Meterfabriek „Excelsior" KERKDIENSTEN Is nieuws Saterdag 24 februari 1962 JiZERS die schrijven Gemeente Ternenzei DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 officieel door de Commissaris der Koningin in Zeeland geopend De ontwikkeling van Terneuzen ECHTGENOOT VERGIFTIGD DE AANVARING TUSSEN DE „ALCOR'' EN „ANDIJK" Voor de zondag ilaats. De jongen stond te wach- en bij de zebra aan de rotonde er plaatse toen een vrachtauto ïaderde. De chauffeur van de vracht- iuto remde om de jongen ge- egenheid te geven over te ste- :en, doch deze bleef wachten. Vervolgens trok de chauffeur, [ie als een uitstekend rijder be- ;end staat, zijn wagen weer op. 'lotseling stak de jongen toen ver. Hij kwam onder de achter delen van de vrachtwagen te- echt en overleed daarna ter ilaatse. HONDERD-JARIGE IN ZOETERMEER De weduwe M. Karens—Riem s Zoetermeer is gisteren 100 aar geworden. De burgemees- er van Zoetermeer, mr. N. Ver- ledé, heeft haar namens het ge- neentebestuur een bloemstuk angeboden. De 100-jarige werd i Pijnacker geboren en woont edert 1889 in Zoetermeer. DUITSER WORDT UITGELEVERD De 43-jarige Duitse scheeps- ok H. G. E. G. uit Hamburg zal 'orden uitgeleverd aan de justi- e in zijn land. Dit heeft de Ne- erlandse minister van Justitie eschikt. Deze kok van het Duitse s.s. Porto" was op 15 januari door e Rotterdamse recherche gear-r ïsteerd, zodra het schip de ha- en binnenkwam. Hij wordt ver acht van moord op zijn echtge- ote, wier lichaam, in stukken esneden gedeeltelijk is gevon- en. ARRESTATIE LEIDDE TOT ARRESTATIE De politie ,te Amsterdam heeft 37-jarige kantoorbediende h. J. H., die werkzaam was bij ïn autobedrijf aan de Over- >om in de hoofdstad, gearres- :erd. De man, die tevens de mctie van hoofdcontroleur bij et bedrijf vervulde, wordt er in verdacht een bedrag van ïgeveer 1500 gulden te hebben ïrduisterd. De verdenking tegen H. rees jdens het onderzoek tegen de -jarige kassier van hetzelfde tdrijf, Th. C., die sinds 18 janu- i j.l. in verzekerde bewaring gesteld. De kassier wordt er in verdacht bij het autobedrijf m bedrag van ongeveer 60.000 ilden te hebben verduisterd, e politie vermoedt dat het aan- ;el van de kantoorbediende )g wel groter zal blijken te zijn m de verduistering van 1500 tlden, maar men gelooft niet it dit aandeel eveneens in de enduizendsn zal lopen. ETALAGEROOT IN DORDRECHT Twee plateaux met honderd imes- en zeventig herenringën in gisternacht ontvreemd uit n étalage van een juweliers- inkel aan de Voorstraat in Dor- echt. De ringen hebben een aarde van ongeveer ƒ10.000, STICHTING HET ATIONAAL KREUMAF ONDS Plaatselijk comité Terneuzen RHEUMA; Gemeenschap pelijke vijand Een gemeenschappelijke vijand laagt ons volk Een vijand die lwassenen noch kinderen ont- ■t, en oorzaak is van licha- •lijke misvormingen en ont- ■llend veel geestelijk leed. Deze vijand het Rheuma voortdurend in de aanval en roorzaakt enorme schade door onttrekken van werkkrarh- aan het arbeidsproces. Hij engt niet alleen veel leed toe n de lijders aan deze weselijko ■kte, doch tevens aan de ge- ïsleden, die bij dit geestelijk ien nauw betrokken zijn. Wil deze volksvijand no. 1 ver- igen worden, dan is hiervoor orm veel geld nodig. Geld, dat Nationaal Rheumafonds de door plaatselijke collecten or dit doel tracht te verwer- Ook Terneuzen is bereid zijn deel in deze strijd te leveren, maandag 26 februari tot en zaterdag 3 maart a.s. zal >r de tweede maal in Terneu- een collecte ten bate van het tionaal Rheumafonds gehou- worden. Door de talloze rheumaleiders rdt ook op uw hulp gerekend, lp, die kan worden geboden vrijgevig in uw beurs te ten, wanneer door collectan- een beroep op u wordt ge in. Het plaatselijk Rheuma- Comité. De burgemeester van Terneu- i brengt ter openbare kennis, een vergadering van de ge- enteraad zal worden gehouden woensdag 28 februari a.s. des inds om 7.00 uur. 