Kennedy's dringende taak STAD EN VERKEER KIENSPEL NO. 4 j 75 jaar...eri aktiever dan ooitl onderdag 1 maart 1962. donderdag l maart 1962. DE VRIJE ZEEUW Pagina 7 AAT 51-53 O N 2257 5 U Z E N Hersmeden van Westelijke eenheid VEILIGHEIDSRAAD WEIGERT BEHANDELING CUBAANSE KLACHT Vissers hadden spionagedienst tussen Israël en de zone van Gaza Londense bioscoop afgebrand RUSSISCH ANTWOORD OP BRIEF VAN- DE GAULLE M Een half blik AH-Vacnum-koffïe als Jubileum-aanbieding! Altijd een Half uur geleden gebrand! „Pffft" zegt het vacuum-blik als het open gaat en u ruikt de volle geur van brand-verse koffie. Hoe dat komt? AH-Vacuum-koffie is altijd en altijd „een half uur geleden gebrand". Het blik houdt vers heid èn aroma onherroepelijk vast. En boven dien... u weet het: Albert Heijn heeft de vier lekkerste koffies! Amerika, dat na de tocht van Glenn nog een paar dagen de ruimte heeft ingestaard, keert terug naar zijn aardse zaken. Voor de staatslieden in Washing ton betekent dit vooral een voirt- gaan met hun onderzoek naar de bedoelingen van Moskou. Wenst Chroesjtsjef nu inder daad mede te werken aan de op lossing van problemen als dat van Zuid-Vietnam, waar Ameri ka in een nieuw „Korea" dreigt verwikkeld te worden van Ber lijn en van de ontwapening? Of speelt hij een geraffineerd spel, met als enig doel het zaaier van verdeeldheid in het Westelijke kamp? In het bijzonder ten aan zien van Berlijn willen de Ame rikanen zekerheid hebben. Want het is duidelijk, dat een nieuwe crisis om de vroegere Duitse hoofdstad zaken als ontwapening en de door Chroesjtsjef voorge stelde samenwerking bij de „ver overing van de ruimte" onmoge lijk moet maken. En juist in de laatste weken is de situatie in Berlijn door de Russische bedrei ging van de luchtcorridors weer verscherpt. VERHOOGDE ACTIVITEIT Om die crisis te vermijden heeft Washington besloten, zijn minis ter van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, naar Genève te zen den, waar volgende maand de ontwapeningsconferentie begint. Dit past in het kader van het re cente Amerikaans-Britse voorstel om een „kleine topconferentie", dus op het niveau van de minis ters van Buitenlandse Zaken, te houden. Veel zal er van afhan gen, of ook de Russische minister Gromyko in Genève zal verschij nen, of dat Chroesjtsjef zelf gaat om van de bijeenkomst een pro- pagandacircus te maken. Het zijn overigens niet alleen de nieuwe wolken boven Berlijn, maar ook het uit de pas lopen der bondgenoten, die Washing ton tot een verhoogde activiteit aansporen. Wel heeft bondskan selier Adenauer nu metterdaad de Russische poging om tot di- rekte onderhandelingen met Bonn te komen, van de hand gewezen en Chroesjtsjef medegedeeld, dat slechts de hereniging door vrije verkiezingen in Oost-Duitsland de Duits-Russische betrekkingen zal kunn^i normaliseren, maav toch heeft'bij de deur open"" ge laten voor een geleidelijke ver betering in de verhouding door middel van diplomatiek overleg, zij het ook „in volledige over eenstemming met de wensen van West-Duitslands bondgenoten". TWEEDE-KAMERLID STELT VRAGEN OVER „VERONICA' Het Tweede Kamerlid de heer ICieft (A.R.) heeft aan de minis ter van Verkeer en Waterstaat gevraagd of hij geen termen aan wezig acht om op te treden tegen de zender „Veronica" en maat regelen te treffen tegen de per sonen, die in Nederland de uit zendingen voorbereiden en moge lijk maken, alsmede diensten ver lenen ten behoeve van het zend station, het schip en zijn beman ning. Dit Kamerlid wijst in dit ver band op de internationale tele- communicatie-conventie van Ge nève 1959, welke door Nederland is ondertekend en op 1 mei 1961 van kracht is geworden. Hij stelt dat deze conventie omtrent „pira tenzenders" bepaalt, dat radiozen' ders buiten het grondgebied van het land verboden zijn. Ook vraagt de heer Kieft of de minister reeds overleg heeft ge voerd met de staatssecretaris van Marine ten einde het schip ..Veronica" te dwingen zijn vlag te tonen, daarna eventueel stap pen te ondernemen bij de rege ring, die het schip sanctioneert of, voor het geval het schip geheel geen vlag zou tonen, dit op te brengen. De heer Kieft