Minister Van Aartsen komt Kamer tegemoet elk üubbclgroot pak Wie adverteert een moord rov Binnenlands nieuws Begroting van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid Door verschuiving van 3000 woningen van premie- naar woningwetsector -50* aOcï Ideaal-Persil verzorgt Uw was ideaal! Limburg en de pokken in Aken terne sas Vi za Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Donderdag 1 maart 1962. De Kamer heelt gisteren de ue handeling der begroting van liet departement van Volkshuis- resting en Bouwnijverheid voort gezet. De minister, mr. J. van Aart sen, ving zijn beantwoording der -.prekers aan. li ij deelde mede, laf de subsidiëring van de duur dere eategorieën woningen be wust is verminderd. I):tl is de reden geweest 0111 de vrije sec tor, de ongesubsidieerde woning bouw, meer op gang te brengen. De subsidies zijn bewust daar toegekend, waar ze niet gemist konden worden. De vraag rijst dan: is dat vol doende? Inschrijvingen bij huis- vostingbureaus zijn als gegevens niet zo gemakkelijk te gebruiken. Een groot doei der bevolking heeft nog behoefte aan de goed kopere, de gesubsidieerde wo ning. Rekening moet worden gehou den met de bestaande woning voorraad. De ..doorschuiving'' van bewoners naar de nieuw bouw is belangrijk. In Amster dam doen gemiddeld de wonin gen van de bestaande woning voorraad zestig procent van de huur van nieuwbouw. Men kan ten opzichte van de door- en opschuiving wel kritisch staan, maar in een periode van welvaart is er een opschuiving naar een duurdere woning. Voor anderen komt er dus weer ge legenheid naar de verlaten wo ning te gaan. hetgeen in de meeste gevallen ook weer een verbetering is. De minister stelde uitdrukke lijk dat het kabinet op het stand punt staal, dat men het niet al leen kan hebben van de door schuiving. Over de bouwcapaciteit deelde de minister Van Aartsen mede, dat het getal van 90.000 wonin gen door de Kamer over het al gemeen aanvaard is. Dit getal, een ambitieus aantal, is voor 1962 het maximum. Over de omvang van de ge raamde capaciteit van de bouw nijverheid. afhankelijk van heel veel vaak wisselende factoren, bestaat niet veel zekerheid. De bouwcapaciteit moet. dat blijkt uit de cijfers, worden on gevoerd. Het riiksgoedkeurings- beleid is niet star; wanneer et- capaciteit is, wordt getracht de geconstateerde ruimte aan te vul len door het verlenen van rüks- goedkeuringen. De minister zeide dat. gezien hetgeen nog tot stand moet wor den gebracht in vele sectoren van de bouw, de bouwvakarbei ders niet bang behoeven te zijn voor gevolgen van een even tuele reePssie. Er ligt nog een groot pakket van aanvragen voor premie-woningen, waar jaarlijks uit -/.al worden geput. Bij het verlenen van goedkeu ringsbeschikkingen wordt geke ken naar het arbeidspotentieel en niet naar het feit of aannemers soms nog meer werk zouden kun nen uitvoeren. De minister gaf van ziin kant toe dat de vriie sector teel gro ter is geworden dan hij had be doeld en ook dan hü harl ver moed. Thans heeft hü 30.000 aan vragen voor ongesubsidieerde bouw liggen: het aantal can het vorige jaar had. gezien dit aan tal aanvragen, dus heel gemak kelijk non veel verder kunnen uitlopen indien de minister in iuli van hei vorige jaar niet had ingegrepen. Met de ongesubsidieerde sec tor kon de minister alleen varen op de door de gemeenten aan het C R. S. verstrekte gegevens. Ge bleken is dat die cijfers door de gemeenten met veel vertraging werden doorgegeven Dat waren feiten waarmede wii geen reke ping