Provinciaal nieuws SKODA Wie adverteert een moord de nieuwe SKODA Combi staat voor U klaar WINT HET Een kwes Pagiiia 2 DE VRIJE ZEEUW Donderdag 22 februari 1962 TERNEUZEN BEZOEK VAN SOEK ARNO AAN ENGELAND GAAT DOOR AGENDA AXEL BIERVLIET. GROEDE EEN VEILIGE KEUZE NIEUWVLIET SAS VAN GENT. IJZENDIJKE ZAAMSLAG. kwaliteit PHILIPPIJNSE AANSPRAKEN OP BRITS NOORD-BORNEO? Donderdag Bijeenkomst F. V. V. II. De Federatie Vrijwillige Vrou welijke Hulpverlening belegde dinsdagavond een bijeenkomst in de raadszaal, waarin door de heer W. I. Catsman, Kringhoofd Ier B. B. in Zeeuws-Vlaanderen, het woord werd gevoerd over individuele zelfbescherming. De heer Catsman splitste zijn inleiding in twee delen, n.l. dal- gene wat door de overheid wordt gedaan ter bescherming der bevolking in geval van oor log en de maatregelen die we telf binnenshuis kunnen nemen. Wat dit laatste betreft moeten we de taak, die hierbij voor de vrouwen is weggelegd, zeker niet onderschatten en het was daarom zo verheugend, dat er voor deze voorlichtingsavond niet alleen een goede belang stelling bestond qua opkomst, doch ook dat er na de pauze tussen de aanwezige dames en de inleider een levendige discus sie over het door de laatste ge stelde uit de bus kwam. De F.V.V.H. heeft dan ook zeer zeker met de organisatie van deze avond succes geboekt. Aan het einde der bijeen komst deelde de presidente, mevr. E. RijpstraKnook mede, dat bij voldoende deelname cur sussen kunnen worden georga niseerd over individuele zelfbe scherming. Verkeersongeval. Gistermorgen te half negen had op het rijwielpad langs de Oude- landseweg nabij het Ferleman- straatje een verkeersongeval plaats waarbij twee bromfietsbe lijders en een wielrijdster waren betrokken. De heer W. O. uit Axel reed op zijn bromfiets in de richting Ter- neuzen. terwijl vóór hem reed mej. M. de K., eveneens uit Axel. Op het moment dat O. de wiel rijdster wilde voorbijrijden, nader de uit de richting Terneuzen de bromfietsberijder J. de B. uit Ter- neuzen. Deze trachtte tussen door de bromfietser O. en de wiel rijdster K. voorbij te rijden. Hier bij raakte hij zowel het meisje als O., waardoor allen kwamen te valllen. Het liep voor het meisje en voor de heer De B. goed af, maar voor de heer O. moest genees kundige hulp worden ingeroepen, die door dokter Van Breda Vries man werd verleend. Daar O. o.a. een hersenschud ding had opgelopen, achtte dok ter Van Breda Vriesman opname in het ziekenhuis te Terneuzen noodzakelijk, waarheen O. per ambulancewagen werd vervoerd. Het Britse ministerie van Bui- enlandse Zaken heeft meege deeld, dat de Britse ambassa deur in Djakarta, sir Leslie Fry. bericht heeft ontvangen, dat er geen enkele wijziging is geko men in de plannen van presi dent Soekarno voor een officieel bezoek aan Engeland in mei van dit jaar. Enige tijd geleden had den Indonesische kranten ge meld. dat dit. bezoek mogelijk niet zou doorgaan. COOP. VRUCHTEN VEILING „ZEEUWSCH-VLAAN DEREN" TERNEUZEN. Veiling van 21 februari. GROENTEN". Per kg: Rode kool 28- 32 ct; Savoyekool afw. 17 ct: Witte kool 23—25 ct; Boerekool 28--31 ct; Breekpeen II 13—21 ct; Was- peen 3139 ct; Prei DII 53—71 et. B 35—50 ct, afw. 30 et; Knol selderij 39—42 ct; Spruiten gesch. 