ERS ESTEN oegop Wie adverteert een moord goedkoper IAutomatisch rijdende treinen ook in Nederland mogelijk 49 et Spacfnoli ÜUCCI BINNENLANDS NIEUWS RADIO EN TELEVISIE VERUITJES 1. 05 ANAS AAL 50 J 50 en van 2 pakken 98 cent Tel. 3216 N. S. I. EN DE NEDERLANDSE SPOORWEGEN /ERKEN AAN PROJECT VAN AUTOMATISCHE TREINBEHEERSING Na ramp le Harmeien actueel geworden In Duitsland: In laatste tien jaar nimmer een ongeval Ook goederentreinen ER DREIGT STAKING IN DE ZEESCHEEPVAART „Zonder c. a. o. varen wij niet" Vergadering van de Kring West Zeeuws-Vlaanderen der Z. L. M. Transit-camp bij Hoek van Holland onder de hamer e e VERDERE MAATREGELEN TEGEN POKKEN IN BELGIE Westduitse journalisten voorlopig vrijgelaten VRIJDAG 2> MAART 1962 DE VRIJE ZEEUW 18e Jaargang Nr 5537 i Liter Pot UNIC PRIJS Groot blik UNIC PRIJS UNIC PRIJS NIC PRIJS Deze aanbiedingen zijn geldig t/m donderdag 8 maart (PERUGIA) TELEFOON 2611 Door de invoering van het genaamde automatische blok- elsei hebben de Nederlandse 'orwegen de basis gelegd voor recks van technische rao- eÜ)kheden op het gebied van de evelliging van de baanvakken, aarvan het uiteindelijk resul- at zal kunnen leiden tot een olkomen automatLsche bestu- van de treinen, zonder dat arvooi' een machinist nodig is, De Nederlandse Spoorwegen unnen tevens dit blokstelsel op :orte termijn gebruiken voor de ontinue automatische treinbe- ieersing. Met de ontwikkeling iervan is men reeds ver gevor- rd. Niet alleen werden reeds i het baanvak Amersfoort— ilversum proeven genomen aar er wordt momenteel ook rd gewerkt door ingenieurs n de Nederlandse Spoorwegen en de Nederlandse Seinindustrie in Den Haag aan een systeem, dat het mogelijk maakt, dat ma chinisten voor een stoptonend sein gedwongen worden te stop pen. In tegenstelling tot de sy stemen, die men onder meer bij te Franse en Duitse spoorwegen gebruikt, berust de automatische treinbeheersing, waarmee de Ne derlandse Spoorwegen thans ex perimenteren, op een principe, dat de grootst mogelijke veilig heid garandeert en ook werkt hijvoorbeeld bij een storing van de seinen. De Nederlandse Seinindustrie (N. S. I.) werkt thans samen met de Nederlandse Spoorwegen aan het grote project van de auto matische treinbeheersing. Na de ramp ih Harmeien is het vraag stuk van de automatische trein- aeheersing actueel geworden, te meer daar de oorzaak van de ramp moet worden toegeschreven aan het door een stoptonend sein rijden van een dei' machi nisten van de beide ramptreinen. Elders in Europa heeft men sinds de twintiger jaren maat regelen getroffen om te voor komen dat de machinisten een rood sein negeren. In een onderhoud dat wij met dr J. Kurze, Ministerialrat van de Duitse spoorwegen in Frank furt hadden, deelde deze ons mede, dat het beveiligingssy steem in Duitsland berust op 't zogenaamde „Inductieprincipe". Men heeft nu ruim 8000 kilome ter van het baanvak met dit sy steem uitgerust en heeft in de laatste tien jaar nimmer een on geval meer gehad. Wanneer een Duitse machinist een stopto nend sein nadert, krijgt een magneet in de locomotief con tact met een in de rails aange brachte magneet, waardoor de reminstallatie in werking treedt. Reeds bij een voorsein gaat een sirene, wanneer de machinist niet tijdig genoeg zijn snelheid heeft verminderd. Deze nalatig heid wordt tevens op een snel heidsband geregistreerd. Wil hij ondanks deze waarschuwing 'och het rode sein passeren clan remt de trein automatisch. Hoe wel men geen exacte cijfers daarover had is het herhaalde lijk voorgekomen dat de auto