hadden gehouden en ook niet hadden kunnen houden, al dus de minister. ..Wij gingen er van uit dat de r.iifers van het C. R. S. juist waren". Bij een onderzoek door het mi nisterie bleek dal In dp opgave van de ciifers aan het C. B. S. vertraging school. De minister vindt het cijfer van rond -13 000 woningen in de ongesubsidieerde sector ook be paald hoog en dat was de reden om vorig jaar in te griioen. Het lift. wel in hel voornemen w eer riiksgoedkeuring te verle nen voor vrije sector-woningen en wel daar waar de spanning or> de bouwmarkt niet zo groot is als otdevs. In bef Westen is die spannitig nog wel. Ook voor bet Westen des lauds zen vorig iaar grote aantallen rijksgoerikcurineen voor de vrije seefor afgegeven. De minister verklaarde uit- dri'kkeliik dat het vorige jaar wel degeliik machtigingen voor de houw van de aangekondigde 70.000 gesubsidieerde woningen door liet departement zijn uitge geven. Met nadruk zoide de minister verder dat hij bezwaar zou heb- hen tegen "en ontspannen bouw markt. Een ontspannen markt acht hij niei in het belang van de bouwnijverheid. De minister herinnerde er aan dat rle bouwprijs van 1959 tot 1961 is gestegen met 6.3 proeent. de pi iizen van de materialen zijn gestegen met 1.3 procent. De minister zeide niet te kun nen ontkennen dat de gestegen Toen- Z. E. mr. J. van Aartsen dinsdag in de Tweede Kanier zijn begroting van Volksbuis- vesting en Bouwnijverheid ver dedigde, werd hij uit de loge gadegeslagen door zijn vrouw, die intens meeleefde met de de batten. Af en toe keek de mi nister op naar zijn echtgenote. bouwkosten gevolgen voor de huren zouden kunnen hebben, maar op het ogenblik gaat het nog maar om geringe bedragen. Naar aanleiding van de ge uite kritiek zeide de minister dat een grote „overloop" een nor maal verschijnsel is. De ge raamde 90.000 woningen 'zullen, naar verwacht wordt, niet ten volle in produktie kunnen wor den genomen, doch er wordt naar gestreefd de machtigingen voor dit aantal wel op de markt te brengen. Dat worden dan 65.000 in de gesubsidieerde en 25.000 in de ongesubsidieerde sector. De minister achtte het moment nog niet gekomen om tot een ander verdelingssysteem over te gaan. Do minister zeide er zich van bewust te zijn dat wat er opge ruimd is en onbewoonbaar ver klaard is, veel en vee] te weinig is. Wel wordt getracht er wat voortgang mee te maken o.a. door de premie voor e!k ont ruimd en afgebroken krot te ver ruimen. De minister deelde mede, dat de regering beeft besloten, met het oog op een aanmoediging van de sanering, de bijdrage aan de gemeenten in de verwervingskos ten te verhogen tot 30 procent. De gemiddelde prijzen voor de systeembouw en voor de traditio nele bouw lopen minder uiteen dan wel wordt gedacht. Boven dien werkt men bij de systeem bouw nog mol voorlopige cijfers. Dat neemt niet wog dat de sys teembouw niet goedkoper is dan de traditionele bouw. zo /.eide de minister. De tijd komt om iets te doen aan bezitsvormingsstimulans in de vrije sector. Het is helemaal niet de bedoeling zulks abrupt in te voeren. Voor 1963 wordt in dit opzicht bestudeerd, te begin nen voor een aantal woningen in de vriie sector, o.a. een lening té garanderen. De minister deelde mede dat er thans 17.000 duplex-woningen zijn. In het statistisch woning tekort worden ze voor twee ge teld. De minister vindt het geen ideale woonvorm. Van ontsplit- sing van deze woningen is lot nu toe echter nog nier veel terecht gekomen. De kwestie der finan ciën mag daarbij geen bezwaar