Royco ndonesië beoogt voorlopig nog geen aanval op Nieuw-Guinea MacMillan's antwoord aan Chroesjtsjef Chefarine „4 heerlijk, Delegatie van de „Parna" bij staatssecretaris Th. Bot EERSTE BLAD IEKANTOOR LER0UX soepen Rouwplechtigheid in Hamburg De aanslagen in Algerië 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes! HET WEER HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN en :«riae bfl abonnement: Terneuzen Pur-HoaMreriaeteur I van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswa) Telefoon 2073 mummer 38150 nnementspriis: 6.— per and f 2.pet wpek 4» et. kwartaal; per Losse nrs 9 et. E VRIJE ZEEUW DINSDAG 27 FEBRUARI 1962 18e Jaargang Nr 5534 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie f2.40 Rubriek Kleine Advertenties i géén handels advertenties): 5 regels f 1 10 ledereregpl meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent mepr Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: za'ordags 10 uur. PERSCONFERENTIE ROBERT KENNEDY lederland n.v.. Aid. VK. atis en zonder enige het adres in te vullen van de st te ontvangen en die Terneuzen Telefoon 2Ï80 FIETSVERZEKERING ÏRING (particulier) Boekhandel Van de Stuuk Noordstraat Temeutn ie fijne, omdat VREEDZAME OPLOSSING MOET DOOR REDELIJKE MENSEN KUNNEN ORDEN GEVONDEN -r. De Amerikaanse minister van fcstitie Robert Kennedy heeft Etndag op zijn persconferentie in de Amerikaanse ambassade in Haag gezegd sterk de in ruk te hebben dat de Indone- iche regering in de naaste toe- jnst geen aanval op Neder- nils Nieuw-Guinea beoogt. Indonesië is er weliswaar op t Nieuw-Guinea onder zijn be- uur te krijgen, maar wenst dit ior middel van vreedzame on- trhandelingen met de Neder- nders. Kennedy wees er op dat Ver. Staten vriendschappe- ke betrekkingen met beide nden onderhouden. jnotioneel geladen Een vreedzame oplossing van t probleem moet door redelijke ensen kunnen worden gevon- jl Volgens Kennedy is het pro- leem in beide landen emotio- sel geladen. Op de vraag wat de Verenigde laten gaan "doen als Indonesië el mocht aanvallen, antwoord- hij te hopen dat dat niet zou beuren. Mocht het echter wel over komen dan zullen de Ver- nigde Staten op dat ogenblik un besluit nemen. [Over zijn bespreking met mi- ister Luns die hij voor de pers- Dnlerentie had gehad, zei Ken edy, dat de gedachtenwisseling rg nuttig was geweest en dat >n groot aantal onderwerpen as besproken. Verder zei minister Kennedy an oordeel te zijn dat indien po- ingen om tot een oplossing van et probleem Nw.-Guinea te ko len, mislukken, de Indonesiërs uilen vaststellen wat zij dan toeten doen. Het is de Verenigde Staten nverschillig of onderhandelin- en over het probleem onder uspiciën van de Verenigde Na- ies worden gehouden of direct ussen de twee betrokken landen. A /reedzame poging moet ran beide kanten komen Hij waarschuwde ervoor dat len emotionele benadering van iet probleem fataal is. Dan kan len gewapend conflict in dat deel ran de wereld ontstaan, maar ten oprechte poging van rede- ijke mensen kan leiden tot een vreedzame oplossing. Een der gelijke poging moet van beide kanten komen. Hij zei dat hij deze opvatting had na zijn be zoek aan Indonesië en dat zij thans, tijdens zijn bezoek aan Nederland, is versterkt. Minister Kennedy heeft geen commentaar willen geven op be richten uit Indonesië over de af kondiging van een algemene mo bilisatie in dat land. Hij wees er nogmaals op dat de Verenigde Staten zich krach tig inspannen om de Nederlan ders en de Indonesiërs te helpen bij een vreedzame regeling van het geschil. Vermaning aan Indonesische studenten. In antwoord op een vraag over zijn vermaning aan Indonesische studenten in Djakarta dat zij zich rijp moeten tonen wat het vraag stuk Nieuw-Guinea aangaat, zei Kennedy dat men hem in Indo nesië een paar vragen had ge steld die tot dat antwoord heb ben geleid. Men was nogal sterk tegen de Verenigde Staten ge kant omdat