matische reminstallatie voor kwam dat de machinist door 't rode sein reed. Anderzijds faalt 'lit systeem wanneer er een sto ring in de seinen optreedt, zoals dit ook het geval is bij de Fran se spoorwegen waar men even eens het zogenaamde intermit terende systeem toepast. Machinist overal te waarschuwen De voordelen van het continu- systeem dat de Nederlandse spoorwegen willen invoeren is dat men door het doorvoeren van stroom langs de rails de ma chinist overal waar dit nodig mocht blijken een waarschu wing kan geven. Bij het uitval len van de seinen werken de remmen automatisch. Eigenlijk, zo deelde de heer De Blieck ons mede, is de ma chinist niet meer afhankelijk van de seinen langs de baan. In Amerika is men reeds bezig de seinen langs de spoorbaan op te heffen en de waarscnuwingen alleen maar te concentreren op de locomotief zelf. Technisch en uit een oogpunt van exploitatie is het continu-systeem het meest veilige systeem, maar aan zienlijk duurder dan de princi pes waarmee de Europese spoor wegen tot nu toe werken. Door het leiden van stroom langs de rails die in een bepaald ritme wordt onderbroken kan men, door de code te veranderen, de machinist verschillende sein- beelden geven. Een dergelijk systeem moet in secties langs het baanvak worden aangebracht, waarbij als voorwaarde geidt dat het baanvak met een automa tisch blokstelsel is ingericht. En daarmee zijn de Nederlandse spoorwegen veel verder gevor derd dan welke Europese spoor wegmaatschappij ook. De automatische treinbeheer sing in Amerika, waar men meer dan 20.000 kilometer met een automatisch blokstelsel heeft uit gerust, loopt, aldus ir. De Blieck, voortreffelijk. Daar is men reeds zover, dat er treinen lopen waar bij de machinist reeds werd uit geschakeld, hoewel dit op grote tegenstand van de vakbeweging stuit. Een Amerikaanse maatschap pij werkt thans aan een project voor volkomen automatisch rij dende goederentreinen die erts vervoeren op een enkelsporig baanvak. Door de bepaalde co dering die men in het stroom- ritme heeft aangebracht lopen deze treinen zonder machinist, wachten op elkaar bij wissels en worden zelfs automatisch gelost en geladen. Men is er in Nederland, aldua de heer De Blieck, nog niet aan toe, maar technisch is het moge lijk dat ook hier goederentreinen automatisch worden bestuurd. Voorwaarde is hier evenwel dat er geen niet-beveiligde spoorweg overgangen in het baanvak voor komen. Er zijn tal van mogelijk heden in het continu-systeem waarvan als minimum kan wor den beschouwd het automatisch stoppen voor een rood sein en als maximum het volautomatisch, dus zonder machinist, rijden var. een trein. De spoorwegen willen nog niet tot het maximum gaan, maar wensen wel de grens van de mi nimummogelijkheden te over schrijden. Zodra de studies ge reed zijn, en dat zal waarschijn lijk nog dit jaar zijn, zullen de spoorwegen 'n beslissing nemen en daarmee de eerste in de rij van de Europese spoorwegmaat schappijen zijn die het meest moderne en veilige systeem voor automatische treinbeheersing in gebruik zullen nemen. Tijdens een donderdagmiddag te Rotterdam gehouden perscon ferentie heeft de voorzitter van de Centrale van Zeevarendon ter Koopvaardij en Visserij (C.K.V.), de heer C. W. van Driel, ver klaard dat wanneer er geen ont wikkeling ten goede komt in het dreigend conflict in de Neder landse koopvaardij, van de zijde van de opvarenden van de Ne derlandse zeeschepen de scherpst denkbare actie te verwachten is. Dit betekent, zo zei hij ter toe lichting, dat er een staking