Ontwapening en vrees SPORTNIEUWS RADIO EN TELEVISIE Eric de Noorman De Gezworenen itiac-1962 Terneuzen VANDENBRUELE ADR1 VAN W1JCK BEURSO VERZICHT ATHLETIEK VOETBAL lARKTBERICHTBI DE VRIJE ZEEUW Pagina 7 agen onze KRUIDENKRAGHT! Woensdag 14 maart 1962 "Woensdag 14 maart 1962, too ONZICHTBAAR STOPPEN KOUSENREPARATIE Terneuzen, Noordstraat 45 Tel. 2546 - Brouwerijstr. 4 MODE-COIFFURES ZUIDLANDSTRA AT 30 Telefoon 2533 Afgetobd? Lusteloos? Schieffer's Bloedwjjn maakt energiek. Bij Uw Apoth. en Erk. Drogist. VERKOUDEN? VERSTOPTE NEUS? PINI-OLIN-neuszalf helpt prompt geeft lucht. 1,45 per tube bij Uw Apoth. en Erk. Drogist. NACHTELIJKE TOBBERIJEN Calma Dragées brengen ovei spannen zenuwen tot rust. ƒ2,bij elke drogist. KREDIET TOT ƒ4.000,— voor aankoop meubelen, woningtextiel. Vraagt gratis folder. Discrete behande ling en zeer lage aflossing. Postbus 10 83, Rotterdam. HOEST UW KIND? Nat- termann's Melrosem Fort helpt, lost taai slijm op, smaakt goed. Flacon ƒ2,— bij elke drogist. j Natuurvolken en dieren1: l'geven ons een wijze los: J de bron van genezing en I gezondheid ligt bij de natuur zelf Klachten over hoofdpijn, 1 I moeheid, puistjes, vale 1 teint, verstopping, aam- I t beien enz. zijn slechts het l gevolg van een onnaluur- I lijke leefwijze. (Verkeerd i voedsel, zittend leven!)] HERBESAN Kruidenthee j bevat 14 verschillende 1 Kruiden met elk een eigen heilzame werking en her- stelt de natuurlijke func- I ties van het lichaam. Bij apotheker of drogist a 1 f. 1.80 per groot pak. IS ER BIJ DE RUSSEN WEL ZO VEEL TE CONTROLEREN De ministers van Buitenlandse Zaken van de Verenig de Staten, de U. S. S. R. en Groot-Brittannië, de heren Rusk, Gromyko en Lord Home zijn begin van deze week jn Genève bijeengekomen, om te trachten de vandaag in die stad beginnende ontwapeningsconferenties dei- zeventien mogendheden (de Verenigde Naties hadden er achttien aangewezen: vijf uit het Westen, vijf uit het Oosten en acht neutrale landen, maar Frankrijk laat ver stek gaan) een goede start te geven. De ministers zijn naar Zwitserland gereisd bezield van de beste voornemens, naar zij zelf hebben verklaard en waarom zou men daaraan twijfelen? Maar helaas is liet nu eenmaal zo dat wat de ene partij goed en juist acht voor de andere zeer wel onaanvaardbaar kan zijn en omgekeerd. Het ontwapeningsprobleem is, ondanks de dikke boeken en langdurige conferenties die er in de loop van deze eeuw aan zijn gewijd, tot nu toe onoplosbaar ge bleken. En dat beslist niet altijd als gevolg van kwade wil aan de kant van een of meer landen. Veeleer wan trouwen en bedachtzaamheid op eigen veiligheid, die moeilijk zijn weg te nemen, doordat het ontwerpen van een waterdicht controle-systeem een der lastigste tech nische problemen is, dat zich denken laat, waren oorzaak der mislukkingen. Controle of spionage Ook nu draaien de meningsver schillen vooral om het vraagstuk der inspectie. Men mag aan nemen, dat zowel de Amerikanen als de Russen oprecht wensen een einde te maken aan de bewa peningsrace. Zij hebben daartoe redenen genoeg, al was het al leen maar deze ene, dat zij de wa pens, die zij met zoveel inspan ning en kosten vervaardigen, nooit zullen kunnen gebruiken, zonder bezegeling van de eigen ondergang. Maar hoe controleert men, dat de wederpartij de bepa lingen van een ontwapenings overeenkomst naleeft? Het Westen heeft daarvoor een naar verhouding vrij eenvoudig recept. Grote