Provi J&S&i Ook in Zuid-Korea liggen de communisten op de loer jfSSSr? Kir*,* Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Woensdag 7 maart 1962 Korea, waarheen thans? Honger, gebrek en algemene misère KOREA, EEN SLUIMERENDE WERELD Bevolkingsexplosie verhoogt de nood Geen leiders van formaat Politieke instabiliteit (Nadruk verboden.) Ulbricht stelt Oost- en West- ALGERIJNSE DELEGATIE IN ZWITSERLAND METRO VERDRINGT VERKEER IN ROTTERDAMSE BINNENSTAD besprekingen Duitsland voor CIIROESJTSJEF ANTWOORDT MACMILLAN AMERIKAANSE BOMMENWERPER VERONGELUKT NIEUW DODELIJK POKKENGEVAL IN ENGELAND Giro-rekening Nationaal Huldeblijk geopend Ook laatste Italiaanse journalist in Algiers vertrokken „O. A. S.-GELD" IN ALGERIE DE SPAANSE VAKBEWEGING KROLL IN BONN BOM AAN BOORD VAN MAROKKAANS VLIEGTUIG HET C. S. W. V. ACHT REGERINGSBESLISSING ONJUIST AANSLAG OP FRANSE STAFOFFICIEREN TERNE I ZCo'p het moir auVo's gelijktijdii KERKD AG (Van onze speciale, correspondent.) In Zuid-Korea is de toekomst even onzeker als de uitslag van een grootscheepse loterij. De uitvoerders van de militaire staatsgreep welke 16 mei j.l. plaatsvond, zitten op hun beurt al weer in de gevangenis en nieuwe militaire figuren hebben de macht overgenomen. Maar de toestanden in het land zijn onbe schrijfelijk slecht. De rijstkommen zijn leeg of half gevuld, 30 °b van de bevolking is werkloosen wie één maaltijd per dag kan nuttigen, behoort hier tot de bei er-gesitueerden. Communistische infiltranten zijn er in Zuid-Korea weinig. Maar de werkloosheid, de honger en de algemene misère zijn hier sterke propagandisten voor het communisme. Deze faktoren hebben hun onheilspellende werfkracht behouden en kunnen er toe leiden dat Zuid-Korea zal afglijden naar het communisme. Dreigt in Zuid-Korea een tweede Laos? Of zal de situatie van binnen uit tot rust komen en zich uitkristalliseren tot een ge zonde onwikkeling? Veel kans op dit laatste beslaat er helaas niet. De afstand tussen Seoel en de dichtst gelegen boeremloi p- jes bedraagt 2 uur autorijden en tweeduizend jaar Zo dicht en zo ver liggen de uitersten van levensvormen naast elkaar in de republiek Zuid-Korea, die sinds 1945 door de parallelcirkel van 38 n. b. van zijn commu nistische halfbroeder Noord- Korea is gescheiden en waar het wereldkonflikt tussen Oost en West tien jaar geleden lot een dramatische oorlog leidde. Seoel (2 miljoen inwoners) en de gehuchtjes ten zuiden van deze hoofdstad tonen de afstand van denken, die moet worden overbrugd om het land een vol waardige positie in de rij der volkeren te waarborgen. Het centrum van Seoel ver schilt weinig van de grote Euro pese steden. Er zijn bioscopen, grote zakenpanden en brede verkeerswegen, waar het ver- keersgedruis u luidruchtig in de oren toetert. Maar 10 km verder begint de primitieve wereld. Want de Koreaanse boeren <65 "o van de bevolking) staan bepaald niet van ongeduld te trappelen om modern te wor den. Hun wereld is een wereld zonder ambitie.'Er zijn groepen jongeren en groepen intellec tuelen in Zuid-Korea, die geheel gewonnen zijn voor de geneug ten van de moderne samenle ving, maar de grote massa van de bevolking draagt zijn lot in lijdzaamheid en taalt niet naar veranderingen, voorzover die al thans door inspanning verkre gen moeten worden. Er is voorts geen stimulerende gods dienst in dit land, ook geen mo dern politiek program. Er is ook geen algemeen cultuurbeeld. Er is alleen een stuk traditie, dat eigenlijk