Provinciaal nieuws niét v&ig&tm SONIl HALEN! Wie adverteert een moord w Vrijdag 9 maart 1962 E G B E R E I D E R S VOOR DE ZOMER VOETBAL,.. JRGERLIJKE STAM) )P DER BEVOLKING Vrijdag 9 maart 1962 DE VRIJE ZEEUW Pagina I TERNEUZEN AXEL NIEUWVLIET. SAS VAN GENT. SLUIS STOPPELDIJK TREINONGELUK IN OOST-DUITSLAND HET FRANSE PARLEMENT EN DE KWESTIE-ALGERIE AUTOBUS- ONGELUK IN MEXICO AGENDA Een bezoek aan de „Meterfabriek Dordrecht" te Terneuzen DE DALING VAN BROODBAKKERIJEN PROTESTMARS IN OSLO ligt er nog sneeuw op het id en de toppen van de dui- en al vriest het nog bijna, nacht, toch is men in de fi tsen aan de Nederlandse ai druk bezig met het op ren van terrasjes en met andere voorbereidingen om is de honderdduizenden bad- ai te kunnen ontvangen, foto toont het bouwen van isjes in Zandvoort aan het id. OOK FEIJENOORD IN FINALE INTERTOTO. een donderdagavond te Rot- im voor 36.000 toeschouwers eeldc voetbalwedstrijd voor live finales van de intertoto- >etitie tussen Feijenoord en sjechische club Banik Ostra hebben de Rotterdammers door een 10 overwinning latst voor de eindstrijd, in zij tegen het Amsterdam- Vjax zullen uitkomen. Het lunt werd in de 89e minuut de wedstrijd door linksbin- 3ouwmeester gescoord. RECORD-TRANSFER IN ENGELAND der voorhoedespelers van nationale Engelse elftal, ny Byrne, is donderdag 65.000 pond (ruim 650.000 n) door zijn club Crystal :e (derde divisie Engelse :e) verkocht aan West Ham, n de eerste divisie uitkomt. Ham moest bovendien de mspeler Ron Brett aan al Palace afstaan. 100 pond is een record- ig voor transfers tussen clubs. Het hoogste be- tot nu toe was de 55.000 die Manchester City aan erfield betaalde om de Dennis Law, die inmid- alweer voor een Italiaanse uitkomt, over te nemen. VOGELWAARDE. ïuwd3 maart. Oscar C. S. Dorsselaar. 24 j. (van Clin- n Dolina A. C. Maas, 22 j. irleden: 28 febr. Elisabeth Ier Veen. Sl j., wed. van s L. Jonkheijm. VOGELWAARDE'. trokken: Petrus C. Aerts, Terneuzen; Maria L. van en, naar Kruiningen; Ria pelinck, naar Amsterdam. RAND legde twee LBRIEKEN IN DE AS felle brand heeft donder- iddag twee fabrieken in i totaal verwoest. De ontstond bij een autoslo- ■n sloeg daarna via een lie bedekte sloot over naar riek van Indische en Chi- ngrediënten van de firma Teekman en naar dc lfabriek van de firma k. De beide laatste bedrij- ■erden door de vlammen in de as gelegd, cere' rookwolken bedekten :ht omstreeks twee uur riiddag boven Diemen en oot deel van Amsterdam- De enorme rookontwikke- vas afkomstig van het e bij de autosloperij, dat •hijnlijk is ontstaan bij rbranden van rubberban- ,1 spoedig raakte ook een de autosloperij lopende die met olie was bedekt, id. e tijd geleden zou volgens itie een onder de grond tank van de in de nabij- ■vestigde N. V. Schroevsn- Nettlofolds lekgeslagen vaardoor de grond ter doordrenkt geraakt was ;ige duizenden liters olie. 'ijl de brand op het ter- n de autosloperij heperkt tonden de vier gebouwen meubelfabriek en de in- teniabriek reeds spoedig ter laaie. De brandweer, t vuur met een tiental bestreed, kon niet meer men dat beide bedrijven uitbrandden. Beide fir- ijn verzekerd. NATUURRESERVATEN IN ZEELAND. Het Rijk heeft in de maand januari in Zeeland het natuur reservaat „Het Koegat" onder de gemeente Vogelwaarde met 5.35.33 ha uitgebreid en het na tuurreservaat „Bloemdijken" in de zak van Zuid-Beveland met 28 aren verminderd. Benoemingen. Met ingang van 1 maart zijn tot adjunct-directeur van de N.V. „De Hoop" benoemd de heren J. Simons, F. A. Harms, M. Fraanje en J. van der Peijl. Met ingang van dezelfde datum is tot procuratiehouder van de N.V. „De Hoop" benoemd dc heer A. P. M. Hulsman. 