Tweede Kamer aanvaardde begroting van Binnenlandse Zaken Brief van Chroesjtsjov Noodtoestand in Dominicaanse republiek afgekondigd De ontwapenigsconferentiete Genève Persconferentie van Kennedy Pokkengeval in Aken VRIJDAG 23 FEBRUARI 1962 18e Jaargang Nr 5531 otie-Beernink inzake heropening overleg ambtenarensalarissen aangenomen HET WEEK HOOGWATER Voorrang voor militairen in luchtverkeer met Algerië ZON- a MAANSTANDEN GELUKWENSEN VAN CHROESJTSJEF VOOR DE VER. STATEN Waken en 4 i wachten in de kou DE WATERSNOOD IN DUITSLAND ROEANDA-OEROEND1 WEERBERICHT hankering bij abonnement: Terneuzen ^teur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 onuinmer 38150 ■onnementsprijsƒ6,— pet kwartaal; per lgnd f2,— pei week 48 ct. Losse nrs 9 ct. E VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedereregel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 wir. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 «or. L ■Namens de meerderheid van de raste commissie voor Binnen landse Zaken uit de Tweede Ka- Her heeft de heer Beernink tCHTu gisteren' een motie van ingediend over de ambtena- alarissec. Ia deze motie werd de rege- nitgenodigd het overleg H de vakorganisaties te her men. De tekst dezer motie luidt: „De Kamer, gehoord de be- 11-^ lagingen over de salarië- Bg van het overheidspersoneel. Overtuigd van de noodzako- kheid, dat de salarissen der ^btenaren met ingang van 1 Tnuari 1962 worden verbeterd; I van mening, dat er naar dient worden gestreefd ten deze cftereenstemming te bereiken ssen het standpunt der rege- ng en de zienswijze van de in let overleg vertegenwoordigde ntrales van ambtenaren; nodigt de regering uit dit te leverde ren door het overleg ter te heropenen alvorens een bfir.tieve beslissing te nemen tfen gaat over tot de orde van de dag I Ondertekenaars waren de -he en: Beernink (CHU), Albering Blom (Arb.), Franssen b.), Scheps (Arb.), Smallen- ek (AR), Verkerk (AR(, De tjraaf (KVP), Van Heivoort /Pi, Venverloo (Arb.), Bak ker (CPN). In het debat over deze motie pkle de heer Blom (Arb.), dat j er behoefte aan heeft mede te den dat hij overtuigd is van de erlijkheid van de bewindsman, fanneer deze woensdag notoire waarheden heeft gezegd. De hinfeter is verkeerd voorgelicht en spreker zeide dat te betreuren. dDe heer Blom zeide dat de pinister van het overleg niets egrijpt. Wanneer deze minister zal zijn wenen, laat hij op het ge van de pensioenwetgevinj ruine na. Dat komt omdat minitser niet heeft geluisterd, pe partijen die rekening houden et de ambtenaren, keren zich 11e tegen het beleid van de mi- lister. De heer Van der Zanden 3) zeide niet geheel tevre- te zijn met het antwoord an de minister. Hij stelde op uw de vraag hoeveel de nade- voorstellen van de ambtena- ncentrales meer zouden kos- a, dan de thans geraamde 270 Djoen van de vastgestelde re geling. De heer Beernink (CHU) was temperatuur om het vriespunt Boven Scandinavië handhaaft ch een krachtig hogedrukge- Het veroorzaakt boven (Test-Europa een krachtige oos- lujke stroming waarmee kou de lucht wordt aangevoerd. In Polen en Oost-Duitsland bleven ^ok overdag de temperaturen enkele graden onder het vries punt. Deze lucht beweegt zich pn de richting van ons land zo- at kan worden verwacht' dat bij ons de temperaturen nog fits verder zullen dalen. Boven Duitsland bevinden zich enkele wolkenvelden waaruit plaatsd- k wat sneeuw valt. De ge- eten hoeveelheden zijn even wel gering. VRIJDAG 23 FEBRUARI teleurgesteld over de mededelin gen van minister