'erneuzen, 23 februari 1962. De burgemeester van Terneuzen, H. RIJPSTRA. Zaterdag 24 februari 1962 President-directeur ir. K. A. Jas verwelkomt de gasten. Gistermiddag werd het com plex-bedrijf van de Meterfabriek te Dordrecht gelegen aan de In dustrieweg officieel in gebruik genomen. Het openingsceremonieel vond plaats in de op grandioze wijze met de ontvangen bloemstukken versierde kantine van de U.T. S. waar door mr. F. J. Haarman, plv. Hoofd Afdeling Regionale Industriële Zaken van het ministerie van Economische Zaken, met een Mignon-stofzui ger (het in de nieuwe fabriek vervaardigde produkt), drie balkjes op een raam werden ver wijderd, waarna de woorden „Excelsior in Zeeuws-Vlaande- ren" zichtbaar werden. Tevoren had de president-di recteur van het bedrijf, ir. R. A. Jas, de talrijke gasten het waren er heel wat verwel komd. Daarna viel een regen van verheugde en feestelijke woor den neer op de hoofden der gas ten. Met een speciale bus waren de genodigden uit de provincie en daarbuiten van Kruiningen af gehaald. Een groot aantal per sonages, vertegenwoordigende alle facetten van handel, indu- trie, bedrijfsleven, gemeentelijke en rijksmagistratuur in Zeeland en uit het westen des lands woonden de cpennig bij. De tegenwoordigheid van de Commissaris der Koningin in de provincie .gepland jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en de reeds eerder genoemde mr. Haarman gaven aan het geheel nog een bijzonder cachet. Ter opluistering blies de „Har monie Terneuzen", die zich ter zijde van de U. T. S. geformeerd had, er, ondanks de gure oosten wind, lustig op los, wat wel een zeer bijzondere verwelkoming be tekende. Welkomstwoord van de president-directeur. Ir. Jas zeide in zijn welkomst woord, dat de meer dan honderd jaar oude meterfabriek te Dor drecht in de eerste plaats uit economische motieven deze nieu we fabriek gesticht had. Doch buiten deze huldigt de directie de wetenschap dat er ook maat schappelijke belangen te behar tigen zijn. Spreker wilde wel be kennen dat men in gedachten heel Nederland doorkruist had alvorens het besluit viel Terneu zen als vestigingsplaats te kie zen. De fabricage van stofzui gers zal zich hier centraliseren. Als bezwaar tegen Terneuzen noemde hij de grote afstand van Dordrecht naar hier. De president-directeur sprak tenslotte de hoop ui, dat het be drijf de bijzondere prettige en- trée, die het hier ondervond, waardig zal blijven en met de Terneuzense gemeenschap goede betrekkingen zal onderhouden. Rede van de Commissaris der Koningin. Jhr. mr. De Casembroot noem de het hierna in zijn toespraak gelukkig, dat eindelijk steeds meer Nederlandse bedrijven van boven de Westerschelde inzien, welke voortreffelijke faktoren voor industrievestiging in Zeeuwsch-Vlaanderen aanwezig zijn, te weteneen goed arbeids klimaat, gunstige ligging aan diep vaarwater, enz. Aangenomen mag worden, dat verscheidene functionarissen van boven de Westerschelde zich in Terneuzen zullen vestigen. Ve len zullen ongetwijfeld over de plaats van deze vestiging hebben