vraagt of de minister bereid is de Tweede Kamer nader in te lichten over maatregelen om aan onwettige uitzendingen van schepen een eind te maken. Is de minister niet van oordeel dat aan een wetteloos optreden, clat de verplichtingen, die Neder land in internationale overeen komsten heeft ondertekend, aan tast. zo spoedig mogelijk een ein de dient te komen, aldus de heer Kieft. De Veiligheidsraad heeft dins dagavond geweigerd de jongste door Cuba tegen de Verenigde Staten bij de raad ingediende klacht in zijn agenda op te nemen. Deze klacht gold ook de besluiten welke op de recente, in Punta del Este gehouden conferentie van Amerikaanse staten ten aanzien van Cuba werden genomen. Vóór behandeling van de klacht stemden slechts de Sowjet-Unie, Roemenië, Ghana en de V.A.R. De overige zeven leden van de raad onthielden zich van stem ming. WEDERZIJDS WANTROUWEN Bonn heeft er geen geheim van gemaakt, waarom het die deur open wil houden. De besprekin gen tussen Gromyko en de Ame rikaanse ambassadeur in Moskou, Thomson, zijn vastgelopen en Bonn vreest, dat als gevolg daar van, de Amerikanen wel eens be reid zouden kunnen zijn tot het doen van „onnodige" concessies. In dat geval neemt men de za ken liever zelf in de hand. Inmiddels echter zal deze vrees wel zijn weggenomen door de door Robert Kennedy in Berlijn afgelegde verklaring, dat zo nodig de gehele macht van de Verenig de Staten zal worden gebruikt om West-Berlijn vrij te houden. Aan de andere kant zijn de Amerikanen wat wantrouwend geworden door de houding van Adenauers coalitiegenoten, de Vrije Democraten. Hun partijlei der. Mende, heeft opnieuw ge pleit voor meer directe contacten met Moskou, teneinde te pogen het Russische verzet tegen de hereniging te breken, zulks dan in ruil voor het geven van vei ligheidsgaranties aan de Russen, die een overeenkomst over „re gionale ontwapening" niet zou den behoeven uit te sluiten. GEVAAR VOOR DE EENHEID Wat zoiets voor de N.A.V.O., waarin de Westduitse strijdkrach ten een plaats van belang inne men, moet betekenen, is duide lijk. En waar in Italië Nenni's socialisten, met hun uitgesproken neutralistische opvattingen, zo juist invloed op de regering heb ben verworven en president De Gaulle op z'n zachtst gezegd een steeds onafhankelijker standpunt tegenover de N.A.V.O. inneemt, is de Amerikaanse ongerustheid zeer verklaarbaar. Juist op dit ogenblik is eenheid in het Westelijke kamp meer dan ooit noodzakelijk. Deze te smeden is in de eerste plaats de taak van president Kennedy. En men mag er gelukkig op rekenen, dat de jonge, energieke president, steu nende op een volk, dat zijn zelf vertrouwen door het succes van Glenn volledig heeft herwonnen, dit werk met voortvarenndheid ter hand zal nemen. H. v. WERMESKERKEN. (Nadruk verboden.) Het Egyptische persbureau van het Midden-Oosten heeft melding gemaakt van een nieuw geval van spionage ten behoeve van Israël, waarover drie maan den lang absolute geheimhou ding was bewaard. Vier Arabische vissers, allen Palestijnse vluchtelingen, wor- c'.arL ervan beschuldigd, een in- licmingendienst tussen Israël en de zóne van Gaza opgericht te hebben. Volgens de Egypti sche pers hebben de verdachten bekend en zullen zij over enkele dagen terechtstaan. Dit zal het derde spionageproces binnen een korte tijd zijn. Het persbureau van het Mid den-Oosten zegt uit welingelich te bron vernomen te hebben, dat nog vier spionagegevallen binnenkort onthuld zullen wor den. Een Londense bioscoop is dins dag tot de grond toe afgebrand. Niet lang tevoren hadden 1500 schoolkinderen een voorstelling bijgewoond. De Amerikaanse zan geres Ella Fitzgerald zou zondag in de bioscoop zijn opgetreden. De advertentie hiervoor luidde: „'Zet uzelf in vuur en vlam. Kom naar de grote Ella luisteren." In het Bouwcentrum in Rot terdam staat momenteel de ten toonstelling „Stedebouw en Ver keer'' van de afdeling Stadsont wikkeling van de dienst Publie ke Werken van Amsterdam op gesteld. Ter gelegenheid hiervan is in het Bouwcentrum een bijeen komst gehouden waarbij het pro bleem „Stad en Verkeer" aan de orde werd gesteld door ir. M. P. Blaauw, stedebouwkundige van