Toxopeus over het pensioenvraagstuk en over in sprekers ogen gewenste wij zigingen in het centraal overleg. Over het salarisbeleid zeide de heer Beernink, dat zijn motie een vriendelijke uitnodiging is om het overleg ie heropenen. Hij wilde weten of de minister bereid is de besprekingen te her openen indien de vakcentrales daarom verzoeken. De heer Smallenbroek (AR) noemde het antwoord van de minister teleurstellend en onbe vredigend. De minister heeft blijkbaar niet begrepen dat de belofte t.a.v. de salarissen van de lagere ambtenaren de Kamer hoogzit. Spreker hoopte dat de minis ter de woensdag gemaakte op merkingen, constructief bedoeld, nog eens zal doornemen. De houding van de minister t.a.v. de gepensioneerden begreep de heer Smallenbi-oek niet. De minister moet het overleg trachten te herstellen en wel zo dat het niet abrupt wordt af gebroken. Het overleg is niet af gebroken door de organisaties. Spreker vroeg de minister drin gend, ter wille van de harmonie aan het verzoek der Kamer ge volg te geven. De heer Geertsema VVD zeide over de ambtenarensala rissen, dat de verhogingen een stap in de goede richting zijn. Na afhandeling van deze zaak zou zijns inziens het overleg her opend moeten yorden om te be-' zien in hoeve! re cle „loongroe- pers" en verwante groepen ach terstaan bij vergelijkbare groe pen in het bedrijfsleven. De motie-Beernink noemde hij een verwisseling van schijn en wezen. Waarom zou niet gepraat kunnen worden?. Niets zou spre ker liever zijn dan overeenstem ming tussen de minister en de centrales. De motie zegt in feite, dat de voorstellen van de minister on juist zijn, hoewel dit niet uit drukkelijk gezegd is. Aanvaarding van ae motie zou uitstel van de salarisverbeterin gen voor de ambtenaren beteke nen. Dit risico mag niet worden genomen, gezien de bewolking aan de politieke hemel. De heer Blom zou er een politieke wolk breuk van willen maken, maar dat zou niet prudent zijn, aldus de heer Geertsema. De heer Kodde (SGP) ver klaarde. dat niet altijd aanvaard mag worden, dat voorstellen van de regering altijd rechtvaardig en billijk zijn. Moet daaruit wor den afgeleid, dat het centraal overleg een kwestie van ,,ja zeg gen" is op regeringsvoorstellen? Ofschoon de bonden hem wel wat ver gingen, achtte spreker het toch beter, dat eerst zou wor den gepraat, voordat voorstellen van regeringswege op tafel ko men. De achtersta ndverbeterin- gen voor de hogere ambtenaren gingen spreker te ver. Het leek hem beter de laagste salarissen verder te verbeteren. Daarop mag realisering van de huidige voorstellen niet wachten! Als de minister zou willen verklaren bereid te zijn om voortaan een meer open overleg te voeren, dan zou de motie-Beernink overbodig zijn, aldus de heer Kodde. Nadat de heer Roemers (Arb.) nog een rechtzetting had gege ven over de houding van de socialistische en liberale fracties ten aanzien van de A.O.W.-kor- ting op de overheidspensioenen in 1956 werd de vergadering ge schorst. Kort na drie uur kwam minis ter Toxopeus aan het woord. Hij wees de betichting van de heer Blom, dat hij onbedoeld onwaar heden zou hebben gesproken, van de hand. Spreker heeft ge sproken over het aantal mensen in rijksdienst en niet over het aantal leden van de bonden. Van het rijkspersoneel is 53 procent bij die bonden georganiseerd. De centrales van het rijksper soneel hebben in de salarisnota kennis kunnen nemen van de salarislijn en andere gegevens van het rapport-Neher. In de centrale commissie was een deel van de