stuur van Zeeland is de heer Haarman oprecht zeer dankbaar voor de wijze, waarop hij steeds begrip heelt getoond voor de Zeeuwse problemen. Aan het industriële klimaat in Zw-Vlaanderen valt nog wel wat te verbeteren. Spreker denkt met name aan de verbindingen over de Westerschelde. Moge spoedig in afvfcichting van de zo broodnodig vaste verbinding over de Westerschelde toch spoedig het oostelijke veer dus danig verbeterd worden, dat het niet meer nodig is voor een bus met genodigden voor een offi ciële plechtigheid voorrang te moeten verlenen. Voorlopig worden in dit be drijf 50 personen te werk gesteld, mannen tegen één vrouw. Moge deze verhouding zo blijven of zich ten gunste van de mannen wijzigen. Met veel belangstelling heeft spreker kennis genomen van het nieuwe produkt, de „Exceisior- Mignon-stofzuigers". Ofschoon zeer weinig huishoudelijk inge steld tot smart van zijn echtge note, is spreker het nut van dat apparaat zeer duidelijk. Zelfs is aan speelgoedtreinen gedacht, waarmede hij tot op 18-jarige leeftijd heeft gespeeld. Schoon houden van auto's is zeer nuttig: nu kan men tenminste op een warme dag de auto ventileren zonder stof in te ademen. Moge „Mignon" in het land, waar de suikerbieten en de vermaarde regio Zeeuwsch-Vlaanderen te binden. Een vraagstuk, dat het ge meentebestuur dagelijks bezig houdt betreft dat van de haven in onze gemeente. Als men be denkt, dat jaarlijks ruim 21 mil joen ton de drie sluizen passeert, kan geconcludeerd worden, dat deze haven in het totale beeld der Nederlandse havens een vrij belangrijke rol vervult. Een moeilijke kwestie is, dat de be staande haven-outillage sterk verouderd is. De hoop bestaat, dat de onderhandelingen met verschillende Rijks- en Provin ciale instanties ertoe zullen lei den, dat verbeteringen zullen worden aangebracht. Gij zult, dames en heren, be grijpen, dat het gemeentebestuur in het licht van de boven ge schetste ontwikkeling zeer dank baar is, dat de directie van de Meterfabriek te Dordrecht be sloot dit nieuwe bedrijf in Ter neuzen te vestigen en ik felici teer haar dan ook van ganser harte met het gereedkomen van dit prachtige project. Allen, die aan de totstandkoming daarvan, op welke plaats ook gesteld, heb ben medegewerkt, zeg ik daar voor hartelijk dank. In het bijzon der moge ik daarbij in U, mijn heer de Commissaris der Konin gin, het Provinciaal Bestuur van Zeeland dank zeggen en in U, mr. Haarman, de Rijksoverheid. Van verschillende zijden heb ik gehoord, dat het de werknemers hier aangesteld, goed bevalt. Ik moge de wens uitspreken, dat het uw bedrijf in alle opzich ten goed zal mogen gaan en dat de naam van het produkt dat hier vervaardigd wordt, symbo lisch mag zijn voor de ontwikke- lign van uw werk. Op die manier zult U tot heil kunnen zijn van deze gehele streek, welke veel van U verwacht en welke U en de Uwen op hartelijke wijze, de bevolking typerend, welkom heet. Zeeland speelt bij deze ontwik keling een rol van betekenis en dti geldt in het bijzonder de Ka naalzone in Zeeuwsch-Vlaande ren. Het fabriekspand van Meterfabriek de Het pand is ontworpen en in uitvoering gegeven door Cen traal Bouw- en Woningtoezicht Gemeentewerken in Terneuzen, waarbij wat betreft de indeling en inrichting van het gebouw nauw overleg heeft plaats ge had met de gebruiker van het pand, de Meterfabriek Dor drecht, die er de Excelsior Stof- zuigerfabriek heeft gevestigd. Het gebouw heeft een fa- brieksruimte van 750 