groepen inspec teurs zouden vrij moeten rond reizen in de landen, die zij moe ten controleren en zij hebben het recht, overal de neus in te ste ken. Zo zullen overtredingen, zelfs indien zij worden begaan in het barre noorden van Siberië of in de wouden van Canada en Alaska, het slechts korte tijd on ontdekt kunnen blijven. De Russen willen daar niet "°aan zij noemen een derge lijke controle spionage. Zij zijn bereid, de fasen waaruit een geleidelijke ontwapening moet bestaan, aan controle te laten onderwerpen. Wanneer dus bij voorbeeld wordt overeenge komen, dat de landen een be paald percentage van hun voorraad kernbommen zullen vernietigen, krijgen inspec teurs het recht te controleren, dat Amerika een x-aantal en de Sowjet-Unie een ij-aantal bommen vernietigt. Maar zij krijgen niet de gelegenheid om BELGIE VERZACHT MAATREGELEN TEGEN POKKEN De Belgische minister van Volksgezondheid. Custers, heeft dinsdagmiddag in de Kamer van Volksvertegenwoordigers mede gedeeld, dat de in België tegen pokken genomen maatregelen zullen worden verzacht. Hij deel de mede, dat weliswaar in Bel gië de afgelopen weken enkele „verdachte gevallen1' zijn waar genomen, maar dat zich geen en kel geval van pokken heeft voor gedaan. In Verviers zijn dinsdagmid dag de strenge maatregelen, die twee weken werden getroffen in verband met de gevallen aan de Duitse grens, ingetrokken. Schouwburgen en bioscopen mogen hun voorstellinge hervat ten en ook sportwedstrijden zijn weer toegestaan. Bijeenkomsten in feestzalen en optochten blij ven echter nog verboden. Inmiddels zijn in Verviers stem men opgegaan om schadeloosstel ling te eisen voor de door de maatregelen veroorzaakte schade ..omdat Verviers is gebruikt als bufferzone bij de beveiliging tegen pokken, waarvan het al leen de nadelige gevolgen moet dragen." Poes die kon tekenen DIERLIJKE KUNSTENARES VERONGELUKT ..Topsy", de poes die kon teke nen, is maandag in een ver strooid ogenblik voor haar huis in de Britse stad Hertford onder een auto gewandeld en jammer lijk om het leven gekomen. Haar baas, dr. Cooper, achtte de tijd nog niet rijp om te zeggen of de schetsen van „Topsy" nu in waarde zullen stijgen, doch een feit is dat een kunstmuseum voorbereidingen treft om haar werken ten toon te stellen. Topsy hielp haar baas bij de vervaardiging van een aantal abstracte werken door 't teken- stift met haar poten over het papier te bewegen. Enkele van deZe tekeningen hebben reeds een tocht door Canada gemaakt. vast te stellen, of dit werkelijk een vijfde en niet een zevende of een tiende deel van de totale voorraad is. Dat moeten zij on gezien aannemen. Water in de wijn Nu heeft de situatie zich in cte eerste dagen van het Geneefse overleg der drie ministers als volgt ontwikkeld: Amerikanen en Britten zijn bereid gebleken, wat water in hun zware controle. wijn te doen. Zij hebben afgezien van een stringente controle op de naleving van een eventuele overeenkomst tot een verbod op kernwapenproeven. Dat was ook niet zo moeilijk, want kernproeven in de atmos feer zijn van vrijwel elke plaats op de wereld uit vast te stellen: wanneer de Russen tijdens hun recente serie proeven weer een bom lieten exploderen, werd daarvan niet door Moskou, maar doorWashington ogenblik kelijk mededeling gedaan. Aan de andere kant schijnt ook Gro myko zijn Westelijke collega's iets tegemoet te zijn gekomen. Maar al met al gaapt tussen de