niet veel meer is als folklore. De Koreaan is te geduldig, te gehoorzaam- ook, om te reage ren op de regeringswisseling die als gevolg van de staats greep in '61 heeft plaatsgehad. Wat is er eigenlijk veranderd? Immers niets De toestanden in het land zijn even slecht als ze altijd geweest, zijn. Dertig pro cent van de bevolking is werk loos, van de rest verdient een groot deel een erbarmelijk loon. Wij spraken een regeringsamb tenaar die ons zei verheugd te zijn 5C,in de week te verdie nen, waarmee hij in de hoogste Joonklasse zat De militaire regering tracht met groot élan het gangsterdom en de prostitutie aan te pakken. Maar de mensen, die dit wijd verbreide kwaad moeten bestrij den, verdienen zó weinig, dat de kans root is dat óók zij tot criminaliteit vervallen. Honger wordt vooral op het platteland geleden. De allerarmsten eien gras of vullen hun lege maag met gestolen voedsel. En wat is er gebeurd met de Amerikaanse dollars, die in de laatste tien jaar het land binnenstroomden. Wel, die dollars rolden in do zakken van corrupte politici en zwarte handelaars en ook de woekeraars, bij wie meer dan de helft van de bevolking in het .krijt, staat, profiteerden er van. 's Winters zijn de velden in het zuid oosten van Zuid-Korea groen van de gerst en de tarwe, terwijl Noord-Korea onder oen dikke sneeuwdeken ligt. In deze schering van natuurlijke moge lijkheden is een menselijke in slag geweven, die in Noord- Korea geleid heeft tot een eco nomisch patroon, dat voor Aziatische begrippen sterk geïn dustrialiseerd mag heten. Zuid- Korea is echter tot in diepste wezen agrarisch, met de natte rijstbouw als spil van het men selijk bestaan. Maar de Zuid- koreanen zijn er niet in geslaagd meer dan 20 van do ganse op pervlak van hun land in cultuur te brengen. Er zijn uitgestrekte gebieden in het land, waar meer dan 1000 mensen moeten bestaan van 1 km-' land! Resultaat is dat de levens standaard in Noord-Korea hoger ligt dan in Zuid-Korea. Daarom is onder de bevolking een steeds krachtiger besef ont staan van de zwakheden van hot zgn. democratisch regeringssys teem. Vele Koreanen geloven niet meqr, dat men zonder het communisme verder komt. Daardoor zijn do 38e breedte graad en hot verbond met Ame rika broze barrières tussen het communisme van het noorden en de radeloosheid van het zui den. Wij willen niet zeggen dat de Koreaanse boeren en arbei ders zoveel op hebben met het communisme, maar wanneer de communisten de macht in han den zouden nemen, zou de be volking dit zonder veel verzet aanvaarden. Waarom zou een uitgehongerd volk zich hierte gen ook verzetten? Het verlangt slechts dat zijn rijstkommen ge vuld worden. Wie een lege maag heeft, denkt niet aan politieke principes. Het centrale probleem ligt in de bevolkingsaanwas, de on rustbarende vermeerdering van hot aantal verbruikers bij vrij wel gelijk gebleven produküc. Zuid-Korea beleeft een bevol kingsexplosie, die op die van China gelijkt. Het aantal inwo ners bedraagt thans 25 miljoen. Elk jaar komen er, 600.000 bij Over 25 jaar zullen er 50 mil joen Zuidkoreanen zijn. Wat heefL men in de afgelopen jaren met hel oog hierop gedaan? Vrijwel niets. De woontoestan den, de krottenwijken, de hy giëne, het is allemaal ontzet tend. En de industriële vestigin gen (merendeels in de sector van de lichte industrie) waren te onbetekenend om het werk loosheidsprobleem op te kunnen lossen. Amerikaanse hulp alléén kan deze nood niet lenigen. Slechts in de geest