komt als Per 1 mei de huidige C.A.O. expireert. Het opzeggen van de C.A.O. zoals is geschied door de C.K.V., betekent voor de zeelui bij traditie staken, althans op de schepen die in Nederlandse ha vens liggen. De laatste staking van Nederlandse zeelieden was in 1932. De huidige C.A.O. is in feite al in 1921 van kracht ge worden, maar is steeds gewij zigd. De C.A.O. is voor onbepaal de tijd afgesloten met een opzeg gingstermijn van twee maanden. Hiervan heeft de C.K.V. per 1 maart gebruik gemaakt, zodat, tenzij vóór 1 mei tussen de raad van bestuur van de scheepvaart, de werkgeversorganisatie, en de C.K.V., welke, naar de heer Van Driel meedeelde, geheel gesteund wordt door de conventionele or ganisaties, geen overeenstem- De Z. L. M. kring West Zeeuws-Vlaanderen kwam dins dagmiddag in hotel „Du Com merce" te Oostburg in vergade ring bijeen onder leiding van haar voorzitter de heer I. de Bruijne. Nadat de voorzitter de genodigden voor deze middag in het bijzoner had begroet en de leden in het algemeen een wel kom had toegeroepen sprak hij zijn openingswoord uit waarin hij bepaalde problemen waar mee de boer zich geconfronteerd ziet, nog eens speciaal onder de aandacht bracht. Zo herinnerde hij aan de besluiten welke de ministers op het einde van 1961 te Brussel hebben genomen inzake de tweede fase van de E. E. G. welke fase in de jaren 19621970 afgewikkeld zal wor den. Bij de boeren heeft dit be paalde spanningen opgeroepen over het ongewisse van de ko mende E. E. G. Hij sprak de hoop uit, dat de aanpassing van de Nederlandse landbouw aan de alsdan door de E. E. G. te weeggebrachte gewijzigde om standigheden en opgeroepen nieuwe verhoudingen zonder al te veel schokken zal kunnen plaats vinden. HUISHOUDELIJK GEDEELTE Na onveranderde vaststelling der notulen legde de penning meester, de heer De Hullu uit Nieuwvliet, rekening en verant- DODELIJK VERKEERSONGEVAL Donderdagmorgen omstreeks 11 uur is te Langeboom een militai re vrachtauto, bestuurd dgor de dienstplichtige soldaat E. Brendel uit Arnhem, frontaal in botsing gekomen met een personenauto, bestuurd door de heer W. F. F. Lange uit Enschede. De heer Lange die 59 jaar oud was, werd daarbij op slag gedood. Het on geluk gebeurde op het kruispunt Hogeweg/Eikenlaan. De koninklijke marechaussee heeft de zaak in onderzoek. MAN LIEP ERNSTIGE BRANDWONDEN OP BIJ BINNENBRAND Een inwoner van Den Haag, de 45-jarige M. V. M., heeft woensdagavond bij een binnen brand in zijn woning in de Rein- kensstraat zeer ernstige brand wonden opgelopen. Hij moest in zorgwekkende toestand wor den opgenomen in het Rode- Kruisziekenhuis. De politie heeft de man gisteravond niet kunnen verhoren over de toe dracht van de brand. Vermoedelijk is deze ontstaan omdat hij tegen de petroleum kachel in zijn woonkamer op de eerste verdieping van het huis is gelopen, waardoor de kachel is omgevallen. Bovenburen ontdekten woens dagavond omstreeks negen uur dat er brand was. Toen de brandweer arriveerde vond men de heer M. liggend op de grond. OPLICHTER GESIGNALEERD. Een zeer goede bekende van de politie, de 42-jarige J S., die be rucht is wegens het plegen van oplichterijen in verschillende plaatsen in ons land en deswege in het politieblad staat gesigna leerd, heeft een mislukte poging gedaan een familie in Dordrecht geld afhandig te ma ken. Hij meldde zich als een ken nis van de dochter des huizes die in Amerika is. Na de eerste kennismaking kwam een voorstel uit de bus de familie voor 500 aan goedkope Amerikaanse dollars te halpen. Die wil