rovm Binnenlands nieuws Behandeling begroting van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid in de Tweede Kamer Gemeenteraad van Breskens VOETBAL BEURSO VERZICHT Handen en Lippen ruw? PUROL I ixi het Parochiehi teerde de R. K. kaar ■Genoegen" een wee Iba'-e van het orgel vo ■we Triniteitskerk Ir. re dongen in een Is rijd naar één van d< Ia de laatste drie jaar is de produktie van woningen ietwat verminderd. Het verschil tussen 1961 en 1960 bedroeg 1128 wonin gen, ondanks een geraamde toe neming van de fyzieke bouw capaciteit van 4,8 procent. Aldus ae heer Van der Peijl (CHU) als eerste spreker bij de behandeling van de begroting van Volkshuis vasting en Bouwnijverheid 1962 ia de Tweede Kamer. De heer Van der Peijl betreur de het feit, dat de premiebouw in 1961 door het uitlopen van de vergunningen voor de „vrije sec tor" (41.000) in het gedrang is gekomen. Hij had de indruk, dat de gemeentebesturen met losse «and vergunningen hebben ver strekt. Tevreden zijnde met het bouw programma van 90.000 woningen voor 1962 vroeg spr. de minister meer aandacht te besteden aan de „stille bouwcapaciteit", voor al in de grensprovincies. Aangezien 40 procent van ons volk nog een inkomen beneden de 5000 heeft, zeide spr. van mening te zijn, dat in veel ster kere mate gelet moet worden op bewoning van woningwetwonin gen door landgenoten uit deze lagere inkomensgroepen. Hij wenste strikte toepassing van de regel, dat woningwetwoningen alleen zullen mogen worden be trokken of bewoond door per sonen wier inkomen beneden de .welvaartsgrens ligt. De heer Van der Peyi pro testeerde tegen de fiscale op vatting, dat ontvangen vergoe dingen voor geleden zoutschade in het rampgebied-1953 als in komsten moeten worden be schouwd. Het betreft hier ver goedingen van gedane betalin gen terwijl bovendien' de waar de der getroffen woningen door herhaling van zoutver- schijnselen achteruit gaat. Spr. nam met kracht stelling tegen die fiscale opvatting. Meer scholenbouw 1 Mevr. KuiperStruijk (WD) bleek wat huiverig te staan tegenover „capaciteitsvergroting" van de Randstad Holland. Zij staat decentralisatie voor met vestiging van stadskernen bui ten de Randstad in noordelijke, oostelijke en zuidelijke richting. Mevrouw Kuiper klaagde over uitblijven van rijksgoedkeuringen voor industrie-bouw, ook als bouwcapaciteit aanwezig is. Ves tigingen van buitenlandse bedrij ven worden hierdoor afgestoten. Zij drong met klem aan op meer scholenbouw. Flats doen tekort aan het gezinsleven De heer Andriessen KVP zeide tevreden te zijn over het woningbouwprogramma van 90.000 stuks, voor de aanzet van de krotopruiming en voor het vrijwel geheel stopzetten van premieverstrekking aan voor verkoop bestemde woningbouw. Over het type woningen zeide spr., dat wij terug moeten naar keuze en smaak van de woning consument. De meeste (Neder landers wensen eensgezinshui zen. Ilij verwierp meer-gezins- huizen (flatbouw) niet meer dan drie woonlagen zonder lift. Flats doen ernstig tekort aan het ge zinsleven. Bjj een vrijere markt zoor de grond zal men volgens hem de flatbouw snel verlaten. De heer Andriessen drong er by de minister op aan dit jaar 5000 woningwetwoningen te doen bouwen in mindering op de niet-gesubsidieerde woning bouw. Deze laatste zou daar door tot 20.000 stuks moeten worden teruggebracht. Indien minister Van Aartsen daartoe niet bereid zou zqn, dan zou de heer Andriessen het indienen van een motie ter zake overwegen. Hij kondigde aan ook met een motie te komen indien de minister volkomen negatief zou staan tegenover zijn wens de subsidiëring aan te passen aan het gestegen prijspeil in de woningbouw. Tegen huurverhogingen De heer Lankhorst (PSP) keerde zich tegen de wensen van de regering tot terugkeer naar partikuliere bouw, bouw van wo ningwetwoningen zonder over heidskosten en huurverhogingen. Zyns inziens is de woningbouw een overheidstaak. Deze