van een volk schuilt de mogelijkheid een bestaande sociale orde te doorbreken, Maar slechts weinig Koreanen voelen zich - geroepen nieuwe spijzen te bereiden op het vuur, dat naar oeroude overlevering brandende wordt gehouden. Toch bestaal vooral bij de ste delijke bevolking de drang ver anderingeri aan te brengen. Het platteland volgt aarzelend. Het ademt nog steeds de rust van het oude Azië, maar niet meer met de onbevangenheid van vroeger. De nadruk, die men na het einde van de oorlog op de de mocratie heeft ..gelegd, .veroor zaakt een terugslag van pessi misme, toen bleek hoe ver men van dit verheven doel verwij derd bleef. Bij gemis aan zeker heid zijn veel Koreaanse intel lectuelen uit balans gebracht. In Zuid-Korea ontbreekt een lei dinggevende groep, die sterk an vindingrijk genoeg is om tot een inspirerende politiek te ko men. Wel kan een voorhoede van Koreaanse intellectuelen niet langer berusten in de grote afstaud tussen de verstarde, traditionele denkbeelden van het verleden en de beweeglijk heid van het leven in aeze eeuw. De doorbraak naar nieu we denkbeelden willen zij ech ter forceren en dit bergt grote gevaren in zich! Vele Koreaanse intellectuelen zoeken voor het verdwenen moreel houvast compensatie in enkele spontaan aanvaarde slogans. Een van die slogans Is dat Noord-Korea veroverd moet worden en vanuit Seoel bestuurd dient te worden. Uit latingen van verschillende leden der militaire regering verraden een zo overladen anti-communis tische agressiviteit, dat men zijn hart vast houdt. In werke lijkheid zijn deze heren echt niet zo anti-communistisch (hun methoden verschillen vaak nauwelijks van die der commu nisten) maar zij hopen door de inlijving van het economische sterkere Noord-Korea meer in vloed te kunnen uitoefenen. Dat is al een bewijs, dat de huidige regeerders van Zuid-Korea zich op het ogenblik zwak voelen staan. De speelman, die werke lijke vaardigheid mist, is zich er van bewust dat hij de voeten van de menigte niet lang tot dansen zal kunnen brengen. Politieke waarnemers in Seoel vrezen ernstige verwikke lingen in die zin, dat al te en thousiaste leden van de regering zich wel eens tot daden van agressie tegen Noord-Korea zouden kunnen opzwepen. En dat zou de communisten in Noord-Korea de kans bieden om met een schijn van recht met de reeds lang broeiende plannen tegen Zuid-Korea te starten. Dan zou een nieuwe, ernstige ontwikkeling in Korea dreigen met grote kansen voor het communisme. De studenten vormen een on zekere faktor in Zuid-Korea. De gretigheid, waarmee zij fel ge kleurde nationalistische leuzen verkondigen, wekt bezorgdheid. Elk jaar verlaten zo'n 25.000 stu denten de scholen en universi teiten. Voor de meesten is er echter geen goedbetaald em plooi te vinden. De toekomst van vele studenten is uitzicht loos. Dit drijft hen er gemakke lijk toe zich vast te klampen aan de fictie dat alles anders zou worden als Noord-Korea ge wapenderhand veroverd zou worden. Waarheen koerst Zuid-Korea? Met hethuidige, regiem is de dictatuur versterkt. Arrestaties zijn aan de orde van de dag, de pers is door de censuur aan banden gele'gd. Achter de cou lissen van het regeringstoneel spelen zich persoonlijke en clanconflicten af, Er is een stro ming, die tegen Noord-Korea te volde wil trekken, er is een stroming, -die -de. dictatuur wil versterken 'en nabootsing van communistische organen (cen traal comité enz.) tracht door te zetten. De bevolking lijdt ge brek. Er