iedereen wel hebben, dus toog men naar een restaurant in Botterdam. Op het dichtstbijzijn de politiebureauu herkenden de Dordtenaren de foto in het poli- tiblad. S. was intussen verdwe nen. Hij zal wel weer opduiken ergens misschien met goed kope franken. De voormalige „Inspection Bbay and Machine Shop" van het Britse Transit-Camp bij Hoek van Holland, welke eind septem ber van het vorig jaar als zoda nig is opgeheven, gonsde woens dagmorgen van de getallen. De deurwaarder L. C. Breedveld werd er schor van. Waarschijn lijk een kleine duizend kopers hadden zich in de grote loodsen verzameld om te bieden op de zaken, die de Britten hadden ach tergelaten. Daarbij was een com pleet uitneembaar woonhuis met keuken en badkamer; de woning van de voormalige commandant, een Citroen DS 19 2800, een grote partij sanitair, 180 loodsen, 250 meter trottoirband 100) en nog tal van andere zaken. De kooplust was niet opwindend en het tempo derhalve vrij snel. De loods waarin de veiling werd gehouden, ging boven de ming wordt bereikt op die datum woording van zijn financieel bs- Door AGATHA CHRISTIE 86) Nadruk verboden. „Nu kregen zij wel zo nu en dan berichten uit Engeland. Zo moeten zij onder meer ook heb ben gehoord, dat de gezondheid van Belle sterk achteruit ging, zodat zij het wel niet lang meer zou kunnen maken. Ik ben er van overtuigd, dat het piet meer dan menselijk is, dat zij toen samen hebben zitten overleggen wat zij allemaal zouden doen, wanneer Letitia het vermogen van Randall Goedler zou erven. Daarbij moeten we óók in aan merking nemen, dat dit vooruit zicht nog zoveel meer voor Char lotte betekende dan voor Letitia. Charlotte was tot het leven terug geroepen. Voor het eerst voelde zij zich een vrouw als een ander, een vrouw waar niemand meer vol afkeer of medelijden naar keek. Zij voelde zich bevrijd, ge leed om van het leven te gaan genieten... zij moest in de jaren, die haar resteerden, als het ware een heel mensenleven zien in te halen. En toen kreeg Letitia, de ge zonde, sterke zuster, onverwachts griep en longontsteking en was zij binnen een week overleden. Charlotte had niet alleen haar zuster verloren, maar tegelijker tijd die gehele droomwereld die haar voor ogen stond. Ik zou me haast kunnen voorstellen, weet ge, dat ze niet alleen bedroefd is geweest, maSr het Letitia kwalijk heeft genomen... Waarom was zij nog niet éven lnager blijven leven, tot na de dood van Belle? Dan was alles goed geweest!.... Een kwestie van een maand mis schien. Dan had Letitia het ge hele vermogen gehaden na Letitia's dood.... „Nu is dit het punt, waar het grote onderscheid tussen beide zusters het duidelijkste aan de dag zal zijn gekomen. Charlotte heeft toen niet het besef gehad, dat de opwelling, die zij toen bij zich voelde opkomen, uit den .boze was. Het geld was uitslui tend voor Letitia bestemdhet zou ook aan Letitia ten deel zijn gevallen, maar zij vereenzelvigde zich veel te veel met haar zuster. Misschien is het hele denkbeeld licht zeg je dan: „Ik heb Letitia ook eerst bij. haar opgekomen, j Blacklock weer ontmoet, maar toen een geneesheer of iemand wat is zij in deze jaren veran- anders, haar de voornamen van derdik zou haar bijna niet haar zuster gevraagd heeft. Toen hebben herkend!". Niemand wist begreep zij, hoe tot dusver de eigenlijk dat ze er nog een zuster dames Blacklock voor ieder één Charlotte op na had gehouden, onafscheidelijk geheel hadden I Wat kunnen een jaar of tien een gevormd... twee beschaafde En- mens ook niet doen veranderen! gelse dames