UNIL Bel nu uw handelaar op en zie vanavond in uw eigen huiskamer de Europese kampioenschappen kunstrijden op de schaats op PHILIPS TELEVISIE Amerikaans straalverkeersvliegtuig kort na start verongelukt Minister Luns naar Amerika vertrokken HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER EERSTE BLAD Alle 95 inzittenden in de vlammen omgekomen Groots* ontvangst voor ruimtevaarder Glenn Congrespartij van Nehroe heeft volstrekte meerderheid £ÖN- en MAANSTANDEN 1962. nfcrlne 011 abonnement: lemeuze* ■pcf^.r-Hoofrtre-larteur I van rte Sanrte Redactieadres: Noordstraat 55—57 Administratieadres: Smidswai Telefoon 2073 (Jlronummei 38150 jonnementsprijs: J 6,- per kwartaal; per tand f 2,pei week 48 ct Losse nrs 9 ct VRIJDAG 2 MAART 1962 18e Jaargang Nr 5537 Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen AdverTentieprns per mm 16 ct; minimum pw advertentie f2.40 Rubriek Kleine Advertenties (géén handete- advertentiesi5 regels f 1 10. Iedereregel meer 22 ct Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer, of: Adrws Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties tot 'snamiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 onderdagmorgen is een Ame- over eens dat het vliegtuig ter- straalpassagiersvliegtuig, istond na het neerkomen in brand Boeing 707 ,,Astrojet" van de American Airlines, kort na het opstijgen van het vliegveld Hlirtr'in eer; moeras gestort i la brand gevlogen. Alle 95 in den, 87 passagiers en acht agsleden, zijn omge- |Het vliegtuig, dat op weg was par Chicago en Los Angeles, iom 10.07 uur plaatselijke tijd 1 Ned. tijd) opgestegen. Het og in brand en kwam in een ten oosten van Brook- in het gebied Jamaica Bay zuiden van Long Island, en ef gedeeltelijk boven water lts teken. [Onmiddellijk snelde de brand eer van het vliegveld en de aterkanonnen uit de Newyork- haven te hulp. Een amfibie- jtuig van de kustwacht bleek plaatse niet te kunnen lan- t vliegtuig is een gemoder- rde Boeing 707 van het type Volgens de brandweer stond t onmiddellijk in lichter laaie. vliegtuig ligt in een moei- ik te bereiken moeras. Te 17.30 uur Nederlandse tijd leidde het hoofdkwartier van kustwacht dat er geen over- enden waren. ;en 17 uur had de brand- het vuur onder controle ge- :n. De wrakstukken van het itel lagen over een wijd ge- verspreid. Washington werd meege- :id dat Najeeb Halaby, hoofd de federale luchtvaartdienst, 'istond naar New York ging om n onderzoek in te stellen. Tot op verscheidene kilometers 'stand kon men grote rookwol- m van het brandende vlieg- iigwrak waarnemen. Het was ea heldere dag met zonneschijn a een temperatuur van juist be- eden het vriespunt. 'Ja de start steil omlaag Ooggetuigen zeiden dat het eusachtige toestel na de start ot ongeveer ruim tweehonderd teter hoogte steeg, toen naar nks draaide en steil omlaag in iet moeras stortte. Sommigen ladden reeds voor het veronge- Jkken vlammen uit het vlieg- uig zien slaan, anderen niet. faar allen waren het er wel stond De maatschappij „American Airlines", die een hoofdroute in het binnenlandse verkeer ver zorgt, deelde later mee dat het vliegtuig rechtstreeks naar Los Angeles zou vliegen zonder tus senlanding te Chicago. De bemanning van een ander vliegtuig dat terstond na het verongelukte toestel was opge stegen zag het ongeluk gebeuren on gaf per radio een alarmbe- richt aan Idlewiid door. De plaats van de ramp was ongeveer vijf kilometer van de verkeerstoren vandaan. Hef schroef vlieg tuigen van de kustwacht lieten reddingsploe gen in de buurt van het ver ongelukte toestel neer. Deze kon den echter niet anders vaststel len dan dat alle inzittenden of door de schok van het neer komen of in de brand waren om gekomen. Het ongeluk gebeurde nog geen uur voor de aankomst van ruimtevaarder John Glenn op het vliegveld La Guardia, dat in het noorden van Long Island ligt. Het ongeluk is het eerste in de Verenigde Staten met een Boeing 707 waarbij slachtoffers zijn ie betreuren. Een aantal politiemannen, die President Kennedy zegt minister-president De Quay dank President Kennedy van de Verenigde Staten heeft minister president De Quay een bood- dienst moesten doen op de route schap gezonden waarin hij zegt waarlangs ruimtevaarder Glenn namens het Amerikaanse volk zijn intocht zou houden werd de minister-president dank te naar de