60 jaar bestaan „Werkinans- belang". Op de bovenzaal van ,,'s Lands Welvaren" bij de heer C. H. Jan sen, werd op intieme en gezellige wijze het 60-jarig bestaan ge vierd van de Onderlinge Varkens verzekering in de volksmond abusievelijk genoemd „varkens vereniging" „Werkmansbelang. Het bestuur, leden en hun vrouwen waren te zamen ver enigd rond de met bloemen ver sierde tafels toen de voorzitter, de heer J. Holleöek, het woord nam om de feestgenoten te ver welkomen. De heer Hollebek zei o.m., dat men op feestvergaderingen als deze hoogdravende speeches kan houden over de groei en vooruit gang van de vereniging of orga nisatie, waar de bereikte mijlpaal betrekking op heeft. Bij onze vereniging, aldus de spreker, is dit anders. Ons leden tal gaat niet in stijgende, maar in dalende lijn. En hoe eigenaar dig het ook moge klinken, de acnteruitgang van het ledental van onze vereniging stemt in zo verre tot tevredenheid, omdat dit een graadmeter is voor een betere welstand van de werkman in 't algemeen. De vereniging is in 1901 op gericht en hoewel veel van de be scheiden van de vereniging ver loren is gegaan, weet men toch nog, dat het de heer A. E. C. Kruysse is geweest die de stoot heeft gegeven tot de oprichting. Want vergeet niet, dat de werk man toen leefde onder de aller moeilijkste omstandigheden en het houden van een varken, dat gehouden kon worden met een gedeelte afval, er toe bijdroeg om de nood enigszins te helpen leni gen. Als het even kon werden ■ieder jaar twee varkens gehou den: èèn'Voor de interest van het huisje en één om de hongerige maag te stillen. Maar wat ge beurde er als het varken plotse ling ziek werd of dood ging? Dan was die arbeider zijn „kapi taal" kwijt. En om deze onover komelijke strop op te vangen werd de „varkensvereniging" op gericht. Met het onderling bij eenbrengen var. enkele centen per week werd het principe ge huldigd van „één voor allen en allen voor één". De heer Hollebek het o.a. de namen de revue passeren van A. E. C. Kruysse, P. J. van Driel, M. Loof. Eduard Schoof en anderen. Het grootste aantal leden is nog eens 240 geweest, een groot ver schil met'het ledental van heden, dat de 10 procent van dat aantal nog niet haalt. Welk een steun de vereniging voor deze kleine varkenshouders is geweest bleek uit enkele cijfers. De laatste 40 jaar (daar alle boeken niet meer aanwezig waren, kon van de eerste 20 jaar niets vermeld wor den) was uitgekeerd een bedrag t an 6360. De voorzitter besloot zijn rede met er op te wijzen, dat een enkeling niets is. Men is op el kaar aangewezen, vooral in tijden zoals de leden in het verleden hebben meegemaakt. Hiervan is „Werkmansbelang" een sprekend voorbeeld. De aanwezigen verenigden zich hierna aan een welvoorziene tafel en men bleef nog enkele uurtjes gezellig bijeen. Schooluitvoering. De openbare lagere school had weer haar traditionele familie avond in „Het Centrum." Hoe zeer dit samenzijn, in vervolg op de ouderavond, op prijs wordt ge steld, blijkt telkenjare opnieuw. Met een blijheid ontmoeten de ouders elkaar en ook de kinderen zijn verrukt omdat zij deze fami lie-avond beschouwen als hun avond, waai' hun ouders met veel plezier naar toe gaan. Dit was dan ook de toon, die de voorzitter, de heer D. Draaijer, namens de oudervereniging in zijn openingswoord liet meespre ken. Dit is een feest en een traditie, waar niemand meer buiten wil, hoeveel werk er voor het onder wijzend personeel ook aan vast zit'. Voor deze avond was weer een aardig programma samengesteld. De toneelstukjes enz. staan al tijd op behoorlijk peil en het ene jaar is dit al eens beter dan het andere, omdat elke klas afhanke lijk is van het al of niet bezitten van bepaalde „sterren". Deze waren er nu bepaald wel bij. maar wij vinden het van een gezamenlijk feest en spel beter Hen allen er in