opvattingen van Amerikanen en Russen op hei punt van de con trole nog een hemelsbrede kloof, die, naar men moet vrezen, in Genève niet zal kunnen worden overbrugd. Rest de vraag, waarom toch de Russen zo afkerig zijn van j een alzijdig inspectiesysteem. Er is daaromtrent een nieuwe theorie opgedoken, die het ver melden waard is. Zij komt er op neer, dat Moskou deze con trole niet wenst, omdat er in de Sowjet-Unie maar zo be trekkelijk weinig te contro leren zou zijn. De Amerikaanse kracht De theorie steunt op de Ame rikaanse schattingen onlangs op deze plaats ook door ons ge publiceerd van de huidige krachtsverhoudingen. Volgens die taxaties nu, die de Russische kracht eerder zullen over- <lan onderschatten, bezitten, de Ame_ rikanen op het gebied van de atoombewapening een enorme voorsprong op de Russen. Boven dien hebben zowel de Amerikaan se minister van Defensie, Me- Namara, als zijn onderstaats secretaris, Gilpatric, onlangs ver klaard, dat de atoommaeht van de Amerikanen- zó groot is, dat zij na een verrassingsaanval, waarbij de Russen al hun mid delen zouden Itebben ingezet, nog in staat zouden zijn, om met gro tere macht dan door de Russen gebruikt, terug te slaan! Het is duidelijk, dat wanneer de situatie inderdaad zo zou zijn, de Russen een bijzonder goede reden hebben, er zich tegen te verzetten, dat dit door middel van controle buiten kijf wordt vastgesteld. Is ook de laatste twijfel omtrent een flinke mili taire achterstand van de Sowjet- Unie opgeheven, dan mag pre mier Chroesjtsjov ten aanzien bij voorbeeld van zijn Berlijnse politiek niets meer verwachten. En nog iets is duidelijk. Er zal waarschijnlijk nooit een tijd komen, waarin de militaire macht van de beide grootste mo gendheden precies gelijk zal zijn. Wanneer nu het Westen een aan zienlijke voorsprong heeft op het Oosten, moet het ook het Westen zijn, dat er het meeste belang bij heeft, de bewapeningsrace te be ëindigen. Wanneer daarom het Westen in de komende dagen en weken in Genève meer dan het Oosten tot concessies bereid zal blijken, behoeft men daarin zeker geen slapheid ten aanzien n de communistische wereld te zien. (Nadruk verboden.) De kwestie-Eichmann Ingeval het Israëlische hoog gerechtshof afwijzend beschikt op het beroep van Adolf Eich- mann, zal diens verdediger, dr. Servatius. gratie voor zijn cliënt vragen bij president Ben Zwi, zo is dinsdag in Tel Aviv vernomen. Hoewel de meeste Israëliërs voorstander zijn van een terecht stelling van Eichmann, hebben de tegenstanders van de dood straf de laatste tijd hun actie uit gebreid. De bekende filosoof Martin Buber heeft onlangs in een gesprek van twee uur pre mier Ben Goerion ervan trach ten te overtuigen, dat een even tueel doodvonnis niet ten uitvoer mag worden gelegd. De eerste- minister zou zich echter niet heb ben laten overreden. Verbod voor particuliere of huurvliegtuigen in het Franse luchtruim De Franse regering heeft be paald, dat met ingang van gis termiddag 12 uur tot nader order geen particuliere of huur vliegtuigen in Frankrijk mogen opstijgen of landen of zich in het Franse luchtruim mogen bevinden. De maatregel geldt niet voor lljnvliegtuigen van Franse of buitenlandse maat schappijen. Een dergelijk verbod werd vorig jaar april afgekondigd, toen van militaire zijde in Al giers een poging tot een staats greep werd gedaan. In dringende gevallen kunnen de autoriteiten ontheffing van het