plaats van de ramp ge- - willen peggen voor het jnende- zonden. .i-i— De bemanningsleden van het vliegtuig waren allen uit Cali- fornië afkomstig. De maatschappij van het ver ongelukte vliegtuig, de Ameri can Airlines, verklaarde, dat het toestel geen noodseinen had uit gezonden. De redders, die door het moe ras moesten worstelen om bij het wrak te komen, stonden tot over hun knieën in de modder om te zoeken naar slachtoffers. Een lid van de reddingsploe gen zei, dat het toestel onderste boven lag en dat vleugels en staart afgebroken waren. De lijke telegram met gelukwensen met de geslaagde vlucht van luitenant-kolonel Glenn in een baan om de aarde. De ruimte cabine was weliswaar bemand met een Amerikaanse ruimte vaarder, maar de vlucht was 't hoogtepunt van eeuwenlang Westelijk wetenschappelijk den ken en vooruitgang. Steeds in de geschiedenis heeft Nederland op deze gebie den een leidende rol gespeeld en het heeft daardoor ook bijgedra gen tot dit resultaat uit het jongste verleden, aldus het telegram van president Kenne- dy. lijken vs.n de inzittgnden lagen yr-i q'tto qt over grote afstanden verspreid hho 11G 51,ALiliUrrt,n5 en het neergestorte vliegtuig DOOR LAWINE IN PERU New York heeft ruimtevaar-' der Glenn donderdag een grootse ontvangst bereid. Over de straten waren 1 geweldige spandoeken aangebracht, waarop „Welkom aan Glenn, onze held" stond. Van het vliegveld La Guardia reed Glenn, geëscorteerd door grote aantallen motorpolitie naar den tien tot twintig rijen dik langs de straten om Glenn te verwelkomen. De ruimtevaarder, die tezamen met zijn vrouw en vice-president Johnson in een ODen auto zat, wuifde en lachte naar de mensen die langs de route stonden of uit de ramen van kantoren een onophoudelijke Mercury-project, dr Roger Gil- ruth. De stoet werd gevolgd door de speciale detachementen van alle Amerikaanse strijdkrachten met hun muziekkorpsen. Vóór het stadhuis werd Glenn begroet door burgemeester Ro bert Wagner en de voltallige ge meenteraad van de stad. had een spoor van wrakstukken achtergelaten, dat minstens vier honderd meter lang was. Een passagier van een vlieg tuig, dat kort na de Boeing was opgestegen vertelde aan ver slaggevers dat het straalvliegtuig snel hoogte verloor en plotseling met de neus in het water dook, waarop een waterzuil van zeker zestig meter omhoog spoot. Onder de omgekomen passa giers bevond zich admiraal bui tendienst Richard Lansing Co- nolly. Admiraal Conolly maakte deel uit van de Amerikaanse delegatie uaar de internationale vredesconferentie, die in 1946 in Parijs werd gehouden. De verkiezingen in India PUIN RUIMEN IN HAMBURG ïe getroffen inwoners van Haiu- Inrg kunnen, waar het water- feg is, hun huizen weer betrek ten. In de straten doen militai- «n ec penoneel van de reneging «üet anders dan puin ruimen. De congrespartij van premier Nehroe van India heeft blijkens de jongste uitslagen van de ver kiezingen voor het Indiase La gerhuis thans 251 zetels. Tot dus ver zijn de uitslagen voor 346 zetels bekend. Het totaal aantal zetels ciat bij de verkiezingen in het geding is, bedraagt 494, zo dat Nehroe'-; partij thans reeds de volstrekte meerderheid heeft behaald. De congrespartjj heeft ook een volstrekte meerderheid in 10 van de 13 staten waar eveneens ver kiezingen gehouden zijn voor 2930 parlementszetels. In de staat Rajasthan echter heeft de congrespartij geen absolute meer- aerheid meer. Op het ogenblik ïs de stand 87 zetels voor de con grespartij en 88 zetels voor de oppositie. De uitslag van een zetel is nog niet bekend. Voorts heeft de congrespartij in de staat Madhya Pradesj nu 142 van de 288 zetels. Twee uitslagen moe ten nog binnenkomen. In de staat Bihar ten slotte heeft de con grespartij tot nog toe 144 van de 246 zetels waarvan de uitslagen bekend zijn. De maharani van Jaipoer is als kandidaat van de Swatantra- partij met een meerderheid van 157.000 stemmen gekozen. Haar echtgenoot heeft geen politieke macht meer, maar hij wordt door de boeren van Rajasthan nog steeds beschouwd als een afstam meling van de zon en de maan. Van de 2.810 van de 2930 zetels in de provinciale volksvertegen woordigingen, waarvan de uit slagen tot dusver bekend zijn, heeft de congrespartij er 1706 ge kregen, gevolgd door de Swa- tantrapartij met 161, de commu nisten met 143 en de Pra