83—93' ct. A II 54—68 ct. B II 55 57 ct. afw. 24 et; Uien I 32 ct, II 28—30 ct: Witlof A 63—64 ct. A II 60—63 ct, B 60—66 ct. BII 52—64 ct. afw. 30—59 ct. FRUIT. Per kg. Appels: Golden Deli cious I ra. 80 8487 ct. m. 75 85—S7 ct, m. 70 84—88 ct. m. 65 73—74 ct, m. 60 60 ct, II m. 80 7780 ct, m. 75 78—79 ct. m. 70 76—80 ct, m. 65 63—66 et, m. 60 58—64 ct. III grof 56—61 ct, III fijn 3345 ct. kroet 41—50 ct; Jonathan II m. 75 66 —68 ct, m. 70 59—62 ct, m. 65 55—57 ct, m. 60 51—54 ct, II D 46 et, III grof 55—63 ct, III fijn 46—51 ct. kroet 39io ct; Winter Banana III grof 4453 ct, III fijn 38 ct. Peren: Conference I m. 65 73 7172 ct, II m. 65/75_6970 ct; St. Remy II m. 75 '85 5556 ct. DONDERDAG 22 FEBRUARI. ZAAMSLAG: Café Van de Veke. 3 uur: Vergadering van Stembevoegde Ingelanden van de Zaamslagpolder. VRIJDAG 23 FEBRUARI. TERNEUZEN: Concertgebouw. 8 uur: Toneelspel „Patsy" door toneelgroep „Oranjekwartier". LuxoKTheater, 8 uur: „Ont voering uit Boedapest". Hotel „Rotterdam". 8 uur: Lezing met lichtbeelden door Ir. W. van der Laan: ..Op reis dcor Rood-China". AXEL: Geref. Kerk <Kerk- dreef), 8 uur: Uitvoering van ..Dor Messias" door de Chr. gem. zangver. ..Asaf Voorlichtingsavond Visserij inspectie Op de bovenzaal van hotel „Porth- de Lozanne" werd maan dagavond een voorlichtings avond gegeven door de Visserij inspectie. De eerste voorlich tingsavond van ruim een maand geleden had vanwege de inhoud propaganda gemaakt voor do tweede, zodat er uit geheel Oost Zeeuws-Vlaanderen ruim 60 be langstellenden waren. Door de heer Bangma werd een causerie gehouden, toege licht door dia's over de kunst matige teelt van snoek. Door de heer Van Heuningen werd een interessante lezing ge houden over het vissen op snoek. Over de teelt van de snoek kon men. verduidelijkt door het vertonen van dia's, kennis ma ken met de veelzijdigheid van dit probleem. Dit ging over het milieu en hot voedseï. karakter sn instinct van deze roofvis. Wil men de stand van de snoek op peil houden, is deze kennis zeker nodig. Aansluitend hierop kreeg men van de heer Van Heuningen te horen, welke kunstgrepen toe gepast moeten worden om deze vis te verschalken. De conclusie was: de snoek is een levend wezen, dat u sport- genot bezorgt; behandel hem daarom met eerbied en zorg. KO-jarig huwelijksfeest Het echtpaar Izaak Kesteloo Pieternella Heerenthals her dacht woensdag de dag, waar op zij voor 60 jaren in het huwe lijk traden in het gemeentehuis te Domburg. Geen van beiden konden vermoeden, dat het huwelijksbootje, dat op die be wuste 21ste februari 1902 van wal stak. zo'n lange en behou den vaart zou hebben, ook al ging het nogal eens rakelings langs de vele klippen, die de huwelijkszeo onveilig maakten. De heer Kesteloo. die op 14 februari 1880 in Domburg het levenslicht aanschouwde, trad op 15-jarige leeftijd als scheeps jongen in dienst bij de Konink lijke marine en bracht het tot korporaal konstabel. Van 1898— 1901 was hij in ons voormalig Ned. Indië en diende op de krui ser „Friesland". Het waren toen ook al veel bewogen dagen. De „Friesland" zou naar China varen om het leven van landge noten tijdens de bokseropstand te beschermen. Het werd Zuid- Afrika met hetzelfde doel tij dens de Boeren-oorlog. Een zus terschip, de kruiser „Holland", ging naar China. Van 1904 tot 1908 verbleef de jonge Kesteloo na drie jaar dienst in Holland, weer drie jaar in Indië. Tijdens zijn twee maal drie jaar Indië- tijd heeft hij ook deelgenomen aan akties. die ons nog uit de geschiedenisboekjes bekend zijn, Algemene vergadering van het Groene Kruis. Dinsdagavond vergaderde de afdeling BiervlietHoofdplaat van het Groene Kruis in de zaal van café Bracke te Biervliet, De hoofdmoot van de agenda werd gevormd door een voorstel van het bestuur, om de