de gemeente Amsterdam, en ir. L. H. Jacobsen, chef van de af deling Verkeer van de dienst Stadsontwikkeling in Rotterdam. Ir. Blaauw betoogde dat de problemen die het verkeer schept voor alle steden gelden. Zij vin den hun oorzaak in de snelle be volkingsaanwas, de wijzigingen in ons bestaan, de toename van onze mobiliteit en de veranderin gen in het aspect van de grote steden. Onze vervoersmiddelen de auto, de tram, de trein, het vliegtuig, de fiets hebben een enorme ontwikkeling ondergaan in de afgelopen vijftig jaar. Fei telijk heeft deze ontwikkeling iedereen overrompeld. Met name de schattingen omtrent-het aan tal auto's bleken volkomen te falen. Men zal voor de toekomst rekening moeten houden met één auto per gezin, d.w.z. met 300 auto's per duizend inwoners. Dit betekent dat voor een stad met een miljoen inwoners reke ning moet worden gehouden met parkeerruimte voor 300.000 auto's. Rekent men 25 m- per auto dan is in zulk een stad 750 ha parkeerruimte nodig. Dat is een oppervlakte welke die van Amsterdam rond het eind van de eerste wereldoorlog overtreft. Bo vendien moet men dan nog reke ning houden met het feit dat op verschillende momenten de con centratie van auto's in verschil lende stadsdelen uiteenloopt. l" Steden die men vroeger „loop-, fiets- of tramsteden" kon noe men, omdat de afstanden klein waren, zijn thans uitgegroeid tot „auto-steden". Het aantal foren sen groeit sterk. Het gevolg is dat de mobiliteit groeit maarte voorzieningen hiervoor sterk ach terblijven. De compacte stad is niet meer van deze tijd. Het aantal lang- parkeerders neemt dagelijks toé. Het openbaar vervoer onder vindt steeds grotere concurren tie van het individuele vervoer. Toch bestaat er veelal nog niet voldoende begrip voor deze pro blemen. Men spreekt over de Peel of Drente als probleemge bieden, maar vergeet dat in de eerste plaats de grote stadsker nen probleemgebieden zijn. Iedere vestiging van een kan toor, woonruimte of industrie in een stad schept een verkeerspro bleem, aldus ir. Blaauw. Ir. Jacobsen meende dat het rubriceren van het verkeer on der het hoofdstuk „natuurver schijnselen" alleen maar on-1 vruchtbaar is. Verkeer is een on derdeel van stedebouwkunde of planologie. Stedebouwkundig denken zon der verkeerstechnisch denken is niet -meer mogelijk. De bestuur der heeft er recht op te weten wat de mogelijkheden en conse quenties zijn van zijn beleid op verkeerstechnisch gebied. De verkeersteehnicus moet echter de mogelijkheid worden geboden zijn voorlichting te kunnen aan passen aan de huidige stand var wetenschap en techniek. Daarbij hoede men zich voor „prognoses" die wetenschappelijk onvoldra gen zijn. Aanpassing aan de plaatselijke omstandigheden en wenselijkheden is daarbij een eer ste vereiste. Ons dagelijks leven gaat zich in steeds grotere geo grafische ruimten afspelen. Ook daar dient terdege rekening mee te worden gehouden. Het lange voor- en natransport is een grote handicap, aldus ir. Jacobsen. Een geanimeerde discussie be sloot de bijeenkomst. Premier Chroesjtsjov heeft ge antwoord op de brief van presi dent De Gaulle van 19 februari, naar aanleiding van het Russi sche voorstel voor een topconfe rentie van 18 landen over ont wapening. Ni Nv AJ Precisie-gemalen, niet te grof, niet te fijn. De beste bonen èn precisie-gemalen. Zo alleen kunt u van het heerlijkste kopje koffie genieten. Te fijn gemalen koffie smaakt bitter. Te grof gemalen koffie trekt onvolledig af. Daarom is AH-Vacuum-koffie precisie-gemalenKom gauw naar onze Jubileum-winkels. Profiteer I EINDE 1e SERIE - BEGIN 2e SERIE Speel nu uw Icienkaarten (groene opdruk) tegen Kien spel No. 4. het laatste spel van de te serie. Volgende week donderdag. 0 maart, begiut de geheeJ nieuwe 2e serie (rode opdruk). U weet. er zijn duizenden fan tastische orijzen te winnen! 4 6 12 14 16 18 24 26 28 30 36 38 40 42 44 46 56 58 64 66 68 70 76 78 84 86 88 90 96 98 Albert Heijn KWALITEITSBARINT1C Wanneer u een bij AHgekochC artikel niet elke cent waard, acht die u ervoor betaalde dam wordt u door Albert Heijn bet voile bedrag vergoed»

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 7