is weinig vertrouwen in hét regeringsbeleid. De Ame rikaanse invloed is geringer ge worden, omdat do Amerikaanse hulp niet aan het volk ten goe de is gekomen. Daarom bestaat er grote kans. dat u° ophanden zijnde sociale revolutie in Zuid- Korea zich geheel aan de in vloed van het Westen zal ont rekken. Het is wel zeker, dat de communisten de verwarring jn hei land proberen uit te bui ten. Geduldig als hyena's in de steppen liggen zij op de loer om t.z.t. slag te kunnen slaan. De Oostduitse communisti sche leider Walter Ulbricht heeft geopperd, dat op de aan staande 18-mogendhedenconfe- rentie over ontwapening jn Ge- nève besprekingen lussen Oost en West-Berlijn worden gehou den. Volgens het Oostduitse pers bureau A.D.N. zei Ulbricht. dat het wellicht mogelijk is in Ge- nève contact te maken tussen de twee Duitse staten omdat de sfeer daar misschien gunstiger is. Hij zei, dat de regering van Oost-Duitsland bereid is tot be sprekingen met vertegenwoordi gers van de Westduitse regering over al die maatregelen die het behoud van de vrede dienen en ook over zulke zaken als de wederzijdse erkenning' van pas poorten enz. Ulbricht stelde voor het ge sprek te beperken tot de drin gende kwestiesi Oost- en West- Duitsland zouden zich ter be schikking kunnen stellen van de 18 landen in Genève voor het beantwoorden van hun vragen. De spoedige ondertekening van een Duits vredesverdrag was grotendeels afhankelijk van het tempo van de economische ontwikkeling op wetenschappe- lijk-technologisch gebied in en onder de landen van het com munistische blok. Ulbricht gaf toe, dat de ar- beidsproduktiviteit -in West- Duisland op het ogenblik hoger is dan in Oost-Duitsland. In West-Duitsland was men eerder gereed gekomen met de weder opbouw. waarbij gebruik ge maakt was van Amerikaanse leningen. ..Maar wat de kapita listen in West-Duitsland heb ben gedaan, kunnen wij zelfs beter omdat de fabrieken van de arbeiders zijn". Ulbricht herhaalde de Oost- De Algerijnse delegatie naar de slotbesprekingen met de Franse ministers, die heden in Evian beginnen, is dinsdagmid dag uit Tunis in Genève aange komen. Het gezelschap werd met drie Zwitserse hefschroef- vliegtuigen overgebracht naar het plaatsje Signal de Bougy, waar het voor de duur der be sprekingen zijn intrek in een hotel zal nemen. De leider der delegatie, Bolka- cem Krim, gaf bij aankomst op het vliegveld van Genève een verklaring uit, waarin hij zei dat de Algerijnse delegatie is ge komen met de wil om te slagen en de onderhandelingen zo spoe dig mogelijk definitief af te slui ten. ..Na de onafhankelijkheid van Algerië zal een nieuw tijdperk van samenwerking tussen Frank en Algerië beginnen", aldus de verklaring van Belkacem Krim. Rotterdam krijgt donderdag één-richtingsverkeer en een „rode zóne" (stopverbod) in het ge deelte van zijn binnenstad tussen het Centraal Station en de Cool- singel. Die maatregel werd nood zakelijk door de tweede fase van de Metro-bouw, die verkeer rond het Hofplein, bij het Shell-ge- bouw. niet langer toelaat. Bin nenkort beginnen de metro-gra vers namelijk met hun door: raak van het Weena naar de Coolsin- gel. Daar wordt een kanaal ge graven, waardoor t.z.t. de Metro segmenten naar hun plaats van bestemming worden getranspor teerd. De Rotterdamse verkeerspoli tie heeft voor deze fase een noodoplossing gevonden door een groot één-richtingsverkeer circuit te ontwerpen, dat met een grote boog rond het Metro-kanaal loopt, behalve in