zij zich niet volledig achter Indonesië hebben ge schaard. Hij had voorts tot de studenten gezegd dat er ook in de toekomst nog wel eens si tuaties zijn te verwachten, waar in de Verenigde Staten het niet met hen eens zouden zijn. Het is een teken van rijpheid als men dit aanvaardt, aldus de Ameri kaanse minister. NIEUWE BANKBILJETTEN IN BELGIE De Nationale Bank van België is maandag begonnen met de uit gifte van nieuwe bankbiljetten van 1.000 frank, die de bestaan de biljetten geleidelijk zullen vervangen. De nieuwe biljetten dragen de beeltenis van de aardrijkskun dige Gerard de Cremer uit de 16e eeuw. De hoofdkleuren zijn bruin en blauw op de voorzijde en bruin, groen en oranje op de achterzijde. INDONESIË HEEFT ZIJN RESERVISTEN OPGEROEPEN Verzoeken van Russen mee te mogen vechten tegen dc Nederlanders De Indonesische marine heeft haar reservisten opgeroepen zich Bin staat van paraatheid te bren gen. Naar eerst thans bekend is geworden, heeft de marinestaf zaterdag j.l. een order uitge geven, waarin wordt gezegd, dat voormalig marinepersoneel zo spoedig mogelijk contact moet opnemen met de dichtstbijzijnde [marine-basis en het land niet [mag verlaten. De Indonesische ambassa deur in Moskou, Adam Malik, die op het ogenblik in Djakarta verblijft voor besprekingen met zijn regering, zei maandag 'ot verslaggevers dat zijn am bassade is overstelpt met ver zoeken van Russen om mee te mogen vechten tegen de Neder- landers in Nieuw-Guinea. De heer Malik verklaarde dat 'ot deze vrijwilligers was gezegd, "af Indonesië hun dankbaar is, maar dat het zich sterk genoeg apht, om het betwiste gebied zelf 'e kunnen „bevrijden". President Soekarno heeft mede gedeeld, dat de bedevaart van Mohammedanen uit Indonesië naar Mekka dit jaar zal door- Kaan, „ondanks de strijd voor de bevrijding van Westelijk Nieuw- Guinea". Enige tijd geleden had de In donesische minister voor gods dienstzaken, Wahib Wahab, ver- I Waard dat de bedevaart dit jaar mogelijk niet zou kunnen worden I gehouden. Maandagmiddag is te Ham burg een rouwplechtigheid ge houden voor de slachioilers van de overstromingsramp, die West- Duitsland heeft geteisterd. Er waren honderdduizend belang stellenden. De vlaggen woeien halfstok. Op de plechtigheid werd het woord gevoerd door bondspresi dent Lubke, die er onder meer op wees dat het gerief, aai üe uoderne samenleving de men sen biedt, het gevoel voor de ge varen, die de n&»u»h kan ople veren, heeft verzwakt. De presi dent richtte woorden van dank tot allen, die aan het reddings werk nadden deelgenomen, waarbij hij speciaal met waar dering gewag maakte van a aooi uuuenlanders en uit het buitenland geboden hulp. President de verschrikkelijke omvang van het gevaar niet voorstellen", zei hij. De schepen, die zich maandag middag in de haven van Ham burg bevonden, hadden geduren de de rouwplechtigheid de vlag gen halfstok gehesen. DE MOORD OP POPIE Een rechtbank in Parijs heeft de zakenman Roland Agay uit Algiers en de oud-paraehutist Claude Peintre maandag bij ver stek ter dood veroordeeld wegens deelneming aan de moord op de I liberale Piei re Popie op 25 jan. van het vorige jaar te Algiers. I Een derde verdachte, de zaken- 'man Hubert Thibaut uit Algiers, iwerd bij verstek tot twintig jaar Lübke zei ook nog I gevangenisstraf veroordeeld om dat een aantal slachtoffers zon-1 -r>0 gulden had doorgege- der noodzaak het leven had ver- ven aan degenen die Popie dood- loren. „Er zijn mensen geweest den. in het kustgebied, die geen aent i Zoals gemeld, zijn vorige week hebben geslagen op de gegeven reeds twee personen, Dauvergne waarschuwingen voor het gevaar en Lydia Escriva, tot gevangenis van een springvloed, omuat zij straffen veroordeeld wegens deel- zieh veilig gevoelden achter hun neming aan de moord. Dit tweetal dijken. Zij konden zich eenvoudig is in handen van de justitie. SJAH GING SKIëN De sjah van Perzië en keizerin Farali