Provinciaal nieuws 5. RADIO TAZEU.4R [AKKERTJE Begroting van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid aangenomen Ministerraad besprak Nieuw-Guinea-problemen TERNEUZEN AXEL AMBONEZEN NAAR INDONESIË VERTROKKEN GROTE SPANNING ONDER DE PAPOEA'S IN INDONESIË Mobilisatie geen dreiging met oorlog SLUISKIL Wordt Sjoukje Europees- en Wereldkampioene 60 Dat kan alléén Novak Grundig Philips-dealer WATERLANDKERKJE IJZENDIJKE Hl een ...want AKKERTjl zijn instant cache met 4-voudig wi kend micropoeder AGENDA Nederlander krijgt drie jaar voor aanra Duits meisje TWEEDE KAMER. Aan het begin van de vergade ring van de rweede Kamer ver zoent oe iieer wanner (CBN) de voorzitter oin nauere miicntin- gen over de voornemens ten aan zien van de noia-Van der PuUen. Do Voorzitter zeide hierover aanstaande dinsdag t> maart na dere mededelingen te zuilen doen. De heer Bruins Slot (A.R.) vroeg oe minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid wat deze zal doen indien de moties van de heren Bommer (Arb.) en Andriessen (KVP) zuilen wor- eten aanvaard. De Minister zeide in dat geval, gezien het door hem ingenomen standpunt ten aanzien van ver schuiving van 3000 woningen uit de premie-sector naar de woning wetsector. de moties niet te zul len uitvoeren. De heer Van der Poijl (C.H.U.) was teleurgesteld over de karige tegemoetkomendheid van minis ter Van Aartsen, maar meende met een deel van zijn fractie met „dit mindere" genoegen te moe ten nemen. De heer Andriessen (KVP) zei de, dat zijn fractie de motie hand- liaafde, omdat ten eerste er an ders geen enkel perspectief zou bestaan, dat „tijdens de rit" nog iets aan het programma te ver anderen zou zijn en vervolgens, omdat de woningbouw ons ge hele volk in al zijn geledingen raakt. Het overgrote deel stond niet aan de kant van de regering Hij vroeg zich af, of dat rege ringsstandpunt te verantwoor den is. „Wel natuurlijk in de ogen van het kabinet, maar niet in de ogen van mijn fractie", al dus de heer Andriessen. De heer Burger (Arb.) zag de motie-Andriessen als een motie van afkeuring. Daarom zou de socialistische fractie er vóór stemmen. De motie-Bommer die de helft van het woningbouwprogTamma in de woningwetsector wilde zien verwezenlijkt werd met 45 stem men vóór tegen 83 stemmen tegen bij hoofdelijke stemming verworpen. De motie-Andriessen', die, ver schuiving uit de vrije sector van 5000 woningen naar de woning wetsector vroeg werd aanvaard met 93 tegen 34 stemmen. Drie leden van de C.H.U. en drie van de A.R.-fractie stemden vóór de motie. De V.V.D. stem de tegen. De heer Bakker vroeg hoofde lijke stemming over de begro ting. De heer Burger verklaarde, dat zijn fractie tegen de begro ting zou stemmen. Zulks niet al leen omdat de socialistische frac tie geen vertrouwen in minister Van Aartsen heeft, maar vooral ook vanwege de onverschillig heid, waarmede de minister met een gebaar van „klets maar raak" de Kamer bejegent. Bij hoofdelijke stemming werd vervolgens de begroting aan vaard met 81 tegen 47 stenunen. Tegen stemden communisten, so cialisten en pacifistisch socialis ten. (Advertentie. N00RDSTR: 84 86 TEL 0US0.2573 TERNEUZEH Donderdagmorgen is de minis terraad bijeen geweest. De bijeen komst was een deel van de ge wone wekelijkse vergadering, die altyd op vrydag is, maar gedeel telijk op gisteren gezet was van wege het vertrek donderdagmid dag van minister Luns naar Amerika en Japan. Op deze wij ze kon minister Luns nog aan wezig zijn by de bespreking van de laatste ontwikkelingen ten aanzien van het Nieuw-Guinea