eengekomen bekende „verkla ring". (Advertentie.) Ver koudheids bacillen zijn als de dood voor Dit doosje betekent: protektie tegen infektie Door deze ontwikkeling ont staat een gezagscrisis.- Men ziet dit bit de spoorwegen. De vak centrales liepen op de muur der regeringsvoorschrifen. Een cate gorale vereniging ontstond en die werd nog door de overheid op het paard geholpen. Spr. informeerde of de minis ter ook een loonanarchie heeft geconstateerd waardoor de sa menwerking tussen regering, Stichting van de Arbeid en vak centrales bemoeilijkt wordt, of naar oordeel van spr. onmogelijk dreigt te worden. De laatste regeling van Oud- Wassenaar zal naar de mening van de heer Roemers niet ver hinderen, dat de zestig liggende contracten toch zullen doorgaan. Het College van Rijksbemidde laars is pas bezwaren gaan zien, toen er moeilijkheden in de Stichting van de Arbeid rezen inzake tussentijdse loonsverho gingen. De regering had een re geling aan dc betrokken licha men moeten overlaten, aldus de hoer Roemers. Overeenstemming lag daar voor het grijpen. Hij vroeg of thans nog alle oude spelregels gelden naast de mati gingsformule voor 1962. Maar zal die formule in 1963 nog voort duren Aan het slot van zijn interpel latie zeide de heer Roemers de gang van zaken in hoge mate te betreuren. Men had met tie oude regelingen moeten blijven door gaan totdat een basis voor een nieuwe, betere regeling kon wor den gelegd. De aanwijzing (matigingsfor mule) van 2 maart had volgens de heer Roemers geen enkel be lang voor onze economie. Het was de druppel, die de emmer van praktische onuitvoerbaarheid en onhanteerbaarheid van deze loonpolitiek deed overlopen en een gezagscrisis veroorzaakte. Hij vroeg de regering de aan wijzing van 2 maart in te trekken omdat deze geen enkele zin heeft en in strijd is met het akkoord van Oud-Wassenaar. Voorts vroeg spr. om overleg in de Stichting van de Arbeid over de zware lonen alsmede sterke aan drang op de S.E.R. om het op stellen van een nieuw, aanvaard baar loonsysteem te bespoedigen. Minister Veldkamp en staats secretaris Roolvink zullen heden middag om 13 uur antwoorden. (Van ome Amerikaanse correspondent.) Het is in Amerika reeds lang geen geheim meer, dat de transportarbeiders-organisatie, inclusief haar leden en bestuur ders, er zeer vreemde manieren op nahoudt. Manieren, die spot ten mei datgene wat in een normale samenleving te doen ge bruikelijk is, en methoden, die in strijd zijn met alle beginselen der democratie. De algemeen voorzitter van de vakorganisatie voor transport arbeiders in de V. S„ de 49-jarige Jimmy Hoffa, werd vorig jaar door de strafkamer te New-York, vrijgesproken van het hem ten laste gelegde misdrijf van oplichting, meermalen gepleegd. De rechter oordeelde, dat niet op alle punten van de ten laste leg ging aan een juiste bewijsvoering was voldaan. Mede daarom moest hij komen tot deze opzienbare uitspraak. De minister van justitie en broer van de president van de Verenigde Staten, Bob Kennedy, heeft na het bekend worden van de uitspraak esn- speciale senaatscommissie in het leven geroepen, met de op dracht een zeer nauwkeurig onderzoek in te stellen naar de vak organisatie en de leidinggevende personen. Reeds enkele jaren is men in de V. S. bezig om aan de macht van Jimmy Hoffa en die hij door middel van zijn organisatie uitoefende, een einde te maken. Tot op heden zonder merkbaar succes overigens. De minister van justitie. Bob Kennedy, noem de Hoffa onlangs nog „een groot gevaar voor het land". WIE IS JIMMY HOFFA V Het is wel van belang te weten, vrat voor een persoon zich verschuilt achter de naam Jimmy Hoffa. James Riddle Hoffa, bijge naamd .Jimmy", 49 jaar, is ge huwd, van Amerikaanse natio naliteit, van beroep transport arbeider en sinds 1929 werk zaam als vakbondsbestuurder vaft de organisatie van trans portarbeiders, In 1957 werd hij algemeen voorzitter dier orga