te betrekken. Na de opening werd opgevoerd „De Vlinderkoningin". Hierna kwam een zangspelletje „De droom van Rozemarijntje", een heel leuk stuk met elfjes en ka bouters. Vervolgens kwam „De boze heks gevangen" voor het. voetlicht. Daarna speelde Ineke Lenos op haar accordeon 't wals je „Espana". Nog vóór de pauze kwam het vaste nummer van de heer Blok met enkele zangnummertjes. In het tweede gedeelte van de avond werd de pret steeds opge voerd en de jeugdige executan ten hebben de zaal doen lachen dat het een lust was. Eerst werd opgevoerd „De slimme dokter" en tenslotte „Bastion Bastiaan". De Prinses Marijke-school kan weer op een geslaagde avond terugzien. Feestavond Volksonderwijs. De afdeling Volksonderwijs or ganiseerde in „De Stadsherberg" haar jaarlijkse feestavond. De toneelgroep van de Ned. Onder wijzersvereniging bracht het blij spel: „Hier gebeurt nooit iets". Na afloop bood de heer J. Rijk- borst aan de medewerkenden een taart aan en bracht dank voor het vertoonde spel. Een droef geval. In de Belgische gemeente As senede is donderdagmorgen het lijk gevonden van de 52-jarige M. de C., uit Sas van Gent. Hoewel door de Belgische poli tie aanvankelijk werd gedacht, dat de man het slachtoffer was geworden van een moordaanslag, blijkt zulks niet het geval te zijn. Muzikaal uitstapje. De muziekvereniging „Apollo" bracht met de jeugddrumband „De Jantjes" een bezoek aan Heist. Dit jaarlijks terugkerend evenement diende ter opluiste ring van de grote carnavalsstoet, die ieder jaar uittrekt. Zoals ge woonlijk gingen weer vele sup porters mee om het feest mee te vieren. Gezinsdag Boerenbond. De plaatselijke afdeling van de R. K. Boerenbond hield haar ge zinsdag, die begonnen werd met een H. Mis. In het Verenigings gebouw werd de jaarvergadering gehouden, waarop gesproken werd door de heer Baarspul van het E.T.I. uit Middelburg over de leefmogelijkheden in Zeeland. Het hoofd van de lagere Land bouwschool te Kloosterzande. de heer Kuijpers, hield een lezing over het onderwijs in het alge meen en over het landbouwon derwijs in het bijzonder. Tot bestuurslid werd herkozen de heer P. Verbist, terwijl de heer R. de Theije de plaats in het bestuur innam van zijn vader die wegens vertrek naar elders ontslag nam. Het gezelschap verenigde zich daarna aan een koffietafel in café Compiet. De avond werd verder gezellig doorgebracht met een prijskaarting en een dansje (Adv.* NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL DRUK WERK VOOR De brandweer van Someren is van donderdagmorgen half elf tot laat in de middag bezig ge weest met het bestrijden van een boerderijbrand in dat plaats je. Deze hardnekkige brand neeft een schade van naar schat ing 30.000 gulden aangericht. De brand brak uit 'n een kui- kenhok, gelegen achter de boer derij van de heer M. van der Ven. De oorzaak er van was ver moedelijk het oververhit raken van een vulkacheltje. Omdat de BRANDWEER IN SOMEREN de Volgens het Westberlijnse dag blad „Berliner Morgenpost" zouden bij een treinbotsing, die zich vorige week donderdag bij do Oostduitse plaats Scharfen- brück, tussen Berlijn en Leipzig, voordeed, twintig Russische mi litairen om het leven zijn ge komen. De goederentrein zou geladen zijn geweest met be mande Russische tanks, aldus het blad. Het Oostduitse nieuwsbureau A.D.N. meldde vorige week, dat bij dit ongeluk, waarbij een sneltrein op een goederentrein inreed, één passagier was ge dood en elf gewond. Een woordvoerder van het Oostduitse ministerie van Ver voer verklaarde „niets te heb ben gehoord" over het om komen van twintig Russische militairen bij de treinbotsing, bewoners van de boerderij eerst een mislukte poging hadden ge- De voorzitter van de Franse nationale vergadering heeft don