probleem. Nader wordt ons van officiële zijde over de donderdagmorgen gehouden bijzondere zitting van de ministerraad nog het volgende medegedeeld: „Besproken werd de wenselijk heid, dat ter vreedzame oplossing van de kwestie-Nieuw-Guinea de onderhandelingen met Indonesië zo spoedig mogelijk een aanvang zouden moeten nemen. Tevens werd daarbij, in verband met de primaire verantwoordelijkheid van de regering voor de bescher ming van levens en eigendom men van de inwoners van Nieuw- Guinea, met bezorgdheid de si tuatie onder ogen gezien, zoals deze zich rondom Nederlands Nieuw-Guinea ontwikkelt tenge volge van de steeds toenemende bedreiging en maatregelen van Indonesische zijde, waaronder met name het op 24 februari J.l. door president Soekarno uitge vaardigde decreet tot algemene mobilisatie". Met betrekking tot het commu niqué dat na de ministerraad van donderdagmorgen is uitgegeven, wordt er van bevoegde zijde op gewezen, dat waar in dit commu niqué wordt gesproken over be dreigingen en maatregelen van Indonesische zijde tegen Neder lands Nieuw-Guinea, o.a. gedoeld wordt op het intrekken der mili taire vei loven in Noord- en Mid den Celebes en Zuid en Z.O. Ce lebes; het bericht van het Indone sische persbureau Antara (12-2- '62) dat de eerste groep van 10.000 vrijwilligers voor Nieuw- Guinea uit Tandjong Priok is vertrokken op weg naar Weste lijk Nieuw-Guinea; het militairiseren van 8 koop vaardijschepen in verband met de situatie rond West-Irian (Anta ra/A.F.P. dd. 13-2-'62) en het op roepen van reservisten door de Indonesische marine. (27-2-'627- Koninklijke onderscheiding. Gisteren herdacht de heer J. J. Dooms, werkzaam bij de N. V. Transport Mij. „Terneuzen", al hier, de dag waarop hij, 40 jaar geleden, bij dit beorijf in dienst is getreden. Dit heuglijke feit werd gister middag, in tegenwoordigheid van de jubilaris, zijn echtgenote, de directeur van deze vennoot schap, de heer J. G. van der Peijl, en verdere genodigden op het kan (oor van dit bedrijf ge vierd. In een toespraak schetste de heer Van der Peijl de loopbaan van de jubilaris, feliciteerde hem hartelijk en gaf daarna 't woord aan de heer mr. H. Rijp- stra, burgemeester van Terneu- zeii. Deze wenste de heer Doorns van harte geluk met dit bijzon dere jubileum en stond stil bij Auto in de sloot. Gistermiddag om 3 uur reed een Belgische aulo over de Industrie- weg in de richting van de Kerk- hoilaan. Bij de oprit aan de De Feijterstraat maakte de bestuur der, de heer A. A. P. B„ wonende te St. Amandsberg (B.), die onder toezicht van de heer R. L. C. uit Etterbeek (B.leorde chaufferen, een verkeerde wending aan het stuur tengevolge waarvan de auto naar links uitweek en in de langs de oprit lopende sloot terecht kwam. De auto, welke op de zijkant in de sloot kantelde, werd zwaar tcschadigd, maar de beide inzit tenden kwamen met de schrik vrij. Benoeming straatmaker. Door het college van B. en W. is met ingang van 15 maart tot .straatmaker benoemd F. de Elaaij alhiei. DE TOESTAND EN ALGERIfe De vrouwen: „In Nederland meer perspectieven." Donderdagmorgen zijn drie bus sen met Ambonezen uit Delfzijl naar Amsterdam vertrokken. De groep bestond uit 23 gezinnen en drie vrijgezellen. De drie bussen stonden reeds om half negen ge reed in „De Schepperij", de Am- bonezenwijk. De bagageruimten werden gevuld met etenswaren en flessen melk, bestemd voor de lange treinreis naar Messina. Za terdagmorgen zullen de Ambone zen daar aankomen en zich des avonds kunnen inschepen op de „Fair Sea". Donderdagmiddag om vier uur