m-; vóór het fabrieksgedeelte is 250 m- onder dak gebrachte ruimte waarin een hal, de administratie, de cantine, wasgelegenheid en toiletten zijn samengebracht. In de fabriekshal is met een tocht- sluis een gedeelte voor de expe ditie afgescheiden. Rond de nu in gebruik geno men fabriek is de mogelijkheid aanwezig om tot een totaal-op pervlakte van 8.000 ms uit te breiden. De fabriek heeft een dak dat is uitgevoerd in betoncassette- platen waarop een mastiekbe- dekking is aangebracht^ De mon tage-hal, waarin de Mignon handstofzuiger wordt vervaar digd, heeft een in staalconstruc tie uitgevoerd shed-dak; het overige deel van de fabriek heeft een laagdak. Speciale voorzorgen werden genomen om het transport in het montagestadium te vereen voudigen; men heeft dit weten te bereiken door aan het dak teleflex-conveyers op te hangen. Voor de interne communicatie is gebruik gemaakt van het systeem Ringmaster; een tjjd- in een verhouding van twee brouwgerst groeien, floreren. Burgemeester mr. H. Rijpstra verwelkomt de nieuwe industrie De 23ste juni 1960. een zeer warme zomerse dag, zal het ge- meentebestuui van Terneuzen niet spoedig vergeten. Des mor gens vond te Den Haag een ge sprek plaats met de minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid over de bouw van een nieuw zwembad, hetgeen ertoe leidde, dat op 12 juli 1961 de eerste paal geheid kon worden voor een in de onmiddellijke omgeving van de Schelde gelegen bad, dat vol doet aan nationale en internatio nale eisen. In de middag werd de Meter fabriek te Dordrecht bezocht, waar onder het genot van liters jus d'orange, gesproken werd over de mogelijke vestiging van een nevenbedrijf in onze gemeen te. Dit gesprek vormde de inlei ding tot een veelvuldig en pret tig contact, als gevolg waarvan deze nieuwe fabriek aan de In dustrieweg thans geopend kan worden. Ook het gemeentebestuur van Terneuzen waardeert het bijzon der, dat de Commissaris der Koningin in onze provincie dit nieuwe bedrijf wil openen en is dankbaar dat mr Haarman, her steld van ziekte, tegenwoordig kan zijn om zijn bijdrage voor de opening te geven. Oorspronkelijk slechts een klein plattelandsdorp ontving de gemeente Terneuzen in 1583 van Willem van Oranje stadsrechten. Langs de oevers van de Schel de verrees een nieuw stadsge deelte, waarin honderden wonin gen de groeiende bevolking aan trekkelijke woongelegenheid bie den. Goede onderwijsinstellingen, variërend van kleuterschool tot lyceum, gecompleteerd tot voor zieningen op het gebied van het technisch onderricht, bewijzen dat de gemeente de ontwikkeling van het Nederland van vandaag blijvend wil volgen. Tot behoorlijke ontwikkeling gekomen instituten op het so ciale, sociaal-culturele en sociaal- economische terrein werkzaam, tonen aan, dat ook te dezer zake naar verantwoorde begeleiding wordt gezocht. Medische voorzie ningen welke voor een plaats van deze omvang uniek genoemd mogen worden, verheffen de ge meente Terneuzen boven ge meenten van gelijke grootte. Na deze algemene opmerkin gen moge ik nog een kleine kant tekening maken met betrekking tot enkele spectaculaire proble men, welke het typische karak ter van Terneuzen accentueren. Krachtens een op 20 juni 1960 tussen de Nederlandse en Belgi sche regering getekend akkoord zal in de komende jaren aanzien lijke uitbreiding gegeven worden aan het kanaal van Terneuzen naar Gent. Zijn de plannen ge reed, dan zullen schepen van Een vrouw in Brussel heeft be kend