derdag het bureau van de as semblee meegedeeld, dat het parlement waarschijnlijk tussen 15 en 22 maart in buitengewone zitting bijeen zal worden geroe pen om kennis te nemen van de ondertekening van een overeen komst om het vuren in Algerië te staken. Op de agenda zullen de volgende punten voorkomen: voorlezing van een boodschap van president De Gaulle en een regeringsverklaring, gevolgd door een debat. Volgens voorzitter Chaban- Delmas zal de zitting vijf of zes dagen duren. Alleen als er een motie van afkeuring wordt inge diend, zal het debat met een stemming woTden besloten. Voor aanvaarding van een dergelijke motie hetgeen tot de val van de regering-Debré zou leiden zijn minstens 275 stemmen (de helft van het to taal aantal zetels in de nationale vergadering plus één) nodig. Algemeen wordt aangenomen dat een motie van afkeuring on der de huidige omstandigheden nauwelijks honderd stemmen zal krijgen. Een botsing tussen een auto bus en een stationcar In de toe ristenplaats C'uernavaca, op 80 km ten zuiden van de stad Mexi co, heeft woensdag' aan 31 men sen bet leven gekost, onder wie zestien kinderen. 28 mensen lie pen verwondingen op. Van twaalf hunner is de toestand ernstig'. VRIJDAG 9 MAART. TERNEUZEN: Luxor-Theater. 8 uur: „De held van Iwo Jima". Geref. kerk, 8 uur: Wereld- Vrouwengebedsdag. ZATERDAG 10 MAART. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „De held van Iwo Jima". Concertgebouw, 8 uur: Dodenrit". Hotel „Centraal", 8 uur: Prijskaarting. Zuidersportpark, 3.30 uur: Tern. Boys IChrislandia I. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „De rode kaperkapi tein". ZAAMSLAG Verenignigsge- bouw „Dc Poort", 7.30 uur Lezing met kleurenfilm over vogels. 92) (Nadruk verboden.) (SLOT.) „Dat dacht ik zeil' óók!" stem de Edmund toe. „Ik ben met een paar romans begonnenlang niet gekmaar niemand leest ze. NU kreeg ik een grappige in val. zette die op papier, maakte er een vlotte scène van, kreeg er de smaak van beet.en vóór ik het wist had ik 'n blijspel in drie actendat al geaccepteerd is óók!" ..Hoe is de titel.Wat de dienstbode zag" informeerde Patrick. ..Dat zou óók best kunnen maar ik noem het liever „Olifan ten vergeten alles!" „Een beetje minder persoon lijk mag óók wel!" lachte Patrick. „Ik dacht nog wel, dat olifan ten niets vergaten," verzette zich Dot. „Mijn hemel ik moet m'n preek nog maken!" schoot nu dominee Harmon plotseling te binnen. „Alweer moordverhalen, lieve!" zei Dot met een liefkozing. „Dit keer geen gefantaseerde maar échte!" Door AGATHA CHRISTIE SLOTWOORD. „Nu moeten we ons nog op een paar kranten abonneren," sprak Edmund tegen Phillipa, op de dag dat zij in Chipping Cleghorn van hun huwelijksreis terugkwamen. ..Laten we daarom eerst even langs Totman lopen." Meneer Totman, dik en gezel lig. ontving' hen allerminzaamst. „Wij wilden ons op een paar kranten abonneren." ,Dat kan! Heel graag, meneer, uw moeder, maakt het ook goed, hoop ik? Al gewend daar in Bour nemouth?" „O, ja, ze vindt het er heerlijk" antwoordde Edmund, die er niet het flauwste idee van had, hoe zijn moeder het vond, doch, ge lijk de meeste zonen, graag ver onderstelde, dat alles in de beste orde was met die lieve, maar vaak zo hinderlijk irriterende oude lui. „Juist, meneer. Het is ook een verbazend mooie plaats. Ik ben er vorig jaar met m'n vakantie naar toe geweest. Mijn vrouw voelde er zich óok zo thuis." „Dat doet me plezier. Wat die daan zelf de brand te blussen had deze op het moment dat men de brandweer waarschuw de, reeds een grote omvang aan genomen. Het vuur werd bestreden met drie bluswagens. Doordat er een zeer sterke zuid-oostenwind stond kon men echter niet ver hinderen dat het vuur oversloeg naar het strooien dak van de in de