vertrokken zij per trein uit Amsterdam. Rillend van de kou hebben de Ambonezen in groepjes voor hun lege woningen staan wachten op het moment dat ze in de bussen konden stappen. De achterblij vers sloegen enigszins gereser veerd het vertrek gade. Snikken de vrouwen, die in de bussen plaats namen, wisten met zak doeken de tranen van het ge zicht. Woensdagavond is er een fees telijke afscheidsavond gehouden in de zaal van het Ceramcnezen- kerkje. Het was opmerkelijk, dat over het algemeen de mannen enthousiaster bleken dan de vrouwen over het teruggaan naar Indonesië. Sommige Ambo- nese vrouwen gaven te verslaan, dat ze er vreselijk tegenop zagen. Zij vonden dat er in Nederland veel betere perspectieven waren. Een gezin met negen kinderen blijft vaderloos achter in „De Schepperij", de man en vader wil tot iedere prijs terug naar Indonesië. Enkele verpleegsters zullen de reis tot aan Messina meemaken. In de Delfzijlse Ambonezen- wijk staan thans 23 woningen leeg; deze zullen door de inspec tie Ambonezenzorg worden op geknapt en daarna worden toege wezen aan andere Ambonese ge zinnen die nog in kampen in Ne derland wonen. LORD HOME EN OOST EN WEST Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft woensdagmid dag met nadruk ontkend dat de minister van Buitenlandse Za ken, lord Home, zaterdag de sug gestie heeft gedaan dat Oost en West een ruil zullen aangaan, n.l. de toegangsrechten tot West- Berlijn tegen een zekere mate van erkenning van Oost-Duits- land. Volgens het Amerikaanse blad „New York Times" zou lord Home dit zaterdag hebben ge zegd op een bijeenkomst van jonge conservatieven te Londen. Donderdagavond waren in ge heel Algerië 22 personen, Fran sen en Algerijnen, als slachtof fer gevallen aan de ook donder dag weer hoog opgelaaide poli tieke hartstochten. Het betreft hier slechts de door aanslagen gevallenen en niet de nog onbekende slachtoffers, die het ingrijpen van politie en militairen mogelijk heeft veroor zaakt. De gemoederen in de Algerijn se wijk van Oran waren in ster ke beroering geraakt door een ontploffing in de vroege ochtend van donder dag, van zeven kneed- bommen op de grens van de Jood se en Mohammedaanse wijk. Razende Mohammedaanse beto gers stormden nog vóór het aan breken van de dag met de kreet „Algerië is Mohammedaans" en „Salan aan de galg" door de stra ten van de Algerijnse wijk. Zij wierpen alles wat zij maar in handen konden krijgen naar de politie en militairen, die een stalen ring om deze wijk hadden getrokken om bloedige Algerijn- se vergeldingsmaatregelen te voorkomen. De veiligheidsstrijd- krachten reageerden uiteindelijk met het vuur te openen. De Indonesische ambassadeur in Australië, brigade-generaal Soeadi, heeft bij zijn terugkeer uit Djakarta op een persconfe rentie gezegd, dat de afkondi ging van. de algemene mobilisa tie in Indonesië niet moet wor den opgevat als een dreiging met oorlog om Nieuw-Guinea. Hij verklaarde dat deze maatre gel is genomen om de gemoede ren „van 150.000 Papoea's uit Westelijk Nieuw-Guinea, die in Indonesië wonen," tot bedaren te brengen. In Indonesië heerst met betrekking tot de kwestie- Nieuw-Guinea, vooral onder de Papoea's, grote spanning, zei hij. President Soekarno wenst een vreedzame regeling," zo ging ambassadeur Soeadi voort. „De mobilisatie moet beslist niet worden gezien als een dreigen met oorlog. Maar het zijn de gevoelens van het volk." De ambassadeur zei, tegen t einde van dit jaar een vreedzame op lossing van de kwestie te ver wachten, waarbij Indonesië Ne derlands Nieuw-Guinea in bezit