contribu tie te verhogen in verband met de aanschaf van een auto voor de wijkzuster. In zijn openingswoord bracht de voorzitter, de heer M. Maas, dank aan de initiatiefnemers van het plan om voor de wijkzuster een auto aan te schaffen. De lijstcoliecte heeft totaal 5875 opgebracht. Er is een Dafje aan geschaft, dat ƒ4197 kostte, zodat in het autofonds nog een saldo van ruim 1400 is, die het be stuur liever in reserve wil hou den voor de aankoop van een eventuele volgende auto, en als reserve bij grote reparatiekosten aan de huidige auto. Voor de exploitatie van de auto zou de contributie ver hoogd dienen te worden. Thans wordt, aldus de heer Maas, de contributie om de vier maanden geïnd. Het bestuur stelde thans voor deze contributie per kwar taal te innen. Dit zou een verho ging van de inkomsten met ruim 1000 betekenen, waardoor de kosten voor liet rijden met een auto gedekt zijn. Het bestuursvoorstel ontmoet te van de zijde van de vertegen woordigers van Hoofdplaat nogal wat tegenstand. De Hoofdplaatse contributie, die nogal wat lager was dan die van Biervliet is vorig jaar opgetrokken, zodat nu alle leden een gelijke contributie betalen. Men vond het niet rede lijk. dat de contributie nu weer verhoogd werd. Ook werd de aandacht van het bestuur geves tigd op de ouden van dagen, alleenwonenden etc.. die een bij zonder laag inkomen hebben. Aan deze wens kwam het be stuur tegemoet, door een aparte contributieklasse in te stellen tot 5 per jaar voor inkomens beneden de 2000 per jaar. Be sloten werd de contributie te verhogen en de vier maandelijkse kwitanties om te zetten in drie maandelijkse kwitanties. De totale rekening over 1961, die, door het nog niet ontvangen van de subsidie van de gemeen te Hoofdplaat nog niet compleet is, toont een tekort aan van 889,97. Aan totale uitgaven beliep de rekening ƒ12.721,04. Aan het slot van de bijeen komst zette dokter Kalkman de gang van zaken met het nieuwe kleuterbureau uiteen. Het kleu terbureau voorziet in een be hoefte en vangt de kleuters op in de periode dat zij nog niet de kleuterschool kunnen bezoeken. Vergadering Boud van Plattelandsvrouwen. De Bond van de Plattelands vrouwen. afd. Groede. hield een ledenvergadering onder leiding van de presidente, mevr. P. van Drie!van der Weele. draagvermogen 400 kg - laadruimte met neer geklapte achterbank: 150 x 100 x 80 cm - geheel stalen carrosserie van 1 mm dikke staalplaat - Super motor: 1221 cc - 47 pk - 125 km/u. H. ENGLEBERT N.V. - DOBBEWEG - VOORSCHOTEN - TEL. (01717) 2010 DEALERS: Garage C. M. G. CAPPENDIJK, Axelsestraat 174, Terneuzen, tel. 2030 Garage I. J. ADRIAANSEN, Oude Stad 16, Oostburg, tel. 2679 Na de'inleiding, de notulen en de mededelingen werden bij de bestuursverkiezingen voor de af tredende bestuursleden de dames mevr. Becu—Verhage, mevr. Ris- seeuw—Jansen en mevr. Van DijkeBlok, gekozen de dames mevr. M. RiemensSchijve, mevr. J. LuteijnCijsouw en mevr. F. CornelisSchilleman. Mej. A. van de Leeden hield een interessante causerie over de vijfdaagse werkweek, waarop een uitgebreide discussie volgde. Ledenvergadering „Groene Kruis". Dinsdagavond hield de Afd. Nieuwvliet van „Het Groene Kruis'' een vergadering in de „Stadsherberg" alhier, onder voorzitterschap van de heer H. Brakman. Naast de vijf bestuurs leden en de wijkverpleegster, zr. De Bruijne, waren er slechts 11 leden op deze vergadering aan wezig. terwijl do Afd. Nieuwvliet op 1 januari 1962 in totaal 195 leden telde. Bij de mededelingen betuigde de voorzitter