trendmatige berekening bekend. In een werkcommissie zou de rest op tafel komen. Door de drie samenwerkende centrales is op een gegeven mo ment te kennen gegeven, dat zij over de voorstellen van de rege ring niet vorder wilden praten. Toen heeft de voorzitter natuur lijk een eind aan het overleg ge maakt. Spreker vindt het onbil lijk, dat hij nu als boeman voor het overheidspersoneel wordt af geschilderd. Nooit eerder is in zo grote mate een regeling voor het rijkspersoneel getroffen en nooit eerder heeft een minister zich zo intensief met de onder handelingen bemoeid. De minis ter is zeer gebrand op overleg en overeenstemming. In de voor stellen lagen reeds resultaten van overleg. Het overleg over deze gedif ferentieerde loon- en salarisrege ling is in een impasse geraakt. Uit de Kamer kwamen woensdag suggesties, die, naar de minister verklaarde, met genoegen zullen worden overwogen. Spreker zegde toe aan de Ka mer een nota te zullen zenden over het georganiseerde overleg en zijn structuur. Daarin zullen ook de gedane suggesties behan deld worden. De minister verklaarde, dat bij uitvoering van zijn salarismaat regelen zowel de achterstand voor de ambtenaren is weggeno men en aansluiting met het be drijfsleven is verkregen. Spreker heeft een loonlijn getrokken in overeenstemming met de voor stellen van de looncommissies- Neher en -Berger. „Als ik", aldus de minister, „het overleg heropen, dan wordt ver wacht, dat ik Iets heb aan te bie den. Dat heb ik niet en dus kan het overleg niet heropend wor den. Ik zou onwaarachtig hande len als het overleg heropend werd. Dit is voor mij géén pres tige kwestie." Er zijn grenzen aan het over leg en die zijn bereikt. Als de centrales mij te spreken vragen, dan zal ik te spreken zijn. Dan kan iedereen weten, dat ik'geen verwachtingen heb gewekt. Ik verwacht, dat als er gepraat moet worden over de trend, we 5 la minute rond de tafel zitten. De tijd is nog niet ri]D voor de trendberekening. Ik meen het, het spijt mij, dat ik deze motie niet uit kan voeren. Ik heb dit, naar ik meen, duide lijk uitgelegd. Het is een zake lijke kwestie", aldus minister Toxopeus. De heer Beernink vroeg om twintig minuten voor vier schor sing voor fractie-beraad. Nadat de voorzitter om tien over vier de beraadslaging had heropend (het interne beraad duurde ongeveer een half uur) verzocht de heer Albering KVP de voorzitter nog een korte schorsing teneinde de onder tekenaars van de motie alsnog enige gelegenheid te geven voor overleg. De voorzitter willigde dit ver zoek in. Na de hernieuwde hervatting der beraadslaging (het overleg der ondertekenaren van de mo tie nam een kwartier tijd) weid de motie over de kiesdeler in stemming gebracht. De minister verklaarde deze motie niet te kunnen aanvaarden. Bij hoofdelijke stemming bleek dat 102 leden vóór de motie had den gestemd en 29 tegen. De motie was daarmede aangeno men. Vervolgens kwam in stemming de motie-Beernink over de amb tenarensalarissen. De heer Van der Zanden deelde mede dat de KVP-fractie geen behoefte meer heeft aan de motie. Zij zou haar stem er dus niet aan geven. Bij de hoofdelijke stemming bleek dat 72 leden hun stem vóór de motie hadden uitge bracht en 59 tegen. De motie was daarmee aangenomen. Tegen stemden KVP, VVD en de leden Van de Wetering en Schmal, beide CHU. Van de KVP-fractie stemden de leden Weijters en 7 f. anikken voor de motie. De heer Burger verzocht ver volgens hoofdelijke stemming over de vaststelling der begro ting van Binnenlandse Zaken. De