verbod verlenen. Als gevolg van het verbod mochten enige Duitsers die met een particulier vliegtuig naar het Parijse vliegveld Le Bourget waren gekomen, maandagoch tend niet met hun toestel naar Frankfort terugvliegen. KRACHTIG HERSTEL VOOR PHILIPS De Philipsaandelen hebben gistermiddag een krachtig koersherstel te zien gegeven als antwoord op de forse verliezen van de» voorgaande beursdagen. De achttien procent lagere netto winst van het Philipsconcern over 1961, ten opzichte van 1960, bleek reeds veruit in de koers te zijn verdisconteerd, toen ge noemde cijfers maandag na beurs werden bekendgemaakt. De koers van de aandelen liep toen op van 1000 tot 1025 als ge volg van „angstige" baissiers, die tot dekkingsaankopen over gingen. Tegenover deze vraag was maandagavond niet voldoen de aanbod aanwezig, waardoor de koersstijging min of meer de vrije hand had. Gistermorgen werd gedaan 1023 tot 1032. Op dit niveau was men ter beurze van mening dat de dekkingsaan kopen voor het grootste gedeel te tot het verleden behoorden. De officiële beurs opende gister middag voor de elektro-aandelen op 1028. De handel in deze hoek was uitermate kalm, dit in te genstelling tot de vorige beurs dagen. Het buitenland voelde er niets voor op genoemde prijs de aandelen uit de markt te nemen. Van die zijde kwam eerder wat aanbod los, waardoor de koers inzakte tot 1020. Dit betekende altijd nog een herstel van circa twintig punten vergeleken met de vorige slotkoers. De maat schappij stelt een onveranderd jaardividend voor van zestien procent plus vijf procent (on veranderd) in agio-aandelen. Kon. Olies lagen vast in de markt op ƒ140.50 (ƒ139,20). Deze stukken noteerden boven pariteit Amerika. De handel in deze hoek verliep regelmatig. AKU's schoten zes punten om hoog tot 397'/2. Hoogovens een paar punten beter op 828, ter wijl Unilevers een paar dubbel tjes hoger werden verhandeld op 186,10, na een lagere ope ning. In de scheepvaarthoek werd het eerste beurskwartier druk gehandeld. De stemming was er doorelkaar goed prijshoudend. Scheep.vaartunie lag op 153' '2 gevraagd in de markt. Van de leidende cultures ontmoetten Amsterdam Rubbers en HVA behoorlijke belangstelling. In de staatsfondsenhoek lag de nieuw ste vier procent lening hoger in de markt op 98%. Aandelen Van Nelle werden in de lokale afdeling hoger op 251 (244) geadviseerd op de divi dendverhoging van acht tot negen procent. Krasnapolsky vijftien punten hoger op 640 op het gunstige dividendvoorstel. Internationale Gewapend Beton kreeg een lagere adviesprijs op de dividendverlaging. Voor de inschrijving op de ƒ3,5 miljoen vier procent obligaties „Delft" tegen 99'/2 procent bestond een bevredigende belangstelling. De eerste verhandeldag van claims De Wit's Textiel bracht een ad viesprijs van circa ƒ90 per claim, neerkomende op 118 pro cent voor de converteerbare obligaties. Beursindices 9/3 12/3 13/3 Int. conc. 586.28 581.29 585.83 Industrie 389.52 388.94 388.07 Scheepvaart 179.73 178.84 178.84 Banken 260.83 262.72 262.72 Handel enz. 169.80 168.68 168.75 Algemeen 426.35 423.80 425.74 Naheurskoersen AKXJ: 398402 gl slot 402 (397%) Kon. Olie: 140.70—142.40 slot 142.20 (140.00) Philips: 1021—1026 gl slot 1024 (1019%) Unilever: 186.50—189.00 slot 189.00 (186.10) Hoogovens: 828—830 slot 830 826%) Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor bui tenlands bankpapier, heden gel dend, luiden Engelse pond 