zijn. Over de verdeling der wonin gen zeide de minister in ant woord op de vraag of niet 5000 van de ongesubsidieerde zouden kunnen worden overgeheveld naar de 65.000 gesubsidieerde, waarbij het aantal ongesubsi dieerde dan zou verminderen lot 20.000. o.m. het volgende: Vroeger zijn ei premiewonin- gen gebouwd waar geen arbei der aan te pas kon komen. Dat is thans geheel anders. Er is nu een pakket woningen van goed kope soort zoals we voordien niet hebben gekend. Er wordt naar gestreefd in de 78 procent nremiewoningen de mensen on der te 'brengen die daar qua loon voor in aanmerking komen. In de 28 procent andere wonin gen, de ongesubsidieerde, moet de bevolking worden onderge bracht die overblijft. Hot kabinet is bereid uit de zgn. premie-A-woningen 3000 woningen over te hevelen naar de woningwetwoningen. De wo ningwetwoningen zjjn goedkoper dan de premiewoningen. Van de 7500 zgn. keuzewonin gen is in 1961 niet alles opge maakt. Dat heeft spr. gespeten. Het is desondanks mogelijk dit aantal in 1962 te laten uitlopen, indien een beetje soepel beleid wordt gevoerd, met een 2000, 2500. Door deze verschuivingen is. naar het inzicht van de mi nister. tegemoet te komen aan irt dit opzicht uitgesproken verlan gens o.a. -door de heer Andries- sen. Wat de zorgen van de heer Kodde over de kerkbouw betrefI, antwoordde de minister dat wachttijden, zoals de industrie en handel kennen, voor kerkenbouw niet bestaan. Aanvragen voor vergunningen voor de bouw van schouwburgen en concertzalen liggen nog steeds vele al lange tijd ten departemente. De bouw van schouwburgen en concert zalen gaat bepaald niet vóór bij die van kerken. Om half vier. toen de minister wilde beginnen met do beant woording der opmerkingen over de ruimtelijke ordening, onder brak de voorzitter hem om hem in overweging te geven even uit te rusten. In die tijd zou de Ka mer, aldus de voorzitter, gelegen heid hebben zich eventueel te be raden over hetgeen de minister toi nu toe had gezegd. De behandeling werd daarna voor een half uur geschorst. Om vier uur zette de minister de beantwoording der sprekers voort met opmerkingen over de ruimteliike ordening. Er is be wust gekozen voor een gedecen traliseerd stelsel. Dit neemt niet weg dat er van de kant van het departement gestreefd wordt naar het geven van een zekere leiding. De decentralisatie-poli tiek heeft wel succes gehad. In liet westen is vrijwel geen vesti gingsoverschot meer, in Gronin gen en Drenthe is een terug lopen van het vertrekoverschot te constateren. In Gelderland is het vestigingsoverschot thans het grootste, vermoedelijk het ge volg van o.m. een zekere uitstra ling van de randstad Holland. Het kabinet staat .huiverig tegenover het verbinden van ver gunningen voor vestiging van in dustrieën e.d. in de randstad- Het ligt «iet in de bedoeling het aan de regering uitgebrachte rapport-Drees te publiceren. Er wordt gedacht aan de bestude ring van het eventueel vestigen van diensten in andere delen van het land. Het lijkt de minis ter, ter voorkoming van onrust, niet juist thans mededelingen te doen over welke diensten het in deze studie gaat. In elk geval zal, mocht de studie tot verplaat sing aanleiding geven, overleg worden gepleegd met de betref fende diensten. Om vijf over half vijf beëindig de de minister de beantwoording. Het woord was daarna aan de heer Van der Peijl (C.H.U.) voor zijn repliek. De heer Van der Peijl consta teerde dat er ondanks alle in spanningen tbcli een dalende lijn is. Alle krachten