nabijheid gelegen boerderij van de heer M. van Kijk. Woon huis en bijgebouwen van deze boerderij sponden weldra in lichterlaaie. Uit deze boerderij wist rnen wel de inboedel te redden. Van de veestapel kwa men ecluer tien varkens om. Ook gingen er landbouwmachi nes en werktuigen verloren. Hoewel het vuur ook over sloeg naar het strooien dak van de boerderij van de heer Van der Ven, kon men die benouden. Het kuikennok, waarin de brand uitbrak, brandde geheel uit. Honderden kuikens Kwamen in de vlammen om. De boerderij van de heer Van Eijk was voor een deel tegen branaschade ver zekerd. Nauwelijks was de brandweer gereed met het naDlussen van aeze brand of zij kreeg een met- ding', dat bij de boerderij van de heer Van den Biggeiaar (onder het kerkdorp Lierop) een stro- mijt had vlam gevat. Met óeze brand had men echter minder moeite. Hij was binnen een half uur geblust. ONTSNAPTE PSYCHOPAAT IN GESTOLEN AUTO AANGEHOUDEN De 42-jarige psychopaat J. S. die sinds 4 februari voortvluch tig was, is in Maastricht aange houden. Hij heeft woensdagavond in Maastricht in een gestolen auto een wielrijder aangereden en is zonder zich om het slacht offer te bekommeren snel door gereden. De bemanning van een patrouilleauto van de rijkspolitie was geiuige van het ongeluk. Zij zetten een achtervolging in en wisten de man enkele kilometers buiten de stad tot stoppen te dwingen en aan te houden. Hij verkeerde onder invloed van sterke drank. De politie wist aanvankelijk niet met wie zij het te doen had. Eerst in de loop van de nacht kwam vast te staan dat de arres tant de gezochte J. S. was. De man heeft geen vaste ver blijfplaats en werd tot 4 februari in het asyl te Avereest verpleegd. Op die dag heeft hij zich tijdens een proefverlof aan het toezicht onttrokken. Sedertdien heeft hij waarschijnlijk een groot aantal oplichtingen en verduisteringen gepleegd. De officier van Justi tie te Arnhem had in verband daarmee zijn opsporing en aan houding verzocht. Het is komen vast te staan dat hij in Maastricht twee weken ge leden een echtpaar voor 1600 gulden heeft opgelicht. Hij had dit geld van dit echtpaar, dat uit Rotterdam afkomstig is, in ont vangst genomen om er voor hen goedkope Amerikaanse leger- dollars voor te kopen. De man is in Maastricht inge sloten en zal aan de officier van Justitie in Maastricht worden voorgeleid. kranten betreft, wij wilden „Maar ik hoor, dat een toneel stuk van u in Londen wordt ver toond, meneer. Verbazend aardig moet het zijn hoor ik." „Ja, dat gaat wel aardig." „Het heet „Olifanten vergeten alles!", naar ik hoor. Neemt u mij niet kwalijk, meneer, maar ik had altijd gedacht, dat olifan ten zo'n goed geheugen had den. „Ja, dat is ook zo.... Ik begin te gelóven, dat die titel toch niet zo geslaagd isIedereen ver telt me hetzelfde, weet u? Maar wat die kranten nu aangaat „O, ja, de Times, zeker me neer?" Totman hield zijn vulpen al klaar. „The Daily Worker," luidde de bestelling echter. „En voor mij de Daily Tele graph", voegde Phillipa er aan toe. „Plus de New Statesman," ver volgde Edmund. En Phillipa zei: „En The Radio Times," „Plus The Spectator," vulde Edmond aan. „En 't Tuinders Weekblad," zei Phillipa. ..Heel graag meneer, mevrouw," zei meneer Totman. „En de Ga- zette natuurlijk." „Neen," antwoordde Edmund. „O, nee." zei Phillipa. „Wat blieft-u.... moet u de Gazette niet hebben?" „Nee, dank u." „U bedoelt....", meneer Tot man hield er van ieder misver stand te voorkomen, „dat u de Het zou een hersengymnastiek- vraag kunnen zijn: In welk ge val is duizend maal één meter toch geen kilometer? Een Dord- tenaar zou gauw genoeg de op lossing weten, want Dordrecht heeft een Meterfabriek. Van deze Meterfabriek werd op 23 februari jl-1 het eerste neven- bedrijf