KERKDIENSTEN Prov CTiaar een voorgesprek met Zndonesië Zwarten in ^^Vloocl Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 10 maart 1962 Voor de zondag voor mensen die kwaliteit verlangen Westduitse hulp aan Engeland iPOTTER'S DE „THAMES" HAD MOEILIJKHEDEN Nieuwe verkiezingen in Rhodesië Bouwactiviteit in 1961 Graaf stond aan het hoofd van een net van AOS- mannen in W.-Frankrijk Zondag AC HET BESTE VOOR ONZE KINDEREN. Opdat Hij ze aanraken en zegenen zou. Lucas 18 15. Wat is het beste voor onze kin deren? Wel, wat is er nu beter voor een kind dan een goede vader en moeder? Ik lees in dit stuk: „Hij (Jezus) omving ze met Zijn armen." Maar ik zou zeggen: dat konden die ouders toch ook doen! Ja, veel beter doen! Waar is een kind nu beter bezorgd en be irouwd dan in de zachte armen van zijn moeder, dan op de sterke schouders van zijn vader? Deze ouders dachten er anders over. Zij gingen met hun kinde ren naar Jezus. Het beste voor onze kinderen is: Jezus. „Zij brachten ook hun kinderen tot Hem." Om dat te begrijpen moet u zélf vader zijn, moeder zijn, moet u zelf kinderen hebben. Jazeker, kinderen hebben is heerlijk. Hoe erg er ook op gescholden wordt, en hoevelen er ook „wegge maakt worden, zonder kinderen is een huwelijk onvolkomen. Maar, als u ze dan hebt, als onze lieve Here God inderdaad dan dat allergrootste geluk, ouderweelde, op de handen van mensen zet, een eigen kind, een voor de eeuwigheid geschapen eigen kind dano dan merkt u het: dat dit kleine wich tje voor sterke mannenhanden, voor liefhebbende moederarmen te zwaar is. U kunt alles dragen: maar een eeuwige mensenziel kunt u niet dragen. U wilt ze wel alles geven, alles voor ze doen. (Wat zou een ouder nu niét voor zijn kinderen willen doen?) Maarsommige din gen kunt u ze niet geven. Som mige dingen kunt u niet voor ze doen. Ja, u kunt ze het leven geven, voedsel, deksel, kleding, een warm wiegje, een goed huis. Later: opvoeding, studie, onder - j richt, misschien zelfs een heel grote erfenis. U kunt ze: de mens geven en voor mijn part de hele wereld. Maar God kunt u ze •tiet geven. En... God. dat is nu juist wat zo'n heel klein kindje voor zijn eeuwige ziel nodig heeft. Dat kindje, uw kindje, vader, moeder, heeft God nodig. En die kunt u hun niet geven. Dat kan alleen Jezus ze geven. Hij is: het beste voor onze kin deren. (Uit: „De Stem achter U.") Militaire rebellie Op de rand van een kabinetscrisis De kappersprijzen Raakt onze koopvaardijvloot in handen van politieke onbetrouwbaren? Door tussenkomst van de Ver. Staten is een situatie geschapen, waaronder zowel Nederland als Indonesië van de bereidheid heeft gewaagd om „voorbesprekingen" te houden, „welke het karakter zullen hebben van een open gesprek zonder voorwaarden vooraf." Van dit voorgesprek kan nog worden vermeld, dat dit binnen zeer afzienbare tijd zal plaatsvinden en dat het buiten het kader van de U.N.O. zal worden gehouden. Dit gesprek is een eerste concrete stap in de richting van een oplossing voor het geschil over Nieuw-Guinea. Het is een positieve bijdrage, bewerkstelligd door de V. S., om de eerste schrede te zet ten tot herstel van het formele contact tussen Nederland en Indo nesië. Deze ontwikkeling verleent diepte aan de uitlatingen van minis ter mr. Luns, dat „als gevolg van de besprekingen te Washington de kansen om tot een gesprek te komen met Indonesië zijn ver beterd". Omtrent de plaats en het tijdstip van deze voorbesprekingen zon der voorwaarden vooraf kan niets met zekerheid worden gezegd. Het ligt in de lijn der verwachtingen, dat Washington de meest ge- eigende plaats is voor een dergelijk gesprek. De bereidheid van beide landen om aan dit „voorgesprek" deel te nemen, wordt