haar echtgenoot vergiftigd te hebben. De man was jongst leden zondag door de politie ge arresteerd omdat hij gevochten zou hebben met zijn broer en zijn zwager. Kort na zijn arrestatie overleed hij. Bij een lijkschouwing bleek dat de man vergiftigd was. Een onderzoek wees uit, dat zijn echt genote, die een verhouding had met haar zwager, haar man een grote dosis vergif had toege diend. Volgens de politie waren zowel de broer als de zwager van de vermoorde medeplichtig. De man was kort nadat hem het vergif was toegediend, krankzin nig geworden. Het drietal wilde voorts financieel voordeel uit de moord trekken. Het kwam name lijk aan het licht dat zij de levens verzekering van de echtgenoot ïadden verhoogd. Zij hebben vrij dag een bekentenis afgelegd. Het m.s. „Alcor" kwam op 16 maart 1961 kort na middernacht op dé Schelde bij Liefkenshoek in aanvaring met het s.s. „An- dijk", dat in verband met laag hangende mist ongeveer in het midden van het vaarwater voor anker was gegaan. Volgens de inspecteur voor de scheepvaart, de heer J. F. van Doorn, staat wel vast dat de „Alcor" schuld heeft aan de aanvaring, doch de kapitein, de 62-jarige C. H. uit Rotterdam, heeft niet zodanig in zijn beleid gefaald dat hem een verwijt gemaakt kan worden. Zo besloot de inspecteur zijn con clusie aan het slot van deze vrij dagochtend door de Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam behandelde aanvaring. Van de „Alcor", die onder loodsaanwij- zing op weg was naar Antwer pen, kreeg bak- en de bovenbrug -'an stuurboord nogal wat schade. De „And: ik" lien bij de aandrij ving stevenschade op. Gebleken is, aldus de inspec teur, dat de aanvaring een ge volg is van een aantal voor de „Alcor" ongelukkige samenloop van omstandigheden. DE KRACHT VAN ONS GETUIGEN. Ik zal u mijn geloof uil mijne werken tonen. Jacobus 2 18. l?e kracht van ons getuigen óver-tuigi, dat het ieder vraag teken oms.oot en tegen wil en dank de lieden doet zeggen: ja, dat is echt) ligt tenslotte in onze wei-Ken. WèiKen, waarin ons leven tot daad gestold is. Ons getuigenis moet zijn: een getui genis met heel ons leven. Dat kan immers niet anders. Stel u voor dat uw mond getui genis geeft van Jezus, maar uw ouwelijk, uw zakendoen, uw ge zinsleven, uw omgang met de mensen geeft getuigenis van de duivel! Dat vloekt toch, niet waar? Zie, dat is de kracht geweest van het getuigenis der eerste christenen. Veel meer dan hun woord heeft hun léven getuigd: de vrede van hun hart, de zuiver heid van hun huwelijk, de eerlijk heid van hun omgang, vooral de ontroerende stervensmoed tot in de meest gruwelijke dood. Dat heeft zó gesproken, dat heel de antieke wereld ervan dreunde. Niet het wóórd der martelaren, maar het blóéd der martelaren is het zaad der kerk geworden. Zó moet het onder ons ook worden. Het getuigeniswoord moet reliëf en diepte en zin en werkelijkheid ontvangen door het leven van hen, die het in hun mond durven nemen. Alles aan ons leven moet spre ken. Ons leven moet een getui gend leven zijn. Geen nietszeg gend leven, maar een leven waarvan sprake uitgaat, waaruit altijd maar weer (in de groei der jaren steeds dieper van toon) opklinkt dat éne getuigenis, dat Jezus Christus de Heer is dat Jezus mijn Heer is. Durf dat moedig woord van Jacobus eens aan en zeg de lieden, die u naar uw geloof vragen: „Kom maar mee naar mijn huis, naar mijn winkel en bedrijf, naar mijn kantoor en zaken. Ik zal u mijn geloof uit mijne werkc tonen." (Uit: „De Stem achter U".