van middelbare leef- Zij van haar kant zou zich altijd tijd. die veel op elkander geleken kunnen beroepen op haar bij en nagenoeg eender gekleed gin- ziendheid, wanneer ze de mensen gen. Waarom zou degene, die niet meer herkende. Bovendien overleden was, niet Charlotte kende Charlotte nauwkeurig alle kunnen zijn en de overlevende bijzonderheden uit Letitia's brie geen collectief verdrag meer geldt. Voor de zeevarenden geldt dan: „Zonder C.A.O. varen wij niet". Aldus de woordvoerder der georganiseerde zeelieden. Carnavalsviering verboden De provinciale gezondheids dienst in Luik heeft in een aan tal gemeenten in het grensgebied met Duitsland de viering van het carnaval verboden als één van de maatregelen tegen een uit breiding van pokken. Aanleiding is de ontdekking van 2 nieuwe gevallen van deze ziekte in een Duitse fabriek te Lammersdorf aan de Duits-Belgische grens, waar een twintigtal Belgische arbeiders werken. Met ingang van donderdag worden alle op tochten en openbare bijeen komsten verboden. Ook zouden scherpe maatregelen worden overwogen aan de grens. De beslissing brengt groot fi nancieel nadeel mee voor ge meenten als Eupen en Malmedy, waar evenals in andere plaatsen in de grensstreek reeds grote uitgaven waren gedaan voor de carnavalsviering. hoofden der kopers weg voor 9500. Deze veiling die gisteren en vandaag gehouden zal worden is de laatste sensatie, welke het Britse Transit-Camp te Hoek van I-Iolland brengt. Hierna is het woord aan de overheid, die zal moeten beslissen, wat er met het terrein van vier hectare, dat in juli leeg en puinvrij zal zijn, zal moeten gebeuren. Letitia kunnen heten? Dit is waarschijnlijk veel meer de opwelling van het ogenblik geweest, dan een welberaamd plan de campagne Letitia werd nu onder de naam van Charlotte begraven. Charlotte was dood en Letitia keerde naar Engeland terug. Al haar aangeboren ener gie en ondernemingsgeest, die jaren latent waren gebleven, kwamen nu in actie. Als Char lotte had zij altijd de tweede viool gespeeld. Nu imiteerde zij in alle opzichten Letitia. Behalve in moreel opzicht. Moreel was zij mis! Charlotte moest nu natuurlijk enkele voorzorgen in acht nemen. Zij vestigde zich in een gedeelte van Engeland waar niemand haar kende en waar ze ook geen con tact zou kunnen krijgen met Eelle Goedler, die Letitia zo goed gekend had. Door de grote afzon dering waarin Charlotte had ge leefd, merkte niemand iets van deze verwisseling van identiteit." „Maar," opperde Dot, „er waren toch heel wat mensen die Letitia hadden gekend. Die konden toch argwaan hebben gekregen?" „Toch niet zo gemakkelijk. Al- heer af. De inkomsten over 1961 bedroegen 1856,90 en de uitga ven 1942,85, zodat het tekort van het kapitaalbezit ad. ƒ5486,06 moest worden afgeno men. Voor het hulpfonds van de Z. L. M. werd in 1961 door 9 af delingen in totaal ƒ3234,op gehaald, ƒ225,werd door par ticulieren geschonken en 3,83 rente gekweekt. In totaal kon voor het hulpfonds 3462,83 beschikbaar worden gesteld. Na aftrek van enige kosten en de toevoeging van een bedrag van 1000,uit het tentoonstellings overschot kon aan het hulp fonds een bedrag van ƒ4459,58 worden overgemaakt. De kring telt 691 leden of 1 lid meer dan vorig boekjaar. VERDERE SPREKERS De heer J. de Lange hield 'n causerie over „Verzekeren bij de Z. L. M." Spreker stipte de oor zaken aan, welke tot instelling van de Onderlinge Verzekering van de Z. L. M. aanleiding zijn geweest. In 1951 gestart liepen er per 1 jan. 1962 in totaal 8319 polissen voor motorvoertuigver zekeringen. Het premie-inkomen hiervan bedroeg 750.000, waarvan ƒ250.000,— voor W. A.