beschouwd als „een tastbaar bewijs" voor het feit, dat er vordering wordt gemaakt met de oplossing van het geschil. REBELLIE ONDER AFZWAAIERS. De auditeur-militair van de Krijgsraad-West heeft een onder zoek gelast naar een rebellie-inci dent -bij de uit Paramaribo met de „Oranjestad" in Amsterdam teruggekeerde Suriname-compag- nie. Ongeveer 45 man hebben tegen de uitdrukkelijke orders van hun commandant verzet ge pleegd en zijn toch in Port of Spain gaan passagieren. Leden van de Kon. Marechaussee zijn naar Londen gereisd om alle mi litairen te verhoren. De Suriname-compagnie, 65 man sterk, vertrok vorig jaar 13 januari naar de West en scheep te zich 13 februari 1962 in Para maribo in voor de thuisreis. Twee dagen later, bij het binnen lopen van de eerste aanloophaven Port of Spain, organiseerde lui tenant Bosma. commandant tij dens de bootreis, een excursie over het eiland Trinidad. De meerderheid der compagnie was OOST ZEEUWS-VLAANDEKEX. ZONDAG 11 MAART. (Tweede Lijdenszondag.), NED. HEKV. KERK. Axel: 10 uur (Medewerking Kerkkoor); 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. W. J. van Meeuwen. (Biddag voor het gewas.) Hontenisse: 9.30 uur Ds. P. J. Pen nings, van Axel. (Bidstond voor het gewas.) Hulst: 10 uur Ds. R. G. J. Tim- mers. Philippine: 11 uur Ds. J. A. Poel man, van Terneuzen. Sas van Gent: 9.30 uur Ds. J. A. Poelman, van Terneuzen. Sluiskil: 9.30 uur en 11 uur Ds. J. G. N. Cupédo. (Bidstond voor het gewas.) Terneuzen: (Noordstraat) 10 uur Ds. J. Scholten; 3 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt. Gebouw „De Schakel": 9.30 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt. (Jeugd dienst.) Gebouw „Bethel"; Geen jeugd- kerk. Driewegen, 7 uur: Ds. J. A. Poel- man. Zaamslag: 10 uur en 2.30 uur Ds. Ph. M. Becht. GEREFORMEERDE KERK. Axel: 10 uur en 3 uur Ds. A. van Leeuwen. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. A. J. Verbeek. Sas van Gent (zaaltje van de Ned. Herv. Kerk): 7 uur Ds. A. van Leeuwen. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. W. C. van Hattem. Zaamslag: 10 uur en 3 uur Ds. M. den Boer. GEREF. KERK (Vrijgemaakt.) Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. Tel- der. van Breda. Terneuzen: 10.30 uur Ds. A. I. Krijtenburg, van Zaamslag: 4.30 uur Ds. H. Smit. CHR. GEREF. KERK. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. F. Bakker, van Driebergen. GEREF. GEMEENTE (Syn.) Terneuzen: (Frans Hal9laan): 10 uur en 3 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE. Koek: 9.30 uur «n 2 uur leen dienst. Terneuzen (Vlooswvjkstraat)9.30 uur, 2 uur en 6 uur leesdienst. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur. 2 uur en 6 uur Ds. A. de Reuver. NED. PROTESTANTEN BOND Terneuzen: 10.30 uur Ds. Van Ha mel, uit VTissingen 'Brand weerkazerne). •OOMS-KATHOLIEKE KERK Axel: 7.00 uur en 8.30 uur Gele ien H. Mis; 10.00 uur Gezongen H. Mis: 14-00 Lof en 19.00 uur Geiezen H. Mis. Gllr.ge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur: H. H Missen. Mulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur 10 uur: H. H. Missen. Philippine: 7.30 uur en 10 uur: H. H. Missen. Sta van Gent: 7 uur, 8.30 uur ee 10.15 uur: H. H. Nessen. Sluiskil: 7.30 uur, 9.15 uur, 10.30 uur en 17.00 uur H.M. Missen. Terneuzen: 7 uur. 8.30 uur en 10.15 uur: H.H. Misetn; 17.00 uur AspaOnto. LEGER DES HULS. Terneuzen: 10 uur Heiligingssa menkomst: 7.30 uur Verlossings samenkomst. Leidster; Kapi- teine A. C. V. Engelen, WEST ZEECWS-VLAANDEREN. ZATERDAG 10 MAART. NED. HERV. KERK. Schoondijke: 7 uur Avondgebed, ZONDAG 11 MAART. (Tweede Lijdenszondag.), NED. HERV. KERK. Biervliet: 10 uur Ds. W. S. Even huis. Breskens; 10 uur Ds. L. Spaans. Cadzand: 10 uur Ds. W. C. Luu- ring. (Bidstond voor het gewas.) Groede: 10 u. Ds. H. W. Doornink. (Gebedsdienst voor oogst en ar beid); 4 uur Wika W. K. de Haan. (Streekjeugddienst.) Hoofdplaat: 10 uur Ds. P. A. L. Brinkman, van Schoondijke. (Bed. H. Doop.) Nieuwviiet: 10 u. Ds. Joh. Brczet. (Bidstond voor het gewas.) Oostburg: 10 uur Ds. W. S. Hugo van Dalen. Retranchement: 7 uur Ds. C. Balk. Schoondijke: 10 uur Eerw. heer H. J. Begeer, van Hoofdplaat. Sluis: 9.30 uur Ds. C. Balk. St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. C. Balk. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendijke: 10 u. Ds. C. van Evert. (Bidstond voor het gewas.) Zuidzande: 10 uur Eerw. heer I. Verduyn, van Breskens. WOENSDAG 11 MAART. Oostburg: Geen Avondgebed. niet met deze excursie tevreden en wenste die avond in Port of Spain te gaan passagieren. Lui tenant Bosma besloot zijn man schappen echter aan boord te houden. Een groep van om streeks 45 man liep kwaad van het schip af en bleef tot laat in de avond weg. MINISTER VAN AARTSEN HIELD VOL. Rondom de begroting van het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid is in de Twee de Kamer wel het een en ander te doen geweest. Het grootste deel der afgevaardigden was van mening, dat er een deel van de woningen in de vrije sector moest worden overgeheveld naar die der woningwetwoningen. Over het aantal bleek men het oneens. De P. v. d. A. was voorstander van overheveling van 10.000 wo ningen naar de woningwetsector, waardoor dit. aantal van 35.000 op 45.000 zou komen. Deze mo tie kon geen meerderheid ver werven. Een voorstel van de K.V.P. had meer succes. Het kwam van de heer Andriessen en stelde voor 5.000 woningen te transporteren naar de woning- wetbouw. Deze motie werd met een grote meerderheid aange nomen, doch minister Van Aart- sen had reeds vooraf aangekon digd op geen motie te zullen in gaan. Hiermede was de zaak wat men noemt scherp gesteld. De fractie van de K.V.P. heeft een kabinetscrisis voorkomen, door tenslotte vóór de begroting van de minister te stemmen, aangezien zij, zoals bij monde van de heer Andriessen werd mede gedeeld: „op dit moment een ka binetscrisis om nationale en in ternationale overwegingen niet verantwoord achtte. De begro ting werd aangenomen met slechts de stemmen van de P. v. d. A., C.P.N, en P.S.P. tegen. De heer Burger van de P. v. d. A. verklaarde hierop, dat de motie-Andriessen in zijn ogen óf een leeg gebaar was óf een af keuring inhield van het beleid van de minister. De K.V.P. heeft hier haar konsekwenties niet uit getrokken. KAPPERSPRIJZEN WEER VRIJ. De minister van Economische Zaken, drs. J. W. de Pous, heeft de prijzenbeschikking kappers werkzaamheden ingetrokken, waardoor de kappersprijzen weer vrij zijn. De prijzenbeschikking was af gekondigd. omdat een groot aan tal kappers tariefsverhogingen had doorgevoerd, die verder ging dan met het ministerie van Eco nomische Zaken, in verband met het afschaffen van het fooien stelsel, was overeengekomen. De minister heeft nu -besloten de prijzenbeschikking in te trek ken, nadat de federatie van werkgeversorganisaties in het kappersbedrijf had toegezegd haar invloed te zullen aanwen den, om ook in de toekomst prijs stijgingen te voorkomen. STAKING IN DE HAVENS? De voorzitter der Centrale van Zeevarenden ter Koopvaardij en Visserij (C.K.V. heeft verklaard, dat wanneer er geen ontwikke ling ten goede komt in het drei gend conflict met de reders van de zijde van de opvarenden van de Nederlandse zeeschepen, de scherpst denkbare actie te ver wachten is. Dit betekent dat men dan een staking kan verwachten op de in Nederlandse havens lig gende schepen, wanneer per 1 mei a.s. de huidige C.A.O. af loopt. De