mag niet aan het vrije marktmechanisme worden overgeleverd. Teneinde prijsverhogingen van nieuwe woningen te voorkomen bepleitte spr. uitblijven van huurverhogingen, een ruime sub sidiepolitiek en massale conti- nuebouw, anders worden de wo ningen onbetaalbaar. Geef gemeentebesturen opnieuw bevoegdheden De heer Schuiteniaker (VVD) bleek er niet geheel van over tuigd, dat het huidige beleid op de kortst mogelijke termijn tot een evenwicht op en een vrij komen van de woningmarkt zal leiden. Hij bleek overigens ver heugd over de vooruitgang, die reeds is geboekt, hoewel het stopzetten van de vrije sector in 1961 hem zeer teleurgesteld had. Bepaald' verontrust was de heer Schuitemaker over het achterblijven van de bouw van scholen en gymnastiekzalen, kleuterscholen en van de bouw voor vervanging van oude, voor modern onderwijs on bruikbare scholen. Spr. vroeg de minister aan <le gemeentebesturen opnieuw de bevoegdheid te geven tot goedkeuring van bouwwerken met stichlingskosten beneden 100.000 speciaal ten behoeve van de bouw van kleuterscho len. Hij zou dan tonen' tot de centralisatie bereid te zijn. Voorts vroeg de heer Schui temaker naar mogelijkheden voor gemeentelijke garanties voor het stichten van eigen woningbezit uit bescheiden beurzen. Altijd te weinig woningen gebouwd De heer Hommer (Arb.) zei, dat het evenwicht op de bouw markt zeer ernstig is verstoord en niet „enigermate" zoals de minister meende in de memorie van Antwoord. Bovendien zijn de stijgingen in de bouwprijzen aanzienlijk. Dit vond de heer Bommer geen wonder, aangezien de bouwcapa citeit in de eerste negen maan den van 1961 in vergelijking tot 1960 vier procent steeg tegen 22 procent stijging in het aantal bouwvergunningen. Daardoor stegen de huren der woningwetwoningen. De heer Bommerfrvrceg naar de oorzaken van de J 80 miljoen extra bouwvolume voor industrie en handel en 2500 extra woning wetvergunningen in april 1961 door de minister uitgegeven, terwijl hij eind 1960 geen bouw van 5000 woningen extra kon aanvaarden en daarom aftrad. Verleden zomer volgde toen weer een bouwstop, die naar het oordeel van spr. in paniek afge kondigd werd, zelfs met een po ging tot terugwerkende kracht. Er zit nu een „prop in de lei ding" met als gevolg daarvan een geweldige overloop van 1961 in 19o2 voordat met nieuw werk Kan worden begonnen. Daarmee is echter geen rekening gehou den bij het opstellen van het pro gramma 1962. De minister kan alleen door ongekende beperking in andere sectoren de woning bouw voor dit jaar realiseren. Dat is tekenend voor het ver keerde beleid. De grootste woningnood zit in de laagste inkomensgroepen, wy nebben altijd te weinig woning wetwoningen gebouwd. Onder de huidige minister heeft een ver schuiving plaats, gehad van. huur woningen naar woningen voor eigen bezit en van goedkope wo ningen naar duurdere huurkias- sen. De heer Bommer wenste op ruiming van noodwoningen en het ontsplitsen van 10-jarige du- plexwoningen (zoals de wet voor schrijft) ten behoeve van grotere gezinnen. voor ontsplitsing zou op grond van gestegen bouwkosten een premie kunnen worden gegeven. De verkrotting van oud wo ningbezit gaat in sneltreinvaart, zo zei spr. De achterstand bij de vernieuwing wordt steeds groter. Ter vervanging van de krotten zal het aantal woningwetwonin gen veel groter moeten worden. Van het krotprogramma van 1956 is niets terecht gekomen. We zijn in de laatste jaren in het opruimingsprogram verslapt. Een nieuwe financieringsrege ling is nodig. 