begroting werd aangenomen met 83 tegen 45 stemmen. Tegen stemden de PvdA, PSP, CPN. alsmede de heer Weijters (KVP). De minister van Binnenlandse Zaken werd van vele zijden ge lukgewenst. De voorzitter sloot de verga dering te tien voor vijf. Donderdag is een brief van premier Chroesjtsjov voor presi- Het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft don derdag bepaald dat burgers slecbis per vliegtuig naar Al gerië mogen reizen, indien zij in het bezit zijn van een door de politie verstrekte vergunning. Burgerpassagiers, die donder dagochtend half acht van het Parijse vliegveld Orly naar Al giers zouden vertrekken, moes ten plaats maken voor naar hun eenheden in Algerië terugkeren de militairen. Het vliegtuig ver trok met een uur vertraging. De Franse regering verwacht dat de ongeveer 100.000 Euro pese gezinnen Algerië zullen verlaten nadat het land onat- hankelijk geworden is, zo heeft het plaatselijke bestuur in Lyon vernomen. De komende maan den worden minstens 25.000 ge zinnen verwacht, de anderen zullen in een periode van enkele dagen volgen. in Washington dent Kennedy overhandigd. Hij de Russische gaat over ontwapening en is het antwoord op Kennedy's brief van 14 februari. Dajarin werd Chroesjtsjovs voorstel om de ontwapeningsconferentie in Ge- nève als topconferentie te laten beginnen, verworpen. Amerika stelde voor het confereren voor lopig aan de ministers van Bui tenlandse Zaken over te laten. Als in de loop van ae conferen tie zou blijken dat er overeen stemming te bereiken viel, kon den de regeringshoofden altijd nog naar Genève komen. Ook premier MacMillan van Engeland heeft een brief van Chroesjtsjov ontvangen. Niet-officieel wordt in Wash ington gezegd, dat Chroesjt sjovs antwoord niets nieuws be vat. Hij pleit opnieuw voor een topconferentie in Genève. Volgens welingelichte kringen is de boodschap in dubbelzin nige bewoordingen gesteld. De Sowjet-premier zou niet spreken over de mogelijkheid, dat ;ujn minister van Buitenlandse Za ken, Gromiko, zich naar Genève begeeft voor de ontwapenings conferentie die op 14 maart be gint. In de Dominicaanse republiek verkerende democratie tegen de Breskens rerneuzen Knsweert Walsoorden v.m. n.m. 405 4.26 4-40 5.01 520 5.41 a.30 5.51 ZATERDAG 24 FEBRUARI v.m. 4.36 5.11 5.51 6.01 n.m. 4.58 5.33 6.13 6.23 Breskens perneuven answeert alsoorden ZON MAAN febr °P onder op ondei 34 7% 18'07 22.17 9.22 25 Z8.09 23.22 9.43 26 7^4 811 10.06 P 34 18.13 0.28 10.32 De leider van de Sowjetrussi- sche delegatie bij de kernstop conferentie in Genève, Tsarap- kin, heeft donderdag tegenover de pers verklaard dat de Sow- jet-Unie bereid is een oplossing te zoeken voor het vraagstuk van het stopzetten der kern proeven, in het kader van de ontwapeningsconferentie die op 14 maart in Genève zal begin nen. Tsarapkin heeft de waar nemende leiders van de Weste lijke delegaties bij de kernstop conferentie, die voor onbepaal de tijd verdaagd is, in zijn villa van dit besluit op de hoogte ge steld. Tsarapkin zei tegen de Engel se en Amerikaanse diplomaten dat de Sowjet-Unie zijn best zal doen dit vraagstuk (van een verbod van kernproeven) op te lossen. Hij zette niet verder uit een hoe dit naar inzicht van de Sowjet-Unie op de conferentie zou moeten gebeuren, aldus Westelijke kringen. Tsarapkin herhaalde dat een overeenkomst tot het beëindigen van kernproe ven gebaseerd behoort te wor den op de Sowjetrussische voor stellen van 28 november. Deze voorstellen zijn de oorzaak ge weest van het verdagen