op de bouw markt moeten-mobiel worden ge maakt, Spreker wees nog eens op het grotevl>elang van de in dustriekernen en de probleem gebieden. Het programma laat niet toe dat meer dan 10.000 woningen worden beschikbaar gesteld voor krotopruiming. De door de minister voorge stelde verschuiving, hoezeer op zichzelf juist, van 3000 A-wonin gen naar de woningwetwoningen, zeide spr. te moeten betreuren. Hij deed een tussenvoorstel 3000 woningen af te nemen van de premiesector en 2000 van de vrije sector. Dat zag spr. ook als een overbrugging van de voor stellen van de heer Andriessen en van de minister. De heer Andriessen 1K.V.P.) sprak eveneens ziin waardering uit voor de beantwoording. Het lielangriikste punt noemde spr. 's ministers suggestie met be trekking tot de overheveling van 3000 A-woningen naar de wo ningwetwoningen. De minister zou de 3000 wo ningen van de A-sector willen halen. Tot zijn leedwezen moest srtreker' de suggestie een eenzij dig compromis voorstel noemen. Het bezit geen allure. Met hoe veel keuze-woningen de minister nog op het departement zit, de gemeenten willen ze niet bou wen. De premiebouwsector is bij uitstek geschikt voor de door- schuivingsmethodc. De minister is een douceurtje in de schoot get allen op het ge bied van de vrije woningen. Spr. wenst geen aanslag te plegen op de vrije sector. De schroef van de- vrije -sector moet echter eni germate worden teruggedraaid. Spreker zeidë alleen een oplos sing als door hemzelf gesugge reerd te kunnen appreciëren. Waarom is de minister niet ver der gegaan dan de premiehouw? Spreker diende een motie in, waarin de regering wordt uitge nodigd in het bouwprogramma 40.000 woningwetwoningen on te nemen en tegelifkertüd het aan tal woningen in <le vile sector te verminderen met 5000 woningen. De motie is'mede ondertekend door de heren Van Heivoort, Maeiien. Van Poel en Van Don gen (allen K.V.P.). De heer Schuitemaker (V.V.D.) noemde liet merkwaardig dat er een behborliik 'verschil van opvat ting bestond tussen de minister en hem. Bepialde uitlatingen van de minister gaven spreker thans aanleiding tot de conclu sie dat er niet zoveel verschil meer is. 1 Spreker zeide ervan overtuigd te ziin dat dóór het stopleggen van de vrije sector de prijzen in 1962 zullen stiigen. Spreker zeide akkoord te kun nen gaan met de suggestie van de minister, hoewel spr. daar mede een óffer brengt op het gebied van de vrije sector. Ais compromis aehf spr. het accep tabel. De heer Bommer (P. v. d. A.l was dankbaar voor de uiteenzet tingen van de minister. Over de kwestie van de bouwkosten heeft de minister gerustellende verklaringen gegeven die spr. on juist voorkomen. De prijzen van de bouwmaterialen, door de mi nister gehanteerd, kan men niet afzonderlijk beschouwen, statis tisch zeker niet. Sprekers grote grief tegen het beleid van de minister is dat deze met liet verminderen der subsi die aan de verkeerde kant is be gonnen. De huurpolitiek van de rege ring is geen huurpolitiek zo zei de hij, maar eeip politiek van subsidiëring. De heer Bommer had met vol doening en waardering kennis genomen van het kabinetsbesluit om de krottensanering te ver snellen. De mededeling van de minis ter: „Er zijn nog nimmer zoveel goedkope woningen gebouwd" acht spreker onjuist. Het beeld is geheel anders, naar zijn oor deel. De woningwetwoningen zijn door de minister duurder ge maakt; er is een verschuiving geweest naar duurdere. Spreker diende een motie in, waarin de regering wordt uitge nodigd het aantal in 