zijn dank aan het gemeentebestuur dat de sub sidie voor 1962 verhoogd heeft tot 3 per betalend lid in de ge meente Nieuwvliet, waarbij hij ook dank zegde voor de wijze waarop door het gemeentebe stuur aandacht is besteed aan het lokaal voor het „Groene Kruis". Bij de rekening en verantwoor ding bleek dat het saldo onge veer een 224 lager was dan het voorafgaande jaar. hetgeen te wijten is aan diverse omstandig heden. Bij de bestuursverkiezing werd de heer J- Quaars herkozen en tot bode-magazijnmeester werd de heer J. de Reu benoemd. In verband met diverse om standigheden werd besloten de contributie met 1,50 te verho gen. Tevens werd besloten aan de materialenlijst van de vereni ging toe te voegen een invalide- wagentje zodra men dit voordelig kan aankopen. Bij de rondvraag werd geïnfor meerd of dit wagentje zou be stemd zijn voor het revalidatte- werk of meer voor invaliden zou zijn, waarop de voorzitter die aanschaf nader toelichtte. Na de rondvraag werd de ver gadering door de voorzitter ge sloten. n.l. die tegen Atjeh, Zuid-Ce lebes on Bali, waarvoor hij het Expeditiekruis ontving met de voor die dri» akties bedoelde gespen. In 1908 verliet hij de marine en werd lichtwachter te Zierikzee. In 1910 werd hij licht wachter aan de vuurtoren te Nieuwe Sluis (Breskens) tot 1934. toen hij met pensioen ging. In 1942 kwamen de beide echtelieden naar Biervliet. Hoe wel de heer Kesteloo reeds lange jaren sukkelt met suikerziekte en zijn gezichtsvermogen ach teruit is gegaan, geniet hij overi gens een vrij goede gezondheid en kan hij. als hij dicht hij do. televisie gaat zitten, het program ma nog goed volgen. Zijn echtgenote, die op 14 april 1882 tp Ovezande is geboren, is nog bijzonder vitaal en doet het huiswerk nog geheel alleen. Het echtpaar kreeg drie kin deren, 1 jongen en 2 meisjes. Eén meisje overleed op jeugdige leeftijd. De familie telt 6 klein kinderen en 6 achter-kleinkinde ren. Het was een drukte van be lang in de woning van het echt paar aan de Havenstraat te Biervliet, want hoe kan het ook anders: do beide kinderen, de kleinkinderen en achter-kleinkin deren kwamen de beide jubila rissen gelukwensen en kwamen deelnemen aan de bescheiden feestviering. Ook kwamen ver dere familieleden, vrienden en bekenden, buurtgenoten en an dere belangstellenden hun ge lukwensen aan het bruidspaar aanbieden, al of niet vergezeld van. een geschenk. Het is een drukke, maar een zeer gelukkige dag voor do fami lie KestelooHeerenthals gewor den. Gemeenteraad. Op de agenda van de a.s. dins dag des namiddags te 7 uur te houden vergadering van de ge meenteraad komen o.m. do vol gende punten voor: Wijziging van de instructie voor de directeur-dierenarts van de vleeskeuringsdienst te Sas van Gent; - Verlening voorschot op de ge meentelijke vergoeding overeen komstig artikel 101 der lager onderwijswet 1920 ten behoeve van de bijzondere scholen over 1962; Vaststelling voorschot vergoe ding voor vakonderwijs nuttige handwerken overeenkomstig ar tikel 101'bis, 5e lid. der Jager on derwijswet 1920 over 1962; 79) Nadruk verboden. Aile aanwezigen hadden een levendige herinnering aan het geen Mitzi op dit gebied preste ren kon. Zij huiverden nog hij de gedachte. Met een symbolisch gebaar gooide zij het schortje, dat zij gedragen had, op de grond. „Wel te rusten, juffrouw Blacklock. Misschien wordt u morgen niet eens meer wakker... dan is u óók vermoord! In dat geval zeg ik u vaarwel!'' Julia stond dadelijk op. „Ik zorg wel even voor het eten!" zei