aan de industrieweg te Terneuzen officieel in gebruik genomen. Vijftig werknemers, 24 meis jes en 26 mannen, werken hier aan de vervaardiging van stof zuigers. Toen het bedrijf in 1857 werd opgericht, legde het zich aanvan kelijk toe op de reparatie en ver vaardiging van gasmeters, de be kende kastjes in bijna ieder huis, die uiterst nauwkeurig bet gas verbruik registreren. Latei- kwam daar de fabricage van elec- triciteits- en watermeters bij; nog later apparaten op het gebied van gas. waar we dagelijks mee te maken hebben: gaskomforen en -fornuizen, gas-radiatoren en -haarden. En sinds 1922 be gon men ook aan de fabricage van stofzuigers die de naam van Excelsior" dragen. De nieuwe fabriek van de Meterfabriek Dordrecht in Terneuzen. heeft n.l. 4000 m2 in optie. De fabricage van stofzuigers heeft hier niet in zijn geheel plaats, de metalen onderdelen worden in het hoofdbedrijf te Dordrecht gedraaid. Do kale rotoren worden hier gewikkeld en gemonteerd en verpakt wor den de stofzuigers terug naar Dordrecht gezonden. Van daaruit wordt de handel bevoorraad. De „Mignon handstofzuiger" een nieuw merk van de Exelsior za] te zien zijn op de Jaar beurs te Utrecht en zal daarna via de handel zijn intrede doen in de Nederlandse gezinnen. afgewerkte onderdelen opnieuw op de band, die ze rond transpor teert. tot degene die het volgen de gedeelte moet afwerken ze er weer afneemt. Het is dus een lopend magazijn, dat éénmaal in de twintig minuten in zijn geheel ronddraait en om de vijf minuten de werknemers, die aan tafeltjes zitten, passeert. Het is hier ech-j ter geen werken aan de lopende1 band, ieder werkt individueel, volkomen onafhankelijk van het tijdsverloop van het gepresteerde van anderen. Behalve de montage van stof-j zuigers worden er in deze fabriek De transportband in de nieuwe fabriek van de Meterfabriek Dordrecht in Terneuzen vormt de belang rijkste schakel bij de vervaardiging van de duizenden zuigstoffers per maand, waarop de produktiecapa- citeit vooralsnog is gericht. In het Terneuzense bedrijf heeft men nog plaats voor een aantal vrouwelijke arbeidskrach ten, met welker werving eerst daags zal worden begonnen. Eveneens zal een dezer dagen een loods worden gebouwd van 250 m2, welke zal dienen voor magazijn. Met verdere uitbrei ding van de fabricageruimte is rekening gehouden, het bedrijf S S|ï bi- Het wikkel- er. montageproces geschiedt via een z.g. magasin volant (vliegend magazijn). Hier onder verstaat men een lopende band, waaronder aan kettingen tableaux hangen. Op deze bladen bevindt zich een voorraad mate riaal waarvan iedere werknemer «neemt wat hij of zij op dat mo ment nodig heeft. Is men hier mede klaar, dan plaatst men de De produktiecapaciteit van de nieuwe fabriek van de Meterfabriek Dordrecht in Terneuzen is vooralsnog gericht op de vervaardiging van een huishoudelijk artikel dat ais zuigstoffer is geïntroduceerd. Deze kleine handstofzuiger zal onder de naam „Mignon" op de markt worden gebracht. i ook nog statoren voor het hoofd bedrijf gemaakt. Deze worden ge* wikkeld en in een oven geïmpreg neerd. Het viel ons op, dat er in deze fabriek een rustige sfeer heerst, er is betrekkelijk weinig lawaai en van stof of vuil is geen sprake Ondervloerse verwar ming zorgt ervoor, dat bij dit zit- tend werk de voeten warm blij ven. Er is een prachtige ruime, cantine, met keurig buffet en na tuurlijk radiomuziek, waar de middagpauze in doorgebracht wordt. Er is reeds een personeelsver eniging opgericht, die eens of tweemaal per maand een ont spanningsavond organiseert. Aan het personeel wordt zon der inhouding op het loon be drijfskleding verstrekt, die ech ter het eigendom -blijft van de fabriek. De personeelswerving verloopt volgens de