10.12—10.22, Amerikaanse dollar 3.58'/2 3.62'/2, Canadese dollar 3.39 3.44, Franse frank (100) 73.20 73.70, Belgische frank (100) 7.22 —7.27, Duitse Mark (100) 89.95— 90.45, Zweedse kroon (100) 69.40 70.40. Zwitserse frank (100) 83.2083.70, Italiaanse lire (10.000) 57.50—59.50, Desnse kroon (100) 51.9052.90, Noorse kroon (100) 5.3051.30, Oosten rijkse Schilling (100) 13.97'/2 14.071 Portugese escudo (100) 12.6012.75, Spaanse peseta (100) grote coupures 5.92'A 6.07'/2. PET WEG BRIEFJE BEHOUDEN ATLETIEKCLUB IN TERNEUZEN Terneuzen is in het bezit van een prachtige sintelbaan waarom menige stad deze plaats zal be nijden, echterer was geen atletiekvereniging die deze baan kon benutten. Op initiatief van de ambtenaar sportzaken in de gemeente Ter neuzen is er nu, na een bespre king met enkele oud-atleten, een atletiekvereniging opgericht. Deze vereniging heeft de naam „Scheldesport" gekregen, een naam waarin men het belang van de Schelde voor de stad Ter neuzen wilde doen uitkomen. In een sterk groeiende stad als Terneuzen moet, naar de mening van de oprichters, een atletiek vereniging voldoende levensvat baarheid hebben. Zowel meisjes en jongens die de leeftijd van 13 jaar hebben bereikt, alsmede dames en heren kunnen als lid toetreden. Het voorlopige bestuur is als volgt geformeerd: voorzitter: J. W. Becks; secr.-penningm.: J. B. Johannisse; leden: H. Heuvink en L. Simpelaar. Het ligt in de bedoeling de eer ste week van april op de nieuwe J aarbeursexposanten te laat op de beurs door gladde wegdek Vele jaarbeursexposanten en -bezoekers zijn gisterochtend te laat op de beurs gekomen. Oor zaak was dat het gladde wegdek vele automobilisten parten speelde. Reeds voor half tien regis treerde de Utrechtse politie 24 aanrijdingen. Persoonlijke onge vallen deden zich niet voor. Wel was de materiële schade groot. Opstoppingen kwamen met name voor op rijksweg 2 ter hoogte van de aluminiumfa- briek. Omstreeks tien uur gis termorgen had de politie de verkeersstroom onder de knie en kon de verkeersstroom nor maal worden verwerkt. Vereniging van geschiedenisleraren verontrust De vereniging van geschiede nisleraren in Nederland heeft in een adres aan de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen geprotesteerd tegen wat zij noemt „de dreigende ver minking van het leerplan voor de scholen voor V.H.M.O. ten aan zien van het vak geschiedenis". De vereniging dringt er bij de staatssecretaris op aan, niet de voorgestelde urentabel die een vermindering van het aantal ge schiedenis-uren inhoudt in te voeren, alvorens de voorstellen van de raad van leraren te heb ben gehoord. Afschriften van dit adres zijn ook gezonden aan de leden van de Eerste- en Tweede Kamer der Staten-Generaal. Het gevolg van het invoeren van de door de staatssecretaris voorgestelde tabel zou zijn, de opoffering van de vormende waarde van het huidige geschie denisonderwijs. „Dan zou inder daad het geschiedenisonderwijs zijn nut en bestaansrecht verlo ren hebben". Daarbij komt nog, zo wordt verder in het adres gezegd, dat reeds bij de huidige urentabel het geschiedenisonderwijs als vooropleiding voor velen mini maal genoemd moet worden. Bij aanstaande studenten in de let teren of de sociale geografie, bij aanstaande journalisten (en bij hen, die daartoe een universitai re opleiding genieten) enz. kan reeds nu van een goede basis niet meer gesproken worden. Ook het bedrijfsleven