Diba, beidei.' grote liefheb bers van de ski-sport, hebben in Abe Ali, niet ver van de hoofd stad Teheran, tezamen van hun sport genoten. Een officier van de keizerlijke garde houdt op de achtergrond de wacht. MINISTER VAN AARTSEN WAARSCHUWT DE GEMEENTEBESTUREN De minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid zal niet aarzelen een gemeente de haar gegeven bevoegdheden tot het verlenen van rijksgoedkeuringen voor bouwwerken te ontnemen, indien zij de daarop betrekking hebbende voorschriften niet nauwkeurig in acht neemt. Dit heeft de minister in een circulai re aan de gemeentebesturen mee gedeeld. Volgens de wederopbouwwet is overtreding van het verbod om betrokken te zijn bij het uitvoe ren van werken zonder de ver eiste rijksgoedkeuring een eco nomisch delict. De wet economi sche delicten is hierbij van toe passing. Derhalve lopen ook ge meentebestuurders en de met de uitvoering van besluiten beiaste ambtenaren het risico van ver volging wegens deelneming aan een strafbaar feit. De voorschrif ten worden niet alleen overtre den wanneer de gemeentelijke bouwvergunning wordt afgegeven alvorens een rijksgoedkeuring is verleend. Dit is o.m. ook het ge val als het in de rijksgoedkeu ring vermelde verwerkingsbedrag niet overeenstemt met dat van de bouwvergunning of wanneer tij dens de uitvoering van het werk het in de rijksgoedkeuring ver melde verwerkingsbedrag in be langrijke mate wordt overschre den, en in beide gevallen geen aanpassing plaatsvindt. Het is gebleken, dat in een aantal ge vallen hieraan niet de hand wordt gehouden. De minister heeft de gemeen tebesturen er voorts nadrukkelijk op gewezen, dat met betrekking tot de verlening van de rijksgoed keuring, ongesubsidieerde wo ningen die tot één complex beho ren en die tezamen zullen worden gebouwd, als één werk worden aangemerkt. De afgifte van de rijksgoedkeuringen geschiedt in dergelijke gevallen door de cen trale overheid, 0<>k als de bouw kosten van e!& der woningen minder dan 10.000,bedragen. Tenslotte heeft de minister de gemeentebesturen verzocht bij het hanteren van de hun ver eende bevoegdheid tot het ver lenen van rijksgoedkeuringen voor nieuwbouw, herbouw, ver bouw en uitbreiding van wonin gen, welke zonder rijkssteun plaats vinden waarvan de bouw kosten tussen 2000 en 10.00e liggen, een stringent beleid te voeren. Gouverneur-generaal van Ceylon afgetreden De gouverneur-generaal van Ceylon, sir Oliver Goonetilleke, is afgetreden, zo is maandag te Colombo bekendgemaakt. Hij wordt op 2 maart opgevolgd door William Gopallawa, de ambassa deur van Ceylon in Washington. De naam van sir Oliver was genoemd in verband met een mis lukte staatsgreep van een maand geleden. Zijn naam zou zijn ge bruikt om steun te krijgen voor de actie tegen het huidige be wind. Hij heelt zich bereid ver klaard op vragen omtrent deze kwestie te antwoorden. De afgetreden gouverneur-ge neraal is 69 jaar. Na verscheidene malen deel van de Ceylonese re gering te hebben uitgemaakt, werd hij in 1954 tot gouverneur- generaal benoemd. Het antwoord van de Britse premier, MacMiilan, op het her haalde voorstel van prenr.'er Chroesjtsjef van de Sowjet-Unie om de ontwapeningsbesprekingen in Genève te doen beginnen met een topconferentie, is maandag in Moskou aan de Sowjetrussische regering overhandigd. Zoals gemeld is, is het ant woord van de Amerikaanse rege ring op het voorstel van Chroes jtsjef zondag in Moskou overhan digd. Diplomatieke waarnemers in Londen hebben gezegd dat als gevolg van de briefwisseling tus sen Chroestjsjef, MacMiilan en president Kennedy een topconfe rentie over ontwapening voor het einde van mei waarschijnlijk is geworden. MacMiilan is in zijn antwoord verder gegaan dan pre sident Kennedy in diens reactie op Chroesjtsjefs brief, in het bij zonder door te zeggen voorstan der van een topconferentie te zijn indien er vooruitgang is geboekt of indien het