ze. „Dat is meteen een goede af leiding. Tante Lettv. iaat Patrick vooral alle schotels proeven, voordat u er aan beginthij heeft zich nu toch eenmaal als uw beschermheer opgeworpen!" Wat Julia binnen vrij korte tijd handig wist klaar te maken, bleek een behoorlijk en smakelijk maal ie zijn. Phillipa had ook nog aangeboden in de keuken be hulpzaam te zijn. maar daarvan had Julia niet willen horen. „Julia, er is werkelijk iets waar ik ie over spreken moet..." was Phillipa begonnen, toen zij in de keuken kwam. Door AGATHA CHRISTIE HOOFDSTUK XXI. DRIE VROUWEN. „Nee, kind... ik heb nu geen tijd voor meisjesconfidenties." had Julia kernachtig verklaard. „Ga jij maar gerust uit m'n keu ken weg, ik kan niemand gebrui ken!" Om half negen belde inspec teur Craddock op. „Ik hoop bin nen een kwartier bij u tp zijn," kondigde hij aan, „en breng dan kolonel Easterbrook en 7- ijn vrouw en mevrouw Swettenham met haar zoon mede." „Luister eens inspecteur, ik kan er vanavond onmogelijk nog méér mensen bij hebben!" pro testeerde juffrouw Blacklock. met een stem, die duidelijk ver ried. dat zij op was van de zenu wen. Ik begrijp hoe u zich moet voelen, juffrouw Blacklock. Het spijt me erg. Maar dit is drin gend noodzakelijk!" „Heeft u... juffrouw Marple gevonden?" „Neen!" antwoordde de inspec teur. het gesprek afbrekende. Julia bracht de lege koffiekop jes naar de keuken, waar zij tot haar niet geringe verwondering Mitzi weer aantrof, die naar de stapel borden en schalen bij dc Vaststelling van de vergoeding als bedoeld bij artikel 75, 3e lid, der Kleuteronderwijswet voor de bijzondere kleuterscholen in de gemeente over 1961; Vaststelling voorschot vergoe ding ingevolge artikel 75, 4e lid. der Kleuteronderwijswet van het bedrag per lokaal en per kleuter voor de bijzondere kleuterscholen in de gemeente over 1962; Vaststelling van de vergoeding als bedoeld in artikel 127 van de kleuteronderwijswet voor de bij zondere kleuterschool aan de Zandstraat over 1961 en van het voorschot voor het jaar 1962; Voorstel tot het nemen van een besluit als bedoeld in artikel 36, 4e lid, van de Woningwet; Voorstel tot vaststelling van: le. het uitbreidingsplan in hoofdzaak regelende de bestem ming van de gronden gelegen in het landelijk gebied der gemeen te en 2e. de voorschriften deel uitmakende van dat uitbreidings plan; Verschillende verzoekschriften om gemeentegrond in erfpacht; Voorstel tot ontheffing van liet erfpaehtsreeht aan A. Kalle over het tijdvak 1 juli 1960 tot en met 28 september 1961; Verzoekschrift van A. Pieters te Sluiskil om terugname van het hem verleende recht van erf pacht hoek Westdam-Vrijstraat en ontheffing van het verschul digde recht van erfpacht vanaf 1 januari 1961; Verzoekschrift tot aankoop van gemeentegrond van V. M. Nelen aan de Westdam; Het verlenen van zekerheid als bedoeld in artikel 7 van het be sluit bevordering eigen-woning- bezit aan aanvragers waarvan de namen zijn vermeld in de voor gelegde stukken; Benoeming van leden van de stichting „Het Sasse Zwembad" in verband met de gewijzigde statuten Verzoekschrift van de Stich ting Sasse Karnaval te Sas van Gent om een subsidie uit de ge meentekas voor het jaar 1962 van 1500; Vaststelling van een geheel nieuwe regeling studiekosten tegemoetkoming aan ambtenaren in dienst van de gemeente Sas van Gent. Wijziging voor 1961. gemeentebegroting Bejaarden in eigen huis. Dinsdagavond kwam de raad bijeen. Aan de heer W. Willem- sen werd een oppervlakte van 300 m'- bouwgrond in erfpacht