> De Commissaris der Koningin bezichtigt de fabriek. Mr. Haarman over de bete kenis van de voortgezette in dustrialisatie voor Zeeuwsch- Vlaanderen. Het voeren van een regionaal industrialisatiebeleid is gericht op een meer harmonische ver- gehele land, aldus de heer Haar man. Hierbij wordt gestreefd naar het zoveel mogelijk reserveren van de Randstad Holland voor industrieën die aan diep vaar water zijn gebonden of om an dere redenen moeilijk elders kunnen worden gevestigd. Het is geenszins de bedoeling hierbij dwangmaatregelen toe te passen. signaleringsapparatuur werd ge ïnstalleerd door de I. B. M. Bezichtiging van de fabriek. Hierna begaf het gezelschap zich naar de aan de overzijde van de weg gelegen Meterfa briek waar onder technische lei ding een rondgang door de in bedrijf zijnde fabriek werd ge maakt. Teruggekeerd in de aula van de U. T. S. werdén verversingen rondgediend en namen de ge nodigden afscheid van de direc tie der Meterfabriek Dordrecht. Aan de talrijke gelukwensen, die de directie op velerlei wijzen mocht ontvangen, voegen wij gaarne de onze, daarbij de hoop uitsprekend dat de directie der zaakt zijn tot uitbreiding van het fabriekspand over te gaan. oost zeeuws-vlaanderen. zondag 25 februari. ned. herv. kerk. Axel: 10 uur Ds. P. J. Pennings; 2.30 uur Vic. S. den Blaauwen. Hoek: 10 uur Ds. W. S. Evenhuis van Biervliet: 2.30 uur Ds. W. J. van Meeuwen. Hontenisse: 9 uur Ds. J. G. N. Cu- pédo, van Sluiskil. Hulst: 10.30 uur Ds. J. G. N. Cu- pédo, van Sluiskil. Philippine: 11 uur Ds. R. G. J. Timmers. Sluiskil: 9.30 uur en 11 uur Vie. S. den Blaauwen, van Axel. Sas van Gent: 9.30 uur Ds. R. G. J. Timmers. Terneuzen: (Noordstraat) 10 uur Wika Wasterval: 7 uur Ds. P. Lugtigheid, van Den Haag (Bij zondere dienst). Gebouw „De Schakel": 9.30 uur Ds. J. Scholten Gebouw „Bethel": 10 uur Jeugd- kerk. Driewegen: 7 uur Ds. J. Schol ten. Zaamslag: 10 u. Ds. Ph. M. Becht; (Bed. H. Doop); 2.30 uur Ds. Ph. M. Becht. gereformeerde kerk. Axel: 10 uur en 3 uur Ds. Vegh, van BoecKout (B.). Hoek: 10 uur en 2.30 uur Eerw. heer W. Blokland, van Ropsen- daal. Sas van Gent (zaaltje van de Ned. Herv. Kerk)7 uur Ds. W. C. van Hattem. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. W. C. van Hattem. Zaamslag: 10 uur en 3 uur Ds. M. den Boer. REGERING VRAAGT S. E. R.-ADV1ES OVER ALGEMENE PREMIE-SP AARREGELING Mr. F. J. Haarman hanteert de Mignon-stofzuiger, Door het initiatief van Koning Willem I tot het graven van een kanaal naar Gent werd de ont wikkeling tot bredere ontplooiing nagedacht en zich hebben af ge- gebracht. In 1870 werd de ge vraagd, waar zij terecht komen Spreker kan als geboren en ge togen Zeeuw verklaren, dat vele niet-Zeeuwen wenende naar Zeeland kwamen, maar het snik kende verlieten. Spreker heet hartelijk welkom de raad van commissarissen, de directie en de medewerkers van het bedrijf. Het ministerie van Economi sche Zaken en het gemeentebe stuur van Terneuzen verdienen een bijzonder woord van waarde ring. Meer in het bijzonder be tuigt spreker de heer Haarman van 1 "t departement van Econo- m' Zaken zijn grote erken- tc' !d. Maar al te vaak en r. en ook wel eens terecht orden ambtelijke instanties bccritiseerd. Het provinciaal be- meente aangesloten op het Euro pese spoorwegnet en kwam door industriële- en haven-activiteit tot een grote bloei. Door twee wereldoorlogen werd deze bloei afgeremd, doch na 1945 ontstond een nieuwe periode van voorspoed. Terreinen voor industriële ves tigingen werden geprojecteerd en reeds voor een belangrijk ge deelte in exploitatie genomen, waartoe temeer aanleiding be stond, toen de Minister van Eco nomische Zaken Terneuzen in april 1959 tot ontwikkelingskem verklaarde. Aanzienlijke finan ciële en andere faciliteiten aan deze regeling inherent vergemak kelijken deze vestigingen, waar voor juist in de laatste lijd uitge breide en genuanceerde belang stelling gedemonstreerd wordt. 