de noordweste lijke bocht, op het Weena, waar nu reeds noodbruggen liggen voor de trams en het andere ver keer. De zuidelijke verkeersbaan van het Weena wordt gedeelte, lijk afgesloten. Voor enkele stu^ ken van het circuit geldt eon stopverbod. De omleiding duurt ongeveer drie maanden. Dan is de dooi. braak voltooid en komt er ooit in de zuidelijke baan van het Weena een noodbrug, die dooi gaand oost-west verkeer wee: mogelijk maakt. Gelijktijdig daar. i mee wordt de Coolsingel vooi-l het verkeer afgesloten. Die fasel kan geruime tijd duren. duitse voorstellen voor een over eenkomst tussen Oost- en West- Duitsland: een kernvrije zóne in Centraal Europa, overeen stemming over het afzien van kernbewapening en bijdragen van de twee Duitse regeringen tot de totstandkoming van een niet-aanvalsverdrag tussen de Navo en de landen van het Pact van Warschau. Om Duitsland te herenigen was het nodig de macht van „de imperialisten en militaris ten" te breken. Daartoe was het uiterst belangrijk de economi sche grondslagen van Oost- Duitsland te versterken. MILJOEN GULDEN SCHADE DOOK BRAM) Rond half negen is dinsdag morgen brand ontstaan in een uit 1738 daterend gebouw, een zogenaamde tiendschuur, aan de Stationsstraat in Nuth. Het gebouw was sedert 1953 als op slagplaats in gebruik bij een grote inkoopcentrale van levens middelen. Het vuur is ontstaan door oververhitting van een olie kachel. Het personeel trachtte met een schuimblusser het vuur te doven, maar de brand breid de zich snel uit. De brandweer korpsen van Nuth, Heerlen en Hoensbroek moesten worden ge alarmeerd. Met groot materieel bestreden deze het vuur. Vorige week vrijdag nog was een voorraad van 10.000 kg bo ter in het magazijn opgeslagen. Samen met een voorraad vet deed deze een brede stroom van kokend vet ontstaan die naar buiten vloeide over het wegdek, Bij de brand, die voor onge veer een miljoen gulden aan schade heeft aangericht, is de hele voorraad levensmiddelen verloren gegaan. Het bedrijf is tegen brandschade verzekerd. „Tass. meldt.- dat de SowjeL russische premier Chroesjtsjov in zijn antwoord op MacMillans brief van 26 februari j.l. schrijft dat nij alles in het werk zal stel len. om het komende ontwape- ningsoverleg te Genève te doen slagen. Chroesjtsjov betuigt er zijn leedwezen over dat zijn voorstel, om het werk der. ontwapenings conferentie in aanwezigheid der regeringsleiders te doen begin nen, voor zijn Britse ambtge noot niet aanvaardbaar is. Naar aanleiding van MacMil lans standpunt dat de aanwezig heid der regeringsleiders te Ge nève nuttig zou zijn, indien ter conferentie bevredigende vorde ringen zouden zijn gemaakt, merkt Chroesjtsjov op: ..Dit kan op verschillende wijzen wor den uitgelegd. Hoe zouden wij moeten uitmaken of er bevredi gende en definitieve vorderin gen zijn gemaakt? Indien partijen ter conferentie er niet voor zouden gevoelen de regeringsl ïders aan de bespre kingen deel te doen nemen, kun nen zij dit bereiken door er een voudigweg aan vast te houden dat er onvoldoende vooruitgang is geboekt", aldus de Sow.jet- premujr. Chroesjtsjov besluit zijn brief' aan MacMillan met„Het gaat er in de eerste plaats om over eenstemming te here,ken over een algemene en volledige ont wapening. De Sowjet-Unie zal in elk stadium van het komends overleg te Genève allés in het werk stellen om het succes ervan te verzekeren". Maandagavond is op een vlieg veld van de Amerikaanse lucht macht bij Fort Worth, in Texas, een