van de conlerentie, omdat vastgehou den word aan de eis dat controle op naleving van een verdrag slechts mocht worden uitge oefend door middel van een na tionaal opsporingssysteem. Tsarapkin herhaalde zijn vroegere beschuldiging dat de twee Westelijke mogendheden de besprekingen veriaten had den. is woensdag de noodtoestand afgekondigd wegens „de ver warde situatie die door het ter rorisme van uiterst links en uiterst rechts is ontstaan en waardoor het herstel van he. nationale en internationale ver trouwen wordt verhinderd". De chef van politie heeft bekend gemaakt dat woensdagmorgen verscheidene personen zijn ge arresteerd. President Rafaël Bonnelly verklaarde woensdagavond in een radiotoespraak dat de Raad van State, die het staatsgezag in handen heeft, de noodtoe stand had- afgekondigd „om onze nog in een beginstadium Sowjet-premier Chroesjtsjef heeft president Kennedy en het Amerikaanse volk zijn geluk wensen doen toekomen met het slagen van de bemande ruimte- vlucht, aldus meldt het persbu reau Tass. Chroesjtsjef verklaarde in zijn boodschap o.m., dat een nieuwe stap is ondernomen in de verken ning van de ruimte en dat de familie der kosmonauten ditmaal is uitgebreid met een onderdaan van de Ver. Staten. De Sowjet- premier sprak de hoop uit, dat het genie van de mens, die in de diepte van het universum is door gedrongen, in staat zal zijn een weg tg vinden naar een duur zame vrede en naar waarborging van de welvaart voor alle volke ren op onze aarde, die, in dit ruimte-tijdperk, niet zo groot lijkt te zijn doch alle bewoners ervan nog steeds dierbaar is. Tot slot verzocht Chroesjtsjef president Kennedy aan John Glenn zijn hartelijke gelukwen sen en beste wensen over te bren gen. In zijn telegrafische gelukwens verklaarde Chroesjtsjef ook nog: „Als onze landen hun inspanning wetenschappelijk, technisch en materieel om de ruimte te ver kennen zouden verenigen, zou dit zeer weldadig zijn voor de voor uitgang van de wetenschap en worden toegejuicht door alle vol keren, die verlangen dat weten schappelijke verrichtingen ten goede komen aan de mens en niet worden gebruikt voor „kou- de-oorlogsdoeleinden" en de be wapeningswedloop. Ook de Russische ruimtevaar ders Gagarin en Titov hebben Glenn hun gelukwensen met het welslagen van zijn vlucht doen toekomen. samenzwerende extremisten van rechts en links te verdedigen". „Deze extremisten", a i o u s Bonneily, „sturen aan op een chaos, waarvan zij dan weer ge bruik willen maken voor het vestigen van een dictatuur. Zij zijn er ook op uit de regering te hinderen bij het organiseren van vrije verkiezingen. Daarom is de noodtoestand afgekondigd, niet als een maatregel tot on derdrukking van het volk, doch om onze maatschappij te ver dedigen. Ik doe aan ook een be roep op liet voik om de re gering te steunen", aldus ae president. Bonneily verklaarde ook dat opruiers verantwoordelijk zijn voor 117 branden, die zich sinds ■het begin van de suikerrieioogst hebben voorgedaan. Woensdag waren nieuwe branden in sui kerfabrieken uitgebroken. Later is bekendgemaakt dat vijf jonge linkse extremisten zijn gearresteerd. Zij worden van wapensmokkel verdacht. In verband met de laatste ont wikkelingen in de verhouding" FrankrijkAlgerië is de belang stelling van de pers voor de Al gerijnse leider Ben Bella en rijn lotgenoten, en daarmee even redig de bewaking van het kas teel van Aunoy in Frankrijk, waar de Algerijnen zijn geïnter neerd, sterk toegenomen. De bovenste foto toont de bewa kers van het kasteel