klaagt erover, dat abituriënten van het V.H.MO, over een aantal „weet jes" beschikken, maar gebrek hebben aan culturele vorming. Dit alles wordt voor een belang rijk gedeelte veroorzaakt door het feit, dat reeds bij de tegen woordige urentabel de positie van de geschiedenis veel ongun stiger is dan in de meeste Wes telijke landen het geval is, aldus het adres van de Vereniging van Geschiedenisleraren. sintelbaan met de trainingen te beginnen. Het district Zeeland van de Kon. Ned. Atletiek Unie heeft reeds volle medewerking toege zegd. Het bestuur hoopt dat Terneu zen in de toekomst een bloeiend atletiekleven tegemoet zal gaan. België—Nederland onder Italiaanse leiding Een Italiaanse scheidsrechter, geassisteerd door twee landgeno ten, zal de interland België Nederland leiden. De wedstrijd wordt zondag 1 april in het F.C. Antwerp Stadion gespeeld. Arsenal ontslaat manager George Swindin De Engelse eerste divisie-club Arsenal heeft zijn manager George Swindin meegedeeld dat het na afloop van het seizoen geen gebruik meer wenst te ma ken van zijn diensten. Swindin heeft Arsenaal 22 jaar gediend. Van 1936 tot 1954 als doelman en van 1958 af als manager. Van 1954 tot 1958 was Swindin als trainer-speler aan Peterborough United verbonden. Arsenal, dat momenteel de 12e plaats in de le divisie bezet, is de 28ste Engelse club, die sinds het begin van het seizoen zijn manager ontslaat. Chileense voetbalbond in moeilijkheden door vrijkaartjes De Chileense voetbalbond over enkele maanden gastheer bij het toernooi om de „Coupe Julis Rimet" heeft moeilijkhe den. Carlos Dittborn, president van de bond, is door de nationa le sportfederatie „persona non grata" verklaard en de bond zelf is uit de federatie gestoten. De oorzaak van alle moeilijkheden., de tsewijzing van vrijkaartjes voor de wedstrijden om de we reldtitel De voetbalbond wil n.l. maar een gering aantal vrijkaarten ter beschikking van hoge sportoffi- cials en regeringsautoriteiten stellen. Zo heel erg veel moei lijkheden zal de ban overigens ook weer niet opleveren voor de Chileense voetbalbond. Immers, hoewel de nationale sportfede ratie toestemming moet geven voor wedstrijden waarbij sport lieden betrokken zijn, komt het er in dc praktijk eigenlijk op neer dat de beslissing van een regeringsinstantie bindend is. En die instantie zal, de Zuidameri- kaanse hartstochten kennende, het toernooi om de wereldtitel wel niet in gevaar willen bren gen en wijselijk de vrijkaartjes de vrijkaartjes laten. De Britse ex-R. A. F.-piloot John V. Stead (84 Herschel! road, Leigh on Sea in Essex), die op 2 mei 1945 niet alleen voedsel maar ook zijn pet boven Rotterdam dropte, (keep your chins up, it won't be long) zal oude herinneringen kunnen op halen. Maar zijn pet is hij kwijt. Gistermorgen meldde zich by de Rotterdamse politie de 7#- jarige Pieter Stout, gepensio neerd beambte van de waterlei ding, die inderdaad op 2 mei 1945 langs de Plaszoom in Kra lingen de pet van piloot Stead had gevonden. Als overtuigend bewijs was er het getekende moedgevende briefje, dat de tand des tijds had weten te doorstaan. De pet had echter de 17 jaar niet overleefd. Het zal een feestelijke ontmoe ting worden wanneer straks op 2 mei John Stead en Pieter Stout de voedseldroppings nog eens zullen bespreken. In ieder geval was de niet meer bestaan de pet snel opgespoord. VEEMARKT ROTTERDAM. 