overleg is vastgelo pen. Kennedy legde zondag nog de nadruk op de hoop dat er een topconferentie zou komen na een gunstige wending in de gang van zaken. De Britse minister-president, MacMiilan, heeft in zijn brief aan zijn Russische collega, Chroes jtsjef, gezegd dat een topconfe rentie over ontwapening vrucht baar kan zijn indien er duidelijk voortgang wordt gemaakt op de ontwapenir.gsbespekingen of in dien deze besprekingen zijn vast gelopen. MacMiilan is, aldus deze brief nog steeds van mening dat het Brits-Amerikaanse plan om de achttien-mogendhedenconferentie over ontwapening te doen begin nen op het niveau van de minis ters van Buitenandse 'Zaken de beste manier biedt „om te berei ken dat wij allen willen". Hij is graag bereid persoonlijk aan het ontwapeningsoverleg deel te ne men, indien de aanwezigheid van de regeringsleiders van positieve waarde schijnt te zullen zijn. Over de twee omstandigheden waaronder MacMiilan een con ferentie op regeringsleidersniveau vruchtbaar acht, zei de premier nog dat vrij spoedig na het begin van de achttien-mogendheden- conferentie zal blijken hoe het overleg zich ontwikkelt. MaeMillans brief is, zoals ge meld, het antwoord op Chroes jtsjefs blief van donderdag, waar in deze heeft voorgesteld met een topconferentie te beginnen. Maandag zijn alleen in Algiers twintig personen vijftien Alge rijnen en vijf Fransen door aanslagen om het leven gekomen, terwijl 36 personen 26 Alge rijnen en 10 Fransen werden gewond. Hierdoor is het aantal perso nen, dat sinds zaterdag j.l. bij aanslagen het leven heeft gela ten, tot 91 gestegen. De hoofdstraten van Algiers waren maandagochtend vol men sen, toen halverwege de ochtend de eerste aanslagen werden ge pleegd. Vier Algerijnen werden in de omgeving van een cafetaria door i-evolverschoten geveld. De poli- IN DE KASBA VAN ALGIERS De Franse autoriteiten he.bben> de veiligheidsmaatregelen in Al gerië verscherpt. Foto: Een Franse soldaat loopt patrouille op een marktplaats in de Kasba van Algiers. De burgers op de foto reageren: er al niet meer op. (Advertentie.) Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen t Een belangrijke ontdekking op ge neeskundig gebied is „synergissnus". Hiermede wordt bedoeld de weder zijdse versterking van verschillende geneesmiddelen. De vier middelen verenigd in Chefarine „4" - eik af zonderlijk al beroemd - werken te zamen nog beter. 2e helpen vaak ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen Tegen pijn en griep. Geschikt koor een geroelige t»»g, went die wordt beschermd docr het bestanddeel Chefenn. 20 tabletten 0.00, 40 tabletten I 1.00, 100 lebteltee - H Een Afrikaanse vrouw in Rodanbosch, Zuid-Afrika, die door een straatrover werd aan gevallen, beet van haar belager een der vingers af. De rover tie arresteerde hierop een Frans-nam ^e vlucht, doch de vrouw man, die een revolver in de hand bracht de vinger naar de politie. had. In een zijstraat werd vanuit een auto cp de bezoekers van een Algerijnse markt geschoten, het geen vier Algerijnen het leven kostte. Ook op de hoeken van verscheidene andere straten werd geschoten. De politie zette de Rue Miche- let al, opdat ambulance-auto's de doden konden vervoeren. ic Een der voornaamste stra ten van Key West, Florida, zal „General John Glenn Street" worden genoemd. De astronaut is luitenant-kolonel maar het stadsbestuur rekent klaarblijke lijk op een aanzienlijke promo tie- die thans aan de hand van de atdruk ervan de misdadiger Pokkencijfer stijgt in West-Duitsland Het aantal personen dat in Aken is geïsoleerd wegens ver schijnselen die aan pokken doen denken, is in de nacht van zon dag op maandag tot 147 geste gen. De laatst geïsoleerde was een verpleegster. Maandagmorgen heeft staats secretaris mr. Th. Bot van Bin nenlandse Zakenn, een delegatie ontvangen van één der politieke gioeperingen in Ned. Nieuw- Guinea, de Partei National (Farna). De delegatie