ja- socialisten met 142 zetels. In de staten Pradesj, Madhya Pradesj Madras, Mysore, Ra- schiedenis van het eiland, heeft jasthan'en Pendsjaab heeft de verbindingen ontwricht, bomen ccngrespartij, zware verliezen ge- j ontworteld en telefoonpalen ge- - - - - - 1 broken. De schade wordt op honderden miljoenen frank ge raamd. Woensdagmiddag zjjn 6» men sen omgekomen door een lawine in Corongos, in het district Anoash. Dit gebied was kortgeleden het toneel van een ontzettende ramp, toen ongeveer vierduizend men sen om het leven kwamen als gevolg van een enorme aardver schuiving. WERVELSTORM TREFT BRITSE EILAND MAURITIUS Een wervelstorm heeft woens dag het Britse eiland Mauritius in de Indische Oceaan geteisterd. Volgens de B.B.C. zijn elf men sen om het leven gekomen en 8000 dakloos geworden, o.m. in de hoofdstad Port Lcuis waar de kathedraal is beschadigd. Men vreest dat de suikeroogst ernstige schade heeft geleden. Volgens door het Britse Roode Kruis van Mauritius ontvangen berichten werden door de wer velstorm 125 mensen gewond. Van verliezen aan mensenlevens werd nog geen bericht ontvan gen. Meer dan 1300 gebouwen op het eiland werden verwoest, ter wijl ook de te velde staande sui keroogst ernstige schade opliep. Slachtoffers op Réunion De wervelstorm die woensdag het eiland Reunion heert ge terd, heeft negen doden en 250 gewonden geëist. Enkele duizen den mensen zijn dakloos. Er zijn ook veie vermisten. De wervelstorm, dis een van de hevigste is geweest in de ge leden. In Madhya Pradesj was haar verlies het grootst, n.I. 90 zetels, waardoor het haar moei lijk zal zijn een regering te vor men zonder een coalitie aan te gaan. In Andhra Pradesj boek ten de communisten een aanzien lijke winst. Zij kwamen van 37 op 51 zetels. In de staat Maharasjtra be haalde de congrespartij echter met 73 zetels een overwinning op haar communistische en andere linkse tegenstanders. DE POKKEN IN WALES Het aantal vastgestelde pok- kengevallen in het gebied van het Rhondda-dal in Zuid-Wales bedraagt thans zes. Een van de nieuwe gevallen betreft een vrouwenarts, het andere een vierjarige jongen. Een persoon is in observatie genomen. Men is begonnen met inenting van de 130.000 bewo ners van de streek. Lange rijen mensen stonden bij de klinieken op hun beurt van inenting te wachten inplaats van St. Da- vidsdag te vieren, het feest van de beschermheilige van die streek. Een voor zaterdag vastgestel- de internationale rug'oy-wed- strijd tussen Wales en de Ierse republiek in Dublin is wegens de pokkengevallen afgelast." Vorige maand zijn zeven men sen in Groot-Brittannië aan pokken gestorven. Veel slachtoffers door instorting van Egyptisch hotel Het Egyptische persbureau van het Midden-Costen heeft bekend gemaakt, dat woensdag in As- sioet (Opper-Egypte) een hotel van vier verdiepingen is ingestort hetgeen 40 mensen het leven heeft gekost. Reddingsploegen slaagden .er in tien personen onder het puin vandaan te halen. Tot dusver zijn dertig lijken geborgen. Het red dingswerk duurt voort. De eigenaar van het hotel is in hechtenis genomen en ter be schikking van de justitie gesteld. de stad. Langs de route verdron gen zich duizenden mensen, die de ruimtevaarder toejuichten. In de stad stonden honderdduizen- stroom papiersnippers lieten neerdwarrelen. Glenn was voorts vergezeld van zijn zes collega- astronauten en de leider van het Foto: Breed lachend, zijn arm om het middel van zgn vrouw Anne zwaait Glenn naar de dui zenden langs de route. (Advertentie. Minister op de valreep: „Geringe bereidheid van Indonesië voor een open gesprek over Nw.-Guinea" Vlak voor zijn vertrek naar de Verenigde Staten heeft de minis ter van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, gistermiddag op Schiphol desgevraagd aan klaarde minister Luns voorts van deze gelegenheid gebruik te willen maken om een misver stand uit de weg te ruimen. „Ik ben niet, zoals in sommige bla den heeft gestaan, minister Ken nedy haastig naar Parijs achter na gereisd voor een dringend ge sprek. Ik zat al in de trein naar Parijs toen hij op Schiphol was, want ik ging alleen naar Parijs om besprekingen te voeren met 1 mijn Franse collega Couve de Murville. Eenmaal in Parijs en een groep journalisten mede gedeeld, dat zijn reis naar Was-1 ?afr a'Psaa" °°j vyas> heb ik hington reeds twee a