13 maart. Op dc veemarkt te Rotterdam waren in totaal aangevoerd 4051 dieren, zijnde: 285 vette koeien en ossen, 1047 stuks gebruiksvee, 480 vette kalveren, 177 graskal veren, 1891 nuchtere kalveren, 45 paarden, 8 veulens, 97 scha-: pen of lammeren en 21 bokken of geiten. De notering was als volgt: Vette koeien van 2,503,30; Vette kalveren 2,102,60; Nuchtere kalveren 1,201,60; Slachtpaarden 2,302,75, alles per kg. Graskalveren van ƒ240ƒ440; Schapen ƒ90ƒ130; Lammeren 85ƒ130; Melk- en kalf koeien ƒ950—ƒ1250; Vare koeien ƒ600 —ƒ830; Vaarzen ƒ620—ƒ920; Pinken 425600, alles per stuk. Overzicht. Vette koeien: aan voer als vorige week, handel flauw, prijzen als maandag. Vet te kalveren: aanvoer iets ruimer, handel stroef, eerste kwal. onver anderd, 2e en 3e kw. niet geheel prijshoudend. Graskalverenaan voer wat groter, handel redelijk, prijshoudend. Nuchtere kalveren: aanvoer korter, handel kalm, prijzen als vorige week. Slacht paarden: aanvoer matig, handel tamelijk, goed prijshoudend. Schapen en lammeren: aanvoer kort, handel redelijk, prijzen sta biel. Melk- en kalf koeien: aan voer iets ruimer, handel stil, prij zen ongewijzigd. Vare koeien: aanvoer even meer, handel stroef, prijzen als vorige week. Vaarzen en pinken: aanvoer ta melijk, handel stug, prijzen con stant. Nobelprijswinnaars in vertaling, lezing (VI); 23.55—24.00 Nws. DONDERDAG 15 MAART HILVERSUM I: 7.00 Nws.; 7.15 Kamermuz.; 7.30 Voor de jeugd; 7.45 Morgengebed en overweging; 8.00 Nws.; 8.18 Lichte gram.; 8.50 Voor de vrouw; 9.35 Waterst.; 9.40 Schoolradio10.00 Gewijde muz.; 10.15 Morgendienst; 10.45 Orgelrecital; 11.00 Voor de zie ken: 11.45 Gewijde muz.; 12.00 Middagklok; 12.04 Lichte muz.; 12.25 Voor de boeren; 12.35 Meded. t.b.v. land- en tuinb.; 12.38 Lichte orkestmuz.; 12.50 Act.; 13.00 Nws.; 13.15 Lichte muz.; 13.40 Kopstukken, licht progr.14.00 Metropole-orkest; 14.45 Kerkorgel; 15.05 Klas. gr.; 15.30 Lichte muz.; 16.00 Bijbel- overd.16.20 Gewijde liederen; 16.50 Gram.; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Dansmuz.; 17.40 Beursber.; 17.45 Lichte muz.; 18.15Sportrubr.18.30 Vocaal ensemble; 18.50 Sociaal perspek- tief, lez.; 19.00 Nws. en weer- ber.; 19.10 Op de man af, praat je; 19.15 Geestelijke liederen; 19.30 Radiokrant; 19.50 Polit. lez.; 20.00 Donderdagavondmo- zaiek, gevar. progr.; 22.30 Nws.; 22.40 Avondoverd.; 22.55 Boek- bespr.; 23.00 Kamermuz.; 23.30 24. De roeiers achter Svein en Toste springen met een woest krijgsgehuil overeind en grijpen naar hun wapens. „Is daar geen vechten tegen, lange slungel?" schreeuwt er een, „dat zullen we je eens laten zien. Bang zijn we voor niemand". Strijdlustig zwaaien ze met hun zwaarden, die in dit stadium ech ter van geen enkel nut zijn en dat is Svein maar al te duidelijk. „Niemand kan beweren, dat Svein Langtand niet van een aar dig gevecht houdt."- brult h\j. „Maar 't moet aardig blijven, be grijp je wel, windbuilen?" Hij drukt zijn helm stevig op het hoofd en zijn enorme harige armen schie ten vooruit. ,.En daarom," ver volgt hij, tegelijk twee der roeiers optillend alsof het grashalmen waren, „moeten we allemaal over boord, of we staan hier straks vol geschoten met pijlen dood by elkaar. Hup!" De woedende kreten van de twee Saksers smoren weg, wanneer ze met een luide plons voorover in zee kwakken, De derde, die het allemaal vol afgrijzen heeft gade geslagen, wacht zijn beurt niet af, maar wipt ijlings zélf overboord, meteen gevolgd door Toste