1963 in uit voering te nemen woningwetwo ningen te bepalen op niet minder dan de helft van liet totale aan tal In uitvoering te nemen wo ningen en het aantal woningen in de vrije sector dienovereenkom stig te verminderen. De motie is mede ondertekend door me,j. Le- maire, en de heren Roemers. Franssen en Verhoef, allen P. v. d. A. Te tien voor zes schorste de voorzitter de behandeling. In de avondvergadering van gisteren heeft minister Van Aart sen gezegd, dat hü met het kabi net van mening hleef, dat 72 per cent gesubsidieerde en ?8 percent niet-gesuhsidieerde woningen (to taal 96.000) volkomen verant woord is. Hij was eehler, om de Kamer terwille te zijn bereid een ver schuiving van 3.000 premiewo ningen naar de woningwetsec- tor te bewerkstelligen. Een logische aanvulling daar van achtte hij een doorschuiving van een deel hiervan naar de ca tegorie woningen niet een extra subsidie van 100 voor do minst draagkrachtige]!. De stemming over do begroting werd uitgesteld tot hedenmiddag. Interpellatie over Nieuw- Guinea toegestaan. Bij de aanvang der woensdag middag begonnen vergadering der Tweede Kamer is besloten de door de heer M. Bakker aange vraagde interpellatie over Neder lands Nieuw-Guinea toe te staan. De voorzitter, mr. L. G. Korten- horst, deelde mede dat de inter pellatie op een nader te bepalen datum zal worden gehouden. VERMEN 24 Ondanks dc enorme-korting op elk pak is Ideaal-Persil toch voorzien van de kostbare spaaremmertjes. Ook waardevol voor U persoonlijk! Benut de spaarkaart die U thuis kreeg. groot pak DODELIJKE VAL Om ongeveer twaalf uur gister middag is aan de 57-jarige zie kenbroeder J. H. F. Grol in Den Ilaag een ongeluk overkomen dat hem het leven heeft gekost. De man reed op zijn bromfiets over het rijwielpad langs de Plesman- weg. Hij is tegen een verkeers- paaltje aangereden en daarna tegen een boom terecht gekomen. De man liep daarbij ernstig hoofdletsel op. Hij is overge bracht naar ziekenhuis Westein de, waar hij in de voormiddag is overleden. VERDUISTERING VAN RUIM ƒ19.000,— Dinsdag heeft de Rotterdamse politie ingesloten de 32-jarige J. K. verdacht van verduistering van ruim 19.000 ten nadele van het Transportbedrijf de N.V. D. T„ waarvan hij mede-directeur was. Bedragen die hij in de laat ste maanden bij relaties voor de N. V. in ontvangst heeft geno men, zou hij zich toegeëigend hebben. Dinsdag deed de N. V. aangifte bij de politie. De geneeskundige inspecteur van de volksgezondheid in Lim burg, dr.' T. H. W. Schaffers te Maastricht, heeft in verband met het recente voorkomen van pok- kengevallen in Aken de betref fende medici en autoriteiten te Vaals opnieuw gewezen op zijn advies, dat personen, die al of niet geregeld naar de besmet ver klaarde gebieden van Dusseldorp en Monschau en thans ook Aken, gaan, zich te laten revaccineren. Op liet doen inenten van artsen en verplegend personeel in zie kenhuizen. ambulance-chauffeurs een dergelijke personen, die uit hoofde van hun beroep met mo gelijk besmette personen in con tact komen, alsmede douanebe ambten en personeel belast met passencontróle aan de Neder lands-Duitse grens is door de ge neeskundige inspectie voor Lim burg opnieuw en met kracht als een veilige voorzorgsmaatregel aangedrongen. Verder dan deze adviezen meent de Limburgse volksgezondheidinspectie in dit stadium niet te moeten gaan. Met name heeft dr. Schaffers dan ook beslist geen massale in enting van de bevolking, bijvoor beeld te Vaals, geadviseerd. Wanneer artsen het doelmatig