achter een pas aangelegde extra-prikkel draadversperring. Foto onder: De pers wacht op een eventuele vrijlating van Ben Bella ets., een koud karweitje waarbij men best een houtvuurtje kan gebruiken. Een arts van de afdeling be smettelijke ziekten van het stede lijk ziekenhuis van Aken lijdt aan pokken. Hij is tijdens de behan deling van een pokkenpatiënt in het ziekenhuis van Simmerath, in het district Monschau, besmet. Zijn toestand is naar verhou ding goed. De zieke is, tezamen met een collega en een verpleger, buiten de stad geïsoleerd. Donderdag, zes dagen na de overstromingsramp in Noord West-Duitsland, dis mogelijk aan 500 mensen het leven heeft gekost, waren alle slacht offers nog steeds niet gevon den. 284 doden waren gebor gen. Hierbij komen nog de negen redders die het leven hebben verloren. Van de alleen in Hamburg ge vonden 262 doden heeft men er 208 kunnen identificeren. Met 87 tegen 0 stemmen, bij 11 onthoudingen, heeft de beheer- sehapscommissie van de alge mene vergadering van de Ver. Naties woensdagavond een ont- werp-resolutie goedgekeurd, waarin het vaststellen van 1 juli als het tijdstip voor de onafhan kelijkheid van Roeanda-Oeroen- di wordt „overwogen". Roeanda- Oeroendi is het Belgische be- heerschapsgebied, dat aan Kon- go-Leopoldstad grenst. De datum 1 juli is oridérhevig aan goedkeuring door de alge mene vergadering tijdens een hervatte zitting in juni - van een rapport van een VN-commis- sie, die Roeanda-Oeroenai zal bezoeken. President Kennedy heeft woensaag op zijn persconferen tie verkiaara dat Chroesjtsjovs voors-el voor samenwerking op hef gebied van de ruimievaaii „zeer Oemoecugena" is. Hij zou de Sowjet-premier direct Jalen weten, aat de V. S. voorstanders zijn van een vreedzaam onder zoek van de ruimte en dat zij deze kwes.is gaarne in de V. N. of op andere wijze, zoals in tweezijdig Amerikaans-Russisch overleg, willen bespreken. Overigens gaf de president te kennen, dat een akKOord voor Amerikaans-Russische samen werking ten aanzien van een reis naar de maan niet in de naaste toekomst te verwachten is. Hij zei dat het moeilijk is van verklaringen inzake samen werking tot concrete overeen komsten te komen. Zo had de Sowjet-Unie het afgelopen jaar met laten blijken, aat zij bereid was op eerder gedane Ameri kaanse voorstellen voor samen werking bij hel ruimleonder- zoeK m te gaan. „We hebben nu echter meer fiches op tafel dan enige tijd geleden het geval was, zodat de vooruitzichten mis schien zullen verbeteren", aldus Kennedy. hij verklaarde dat de te Mos kou gevoerde besprekingen over de kwestie-Berlijn weliswaar nog geen resultaat hebben opge leverd, maar dat het overleg moet voortgaan, zolang het on derwerp nog niet is uitgeput. Gevraagd naar een bericht, als zou bondskanselier Adenauer hebben voorgesteld „spoedig" een bijeenkomst van de minis ters van Buitenlandse Zaken van de V. S„ de Sowjet-Unie, Engeland en Frankrijk bijeen te roepen, zei Kennedy dat de V.S. de indruk hebben gekregen, dat de Westduitse regeringsleider dit niet wil. Bovendien was president De Gaulle tegen een dergelijke conferentie gekant, tenzij men over bewijzen zou beschikken dat deze een gunstig resultaat kan opleveren. De Amerikaanse president zei deze mening te delen. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Oostelijke wind. Overdrijvende wolkenvelden, maar geen sneeuw van betekenis. Temperaturen om het vriespunt. Matige tot krachtige oostelijke wind.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1