zou krijgen,. Een woordvoerder van het Nederlandse ministerie van Bin- het grote voorrecht zo veel jaren in een bedrijf werkzaam te kun nen zijn. Verder deelde hij mede, dat het Hare Majesteit de Koningin behaagd had, de jubi laris de zilveren medaille ver bonden aan de Orde van Oran- je-Nassau te verlanen. Hierna speldde de burgemeester de heer Dooms dit ereteken op de borst en wenste hem van harte geluk met deze koninklijke on derscheiding. Uit waardering voor alles wat de jubilaris als schipper en ma gazijnbediende voor dit bedrijf heeft verricht, werd hem door de heer Van. der Peijl een her inneringsgeschenk aangeboden. Mevr. Doorns ontving ook een geschenk. Namens de Vereniging van Handelaren in Bouwmaterialen in Nederland overhandigde de 'heer Van der Peijl de jubilaris de gedenkpenning met lauwer krans en ds daarbij behorende oorkonde. Hierna bleef het gezelschap nog enige tijd gezellig bijeen. nenlandse Zaken verklaarde des gevraagd, dat zich naar schat ting in Indonesië hoogstens 500 Papoea-gezinnen bevinden, of ongeveer 2000 personen. De woordvoerder zeide dit naar aanleiding van het door de Indonesische ambassadeur in Australië genoemde aantal van 150.GQ0 Papoea's, die in Indone sië woonachtig zouden zijn. Benoeming kerkeraadsleden. Tot ouderling van de Ned. Herv. Kerk zijn benoemd de heren J. P. Wieles, D. H. de Graaf. M. t Gilde en C. van Her- mon. Bestuurswisseling afd. Axel Plattelandsvrouwen. Bij onderlinge functie-verdeling is tot afdelingssecretaresse van de Ned. Bond van Plattelands vrouwen benoemd mevr. C. v. d. BcsseMeijers en tot penning- mcesteresse mevr. HaakMuller. Bejaardensociëteit. In verband met de zesde ver jaardag van de sociëteit in het Torenlokaal was het bijzonder druk. Er was dan ook een spe ciaal tintje aan gegeven met dia's over „Israël", welke verto ning zeer in de smaak viel. Door particulieren en winke liers waren prachtige en vele ca- deaux beschikbaar gesteld, welke in de pauze werden verloot.. Niet minder dan 124 artikelen waren er te verloten. Door mevr. IJsebaertv. d. Berge werd voorgelezen, zodat het voor de bejaarden weer een onvergetelijke middag was. Zilveren ambtsjubileum. Donderdag was het 25 jaar geleden dat de chef van de tech nische onderhoudsaf deling, de heer W. van Megen, in vaste dienst van het Sluiskilse Eliza beth ziekenhuis trad, welk jubi leum niet ongemerkt is voorbij gegaan. (Advertentie.) Terwijl U bij de kachel in een gemakkelijke stoel zit kunt U de komende weken deze grote ijsfestijnen van dichtbij volgen. Is het financiële gedeelte nog niet rond? per week Geen bezwaar! Voor toüMKVM SS V huurt U bij ons al een TV met recht van koop. Gecombineerd met onze all-round TV/antenne- verzekering, die ook alle reparaties omvat, kunt U nu al kijkende sparen. Belt U ons even (2361-01150) en we komen even met U praten. NOORD3TRAAT 21 TERNEUZEN N.B. Alle door ons geleverde TV-apparaten zijn geschikt voor de toekomstige Nederlandse en Belgische 2e programma's. Na een eredienst in de zieken huiskapel werd de zilveren jubi- 1 laris in de ochtenduren door de Vourziiier van jie. siicnmigsDt uur, de heer Diköttor, harte lijk gehuldigd. Ook de secreta ris van V. J. T. E„ een verenigde uistouing van leaaruci, de heer P. van der Laan, alsmede de heer C. Groenewout, hoon. technische dienst, boden hun gelukwensen aan waarbij ooit dt stoffelijke blijken van waarde ring met achter bleven. Behalve bloemstukken en an dere nuttige gebruiksvoorwer pen kreeg de jubilaris ook een 'i. V.