nisatie, een en ander tegen een jaarlijkse „vergoeding" van 75.000 dollar. Jimmy bezocht alleen.de lagere school; de ken nis van zijn moedertaal is mini maal; zijn geschriften staan vol met taal- en stijlfouten en de uitspraak ervan door Jimmy" is bepaald plat te noemen. Hoffa heeft een korte, gedron gen gestalte, hij is echter een zeer gespierd man. In zijn op treden is hij arrogant en bru taal. Reeds op 17-jarige leeftijd ving hij aan de mensen met wie hij samenwerkte in groepsver band te organiseren, doch van enige organisatie in die zin kon pas gesproken worden in het jaar 1939. „Jimmy" was toen in Detroit bij de expeditie van een groot warenhuis in de hoedanig heid van expeditieknecht werk zaam. De door Hoffa geleide organi satie bestaat thans uit 1.700.000 betalende leden. Zijn vakbond werd in de tweede helft van het vorig jaar, door het grote alge meen Amerikaanse vakverbond voor transportarbeiders en aan verwante beroepen (de A. F. L. C. T.O.) „uitgestoten" op grond van het feit. dat door Hoffa's vakorganisatie bij herhaling de algemeen geldende regels bij de Noordamerikaanse vakbon den in gebruik met voeten werd getreden. Gangsters in het bestuur De door J. R. Hoffa geleide organisatie van transportarbei ders werd door hem op een dus danige wijze opgebouwd, dat hij in alle plaatselijke afdelingen van die bond zijn vaste „steun punten", in de vorm van ver trouwenslieden. had. Na korte tijd wisten deze vertrouwenslie den zich in de leiding van de plaatselijke afdelingen te drin gen, waarin door hen zogenaam de sleutelposities werden bezet, in de vorm van voorzitter- en van secretarisposten. Aan het. licht kwam intussen, dat een honderddertigtal voor zitters en secretarissen van plaatselijke afdelingen uitge breide strafregisters bezit en in vele gevallen deel uitmaakt van een of meer „gangs", dat zijn straf-georganiseerde benden van misdadigers. Het merendeel dezer funktionarissen is in het verleden bij herhaling veroor deeld wegens diefstal, met of zonder braak en geweldpleging, opzettelijke brandstichting, ver nieling, zware mishandeling, af persing, oplichting en verduiste ring. Deze lieden bedreigden niet alleen de eigen leden, maar poogden ook leden van de rech terlijke macht onder bedreiging met brandstichting, vernieling, doodslag en zware mishandeling te intimideren en onder druk t4 zetten. Sociaal fonds steunde Dc onmiddellijke aanstichie: I van vele wandaden moet steed I „Jimmy" Hoffa, de algemeer.| voorzitter, zijn geweest, doch to op heden kon men hem van het I een en ander wel verdenker,, I doch niets bewijzen... Het vuilsI werk werd altijd weer opge. knapt door anderen, zoals on dergeschikte organisatieleden en de hiervoor genoemde ..vertrou wenslieden". Deze mensen wer den in vele gevallen tot min of meer langdurige gevangenis straffen veroordeeld, met als I enige troost dat voor de achter- blijvenden werd gezorgd; he: „sociale fonds" der organisatie was dan voor financiële hulp aan de betrokkene aansprake lijk. De algemeen voorzitter der vakbond voor de transportarbei ders bleef tot op heden buiten schot en mocht hij al eens on verhoopt door een officier van justitie worden gedagvaard, dan werd hij altijd bijgestaan door de beste strafpleiters, die er maar te vinden waren. Dezer dagen kwam zelfs aan hei licht, dat ook de zoon van een der voormalige presidenten van de V. S. met name dr. Delano Rooseveli, in dienst van Hoffa's organisatie stond... Volgens oncontroleerbare ge ruchten zou Hoffa thans bezig zijn met het onderzoeken van nieuwe mogelijkheden voor zijn organisatie, met het doel ti komen tot de stichting van niet: we, algemene vakbonden, onde: zijn persoonlijke leiding natuu: lijk. Volgens de Amerikaanse minister van justitie zou een zodanige vakbond gesticht en geleid door Hoffa en z'n gang sters de arbeidsvrede in de Verenigde Staten in een ernstig gevaar brengen. (Nadruk verboden.) Weer zilverpapier in de Oostduitse corridors Russische vliegtuigen hebben dinsdag boven Oost-Duitsland weer stukjes zilverpapier uitge worpen. Een deel ervan kwam ook in de middelste en in de zui delijke luchtcorridor terecht. Het Westelijke luchtverkeer,(Tiet Ber lijn ondervond er geen hi::ae.