B-58 „Hustler" straalbom- menwerper verongelukt. De drie bemanningsleden kwamen om. Het viermotorige toestel stort te kort na de start neer en vloog in brand. Een toestel van dit type brak- maandag drie snelheidsrecords door de afstand Los Angeles— New York en terug, ongeveer 7900 kiiometer, in de niet-offi- eiële tijd van vier uur en 12 mi nuten af te .leggen. Doordat het enkele malen door de geluidsbar rière vloog brak het behalve de drie records ook een groot aan tal ruiten. In Zuid-Wales hebben de pok ken dinsdag een tweede slacht offer geëist. In dit geval was het de arts, die een lijkschou wing had verrich' op een vrouw, die de vorige week aan pokken was overleden De schrijver Godfried Romans was dinsdagochtend vermoedelijk de eerste Nederlander, die op girorekening 25 een bijdrage heeft gestort voor het huldeblijk van het Nederlandse volk, dat ter gelegenheid yan het zilveren hu welijksfeest aPn- het koninkli'l; paar zal worden aangeboden. Hij deed dit via de speciaal ontwor pen oranje accept-giro-kaart, die hij persoonlijk naar het girokan toor in Bloemendaal bracht waar de kaart in ontvaugst werd genomen door de directeur, de heer Weesenaar (foto). „Behalve boeken schrijft u ook goede cheques", aldus de lier Weesenaar. „Het is de eers'e meal dat ik met genoegen er cheque schrijf'- renlieeerde d- heer Romans. „Want het is ore'- tig om met weinig woorden veel te zeggen". Op last van de directie van zijn blad heeft Carraciolo. de enige Italiaanse journolist die nog in Algiers was overgebleven, dins dagavond de stad verlaten. Hij vertrok per vliegtuig naar Parijs. In het politiebureau te Oran zijn dinsdagmiddag twee kneed- bommen ontploft, waarbij twee personen licht werden gewond en aanzienlijke schade werd aange richt. In een aangrenzend archief brak brand uit. Een maand gele den werd eveneens een aanslag gepleegd op dit politiebureau. De woordvoerder van de Alge rijnse voorlopige regering heeft dinsdag in Tunis gezegd dat bij de aanval en de brand in de ge vangenis van Oran maandag avond in feite veertig doden en tweehonderd gewonden werden geteld. De door de aanvallers ge bruikte middelen en de kracht van de explosiever tonen aan dat het de bedoeling was de 1.8000 gevangen Algerijnen, on der wie 200 vrouwen, te doden, alaus de woordvoerder. Bij een vuurgevecht in Mas cara. in het district Oran, tussen een militaire patrouille en Alge- innen werden dinsdagmiddag vijf Algerijnen gedood en twee gewond. Toen de patrouille een groep Algerijnen wilde ondervra gen. openden zij het vuur op de militairen, die onmiddellijk terug schoten. Als gevolg van dit incident is in de Algerijnse wijk der si an opwinding ontstaan en werden auto's van Europeanen en van de politie omver geworpen. De minister van Buitenlandse "aken in de Algerijnse opstande lingenregering, Dahlab, heeft in een vraaggesprek met het Ita liaanse cqmrpunistische blad „Unita" gezegd te geloven dat president De Gaulle van Frank rijk--dp illegale organisatie van het geheime legergebruikt als „een werktuig om druk op ons te oefenen". Het geval van de Italiaanse jour nalisten die door deze organisa tie. de O.A.S.. met de dood wer den bedreigd toont aan dat de Franse regering niet tegen de O.A.S. optreedt. Als de mannen van de O.A.S. in een hotel in Al giers naar dc kamers van jour nalisten kunnen gaan en dezen daar met de dood kunnen bedrei gen betekent dat. dat er niets wordt gedaan om hun acties te verhinderen. Dahlab zei niet