40.000 woningwetwoningen nog te laag De heer Bommer meende, dat dit jaar de bouw van 40.000 wo ningwetwoningen zelfs nog te laag is. Op het programma staan er 35.000 waarop de K.V.P. 5000 extra wenste. Mede gezien de krotopruiming eiste de heer Bommer een programma voor woningwetbouw van 35.000 ofwel de helft van het bouwprogram ma. Spr. opponeerde opnieuw tegen de voorgenomen huurverhoging, die deels reeds weer door stij ging van de bouwkosten is opge slokt. Ook moet er rust komen in de grondprijzen. Hogere huren moe ten ten bate komen van nieuwe volkswoningbouw. De vergadering werd hierna geschorst. bejaarde vrouw OVERVALLEN. De ongeveer 70-jarige sigaren winkelierster mevr. de weduwe Beukenhorst, wonende aan het Rijkenhage te Zutfen, is maan dagmiddag in haar woning over vallen door twee jongemannen. F,en hunner begaf zich naar de winkel, terwijl de ander, naar men aanneemt, een poging deed haar te wurgen. Bij een hierbij ontstane worsteling kwam mevr. Beukenhorst ten val en geraakte zij buiten bewustzijn. De daders namen een bedrag van 75 gulden uit de winkella en maakten ver volgens dat zij wegkwamen. Volgens de politie is een van de overvallers, de 21-jarige H. J. G. een bekende van mevr. Beu kenhorst, wiens laatste woon plaats Utrecht was. Het signale ment van de tweede, nog niet ge- identificeerde dader luidt onge veer als volgt: Leeftijd plus minus 22 jaar, nogal zwarte ringbaard, gekleed in donkere overjas en donkere shawl en op het ogenblik van de overval blootshoofds. boerderij door brand vernield Hen felle brand, aangewakkerd door een krachtige noordoosten wind, heeft dinsdag in een uur tij.ds de boerderij van de heer G. Streuding in de Dorpsstraat te Onstwedde verwoest. De- levende have kon met moeite worden ge red, maar de inboedel, een partij hooi, koren en landbouwgereed schap gingen verloren. De brand weer van Onstwedde, terzijde ge staan door de brandweer van Stadskanaal, kon weinig uitrich ten. De oorzaak van de brand is niet bekend. De eigenaar is tegen brandschade verzekerd. dodelijk verkeersongeval Gistermorgen omstreeks tien uur is de 76-jarige, ongehuwde heer M. van Coolwijk op de Esschenderweg in Heerlen op de fiets in botsing gekomen met een personenauto, tengevolge waarvan hij zodanig werd ge wond, dat hij overleed. Het on geluk gebeurde, toen de auto de wielrijder inhaalde. Op dat mo ment week de heer Van Cool wijk plotseling naar links en werd hij door de auto gegrepen. jeugdige duitse matroos gearresteerd De Rotterdamse politie heeft een jonge Duitse matroos, de 19- jarige G. W. uit Koblenz, gear resteerd, die van 14 t/m 20 febr. iuim 800 gulden, 433 Duitse Mar ken en o.a. een transistor-radio- toestel heeft gestolen uit de man schappenverblijven van binnen vaartschepen. De jongen heeft in middels bekend. Gisteren is hij voor de officier van justitie ge leid. man bij oversteken gedood. Maandagavond is op rijksweg 1 (de weg van Amsterdam naar het Gooi) de 67-jarige W. A. Klaes- sen uit Naarden, door een auto, komende uit de richting Amster dam, gegrepen. De man was op slag dood. De heer Klaessen was met de bus uit de richting Am sterdam gekomen. Hij wilde de ter plaatse niet verlichte rijks weg oversteken. klandestiene zender opgespoord Maandag hebben opsporings ambtenaren van de P. t. t., in samenwerking met de gemeente politie te Arnhem, de klandes- tiene zender, die uitzond onder de roepletters PA 3 AH, opge spoord en in beslag genomen. Daarbij is proces-verbaal opge maakt tegen de 53-jarige uitvoer der W. G. B. te Arnhem, machinist vergat te stoppen Tot grote verbazing van reizi gers die op het perron van Brummen stonden te wachten, is de stoptrein uit Arnhem, die gistermorgen om zes minuten voor half negen in Brummen moest stoppen, doorgereden. Even verder, heeft de machinist van de trein zich waarschijnlijk gerealiseerd, dat hij een fout had gemaakt. Nadat enige tijd verstreken was, zagen de reizi gers in Brummen de trein, ach teruitrijdend, het station weer binnenlopen. Van de Nederlandse Spoorwe gen vernemen we, dat de trein ongeveer 200 meter is doorgere den. De trein heeft door een en ander zes minuten vertraging opgelopen. boerderijbrand Op het buurtschap de Lage Biezen onder de gemeente Veghel is zondagavond om streeks 6 uur de oude boerderij van landbouwer L. van