- van- -.-b riooi. is t i Door ANGELA VON RIESLING 4) (Nadruk verboden.) Halier? Die wonen daar pre cies op de hoek in die kelder. Moet U daarheen Hij keek Lindinger met een merkwaardig, vorsende blik aan. „Ja. ik zoek mijn zoon, ilij is nog steeds niet thuisgekomen." „Dan zou ik hem maar zo gauw mogelijk uit het verdachte nest halen." „Weet U wat over die familie?" „Van alles en nog wat. ?.laar ik wil er niets mee te maken hebben en er ook liever niet over praten. Er zijn geen bewijzen, men mompelt zo het een en an der." De man groette kort en liep snel verder. Hij wilde voorkomen dat cr verdere vragen gesteld werden, maar Lindinger was ge schrokken. Wat zou er aan do hand zijn? En zijn Fritz was in dat huis. waar van alles ove: ge mompeld werd? Hij liep nog vlugger voort als de man. die gewaarschuwd had. als kwam het op een minuut aan om de jongen er weg te halen. Toen hij aangebeld had. or de hij van achter de deur een mopperende stem. Dan werd de deur geopend en een vrouw van ge- middelbare leeftijd, slonzig kleed, stond voor hem. „Wat moet je hier?" blafte ze Lindinger aan. „Verontschuldig me." trachtte hij haar te kalmeren, zoal., zijn aard was. „ik wilde alleen vra gen of mijn zoon Fritz hier is." Dc vrouw keek Lindinger wan trouwend aan. „Uw Fritz? Ken ik niet. Wie bent U dan?" Rustig geworden door haar antwoord noemde hij zijn naam. „Justus. kom eens hier!" schreeuwde de vrouw naar ach teren. Een slungelachtige knaap kwam uit een deur en nacicrde langzaam. Hij was lang en ma ger, zat vol zomersproeten en had zoals Horst ook al gezegd had sluwe ogen. „Ken jij mijn zoon, Fritz Lin dinger?" „Hm." „Vooruit, spreek! Ik zoek hem al meer dan een uur en er is me verteld dat hij hier moest zijn." „Dat kan alleen maar Horst geweest zijn. die verrader"' ..Dat klopt. Maar laat kon. lie ver met rust en vertel me waar Fritz is." „Naar huis", mompelde Justus. „Wanneer?" „Oooh? Tien minuten selcden." „En waar was hij voor die tijd?" „Dat gaat je geen steek aan", antwoordde de jongen brutaal, maar de klap midden in zijn ge zicht had hij al ie pakken. .Au!" schreeuwde hij en wilde meteen terugslaan, maar Lindin ger had de deur al dichtgetrok ken en liep de trap op die naar de straat voerde. Met een zorgelijk gezicht liet hij het huis achter zich, waar de vrouw achter de gesloten deur stond te schelden over een bru tale man als Lindinger! In de kleine stad was het om dit uur van de dag altijd rustig. Alleen in de café's was nog wat bedrijvigheid. Lindinger was van plan geweest meteen naar huis te gaan. maar het schoot hem te binnen dat hij best eens kon gaan kijken hoever Anna was bij Brennerwirt. Tegen het kind had ze gezegd dat ze er werkte, maar Lindinger geloofde 't maar half. Het was beter als hij eens ging kijken waar zijn vrouw uithing, want ze was altijd erg handig met haar uitvluchten. Bij Brennerwirt ging het vro lijk toe. er werd volop gedanst. Reeds buiten hoorde Lindinger de schuifelende voeten over de grond en boven alle instrumen ten uit klonk de doedelzak. Strijk- en blaasinstrumenten wis selden elkaar af. maar door de dichte overgordijnen kon hij niets ontdekken. De deur naar de keuken stond open en hij ging naar binnen. De waardin was ijverig bezig en merkte de bezoe ker niet eens on. „Kan ik mijn vrouw een ogen blik spreken", vroeg hij. De waardin keek op. „Ach, bent U het, mijnheer Lindinger. Goe den avond. U wilt Uw vrouw spreken? Ja, die is binnen in de zaal." „Ik dacht dat ze in de keuken moest helpen?" „Deze keer niet. Ik had er al een andere vrouw voor. Dc Uwe, achik kan het misschien beter niet