te geloven dat De Gaulle hêt met de O.A.S. eens is. De O.A.S. zou dadelijk minder aanmatigend worden als het Fran se leger zou verhinderen dat de O.A.S. op Algerijnen schiet, al dus de „Unita". Verder had Dahlab tot een ver slaggever van het blad gezegd dat de erkenning van de Alge rijnse soevereiniteit over de Sa hara het moeilijkste punt van de Frans-Algerijnse onderhandelin gen is geweest. In enigè steden in Algerië, met name in het gebied van Or- leansville, zijn geldstukken en bankbiljetten in omloop die het teken van de O.A.S. dragen. De gouverneur van Orleansville heeft de bevolking gewaar schuwd dat dit geld niet als be taalmiddel kan worden geaccep teerd. De militaire rechtbank in Pa rijs heeft twee leden van de O.A.S., Frahgois Lopez en Gou- raud. veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. Aanvankelijk hadden zij be kend op verscheidene plaatsen kneedbommen gelegd te hebben, ter zitting gntkenden zij het ten laste gelegde. Het Spaanse Nationale Vak- I oondscongres heeft maandag met 83 tegen 73 stemmen een voorstel tot reorganisatie van dc Spaanse vakbeweging verwor pen. De falangistische oude garde verzette zich tegen het voorstel omdat het in strijd met de grondwet zou zijn. In de eerste plaats omdat in het voorstel niet wordi gezegd dat de vakbe weging ondergeschikt zal zijn aan de politieke „nationale be weging' en verder omdat ermee word beoogd het huidige corpo ratieve stelsel te vervangen door een stelsél van afzonderlijke bonden van werkgevers en werknemers. De falangisten spraken over een zekere druk van buiten af. De Spaanse vakbeweging zou zich meer willen aanpassen bij de beweging in andere landen met he oog op Spanjes toenade ring tot de Europese Economi sche Gemeenschap, zeiden zij. De Vrestdüitse'ambassadeur in Moskou, dr. Kroil, is dinsdagmid dag in Bonn aangekomen, cm verantwoording af te leggen over Ün beweerde uitlatingen over de Duitse kwestie. Bij zij i aankomst in zijn hotel, I weerde Kroll alle vragen van de journalisten af met de opmer- .ting: „Ik heb geen vragen te be woorden. Ik ben een brave amb tenaar en houd mij aan mijn in structies." Op de vraag of hij erop rekent naar Moskou te zullen terug keren, antwoordde hij: „Dat weet Ik niet, dat hangt van de bonds kanselier af". Het Marokkaanse passagiers vliegtuig, een Cons-ellation van de luchtvaartmaatschappij A.r Maroc, aan boord waarvan, -feals gemeld, maandtutmgn bom ,wejd ontdekt,.toen giers naar Casabianca zou, w- rekken, is dinsdag in Casabian ca geland. De Franse beman ning werd hier door de Marok kaanse veiligheidsdienst onder vraagd. De gezagvoerder ver klaarde, dat hec waarschijnlijk de bedoeling was om alie twaalf vliegtuigen die zich op het plat form van het vliegveld bevon den, te vernielen. „Zonder twij fel werd ons toes-el uitgekozen cm er een bom in te piaatsen, omdat het even onbewaakt was, Dé bemanning bevond zich in het restaurant", aldus de gezag voerder. Hij zei voorts, da- éen van de stewardessen alarm had geslagen, omdat zij een verdacn- -e geur in het toestel waarnam. Men on-dekte toen een flink pakkec expiosieven, verborgen m één van de passagierss-osicn. De rook die uit het pakket, ont snapte, had juist op tijd de aan- dacnt van de stewardess getrok ken. Het Centraal Sociaal Werkge vers Verbond deelt desgevraagd mede, dat het verbond niet voor nemens is de nieuwe algemene aanwijzing van de regering naast zich neer le leggen. Het verbond blijft echter zijn standpunt