oordelen, aldus dr. Schaffers. om bijvoorbeeld winkelpersoneel te doen inenten, dan is deze maat regel door de geneeskundige in spectie in dit stadium van pok- kenbesmettingsgevaar niet spe ciaal noodzakelijk geacht. Ook de vaccinatie van personen, die tot' nu toe nog niet werden ingeënt tegen pokken, geschiedt door de artsen dan ook onder eigen ver antwoordelijkheid. Een voor schrift of advies daaromtrent is door de geneeskundige inspec teur van de volksgezondheid in Limburg te Maastricht niet uit gegeven. Ten aanzien van ai deze adviezen, welke de Limburgse inspectie der volksgezondheid heeft gegeven, is telkens overleg gepleegd met de geneeskundige hoofdinspectie in Den Haag. Kennedy verwacht vreedzame regeling kwestie Nieuw-Guinea Robert Kennedy, de Ameri kaanse minister van justitie, heeft woensdag gezegd een vreedzame regeling van de kwes tie Nieuw-Guinea te verwachten. Hij zei evenwel niet van oordeel te zijn, dat er onmiddellijk een regeling zal komen. Er zou wel enige tijd mae gemoeid zijn. Door AGATHA CHEISTU Nadruk verboden. „Juist. Hij had gewerkt...." Zij weifeïde even en keek in specteur Craddock aan. „Als verpleger in de kliniek van dokter Adolf Koch in Bern", vulde ze aan. „Koch is de wereld beroemde specialist op het ge bied van krop-operatiës. Daar is Charlotte Blncklock heen gegaan om haar gezwel te laten weg nemen. Scherez heeft als verple ger bij die gelegenheid Charlotte leren kennen. Toen hij haar terugzag in het hotel herkende hij haar onmiddellijk als een oud-patiënte en heeft iiaar in een spontane opwelling aangespro ken. Hij had natuurlijk op alle manieren beter gedaan zijn mond te houden, ook al omdat hij on der zeer ongunstige omstandig heden uit die kliniek is ontsla gen, nadat Charlotte Blacklock weg was. maar dat kon zij niet weten." „O. dus hij heeft nooit dat ver haal gedaan over Montrcux. waar zijn vader hotelhouder was ge weest." Dat heeft ze allemaal zelf be dacht!" „Dat moet haar de schril; van haar leven hebben bezorgd." ver volgde juffrouw Marplc naden kend. „Zij had zich tamelijk vei lig gewaand..: maar toen dook plotseling icniafici in haar omge ving op, die haar gekend had... niet als een van de dames Black lock... maar als Charlotte, die van een kropgezwel was geope reerd!" „Maar je wilde alles van het begin af horen. Nu dan. liet be gin is natuurlijk, dat Charlotte P.lacklock. een aardig, luchthar tig jong meisje een kolossale ver groting van de schildklier heeft gekregen, die.men krop pleegt te nomen. Dat heeft haar jonge leven verwoest, want zij was een uiterst gevoelig wezentje. Een meisje ook, dat zich op haar knappe uiterlijk had laten voor staan. Meisjes tussen de zestien en twintig ziin er buitengewoon gevoelig voor, hoe ze er uit zien. Als ze nu maar een moeder had gehad of een verstandige vader, zou ze stellig niet in die zieke lijke toestand zijn geraakt, dat ze geen mens meer wilde zien. F.r was geen sterveling, die haar van zichzelf verloste of dwong tot contact met anderen in een nor maal leven, waarbij ze «iet te veel aan zichzelf kon denken. En als ze een andere vader had ge had, zou ze stellig al eerder ope ratief zijn behandeld. „Dokter Blacklock moet wel een hoogst conservatieve, be krompen geest zijn geweest, die van geen nieuwigheden op me disch gebied wilde weten. Ze moest hem maar geloven, dat er niets aan te doen viel, behalve dan het sliaken van jodium en andere middeltjes. Charlotte hééft dat van hem aangenomen en ook haar zuster heeft meer vertrouwen in zijn