C.K.V., die per 1 mei a.s. de C.A.O. met de reders heeft op gezegd, meent dat de loonpoli tiek van de reders onze Neder landse koopvaardijvloot in han den van politiek onbetrouwbare elementen heeft gebracht. Het lage loonpeil heeft de vloot voor een belangrijk deel ont volkt. Reeds varen 7000 Aziaten op onze schepen. In tijden van gevaar en onlust vormen zij een weinig betrouwbaar element. Bovendien vaart onze koop vaardijvloot alleen nog dank zij de vrijstelling van militaire dienst welke jonge zeelieden ge nieten. Na afloop van deze ter mijn keren de jongelui in grote getale de zee de rug toe. Zij vin den de wal vaak beter betaalde, maar in ieder geval comfortabe ler, regelmatiger en minder lang durige arbeid. Om te voorkomen, dat onze vloot verder ontvolkt raakt en meer Aziaten aantrekt, stelde de C.V.K. als minimum-eisen aan de reders een loonsverhoging van 3 procent en verbetering van en kele secundaire gagevoorwaar- den. (Nadruk verboden.), Adv.) MiNTHOLMUETS TcjJcn hoest én Keelpijn Uitwerking frappan' - (Adv.) De Duitse bondsrepubliek heeft zich bij de financiële besprekin gen met Engeland in Bonn be reid verklaard, de positie van de Britse schatkist met een dëvie- zensteun van één miljard Mark (ongeveer 900 miljoen gulden) te versterken. Dit ïs vrijdag van betrouwbare zijde in de West duitse hoofdstad vernomen. Door deze hulp, waarvan de helft dit jaar en de rest het vol gend jaar zal worden verstrekt, zal de bondsregering bijdragen in de kosten voor het onderhoud van het Britse Rijnleger. Dit akkoord werd sneller dan verwacht bereikt bij het overleg tussen de Britse plaatsvervan gende minister van Financiën Brooke en de Westduitse staats secretaris van Buitenlandse Za ken Lahr. Naar verluidt zal de deviezen- hulp voor drie kwart bestaan in militaire aankopen door de bondsrepubliek in Engeland. De rest van de steun zou de vorm hebben van burgerlijke aankopen en overneming van enige pro jecten voor ontwikkelingshulp. De overeenkomst, die nog door deskundigen in bijzonderheden moet worden uitgewerkt, bete kent concessies van beide par tijen. Engeland had aanvankelijk een deviezenhulp van 600 miljoen Mark per jaar gevraagd, terwijl de bondsregering tot een bedrag van 400 miljoen Mark had wil len gaan. Tot 1957 had de bondsrepubliek rechtstreeks bijgedragen in de legeringskosten van de Britse eenheden in West-Duitsland. Nadat Brooke en Lahr met bondskanselier Adenauer hadden gesproken, ueelde een woord voerder van het Westduitse mi nisterie van Buitenlandse Zaken mee, dat er weliswaar vorderin gen zijn gemaakt, maar dat het overleg op een nader te bepalen tijdstip zal moeten worden voort gezet. Volgens welingelichte Westduitse kringen moet er nog een kloof tussen het Britse ver zoek en het Westduitse aanbod worden overbrugd. De jongste aanwinst van Leen Smit en Co. Internationale Sleep, dienst, de sleepboot „Thames", heeft het vrij moeilijk gehad met de „mid-body", die op 26 jan. in Hamburg werd opgepikt voor een reis naar New York. Op de 6de januari is de sleep namelijk in zeer zwaar weei terecht gekomen. Een orkaan uit het noordoosten, windkracht 12 zwiepte de zee op en kreeg va: op de 125 meter lange en meter brede mid-body". To: overmaat van ramp brak om kwart over drie in de middag de voorloper van de tros, waardoor de „mid-body" op drift raakte. De „Thames" was in een be trekkelijk hopeloze positie, om dat bijdraaien met zulk weer en het inpalmen van de tros het grote risico inhield dat de tros in de schroef zou raken. De vol gende dag, 7 maart, was het weer een stuk beter en slaagde men erin op 130 mijl van de kust de zaken te klaren. De sleep was toen 40 mijl van de „Thames" af gedreven. Een schip van