bestond uit de algemeen voorzitter van de Farna, de heer Wajoi en de vice- voorzitter, twee leden van het hoofdbestuur en twee gewone leden. De delegatie bracht als wens van de Farna naar voren, dat in gezamenlijk overleg tussen de Nederlandse overheid en de Pa- noea's, 'n streefdatum zal worden bepaald voor het verlenen van zelfbeschikking aan de bevolking van West-Papoea. Volgens de delegatie moet In donesië bij dit overleg niet wor den betrokken. Als aldus de heer Wajoi in dit onderhoud het de Nederlandse regering wer kelijk menens is het toekennen van deze zelfbeschikking, dan zal zij, Papoea's in de gelegenheid moeten stellen, door middel van kleine commissie's hun zaak te bepleiten in verschillende landen over de gehele wereld, speciaal in Azië en Afrika, met inbegrip van Indonesië. De „Parna" acht het niet juist, dat de Nederlanders afwachten, tot Soekarno iets zal doen. Zij kunnen, aldus deelde de heer Wajoi mr. Bot mede, thans de daad stellen door de concrete er kenning, dat de Papoea's recht hebben op zelfbeschikking. In West-Papoea zei hij verder bestaat nog te zeer de indruk, dat de Nederlandse regering haar in stemming met het recht op zelf beschikking van de bevolking daar alleen maar belijdt met woorden, en eerst na een daad van Indonesië tot de eigenlijke toekenning wenst over te gaan. De delegatie bestond uit Pa poea's, leden van de Parna, die thans in Nederland vertoeven. Zij zijn alle zes in opleiding voor dienst der belastingen en werken daarvoor in verschillende Neder landse steden. Uit hel antwoord, dat staats secretaris mr. Bot heeft gegeven aan de delegatie van de „Parna" bleek, dat de Nederlandse rege ring onder de gegeven omstan- eden voortgaat met het door dighe haar uitgestippelde beleid ten aanzien van Ned. Nieuw-Guinea. Aldus deelde de heer Wajoi aan de redacteur van het A.N.P. mede. Mr. Bot meende, zeide hij, dat elke overhaaste stap slechts zou kunnen leiden tot nodeloze complicaties, die een oplossing van het probleem bepaald niet zouden bevorderen. Een betere methode achtte mr. Bot, dat de kwestie eerst in internationaal ni veau wordt geregeld, waarbij zaken, als die der zelfbeschikking vanzelf aan de orde zoude komen. Hij achtte dit vooral voor de be volking van West-Papoea de meest gunstige werkwijze. Aldus het antwoord van staats secretaris Bot, zoals wij dit van de heer Wajoi vernamen. De heer Wajoi deelde nog mede, dat aan mr. Bot gevraagd werd, dat de Nederlandse regering zal doen, indien op het internationale vlak niets zou worden bereikt. De heer Bot antwoordde hierop, dat dit op het ogenblik bepaald niet aan de orde is. Tot zover de mededelingen van de heer Wajoi. Van de zijde van het ministerie van Binnenlandse Zaken werden over de bijeenkomst geen mede delingen verstrekt. OOSTENWIND Het K. N. M. I. deelt mede: Een krachtig hogedrukgebied. waarvan het centrum maandag avond bij IJsland werd aange troffen, beheerst het weer in gro te delen van Europa. Het brengt ons, bij matige tot krachtige oos telijke winden, lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. Daarbij komen overdrijvende wol kenvelden voor, waaruit hier en daar wat lichte sneeuw valt. medegedeeld door het K. N. M. I.. geldig tot hedenavond. Zelfde temperaturen. Overdrijvende wolkenvelden met hier en daar wat lichte sneeuw. Matige tot krachtige, langs de Waddenkust af en toe harde oos telijke wind. Lichte vorst tot tem peraturen om het vriespunt. DINSDAG 27 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 6.27 7.02 Terneuzen 7.02 7.37 Hansweert 7.42 8.17 Walsoorden 7.52 8.27 WOENSDAG 28 FEBRUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 7.24 7.59 8.39 8.49 n.m. 8.06 8.41 9.21 9.31 ZON MAAN cp onder op onder Febr. 27 7.32 18.15 1.35 1L05 28 7.30 18.16 2.42 11.40 Mrt 1 7.28 18.18 3.46 12.27 2 7.26 18.20 4.45 13.25 3 7.23 18.22 5.38 14.33

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1