der Heijden voor het grootste ge deelte door brand verwoest. Het door nog onbekende oorzaak ontstane vuur begon in het stal- gedeelte, waar ook veel hooi en stro was opgeslagen. Met behulp van omwonende konden de koeien in veiligheid worden gebracht. Zeven var kens verbrandden of moesten worden afgemaakt. De huise lijke inboedel werd gered; of schoon de Veghelse brandweer het woongedeelte voor een be langrijk gedeelte wist te behou den, is het 8 personen tellende gezin voorlopig dakloos. Roode Kruiskollekte 1961 KRING ZEELAND VOOR DE NEGENDE MAAL BOVEN AAN DE RANGLIJST De landelijke opbrengst van de Roode Kruiscollecte 1961 was 1.687.056,—. Dat is ruim 100.000 gulden hoger dan de totale bruto- opbrengst in 1960, waarin voor het eerst de anderhalf miljoen gulden werd overschreden. In totaal hebben in 1961 442 kringen aan de campagne deelgenomen. Landelijk werd de eerste plaats weer ingenomen door de kring Zeeland met 88,3 van het streefbedrag. Deze kring kwam voor de negende maal (achtste achtereenvolgende maal) boven aan de ranglijst van de elf krin gen, terwijl in genoemde provin cie de afdeling St. Philipsland in deze kring en ook landelijk de eerste plaats wederom heeft in genomen met 487,2 "lo van het streefbedrag. Hiermede heeft deze afdeling, waaronder ook Anna Jacobapolder ressorteert, voor de achtste maal achtereen in de kring en ook landelijk de hoog ste plaats behaald. Deze afdeling kollekteerde ƒ2631,(in 1960 2743,of 122,9 cent per inwo ner. Landelijk kwam Overijssel op de tweede en Zuid-Holland op de derde plaats, met resp. 74.6 »/o en 70.7 °/o van het streef bedrag op basis van 1,per gezin. Van de afdelingen kwam Elten in Gelderland op de twee de plaats met 429,4 ®/o van het plaatselijk streefbedrag, Schier monnikoog in Friesland op de derde plaats met 245.8 #/o. Do 4e plaats werd ingenomen door Ooltgensplaat in Zuid-Holland met 219.6 B/o. Deze afdeling staat reeds voor de negende achtereen volgende keer boven aan de ranglijst in genoemde provincie. grote steden. In de zgn. „grote steden wed strijd" werd de afdeling 's-Gra- venhage voor de 13e achteieen- volgende maal met 100 */o van het streefbedrag eerste. Behalve 's-Gravenhage behoren tot deze grote steden Amsterdam en Rot terdam. In de residentie werd een bedrag gekollekteerd gelijk als aan het streefbedrag, name lijk ƒ149.359,in 1960 was de opbrengst 147.046,de hoofd stad bracht 164.491,bijeen (in 1960 107.799,terwijl in de Maasstad een bedrag van 90.760 gulden werd ingezameld (in 1960 81.566,Deze opbrengst is nog niet de helft van het streef bedrag dat op 186.510,is ge steld. Ket bereikte resultaat is zeker mede te danken aan de grote ak- tiviteit van de afdelingsbesturen, in nauwe samenwerking met allen die hen terzijde staan. Het hoofdbestuur heeft hiervoor gro te waardering. pers etuil Het Nederlandse Roode Kruis heeft tot nu toe op haar speciale girorekening (777) een totaal bedrag van 25.000 gulden ontvangen, bestemd voor de slachtoffers van de stormramp in Noord-Duitsland. UIENPRIJS NOG VERDER GESTEGEN Nadat er reeds geruime tijd hoge prijzen werden betaald voor de voor export geschikte Nederland se uien is als gevolg van 't koude weer en de daardoor toegenomen vraag op de meeste buitenlandse markten, de prijs verder opge lopen en voor middel en grove uien werd eind vorige week een prijs betaald van 45 tot 50 cent per kilogram. Het is lang geleden dat er dergelijke bijzonder hoge prijzen voor de uien betaald zijn. De uitvoer is weliswaar wat teruggelopen maai blijft toch nog vrij groot voor de tijd van het jaar. Volgens gegevens van het Uit voer Controle Bui eau voor Tuin- bouwprodukten werden er in de week van U—17 februari j.l. nog 3943 ton Nederlandse uien ge ëxporteerd. Daarvan was W'est- Duitsland met 1683 ton de voor naamste afnemer. Engeland nam in deze periode 976 ton Neder landse uien af en België en Luxemburg 425 ton. Verder gin