de coastquard en een researchschip hadden postgevat bij de „mid- body", waarop zich zeven run ners bevonden. Intussen werd op nieuw slecht weer gemeld, zodat men enig gedul moest oefenen. Maar gisternacht is kapitein K. van der Hoek er in geslaagd op nieuw verbinding met de „mid- body" te maken. De sleep ver volgt nu weer zijn reis en alles is wel aan boord. Sir Roy Welensky, de premier van de Rhodesische federatie, heeft donderdagavond meege deeld, dat hij het federale par lement zal ontbinden en nieuwe verkiezingen zal uitschrijven. Hij wil de overwegend blanke kiesgerechtigden „machtiging vragen het uiteenvallen van de federatie te voorkomen". Welensky verwerpt de door Engeland voorgestelde grondwet voor Noord-Rhodesië, die de Af rikanen een betere kans geeft een meerderheid te verkrijgen in de wetgevende raad. Hij is een vurig verdediger van de acht jaar oude federatie tussen Noord- en Zuid- Rhodesië en Njassaland, waar tegen de Afrikaanse nationalis- Demonstratie tegen Noorse toetreding gemeenschappelijke markt Door ANGELA .VON KIESLING 1) HOOFDSTUK I. .Vanavond wordt er gedanst bij Brennerwirt, ga je er heen, Alma?" Mevr. Lindinger schonk haar vriendin een kopje van haar beste koffie in en keek haar daar bij vragend aan. „Nee, ik ga niet. Je moet me verontschuldigen, maai- Frieda heeft aldoor over keelpijn ge klaagd en dus wil ik het kind niet zo iang alleen laten." „Je verwent het kind veel te veel. Wat betekent nu een beetje keelpijn! In het ergste geval draait het uit op een flinke ver koudheid. Doe niet zo zot, Alma! Je zult je toch alleen om die reden niet een gezellige avond laten ontgaan?" Alma aarzelde een ogenblik met haar antwoord, doch dan schudde zij energiek haar hoofd. „Ik zou er mijn hele leven spijt van hebben als het kind gedu rende mijn afwezigheid erger ziek werd. Ik ben een beetje an ders dan jij. Bovendien moet ik nu ook gaan, het kind zal mis schien al ongerust zijn, want ik ben al meer dan een uur weg." ...Hoor eens, je moet je zelf ook (Nadruk verboden.) geen slavin van je kinderen ma ken. Ik begrijp je niet. Mijn bei de kinderen zijn altijd alleen en ze zien er niet bepaald ongeluk kig uit." „Dat geloof ik niet Anna. Een kinderhart kan zeer gesloten wor den als gemerkt wordt dat liefde en aanhankelijkheid er niet van gewenst worden." „Wie zegt dat ik hun liefde niet wens? Ik ben een goede moe der, niemand kan me iets verwij ten, maar ik voed mijn kinderen verstandig op. Men kan zich tegenwoordig niet meer zoveel met de kinderen bemoeien als vroeger het geval was. Ik ben nog een jonge vrouw en wil van het leven genieten! Dus daarom ga ik vanavond dansen bij Bren nerwirt." „Is je man het er mee eens?" „Poeh. Dacht je dat ik daar naar vroeg? Als ik zijn zin doe kijk ik alleen maar tegen de vier wanden van mijn kamer aan. Ik kan je zeggen dat je daar stapel gek van wordt!" „Naast de vier muren heb je toch ook nog twee kinderen om naar te kijken", weerlegde Alma een beetje ironisch. ..Begin jij nu ook al met ver wijten? Het is me al genoeg als ik met mijn man aldoor woorden over dit onnozele onderwerp heb. Laat me alsjeblieft met rust!" „Zoals je wilt Anna. Ik heb het goed bedoeld. Veel plezier van avond." Achter mevrouw Hamn knalde de deur dicht. Het bleef mevrouw Lindinger lang in de oren klinken en het bleef haar herinneren aan haar kinderen en haar kleine woning, waar ze eigenlijk haar genoegen in moest vinden. Mevrouw Lindinger ging naar de keuken waar haar zevenjarig dochtertje haar huiswerk zat te maken. „Ben je al gauwjklaar kind? Jij moet vanavond voor het eien zorgen. Ik zal het nu zover mo gelijk klaar, maken en dan kun jij het om zeven uur op tafel brengen. Vader wacht niet graag