gegeven ad 50 cent per c.a. aan de Sint Sebastiaenstraat. Op voorstel van B. en W. werd als voorrangskruising aangewe zen de kruising Koninginnestraat BiestraatTrapstraat en de splitsing KoninginnestraatVerl- Molenstraat Schuttersstraat met dien verstande dat de Koningin nestraat voorrang heeft. De woningen Zuidstraat 18 en 20 werden in het kader van het saneringsplan aangekocht voor 100 per stuk. Nadat de raad een ogenblik in besloten zitting was geweest, werd besloten tot aankoop van de woning Boulevardstraat 25 voor de som van 8000, waar door het mogelijk is om tot rui ling over te gaan met de woning van mevr. wed. I. van de Sande aan de Oranjestraat. Deze zal dan worden afgebroken in ver band met het restauratieplan Ravelijn. Diverse verspreide tuintjes zul len in uitgifte worden gegeven. Alle tuintjesliefhebbers kunnen worden geholpen, aldus de voor zitter. Ter uitbreiding van de bestaan de koekfabriek zal aan de firma Peck in het industrieterrein een stuk bouwgrond worden uitge geven. Daar de inschrijving voor de bouw van de zuiveringsinstallatie de raming verre overtrof, werd besloten deze onderhands aan te besteden. De kleuterschool in de Roze marijnstraat zal worden aange kocht voor ƒ6000. Het gebouw zal worden gereserveerd voor de Ouden van dagen. Alle raads leden juichten dit besluit toe. Op een vraag van de heer Van Cadsand deelde de voorzitter mede, dat het de bedoeling is dat zowel de Katholieken als de Pro testanten hun eigen middag krij gen en verder gezamenlijk er in terecht kunnen. De lieer Cornelis dankte als voorzitter van de R. K. Bejaar- denbond voor dit besluit. De voorzitter sprak de wens uit, dat het een bloeiende bejaar densociëteit mag worden. Tijdens de rondvraag infor meerde de heer Van Cadsand naar de opening van het bejaar dencentrum. De voorzitter deelde mede, dat dit op 1 maart a.s. wordt in ge bruik genomen. De stichting is op Katholieke grondslag, doch het gebouw is toegankelijk voor alle gezindten. Familie-avond Xederl. Chr. Landarbeiders bond. Dinsdagavond werd in f jeugd- gebouw „De Poort" door de afd. Zaamslag van de Nederl. Chr. Landarbeidersbond een familie avond met filmvoorstelling ge geven, welke zeer druk bezocht was. Als inleiding van deze avond werd gezongen Ps. 103 1 en 3. Na Schriftlezing door de voor zitter, de heer D. Bareman, uit de onberijmde Ps. 105 17, ging hij voor in gebed. Hierna verwelkomde de voor zitter de aanwezigen en in het bijzonder burgemeester Trimde, de afgevaardigden van de afdelin gen Axel, Hoek en Terneuzen. en de heer Nieuwenhuize uit Utrecht, die de films zal verto nen. Spreker zeide dat het jaar 1961 'n jaar is waarop ook de landar beiders dankbaar kunnen terug zien. Wat de vereniging betreft is het aantal leden met 8 toege- noemen. Er zijn echter nog teveel ongeorganiseerden. Als samenzang volgde nu Ps. 84 3 en 4., waarna de secreta- ï'is. de heer W. Faas, een zeer uitgebreid jaarverslag uitbracht. In het jaar 1961 overleden drie leden, terwijl elf leden werden afgeschreven en twee-en-twintig personen zich als lid opgaven, zo dat de afdeling thans 121 leden telt. Dit aantal zou groter kun nen zijn daar nog vele landarbei ders ongeorganiseerd zijn. Een opwekking om zich als lid aan te melden, acht het bestuur ten zeerste gewenst. De voorzitter dankte de heer Faas voor zijn keurig jaarver slag. Een gemengd koortje liet hier op enige liederen horen, waarna de penningmeester, de heer Iz- Colijn zijn financieel jaarverslag uitbracht, waaruit bleek, dat