- premie. Het schadeverloop be vindt zich in stijgende lijn. On danks dat kon het verzekerings- jaai 1961 afgesloten worden met een klein batig saldo. Voorts ge waagde spreker van de oprich ting van de Stichting Zeeuws Verzekerings Voorlichtingsbu reau van de Z. L. M., de Stich ting Zeeuws Voorlichtingsin- stituut voor Brandverzekeringen en sinds 1957 het bestaan van het Landbouw Risico. Na de pauze hield de heer ir. A. W. Luitjens, voorzitter van het Landbouw Coöperatie Cen trum voor Z. W. Nederland te Goes, 'n inleiding, getiteld „Ak kerbouw- en afzetproblemen". ven. Iedere argwaan zou ze ge makkelijk hebben kunnen ont zenuwen. door naar een gemeen schappelijke vriendin te informe ren of eens te herinneren aan een gebeuitenis uit vroeger jaren, samen doorleefd.. Nee, ze hoef de alleen maar bang te zijn, dat ze zou worden herkend als Char lotte. Zij ging op Little Faddocks wonen, maakte kennis met haar buren en toen zij op een goede dag len brief kreeg, waarin een beroep werd gedaan op de goed heid van de lieve Letitia, aan vaardde zij ze'fs met plezier de komst van een jonge neef en nicht, die zij, nooit van haar leven gezien had. Dat zij als tante Letty werd aanvaard vergrootte haar zelfvertrouwen. „Alles ging prachtig. Maar toen beging zij haar grootste blunder ....uit goedhartigheid en week heid van aard. Zij kreeg een brief van een oude schoolvriendin, die enigszins aan lager wal was ge raakt en die zij gaarne te hulp wilde komen. Ook misschien voor eigen steun. Zij was als kind erg op Dora Bunner gesteld geweest, in wie zij als het ware alle pret tige schoolherinneringen verenigd zag. Hoe het zij, als antwoord op die brief is zij haar oude vriendin persoonlijk gaan opzoe ken. Dora moet wel ten hoogste verbaasd hebben gekeken, toen zij aan Letitia geschreven had en Charlotte vóór zich zag. Nooit heeft ze het tegenover Dora voor doen komen, dat zij Letitia was. Dora was één van die trouwe vriendinnen, die haar ook altijd in haar dagen van ziekte en men senschuwheid bad opgezocht. (Wordt vervolgd.) Spreker schetste alvorens tot de kern van zijn lezing te kun nen komen de situatie zoals die zich voor de akkerbouw in het bijzonder gedurende de periode 1950—1960 heeft ontwikkeld. Aan de hand van de grafieken waarmee de heer Luitjens zijn betoog ondersteunde maakte hij zijn gehoor duidelijk, dat ge durende die periode het netto overschot per ha voor de boer een dalende lijn heeft vertoond met een enkele uitschieter tijdens enige jaren van uitzon derlijk goede oogsten. De vraag die spreker stelde, hoe men nu verbetering zou kunnen bren gen in de netto uitkomsten be antwoordde hij met „in de tech nische kant, in de afzetkant en door verbetering van het garan- tiebeleid." Het garantiebeleid biedt twee mogelijkheden voor verbetering namelijk door ver breding van het garantievlak door o.a. voor koolzaad een ga rantieprijs te stellen en voor het vlas een verwerkingspremie vast te stellen, zoals dit overigens reeds door België en Frankrijk wordt gedaan. Ten tweede zou men het garantiebeleid kunnen richten op de bedrijfsuitkom- sten van het gehele bedrijf, waardoor men zetfs corrigerend zou kunnen optreden bij over produce van b.v. suikerbieten en derhalve geen coniingente- ringssysteem voor in het leven geroepen moet worden zoals men thans wel schijnt te over wegen. Men moet dus komen tot een konsekwent garantiebe leid en zoals spreker het uit drukte de „piep- en knijppoli- tiek" loslaten. Hiermee