gen er 472 ton uien naar Frank rijk, 132 ton naar West-Indië en 120 ton naar Denemarken. Ver der gingen er in die week klei nere zendingen naar Zweden, Finland, Oostenrijk en Afrika. De voorraden bij de Neder landse uientelers beginnen nu snel te minderen én ook de mees te handelaren hebben niet veel uien meer in voorraad. De Raad aanvaardde het sa- neringsrapporl Bloemenwijk. Maandagavond kwam de raad onder voorzitterschap van burge meester J. A. Eekiiout bijeen. Na opening door de voorzitter werden de notulen vastgesteld en de ingekomen stukken oenandeld. Overeenkomstig de wens van de raad, geuit in de vorige verga dering, werd aan de gemeente- Dode, de heer J. Vergouwe, eer vol ontslag verleend als gemeen- lebode per 1 maart a.s. Er zijn 6 sollicitanten. Waar schijnlijk zal men het een poosje zonder gemeentebode moeten doen, aldus de voorzitter in ant woord op vragen van mevr. M. N iermansGossije. Het raadslid de heer J. J. Ver gouwe vroeg in een uitvoerig schrijven aan B. en W. de aan dacht van de bevoegde autoritei ten te vestigen op de noodzake lijkheid tot uitvoering van wer ken aan de zeewering, die de vei ligheid van de gemeente Bres kens waarborgen. Mevr. Niermans vroeg dan ge lijktijdig de aandacht te vestigen op de gevaarlijke situatie bij het viaduct, en te informeren, of hier in een coupure kan worden aan gebracht. Aan de firma M. den Doelder te Axel werd het aanbrengen van beplantingen langs het in dustrieterrein gegund voor een bedrag van 1990, De U.T.S. te Terneuzen vroeg en kreeg een subsidie van cent per inwoner voor het bekos tigen van niet gesubsidieerde on kosten voor het onderwijs. De heer Goethals informeerde of leerlingen uit Breskens deze instelling bezoeken en vroeg welke onderwijskosten niet door het Rijk worden vergoed. Dit zijn o.a. de excursies en films, aldus de wethouder. De raad ging accoord met een wijziging in de wijze van subsi diëring van de Ned. Maatschap pij voor Handel en Nijverheid voor een bedrag van 50 per jaar. Een ingekomen verzoek om subsidie van de Stichting Bejaar denzorg van de Geref. Kerk, ge vestigd te Schoondijke, werd voor nader advies in handen van B. en W. gesteld. Mevr. Niermans ves tigde de aandacht van B. en W. op de leegstaande gebouwen van de marechaussée te Breskens, die uitstekend geschikt te maken zouden zijn voor een complex voor bejaarden van Breskens. Mensen uit Breskens die in een verzorgingshuis willen, moeten steeds naar elders. Dit voorstel werd in handen van B. en W. gesteld om in een der volgende vergaderingen be handeld te worden. Het Wit-Gele Kruis te Bres kens verzocht de raad om een verhoogde gemeentelijke bij drage. B. en W. zullen de raad in de volgende vergadering advi seren omtrent deze aanvrage. Daar In de in maart a.s. te houden algemene vergadering van aandeelhouders van N. V. Zeebad Breskens een nieuwe Raad van Beheer zal worden ge kozen stelden B. en W. de raad voor een voordracht van 2 te maken, ter benoeming van een functionaris van de Raad van Beheer van N.V. Zeebad Bres kens. B. en W. stelden voor de heren M. de Boer en J. J. Vergouwe. Mevr. Niermans meende, dat de hele Zeebadkwestie een „baas spelen in een andermans huis ge weest is." Zij vroeg zich af, waarom niet is ingegaan op een goed bedoelde bemiddelingspo ging in deze kwestie, en of dit hele spel wel was gespeeld door verstandige grote mensen. Zij meende dat de voordracht niet juist was, daar de heer M. de Boer na zijn bedanken verklaar de blij te zijn, dat hij er vanaf was. Hij bracht dank aan de voorzitter, voor de wijze waarop hij deze moeilijke zaak heeft op gelost. Weth. Van der Hooft vroeg mevr. Niermans zich nader uit te drukken voor wat betreft haar uitlating. De raad, aldus de wethouder, zijn verstandige mensen en er is door hen gewerkt aan een goede oplossing van dit probleem. Mevr. Niermans meende ech ter dat zij duidelijk was geweest, en voegde aan haar betoog niets meer toe. Bij schriftelijke stemming werd de heer M. de Boer als eerste op de voordracht geplaatst met 7 stemmen. 