bedrijfsleider, de heer L. C. Vet, vlot. Deze legde er- verder de nadruk op. dat men. in Terneuzen te doen heeft met' een keurig representatief werk-' nemerskorps. Ieder, die hier, tewerkgesteld wordt, moet een proeftijd doormaken van twee maanden, wat dan tevens de op leiding betekent. Het werk ver eist geen bijzondere intelligentie, wel een zekere handigheid en on getwijfeld gevoel voor accura tesse. Gazette niet wilt lezen?" „Nee, die lezen wij niet." „Wat blieft-u.... moet u de Cleghorn Gazette niet?" „Neen." „Zal ik haar heus niet eens in de week bij u laten bezorgen?" „Neen!" Edmund liet er nog op volgen: „Is dat nu duidelijk?" „O, zeker, meneer., ja, zeker." Edmund en Phillipa gingen de winkel uit. Meneer Totman liep naar de achterkamer. „Heb jij ook een potlood, moe der?" vroeg hij. „Mijn pen is net leeg." „Hier zo," bood mevrouw Tot man, terwijl ze het orderboek greep, „laat mij maar opschrij ven. Wat willen ze lezen?" „Daily Worker, Daily Telegraph, Radio Times, New Statesman en Spectatoren laat eens kij ken.... Ja, het Tuinders Week blad." „Tuinders Weekblad," herhaal de zijn vrouw, ijverig noterende, „plus de Gazette." „Neen, die willen ze niet heb ben!" „Wat?" „Zij lezen de Gazette niét. Dat hebben ze uitdrukkelijk gezegd." „Onzin," besliste mevrouw Tol man. „Je wordt doof. Natuurlijk moeten ze de Gazette hebben Iedereen leest de Gazette! Hoe zouden ze anders weten wat er hier in de buurt gebeurt?" EINDE. Gedurende de laatste tien jaren is het aantal broodbakkerijen in Nederland met in totaal 3.469 of bijna 25 procent verminderd. Waren er op eind 1951 nog 14.258 broodbakkerijen, einde van het vorig jaar was dit aantal terug gelopen tot 10.789. De daling van het aantal broodbakkerijen per provincie in dit tijdvak was als volgt: (eerste cijfer aantal brood bakkerijen op 31 decemöbr 1961 en tweede cijfer het aantal broodbakkerijen op 31 december 1961). Groningen: 913 en 570; Fries land: 1239 en 755; Drenthe: 559 en 384; Overijssel: 1130 en 854; Gelderland: 2186 en 739; Lim burg: 1122 en 1007; Noord-Bra bant; 2154 en 1731: Zeeland: 654 en 537; Zuid-Holland: 1824 en 1453; Utrecht; 700 en 527; Noord-Holland: 1777 en 1232. In 1951 bedroeg het aantal in woners per bakker 724, welk aantal in 1961 was opgelopen tot 1079. Vergeleken met het voor oorlogse cijfer van 522 inwoners per bakker is het huidige aantal inwoners per bakker met 95 pro cent gestegen. In de donderdag in Den Haag gehouden bestuursvergadering van het Froduktschap voor Gra nen, Zaden en Peulvruchten is in principe besloten de liquidatie overschotten van het Friese sa neringsfonds en van het sane ringsfonds broodbakkerijen (het zgn. landelijke fonds) over te dragen aan het Bedrijfschap voor het bakkersbedrijf. Voorwaarde bij deze overdracht is, dat de gel den uit de fondsen zullen wor den aangewend voor de sanering van het broodbakkersbedrijf. Het Produktschap is voorts akkoord gegaan met een wijziging van de heffingsverordening sanering broodbakkerijen, welke heffing verhoogd wordt van acht cent tot twaalf cent. Ook de verhoging van deze heffing mag niet in de prijs van het brood worden doorberekend. Ongeveer 7000 mensen, onder wie vele vrouwen en kinderen, zijn dinsdag langs het parle mentsgebouw in Oslo getrokken uit protest tegen een wijziging van de Noorse grondwet. Het parlement behandelde: een voorgestelde wijziging van de grondwet, die volgens deskundi gen nodig is als Noorwegen be-, sluit volledig lid te worden van de E.E.G. De goedkeuring van' het voorstel wordt als zeker be-| schouwd daar de meeste leden van de twee grootste partijen het steunen. De betogers drongen aan op een volksstemming over de gftwrf-, wetswijziging. "~*'J

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 3