en Svein. De lange Sakser wenkt zyn reus achtige „broertje" en terwijl de achtervolgende boot door de duis ternis nader scheert, zetten zy zich met de voeten af tegen de romp van hun eigen scheepje en duiken geruisloos onder Met ingehouden adem komen ze op flinke afstand van de twee scheepjes weer boven water. De achtervolgers, die inmiddels ontdekt hebben dat de vogels ge vlogen zön, schreeuwen en brul len dooréén in machteloze woede. „Brul maar," gromt Toste, „dan maak je meer lawaai dan wy." „Als er hier maar geen zee monsters zitten," fluistert Svein, terwyi ze lenig terugzwemmen naar de kust. „Dan vind ik alles verder best." Maar van zeemon sters merken ze niets en even la ter waden de twee reusachtige „broertjes" aan land, waar de drie Saksers somber bijeen staan. „Als die lui nog een beetje op zee biyven ploeteren, pikken wy gouw het derde bootje," fluistert Toste, maar de drie anderen ma ken een zwügend gebaar en dan ontdekken ook Svein en Toste, dat dit derde bootje verdwenen is. De lange Sakser grinnikt ineens zachtjes, en met een verrassing treedt een der anderen op hem toe. „Wat grüns jü daar stiekum, lange," snauwt hy. „Dat vertrou wen we niet. Jy weet hier meer van af. En je zult 't gauw zeggen ook!" HILVERSUM II: 7.00 Nws.; 7.10 Ochtendgymn.7.20 Och- tendvaria; 7.50 Dagopening; 8.00 Nws.; 8.15 Lichte gram.; 9.00 Gymn. voor de vrouw; 9.10 De groenteman; 9.15 Oude muz.; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Arbeidsvitaminen; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Huishoudelijke zaken, praatje; 11.15 Kamerork. en sol.; 12.00 Dansork. en zang sol.; 12.30 Meded. ten behoeve van land- en tuinbouw; 12.33 Uit het bedrijfsleven; 12.43 Ham mondorgelspel; 13.00 Nws.; 13.15 Meded. en gram.; 13.25 Beursber.; 13.30 Theaterork. en zangsol.; 14.00 Cello en piano; 14.30 Voor de vrouw; 15.05 Die ren in en rondom het huis, pro gr. over huisdieren; 15.45 Ween- se muz.; 16.00 Van vier tot vijf, radioprogr. in een notedop17.00 Gram. voor de jeugd; 17.30 Voor de jeugd; 18.00 Nws.; 18.15 Event, act.; 18.20 Lichte gram.; 18.30 Sportpraatje18.35 Gespro ken brief; 18.40 Lichte muz.; 19.00 Voor de kleuters; 19.05 Lichte gram. en praatjes; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nws.; 20.05 Radiophilharmonisch ork. en sol.: klas. muz.; In de pauze 20.55) lit. gesprek; 22.10 Lichte gram.; 22.30 Nieuws en meded.; 22.40 Act.; 23.00 Sport- act.; 23.10 Discotaria; 23.55 24.00 Nws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Nws.; 12.03 Lichte gram.; 12.30 Weer- ber.; 12.35 Amusementsmuz. 12.50 Beursber.; 13.00 Nws.; 13.15 Kamermuz.; 14.00 Schoolradio; 16.00 Beursber.; 16.06 Franse les; 16.21 Schoolkoren; 16.35 Pianorecital; 16.55 Lichte muz.; 17.00 Nws.; 17.15 Voor de kleu ters; 18.15 Gevar. gram.; 18.20 Voor de sold.; 18.50 Sportkron; 19.00 Nws.; 19.40 Gitaarspel; 19.50 Vrije politieke tribune; 20.00 Voordr.; 20.30 Verzoekpr.; 22.00 Nws.; 22.15 Godsdienstige Israëlitische uitz.; 22.45 Klas. pianomuz.; 22.55—23.00 Nws. Televisieprogramma's NED. TV: 20.00 Journaal; 20.20 Achter het nws.; 20.35 Do cumentaire film; 21.00 Misdrijf bij verstek, spel; 22.40 Wereld- kamploensch. kunstrijden op de schaats te Praag. VLAAMS BELG. TV: 19.00 Voor de jeugd; 19.30 Tele-Taal- les; 20.00 Nws.; 20.30 Politiek debat; 21.00 Speelfilm; 22.30 Taptoe: Viool en piano; 22.50 Nws.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 11