1 ongeldig en 2 blanco stemmen. De tweede op de voor dracht werd de heer J. J. Ver gouwe met 6 stemmen en 4 blan co's. De hoofdmoot van de raads vergadering vormde het sane ringsrapport Bloemenwijk. Deze Bloemenwijk omvat een complex van 226 stenen nood woningen, die al afgeschreven zijn, en hoog nodig vervangen moeten worden. Vorig jaar kreeg de raad van Breskens 28 woningen toegewe zen ter vervanging van de nood woningen. Tevens gaf de minister te ken nen, dat de bestaande stenen noodwoningen in 5 jaar tijd moesten worden opgeruimd. In de Bloemenwijk woont 1/6 deel van de bevolking van Bres kens, in veel te krappe wonink jes op een betrekkelijk kleine ruimte. Dit rap,port roept een aantal vraagstukken op, zoals het tem po en de volgorde der sloping, de keuze van de typen vervangende woningen, de huisvesting van bejaarden, alleenstaanden, de zwakmaatschappelijken, minder draagkrachtigen, etc. Wethouder Van der Hooft gaf eerst een korte toelichting op het rapport, dat de algemene lijnen van de sanering vaststelt, en dient als rientsnoer voor B. en W. en de raad. De wethouder benadrukte het belang van een goede voorlichting van de zijde van het gemeentebestuur, om deze „operatie" zo goed moge lijk te doen slagen, en braent clank aan üe commissie en de samensteller van het rap,port. De heer De Nooijer drong er op aan, de menselijke kant van üe ontruiming van de woonwijk niet uit het oog te verliezen, en sprak de wens uit, dat alle be woners van üe wijk in korte tijd door een goede woning meer levensvreugde zouden Kunnen genieten. De heer Carels had het rap port liever wat uitgebreider ge zien en vrobg om een enquête te houden onder de bewoners om hun verlangens te kennen betref fende een nieuwe woning. De heer De Boer vroeg B. en W. by de toewijzing van de wo ningen voorrang te willen ver lenen aan hen, die reeds lang op de wachtlijst staan en indien mogelijk de woningen niet direct af te breken, doch nog eens te verhuren. De heer Goethals vroeg even eens aandacht voor het probleem van de bejaarden, die de nood woningen bewonen. Mevr. Niermans vroeg even eens om een enquête onder de bewoners, en vond het een groot bezwaar dat men binnen de Bloemenwijk misschien zal moe ten verhuizen, om blokken voor de sloop leeg te kunnen maken. Uitvoerig beantwoordden B. en W. de sprekers, waarin vooral de nadruk werd gelegd op de voor lichting die aan de bewoners ge geven zal worden. De sociale gevolgen van de verhuizingen zullen zoveel mogelijk beperkt worden, terwijl de raad steeds opnieuw de sanering zal kunnen bekijken, aan de hand van door B. en W. gedane voorstellen. De 'heer Goethals zeide ten slotte, dat het rapport hem niet bevredigde en vroeg B. en W. dit terug te nemen en eerst een volledige kostenberekening over te leggen. Ten slotte werd het rapport toch inet algemene stemmen aan vaard, waarna de voorzitter de vergadering sloot. ir Bij de zondag in Bulgarije gehouden parlementsverkiezin gen heeft het „Vaderlandse front" 99,91 procent van de stemmen behaald, zo meldt het Bulgaarse nieuwsbureau. Tegen kandidaten waren er niet ir Amerika en de Sowjet-Unie zijn van plan televisieprogram ma's uit te wisselen, waarbij Kennedy en Chroesjtsjef de sprekers zijn. Dit is door zegs lieden in Washington meege deeld. De programma's zouden ge lijktijdig worden uitgezonden aan het eind van de volgende maand. Na Hammarskjoelds ZWEEDSE KRITIE1 OP RIIODESISCHll LUCHTMACHT De Zweedse regering hi dinsdag bij de commissie onderzoek van de Verenigde ties in Genève een memoranc ingediend waarin gezegd w dat uit de beschikbare gegev het onmogelijk is „met ej t ist niet onder moet zekerheid" de oorzaak van vliegtuigongeluk waarbij Hammarskjoeld om het le kwam, vast te stellen. Ook niet gezegd worden dat de pi een fout