hand haven, dat de genomen beslis sing onjuist is. Ze brengt op on billijke wijze verandering .in ie in Wassenaar met dé regering overeengekomen gewijzigde spel regels. Het verbond meent, dat de spanningen in de ondernemin gen en bedrijfstakken niet onno dig vergroot moeten worden doof de werkzaamheden in de „Stich ting van den Arbeid" te laten stagneren. -Het verbond zal er z.jn volle medewerking aan verlenen, dat het overleg over de herzie ning van de grondslagen van de huidige loonpolitiek zoveel mo gelijk wordt bespoedigd. SOCIALE WERKPLAATS STAAT OP INSTORTEN Wegens instortingsgevaar van een der gebouwen van de sociale werkplaats in Zwolle zijn veertig arbeiders naar huis gezonden. Het gevolg voor de betrokken arbeiders, die nu onder de socia le voorzieningsregeling vallen, is een niet geringe inkomstender ving. De bouw van een nieuwe werkplaats is intussen in voor bereiding. Men hoopt nog deze maand tot aanbesteding te kun nen overgaan. BIJ ONGEVAL OMGEKOMEN Gistermiddag is in Den Haag Krens, weduwe van de heer A. N. Rademaker, bij een ongeval om het leven gekomen. Zij wilde vlak voor een tram oversteken en kwam toen onder de tram terecht. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis aan de Zuidwal is de vrouw overleden. In de Parijse voorstad Vin* cennes is gisterochtend een au-o met leden van de staf van hc' Franse leger met een mitrail leur beschoten. De officieren zijn naar een ziekenhuis overge bracht. De daders van de aanslag wisten met een auto te onkomen. Volgens een nader bericht hebben de 2 officieren slechts lichte verwondingen opgelopen In de Parijse voors-ad Bois Coiombes heeft de politie dins dag in een schuilplaats van de O.A.S. 200 kg explosieven, een bazooka en documenten in be slag genomen. Maandagavond ontplofte op de markt van deze plaats een vrachtauto met wa pens, explosieven. uniformen en pamfletten van de O.A.S. De twee inzittenden wisten te ont komen. Woensdag 7 genaderd waren auto, die linksaf I ting Terneuzen g rjersoneneauto, kwam op de ree vrachtwagen, w stuurder de pe had opgemerkt. Met een davei de zware vracht langs de berm va de ijzeren paal' lcwam 20 mete berm tot stilstan Persoonlijke o den niet plaats, bekwam lichte r terwijl de per zwaar beschadig AARTTF Wet vervrecr gronden. In de gehot van de gemee heer Lansu ei januari 1963 de vrecmöing haar geldigheid wijzende, dat d( denburg grote b de landbouw stc aan de minister den, waarin er - wordt deze wet, een korte term1 jaar, te verlengt Hierbij wees unanieme meni bouworganisatie van de meerd Landbouwschap E. T. I., die ver! wet als nood; hebben gebrach Deze motie lu „De raad v Aardenburg in een, overwegen lang dat de lat provincie heeft nister de voorst bouworganisati verlenging van ding landbouwf overweging tc- tot de orde van Dit rekest za se gemeenten ging worden g V4 Hi Feestverga sociëteit. Zaterdagmid' gemeentelijke jaarlijkse fee houden van de Bejaarden-socii donderi <b ned. h Terneuzen: 7 man. Zaamslag: 10 Becht. gerefori Axel7.30 Uui wen. Terneuzen: 7 van Hattem. Zaamslag: 7 u geref. kei Hoek: 2.30 uu dens, van A Terneuzen: 3 7 uur Ds. Zoutespui. chr. gi Zaamslag9.: Ds. F. Bakk geref. Axel10 ge UUl Hage, van 1 Terneuzen: (1 uur en 3 u van Yerseke geref. (Vlooi Terneuzen: uur Dr. St( ol'd-geri Terneuzen9 uur Ds. A. WOENSI TERNF.UZE merce", M ging „Klimo standsavont ning. Gebouw Filmvertoni Reisverenig DONDER TERNEUZE 8 uur: „Blo

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2