drie weken nuttig geoordeeld ook hem wetende dat de heer daar dinsdag ook Kennedy heb ik NEDERUVNDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDE- hington geleden was vastgesteld;. „Die reis houdt natuurlijk verband met de geringe bereidheid, die de Indonesiërs voor een open ge sprek over Nieuw-Guinea ver tonen, zo zeide hij. „De Ameri kaanse regering is in zo een ge sprek zeer geïnteresseerd. De Nederlandse regering heeft met veel voldoening kennis genomen van de pogingen, die de broer van de Amerikaanse president in Djakarta in deze richting heeft ondernomen", aldus de minister. Misverstand In het midden van een grote groep verslaggevers staande ver- nog even op te zoeken" (Advertentie.) 62 40 29 Niet mislukt In antwoord op een vraag zei- de de heer Luns voorts, dat hij de bemiddelingspogingen van Oe Thant niet als mislukt be schouwt. „De secretaris-generaal van de Verenigde Naties poogt nog steeds een gesprek tot stand te brengen en houdt daarbij nauw contact met de ambassa deurs en met de permanente vertegenwoordigers bij de Ver enigde Naties". Het is u bekend, dat de Indo- WESTELIJKE VMM) Het K.N.M. I. deelt mede: Donderdag begonnen zich veranderingen in de circulatie voer te doen. De aanvoer van continentale lucht met noord oostelijke winden kwam bij ons nagenoeg tot stilstand. Tussen IJsiand en Noorwegen kwam 'n krachtige noordelijke stroming tot ontwikkeling, die poollucht naar het zuiden transporteert. t Verwacht wordt dat ons land nesische regering nog steeds vandaag onder invloed gaal blijft staan op de eis dat van te voren overdracht van Nieuw- Guinea moet worden toegezegd", vervolgde de minister, waarna een der verslaggevers hem om commentaar vroeg over een uit lating van minister Kennedy, dat er in Nederland ook onrede lijke mensen waren. „Ik geloof dat hij gezegd heeft dat er in Nederland mensen wa ren, die emotioneel op het pro bleem reageerden", meende mr. Luns. „U moet het vergelijken met andere soortgelijke kwesties. Ik neem aan, dat de Amerikanen de kwestie Cuba ook met een zekere emotionaliteit bekijken". „Zit er schot in de oplossing van het probleem?" riep een verslaggever de minister, die zich in de ontvangstkamer wildé te rugtrekken, toe. „Langzaam" luidde 's ministers antwoord. „Hebt u een bepaald idee van wat er nu zal gebeuren?" was de laatste vraag. „Gelukkig wel" antwoordde de minister. Hij vertrok om kwart voor drie in het lijnvliegtuig van de K. L. M. naar New York. Naar bekend zal hij na besprekingen in Washington doorreizen naar Tokio, waar hij enkele dagen de leiding van de Nederlandse dele gatie bij de Ecafe-conferentie op zich zal nemen. Deze conferentie begint op 6 maart in Tokio. De minister wordt op 14 maart in Nederland terug verwacht. Kaunda eist arrestatie van Welensky Kenneth Kaunda, voorzitter van de Verenigde Nationale On afhankelijkheidspartij, heeft „de onmiddellijke arrestatie in Lon den" geëist van premier Welens ky van de federatie van Rho- desië in Niassaland, die hij be schuldigt van plannen om de gouverneur en hoge functiona rissen van Noord-Rhodesië te arresteren en de onathankelijk held van de federatie uit te roe pen. komen van de over de Noordzee aanstromende lucht. De wind zal daarbij uit westelijke rich tingen gaan waaien en in de loop van de dag wat in kracht toenemen. Aanvankelijk blijft er veel bewolking, waaruit plaat selijk enkele sneeuwbuien ver wacht worden, later komen er- echter verspreide opklaringen. De temperaturen zullen oplopen tot enig© graden boven het vriespunt. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Aanvankelijk bewolkt. Aanvankelijk bewolkt met plaat selijk enkele sneeuwbuien. Later ook verspreid voorkomende op klaringen. Zwakke tot matige wind, draaiend naar westelijke richtingen, later nog wat toe nemend. Lichte vorst tot tempe raturen enige graden boven het vriespunt. VRIJDAG 2 MAART Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 10.07 10.42 11.22 11.32 n.m. 10.49 11.24 0.04 0.14 ZATERDAG 3 MAART Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.21 11.56 0.36 0.46 n.m. 11.25 0*40 0.50 ZON MAAN op onder op onder Mrt 2 7.26 18.20 4.45 13.25 3 7.23 18.22 5.38 14.33 4 7.21 18.24 6.23 15.50 5 7.19 18.25 7.01 17.13 6 7.17 18.27 7.33 18.37 7 7.14 18.29 8.02 20.02

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1