er een klein batig saldo is. De voorzitter dankte hierop de heer Colijn voor zijn gehouden beheer. Na het vertonen van een drie tal geluidfilms, volgde de pauze waarin een kopje koffie met trac- tatie werd aangeboden. Het tweede deel van de avond werd aangevangen met het zin gen van Gez. 293. Door mevr. Bareman-Hamelink werd een tweetal voordrachten ten tonele gebracht, waarop we derom een drietal films werden vertoond. Door het zangkoortje werd ver volgens gezongen Ps. 121,.waar van het vierde vers gezamënffffc werd gezongen. Aan het slot van de avond werd door een afgevaardigde van de afd. Terneuzen, na namens de afdelingen Axel, Hoek en Terneuzen dank te hebben ge bracht voor de ontvangen uitno diging, gewezen op de noodzaak om waakzaam te blijven en krachtig mede te werken aan de uitbreiding van het ledental. Nadat ook de heer Jac. Buijze het woord had gevoerd, dankte de voorzitter de aanwezigen en speciaal hen, die hun medewer king hebben verleend om deze avond te doen slagen, waarna als slotzang werd gezongen Gez. 282. De heer Faas sloot hierop deze familie-avond met dankgebed. Nu ook mdonlhren-blauwe gootsteen stond te kijken. Mitzi -barstte los in een stort vloed van woorden. „Zie nu, wat u doet in mijn keurige keuken! Die koekepan mag alléén voor een ommelet gebruikt worden! Die wrijf ik eenvoudig schoon met een stevig stuk bruin papier, anders niet! En dat pannetje, waarin u saus heeft aangemaakt, dient alleen voor melk..." „Je begrijpt toch wel. dat ik niet weet waar jij je verschillen de pannetjes voor bestemd had." betoogde Julia rustig. „Ik van mijn kant begrijp niet waarom je eerst plotseling zegt, dat je naar bed gaat en dan later weer in de keuken verschijnt... Ga jij maar weer gauw weg, ik doe de vaat wel alleen!'- „Nee... ik laat u niet in mijn keuken scharrelen..." „Mitzi... je bent een onmoge lijk mens!" Julia stapte werkelijk boos de keuken weer uit, juist op het mo ment dat er aan de voordeur werd gebeld. Het bleek juffrouw Hinchliffe te zijn. „Goeien-avond." beet ze op haar gebruikelijke, korte manier van zich af. „Spijt me als ik niet gelegen kom... maar de inspec teur heeft zeker wel opgebeld?" „Ja wel, maar niet verteld, dat u óók van de partij zoudt zijn!" Julia ging haar voor naar de zit kamer. „Hij heeft mij gezegd, dat ik niet beslist nodig was, maar dat ik gerust kon komen, als ik er zin in had." Er was niemand die juffrouw Hinchliffe deelneming durfde be tuigen met de dood van haar viiendien. Het ontdane, verwron gen gelaat van de grote, sterke vrouw, sprak boekdelen. „Draai alle lichten maar aan," verzocht juffrouw Blacklock. „En gooi ook nog wat antraciet op de haard. Ik heb het koud... ellendig koud zelfs. Komt u hier maar bij. dicht bij de haard, juf frouw Hinchliffe. De inspecteur zei, dat hij hier binnen een kwartier kon zijn.'- „Mitzi was al weer in de keu ken!" vertelde Julia. „Werkelijk? Soms lijkt het net of dat mens niet goed wijs is... Maar we zijn op het ogenblik, ge loof ik, geen van allen goed wijs!" „Ik ben het daar helemaal niet mee eens," blafte jufrouw Hinch liffe, „als er zo gezegd wordt, dat alle misdadigers eigenlijk niet goed bij hun verstand zijn. Ze zijn wei degelijk, afschuwelijk bij hun verstand..." Nu hoorde men een auto en even later traden Craddock. de kolonel, mevrouw Easterbrook, Edmund en zijn moeder het ver trek binnen. Allen zwegen in ge spannen afwachting. Kolonel Easterbrook zei met een stem. die nog slechts een flauwe naklank vormde van zijn