50.000 ton door het kanaal varen, terwijl een hypermoderne sluis de scheepvaart vrijwel onafhan kelijk zal maken van het zeegetij. De industriële ontwikkeling der gemeente moet geplaatst worden tegen de achtergrond van het gehele Zeeuws-Vlaamse gebied. Helaas heeft dit gebied nog steeds een zogenaamd ver- trek-overschot in 1961 ruim 200 werknemers hetgeen er op neerkomt, dat met name diverse personen werk in andere delen des lands aanvaarden. Wanneer men in ogenschouw neemt, dat de mannelijke arbeids reserve tegen het einde van het afgelopen jaar ruim 1000 perso nen omvatte en dat zeker een 500-tal mannen dagelijks of wekelijks pendelt naar Rotter dam, Breda, IJmuiden en andere plaatsen dan is het verklaarbaar, dat het gemeentelijk bestuursbe leid er bewust op gericht is, door verruiming der industriële werk gelegenheid deze mensen aan de Tevens wordt rekening ge houden met het benutten van diep vaarwater buiten de Rand stad. Zeeland speelt een rol bij het op deze spreiding gerichte be leid; het is als probleemgebied aangewezen; Terneuzen is één van de ontwikkelingskernen. Als stimulerende maatregelen vanwege de Rijksoverheid kun nen genoemd worden: liggend op het terrein van de infrastructuur, verbete ring van wegen, waterwegen etc. (hiervoor is voor een periode van 4 jaar ƒ200 mil joen gereserveerd), en bouwpremies voor nieuwe fabrieken en uitbreidingen in de ontwikkelingskernen (ƒ20 miljoen per jaar) en woning faciliteiten (2.000 woningwet woning per jaar). In een brief aan de S.E.R. waarin de staatssecretaris van Algemene Zaken, drs. W. K. M. Schmelzer. een beeld geeft van de in voorbereiding zijnde alge mene premiespaarregeling, wordt in het bijzonder het gevoelen van de raad gevraagd t.a.v. de voor gestelde inkomensgrens van 15.000,— en de kwestie van cumulatie van premiespaarrege lingen. De staatssecretaris deelt mede er geen bezwaar tegen te hebben dat de S.E.R. dit advies in een openbare vergadering be handelt en vaststelt. Hoofdlijnen van de voorge stelde regeling. Blijkens de adviesaanvraag zal de voorgestelde regeling die is ontworpen op basis van overleg onder meer met instellingen uit het maatschappelijk leven in grote lijnen de volgende inhoud hebben: Aan de regeling kunnen deel nemen. ingezetenen van 25—60 jaar met een jaarlijks inkomen van ten hoogste 15000,De deelnemers ontvangen over een spaarbedrag van maximaal ƒ400 per jaar een belastingvrije pre mie van 20 zodra de bespa ring 5 jaren onaangetast heeft uitgestaan. Als spaarvormen komen in aanmerking: Het sparen op een bijzondere spaarrekening bij de traditionele spaarinstellingen; het sparen in effecten; betaling van bepaal de levensverzekeringspremies; schuldaflossingen op hypothecai re leningen. Ten aanzien van de voorgestel de regeling vraagt de staats secretaris in het bijzonder het ge voelen van de S.E.R. ten aanzien van: ten eerste de vraag of de inkomensgrens op 15000,dan wel op een lager bedrag moet worden vastgesteld en ten twee de