-toestel met toebehoren aan ge'ooden. In de namiddag maakten col lega's, huispersoneel en kennis sen van de gelegenheid gebruik de heer Van Megen eveneens hun gelukwensen aan te bieden. In 1936 kwam de heer Van Me gen naar Sluiskil om als tim merman bij de firma Fest uit Nijmegen mede te helpen aan de eerste grote uitbouw van het Sluiskilse ziekenhuis. Een jaar later, toen het werk kon wor den opgeleverd, kwam de jubila ris voor de keus te staan, terug naar het Nijmeegse bedrijf of in vaste dienst by het Sluiskilse ziekenhuis. Hij koos het laatste. Tijdens de opbouw-, maar meer nog de uitbouw-jaren van het ziekenhuis was hij de eerste onderhoudsman door wiens handen ontelbare karwei tjes werden opgeknapt. Met het ziekenhuis groeide ook de staf van het technisch personeel waarover de heer Van Megen nu ais chef de scepter zwaait en aan wie het hoofd van deze dienst, de heer Groenewout, een vaste steun en vertrouwde me dewerker heefi. Universitair examen. Aan de R. K. Universiteit te Nijmegen slaagde voor het kan didaatsexamen geneeskunde deel 2 de heer C. A. van de Bilt, al hier. Raadsvergadering De raad van Waterlandkerkje kwam woensdagavond voor de eerste maal in 1962 bijeen o.id -r voorzitterschap van. burgemees ter M. J. Verbrugge. De voorzitter zet te hopen, dat het jaar 1962 ook een gunstig jaar zal blijken te zijn, evenals dit in 1961 het geval is geweest. Hij sprak de wens uit, dat ook enige woningwetwoningen ge bouwd zouden kunnen worden en enige wegverbetering tot stand zou kunnen komen. De brandweerkwestie is nog niet opgelost. De voorzitter zei een bespreking te zullen hebben over deze aangelegenheid. Er is ook een aanbod binnengekomen voor een nieuwe brandspuit. Al vorens hierop nader terug te kunnen komen is overleg met de brandweerinspectie nodig. De weg IJzendijkeWaterland kerkje—Oostburg is ingaande 1 januari 1962 aan de provincie overgegaan. G. S. deelden de raad mee, dat zij de toekenning van een voor schot van 4 #/o op de te verwach ten salarisverhoging van toepas sing hebben verklaard voor de gemeente-ontvangers, sekretaris- sen en ambtenaren van de bur gerlijke stand. De rekening 1959 werd voor lopig door de raad vastgesteld. De inkomsten op de gewone dienst werden vastgesteld op 153.171,20; de uitgaven op 167.728,15 waarbij het nadelig slot derhalve is 14.556,95. De ontvanger zei in zijn toelichting tot de raad dat door toekenning van een verhoogde uitkering uit het gemeentefonds door de mi nister van ruim 11.000,het nadelig slot belangrijk kon wor den goedgemaakt. De kapitaal- dienst sluit met een nadelig slot van ƒ71.099,88. De verordening op de heffing en invordering van hondenbelas ting is blijkens een mededeling bij Koninklijk Besluit goedge keurd. De bepalingen betreffende ontheffing dienen evenwel in één artikel te worden samengevat al dus G. S. De raad werd uitgeno digd de verlaagde wijziging vol gens de aangegeven redactie aan te brengen, waartoe de raad zon der hoofdelijke stemming be sloot. Ook voor de daarvoor in aan merking komende ambtenaren der gemeente werd de 4 °/o voor schotregeling op de salarisverho ging voor het 1ste kwartaal 1962 van toepassing verklaard. Winkeliers vierden feest. De winkeliersvereniging „Ons Belang'' vierde dinsdagavond in hotel Lievens haar 30-jarig be staan. De voorzitter, de heer J. Bevin, kon een groot aantal leden met hun dames verwelkomen. Bij zonder welkom heette hij de bur gemeester en beide weihouders met hun dames, alsook de heer Korstanje, Rijksmiddenstands- consulent voor Zeeland. Hierna werd met een minuut stilte het overlijden herdacht van