bedoel de spreker, dat men eerst bereid is een verbetering toe te passen als de boeren maar lang genoeg zich hebben laten horen, „ge piept hebben". Het netto overschot dat de boer per ha zou toekomen moet voldoende zijn om de gezinsuit gaven te kunnen dekken, dat men kan reserveren voor min der gunstige jaren en dat men ook nog kan investeren. Aan in vesteren en reserveren zijn de boeren de laatste jaren stellig niet toe kunnen komen, waar door de economische weerstand der bedrijven, vooral van de jon gere boeren, is uitgehold. In dit verband herinnerde spreker aan een uitspraak van minister Von deling, dat het garantiebeleid voor de boer eigenlijk een inko mensbeleid zou moeten zijn. Thans beleeft men een uithol ling van het garantiebeleid. Spreker pleitte in dit verband voor bundeling van de afzet cDr produkten o.a. voor aardappe len, waarbij het zaak is 't zuid westelijk kleigebied te binden en kontakt gehouden zal moeten worden over prijs en afzet met de andere productiecentra voor aardappelen om het onderbieden te voorkomen. In de conserven- industrie beleeft men thans een sterk doorgevoerde concentratie, waartegenover de boer een doel gericht afzetbeleid dient te kun nen stellen. De prijzen, die de conservenindustrie toestaat zijn net boven het lonende mini mum. Wanneer mén nog lager zou gaan is er geen enkele boer meer, die zou willen kontrakte ren. Ze hebben er dus belang bij net even boven het lonende mi nimum hun contractprijzen vast, te stellen en de boeren staan te dringen om te kontrakteren. Maar de boeren zijn een ongeor ganiseerde massa die uit hun aard individualisten zijn. Het zal nooit lukken de boeren voor de volle 100 0 o te binden in een telersorganisatie. Een andere moeilijkheid dient zich aan hoe men de organisatie van deze ge bundelde afzet tot stand moet brengen. Men zal moeten trach ten een samenwerkingsorgaan in het leven te roepen in samen werking tussen de diverse standsorganisaties en de grote coöperaties, teneinde eerst het markt- en afzetonderzoek te kunnen doen plaats hebben, ten einde de maatregelen te kunnen bepalen, die er voor de onder scheidene produkten bij bunde ling genomen dienen te worden. Na deze interessante lezing ontstond een geanimeerde dis- kussie, waaruit bleek, dat de heer Luitjens .problemen aan de orde had gesteld, die de boe ren intensief bezig houden. Inleider zei, dat degenen, die belang stellen in deze materie in het eerstkomende Zeeuws Land bouwblad zijn lezing afgedrukt zullen vinden, zodat ze een en ander thuis nog eens op hun ge mak kunnen bestuderen. Nadat de voorzitter beide sprekers dank had betuigd voor hun interessante causerieën, sloot hij deze geanimeerde ver gadering. ZATERDAG 3 MAART HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.15 Gewijde muz.; 7.30 Voor de jeugd; 7.45 Morgengebed en overweging; 8.00 Nws; 8.18 Lich te gram.; 8.50 Voor de vrouw; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Klass. gram.; 11.00 Voor de zie ken; 11.45 Franse chansons; 12.00 Middagklok; 12.04 Metro- pole-orkest en solist (12.30— 12.33 Meded. t.b.v. land- en tuin bouw); 12.50 Act.; 13.00 Nws; 13.15 Vrouwenkoor; 13.50 Voor de jeugd; 14.10 Franse les; 14.30 Voor de jeugd; 15.30 Gitaar spel; 15.50 Kon. Luchtmacht kapel 16.20 Promenade-orkest en zangsolisten; 17.00 Sportact.; 17.10 Amateursprogramma; 17.30 Boekbespr.17.40 Nieuwe klass. gram, met comm.; 18.00 Kunst kroniek; 18.30 Jazzmuziek; 18.50 Lezing; 19.00 Nws; 19.10 Act.; 19.25 Muzikale wedstrijd; 19.45 Lezing; 19.55 Populaire