zeggen." „Gerust, mevrouw Brenner, U moet niets voor me verzwijgen." „Ach. er is ook eigenlijk mets bij als Uw vrouw een keer met haar neef uitgaat." „En er zich dan niet druk om maakt wat er met de kinderen gebeurt. Nee. daar is werkelijk niets bij! U houdt er een won derlijke opvatting op na. me vrouw Brenner, dat moet ik zeg gen!" „Of ze zich om haar kinderen bekommert of niet, dat weet ik niet. dat gaat me ook niet aan. Maar wat ik wel weet is dat ik hier geen herrie wens! Het gaat hier om mijn zaak en om mijn goede naam. En maak nu maar dat U wegkomt, ik zal Uw vrouw onopvallend zeggen dat U geweest bent." „U kunt me niet verbieden me in Uw café op te houden, zolang daar geen grondige reden voor is. Bovendien heb ik het volste recht om mijn vrouw naar huis te halen wanneer ik wil. En U hoeft U niet bezorgd tc maken dat het Uw zaak zal schaden!" (Wordt vervolgd.) ONTPLOFFING IN PARIJS In de Parijse voorstad Issy-les- Moulineaux is een auto ontploft bij een gebouw waar het „Natio nale vredescongres" zou worden gehouden. Twee politiemannen en een post beambte zijn om het leven geko men. Vijfentwintig mensen zijn gewond. Foto: Dc politieprefect Maurice Papon (links) en het hoofd van de stedelijke politie Maurice Lc- gay (tweede van links) op de plaats des onheils. Nieuwe gevallen van mond- en klauwzeer Op het bedrijf van P. van Lip- sig te IJsselstein bij Venray is mond- en klauwzeer geconsta teerd. 85 slachtrijpe varkens. 30 drachtige zeugen en twee beien moesten worden afgemaakt. Op het bedrijf van P. Janssen te Maashees is mond- en klau«' zeer uitgebroken. Tachtig var kens moesten worden afgemat' Dit is het eerste geval in de ge meente Vierlingsbeek. Op >1('r bedrijf van M. Friesen te Casten- ray moesten 50 varkens worden afgemaakt. In de gemeente Horst werd op een tiental bedi li ven mond- en klauwzeer Sec°L stateerd. Hier werden ruim o™' varkens in de loop der laat^1® weken afgemaakt. Zowel in het ambtsgebied van de bureauhou- der van Venraij als ook van hel ambtsgebied te Horst kunnen geen vervoersbewijzen vöor vaiy kens meer worden afgegeven Woensdag 1 TERNl Muziek- en nioiiio Term De jaarlijkse die de „Harm< haar donateurs -tellenden biedt, °n dinsdagavon* „ebouw Plaats Vóór de pauze mèt drumband daarna volgde o de uitstekende Story", een boi deze componist de film „Het 1 Listz", waarin deze componist beroemde tijdge rijkste en het m hoofdthema vor Op de tweede meester mr. H. zijn belangstelli „Wie dc „Harr (in figuurlijke kunnen constat enige tijd een bespeuren viel de directeur leden zelf war tuigd, maar nai deze impasse te door het wegv krachten. Door de insp directeur, de he onder-directeur man, en de ker is men er In teruitgang, vc althans, weg t„ De voorzitter verklaarde dit woord en de aa aar heeft dit op kunnen vaststel Het korte lich dit. Harmonie e den met aandac jn enkele van d men beslist de weer herkennei Terneuzen'' is t vrijwel te bovei De belangstell voeringen was met andere noemen. Hopel: over de gehele jaar niet zovt 'voor het gege vertrouwen, dat eigen gezelscha nen, blijft ongc zonder een moet als ond acht. In de nacht dinsdag te on één kwam de de heer A. u de gladheid v gevolge van een in de A: perceel van d de vrachtauto De heer A. sel af, doch de heer K. uit de auto ges hij verwonding< schudding opl Dokter Van eerste hulp vet K. per ambuli Juliana-ziekenl Pater van en de hee voor K. Voor de uit de kanas pine, Sas Terneuzen ei ken de pater S. J„ „de Nijmegen, e Steun c gelegen zi van d scheme President dag een pri en economis buitenland 5.778.400.000 gres voorgele behoeve van trekking hee jaar dat op 4.878.500.000 3.378.500.000 mische t miljard steun at te wijzen, gram kan met reed gestelde In een de Senaat gevaardigden het Amerii van de hu te blijven zich hierb Verenigde aan landen de frontlin schemerstr of die zich moeilijkhet worven

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2