heeft gemaakt, zoals onderzoekscommissie van R] desië op 9 februari heeft geq cludeerd. Zweden levert in het meiBj;>;,ü£campeiitie, 2e randum kritiek op de Rhodi ju.er C. v. Rijsberge sche luchtmacht, die niet genoeg op zoek gegaan zou nadat het vliegtuig bij Ndola vermist werd opgegeven. I 3e prijs: X, rneuzen 3 ediendencompet i ti< kzppersvak: 2e prijs K-aisifix te Axel. Junioren herenk 2-prijs de heer E. I als!3e prijs de hee: Oostburg. Dameskappersvak jpcütie, le prijs de h< Hout te Axel, 2e pri Xr v. Kouleren te A Het lot is Tottenham Hotel jenden competi Loting halve finales Europese beker T ottenham—Benfica winnaar van de Engelse en League-kampioen, niet stig geweest. De Londense zal in de halve finales van! toernooi om de Europese voor nationale kampioenen melijk tegen Benfica ma uitkomen, de houder van| bekei De loting, die dinsdagmorj in Parijs werd verricht, hadl volgende resultaat; Standard Luik winnaar de beslissingswedstrijd Madrid Juventus Turijn, tenham Hotspur Benfica. Zoals eerder werd gen wordt de derde onimoeting f sen Real en Juventus vanav; in het Prinsenpark te Parijs J speeld. De ontmoetingen voor de 1 ve finales de teams ko ook in de voor-laatste red twee maal tegen elkaar uitl moeten tussen 1 maart et| april worden gespeeld, de eif tuele beslissingswedstrijden begrepen. De eindstrijd een en wedstrijd vindt in het pisch stadion te Amsteri plaats en wel op woensdag mei a.s. De winnaar van de ontn ting Real MadridJuventus I Benfica hebben in de halve I nales de keus of zij de eeij wedstrijd uit of thuis spelen. Bill Nicholson, de ma van Tottenham Hotspur en 1 nando Casera van Benfica i beiden van mening dat de naar van het duel tussen twee clubs ook de cup zal overen. De heer Casera was i onder de indruk van het dat Tottenham maandag hadl demonstreerd tegen het T| chische Dukla. „Volgens heeft het Engelse team nooit zo sterk gespeeld als teren", verklaarde hij. TERNEUZI Kiippersvi De competitie kapp rijd voor de eerste éi-maal te Terneuzer h judén, siond in het het jeugdkapsel. Zij t dat de kapkunst in ons grote steden. Er gehele linie, mo woord werk atgelev v. .ren alle aanwezij iry als publiek, dal u!- vakgenoten bestor rend over eens. De uitslag was: Voor het herenk de heer J INTERNATIONALS MERENDEELS IETS LAGER Dat gistermiddag de meeste internationale waarden iets lager zouden noteren ten op zichte van het slotniveau van maandag, daarop had de beurs gerekend. Dat de hausse-ten dentie van de voorgaande beursdagen voor de Philipsaan- delen een halt zou worden toe geroepen, daarop had het Dam rak nu juist niet gerekend. Im mers maandagavond werd nog 1040 voor de stukken betaald, terwijl gistermorgen een hoog ste koers van 1036 uit de bus kwam. De officiële beurs open de voor de elektro-aandelen op 1025,o tegen een vorige slotkoers van 1029'/2. Als gevolg van mid- denkoersaanbod zakte de prijs tot 1022. Dit werd het buiten land blijkbaar te gortig. Van die zijde kwamen wat kooporders los waardoor de koers opliep tot 1028. Het was in deze hoek een stuk kalmer dan maandag toen in Philips nominaal 244.000 werd omgezet. Unile vers, waarvan nabeurs de voor lopige jaarcijfers worden be kendgemaakt plus het slotdivi- dsnd over 1961 (in november 1961 werd 1,60 of acht procent interim dividend uitgekeerd), schommelden rond de 186,00 (ƒ186,40). De beurs wacht rus tig de cijfers van dit concern af. AKU bijna drie punten lager op 414. Hoogovens min zes punten op 813. Kon. Olies, die aanvan kelijk twintig cent lager werden verhandeld op ƒ134,80, stegen als gevolg van Amerikaanse vraag tot ƒ135,60. De slotkoers van maandag was ƒ135,00. In deze hoek was de handel nog tamelijk levendig. K. L. M. in reactie ingevolge Wall Street. De leidende cultures evenals de scheepvaartaandelen nauwe lijks prijshoudend met weinig zaken. De ondertoon voor de staatsfondsen was iets zwakker. In de lokale afdelingen wer den