de verhouding tot de spaar regelingen, waarop de wet van 28 oktober 1961 van toepassing is vrijstelling van fiscale en sociale lasten t.a.v. bedrijfs- en ambtenarenspaarregelingen in het bijzonder de vraag of het wenselijk is dat over een en het zelfde spaarbedrag spaarpremie kan worden toegekend ingevolge meer dan één spaarregeling. ONTVLUCHTE AANGEHOUDEN Bij een hotelcontröle is gister nacht in Den Haag de 46-jarige los-werkman J. D. aangehouden. Op 25 oktober van het vorig jaar ontvluchtte de man uit het „Del taziekenhuis" in Rotterdam, waar hij vanwege de Justitie werd ver pleegd. Hij was destijds aange houden in verband met een in braak in een school in Spijke- nisse. De man heeft inmiddels tegenover de Haagse politie be kend, niet alleen deze inbraak in Spijkenisse te hebben gepleegd, maar bovendien te hebben inge broken in scholen te Alkmaar, Ridderkerk, Monster, Culemborg, Haarlemmermeer, Halfweg en Den Haag. GEREF. KERK (Vrijgemaakt.) Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. Krij- tenburg, van Zaamslag. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. H. Smit. CHK. GEREF. KERK. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE (Syn.) Terneuzen: (Frans Halslaan): 10 uur en 3 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE. Hoek: 9.30 uur en 2 uur Iee»- dienit Terneuzen (Vlooswijkstraat)9.30 uur, 2 uur en 6 uur leesdienst. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur. 2 uur en 6 uur Ds. A. de Reuver. (Bed. H. Avondmaal en Dankzegging.) leger des heils. Terneuzen: 10 uur Heiligingssa menkomst: 7.30 uur Verlossings samenkomst. Leidster: Kapi- teine A. C. v. Engelen. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Axel: 7.00 uur en 8.30 uur Gele zen H. Mis; 10.00 uur Gezongen H. Mis: 14.00 Lof en 19.00 uur Gelezen H. Mis. Clinge: 7 uur, 8.30 uur «n 10 uur: H. H Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur 10 uur: H. H. Missen. Philippine: 7-30 uur en 10 uur: H. H Missen. Sas van Gent: 7 uur. 8.30 uur «n 10.15 uur- H. H. Missen. Sluiskil: 7.30 uur, 9.15 uur. 10.30 uur en 17.00 uur H.M. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10.15 uur: H. H. Missen; 17.00 (5 uur) Avondmis. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN, ZATERDAG 24 FEBRUARI. NED. HERV. KERK. Schoondijke: 7 uur Avondgebed. ZONDAG 25 FEBRUARI, NED. HERV. KERK. Biervliet: 10 uur Ds. W. J. van Meeuwen, van Hoek. Breskens: 10 uur Ds. L. Spaans, Cadzand: 10 uur Ds. J. Ejjgendaal. (Bev. Ds. W. C. Luuring); 2.30 u. Ds. W. C. Luuring. (Intrede.) Groede: 10 uur Ds. H. W. Door- nink. (Bed. H. Doop.) Hoofdplaat: 10 uur Eerw. heer H. J. Begeer. Nieuwvliet: 10 uur Ds. Joh. Bre- zet. Oostburg: 10 uur Ds. W. S. Hugo van Dalen. Retranchement: 7 uur Ds. L. S. Blom. Schoondijke: 10 uur Ds. P. A, L. Brinkman. Sluis: 9.30 uur Ds. C. Balk. St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. C. Balk Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. H. Bergsma. (Bev. Kerkeraads- leden.) IJzendijke: 10 uur Ds. C. v. Evert. Zuidzande: 10 uur Eerw, heer A. J. Verduijn, van Breskens. WOENSDAG 28 FEBRUARI. Oostburg: 7 uur Liturgisch Avond gebed. Ds. W. S. Hugo v. Dalen. (Kerkcentrum.) DODELIJK ONGELUK De 47-jarige H. Schregaruds uit Den Haag is donderdagnacht om het leven gekomen, toen zijn auto op de Rijswijkseweg in Den Haag door nog onbekende oor zaak t#gen een lichtmast botste. Hij overleed ter plaatse.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 3