gebruikelijke bravoure: „Ha. de haard brandt heerlijk!" Mevrouw Easterbrook, die haar bontmanteltje niet af wilde doen. ging vlak naast haar man zitten. Haar gewoonlijk fris, maar gees teloos gezicht, zag er nu bepaald wezelachtig uit. Edmund ver keerde kennelijk in een van zijn ongenaakbare buien en zat ieder een woedend aan te kijken. (Wordt vervolgd. De regering van de Philippij- nen zal zich wellicht eerlang ver staan met de Engelse regering over het eigendom van Brits Noord-Borneo; dit werd gisteren uit gewoonlijk betrouwbare bron te Manilla vernomen. De zegslieden zeiden, dat een commissie van ambtenaren van liet Philippijnse ministerie van Buitenlandse Zaken aanspraken heeft bestudeerd, die het sulta naat van de Sulu Archipel doet gelden op het eigendom van Brits Noord-Bomeo. Aan het eind van deze week zou deze commis sie haar bevindingen voorleggen aan de minister van Buitenland se Zaken van de Philippijnen, vice-president Emanuel Pelaez, en hem aanbevelen deze zaak te bespreken met Engeland. Het sultanaat van Sulu bestaat uit een groep eilanden, die in een boog van het uiterste zuiden der Philippijnen naar dé noord-oost kust van Brits Borneo. De erfgenamen van de laatste sultan van Sulu hadden bij het Philippijnse ministerie van Bui tenlandse Zaken een formeel ver zoek ingediend om een onderzoek in te stellen naar de juistheid van hun aanspraken. Deze gron den zij hierop dat Brits Noord- Borneo in 1879 door het sulta; naat alleen maar is „verpacht" aan de „British North Borneo Company" en nooit werd afge staan. gelijk de Britse regering beweert. Het Philippijnse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de aan spraak in onderzoek sedert 1956- 0in Westcli zal jn de komt geen oorlog w geen wereldoo beperkte schae Pacific tussen Uerland. Al is woorden 'u ders en de li verbitterd, al Indonesische opgezweept het ogenblik lelijk Nieuw- op succes aan Dit is het meeste Westel kundigen. Vele van mening, Indonesische ting bestaat, incident ter zi de Etna-baai. Anderzijds nemers het c Nederlandse ke thans in W aanwezig zijn een landing troepen te met een lan schaal ergens van het eiland het grootste Indonesië nic langrijke plat en andere - staat van veiv, ben de Nederl; re kracht die afweer omvat, Uit militair Nieuw Guinea den bekeken los in de bei aan de grenz gen, maar oo gen. Daar komt zee vanuit dt en afvoerbase naar West N: 750 km lang over zee over is in de militai op heden Zelfs indien groepen s eiland naar 'dóél kunnen afvoerweg vo personeel en bijna 750 km De corres vervolgt: W lijke pniljta ieder*%eval ge Indonesisc mogelijk op punten, vlieg in West Nieu toestand kan ning dezer tijdsverloop ■verandering inderdaad in dingsvloot dan bij een mededogenloo: Dan zou Nee meer hebben zijn de tijdspt voor önderhar Maar even als het lijkt eiland een gering zijn een mogelijk no wil Nieuw zonder voorw er deze eis gen. Of dat standig is ning worde politieke niet zonder waarop hij klimmen zon verzwakken voor West Soekarno, naar buiten hoog spel tie en met land. Robert recent bezo iswaar duid rika 'zich in de striji trokken, geen oplo partijen nen zijn. Want oc en comp niet gerir in beslag in Indone geveer ee; eist, is vei nesië de gekoppeld Guinea, delingen lucht- en land. in hebben telijke ten van verkeer - Maar Nederlands eenvoudig nesië te ceert gee de Staats de menin digen nie serves, se regerii toe g{ landso deriand Het grot West Nieu het oosteli; die daai zonder

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2