aandelen Wyers op 400 ge adviseerd ex vijftien procent dividend en ex 3% procent in agio-aandelen. De koers van maandag was 429 cum dividend. Scholten Foxhol kreeg een ad- vièskoers op 800; ex vijftien pro cent in contanten plus vijf pro cent in agio-aandelen. Mai noteerden deze stukken 842 8 dividend. Drie Hoeijzers I twaalf procent dividend weii| op 395 geadviseerd tegen dag 410 laten en een laaK dane notering op 413 cum dend. Een emissie behoort, e de directie in de jaarvergs ring, voor dit concern zeker t tot de onmogelijkheden. Va verwerking 170 laten (180 lal als nawerking op de divid^ verlaging. Machinefabriek C iets hoger op 240 op het on| anderde dividend van elf cent. Fokker kreeg een hogl advieskoers op de Britse o;| voor de levering van vijf Fr* ship vliegtuigen. Claims Hel ken en die van Heinekeo legging en Beheer Maal pij werden rond de prijzen j maandag geadviseerd. Beurst n 23/2 26/2 Int. conc. 584.62 585 52 Industrie 391.46 392.34 1 Scheepvaart 184.60 183.71 lij Banken 261.52 259.29 1 Handel enz. 169.89 169.27 1^ Algemeen 426.50 426.80 Nabeursh AKU: 416 («1 Kon. Olie: 136.50—138.90 slot 138.20 (1 Philips: 1028—1036 gl slot 1029 U1 Unilever: 188.20—189.30 slot 189.00 Hoogovens 815—818 slot 817 Advieskoersen buitenlands bankpof De advieskoersen voor f lands bankpapier, heden dend, luiden Engelse pond 10.14/| Amerikaanse dollar 3.T Canadese dollar 3.41—3.46, se frank (100) 72.8073.30 gische frank (100) 7.2 Duitse Mark (100 90.10 Zweedse kroon (100) 70.60, Zwitserse frank (100) 83.90, Italiaanse lire 0l| 57.50—59.50, Deense kroon 52.00—53.00, Noorse kroon' 50.25—51.25, Oostenrijkse ling (100) 14.00—14.10, Por» escudo (100) 12.55—12.70," se peseta (100) grote cou] 5.92Vj6.07'/j. ■va.". Ie prijs de he ■Have te Terneuzen, 2( |L Snoeijs te Sluisk fcnej. C. Lefeber te A I Junioren damesval ■nqj. R. de Nijs te Kt lp/ijs mej. L. v. Koute Eenburg. Kaartwedstryd kerkorgel. II v. aaronder 8 hoofdj f Tenslotte kon het 1 lliink bedrag aan pt [Mechelen afdragen. De uitslag luidde a 1. Mevr. M. Dut I Denderen; 2. C. van 13 A. Fraayenhove; Isen; 5. J. Koch; 6. [sen; 7. L. Koch; 8. li. Fi Goossen; 10. 111. L. de Wilde; 12. Isen; 13. D. v. d. Bei lE-ijze; 15. Fr. de Sc SAS VAN C Succesvolle In het parochiehu I zondag een zeer ouderavond georgan L de aldelingen Sas vi IK A. J. en V. K. A. De voorzitter, de 1 [■driessen, kon een I zette zaal ouders en I v rwelkomen. Na eei I z.cht van de voorna. I op het verenigingsgt I ml o.a. bleek, dat a lijke aldelingen op van toneelspel bijzo prestades geleverd h oigde hij ook voor een drietal inieressi voorstellingen aan. Ais eerste in de deze drie stukjes we Ier „Moord te middt braent, waarbij vooi van de Bergiie zich een uitstekend vei ooeiend spel in acl meek slechts een proefje van het 1 i.ajotters en kajotst Afgewisseld door een geimprovisee: werd in een vlot te geus „Een eeuw oracht, wat voor de z;gen een ware ver In snel tempo w< gramma veraer - ydens de pauze geserveerd door de verwijl de kajotters oe man brachten oi ;en van deze avond strijden. Het hoogtepunt vi werd evenwei na d reikt. Nadat door Adriaansen op het werk der Kathol! jeugd was gewezen opvoering gebracht lende Vlaamse „Leentje uit het h Met dit toneelstu de aideiing vorige sandaal ae eerste welke door het •stuur was uitgesc "aze eerste prijs verdiend was, biee voering, welke doo toneel nauwelijks t viel. Stuk voor stt spelers en speelster on vol spanning v, )oop gevolgd. Het applaus na t voorstelling was d durig en tot driem bet aoek opnieuw Oen. In haar slotwoo voorzit sier der V. v an de Berghe, Plaats dan ook dan *ug. van Assche, w gevoerd heeft, en •aar mening de af< grote succes in I "anken heeft. SLUI Vergadering Donderda.ga.vond gemeenteraad van •ollegc stelt een w ia hei wederopbou' gemeente, zodat dt Fosse zijn pakhuis Kerkstraat kan u heer P A. Bar

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2