op zijn eten als hij hongerig van zijn werk komt." Angelika keek niet op van haar werk. Met zachte vermoeide stem zei ze alleen maar ja. Ze was er al meer dan een jaar aan gewend dat ze naast haar schoolwerk des avonds ook nog een deel van de huishouding voor haar rekening moest nemen. Maar ze deed het graag. Dikwijls was ze te mee om haar moeder te gehoorzamen, maar een straf vond ze het huis houdelijk werk toch niet. Ze hield van haar knappe njoeder en be wonderde haar grenzeloos. Maar ze leed er onder dat haar lief kozingen vluchtig en koel wa ren: het was alsof ze telkens aan iets of iemand anders dacht als- ze de kinderen kuste, die toch beide zo naar haar liefkozingen hunkerden. „Waar is Fritz? Hij had al lang van school thuis kunnen zijn. Jij moet je er meer mee bemoeien dat hij meteen van school naar huis komt anders heb ik er weer herrie met vader over." „Ik zal 't proberen moeder", antwoordde het kind met zachte stem. In de blauwe kinderogen lag een grenzeloze angst: Fritz wil niet meer met mij naar huis en als ik er op aandring slaat hij me!" „Dat moet je aan vader zeg gen." weerde Angelika lang zaam af. Ze wist voor zichzelf dat ze dit nooit zou doen. Ze hield van haar broer, die enige laren ouder was, maar tegelijkertijd was ze bang voor hem. Hij was de sterkste en wildste jongen van de klas en niemand waagde het, hem ook maar een strobreed in de weg te leggen. Nee, het had geen zin om zich bij vader te be klagen. want Fritz zou zich achteraf toch op haar wreken. Maar afgezien hiervan zou ze haar broer toch niet verraden hebben. „Ga je vanavond uit, moeder?" vroeg Angalika om het onder werp van gesprek van Fritz af te brengen, doch mevrouw Lindin ger was al lang weer vergeten wat ze tegen haar dochter gezegd had. (Wordt vervolgd.) Ongeveer 10.000 mensen hebben in Oslo gedemonstreerd tegen de toetreding van Noorwegen tot de Europese Economische Gemeen schap. DOOR HET IJS GEZAKT EN VERDRONKEN In Gorredijk is donderdagmid dag de 12-jarige Wieger Boon stra door het ijs gezakt en ver dronken. De knaap was met een vriendje naar het zwembad ge gaan en had zich op het ijs van het diepe bassin begeven. Hij zakte erdoor en verdween in de diepte. Zijn vriendje probeerde hem nog te redden, maar toen dat niet lukte, liep hij naar een nabijgelegen garage, en waar schuwde daar het personeel. Eén der monteurs stapte in een juto, reed naar het zwem bad en sprong direct in het wa ter. Het gelukte hem de jongen op het droge te brengen, maar de door een inmiddels gearri veerde arts toegepaste kunstmati ge ademhaling mocht niet meer baten. Uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt, dat in 1961 aan woningen en andere gebouwen (zonder nor maal onderhoud en werken van minder dan 2.000) voor een be drag van 2.798 min werd gepro duceerd. Dit is 29 min of 1 meer dan in 1960. In de sector woningbouw be droeg de produktie 1440 min (stijging ƒ38 min of 3%). De produktiebedr-agen voor enkele andere sectoren luiden als volgt: Bedrijfsgebouwen voor de nij verheid ƒ433 min (stijging 21 min of 5%), bedrijfsgebouwen voor handel en verkeer 250 min (stijging ƒ10 min of 4%), ge bouwen voor gezondheidszorg en hygiëne 83 min (daling 18 min of 18 scholen 208 min (da ling 15 min of 7%) en over heidsgebouwen ƒ51 min (daling 6 min of 10%). Het onderhanden werk steeg van 3540 min op 1 januari 1961 tot 4308 min op 1 januari 1962. Dit is een stijging van 768 min of 22 Voor de woningbouw lag dit bedrag ƒ431 of 23 hoger, voor bedrijfsgebouwen voor de nijverheid 121 min of 25 hoger en voor scholenbouw 39 min of 27 hoger. Van de in het jaar 1961 begon nen woningen (101.768) was 64 opgedragen door particu lieren. Voor 1960 en 1959 bedroe gen deze