klass. muz.; 20.50 Vragenbeantwoor- ding; 21.00 Gevar. progr.; 22.00 Licht progr.; 22.20 22.25 Boekbespr.; 22.30 Nws; 22.40 Wij luiden de zondag in; 23.00 Meesterwerken van de religieu ze muziek; 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM II: 7.0C Nws; 7.10 Ochtendgym.; 7.20 Lichte gram.; 8.00 Nws; 8.18 Muzikale ochtendpost (gr.); 8.35 Praatje; 8.40 Gram.; 8.50 Tips voor trips en vakanties; 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 Orgelconcert (gr.); 9.40 Filharmonisch ork.; 10.00 Praatje10.05 Morgenwij ding; 10.20 Theaterkoor en -or kest en zangsolisten (herh. van woensdagavond j.l.); 10.50 Ten- toonsteilingsagenda10.55 Vers van de pers; 11.20 Sportnieuws; 11.45 Tango-rumba-orkest en zangsolisten; 12.15 Lezing; 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.33 Orgel en zang; 13.00 Nws; 13.15 VARA-varia; 13.20 Jazz muziek; 13.55 Populair-weten- schappelijke lezing; 13.50 Lichte muz.; 14.10 Voor de jeugd; 14.45 Boekbespr.; 15.05 Lichte gram.; 15.10 Blijspel; 17 00 Radio Jazz club; 17.30 Act.; 18.00 Nws; 18.20 Hammondorgelspel; 18.35 Lichte muz.; 19.00 Artistieke staalkaart; 18.30 Lezing; 19.45 Kamermuz.; 19.55 Praatje; 20.00 Nws; 20.05 Socialistisch comm.; 22.05 Cabaret-fantasie; 22.30 Nws; 22.40 Hoorspel; 23.10 Zi geunerorkest en zangsoliste 23.40 Lichte gram.; 23.55—24.00 Nws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Nws; 12.03 Gevar. gram. (12.3012.35 Weerbericht); 13.00 Nws; 13.15 Voor de teenagers; 14.00 Film kroniek; 14.30 De academie der discofielen; 15.40 Amus. muz.; 16.00 Theaterkron.; 16.20 Amus. muz.; 16.45 Rep. over de indu striële uitbouw van Vlaanderen; 17.00 Nws; 17.15 Dagklapper en lit. kal.; 17.20 Liturgische ge zangen; 17.30 Koorzang; 17.45 Engelse les; 18.00 Kerkorgel - recital; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws; 20.00 Cabaretprogr. 21.00 Werken van Belgische componisten; 22.00 Nws; 22.15 Populaire gram.; 23.G0 Nws; 23.05 Amus. ork.; 23.35 Gevar gram.; 23.55—24.00 Nws. Televisieprogramma's. NED. T.V.15.00 Flitsen van de Antwerpse Zesdaagse; 15.45 Film over het leven van jazz musici; 16.30 Speelfilm; 17.00 17.35 Voor de kinderen; 19.30 Toekomst: plaatjeskijken in de boeken van Jules Verne; 20.00 Journ. en weeroverz.; 20.20 Ver nissage; 20.30 Jazz-ballet; 20.50 Filmfragmenten; 21.00 Musical liedjes; 21.30 Eurovisie: Euro pese kampioenschappen kunst rijden op de schaats te Genève; 23.0023.4C Filmfragmenten. VL. BELG. T.V.17.00—18.00 Voor de jeugd; 19.00 Folkloris. tisch programma; 19.30 Act.; 20.00 Nws en weerber.; 20.30 Hei is altijd Dennis, T.V.-feuilleton (deel 33); 21.00 Waag je kans verrassingsspel22.00 Eurovisie: Europese kampioenschappen kunstrijden op de schaats te Genève; 23.00 Nws; 23.2524.00 Reportage van de Zesdaagse van Antwerpen. Drie Westduitse journalisten, die zaterdag in hechtenis zijn ge nomen omdat zij een militair terrein bij Bari zouden hebben betreden, zijn woensdag voorlo pig vrijgelaten. De drie mannen zouden een film gemaakt hebben voor de Beierse televisie over de Bul gaarse piloot die vorige maand met zijn vliegtuig bij een NAVO- basis in de buurt van Bari is te recht gekomen. De piloot wordt van spionage beschuldigd. Een woordvoerder van het O.M. in Bari heeft gezegd, dat hel vooronderzoek in de zaak is vol tooid. De openbare aanklager zou beslissen of de zaak thans afge daan is of niet. Nadat de Duitsers uit de ge vangenis van Bari waren ontsla gen, begaven zij zich naar het Westduitse consulaat.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 5