geneeskundig inzicht gesteld dan hij verdiende. Charlotte was dol op haar vader, op een wat zwakzinnige, onno zele manier. Hij wist alles beter dan een ander, dacht zij. Zij leef de hoe langer hoe meer afgezon derd van de wereld, maar was au fond een zacht, hartelijk schepsel." „Een zonderlinge karakteristiek vcor een moordenares?" was Edmund van oordeel. „Dat weet ik nog niet," ant woordde juffr. Marple. „Zwak kelingen kunnen soms heel aar dig zijn doch plotseling verrader lijk uit de hoek komen. En als zij een bepaalde haat voor het leven krijgen, ondermijnt dit alles over heersende sentiment de geringe zedelijke krachten waarover zij beschikken. „Letitia Blacklock is ongetwij feld ccn geheel ander type ge weest. Inspecteur Craddock heeft me verteld, dat Belle Goedler haar een werkelijk goed mens heeft genoemden dat zul ze zonder twijfel zijn geweest.... een integer karakter, dat maar niet kon begrijpen, dat er men sen waren die geen zuiver gevoel voor eerlijkheid bezaten. Letitia is de eerlijkheid zelve geweest. Zij was ten zeerste gehecht aan haar zuster. Ze schreef haar dus ellenlange brieven over alles wat zij in haar leven ondervond, in de hoop, daardoor»haar zuster in contact te houden met de nor male wereld. „Toen stierf eindelijk dokter Blacklock. Letitia aarzelde toen geen ogenblik, maar gaf haar baantje er aan. Zij liet Randall Goedler vrijwel dadelijk in dc steek en wijdde zich verder ge heel aan Charlotte. Zij nam haar mee naar Zwitserland om daar de specialisten te raadplegen over een mogelijke operatie. Het was een reeds lang verwaarloosd geval.... maar, gelijk bekend, is de operatie uitstekend geslaagd. Haar ontsiering behoorde voor goed tot het verleden.het lit teken, dat de wond achterliet, kon heel gemakkelijk worden ge maskeerd onder een hoog parel snoer. Toen brak de oorlog uit. De twee zusters konden niet naar huis terug en daarom bleven zij in Zwitserland, waar zij allerlei Rode Kruisarbeid verrichten. Zo is 't toch, nietwaar, inspecteur?" ,.Ja, zeker, juffrouw Marple?" (Wordt vervolgd.) BAKKERIJ AFGEBRAND In Koudum (Fr.) is woensdag morgen om zeven uur de bakke rij van de heer J. de Jong afge brand. Bedrijfsgebouw en woon huis met de gehele inventaris en inboedel gingen daarbij verloren. Het aangrenzende postkantoor kon door de brandweer worden behouden, evenals een naastge legen pas geopende kapsalon, die echter grote waterschade opliep. De brand is in de woonkamer ontstaan, kort nadat de heer De Jong daar de kachel had aange zet. Een voorbijganger ontdekte het vuur. De echtgenote van de heer De Jong en de kinderen, die nog in bed lagen konden zich via een zolder ternauwernood in vei ligheid stellen. Mevrouw De Jong liep daarbij brandwonden aan de hanuen op. De heer De Jong was tegen brandschade verzekerd. TAXI ALS KRAAMKAMER Taxi-chauffeur R. van der Hoff die wel wat gewend is keek toch even ontsteld toen dinsdag onder luid gekrijs in zijn taxi een baby ter wereld kwam. Taxi chauffeurs moeten zich vaak haasten om vrouwen dia in ver- wadhting zijn tijdig in een zie kenhuis te doen zijn. Hoe snel hij ook reed, dinsdag lukte het de heer Van der Hoff niet. Het echtpaar De Groot uit West-Graftdijk, dat hij naar een ziekenhuis in Alkmaar had moe ten brengen, verzocht hem op de grens van de stad te stoppen. Geruime tijd later kon hij pas verder rijden, nu echter met een derde passagier, nl. een huilend kleine Elizabeth de Groot, in zijn wagen. GAKAGEBRAND IN NIEUW-BUINEN. In de nacht van dinsdag op woensdag is omstreeks één uur brand ontstaan in de garage van de firma F. Trip te Nieuw-Bui- nen. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, kon niet verhin deren dat de garage, de hele in ventaris Plus het kantoor een prooi der vlammen werden. Acht auto's, die in de garage stonden, werden eveneens vernietigd. De schade wordt op ongeveer 125.000 gulden geraamd. De oorzaak van de brand is nog onbekend. De eigenaar was tegen brand verzekerd. VLAGGETJESDAG 19 MEI. De haringvloot zal dit jaar op maandag 21 mei a.s. mogen uit varen voor de jacht op de Hol landse nieuwe. Dit betekent dat de feestelijk heden ter gelegenheid van vlag getjesdag op zaterdag 19 mei zul len werden georganiseerd. Dit jaar zal het hoogtepunt van deze viering in Vlaai-dingen zijn. Het comité Vlaardingen is dan ook nu reeds druk bezig met de voorbereiding. Aan de vooravond zal een kor te plechtigheid worden gehouden bij het vissersmonument „Voor hen die bleven..." waaraan het Vlaardings mannenkoor „Or pheus" zijn medewerking zal ver lenen. Op de dag zelf zal een open luchtspel worden opgevoerd van de hand van de heer J. G. Kolk man met als titel „De zee: het venster van Vlaardingen". Het ligt in het voornemen dit spel op te voeren op een platform in de Koningin Wilhelminahaven nabij het grote Visserijplein. ACTIE OM GLENN KANDID/iAT TE STELLEN VOOR PRESIDENTSCHAP Een aantal republikeinen in Las Vegas heeft een club ge vormd om de ruimtevaarder Glenn kandidaat te stellen voor het presidentschap. Een woord voerder zei, dat men weliswaar niet weet of Glenn democraat of republikein is. Dit deed er echter niet toe, omdat indertijd Herbert Hoover en Eisenhower ook niet op grond van hun politieke koers waren voorgedragen. Ponderdag 3 BEVOBDERIN RIJKSBELASI IN ZEEUWS-V Gerekend te zi 1 juli 1961 zijn hoofdassistent belastingen, de Beek, dienstgelek trale douanepost II. C. van Dam van do post doua te Hulst; J. M. J geleider van de accijnzen te Sas Hirdes, dienstge centrale douanep' Tot hoofdassist belastingen, de Goldsehmeding. van de post doua te Breskens; M dienstgeleider vai te Eede; B. dienstgeleider douanepost te Oc Vermeulen, p|v van dc centrale Axel. Gt In overleg me nieur van dc brengt de inspi van de gemeente aandacht vap d< Terneuzen, dat, dat borden met GEVfifii VEBBO boden toegang terrein" nabij waterleidingwerk bracht, het steec dat kinderen deze vuldig bezoeken malen is het r dat de door aangebrachte waarmede de ondergrond door de jeugd en/of vernield betoog dat he zoek hierdoor lemmerd. Daarnaast spoten gronden zeer groot gev jeugd. Onder bovenlaag bevi één grote zanc zodat het zéér zich op derg begeven. In ai het ongeval leden in herii waarbij een no spoten stuk om het leven Voornoemde een dringend ouders om hui grote gevaar viseert bedoeld kinderen elk terreinen te Kandi: gemeei Dinsdag j.l. testantse fra meenteraad voor de gemei gen 1962 ing fractie werdi kandidaten 1. J. de Brc 3. A. Baart H. Kok. FeestelijKii Dinsdagavond meentchuis houden voor feestelijkheden ter gelegenheid huwelijksfeest ningin en Z Nederlanden Diverse gehoor geL nodiging, om te helpen org De voorzit] vereniging, Kraker, open en zette het komst uiteen De secretai eniging, de zeide, dat een tervereniging hinderd was Nadat versi len besproken sloten om gramma op Een beroep op de onderw scholen, en gingen, waa werd om lijke kracht uit te nodig« lands en hier een we len, terwijl ging „De dewerking Een comité stellen nade verwacht kaï

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2