het lid de heer S. Lammens. Spreker liet vervolgens in vogel vlucht vanaf de oprichting de be langrijkste gebeurtenissen de re vue passeren en wierp ook een blik in de toekomst. Uit alles bleek dat „Ons Belang" een zeer gezonde middenstandsvereniging is. Met een oproep tot de leden om toch ook vooral de vergade ringen te bezoeken, gaf hij het woord aan de burgemeester. De heer Ficq zeide gaarne naar dit feest te zijn gekomen. Hij onderstreepte de woorden van de voorzitter en zei dat het wel en wee van een vereniging afhangt van de leden zelf. Spreker felici (Advertentie. M helpt direct Akkertjes bevatten ideale combinatie van j pijnstillers zenuwlo merend bromisovalj opwekkend cofl num. Microscopisch t poeder, dus directe i name in het ofganisn dus directe werking z« der kans op maagklacj ten. Ontdek óók de daad van Akkertjes! instant direct werkei 6 stuks f 0.50 12 stuks/)] teerde de vereniging met dit)| leum. Kr is in 30 jaren, i spreker, veel veranderd, ontsluiting van het platte worden ook aan de dorp hoge eisen gesteld. Aanp is zeer noodzakelijk. Sprelti ten aanzien van de midde niet pessimistisch, doch meil zijn beste beentje voor urn zeiten. „De cost gaet vo< baet" aldus de burgemeed Het gemeentebestuur zal er zorgen de gemeente zo attr mogelijk te maken. De rijksmiddenstandsconsi de heer Korstanje, ving zijat| aan met een harteujke wens en zei dat 'n 30-jarig j leum voor een middenstand! eniging een lange tijd is. Va middenstand van IJzendijke ïl wat uit, aldus spreker. Als| derwerp voor zijn spreek: had hij gekozen „De midde der in deze tijd". In een speech, besprak hij diverse) blemen. Spreker wees er op.I het aantal zelfstandigen vena dert. Samenwerking is eei| biedende eis. Ook het ambacht kan zich vakkelen, aldus spreker, voorbeelden noemt hij enkele| vallen op het eiland Tholen het ambacht zich tot indik heeft ontwikkeld. Het is een uitstekend wertl weest van het bestuur on| jubileum op deze wijze te Houdt voor mijn part, aidufl heer Korstanje, volgend jaarl 35-jarig bestaan. Het zal dtf eniging goed doen. Hierna werd door de KoiJ derl. Jaarbeurs een quiz gif den. De heren J. de Does e Bevin wonnen als prijs eenl tis reis naar de jaarbeurs De amusementsmuziek verzorgd door het orkest Jaj Anthonisse met zang van 4| pulaire Sabo. Onder het gj van koffie, gebak en een bleven alle winkeliers tot kleine uurtjes bij elkaar. VRIJDAG 2 MAAKT. TERNEUZoNLuxor-Theaj 8 uur: „De dolle generaal] Jeugdgebouw „De SchakaJ toneelspel „Rare dingen Leeuwenberg". ZATERDAG 3 MAAKT] TERNEUZEN: Café Maa 7.30 uur: Prijskaarting. Luxor-Theater, 8 uur: dolle generaal". Concertgebouw, 8 u. „Mo] denaars moeten ook sterv® AXEL: Het Centrum, 6.30] 9 uur: „Aanval op de P1 transport". HOEK: Café Den Hamer, i avonds: Dansen. De rechtbank in Main* gisteren de 24-jarige Nei se vrachtwagenchauffeur van E. uit Zelhem wegens randing tot drie jaar tucW straf veroordeeld. Als bij^ de straf werd hem drie „eerverlies" opgelegd. Van E. die sinds een l1 Mainz-Kastel woont, b eind juli een dansfees' Mainz. Na afloop bracht lui danspartner, een 16-jarig er tegen haar wil in zijn naar een landweg in de - van Marienborg in de omSe van Mainz. Toen hij het w lastig viel verzette zij zich h Van E. gaf haar een vuis in het gezicht en vergreep aan haar. De veroordeelde I tijdens de behandeling van zaak een bekentenis af. Kerko Bel-O-fe het revolutions nooit hoeft te (en op alle ar dat in de eer kan worden ge Kerko garantie als dit shirt n echt het aanti

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2