percentages resp. 57 en 53 In totaal werden 36.245 woningen zonder rijkssteun in uitvoering genomen. In 1961 werden 82.687 wonin gen voltooid w.o. 51.241 of 62 huurwoningen (I960 66%). On der deze 51.241 huurwoningen bevonden zich 32.251 woningwet woningen (63%). Aan weg- en waterbouwkun dige kapitaalswerken werd in 1961 voor een bedrag van ƒ799 min geproduceerd. Dit js ƒ123 min of 18 meer dan in 1960. De politie heeft meegedeeld dat de drie dagen geleden in zijn kasteel bij Nantes gearresteerde graaf Horace Saveili bekend heeft de geheimzinnige „Mar- ceau" te ziin. die aan het hoofd stond van een net van OAS-man- nen in Westelijk Frankrijk. De graaf is burgemeester van het dorp La Chapelle sur Erdre en nationaal president van de bond van oudstrijders, die circa 300.000 leden telt. tische leiders zich steeds verzet hebben. Verwacht wordt dat het be sluit van Welensky in Noord den tot verbolgen en zelfs ge- den tot verbolgen en zelfs ge welddadige reacties. Ambtenaren van de federatie hebben meegedeeld dat de ver kiezingen, naar zij aannemen, binnen twee maanden zullen worden gehouden. De leider van de verenigde nationale onafhankelijkheids partij, Kaoenda, heeft donder dagavond te Loesaka in Noord- Rhodesië gezegd dat hoe de uit slag van Welensky's nieuwe ver kiezingen ook moge zijn, „wij zullen er niet aan gebonden zijn. Kaoenda deelde voorts mee dat de Afrikaanse nationalisten in Noord-Rhodesië de verkiezin gen zullen boycotten. Ook de nationalistische orga nisaties in de andere twee ge bieden van de federatie hebben laten weten, dat zij niet aan de verkiezingen zullen meewerken. De nationalistische leiders heb ben steeds hun aanhangers af- geraden zich op de kiezerslijs ten te laten inschrijven. Het aan tal niet-blanke kiezers is zó ge ring dat zij vrijwel geen invloed op de stemming kunnen uit oefenen. De boycot van de verkiezingen door de niet-blanken wordt ge zien als een protestdemonstratie tegen het federale stelsel. Het ontbonden federale parle ment bestond uit 44 blanken en 12 Afrikanen, alsmede drie blan ken die moesten waken voor de belangen van de inheemsen. SPEL VAN JO GELEGKNHE ZILVEREN HO koninkl 300 jongens e drie zuidelijke 1 op 8 mei tijdens hct koninklijk g vinciale hoofdste N oord-Brabant 's-Hertogenboscl leveren aan de zilveren huwel regie van Wim Brabanthal in a nog drieduizend se jongeren h schappij der 1 Naaijkens opge kens heeft he aan de hand va woorden, die eei zijn gesteld c loekomst. De a gevoelens van hij noemt, een rische fantasie, Het spel telt zal zeventig m dit stuk „achter gekomen de he mens over te n sen zich echte: van de jeugc neer te leggen dende ontmen dierlijking- Het daarna ontwikk zege voor de j de oudere gene de eis stelt het •baar te maken zich voor de beperkingen op ziek, zang en TERNEUZEN Van zaterda tot maandagoc de praktijk d nomen door dc Griek, Schelde! Apotheek g< Noordstraat 6S Zondagdiens' -ren Groene ei z. E- A. H. de bergenlaan 65, Van zaterda tot zondagnacl praktijk der Axel, Sas van waargenomen van Roon, Y van Gent, tel. V AXEL. Van zaterda to1 maandagoc de praktijk d Tföfrfén dóór d KANAAL Vü SCHEEPVA gedurende d< ZEE Geschut opvat Geschut afvaa Gelost ol Terneuzen Terneuzen (r Sluiskil Sas van Gent BINN O Motorschepen Sleepschepen Sleepboten en Motorschepen Sleepschepen Sleepboten en Gelost o Terneuzen Terneuzen Sluiskil Axel-Sassing zaterd TERNEUZE 8 uur: „D Jima". Concert! „Dodenrit" Hotel Prijskaartir Zuidersi Tem. Boys AXEL: He 9 uur: tein". ZAAMSLA bouw - Lezing me vogels. zondé TERNEUZI 2.30 uur: en 8 uu: Jima". Concert denrit". Zuidersj neuzen 3— uur: Terne AXEL: He „De Rode uur: „De I Scotland Y

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2